#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/12/2011 08:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν είναι αστείο: "Γυναίκα της χρονιάς η ...Εύα Καϊλή"



Δεν είναι αστείο, αλλά αν αληθεύουν τα δημοσιεύματα, το γερμανικό περιοδικό Der Spiegel βάζει τη βουλευτή του ΠΑΣΟΚ, Εύα Καϊλή, στις γυναίκες της χρονιάς γιατί ήταν, λέει, διορατική και αρνήθηκε το δημοψήφισμα που είχε ανακοινώσει ο Γ. Παπανδρέου.

Το γερμανικό περιοδικό, εξηγεί ότι η στάση της νεαρής βουλευτού, συνέβαλε τα μέγιστα στις ραγδαίες πολιτικές εξελίξεις στην Ελλάδα. Βοήθησε δηλαδή στην επιτάχυνση των διαδικασιών ώστε να έχουμε σήμερα κυβέρνηση συνεργασίας και αύριο να πάμε σε εκλογές.

Ζούμε το θέατρο του παραλόγου και μάλλον όλοι οι Έλληνες πρέπει να στήσουν ανδριάντα στην αγωνίστρια κ. Καϊλή που έριξε τον Παπανδρέου.

Στη λίστα του περιοδικού δεν περιλαμβάνεται άλλη Ελληνίδα ή Έλληνας, ενώ η ίδια η βουλευτής Θεσσαλονίκης έγραψε στο προφίλ της στο Facebook για το γεγονός: «Αυτό δεν το περίμενα… δεν έχω λόγια.. μακάρι να έγιναν όλα για καλό ...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. socrates avatar
    socrates 24/12/2011 08:50:44

    Γιατί έχω την εντύπωση ότι οι Γερμανοί ανακουφίστηκαν που δεν έγινε δημοψήφισμα;
    Και, άν είναι έτσι, πόσο μεγάλη είναι η απόσταση ανάμεσα σε αυτά που λένε και σε αυτά που σκέπτονται ή φοβούνται;

    • Δήμος avatar
      Δήμος @ socrates 24/12/2011 18:01:20

      Εδώ η παρουσίαση:

      http://i.imgur.com/93odU.jpg

  2. sawas avatar
    sawas 24/12/2011 08:51:35

    Το ρεπορτάζ αναφέρει την ύπαρξη strange δάκτυλου πίσω από την εκλογή με ρόλο atraktor στο περιοδικό.

    Επίσημη διάψευση μέχρι στιγμής δεν ανακοινώθηκε

    Συνεχή ροή, μείνετε συντονισμένοι

    • sawas avatar
      sawas @ sawas 24/12/2011 11:46:08

      Die Weitsichtige: Η οξυδερκής, Η προνοητική

      Μόνο η πένα του προνοητικού Attractora θα μπορούσε να αποδώσει το μέγεθος του πολιτικού εκτοπίσματος,(κατηγορία ελαφρών βαρών) μέγεθος της φερελπιδος πολιτικού

      Εκφράσεις όπως Schlampe:.....τανα, οφείλονται στην αδυναμία ακριβούς απόδοσης στην γερμανική του όρου "καλτσοδέτα"

      Υπάρχει μέλλον

      Όλο το ρεπορτάζ εδώ
      h**p://ul.to/5lhwa0at

  3. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 24/12/2011 08:53:16

    Επιτέλους!
    Οι αγώνες του Strange διακαιώνονται!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Κώστας Ροδινός 24/12/2011 11:12:43

      Χρόνια το φωνάζω.
      Η μόνη ελπίδα για τη χώρα (ασχέτως πολιτικής τοποθέτησης του καθενός μας) είναι ο πολιτικός ογκόλιθος, και η πλέον σημαντική στοχάστρια της εποχής μας, η Εύα.
      Και ποιος με ακούει;
      Ουδείς προφήτης στον τόπο του.
      Καλά που βρέθηκαν οι Γερμανοί του Σπίγκλε και αναγνώρισαν το φως και την ελπίδα.
      Τίποτα δεν έχει χαθεί.
      Η Ελλάς προόρισται να ζήσει και θα ζήσει... με φάρο την μπίμπ... την Εύα!!!
      Μπορεί και την Φώφη (ποιος ξέρει)!

  4. Φρίξος Γιαννιός avatar
    Φρίξος Γιαννιός 24/12/2011 08:53:55

    Πραγματικά γιατί σας παραξενεύει που η Καϊλή ήταν τουλάχιστον γενναία και απέδειξε ότι δεν την ενδιέφερε η καρέκλα όπως κάνανε όλοι οι σημερινοί υπουργοί της Κυβέρνησης ΠΑΣΟΚ οι αποτυχημένοι του χθες, οι οποίοι εξακολουθούν και καθορίζουν το πολιτικό παιχνίδι? και εξακολουθούν και ρουσφετολογούν. Εκτός και εάν όπως λέγετε την έβαλε ο Μπένυ αυτό δεν το γνωρίζουμε, αλλά για ποιο λόγο να την έβαλε αφού ο ΓΑΠ ήταν πλέον ξοφλημένο χαρτί.

  5. koukos avatar
    koukos 24/12/2011 09:01:47

    Βοήθησε δηλαδή στην επιτάχυνση των διαδικασιών ώστε να έχουμε σήμερα κυβέρνηση συνεργασίας και αύριο να πάμε σε εκλογές.

    ==
    Ω! και ολα αυτα τα εκανε η .."ετσι"??
    Δεν μπορει ..
    Δεν ειναι δυνατοννν!! (M)Siemens (και τα ..συνακολουθα) μου θυμιζει! !!

    Δεν ψηφισε ΝΑΙ,δηλαδη?? Τι ψηφισε .."φουφουτο"??
    Η αρκεστηκε στις ...διαβεβαιωσεις "γαπα" ?? Και εξαπατηθηκε??
    Απ οτι ξερω ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΚΑΙ ΠΡΟΕΔΡΟΣ στις εταιρες πασοκ ειναι
    ΑΚΟΜΑ το γαπα...

    Η στραβος ειναι ο γυαλος η στραβα αρμενιζουμε...

  6. Kώστας ΜΠ avatar
    Kώστας ΜΠ 24/12/2011 09:47:44

    Καλή η Καιλή, αλλά μπροστά στην παρολίγο πρωθυπουργό(πρόταση ΓΑΠ γαρ) Έλσα δεν πιάνει μία. Θα πλήρωνα για να το ζήσω αυτό:πρωθυπουργός η Έλσα.
    Ζήτω η μεγάλη ελληνίδα πολιτικός Έλσα Παπαδημητρίου!

  7. φωνη avatar
    φωνη 24/12/2011 10:40:06

    Απο διορατικότητα άλλο τίποτα...μετά από 2 χρόνια προσκυνήματος στην πολιτική του μνημονίου, αν δεν πάρει βραβείο διορατικότητας θα είναι.. αδικία. Το περιοδικό αυτό πόσο ότι να ναι είναι;

  8. ΝΙΚ ΤΗΕ GREEK avatar
    ΝΙΚ ΤΗΕ GREEK 24/12/2011 11:19:45

    Ευαρα ας τους κακους να λενε,εισαι να το ρεβεγιοναρουμε αποψε?

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ ΝΙΚ ΤΗΕ GREEK 24/12/2011 11:34:43

      Στείλε την φορολογική σου δήλωση να εξεταστεί, και μπες στη σειρά....

  9. SABI avatar
    SABI 24/12/2011 11:20:34

    Αν θέλουμε να είμαστε αντικειμενικοί, ΟΛΟΙ ΟΙ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ που παραιτήθηκαν όταν διαπίστωσαν άλλος νωρίς κι άλλος αργά οτι Ο ΓΑΠ οδηγούσε τη χώρα στην καταστροφή, είναι αξιέπαινοι. Η Ευα βεβαίως έχει και το επιπλέον πλεονέκτημα να είναι Πανέμορφη ως Μακεδόνισσα και είναι απόλυτα φυσιολογικό και ωραίο να τραβάει την προσοχή και των ξένων...

  10. ioannis33 avatar
    ioannis33 24/12/2011 11:32:00

    Πολύ εύκολα τα δίνει τα παράσημα το Spiegel.Ισως ετσι έπρεπε για τη ροή των εξελίξεων.Με ένα δημοψήφισμα δηλαδή και μια επιστολή κατατάχτηκε στους αντιμνημονιακούς και στους ρυθμιστές του πολιτικού status.Πάντως αφού μιλάμε για τη πολιτική στάση γυναικών του κοινοβουλίου,μάλλον έπρεπε να τιμηθεί η Σακοράφα.

  11. ioannis33 avatar
    ioannis33 24/12/2011 11:35:52

    η φωτογραφία είναι εξαιρετικά χαριτωμένη.Ακόμα και η ψήφος,δια ανατάσεως της χειρός,κοιτάξτε ποσο θυληκή και χαριτωμένη είναι

    • Τιγράνης avatar
      Τιγράνης @ ioannis33 24/12/2011 12:34:08

      Και μόνο αυτή η χαριτωμενιά είναι αρκετή για να την κατατάξει ex officio γυναίκα της χρονιάς. Αλλά και η δήλωση "Αυτό δεν το περίμενα… δεν έχω λόγια.." είναι καταπληκτική, λες και κέρδισε σε αγώνα. Έλα Εύα, πάμε - Defence, defence!!!

  12. NIK THE GREEK avatar
    NIK THE GREEK 24/12/2011 11:39:24

    SA τοσο πολλοι μαζευτηκαμε? να κρουσω κατα Ραπτη μερια.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ NIK THE GREEK 24/12/2011 11:56:11

      Πολύ πιο όμορφη η Ράπτη...την έφαγαν τα κυκλώματα όμως...τελικά ο SA αποδείχτηκε καλύτερος manager από τον κ. Ροδινό....

  13. Ραβινος avatar
    Ραβινος 24/12/2011 12:27:20

    Εδω και τωρα εκδοση ημερολογιου ως αυτο της PIRELLI με τις καλλονες της Βουλης μας με πρωτη την Ευα .Τα εσοδα υπερ των αναξιοπαθουντων Ελληνων λογω μνημονιου ! Αναρπαστο θα γινει !

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Ραβινος 24/12/2011 12:31:35

      Η Έλσα θα χρειαστεί να της αφιερωθούν δυο μήνες... για να χωρέσει στο κάδρο.

  14. Δημήτρης Σκαμπαρδώνης avatar
    Δημήτρης Σκαμπαρδώνης 24/12/2011 15:07:58

    καλημερα σας κυριες και κυριοι και χρονια πολλα. θα επρεπε να προταθει η Γκερεκου.εχετε δει τα ματια της?

  15. Agrofylakas avatar
    Agrofylakas 26/12/2011 05:10:40

    Άκου ο Πετσαλνικος για Πρωθυπουργός!.....Ο Πετσαλνικος!..... Αμάν θα τον δείρω αυτόν!... Θα τρελαθώ!... άκου ο Πετσαλνικος!....μα ποιος νομίζει ότι είναι αυτός! Ακου ο Πετσαλνικος! Κρατάτε με, θα …..Άκου ο Πετσαλνικος!, ….ο Πετσαλνικος!.....Ήμαρτον!......