#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/10/2010 15:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν είναι πλάκα, αλλά η ΟΝΝΕΔ ... κινείται



Ύστερα από χρόνια πολιτικής ναφθαλίνης και αφασίας οι γαλάζιοι νεολαίοι αποφάσισαν να επιστρέψουν ξανά στο προσκήνιο. Το θέμα είναι όμως είναι πως επιλέγουν να το κάνουν σε μια εποχή που το ρεύμα δεν είναι μαζί τους… Ξέρουμε όλοι πως σε καμία παρέα ούτε 18άρηδων ούτε 25άρηδων η πολιτική δεν κυριαρχεί και όταν αυτό γίνεται, γίνεται για να πέφτουν ... μπινελίκια στους πολιτικούς. Τώρα θα μου πείτε, μας πήρε τα πάντα ο Παπανδρέου και θα μας σώσει η ΟΝΝΕΔ; Δεν παίζει…

Σίγουρα όμως είναι σημαντικό που τα πολιτικά κόμματα δεν είναι στα καλύτερα τους από άποψη αποδοχής του ρόλο τους στην κοινωνία, μερικοί νέοι δεν κρύφτηκαν και βγήκαν μπροστά προκειμένου να αλλάξουν κάτι στη σημερινή πραγματικότητα. Και όπως να το κάνουμε, αυτό σου γεννά μια ελπίδα… όταν όλοι δείχνουν απαθείς και απαξιώνουν τους θεσμούς, δεν είναι και λίγο πράγμα να βλέπεις κάτι να λειτουργεί μετά από καιρό βγάζοντας υγεία… αντίθετα προκαλεί έκπληξη!

Η νέα εποχή της οργάνωσης φαίνεται να έχει αντιληφθεί, πως όλο το παιχνίδι παίζεται σήμερα στις νέες τεχνολογίες και την αμεσότητα που αυτές προσφέρουν. Έτσι όποιος ακολουθεί το twitter τους, τη σελίδα τους στο facebook και τα άλλα μέσα κοινωνικής δικτύωσης δέχεται κυριολεκτικά καθημερινό βομβαρδισμό ειδήσεων και ενημέρωσης.

Η ιστοσελίδα τους έχει απογειωθεί το τελευταίο τρίμηνο, ενώ όπως μας λένε οι σέρβερ «πέφτουν» λόγω της μεγάλης επισκεψιμότητας, στο διαγωνισμό για το νέο λογότυπο που διοργανώνουν. Τις τέσσερις πρώτες μέρες οι επισκέψεις ξεπέρασαν τις 25,000.

Φυσικά, τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, ή αλλιώς social media, δεν είναι το Α και το Ω της πολιτικής όπως θέλουν να μας πείσουν οι ειδικοί. Φαίνεται όμως πως και εκεί η «Λυκούργου» κάτι προσπαθεί να κάνει. Θεσμοθέτησαν Πολιτικό Συμβούλιο με τομεάρχες εξειδικευμένους στο αντικείμενο σπουδών ή εργασίας τους και ίδρυσαν Πολιτική Ακαδημία προκειμένου να ξεκινήσει η πολιτικοποίηση των στελεχών γιατί αλήθεια είναι πως εδώ και μια δεκαετία, πολιτική και ΟΝΝΕΔ είναι έννοιες ..τσακωμένες. Ως κινήσεις δείχνουν εντυπωσιακές και σίγουρα φιλόδοξες, όμως θα αντέξουν να τα βάζουν με όλο αυτό το δήθεν απολιτίκ ρεύμα;

Προς το παρόν τα δείγματα είναι θετικά. Η έρευνα της κοινής γνώμης που παρουσίασαν το Σεπτέμβρη προκειμένου να αποτυπώσουν την εικόνα που έχουν οι νέοι άνθρωποι για την οικονομική κρίση έτυχε μεγάλης προβολής από τα Μέσα ενώ τα Φεστιβάλ που έκαναν σε τέσσερις πόλεις της Ελλάδας έφεραν ξανά πίσω αρκετό νέο κόσμο που είχε μείνει μακριά από τα δρώμενα της νεολαίας. Αποτύπωσαν επίσης, ύστερα, από καιρό μια δέσμη προτάσεων για συγκεκριμένα κοινωνικά ζητήματα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. periergos avatar
    periergos 18/10/2010 18:54:55

    Ρε παιδιά είμαστε σοβαροι; μπορουν αυτοι να κανουν κάτι καλό; μακαρί.. αλλα δεν το βλέπω...

  2. Επαγρυπνών avatar
    Επαγρυπνών 18/10/2010 20:01:52

    Μονη ασχολια της ΟΝΝΕΔ και της ΔΑΠ ειναι η διοργανωση παρτυ σε μαγαζια φοιτητοπατερων η κολλητων και το διαρκες οικονομικο ξεζουμισμα των παιδιων για να πληρωνουν τις προσκλησεις των παρτυ.

    Γιατι δεν γραφετε κατι για τις χρεωσεις των παρτυ?Γνωριζετε οτι οι νταβατζηδες της νεολαιας για καθε παρτυ βγαζουν και αναλογη ''χρεωση'' στους φοιτητες-μελη καθε σχολης?

    Αν δεν βρεθουν τα αναλογα ατομα για να πουληθουν οι προσκλησεις ενος παρτυ η αν δεν παρευρεθει ενας αριθμος φοιτητων στο μαγαζι καποιου φοιτητοπατερα και να πιει ενα ποτο καποιο συγκεκριμενο βραδυ τοτε τα παιδια πρεπει να πληρωσουνη απο την τσεπη τους το υπολοιπο!

    Μηπως γνωριζετε ποιος ειναι ο εμπνευστης αυτης της μαφιοζικης κουλτουρας στην νεολαια και σε ποια θεση βρισκεται τωρα στο κομμα?

    Ο γιωργακης εχει καθαρισει αυτα τα σκατα στο κομμα του εδω και καιρο!

    Ο Αντωνης τι περιμενει??

    ΟΝΝΕΔ και...πρασινα αλογα!Ας ξυπνησουμε επιτελους!

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Επαγρυπνών 18/10/2010 21:21:05

      Καλαά ρε μεγάλε, την άλλη φορά θα διοργανώσουμε σουαρέ μετά τέιου.

      Κι αν ο γιωργάκης καθαρίσει ποτέ το κόμμα του από τα σκατά, απλά δε θα μείνει τίποτα...

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Επαγρυπνών 18/10/2010 21:23:56

      η λειτουργία των οργανώσεων της ΝΔ αυτοχρηματοδοτείται, μέσα από τέτοιες και άλλες δραστηριότητες. Το ΠΑΣΟΚ, ως γνωστόν, έχει άλλους πόρους.

    • niki avatar
      niki @ Επαγρυπνών 18/10/2010 21:52:39

      stenomyaloi an8rwpoi me hli8ia symperasmata pou ws mono stoxo tous exoune na 8hksoune otidpote kalo paei na ginei...se ayth th kathgoria twn an8rwpwn anhkeis file mou...

      • Επαγρυπνών avatar
        Επαγρυπνών @ niki 20/10/2010 14:15:48

        Γιατι τετοια λυσσα κοπελια?

        Ψεματα ειναι αυτο για τις χρεωσεις??

  3. Oliver avatar
    Oliver 18/10/2010 20:09:11

    Ο Γιωργάκης τι έχει κάνει ακριβώς; Καθάρισε από τι; Ξέρετε ότι διέλυσε τη Νεολαία επειδή δεν την έλεγχε και την ξανάφτιαξε για να δώσει τις καρέκλες στους δικούς του; Η ΟΝΝΕΔ ήταν η πρώτη νεολαία που εξέλεξε τον Πρόεδρο της με ανοιχτή διαδικασία, στην οποία συμμετείχαν περισσότεροι από 40.000 νέοι. Και επίσης φέρνει κάθε χρόνο νικηφόρα αποτελέσματα στα Πανεπιστήμια και τα ΤΕΙ. Όσο και εάν δεν σας αρέσει, είναι αυτή τη στιγμή το πιο μαζικό κομμάτι της παράταξης της ΝΔ (μη μιλήσει κανένας για τοπικές και νομαρχιακές), μέχρι και σε εκδηλώσεις για τον Κικίλια σε περιοχές της Αττικής τον περισσότερο κόσμο η ΟΝΝΕΔ τον φέρνει.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Oliver 18/10/2010 20:29:23

      H ΟΝΝΕΔ επειδη ακριβως αποτελειται απο νεους εχει σαφες φιλελευθερο προσανατολισμο.Αυτο δεν αρεσει σε πολλους "λαικοδεξιους" που θεωρουν την ελευθερια και τον κοσμοπολιτισμο "διαφθορα".

  4. etsi avatar
    etsi 18/10/2010 20:30:36

    είναι σίγουρο πως κάτι αλλάζει στη συγκεκριμένη Οργάνωση. Αυτό δεν μπορεί να το διαψεύσει κανείς. μέσα σε τόσο λίγο χρονικό διάστημα έχουν γίνει πάρα πολλές κινήσεις για τους νέους και ειδικά τα μέλη αναγνωρίζουν τις καινοτομίες και τις πρωτοπόρες ιδέες της νέας ηγεσίας.

  5. andreas avatar
    andreas 18/10/2010 20:47:42

    Η ΟΝΝΕΔ προσπαθει να επαναφερει τους νεους στην πολιτικη και οι νεοι με την σειρα τους ηδη εχουν ανταποκριθει στο μεγαλο αυτο καλεσμα.Εχει παρει θεση για ολα τα 'καυτα' θεματα που απασχολουν την νεολαια και την κοινωνια με επαναστατικες προτασεις για την συντηριτικη Ελλαδα.Ευχομαι να συνεχισει να ειναι,οπως τωρα,στην πρωτη γραμμη των εξελιξεων γιατι η νεολαια ειναι η ελπιδα μας για μια καλυτερη Ελλαδα.

  6. stavy avatar
    stavy 18/10/2010 20:57:29

    Μετά από τόσα χρόνια η ΟΝΝΕΔ αλλάζει και φαίνεται πιο ζωντανή από ποτέ.Και αυτό φαίινεται. Τα υπόλοιπα τα ακούω βερεσέ.

  7. palia onneditissa avatar
    palia onneditissa 18/10/2010 20:58:24

    an de pistepsoume se auta ta paidia pws 8a tous dwsoume to dikaiwma na kanoun kati kalo...kati kalhtero apo auto pou uphrxe mexri twra pantws sigoura mporoun na kanoun... kai nomizw pwsexoun arxisei na to kanoun hdh... makari na ekane to idio kai i nd alla den to vlepw..

    • periergos avatar
      periergos @ palia onneditissa 18/10/2010 22:28:45

      Καλά ρε παιδια οκ δεν μπορούν οι δικοί μας οι μπούληδες να κάνουν τίποτα καλό αλλά όχι ότι μπορούν οι πρασινορουφιάνοι.. μην τρελαθούμε κιολας..

  8. Despoina avatar
    Despoina 18/10/2010 21:25:31

    Η ΟΝΝΕΔ οσο και αν δεν το θελουν καποιοι εχει βγει και παλι μπροστα ανοιγοντας τον δρομο στην νεα γενια. σε λιγους μονο μηνες εχει δειξει οτι στοχευει στην ανασυγκροτηση της. Κινησεισ οπως το φεστιβαλ και ολα οσα αναφερθηκαν στο κειμενο ειναι καρποι δουλειας ατομων που πιστευουν οτι υπαρχει ελπιδα για ενα καλυτερο αυριο στο οποιο η φωνη των νεων θα ακουγεται. Ο χρονος και η πορεια της οργανωσης απο εδω και περα θα αποδειξει εμπρακτα τον λογο υπαρξης της. Η οργανωση πλεον μπορει να κανει ονειρα, να θετει στοχους και να τους υλοποιει. Οι νεοι ξερουν να κρινουν και να επιλεγουν!

  9. bubble avatar
    bubble 18/10/2010 21:49:49

    as stamathsoume na eimaste kaxypoptoi apenanti sthn prospa8eia pou ksekinhse h onned gia na ferei tous neous konta sthn politikh...einai mia nea omada an8rwpwn me idees kai orama pou dinei ton kalytero ths eayto kai exei kataferei mesa se ligous mhnes na kanei polla pragmata ta opoia mesa sta prohgoumena xronia den eixan symvei...as tous voh8hsoume oloi se ayth thn prospa8eia giati allwste mas 8eloun dipla tous kai to exoun deiksei hdh para polles fores...h onned exei epistrepsei dynamika sto proskhnio kai ayto einai gegonos..

  10. xrhstos avatar
    xrhstos 18/10/2010 23:17:20

    h onned einai edo kai merikous mhnes mia zontanh ontothta h opoia erxetai kathimerina stous neou me tis draseis kai to ergo tis.o proedros kai ta melh gia proth fora kanoun periodied se oles ti poleis tis eparxias prospathonta na na dosoun stous neous erethismata.

  11. psilos_3 avatar
    psilos_3 18/10/2010 23:21:52

    ΟΣΗ ΛΑΣΠΗ ΚΑΙ ΝΑ ΡΙΧΝΕΤΑΙ Η ΟΝΝΕΔ ΚΑΙ Η ΔΑΠ-ΝΔΦΚ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΤΑ ΜΟΝΑΔΙΚΑ ΖΩΝΤΑΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΤΗΣ ΝΕΟΛΑΙΑΣ. ΑΧΤΙΔΕΣ ΦΩΤΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΛΠΙΔΑΣ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΩΡΑ. ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΟΝΝΕΔ, ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΝΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΑΞΙΟΙ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΣ ΤΟΥ ΟΝΟΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΚΟΥΒΑΛΑΕΙ Η ΜΑΓΕΛΥΤΕΡΗ ΝΕΟΛΑΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!

  12. aggelos avatar
    aggelos 18/10/2010 23:42:20

    Μπράβο στην Οννέδ το τελευτέο διάστημα με έχει εκπληξει ,παρόλου που ήμουν παλιά αλλα είχα απογοητευτεί.Η Οννέδ δεν είναι πλέον μια σφαγιδα αλλά είναι ζωντανό κομματι (το μεγαλυτερο)το οποίο ειναι κοντα στους νέους ακούει τα προβληματα τα τους του προβληματοσμούς του και προσπαθει να δόσει διέξοδο σε αυτά..Σε αυτή την ΟΝΝΕΔ είμαι και γω συμμαχος και συνοδοιπόρος.

  13. Olympiada avatar
    Olympiada 18/10/2010 23:53:27

    Όταν αποφασίσετε να επιστρέψετε στον πλανήτη Γη, και βγάλετε τα φανατισμένα μπλε γυαλάκια σας, τότε θα δείτε πόσο καλά ... κινείται η ΟΝΝΕΔ.

    Μέχρι τότε ψάξτε για το #Logo31.

    • Κέναν avatar
      Κέναν @ Olympiada 19/10/2010 01:55:58

      Δεν μας λε βρε Ολυμπιάδα, πως πάει ο αγώνας με τον Καμμένο εναντίον της διαπλοκής; Με την ευκαιρια δεν τον ρωτάς ζει ο Κάρλος ή οχι; Γιατι σε ένα βιβλίο του τον είχε πεθάνει.

  14. GORY avatar
    GORY 19/10/2010 01:06:03

    Επιτελους, τα παιδια αλλαζουν και ζωντανευουν την ΟΝΝΕΔ μας. Σε οσους αρεσει. Οι καημενοι που ονειρευονται το κλεισιμο της ΟΝΝΕΔ μαλλον εχουν περασει και δεν εχουν ακουμπησει καν απο την οργανωση οπως και πολλοι αλλοι στο κομμα αλλωστε...
    Δεν πειραζει! Θα τους περασει. Μεχρι τοτε ομως μαλλον η ΟΝΝΕΔ θα εχει φυγει ηδη πολυ μπροστα για να την φτασουν και να παρουν λιγη απο τη δυναμη της που συνεχως μεγαλωνει!!! Αρκετα με την παλαιοκομματικη καταντια τους!!!
    Απο δω και μπρος οι νεοι να μπουν στην πρωτη γραμμη.

  15. Olympiada avatar
    Olympiada 19/10/2010 03:40:45

    @κεναν ειν τα μυαλαν

    Για να μην εκτίθεσαι γράφοντας ανοησίες, δεν πας να ψηφίσεις κάνα logo για την νεολαία σου; Α, και μην ξεχάσεις να κολλήσεις τις αφίσες!

    • Κέναν avatar
      Κέναν @ Olympiada 19/10/2010 03:58:33

      Γιατί; "ανοησίες" ο αγώνας εναντίον της διαπλοκής; Ή για τον Κάρλος. Για ρώτα τον Καμμένο είχε γράψει κανένα βιβλίο για τον Κάρλος; Ρωτα τον επίσης ποιους δημοσιογράφους τροφοδοτεί με υλικό απο τα αρχεια της Ζήμενς και τι σχέση έχει με τον Ζορμπά; Και επειδή είμαι περίεργος: στον αγώνα κατά της διαπλοκής συμμετέχει και το Κουρδιστό Πορτοκάλι;

    • Oliver avatar
      Oliver @ Olympiada 19/10/2010 13:19:58

      Κάποτε οι ΟΝΝΕΔίτες τρώγανε ξύλο από πρασινοφρουρούς και ΚΝίτες επειδή κολλούσαν αφίσσες. Τα χρόνια πέρασαν και τώρα τρώνε "ξύλο" από μπλόγκερς και "διαμορφωτές γνώμης" που μπορεί να κάνουν πολύ καλές αναλύσεις της πολιτικής συγκυρίας αλλά δεν μπορούν να πείσουν ούτε ένα άτομο να ψηφίσει. Ω καιροί, ω ήθη...

  16. eregoz avatar
    eregoz 19/10/2010 11:00:34

    ΦΑΚΤΩΡΑ ΕΔΩ ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΙΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ Η ΟΝΝΕΔ ΕΧΕΙ ΜΠΕΙ ΣΕ ΦΑΣΗ ΒΑΘΙΑΣ ΕΣΩΣΤΡΕΦΕΙΑΣ.ΚΑΙ ΣΤΟ ΛΕΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕΛΟΣ ΤΗΣ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ.Η ΝΕΑ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΟΛΛΑ ΜΕΛΗ ΤΗΣ ΟΝΝΕΔ ΕΧΟΥΝ ΜΠΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΜΕΣΩ FACEBOOK KAI FESTIVAL ΤΗΣ ΠΛΑΚΑΣ.ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΦΕΡΘΟΥΜΕ ΣΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΣΠΟΡ ΤΟΥ ΠΡΟΕΔΡΟΥ (ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΥΠΕΡΤΙΜΟΛΟΓΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ),ΤΟ ΦΥΤΕΜΑ ΣΤΕΛΕΧΩΝ ΤΗΣ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ ΤΟΥ ΠΑΝΝΕΛΑΔΙΚΑ ΣΕ ΕΠΑΡΧΙΑΚΕΣ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ,ΑΤΟΜΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΕΣ ΚΑΘΕ ΝΟΜΟΥ.ΚΑΛΑ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΧΑΙΔΕΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ Η ΟΝΝΕΔ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΥΣΑ ,ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΠΙ ΠΡΟΕΔΡΙΑΣ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ.ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΩΝ ΤΩΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΗΣΤΩΝ.

  17. periergos avatar
    periergos 19/10/2010 15:12:10

    γιατί ρε eregoz δεν είναι πολιτική η σύγκρουση με την "κάστα" των αυτοκινητιστών.. δεν θέλω να πάρω το μέρος των μπούληδων της ΟΝΝΕΔ αλλά σε τέτοια θέματα έχουν μια κάποια ενδιαφέρουσα παρουσία που δεν περνάει αδιάφορη...

  18. jim avatar
    jim 19/10/2010 16:44:56

    Ότι και να λέτε ένα είναι το μόνο σίγουρο. Η ΟΝΝΕΔ ξύπνησε, η ΟΝΝΕΔ δυνάμωσε, η ΟΝΝΕΔ βγαίνει στην αντεπίθεση.

    Πρώτα οι νέοι πρέπει να δώσουνε το έναυσμα στους μεγάλους για την αλλαγή.

    Και η ΟΝΝΕΔ μέχρι τώρα το κάνει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

  19. ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ avatar
    ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ 19/10/2010 23:33:31

    ΑΝΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ FESTIVAL ΚΑΙ FACEBOOK ΚΑΜΑΚΙ, ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ, ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΣ ΤΗΣ ΔΕΞΙΑΣ ΝΕΟΛΑΙΑΣ, ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΒΙΒΛΙΑΡΑΚΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΝ...ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΤΟ "ΦΩΤΙΑ ΚΑΙ ΤΣΕΚΟΥΡΙ" ΤΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΟΥ ΑΒΕΡΩΦ, ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΚΕΨΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ.

    • periergos avatar
      periergos @ ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ 19/10/2010 23:53:01

      to "fwtia kai tsekouri" aderfe den einai politiko vivlio, alla ena vivlio gemato mnimes apo ton emfylio.. den einai endeiktio deksias politikis ekfrasis..

      sigoura omws exei ti diki tou simasia.. alla kamia sxesi me ta osa fantazontai kapioi logw titlou..

      • Zara avatar
        Zara @ periergos 19/10/2010 23:57:03

        Οχετός παραπληροφόρησης μάλλον.

  20. ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ avatar
    ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ 19/10/2010 23:58:14

    ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ, ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΒΙΒΛΙΟ ΔΕΞΙΑΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΣΚΕΨΗΣ, ΑΛΛΑ ΔΙΑΒΑΖΩΝΤΑΣ ΤΟ, ΙΣΩΣ ΔΟΥΝ ΟΤΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΟΥ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΚΑΘΑΡΑ ΤΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ ( ΦΤΑΣΑΜΕ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ, ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΣΤΕΦΑΝΙΟΥ ΣΤΟΥ ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΧΩΡΟΦΥΛΑΚΕΣ ΠΟΥ ΠΕΘΑΝΑΝ ΓΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΕΛΛΑΔ, ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΟΡΤΗ ΜΙΣΟΥΣ ΕΝΩ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΣΤΕΦΑΝΙΟΥ ΣΤΟΝ ΣΑΡΑΦΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΡΗ ΒΕΛΟΥΧΙΩΤΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΟΡΤΗ ΜΝΗΜΗΣ ) ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΜΑΣ ΤΗΝ ΛΕΝΕ.

    ΑΜΦΙΒΑΛΩ ΑΝ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΝΝΕΔ ( ΙΣΩΣ ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ ) ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟ "ΕΛΕΝΗ" ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ...

  21. Επαγρυπνών avatar
    Επαγρυπνών 20/10/2010 14:13:02

    Ριχνοντας μια ματια στα σχολια ευκολα καταλαβαινει καποιος οτι η ΟΝΝΕΔ και η ΔΑΠ-ΝΔΦΚ εχει καβαλησει το καλαμι και το παιζει κυριαρχος του παιχνιδιου!

    Καποια φλωρακια που δεν εχουν δουλεψει ουτε μια μερα στην ζωη τους και ζουνε απο τα παρτυ της οργανωσης τσαντιζονται και αρχιζουν να οριωνται και να βριζουν!

    ΠΟΝΑΕΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ Ε?ΤΣΟΥΖΕΙ ΤΖΟΥΖΕΙ?

    Ειναι τα ιδια ατομα που λενε απο εδω και απο εκει οτι η ΟΝΝΕΔ-ΔΑΠ ειναι πιο δυνατες απο το κομμα,οτι εχουν τον σαμαρα στο χερι κλπ

    Φτανουν μαλιστα στο σημεια να λενε οτι αν τους ζορισει ο σαμαρας θα κανουν την ΟΝΝΕΔ...ΚΟΜΜΑ!!

    Ας παρει ο αντωνης τα μετρα του γιατι θα τραβαει τα μαλλια του!Δυο-τρεις αληθειες ειπωθηκαν και γεμισε η αναρτηση σαλια απο τα γαβγισματα των πραιτωρων της νεολαιας!

    Πρεπει να πεσει κανα βιντεο για να το βουλωσουν μια και καλη τα καθε λογης τσουτσεκια!

    Εαν προκυρηχθουν εκλογες η ΝΔ εχει σβησει γιατι ολες οι ατασθαλιες που κανουν τα λαμογια της νεολαιας καταγραφονται συνεχως απο τους πρασινους δημοσιογραφους και σε μια προεκλογικη εκστρατεια θα ειναι το μονιμο πρωτο θεμα του μεγκα!

  22. alex sal avatar
    alex sal 21/10/2010 14:37:42

    Επαγρυπνών,γτ δε γράφεις καλύτερα πρασινοφρουρός??
    αν οι "πρ'ασινοι δημοσιογράφοι" 'εχουν ατασθαλίες για ΟΝΝΕΔίτες ασ τις βγάλουν από τώρα τι περιμένουν? αλλά είπαμε δεν είναι δημοσιογράφοι, είναι πράσινοι άρα και με την ανάλογη δεοντολογία...
    και μόνο που αναφέρεις το μεγκα καταλάβαμε το ποιόν σου
    σκύψε στο ΔΝΤ και στα εξαπτέρυγα για να συνεχίσεις να "ζεις" ενόσο εμείς θα κάνουμε ανοίγματα και στην νεολαία και στην κοινωνία για ένα καλύτερο αύριο..
    υγ: "τσούζει τσούζει?" πόσο χρονών είσαι,11?