23/02/2009 13:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν δουλεύει τίποτα

 
__________________________________________________________________________________________
Έλα ρε Φάκτορα, ρωτάς κιόλας για την απόδραση. Συμπτώσεις, όλα απλώς συμπτώσεις, είναι.

Ξέχωρα από την πλάκα, δεν έχει μείνει πλέον θεσμικός πυλώνας στη χώρα αυτή, που να μην καταρρέει (τις προάλλες η Δημόσια Τάξη, τώρα η Δικαιοσύνη και Δημόσια Τάξη, παλαιότερα τα παραδικαστικά, τα εκκλησιαστικά και το πλήρες κουτσούρεμα της πολιτικής ... ε. αν σωθεί ο στρατός ενδιαφέρον θα' χει.

Νομίζω ότι η χτεσινή απόδραση δείχνει ότι ο Καραμανλής έχει κιόλας αποχωρήσει. Δεν του «κάθεται» τίποτα.

Το σύστημα δεν μπορεί πιά να λειτουργήσει. Και δεν δουλεύει και διαβρωμένο απόλυτα είναι.

Και ούτε οι πολίτες το θέλουν, ούτε και οι ελίτ της οικονομικοπολιτικής διαπλοκής.

Le canard

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αρχίδαμος avatar
    Αρχίδαμος 23/02/2009 13:06:07

    Δηλαδη αν ερθει ο Γιωργακης θα επιστρεψουν εκουσιως στην φυλακη οι 100 που απεδρασαν μεσα σε μια μερα απο τον κορυδαλλο επι ΠΑΣΟΚ; Χε Χε. Και μετα θα σε διορισουν στο δημοσιο για να ηρεμησεις και συ.

  2. BORDELLO avatar
    BORDELLO 23/02/2009 13:25:25

    Τα συμπτώματα της κατάρρευσης είναι γενικά. Παρατηρήστε τους εαυτούς μας και τους συμπολίτες μας στις δουλειές τους, ιδίως σε ότι έχει σχέση με τον κρατικό μηχανισμό και τους δημόσιους φορείς, χωρίς να εξαιρείται και ο ιδιωτικός τομέας.

    Ελάχιστη προσπάθεια, αδιαφορία, απαξίωση. Δεν δουλεύει τίποτα. Ίσα να περνάνε οι μέρες μέχρι να έρθει η κατάρρευση που σε λίγο θα είναι και μαθηματικά βέβαιη.

    Το έρωτημα είναι, μα καλά όλοι αυτοί οι θωκολάγνοι και εκλογολάγνοι πολιτικάντηδες μας δεν βλέπουν την επερχόμενη κατάρρευση;

    Δεν καταλαβαίνω. Ίσως να πιστεύουν ότι και μετά την κατάρρευση αυτοί θα κάνουν κουμάντο. Φέρνοντας την φάτσα του Βαμπιρομητσοτάκη στο μυαλό μου και την βλακεία και αμορφωσία μεγάλης μερίδας συμπολιτών μας τελικά ίσως να έχουν δίκιο...

  3. Θοδωρής avatar
    Θοδωρής 23/02/2009 13:30:14

    Ελλάδα η μοναδική καπιταλιστική χώρα με κομμουνιστικού τύπου δημόσια διοίκηση.

  4. kanis avatar
    kanis 23/02/2009 13:34:15

    θοδωρή, έχεις πάει στο Παρίσι;

  5. "Κόκκινος Πάνος" avatar
    "Κόκκινος Πάνος" 23/02/2009 13:35:29

    Εδώ καράβια χάνονται, βαρκούλες αρμενίζουν.
    Ή άν προτιμάτε, και το ΝουΔού χτενίζεται (κι εμείς όλοι μαζί).
    Μεταφέρω από το in.gr:
    Η κρατική βοήθεια ύψους 45 δισ. δολαρίων που έλαβε ως βοήθεια από την αμερικανική κυβέρνηση η Citigroup ίσως δεν είναι αρκετή για να επιβιώσει και πλέον η λύση που συζητείται είναι η μερική κρατικοποίηση.
    Σύμφωνα με δημοσίευμα της Wall Street Journal, που επικαλείται πρόταση που κατέθεσε η τράπεζα στις αμερικανικές ρυθμιστικές αρχές, η αμερικανική κυβέρνηση εξετάζει σοβαρά το ενδεχόμενο μερικής κρατικοποίησης, ως μία ύστατη προσπάθεια να αποτραπεί η κατάρρευση και το «λουκέτο».
    Το ποσοστό που μπορεί να περάσει υπό τον κρατικό έλεγχο ίσως φθάσει στο 40%. Η διοίκηση της τράπεζας «ελπίζει» αυτό το ποσοσό να μην ξεπεράσει το 25%.
    «Είναι πιθανόν οι συνομιλίες να ναυαγήσουν, όμως η κυβέρνηση ενδέχεται να εξαγοράσει ποσοστό κοινών μετοχών της Citigroup που θα φθάνει το 40%. Η διεύθυνση της τράπεζας ελπίζει πως το ποσοστό αυτό θα είναι κοντά στο 25%», αναφέρετται στο δημοσίευμα της WSJ.

    "Κι όλα μοιάζουν μαγικά, είναι μαζικά,
    και προ παντός Αμερικανικά".
    Με αγάπη, Γιάννης Μαρκόπουλος,
    δεκαετίες πρίν.

  6. Θοδωρής avatar
    Θοδωρής 23/02/2009 13:35:54

    ναι γιατι?

  7. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 23/02/2009 13:36:08

    Κάποιοι θέλησαν να δοκιμάσουν τα όριά μας.
    Δεν υπάρχει πιο πρόσφορο έδαφος και πιο πρόσφορος χρόνος.
    Όλες οι συγκυρίες μαζί τους.
    Ένας απίθανος συνδυασμός ετερόκλητων (;) γεγονότων, με στόχο την προσωρινή επικράτηση στα νέα δεδομένα.
    Από τη μία, ένα χρεοκοπημένο πιστωτικό σύστημα που πιέζει, και θα πιέζει, αφόρητα την καθημερινή μας διαβίωση, μέχρι αυτή να καταλήξει «επιβίωση».
    Από την άλλη, ένας κύκλος βίας που ξεκίνησε με ψέματα (11/9/2001) και κατέληξε αληθινός.
    Και στη μέση, ρυθμιστής, η «πολιτική»
    Στόχος, κατά την γνώμη μου, η πλήρης εξαθλίωση του «σκεπτόμενου ανθρώπου».
    Το τελευταίο οχυρό.
    Έχουν κερδίσει τις περισσότερες μάχες.
    Έτσι, φθάσαμε στο σημείο απλά, να παρακολουθούμαι τις εξελίξεις.
    Βέβαια τις σχολιάζουμε εκτενώς, τις αναλύουμε, και πολλές φορές αποκαλύπτουμε και κάποιες πραγματικές αλήθειες.
    Όλη η ζωή μας περιστρέφεται γύρω από την πολιτική την οικονομία και τα παράγωγά τους.
    Τόνοι ηλεκτρονικού μελανιού, γιατί το αυθεντικό στοιχίζει πλέον, χύνονται καθημερινά στην προσπάθειά μας να προσεγγίσουμε και να καταλάβουμε τα τεκταινόμενα.
    Ο πόλεμος έτσι, καλά κραττεί.
    Οι μεν, θέλουν να μας κάνουν ζητιάνους οι δε, φοβικούς και άβουλους. Και οι δύο πλήρως εξαρτώμενους.
    Δεν είμαι οικονομολόγος, οι γνώσεις μου προέρχονται από την ενασχόλησή μου και από τα διαβάσματά μου.
    Δεν είμαι ειδικός, και ούτε έχω εντρυφήσει σε πολιτικές ιδεολογίες, οι απόψεις μου προέρχονται από την ενασχόλησή μου και από τα διαβάσματά μου.
    Επειδή λοιπόν είμαι ακόμη μαθητής, θα μου συγχωρήσετε, ελπίζω, και τα λάθη μου.
    Την οργή όμως που φουντώνει μέσα μου ποιος θα την συγχωρήσει;
    Και δεν μιλάω για οργή που θα ξεχυθεί κατά δικαίων και αδίκων.
    Αυτό το παιγχνίδι το παίζουν πολύ καλά διάφορες «σέχτες».
    Μιλάω για την οργή που προέρχεται, από τη διαπίστωση της δηλητηρίαση της σκέψης που βλέπω γύρω μου, και από την αποτελεσματικότητα, της σύγχυσης που καταλαμβάνει όλο και περισσότερους.
    Και με επιστέγασμα, τον φόβο να διαχέεται.
    Γιατί αυτό είναι το κύριο όπλο τους για τα παραπάνω.
    Και τα ΜΜΕ είναι το κύριο εργαλείο τους.
    Και παρ’ όλο που θα κρατώ πάντα επιφυλάξεις για το διαδίκτυο, απέμεινε το μόνο μέσο για επικοινωνία με ανήσυχους ηλεκτρονικούς φίλους.
    Ευελπιστώ λοιπόν να μην παρεξηγούμαι εάν κάποιες φορές παρεκτρέπομαι.
    Προτιμώ να εκτίθεμαι σε εσάς παρά στον «ψυχολόγο».
    Σε όλα αυτά που μας ζώνουν λοιπόν, εγώ στέκομαι όρθιος και απέναντι.
    Τα οικονομικά ζόρια θα τα ξεπεράσω με το μυαλό, τα χέρια και τα πόδια μου.
    Τα κοινωνικά-ψυχολογικά ζόρια θα τα ξεπεράσω με τη σκέψη μου.
    Τις εξωτερικές απειλές θα τις ξεπεράσω με την μνήμη μου και ότι άλλο χρειαστεί.
    Τις εσωτερικές απειλές θα τις ξεπεράσω με τον λόγο μου και ότι άλλο χρειαστεί.
    Αλλά ακόμα και εάν ηττηθώ, να είστε σίγουροι ότι δεν θα είναι χωρίς αντίσταση ψυχή τε και σώματι.
    Και για να είμαι και επίκαιρος.
    Μήπως ήρθε η ώρα, να οργανώσουμε και εμείς ένα αποτελεσματικό σχέδιο απόδρασης από την φυλακή της καθημερινότητας του μυαλού μας;

  8. "Κόκκινος Πάνος" avatar
    "Κόκκινος Πάνος" 23/02/2009 13:40:54

    Αρχίζω πιά να υποθέτω ότι υπάρχει μια (πολύ μικρή, βεβαίως) πιθανότητα να καταρρεύσει εντελώς ο καπιταλισμός.
    Το θέμα είναι τί θα έλθει μετά.
    Λέτε, να έχει δίκιο ο Παλαιοκώστας, να επιστρέφουν τα χρόνια του Ρομπέν των Δασών;
    Άν υποπτευθώ ότι αυτό έρχεται, θα σκίσω όλα τα βιβλία μου του Μάρξ.

  9. Μάρκος avatar
    Μάρκος 23/02/2009 13:41:21

    Το ότι το Ελληνικό Κράτος δουλεύει κατά τύχη, είναι γνωστό. Το δυστύχημα είναι ότι το ΠΑΣΟΚοκρατούμενο αυτό Κράτος, με την ΠΑΣΚΕ κατά 70% στον Δημόσιο τομέα, δεν πρόκειται ποτέ να λειτουργήσει. Ας επιστρέψει λοιπόν η ΝΔ την διαχείρηση του Κράτους στους ιδιοκτήτες του. Αυτή η χώρα δεν σώζεται με τίποτα "αμα λάχει να ουμε", που έλεγε και ο Χάρρυ Κλυνν...

  10. Rich avatar
    Rich 23/02/2009 13:50:36

    δεν ειναι τυχαίο το ακατάσχετο γελιο που απο χθες το απογευμα κατέλαβε τους νεοελληνες
    οταν εμαθαν για την αποδραση του ιπτάμενου Παλαιοκώστα
    [γελιο μεχρι δακρύων]
    ομως δεν ειναι και τυχαία η συννεφιά στο βλέμα τους
    η σπινθιροβόλα ζηλοφθονία

    καλα,εσυ δραπέτευσες ,εμεις ,πότε;

  11. GreenPoint avatar
    GreenPoint 23/02/2009 13:54:42

    Τι να δουλεψει?? Το ψαρι βρωμαει απο το κεφαλι!!

  12. tony avatar
    tony 23/02/2009 13:57:25

    Δεν είναι μόνο Ελληνικό.Είναι παγκόσμιο.Το έγκλημα κατέλαβε τά πάντα.Ο bill gates έγινε ο πλουσιότερος άνθρωπος στον κόσμο εθίζοντας μια ολόκληρη γενιά στην παρανομία.Πειρατικά λογισμικά.Οι ηγέτες συνεργάστηκαν με το έγκλημα για να διατηρήσουν την εξουσία τους,τό χάος είναι το φυσικό επακόλουθο.

  13. "Κόκκινος Πάνος" avatar
    "Κόκκινος Πάνος" 23/02/2009 14:01:05

    Δικό μου ήταν το 13, συγγνώμη. Με παρέσυρε η γενική αποδιοργάνωση.
    Σ΄ένα πλανήτη που έγινε οικονομικό μπάχαλο μέσα σ' ένα χρόνο, εμείς ως χώρα είμαστε οι πρωτοπόροι τόπ αναρχοαυτόνομοι: Από τον πρωθυπουργό μας μέχρι τον τελευταιο καναλοπροπαγανδιστή μας.

  14. kanis avatar
    kanis 23/02/2009 14:01:10

    Η Γαλλία κι η Γερμανία έχουν συγκεντρωτική γραφειοκρατεία...αποτελεσματική μεν, αργή δε.
    Αυτό νοείται αποτελεσματικό;

    Η Ιταλία πάλι έχει αποκεντρωμένη γραφειοκρατία.
    Η αποτελεσμάτικότητά της, κατά πολύ, εξαρτάται κι από τις τοπικές "οικογένειες", μην γελιόμαστε...
    (την ταινία Γόμορα, την είδατε;)

    Η Ελλάδα, τόσο στη διοίκηση όπως και στην καθημερινότητα, εξαρτάται από το ρουσφέτι και το φιλότιμο. Στη ζυγαριά, προκύπτει η ισορροπία. Οσο μεγαλύτερο το "βίσμα" του ρουσφετιού, τόσο λιγότερο και το φιλότιμο!!!!!

  15. Θοδωρής avatar
    Θοδωρής 23/02/2009 14:02:06

    13@ καμία απο τις ευρωπαϊκές χώρες που αναφέρεις δεν υπήρξε κομμουνιστική άρα η διοίκηση τους μάλλον θα μπορούσε να χαρακτηρισθεί κάπως αλλιώς και όχι όπως εσύ την χαρακτηρίζεις. Πάντως αναφέρομαι στον τρόπο που ασκούνταν η διοίκηση σε όλες τις κομμουνιστικές χώρες και όχι σε ανάλυση του κομμουνιστικού συστήματος γενικά και πως κάποιοι το εμπνεύστηκαν και που μάλλον ποτέ δεν εφαρμόστηκε.

  16. Mποτίλια στο πέλαγος avatar
    Mποτίλια στο πέλαγος 23/02/2009 14:06:07

    Η κρίση υπήρχε πάντοτε. Και η Ψωροκώσταινα είναι μια νεοαποικία της πλάκας. Αλλά και όλες οι άλλες χώρες Ψωροκώσταινες είναι, που κρύβονται απεγνωσμένα πίσω από το δάχτυλό τους. Απλά κάποιοι σήμερα μας τραβάνε τον φερετζέ, βάζοντας μπροστά μας ένα καθρέφτη. Πίστεύουν στο σύνδρομο του αρνητικού σοκ, που μπορεί να μας παραλύσει.
    Οι επαναστάτες γνωρίζουν ότι τέτοιες περίοδοι χαρακτηρίζονται από μεγάλη κινητικότητα. Η τέχνη της επανάστασης είναι να μπορεί να μετρέπει την μια μορφή ενέργειας σε άλλη.
    Τελικά νομίζουν ότι όλοι ονειρευόμαστε να πεθάνουμε στο κρεβάτι μας.
    Ας διαβάσουν λίγο προσεκτικότερα το ANTINEWS και τα σχόλια που γράφονται εδώ μέσα. Ας πάνε καμιά βόλτα, όπου γουστάρουν. Με λίγο ρεαλισμό θα καταλάβουν ότι παλιός χαλβάς δεν έχει μόνο αμύγδαλα μέσα. Τώρα πέφτει και το χαλίκι.

  17. "Κόκκινος Πάνος" avatar
    "Κόκκινος Πάνος" 23/02/2009 14:09:40

    @ kanis (17)
    Πάντως αυτοί θα μας σώσουν, (Γαλλογερμανοί). Και όχι μόνον εμάς, ίσως και όλη την "ούνα φάτσα ούνα ράτσα". Άρα θα αποδειχθούν αποτελεσματικοί. Πρόβλεψη κάνω, γράφτο. Και κυριολεκτώ.
    @ Θοδωρής (18)
    "Κομμουνιστικές" τις χαρακτήριζαν μέχρι τώρα οι νεοφιλελεύθεροι της αγγλοσαξωνικής οικονομικής "σχολής" - δεν ξέρω άν το πίστευαν κιόλας: Λόγω του "μεγάλου" κράτους (που έχει και πολύ ισχυρό "επιχειρηματικό" ρόλο στην οικονομία, συγκεντρωτικό στη Γαλλία, αποκεντρωμένο ομοσπονδιακό στη μεταπολεμική Γερμανία. Τώρα που φάγανε την παπάρα, δεν ξέρω πιά τι λένε.
    Εγώ φυσικά μιλούσα εντελώς μεταφορικά.

  18. Mποτίλια στο πέλαγος avatar
    Mποτίλια στο πέλαγος 23/02/2009 14:16:23

    @ο νοών...νοείτω
    Άν είναι έτσι οι μαθητές, τύφλα να έχουν οι δασκάλοι, τεράστιε. Συνέχισε...

  19. kanis avatar
    kanis 23/02/2009 14:20:32

    @Κόκκινε πάνο (20)
    Το καλό στοιχείο που δεν αναφέρεις για τους επίδοξους σωτήρες μας, είναι η ανθρωποκεντρική τους οπτική. Η Νεοφιλελεύθερη διακυβέρνηση απέτυχε παταγοδέστατα. Το είδαμε πρόσφατα, το βλέπουμε καθημερινά.

  20. Θοδωρής avatar
    Θοδωρής 23/02/2009 14:21:44

    Αυτό που ήθελα να προσδιορίσω ήταν ο τρόπος λειτουργίας της ελληνικής δημόσιας διοίκησης ο οποίος σε ρυθμούς γραφειοκρατεία και αντανακλαστικά ταιριάζει με αυτόν των κομμουνιστικών κρατών λίγο πριν την κατάρρευση τους. Κατά την γνώμη μου πάντως χώρες ομοσπονδιακές όπως η Γερμανία που ανέφερες μπορούν να λειτουργήσουν σε πολύ καλύτερο βαθμό από συγκεντρωτικές κυβερνήσεις. Με αυξημένες αρμοδιότητες στους φορείς τοπικής αυτοδιοίκησης. Βέβαια με την μορφή της τοπικής αυτοδιοίκησης στην Ελλάδα μπρος γκρεμός και πίσω γκρεμός είναι η κατάσταση

  21. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 23/02/2009 14:23:59

    H ανάρτηση του "τρωκτικού", που ήταν η πρώτη που είδα, έγινε στις 3:54΄ μ.μ., (15:54΄), αλλά επικαλούνταν ως πηγή το "λημέρι", οπότε η ώρα που γνωστοποιήθηκε το γεγονός ήταν ακόμη νωρίτερα.

    Το βίντεο της απόδρασης έχει ώρα 16:08΄.

    Πώς εξηγήται αυτό;;;

  22. kanis avatar
    kanis 23/02/2009 14:27:43

    Θοδωρή 24

    ΕΛΕΟΣ ! Λες "Με αυξημένες αρμοδιότητες στους φορείς τοπικής αυτοδιοίκησης."

    ΑΡΚΕΤΑ ΔΕΝ ΠΛΟΥΤΙΣΑΝΕ!
    ΑΡΚΕΤΑ ΔΕΝ ΦΑΓΑΝΕ!

    ΠΟΙΟΣ ΤΟΥΣ ΕΛΕΓΧΕΙ, όταν δεν διστάζουν να μετατρέπουν τα κονδύλια για τις συντηρήσεις σχολείων, σε πολυτελείς βίλλες;

    ΕΛΕΟΣ...οχι άλλο κάρβουνο!

  23. Θοδωρής avatar
    Θοδωρής 23/02/2009 14:33:36

    kanis 26
    Αυτό ακριβώς που λες εννοώ με "Βέβαια με την μορφή της τοπικής αυτοδιοίκησης στην Ελλάδα μπρος γκρεμός και πίσω γκρεμός είναι η κατάσταση" Αλλά μια σύγχρονη χώρα μόνο έτσι μπορεί να λειτουργήσει με ισχυρή περιφερειακή διοίκηση. όλες οι χώρες που θεωρούμε ως σύγχρονες και ανεπτυγμένες έχουν τέτοιες δομές που μπορεί βέβαια να διαφέρουν μεταξύ τους στον τρόπο αλλά σαν ιδέα και έμπνευση έχουν τον ίδιο σκοπό.

  24. ΑΦΡΙΚΗ avatar
    ΑΦΡΙΚΗ 23/02/2009 14:43:19

    H ELLADA ANAKLIPSE TO AYGO TOY KOLOMVOU! POTE DOYLEVE STIN ELLADA TIPOTA GIA NA DOYLEVEI KAI TORA!

  25. ΝΑΥΠΛΙΟΣ avatar
    ΝΑΥΠΛΙΟΣ 23/02/2009 14:50:23

    Ο Παλαιοκώστας πέτυχε να αναδείξει την υπερφίαλη ψευδαίσθηση του ισχυρού και σοβαρού κράτους που, όπως θα γνωρίζετε επανιδρύθηκε προ πενταετίας με την έλευση του Καραμανλή στην πρωθυπουργία!

  26. "Κόκκινος Πάνος" avatar
    "Κόκκινος Πάνος" 23/02/2009 14:53:30

    @ 22 kanis
    Πολύ σωστό αυτό που λές για την ανθρωποκεντρική τους οπτική. Παρ' όλο που έχουν πίσω τους (αποικιοκρατία, πολέμους, ιμπεριαλισμούς, Ναπολέοντες, ναζισμό κτλ), έχουν επίσης πίσω τους και Αναγέννηση, Διαφωτισμό, φιλοσοφία, ποιητές και ζωγράφους. Ακόμα και τους δικούς μας Πλάτωνα, Αριστοτέλη και λοιπούς, τους "κουβαλούν στην πλάτη τους" ενώ εμείς τους έχουμε εγκαταλείψει για χάρη των χλέχλων της TV. Ο Δυτικός πολιτισμός, που λέμε: Αντιφατικός, αλλά ο μόνος που έχει δυνατότητα αυτοθεραπείας.
    Οι άλλοι, πέρα από τον Ατλαντικό, είναι ακόμα κάπως "πρωτόγονοι". Είδες όμως πάλι, πολιτική ζωτικότητα και "ένστικτο επιβίωσης", με την εκλογή Ομπάμα; Νίκησαν μόνοι τους έναν από τους κακούς τους δαίμονες, το ρατσισμό. Εμείς στην Ευρώπη, δεν έχουμε Ομπάμα.
    Άς πάρουμε τα καλά όλων, όπου τα βρούμε. "Μή πετάξεις τίποτα" πού 'λεγε και ο Διονύσης. Και άλλοι, ακόμα κι εδώ μέσα.

  27. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 23/02/2009 15:03:30

    @ο νοων ...νοείτω: ΜΠΡΑΒΟ, αδερφέ! Πολύ καλό. Με μια επιφύλαξη. Στο "κάποιοι θέλησαν να δοκιμάσουν τα όριά μας", "θέλουν", αντί "θέλησαν"...

  28. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 23/02/2009 15:05:38

    ...και ουτε οι πολιτες το θελουν,(να δουλεψει δηλαδη),ουτε και οι...
    Εκει φιλοι μου,νομιζω οτι εγκειται και το δραμα της Ελλαδας.Οτι δηλαδη,οι πολιτες της,δε θελουν να δουλεψει το συστημα,αλλα να δουλευει μονο για παρτη τους.
    Εξ ου και τα φακελλακια και ολα τα αλλα,ανθη του κακου.
    Και ας φαινεται οτι γκρινιαζουν, απο δω κι απο κει.
    Αμα τους πεις,οτι πρεπει να σφιξουν τα λουρια τους αλλα και το ζωναρι τους,θα σφυρανε κλεφτικα.
    Και στα δυσκολα,οταν θ αρχισουν να γινονται βεβαια,οι μαλακιες,θα βρισκουν παντα εναν αποδιοπομπαιο τραγο,να του τα φορτωνουν.
    Και την αλλη μερα,θα γινονται ακριβως τα ιδια.
    Γιατι οι Ελληνες,ειναι αισιοδοξος λαος.Πιστευουν,οτι αποκλειεται να τυχει κατι κακο σ αυτους.
    Γι αυτο κανουν,οτι μπορουν,ωστε να τους τυχει.
    Και τοτε,ανοιγουν το στομα δυο πυχες και φωναζουν.Γιατι σ εμενα αυτο;
    Βλεπετε η αισιοδοξια αυτου του τυπου,ειναι συνωνυμο της βλακειας.Και οι Ελληνες,ειναι πια,απο τους πιο ηλιθιους λαους.
    Μη νομιζετε οτι υπερβαλω,το καταλαβαινετε οτι εχω δικηο.
    Αν ομως δεν το πιστευετε,θα βρουμε να γραψουμε αρκετα παραδειγματα,που θα πεισουν αυτους που μπορουν βεβαια να πειστούν,για το δικαιο των γραφομενων.

  29. "Κόκκινος Πάνος" avatar
    "Κόκκινος Πάνος" 23/02/2009 15:08:03

    Και για να είμαστε αντικειμενικοί, ο Κέυνς που αρχίζει πάλι να μεσουρανεί στο στερέωμα των οικονομικών θεωριών, στην Αγγλία γεννήθηκε και εκεί δίδαξε όσα δίδαξε. Ακόμα και ο Μάρξ, στις βιβλιοθήκες του Λονδίνου βρήκε ότι υλικό χρειαζόταν.
    “Μή πετάξεις τίποτα” λοιπόν. Αρκεί ν' αξίζει.

  30. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 23/02/2009 15:11:33

    ...Ελλάδα η μοναδική καπιταλιστική χώρα με κομμουνιστικού τύπου δημόσια διοίκηση...
    Την ιδια αποψη εχω και εγω φιλε μου,και το εχω γραει αρκετες φορες απο δω κι απο κει,αλλα δε βαριεσαι...
    Οι Ελληνες,θελουν τα ακοπα, σιγουρα και πολλα λεφτα του δημοσιου,με ταυτοχρονη την μεγαλη καταναλωση, των εξαντλητικως εργαζομενων του ιδιωτικου τομεα (τους οπιους στιβουν σαν το λεμονι,και με τα λεφτα που περνουν,αγοραζουν μαλακιες,που δεν χρειαζονται,για να δικαιολογηθουν στον εαυτο τους και στα παιδια τους,για την απουσια τους απο το σπιτι),και με προτυπο τους Αμερικανους,τους οποιους βεβαια και βριζουμε ασυστολα.

  31. Decay avatar
    Decay 23/02/2009 15:13:53

    @ 6 ο νοών...νοείτω,


    Εκτός απο το ηλεκτρονικό μελάνι, μπορείς να γράψεις κάποια πράγματα σε ένα χαρτί κοντά στο PC.
    Εκεί θα διαπιστώσεις, οτι η γνώση είναι ΑΜΕΣΑ προσβάσιμη.
    Οι προβληματισμοί σου [στο σχόλιο #6], είναι σκέψεις ενός ελεύθερα σκεπτόμενου Ανθρώπου.
    Θέλει όμως πολλή δουλειά, για να φωτιστεί με κεριά ο βούρκος της θολοκουλτούρας και των Νεοταξιτών.
    Αντιλαμβάνεσαι βέβαια, οτι χρειάζεται Φάρος.

    "Όποιος ελεύθερα συλλογάται, συλλογάται καλά"
    Εσύ τουλάχιστον, έχεις σπάσει αρκετά δεσμά.
    Συνέχισε έτσι και είμαι μαζί σου...
    [Όπως φαίνεται, και ο Μποτίλιας]

  32. kanis avatar
    kanis 23/02/2009 15:14:45

    @Θοδωρή 27

    Σαν θεωρία συμφωνώ,αλλά ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ υπάρχουν σοβαροί ελεγκτικοί μηχανισμοί!

    Επειδή οι Δήμαρχοι, χειραγωγούν και χειρίζονται τους εκλογικούς καταλόγους και διαμορφώνουν αποτέλεσμα κι ως προς το κόμμα αλλά ΚΑΙ ως προς τους εκλεγόμενους βουλευτές, δεν θα πεί, ότι όποια κονδύλια πάνε στο Δήμο, αφορούν τον προσωπικό τους λογαριασμό!!!!

    @30 Κόκκινε Πάνο

    Εξαιρώντας βέβαια, "Το κούρεμα", πάντα με τον Διονύση συμφωνώ!

    Ο περίφημος Ριφφκιν έχει γράψει ένα βιβλίο, προβλέποντας την παρακμή του νεοφιλελευθερισμού. Εκεί λέει στους Αμερικάνους του, ότι καλή η ορμητική δυναμική των συμπολιτών του, αλλά το μέλλον, ο 21ος αιώνας, ανήκει και πάλι στις Ευρωπαικές ανθρωποκεντρικές αξίες. Αυτό βλέπει σαν μονοδρόμο διάσωσης του Δυτικού μοντέλου. ...και δεν έχει ακούσει (φαντάζομαι) Διονύση!

  33. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 23/02/2009 15:17:29

    Αλλο το ισχυρο-σοβαρο κρατος,και αλλο το μπουρδελο-διεφθαρμενο κρατος.Τι σχεση εχει το ενα με τ αλλο;

  34. "Κόκκινος Πάνος" avatar
    "Κόκκινος Πάνος" 23/02/2009 15:17:53

    @ 34
    Όχι πάντως και δεξιός (και μάλιστα Λαικός) ο Ρομπεν των Δασών (ο αυθεντικός)! Μάλλον το παρατραβήξαμε.
    Για το σύγχρονο Ρομπέν των Τρικάλων πάντως, αγνοώ τις ακριβείς πολιτικές του πεποιθήσεις.

  35. BORDELLO avatar
    BORDELLO 23/02/2009 15:20:50

    "Οι επαναστάτες γνωρίζουν ότι τέτοιες περίοδοι χαρακτηρίζονται από μεγάλη κινητικότητα. Η τέχνη της επανάστασης είναι να μπορεί να μετρέπει την μια μορφή ενέργειας σε άλλη.
    Τελικά νομίζουν ότι όλοι ονειρευόμαστε να πεθάνουμε στο κρεβάτι μας."

    Τι εννοεί εδώ ο ποιήτης ρε μποτίλια, για καν'το πιο λιανά...

  36. "Κόκκινος Πάνος" avatar
    "Κόκκινος Πάνος" 23/02/2009 15:25:12

    @ 37
    Πολύ μεγάλος ο Τζέρεμυ Ρίφφκιν, και χαίρομαι που τον θυμήθηκες. Νόμιζα ότι σχεδόν κανείς εδώ δεν τον ξέρει.
    Από τους λίγους οικονομολόγους των δεκαετιών 1970 - 1990 με οικολογική - ανθρωπιστική οπτική.
    Αυτός, ο Georgescu-Roegen και ο Altvater (συν 2-3 άλλοι Γερμανοί, όπως ο τελευταίος).

  37. κυβερνητικος εκπροσωπος avatar
    κυβερνητικος εκπροσωπος 23/02/2009 15:26:53

    "...για ολα φταιει το πασοκ..."

  38. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 23/02/2009 15:29:46

    Αισθάνομαι υποχρεωμένος να απαντήσω σε κάποιους φίλους.
    @μποτίλα στο πέλαγος,
    Όπως σου ανέφερα, τεράστια η φιλοφρόνησή σου.
    @"νήπιος γέρων",
    Σε ευχαριστώ ιδιαίτερα και εσένα.
    "θέλουν" ή "θέλησαν" είναι υπό σκέψη.
    @decay,
    Αγαπητέ, το σχόλιό σου καίριο, σε ευχαριστώ και εσένα.
    ΥΓ. Πρώτα το έγραψα στο χαρτί, και να σου πω την αλήθεια μου, μόλις το διάβασα αμφιταλαντεύθηκα για το αν πρέπει να το πληκτρολογήσω.
    Μάλλον έκρινα σωστά.

  39. kanis avatar
    kanis 23/02/2009 15:30:03

    @42 Anonymous

    O χειρότερος εχθρός της σημερινής κυβέρνησης είναι η εσωκομματική αντιπολίτευση.

    Το έργο το έχουμε ξαναδεί.

    Μόνο επι Σημίτη ...δεν το βλέπαμε!

  40. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 23/02/2009 15:30:28

    Ποιός έχει πρόχειρη και μπορεί να προτείνει την εναλλακτική λύση για την χώρα μας; Και μήν μου πεί κανείς ότι, η Ελλάδα δέν βρίσκεται την στιγμή αυτή στο στόχαστρο.

    Γράφηκαν πολλά πριν απο το δικό μου ποστ. Μάλλον όλοι συμφωνούμε ότι χρειάζεται σοβαρή αντίδραση. Πώς; Αλλά και έτσι δέν πάει άλλο.

    ΠΕΛΙΑΣ

  41. Giorgos avatar
    Giorgos 23/02/2009 15:31:48

    ρε παιδιά, θυμάστε την περίφημη ατάκα του Έβερτ για την "Κυβέρνηση Ελικοπτέρων"?
    Λέτε να είχε αυτά κατά νου?

  42. kanis avatar
    kanis 23/02/2009 15:33:04

    @44

    ...και κοινωνιολογική!

  43. kanis avatar
    kanis 23/02/2009 15:34:41

    @Giorgos

    Eχει σχέσεις ο Εβερτ με τον Κοντομηνά;

  44. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 23/02/2009 15:34:43

    ποιος φοβάται άραγε;

  45. kanis avatar
    kanis 23/02/2009 15:35:54

    ο λύκος μην αποκαλυφθεί!

  46. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 23/02/2009 15:39:32

    η διέλευση του Ρουβίκωνα είναι ένα γύρισμα του διακόπτη kanis (του διακόπτη στο μυαλό), άλλος γυρίζει το διακόπτη clockwise άλλος anticlockwise

  47. kanis avatar
    kanis 23/02/2009 15:41:21

    agree

  48. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 23/02/2009 15:46:08

    @40: δεν χρειάζεται πλατφόρμα με πολιτικές πεποιθήσεις, δρα αποκλειστικά με το ένστικτο και με την ταχύτητα που διαθέτει και δίνει το στίγμα

  49. dora avatar
    dora 23/02/2009 15:48:33

    Το «παιδί μας» μετά τα Άγραφα κατέκτησε την Σαλλονικη τώρα την Αθηνά …Ντόρα

  50. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 23/02/2009 15:53:17

    Βλέπω συχνά ντοκιμαντέρ της ΝΟVA με αντικείμενο τις φυλακές υψίστης ασφαλείας στην Αμερική. Φοβερή τεχνολογία, εξειδίκευση, επαγγελματισμός. Παρ’ όλα αυτά, και επεισόδια πολύ σοβαρά γίνονται, και αποδράσεις μέχρι και φόνοι. Σε σχετικά τακτά χρονικά διαστήματα. Και όλα αυτά σε φυλακές πολύ μεγάλου budget και υποδομής.
    Βάλε τώρα με τον νού σου, πόσο απλό είναι να μπουρδελιάσεις στο άψε-σβήσε μια Ελληνική φυλακή, ή να αποδράσεις από αυτή. Να κάνεις ληστεία, να απαγάγεις, να κάνεις ριφιφί κ.ο.κ
    Οι περισσότεροι Έλληνες, ελεύθεροι ή φυλακισμένοι, δεν προβαίνουν εύκολα σε έκνομες πράξεις (για την περίπτωση των φυλακισμένων αυτό μεταφράζεται σε απόδραση ή στάση), διότι πολύ απλά τους είναι δύσκολο να συλλάβουν, δύσκολο να πιστέψουν, πόσο ανύπαρκτο είναι αυτό που λέμε «κράτος» σε αυτό το έδαφος. Πιθανόν κάμποσοι από αυτούς, να μην θέλουν να το πιστέψουν, διότι μάλλον απέναντι σε μια τέτοια διαπίστωση θα ένιωθαν τρομάρα μεγάλη και θα έστεκαν βουβοί. Προτιμούν να πιστεύουν οτι μπορεί να μην είμαστε σωστό κράτος, αλλά τουλάχιστον όλο και κάτι υποτυπώδες υπάρχει. Και αυτό το επιφανειακό παραμύθιασμα, βραχυπρόθεσμα είναι βολικό για όλους μας.
    Όσοι από αυτούς το έχουν καταλάβει όμως και έχουν εμπεδώσει το μέγεθος της ανυπαρξίας, τον βαθμό του «μη-είναι» που κυριαρχεί στον μηχανισμό της νεοΕλληνικής Πολιτείας, αν έχουν λίγο κοφτερό μυαλό, βρίσκονται σε αδιέξοδο και έχουν ταυτόχρονα αρκετά χαλαρό ή απλώς ιδιόρρυθμο μέτρο ηθικής, πολύ απλά μπορούν και μας δείχνουν πόσο ΤΙΠΟΤΕΣ, πόσο ΠΟΥΘΕΝΑΔΕΣ είμαστε. Αυτό μακροπρόθεσμα, θα μας κάνει καλό και είμαι σίγουρος για την πίστη μου αυτή. Τους ευχαριστούμε πολύ και οφείλουμε ως λαός να τους φτιάξουμε άγαλμα. Πρέπει να τους φιλήσουμε το χέρι, εκείνο το χέρι με το οποίο μας σφαλιαρώνουν τακτικά ως κοινωνία και ως λαό. Από τα πολλά σκαμπίλια, κάποια στιγμή πού θα πάει, ίσως ξυπνήσουμε από αυτό το κώμα που κρατάει δεκαετίες (για να μην πω «αιώνες» και το πάω εντελώς αλλού).

  51. kanis avatar
    kanis 23/02/2009 15:53:21

    Dora ..στον Παύλο αναφέρεσαι;

  52. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 23/02/2009 16:01:49

    Στη χώρα που αναφέρεις ο εγκλεισμός έχει αναχθεί σε επιστήμη, αναγκαστικά, γιατί οι κακοποιοί που παράγει είναι και αυτοί θηρία με όλη τη σημασία της λεξης. Λογική εξέλιξη, αν το καλοσκεφθείς, αφού το πρωτοκύτταρο της χώρας αυτής ήταν το Ουέστ.

  53. kanis avatar
    kanis 23/02/2009 16:05:10

    αλλενάκι

    ..λάθος.
    Το πρωτοκύτταρο, ήταν οι απόβλητοι εγκληματίες της Ευρώπης.

  54. chalkeon cheri avatar
    chalkeon cheri 23/02/2009 16:09:36

    "Δεν δουλεύει τίποτα"! Δεν κατάλαβα, κι όλο αυτό το δούλεμα που μπαίνει με το κιλό στο πετσί μας εδώ και χρόνια δεν είναι παραγωγή; Ας μην είμαστε αγνώμονες. Κάποιοι κάνουν τη δουλίτσα τους και μάλιστα άριστα. Οπως κι όλοι μας λίγο ή περισσότερο στο παρελθόν για ιδίες υποθέσεις μας. Βαλκανομούρηδες δεν είμαστε; ε;;;

  55. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 23/02/2009 16:11:04

    kanis: ευχαριστώ ...

  56. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 23/02/2009 16:13:43

    @61 Μην μπερδεύετε ΗΠΑ με Αυστραλία.

  57. ataktos avatar
    ataktos 23/02/2009 16:16:05

    μια επιστολη φιλου
    Ποιούς και γιατί ενόχλησε ο καθηγητής κ. Γιάννης Πανούσης ;



    Μου φάνηκε ή έχω λάθος εκτίμηση ότι η φασιστική βία με «αριστερό» προσωπείο, που εκδηλώθηκε κατά του καθηγητή Γιάννη Πανούση, πέρασε λίγο στα «ψιλά» της κοινωνίας μας ; Και ασφαλώς οι ανακοινώσεις καταδίκης των πολιτικών κομμάτων, του Δικηγορικού Συλλόγου Αθήνας και κάποιων άλλων δεν μας ξελασπώνει ως κοινωνία.

    Δεν τον γνωρίζω προσωπικά τον κ. Πανούση. Παρακολουθώ και διαβάζω τις απόψεις του, ιδιαίτερα τα τελευταία χρόνια που έχει μια πιο έντονη πολιτική παρουσία, πάντα διακριτική, χωρίς φανατισμό και κομματικοποίηση, με απόψεις τεκμηριωμένες και πάντα με επιχειρήματα. Ένα πρότυπο ακαδημαϊκού καθηγητή που δεν έχει πρόβλημα να μιλήσει για πολλά θέματα, ακόμη και για εκείνα που «καίνε», όπως για παράδειγμα το πανεπιστημιακό άσυλο. Ένας ακαδημαϊκός με πλούσιο επιστημονικό έργο, με μεγάλο πλήθος επιστημονικών δημοσιεύσεων και πάνω από είκοσι βιβλία για διάφορα θέματα. Άραγε οι πολιτικοί μας ταγοί και το πολιτικό μας προσωπικό, ανεξάρτητα κομματικής τοποθέτησης, έχουν ξεφυλίσει καμιά σελίδα από αυτά τα βιβλία ; Γιατί είμαι σίγουρος ότι θα κέρδιζαν οι ίδιοι και σε τελευταία ανάλυση η ελληνική κοινωνία αν υιοθετούσαμε πολλές από τις προτάσεις του. Ένας καθηγητής λοιπόν, που δεν περιορίστηκε στα στενά ακαδημαϊκά του καθήκοντα, αλλά «τολμάει» και μιλάει και για άλλα θέματα που απασχολούν την ελληνική κοινωνία, όπως έχει δικαίωμα ως πολίτης αλλά και υποχρέωση ως ακαδημαϊκός δάσκαλος, έπεσε θύμα μιας ομάδας φανατισμένων κουκουλοφόρων, που είμαι σίγουρος ότι δεν έχουν διαβάσει ούτε μια αράδα απ'αυτά που λέει. Απλά εκτέλεσαν μια διατεταγμένη υπηρεσία κάποιων κέντρων που στοχοποίησαν τον κ. Πανούση για τις απόψεις του, και που ασφαλώς τους ενόχλησαν γιατί τους δυσκολεύει στα σχέδιά τους.

    Το χτύπημα αυτό προσωπικά με έχει οργίσει. Πιο πολύ όμως με έχει συγκλονίσει το υστερόγραφο του καθηγητή που δημοσιεύθηκε στην «Ελευθεροτυπία» της 20-2-2009 :

    «Είμαι υπερήφανος για όσους παίρνουν καθαρή θέση στις δύσκολες στιγμές και όχι για όσους κρύβονται πίσω από φοβίες, ενοχές και αοριστίες.»

    Ποιούς άραγε όμως εννοεί όταν λέει ότι δεν είναι υπερήφανος για όσους κρύβονται πίσω από φοβίες, ενοχές και αοριστίες ;

    Και ένα δεύτερο ερώτημα που με απασχολεί. Ποιοί είναι αυτοί οι δειλοί και άνανδροι και τι άραγε τους ενόχλησε, που επιτέθηκαν με σιδερογροθιές στον άνθρωπο Γιάννη Πανούση ;

    Κατ'αρχήν ποιο είναι το πολιτικό και κοινωνικό πλαίσιο που διαδραματίζεται η επίθεση. Τα πολιτικό σύστημα που κυριαρχείται εδώ και τριάντα πέντε χρόνια από τα δύο κόμματα του δικομματισμού και τα οποία στη μέση μιας μεγάλης οικονομικής κρίσης αναλώνονται εκλογολογώντας, σε μια επιφανειακή αντιπαράθεση, χωρίς να αγγίζουν τα αίτια της κρίσης και στην διατύπωση ενός ολοκληρωμένου σχεδίου εξόδου. Οι πολιτικές που ασκήθηκαν από τη μεταπολίτευση, παρά κάποια θετικά μέτρα που πάρθηκαν κατά καιρούς, ήταν γενικά αδιέξοδες πολιτικές, που αναπαρήγαγαν οικονομικά σκάνδαλα, αναξιοκρατία, ρουσφέτια, πελατειακές σχέσεις. Από την άλλη πλευρά τα κόμματα της αριστεράς μέσα στην πολυδιάσπαση τους, φαίνεται δεν έχουν συνέλθει ακόμη από την κατάρρευση του «υπαρκτού σοσιαλισμού» και εγκλωβισμένα σε ένα άγονο δίλημμα, της μεταρρύθμισης ή της υπέρβασης του συστήματος, καταλήγουν ουσιαστικά παρατηρητές των εξελίξεων.

    Η κοινωνία τέλος μέσα στην ανομοιογένειά της και στις αντιφάσεις της, με τα ΜΜΕ σε μεγάλο βαθμό να καθορίζουν τις πολιτικές εξελίξεις και με τους πολίτες σε μεγάλο βαθμό θεατές, πέρα από κάποιες εξάρσεις και αυθόρμητες αντιδράσεις, παραμένει σε γενικά πλαίσια εγκλωβισμένη και χωρίς όραμα.



    Προσπαθώντας να δώσω απαντήσεις στα ερωτήματα που έθεσα, ξαναδιάβασα τις πρόσφατες απόψεις του κ. Πανούση για τα θέματα της επικαιρότητας, ξεχωρίζω κάποια σημεία και τα παραθέτω στην συνέχεια.



    Για το πολιτικό σύστημα ο κ. Πανούσης είπε :

    «Tο πολιτικό σύστημα έχει στηριχθεί σε έναν δικομματισμό (N.Δ. - ΠAΣOK) που έχει ως βάση τις πελατειακές σχέσεις και σε κόμματα της Aριστεράς που είναι «κολλημένα» σε ιδεολογήματα και σε ξεπερασμένες συνταγές. Eτσι ό,τι συμβαίνει έξω από αυτά τα πλαίσια, τους βρίσκει ανέτοιμους τόσο στην ερμηνεία όσο και στη διαχείριση.»

    Για τους τρομοκράτες με τα καλάσνικοφ είπε :

    «Tα Kαλάσνικοφ παραπέμπουν σε εμπόλεμες καταστάσεις ή σε συρράξεις της μαφίας και του οργανωμένου εγκλήματος.»



    Για τους κουκουλοφόρους «αντιεξουσιαστές» είπε :

    «Συνήθως, σε δημοκρατικές περιόδους (όπως αυτή που διέρχεται η χώρα μας) αυτός που κάνει το καλό πρώτον, δεν κρύβεται και δεύτερον, δεν το κάνει μέσω παρανομιών ή εγκληματικών πράξεων.»

    (Συνέντευξη στην «Ημερησία» 10-2-2009

    Διαβάζοντας τις τεκμηριωμένες απόψεις του κ. Πανούση τελικά συμπεραίνω ότι οι απόψεις του πρέπει να ενοχλούν αρκετούς. Βέβαια η ενόχληση αυτή εκφράζεται με διαφορετικό τρόπο από τους παραλήπτες των εκτιμήσεών του. Και οι επισημάνσεις του κ. Πανούση για το πολιτικό σύστημα είναι καίριες, αλλά όλα δείχνουν ότι οι εκπρόσωποί του τις αντιπαρέρχονται αν δεν τις πολεμούν. Και έτσι ερμηνεύονται οι φοβίες, οι ενοχές και οι αοριστίες του υστερόγραφου του κ. καθηγητή.

    Σίγουρα ενοχλήθηκαν οι «επαναστάτες» με τα καλάσνικοφ, γιατί η ανάλυση του κ. Πανούση τους ξεγυμνώνει στην κυριολεξία από κάθε ιδεολογική ή πολιτική επίφαση των ενεργειών τους και αποδεικνύει μπροστά σε όλη την κοινωνία το αδιέξοδο των δολοφονικών πράξεών τους.

    Επίσης ενοχλούνται ιδιαίτερα οι «αντιεξουσιαστές» κουκουλοφόροι, γιατί ένας θαρραλέος πανεπιστημιακός με τις προτάσεις του, τους χαλάει την ησυχία και ένα «κεκτημένο». Τη στιγμή που έχουν διασφαλίσει, στο όνομα του πανεπιστημιακού ασύλου ένα μόνιμο ορμητήριο και οχυρό, δηλαδή το ελληνικό δημόσιο Πανεπιστήμιο, για να μπορούν να διαπράττουν οτιδήποτε οι ίδιοι νομίζουν ότι είναι «επαναστατικό», δηλαδή τις βιαιοπραγίες, τους προπηλακισμούς και τους βανδαλισμούς της δημόσιας περιουσίας, έρχεται ένας ακαδημαϊκός που επιμένει στην ανάγκη μεταρρυθμίσεων του δημόσιου Πανεπιστημίου και μιας ουσιαστικής συζήτησης για το άσυλο, χωρίς να λέει πουθενά βέβαια ότι το πανεπιστημιακό άσυλο της ελεύθερης διακίνησης των ιδεών χρειάζεται να καταργηθεί.



    Συμπερασματικά :

    Ο χορός καλά κρατεί εδώ και περίπου τέσσερις δεκαετίες με τις εναλλαγές των δύο κομμάτων στην εξουσία και την αριστερά να παρακολουθεί, διακηρύσσοντας διάφορα ιδεολογήματα και αγωνιστικά συνθήματα. Και οι πολίτες σε μια κοινωνία τελματωμένη από αξίες και οράματα, να αποσύρονται κουρασμένοι και απογοητευμένοι στον καναπέ τους, αναζητώντας «ιδιωτικές» λύσεις στα προβλήματά τους.

    Εκτιμώ λοιπόν ότι αυτές οι απόψεις του κ. Πανούση, σε συνδυασμό με την υπάρχουσα άθλια κατάσταση του πολιτικού συστήματος και τα πολιτικά και ιδεολογικά κενά της αριστεράς, δημιούργησαν το κατάλληλο υπόβαθρο για την σχεδίαση και υλοποίηση αυτής της φασιστικής επίθεσης και έδωσαν τις απαραίτητες προϋποθέσεις υλοποίησής της ντάλα μεσημέρι στην Αθήνα.

    Ποιά πρέπει να είναι η απάντηση ; Η κοινωνία μέσα από τους κάθε είδους εκπροσώπους της, πολιτικούς και κοινωνικούς, αλλά και οι ίδιοι οι ενεργοί πολίτες, πρέπει να ορθώσουμε το ανάστημά μας με μορφές άμεσης δημοκρατίας, βάζοντας φρένο σε κάθε φασιστική πρόκληση που χρησιμοποιούν «αριστερά» και «επαναστατικά» προσωπεία και να προσπαθήσουμε να διατυπώσουμε και γιατί όχι να διαμορφώσουμε από κοινού τις προϋποθέσεις μιας προοδευτικής εναλλακτικής διεξόδου της κοινωνίας μας, με δημοκρατία και ελευθερία και σεβασμό στη διαφορετική άποψη.



    Κώστας Χαϊνάς

    21-2-2009

  58. kanis avatar
    kanis 23/02/2009 16:16:17

    @αλλενάκι

    ...γιατί ευχαριστείς; Ακρη θα βρούμε;

    @chalkeon cheri (62)

    Οχι ρε! Ελληνομούρηδες είμαστε κι εμεις κι αυτοί!
    Ο Κυρίλλος κι ο Μεθόδιος ΤΙ ΗΤΑΝ που τους μάθαν γράμματα;

  59. F avatar
    F 23/02/2009 16:16:38

    Γιατἰ, στὸν ἰδιωτικὸ τομέα εἶναι καλύτερα τὰ πράγματα; Ἐκεῖ προωθεῖ ὁ διευθυντὴς τὴν κοπελίτσα ποὺ θὰ τοῦ κάτσει (κι' ἄν παλιότερα ἦταν πιὸ δύσκολο, σήμερα συναγωνίζονται ἡ μία τὴν ἄλλη στὴν ἐκπόρνευση), βρίθει ἡ ἀναξιοκρατία, ἡ οἰκογενειοκρατία, ἡ ὑπερεκμετάλλευση καὶ τὰ συμπαρομαρτοῦντα. Εἶναι τυχαῖο ποὺ ὄνειρο τῶν νέων παραμένει μιὰ θέση στὴν θαλπωρὴ τοῦ δημοσίου;

  60. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 23/02/2009 16:17:13

    εκεί ακόμα πιο ... φρέσκα τα πράγματα και φαίνεται και στις φυσιογνωμίες

  61. kanis avatar
    kanis 23/02/2009 16:17:48

    @Strange Attractor

    Οχι Βέβαια! Η Αυστραλία είναι παράδεισος!

  62. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 23/02/2009 16:17:48

    και στη βαρειά προφορά των αυστραλιανών αγγλικών

  63. "Κόκκινος Πάνος" avatar
    "Κόκκινος Πάνος" 23/02/2009 16:28:08

    Ευκαιρία γυρεύουμε πάντως, πώς να ξεφύγουμε το γρηγορότερο από τις ευθύνες μας ως πολίτες.
    Η "ατομική λύση". Προπαντός, να μην έχουμε ενοχές. Να μη ζοριστούμε.
    Και πάντα, οι "Άλλοι", οι "όξω από δώ", οι μη Έλληνες, αυτοί πάντα φταίνε. Εμείς; Αγγελούδια.
    Να μή ξαναγράφω τα ίδια, καλού κακού άς αυτο-παραπέμψω όμως.
    http://www.antinews.gr/?p=5343#comment-222857

  64. chalkeon cheri avatar
    chalkeon cheri 23/02/2009 16:29:35

    Ενα σύστημα αξιών που είναι δίχως προσανατολισμούς, πως το ξεπερνάς; Στο σπίτι, στο σχολείο, στην εκκλησία στη κοινωνία γιατί μας έμαθαν "αρχές" και σεβασμό σε αυτές; Για να εξυπηρετήσουμε τίνος τα σχέδια;
    Θείος πηδά την ανιψιά του, δασκάλα ξεζουμίζει τον μαθητή της, παπάδες οργανώνουν όργια που κι ο Ντε Σαντ ακόμη δεν θα μπορούσε να τα περιγράψει, αφεντικά ξεκωλιάζουν όλο το δεσπιναριό που πασαρολάρει για δουλίτσα και καλοπέραση και η κοινωνία με την συντεταταγμένη έκφραση της το κράτος σφυρίζει αδιάφορα και "μοιράζει" τη τράπουλα όπου, όταν κι α΄μα τη βολέυει.
    Δηλαδή τι άλλο πρέπει να γίνει για να μην "γελάμε" με την ένοπλη βία και την αναρχία που αν μη τι άλλο επιβάλλεται πλέον προς άσκηση σε όσους έχει απομείνει ίχνος ηθικής;

  65. "Κόκκινος Πάνος" avatar
    "Κόκκινος Πάνος" 23/02/2009 16:32:28

    Να μή ξαναγράφω τα ίδια, καλού κακού άς αυτο-παραπέμψω στο σχόλιό μου 33 του προηγούμενου post.
    Ευκαιρία γυρεύουμε πώς να ξεφύγουμε το γρηγορότερο από τις ευθύνες μας ως πολίτες.
    Η "ατομική λύση". Προπαντός, να μην έχουμε ενοχές. Να μη ζοριστούμε.
    Και πάντα, οι "Άλλοι", οι "όξω από δώ", οι μη Έλληνες, αυτοί πάντα φταίνε. Εμείς; Αγγελούδια.

  66. ataktos avatar
    ataktos 23/02/2009 16:33:56

    Και οι δικηγόροι μας άνεργοι θα μείνουν δεν είδατε(μόνο με εξωδικα για 457,19 Ε) σήμερα πρωί πρωί κάποιους αλητάμπουρες ..ΧΑ ΧΑ ΧΑ

  67. "Κόκκινος Πάνος" avatar
    "Κόκκινος Πάνος" 23/02/2009 16:35:07

    To 31, όχι το 33 είναι το σχόλιό μου. Συγγνώμη.

  68. donaE avatar
    donaE 23/02/2009 16:41:49

    >δεν δουλευει τιποτα<
    Δηλαδη τι διαφορετικο γινοτανε παλια?Αυτη δεν ειναι η ιστορια της ανθρωποτητας?Παντα καποιοι παραπονιουνται για το χαλι της εποχης τους.Δεν ιδρωνει το αυτι της εξουσιας απο κατι τετοια.Αναλογιστειτε τι εχει καταγραψει η ιστορια και ας μην ειμαστε τοσο μη μου απτου.Η λυση ειναι να μην τους ξαναψηφισουμε.

  69. Jeff avatar
    Jeff 23/02/2009 16:45:53

    @Κόκκινε Πάνο, συμπληρώνω με λόγια του Giddens: ‘[Ο]ι δομές της κοινωνικής ζωής είναι κανόνες μετασχηματισμού [...] οι οποίοι είναι παρόντες μόνο στην κοινωνική δράση η οποία [...] «αποτυπώνει στιγμιαία» τη δομή’.

  70. kanis avatar
    kanis 23/02/2009 16:48:13

    @chalkeon cheri 71
    Πρόσεχε γιατί θα σε πάρουν οι δήθεν ανεξάρτητοι "τρομοκράτες" για κειμενογράφο!

    @ donaE
    "Η λυση ειναι να μην τους ξαναψηφισουμε"
    ΠΟΙΟΥΣ : Τι έχεις υπόψη σου;

  71. αβγδεζηικλμνξοπ avatar
    αβγδεζηικλμνξοπ 23/02/2009 16:51:20

    Ελλάς. Το μοναδικό Αφρικανικό κράτος εν Ευρώπη.....

  72. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 23/02/2009 16:53:59

    @77: αν δεν ισχύσει η απλή αναλογική η κατάσταση θα χειροτερεύει. Όταν μεγάλα ποσοστά του εκλογικού σώματος δεν εκπροσωπούνται αναλογικά στο κοινοβούλιο μοιραία νοιώθουν αλλά και είναι εκτοπισμένα.

  73. Ο Φυγάς avatar
    Ο Φυγάς 23/02/2009 16:55:38

    Το πρόβλημα της χώρας είναι η γενιά των σαράντα μέχρι και εξήντα. Όλοι εμείς που τα βρήκαμε έτοιμα ή τα αρπάξαμε που δεν κάναμε ποτέ καμία προσπάθεια. Που πήραμε το απολυτήριο με παρακάλια, που μπήκαμε στο δημόσιο με το χαρτί από την κλαδική και παίρνουμε σύνταξη και εφάπαξ στα πενήντα, που παίρνουμε και δίνουμε φακελάκι, που ροκανίσαμε τα πακέτα της ΕΕ, που χάσαμε τις οικονομίες γενεών στο χρηματιστήριο, που ανταλλάξαμε το κτήμα στο χωριό με νέα κούρσα, που δώσαμε το πατρικό αντιπαροχή σε όποιον έδινε τους περισσότερους ημιυπαίθριους, που έχουμε την αισθητική της μεζονέτας, του μαύρου τζιπ, του dimple και όλων αυτών που βλέπουμε γύρω μέσα και έξω από το σπίτι μας, που από καταθέτες γίναμε δανειολήπτες. Όταν λοιπόν αυτή η γενιά μπει στο περιθώριο τότε θα διορθωθούν τα πράγματα. Μέχρι τότε θα παρακολουθούμε τηλεόραση και θα έχουμε την απαίτηση από τον διορισμένο με τα κριτήρια αυτής της γενιάς φρουρό, που παίρνει χίλια ευρώ με τις υπερωρίες, να παίξει την ζωή του κορώνα γράμματα για να σώσει την καρέκλα του κ. Δένδια και να ανεβάσει τα ποσοστά του κόμματος στις δημοσκοπήσεις.

  74. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 23/02/2009 16:56:15

    Αν δεν καταφέρουμε να ξυπνήσουμε, είμαστε καταδικασμένοι. Οι φυσικοί μηχανισμοί προωθούν το λειτουργικό και απορρίπτουν το αρρωστημένο. Η πορεία μας εδώ και πολύ, πάρα πολύ καιρό, είναι χαλασμένη. Δεν θέλουμε να το παραδεχθούμε. Φωνάζουμε για τις κυβερνήσεις μας, ενώ δεν έχουμε φτιάξει κυβερνήσεις. Πως είναι δυνατόν να παραπονιέσαι για την δυσλειτουργία ενός πράγματος, που εκ προοιμίου είναι ανύπαρκτο αφού ποτέ σου δεν το έφτιαξες?
    Και δεν το έφτιαξες, γιατί είσαι στρεβλός. Και ως στρεβλός, αν δεν διορθωθείς εγκαίρως από μόνος σου, θα σε διαλύσει η μηχανή του κιμά που ονομάζεται «εξελικτική κοινωνική διαδικασία» και «προσαρμογή ή θάνατος» που έχω στην φαρέτρα των μηχανισμών μου.

    -Μα σε παρακαλώ, τι είναι αυτά που λες βρε Φύση. Εγώ ως νεοΈλληνας έχω βγάλει Ροϊδη, Παλαμά, Καβάφη, Ρίτσο, Παπαδιαμάντη, Χατζιδάκι, Σικελιανό και βάλε να πάνε. Έχω Ακρόπολη, έχω δαντελωτές ακρογιαλιές, υπέροχες ουζερί και καταγάλανο ουρανό. Πατάω στα ίδια εδάφη που περπάτησαν οι Αρχαίοι Έλληνες. Αν δεν μου αξίζει δικαιωματικά να υπάρχω για πάντα ως λαός, τότε σε ποιόν αξίζει?

    -Στα παπάρια μου νεοΕλληνικέ λαέ τι έχεις βγάλει από τα σπλάχνα σου, τι υπάρχει στα εδάφη που κατοικείς και τι έμεινε ως παρακαταθήκη από τους προηγούμενους. Στο ισοζύγιό μου όπως το αναγιγνώσκω, βλέπω στην μια στήλη καμια εκατοσταριά λαμπρές προσωπικότητες, αρκετά φυσικά κάλλη και ομορφιές, ενώ στην άλλη εκατομμύρια ανύπαρκτων που όλα αυτά τα έχετε βάλει στα μάτια σας. Δεν τους κάνατε διαχείριση σωστή, γιατί δεν σας άξιζαν. Πολύ σας πέφτανε, δεν αντέξατε να τα σηκώσετε στους ώμους γιατί είστε πολύ λίγοι ως ιδιοσυγκρασία λαού για να καταφέρετε να χτίσετε και να δημιουργήσετε κάτι αξιόλογο γύρω από αυτά τα μεγέθη, με αποτέλεσμα να βυθίζεστε στο έδαφος από το βάρος. Ως φύση, έχω ήδη ξεκινήσει τους μηχανισμούς και τις διαδικασίες εξόντωσής σου μέσω της διεθνούς πολιτικής σκηνής και πολιτισμικής πραγματικότητας εδώ και αρκετό καιρό. Αν δεν σοβαρευτείτε, τα ψωμιά σας είναι μετρημένα. Το ταμείο, θα το κάνουμε σε μερικές δεκαετίες από σήμερα. Αν εξακολουθήσεις μέχρι τότε να συμπεριφέρεσαι ως ανύπαρκτος, θα σε καταστήσω ανύπαρκτο στην κυριολεξία, όπως ακριβώς μου δείχνεις οτι σου αξίζει. Σε έχω βαρεθεί, μου ζαλίζεις τα συκώτια και μαγαρίζεις μια γεωγραφική περιοχή-κόσμημα που ίσως άλλοι να της συμπεριφέρονταν σωστά και να την τιμούσαν όπως της αρμόζει. Γι αυτό κανονίσου εγκαίρως.
    Και δεν εννοώ σπασμωδικές κινήσεις πανικού, του στυλ να βγάλεις έξω τίποτα τανκς, να πας να ψηφίζεις Καρατζαφέρηδες ή να εξακολουθήσεις να στρογγυλοκάθεσαι πάνω στην αέναη συνομοσιολογία τύπου «τα ξένα κέντρα φταινε για όλα, με έχουν στην μπούκα και δε με αφήνουν να ανασάνω ο φουκαράς», γιατί τότε απλώς με διευκολύνεις να σε καθαρίσω σαν αυγό μια ώρα αρχύτερα. Σύνελθε, σοβαρέψου, αφουγκράσου, προσαρμόσου σωστά.

  75. kanis avatar
    kanis 23/02/2009 16:58:22

    @αλλενάκι 77 .... Βλέπεις ώριμα κόμματα, παράγοντες, δυνάμεις για συνεργασία; Η "σαλαμοποίηση" της πολιτικής που οδηγεί; Στον νεοφιλελεύθερο αποπροσανατολισμό, νομίζω!

  76. kanis avatar
    kanis 23/02/2009 17:04:24

    Ξένος Δάκτυλος Says:
    February 23rd, 2009 at 4:56 pm

    "Στα παπάρια μου νεοΕλληνικέ λαέ τι έχεις βγάλει από τα σπλάχνα σου, τι υπάρχει στα εδάφη που κατοικείς και τι έμεινε ως παρακαταθήκη από τους προηγούμενους."

    ! ! !

    Αφού, δεν σε αφορά το θέμα κι ο διάλογός μας, μην ανακατεύεσαι με τα ανούσια "σεντόνια" σου (κατα την ηλεκτρονική γλώσσα), που μας κουράζουν !

  77. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 23/02/2009 17:06:52

    Ξένε Δάκτυλε ωραία όλα αυτά αλλά σε λίγο έχουμε Eurovision, ματς, το νέο ρεάλιτι, Πετρούλα, Άντζελα Δημητρίου, Σάκη κλπ κλπ κλπ. οπότε άσε μας να χαλαρώσουμε βρε αδελφέ... και αύριο μέρα είναι. Ουφ... Μας ζαλίσατε με τους προγόνους μας και τα ρητά των αρχαίων. Κάτι τέτοια έλεγαν και για αυτό δεν έμεινε κανένας από δαύτους.

  78. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 23/02/2009 17:08:47

    @82: τα κόμματα τα βλέπω υπερώριμα ... αφού αυτό έπρεπε έχει γίνει από τη δεκαετία του ΄80. Το που θα οδηγήσει, δεν το ξέρουμε.
    Γεγονός είναι ότι τα 3 ή 4 μικρότερα κόμματα δεν εκπροσωπούνται αναλογικά και δεν συνκαθορίζουν τις εξελίξεις, και αυτό έχει επιπτώσεις. Άλλοι αντιδρούν δυναμικά, άλλοι πιο δυναμικά, άλλοι βίαια.

  79. ianos avatar
    ianos 23/02/2009 17:11:00

    Σερφάροντας στη μπλογκοθάλασσα ανάμεσα σε ξέρες κι άγονα νησιά,κάποια στιγμή,τώρα τελευταία,ανακάλυψα ένα μικρό παράδεισο.Μπράβο στο Φάκτορα που δίδει βήμα.Μπράβο όμως σε όλους εσάς τους σχολιαστές που με άποψη, επιχειρήματα,γνώσεις,ευγένεια και με θαυμάσιο καυστικό χιούμορ σχολιάζετε την επικαιρότητα.Αυτό σας αρκεί;Σε μια "δεξαμενή σκεψης"σαν αυτή του antinews θέτω το ερώτημα.
    1.Τί φταίει και είμαστε σ αυτά τα χάλια που όλοι περιγράφετε;
    2.Τί προτίνετε σαν λύση;
    Ας μεταφερθούμε απο το πεδίο της κριτικής-που είναι απαραίτητη-στο πεδίο της δημιουργίας.Έτσι το βάζω, σαν "πρόκληση",ελπίζοντας ότι θα ανταποκριθείτε.

  80. ataktos avatar
    ataktos 23/02/2009 17:11:27

    donaE- μετα τι θα κανουν οι παπατζηδες θα πανε στη δουλεια αι αι αι
    ο ρολος τους ειναι να μας δουλευουν και εμεις αμ αμ να τα μασαμε ...

  81. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 23/02/2009 17:12:25

    @kanis αν σε ενόχλησε το "παπάρια", ζητάω συγνώμη. Πάντως, όταν συνέλθεις από το σοκ που έπαθες διαβάζοντας αυτή τη λέξη ή την παράγραφο, ελπίζω να καταλάβεις οτι το σεντόνι αυτό ήταν ακριβώς μέσα στο πλαίσιο διαλόγου που αναπτύχθηκε και σε άμεση συνάρτηση με το γεγονός του διημέρου.
    Επίσης θα σου πρότεινα να μετρηθείς σωστά. Χρησιμοποίησες πρώτο πληθυντικό στην κριτική σου ενώ εγώ σε βλέπω έναν. Κάποιος από τους δυό μας δεν βλέπει καλά, εκτός αν εκπροσωπείς αρκετούς, οπότε αν ισχύει, μαζευτείτε κάποια στιγμή και στείλτε email παραπόνων στην διεύθυνση του ιστολογίου.

  82. Αριστερός avatar
    Αριστερός 23/02/2009 17:13:23

    εγω που ειμαι αριστερος,ειμαι πολυ ικανοποιημενος,
    που δεν ΔΟΥΛΕΥΕΙ το κρατος της δεξιας.
    που ειναι κρατος που παραγει γελοιο..
    καλο αυτο..
    μονο δεξιοι πρεπει να διαμαρτυρονται.

  83. chalkeon cheri avatar
    chalkeon cheri 23/02/2009 17:15:19

    Αιδώς κύριοι. Ο Ξένος Δάκτυλος πρωτοπορεί. Μπράβο του για το γραφικό στυλ και το φορμάρισμα της Υπόθεσης του. Ας αφήσουμε τους εξυπνακιδισμούς και την υπονόμευση παράμερα. Τα κουμπιά θα λιώσουν στο πάτημα, τα μήλα των δακτύλων μας θα τριφτούν μέχρι οστών, μυαλό δεν θα βάλουμε ποτέ με το μυαλό που κουβαλάμε.

  84. kanis avatar
    kanis 23/02/2009 17:16:06

    @ Ξένος Δάκτυλος Says:
    February 23rd, 2009 at 5:12 pm

    Σε διαβάζω μέρες και με κουράζει, το πόσες λέξεις ξοδεύεις ...για να μην λές ΤΙΠΟΤΑ!

  85. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 23/02/2009 17:17:24

    Το @84 ήταν δικό μου και για όποιον δε κατάλαβε ήταν ειρωνικό και κυρίως υποστηρικτικό των θέσεων του Ξ.Δάκτυλου.

  86. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 23/02/2009 17:18:33

    μάλλον το 85

  87. kanis avatar
    kanis 23/02/2009 17:19:19

    @αλλενάκι 86

    Εχω εκπλαγεί πρόσφατα απο τον φρέσκο λόγο του Κουβέλη κι απο τον ..ανύπαρκτο των άλλων!
    Τι άλλο να σου πω;

  88. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 23/02/2009 17:20:52

    Είχε και το 1989 φρέσκο λόγο τότε που ήταν Υπουργός Δικαιοσύνης του Τζανετάκη (Μητσοτάκη). Φρεσκότατος.

  89. kanis avatar
    kanis 23/02/2009 17:23:15

    Strange Attractor

    Ως εκ τούτου η έκπληξη. Οταν βλέπεις εξέληξη και πρόοδο την σημειώνεις!

  90. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 23/02/2009 17:28:10

    kanis λυπάμαι πολύ που το λες αυτό και με στενοχωρεί, γιατί εγώ αν γράφω εδώ που και που, το κάνω για να με διαβάζεις εσύ και κανένας άλλος. Η δριμεία αρνητική κριτική σου, ήταν ένα ηχηρό χαστούκι που μου τράβηξε το χαλί κάτω από τα πόδια και θα πάρει χρόνια να συνέλθω. (Υπάρχει λύση στην ενόχλησή σου πάντως και αυτό λέγεται "scroll-down").

  91. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 23/02/2009 17:32:00

    @95: έχει κλείσει ο κύκλος αυτός, σύνταξη για όλους στα 65 (σε θέσεις συμβούλων εντάξει, δεκτόν).

  92. Decay avatar
    Decay 23/02/2009 17:34:56

    @ 85 αλλενάκι,

    Με τα τελευταία εκλογικά συστήματα, το ΔΕΥΤΕΡΟ κόμμα δεν εκπροσωπείται αναλογικά και αυτό γίνεται υπέρ του ΠΡΩΤΟΥ κόμματος.

    Τα μικρότερα κόμματα, εκπροσωπούνται αναλογικότατα...

    Παράδειγμα


    Το ΚΚΕ έχει 22 έδρες
    Οι έδρες που πήρε αντιστοιχούν σε ποσοστό [με απλή αναλογική] 7.3 %

    Ο Συριζα έχει 14 εδρες οι οποίες αντιστοιχούν σε ποσοστό 4.3%

    Το ΛΑΟΣ έχει 10 έδρες οι οποίες αντιστοιχούν σε ποσοστό 3.3%

    Βλέποντας τα πραγματικά ποσοστά των κομμάτων αυτών,δε νομίζω να αδικούνται και τόσο.

    Τα αποτελέσματα του 2007 ήταν

    ΚΚΕ ______8.1% 22 έδρες_______(24 έδρες)
    Σύριζα____5.1% 14 έδρες_______(15 έδρες)
    ΛΑΟΣ______3.8% 10 έδρες_______(11 έδρες)

    Εντός παρένθεσης είναι οι έδρες που θα είχαν τα μικρά κόμματα με την απλή αναλογική.

    Δε νομίζω λοιπόν ότι ισχύει αυτό που γράφεις στο #85

    "τα 3 ή 4 μικρότερα κόμματα δεν εκπροσωπούνται αναλογικά και δεν συνκαθορίζουν τις εξελίξεις, και αυτό έχει επιπτώσεις. Άλλοι αντιδρούν δυναμικά, άλλοι πιο δυναμικά, άλλοι βίαια."

    Τέσσερις λιγότερες έδρες συνολικά, δεν είναι λόγος να καταστρέψουμε την ζωή των συμπολιτών μας.

    Ποιοί είναι λοιπόν αυτοί οι άλλοι που αντιδρούν βίαια?

  93. Factorx avatar
    Factorx 23/02/2009 17:36:10

    @ianos says:"Τί προτείνετε σαν λύση;"

    Απ: να το σκάσουμε όλοι

  94. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 23/02/2009 17:37:26

    Υπάρχει και η εξωκοινοβουλευτική αριστερά...

  95. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 23/02/2009 17:41:02

    ΦΑΚΤΟΡ, η μόνη βιώσιμη λύση είναι εδώ και τώρα να παρακαλέσουμε τις ΗΠΑ να μας ενσωματώσουν ως 51η πολιτεία τους μπας και δούμε δρόμους, οργάνωση και καμιά αύξηση στους μισθούς.
    Έτσι και αλλιώς τσιράκια τους δεν είμαστε;
    Προς τι λοιπόν η ψευδαίσθηση να το παίζουμε κυρίαρχοι;
    (Υπάρχει βέβαια και ο ανερχόμενος Πούτιν....Αλλά ποιός μαθαίνει ρωσικά στα γεράματα;)

  96. ataktos avatar
    ataktos 23/02/2009 17:42:12

    Factorx- κατσε εκει που εισε ας φυγουν αυτοι που αξηζουν !!

  97. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 23/02/2009 17:43:17

    @100: Τι έπρεπε να είχε το δεύτερο κόμμα;
    Ο εκλογικός νόμος ευνοεί το πρώτο κόμμα, αυτό είναι ήδη η πρώτη μεγάλη φαλκίδευση.

    Στο παρελθόν νομίζω ο εκλογικός νόμος αδικούσε πολύ περισσότερο τα μικρά κόμματα, οπότε αυτά δεν είχαν τη συμμετοχή που έπρεπε ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ και οι εξελίξεις αλλοιώνονταν. Κάθε φορά θα έπρεπε να ξεκινούν ξανά από χαμηλή αφετηρία.

    Δηλαδή το έδαφος είναι ήδη διαβρωμένο, κατάλαβες;

  98. ataktos avatar
    ataktos 23/02/2009 17:44:02

    εχουν και διπλωματικα διαβατηρια ...

  99. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 23/02/2009 17:47:41

    Ξένε Δάκτυλε που σαι χαμένος ?

  100. ianos avatar
    ianos 23/02/2009 17:53:55

    Φάκτορα καλή ιδέα.Με μια προσθήκη.Να φύγουμε όλοι εκτός των πολιτικών και των φίλων τους.Όταν επιστρέψουμε θα έχουν αλληλοεξοντωθεί και έτσι θα γλυτώσουμε.

  101. Decay avatar
    Decay 23/02/2009 17:55:25

    @ 105 αλλενάκι,

    Το γεγονός ότι ο εκλογικός νόμος ευνοεί το πρώτο κόμμα, αυτό είναι κάτι στο οποίο συμφωνεί το Δεύτερο. [Σήμερα το ΠΑΣΟΚ]
    Το οποίο θα έπρεπε να έχει 115 έδρες ενώ τώρα έχει 100.

    Όσο αφορά το διαβρωμένο έδαφος, αυτό είναι κάτι το οποίο καταλαβαίνω πολύ καλά, απλώς πρέπει να γνωρίζουμε όλοι, οτι η βία ειναι ένα νόμισμα με πολλές όψεις.
    Και βέβαια η βία, δεν εξυπηρετεί πάντοτε τους στόχους της Επανάστασης.

  102. kanis avatar
    kanis 23/02/2009 17:57:56

    ianos 08 ....μαζί σου!

    Περιμένουμε πρόταση για όσους, δεν παίζουν με τους πολιτικούς και τους φίλους τους, αλλά με ιδέες!

    Είναι όμορφη τούτη η χώρα....

  103. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 23/02/2009 17:59:50

    Καταλαβαίνεις πολύ καλά ότι ορισμένα στρώματα ή τάξεις της ελληνικής κοινωνίας ποτέ δεν εκπροσωπήθηκαν σύμφωνα με το ρεύμα που είχαν ή μαντρώθηκαν αναγκαστικά σε άλλα κόμματα γιατί η κοινωνική συμμετοχή είναι αναγκαία.

    Η βία φέρνει μόνο βία. Συμφωνώ.
    Βία όμως είναι και τα εργατικά ατυχήματα που έχουν πληθύνει πρόσφατα.

  104. kanis avatar
    kanis 23/02/2009 18:07:08

    Βία είναι...

    .. η χλευαστική οπτική του Λαζόπουλου!
    .. η ειρωνική θεώρηση του Πρετεντέρη !
    .. η φτωχή απεικόνηση αξιών των ΜΜΕ !
    .. η ανύπαρκτη υποστήριξη αρχών, όταν δε διατάζεται απο το ΣημιτικοΜητσοτακικό όμιλο!

  105. Decay avatar
    Decay 23/02/2009 18:07:32

    @ 111 αλλενάκι,

    Όχι μόνο τα ατυχήματα, αλλά και οι επιθέσεις της εργοδοσίας -όπως αυτή με βιτριόλι ενάντια στη Κούνεβα, αλλά απο την άλλη μή μπαίνουμε στο τριπάκι της Νέας Τάξης περι ελεύθερης μετακίνησης μεταναστών και κυρίως ΛΑΘΡΟμεταναστών,γιατί έτσι παίζουμε το παιχνίδι του Κεφαλαίου, για φτηνά εργατικά χέρια.
    Πώς να διαμαρτυρηθεί ό Έλληνας εργάτης, όταν ο Αλβανός θα του φάει αμέσως [αυτή, την κακοπληρωμένη] δουλειά?

  106. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 23/02/2009 18:13:28

    @113: εντάξει, άλλη φορά το μεταναστευτικό.
    Προς ενημέρωσή σου: ενημερώνομαι από τις εφημερίδες των δύο άκρων για να έχω σφαιρική άποψη.
    Χτύπησα υπερωρία στο αντινιους, καλό απόγευμα.

  107. Decay avatar
    Decay 23/02/2009 18:17:39

    @ 115 αλλενάκι,

    Ενημερώνομαι κυρίως απο το χώρο του κέντρου,
    αλλά και από διάφορα Κέντρα του Εξωτερικού...
    [Σκοτεινά κυρίως...]
    Καλό απόγευμα και σε σένα.

  108. Burundi Expatriate avatar
    Burundi Expatriate 23/02/2009 18:35:06

    Άντε πάλι η έμμονη ιδέα του "κεντρώου χώρου" με τη Μέση Ανατολή.
    Και σύ αλλενάκι (14), νομίζεις ότι ο τωρινός Ριζοσπάστης και η τωρινή Αυγή (πλήν ορισμένων καλών συνεργασιών που περιέχουν)είναι αριστερές εφημερίδες; Είναι τόσο αριστερές, όσο αριστερός ήταν και ο Στάλιν την εποχή που έκανε συμφωνία με κάποιον κύριο Ribbentrop.
    Και όσο πασοκτσίδικο είναι το τωρινό "Βήμα".
    Μη προχωρήσω και στις δεξιές. Γεμίσαμε πιθήκια.

  109. kanis avatar
    kanis 23/02/2009 18:35:35

    (λογω λαθών, ξαναγραμμένο...)

    Βία είναι… (

    .. η χλευαστική οπτική του Λαζόπουλου!
    .. η ειρωνική θεώρηση του Πρετεντέρη !
    .. η φτωχή απεικόνηση αξιών από τα ΜΜΕ !
    .. η ανύπαρκτη υποστήριξη αρχών,όπως αυτή διατάζεται απο το ΣημιτικοΜητσοτακικό όμιλο!

  110. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 23/02/2009 18:48:47

    tha enois profanos ton Arabantino tous ...

  111. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 23/02/2009 19:08:24

    Η κοπελιτσα ου θα του κατσει,θα γινει διευθυντικο στελεχος;Οχι βεβαια.Τη θεση της θα διασφαλισει το πολυ πολυ.

  112. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 23/02/2009 19:08:40

    Greekpoliticalreview δεν είμαι χαμένος, σχολιάζω «τόσο όσο». Παλαιότερα είχα την διάθεση να κρίνω σχόλια άλλων και να εγκαλώ τον πάσα ένα να μου εξηγήσει γιατί είναι αυτός που είναι, με αποτέλεσμα να γράψει αυτό που έγραψε, και δεν είναι άλλος να γράψει κάτι διαφορετικό. Γινόταν πανικός όπως θυμάσαι. Τώρα που το έκοψα μαχαίρι, είμαστε όλοι καλά κι εγώ που πήρα απόφαση κάποια πράγματα, ακόμα καλύτερα.

    Ανώνυμε #118 από ότι είδα, οι φυλακισμένοι εκεί, ως φυλακισμένοι εκτίαν πολύ πιο ανθρώπινα τις ποινές τους από ότι στον Κορυδαλλό. Θα μου πείς, όταν σβήσει η κάμερα τα πράγματα σίγουρα αλλάζουν. Το ίδιο όμως ισχύει και για ανάλογα documentaries που έχω δει με θέμα την ζωή στον Κορυδαλλό, όπως ένα πρόσφατο του Σταύρου Θεοδωράκη. Αν βάσει αυτού που έβλεπα ήθελα να κλείσω την οθόνη, τότε δεν θέλω να φανταστώ πως ζουν οι άνθρωποι off-camera εκεί μέσα.
    Και δεν είναι καλό να απορρίπτεις ολοκληρωτικά στην συνείδησή σου κάποιο έθνος, όταν σε κάποια σημεία τους μπορείς να παραδειγματιστείς αποσπασματικά. Όχι στείρος μιμητισμός, αυτός δεν είναι ποτέ εποικοδομητικός. Αλλά να καταλάβεις και να μπορέσεις να εφαρμόσεις κάποια στιγμή συγκεκριμένα μοντέλα λειτουργίας σε ορισμένους τομείς, που σε εξυπηρετούν καλύτερα.

  113. Decay avatar
    Decay 23/02/2009 19:17:56

    Burundi Expatriate, Η Αλλιώς
    "Η Επιστροφή του Mengele"

    Σαν Βρετανολάτρες,
    Φυσικο είναι να γεμίσετε τα σχόλια με πιθηκισμούς...

  114. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 23/02/2009 19:23:56

    Decay- απο χθες ο ΓΑΠ στην κυρια Μερκελ ...

  115. Burundi Expatriate avatar
    Burundi Expatriate 23/02/2009 19:32:42

    Βρετανολάτρες, αλλά φίλοι του William Morris, άν ξέρεις. Όχι του Σκόμπυ.
    Και Γερμανοί. Όχι φυσικά με τον Mengele. Είμαστε έτοιμοι να πιθηκίσουμε von Stauffenberg, άμα λάχει ή δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Μπορεί να είμαστε πιό τυχεροί.
    Δες την ταινία, έρχεται.

  116. tiramola avatar
    tiramola 23/02/2009 19:53:33

    Μια που αναφέρθηκε ο Ρίφκιν σας προτείνω το βιβλίο του "Το τέλος της εργασίας και το μέλλον"
    Μιλάει για την δύση του παγκόσμιου εργατικού δυναμικού και το χάραμα της μετά την αγορά εποχής.
    Πρόλογος Νίκος Κοτζιάς

  117. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 23/02/2009 21:08:56

    Τίποτα. Δεν μετράει η αποχή. Μετράνε τα έγκυρα.

  118. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 23/02/2009 21:21:30

    @BORDELLO 41
    Αγαπητέ φίλε σε ευχαριστώ για την ερώτηση και λυπάμαι ειληκρινά που γράφω μια απάντηση με χρονική καθυστέρηση.
    Όπως αντιλαμβάνεσαι, δεν μπορώ παρά να θεωρώ την ερώτησή σου σημαντική, διατυπώθηκε όμως μια ώρα και ένα τέταρτο μετά το αντίστοιχο σχόλιο.
    Όπως είναι αυτονόητο, μπορεί να δηλώνω ότι θέλω, δεν κατέχω όμως κάποια έδρα στα ΚΑΤΕΕ. Για να συγκροτήσουμε μια επαναστατική θεωρία, κατ' αρχήν ωφείλουμε να κάνουμε ένα πρώτο διαχωρισμό σε γενική επαναστατική θεωρία και ειδική.
    Ξεκαθαρίζω βέβαια, όπως έχω αναφέρει πολλές φορές εδώ, ότι είμαι πλουραλιστής. Θεωρώ λοιπόν ότι υπάρχουν πολλοί, εξωτερικά ματεξύ τους διαφορετικοί δρόμοι, που μπορούν να οδηγήσουν στην αλήθεια. Κατά συνέπεια οι θεωρίες, που μπορεί να πρεσβεύω ή να προωθώ, δεν διεκδικούν χαρακτήρα αποκλειστικότητας.
    Σαν έμπειρος και καταξιωμένος πολιτικός μηχανικός, τις θεωρίες που εκπονώ στηρίζω κατά κανώνα στις βασικές αρχές της θεωρίας της έδρασης, της καταπόνησης και αντοχής κάτω από στατικές και δυναμικές φορτίσεις, στους νόμους της ελαστικότητας και της θραύσης. Επιδιώκω προσεγγιστικές μοντελλοποιήσεις, που να είναι πλήρως λειτουργικές και σκόπιμες από σκοπιά καταβολής κόστους, με συντελεστή ασφαλείας όχι μεγαλύτερο του 2,1 για τα ευαίσθητα τμήματα.
    Σαν μάγος τρίτης γενιάς ερευνώ το ακαταλλόγιστο, σαν συνειρμό στο υλικό ολλόγραμμα, καταννοώ ως μεταφυσική οντότητα, ότι καθήκον μου δεν είναι να επαίρομαι, αλλά να συντονίζομαι, να ενσωματώνομαι έντεχνα και συνειδητά.
    Μια γενική επαναστατική θωρία, δεν μπορεί παρά να αξιοποιεί τις γενικές επαναστατικές αρχές. Αυτές που συνάγονται από την ιστορική πρακτική, από τις διδασκαλίες και την εμπειρία προηγούμενων επαναστατών. Με αυτή την έννοια οι διδικασίες, που επιγραμματικά ανάφερα στο σχόλιο 20 αφορούν την γενική επαναστατική θεωρία.
    Πρόκειται για την φάση, που έχει περιγράψει ο Λένιν ως "Ποιός ποιόν". Εάν θεωρήσουμε αυτό που ονομάζεται "καθεστηκία τάξη" ως στατικό σύστημα, από τη στιγμή που κάθεται, στηρίζεται. Άρα υπάρχουν σημεία στήριξης, που συνεπάγονται αντιδράσεις. Το βάρος και η εσωτερική δυναμική του συστήματος, στην περίπτωση της ισοορροπίας, είναι τέτοια, που οι αντιδράσεις των σημείων στήριξης εξουδετερώνονται.
    Πως μοντελλοποιείτει όμως η κατάσταση του "ποιός ποιόν"; Πρόκειται για την περίπτωση που το ίδσιο το σύστημα επιδιώκει, ή θεωρεί απαραίτητη, μια αναδιάταξη. Κατά συνέπεια και μια νέα έδραση. Τότε ηθελημένα μετατρέπει για ένα πολύ μικρό διάστημα την ισορροπία από στατική σε λανθάνουσα. Οι συμπίεση των αντιδράσεων στα σημεία στήριξης μειώνεται και πέφτει στο μέγεθος που έχουν οι αντιδράσεις, ή ελάχιστα περισσότερο, για να γίνει μια μετακίνηση του συστήματος. Τότε, με την ελαχιστοποίηση των τριβών που επικρατεί, μια μικρή ώθηση μπορεί να θέσει το συνολικό σύστημα εκτος ισορροπίας. Η μελέτη του κέντρου βάρους ως προς τη συνολική δομή, μπορεί να αποκαλύψει ακόμη και δυνατότητα ανατροπής. Το κύριο ερώτημα είναι τότε, από που θα αντλήσουμε την μικρή αυτή δύναμη. Για τι ως επαναστάτες συμπιεζόμαστε εξ ορισμού κάτω από το βάρος του συστήματος, που μας διοχετεύει αδράνεια.
    Η θεωρία των πολεμικών τεχνών μας συνιστά να αντλήσουμε δύναμη από τον αντίπαλο. Η δημιουργεία για πράδειγμα ενός μικρού φράγματος στα πλαίσια της προσχεδιασμένης τροχιάς του μετακινούμενου συστήματος, μπορεί να το εκτρέψει, με μοναδική ενέργεια την δική του ορμή.
    Το πως μπορεί να γίνει αυτό συγκεκριμένα ερευνά η ειδική θεωρία. Αλλά σε αυτό δεν αναφέρθηκα στο σχόλιο, γιατί άλλα σχολιάζονται και άλλα επιβάλλονται. Και οι μάγοι συνηθίζουν να μιλάνε πολύ, αλλά να σιωπούν περισσότερο.

  119. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 23/02/2009 21:34:55

    tiramola- Καλά αν δεν δουλέψουν οι σκλάβοι θα περιμένουμε τον κάθε ΓΑΠ και Κοτζια σωστός και σοσια…λιστής .Tο Δαφνί είναι ανοιχτό ακόμα …

  120. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 23/02/2009 21:39:24

    Η ελληνική άρχουσα τάξη, για να διεξάγει τον εμφύλιο και να στελεχώσει το μετεμφυλιακό κράτος, χρησιμοποίησε ότι χειρότερο και πιό βρομερό είχε τότε η κοινωνία μας.
    Ταυτόχρονα εξόντωσε συστηματικά το καλλίτερο κομμάτι του λαού μας.
    Όταν μετά τον ΒΠΠ ολόκληρος ο κόσμος κυνηγούσε φυλάκιζε και εκτελούσε τους συνεργάτες των ναζί, στην Ελλάδα αυτά τα άτομα στελέχωσαν τον κρατικό μηχανισμό,τον στρατό και την αστύνομία προετοιμάζοντας τον εμφύλιο. Το σημερινό ελληνικο κράτος είναι ο άμεσος απόγονος εκείνου του κράτους του εμφυλίου που γεννήθηκε διευθαρμένο και στόχος του ήταν ο "εχθρός λαός" και όχι το έκγλημα.
    Η κατάρευση ήταν αναμενόμενη και ήταν θέμα χρόνου.

  121. kanis avatar
    kanis 23/02/2009 21:39:24

    @ ATAKTOΣ
    "Tο Δαφνί είναι ανοιχτό ακόμα …"


    Εκεί δεν στέλνουν τους "Βασίλη Γκλιγκορίεβιτς" που δεν βολεύουν, οι νεοφιλελευθεροι;

  122. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 23/02/2009 21:45:09

    @εναςάσχετος
    Βάζεις τι θέμα στην ουσία του.
    Όσο αφορά την κατάρευση όμως, ένα πτώμα μπορεί να το φάνε τα σκουλίκια ή να γίνει τσόμπι.

  123. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 23/02/2009 21:49:41

    @Μποτίλια στο πέλαγος
    Το ζόμπι είναι η μεγαλύτερη κατάρα. Τυραννιέται η ψυχή του και τυραννάει και τους άλλους.

  124. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 23/02/2009 21:52:52

    kanis- εχω φαει 8 χρονια καλητερο απο Δαφνη ...

  125. kanis avatar
    kanis 23/02/2009 21:54:04

    ατακτε..ενδιαφέρον! Για λέγε...

  126. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 23/02/2009 21:55:33

    έκανε και τραγικά λάθη η αριστερά τότε, ειδικά στις πόλεις, με τη βία προσπάθησε σε μικροαστικά στρώματα να εμφυσήσει επαναστατικές ιδέες

  127. kanis avatar
    kanis 23/02/2009 22:00:07

    Τον Αθηναίο Κίτσο Μαλτέζο, της γενιάς του 20, απόγονο μοναδικό του Μακρυγιάννη, τον ξέρει κανείς!

  128. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 23/02/2009 22:18:02

    @αλλενάκι
    Η αριστερά σίγουρα έκανε τραγικά λάθη.Σε μικροαστικά στρώματα είναι σχεδόν αδύνατον να εμφυσήσει κανεις επαναστατικές ιδέες.
    Τα λάθη όμως αυτά γίναν προσπαθώντας να φτιάχτεί ενας πιο ανθρώπινος κόσμος. Αυτά αντιμετωπίζονται και διορθώνονται.
    Αυτά που κάναν οι άλλοι, τα επίτηδες, είναι που καταστρέψαν τη χώρα συστεμικά.

  129. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 23/02/2009 22:22:04

    Τα μικροαστικά στρώματα ήταν πάντα ο εφιάλτης της αριστεράς και η ευλογία της δεξιάς, αυτό το γνώριζε ο Α. Παπανδρέου και κατόρθωσε και τα περιχαράκωσε.

  130. sasman avatar
    sasman 23/02/2009 22:32:49

    Πόσες φορές απέδρασε ο Πάσαρης;

  131. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 23/02/2009 22:34:30

    Για τους Παπανδρέου γενικώς δεν νομίζω ότι είναι ώρα να ανοίξουμε συζήτηση. Η ιστορία υπάρχει, γραμμένη και όποιος ενδιαφέρεται την διαβάζει.
    Πάντως όταν ο μικροαστός κατρακυλίσει στο προλεταριάτο και του φύγουν οι ψευδαισθήσεις, τότε στο μυαλό του θα ξεκαθαρίσουν πολλά πράγματα.

  132. kanis avatar
    kanis 23/02/2009 22:34:57

    @ αλλενάκι & έναςάσχετος

    Ο Ιρβινγκ Γκόφμαν λέει, ότι η καθημερινή ζωή είναι μια καλοστημένη θεατρική παράσταση!


    ΕΠΙΣΗΣ δείτε και την περίπτωση ..ΚΙΤΣΟΣ ΜΑΛΤΕΖΟΣ!
    Εχει ενδιαφέρον!

    Κάπως έτσι στήνονται και πεθαίνουν, όσοι αναζητούν άλλες πολιτικές/εθνικές δομές. πέρα από τα επιτρεπτά όρια.

    Το θέμα είναι το τετριμένο...
    ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ;

  133. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 23/02/2009 22:41:28

    Τα αηδόνια …

  134. kanis avatar
    kanis 23/02/2009 22:42:52

    ..που τραγουδάνε στα μπαλκόνια!

  135. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 23/02/2009 22:43:03

    @141: τα μικροαστικά στρώματα είναι καιροσκοπικά μέχρι τελικής πτώσης.
    Το υποκείμενο της κρίσης είναι αυτοί, εκεί γίνεται όλο το πατιρντί, αλλά φυσικά δεν το έχουν κατανοήσει ακόμα. Ως τη στιγμή που θα αρχίζουν να πληρώνονται με διατακτικές.

    @kanis: έκανα ένα πρόχειρο στο γκλγκλ, θέλει μελέτη.

  136. kanis avatar
    kanis 23/02/2009 22:51:47

    @αλλενάκι

    Και τα δύο βιβλία έχουν εξαιρετικό ενδιαφέρον.

  137. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 23/02/2009 23:02:37

    @kanis
    Θα τα ψάξω κι εγώ τα βιβλία. Φαίνονται ενδιαφέροντα.

  138. kanis avatar
    kanis 23/02/2009 23:18:42

    @αλλενάκι & @εναςάσχετος

    Ακόμη δε, πιο ενδιαφέρων ο ρόλος του εκδότη της ΕΣΤΙΑΣ! Είναι μιά ιστορία που ξεπερνά και τον Μάρκαρη!

  139. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 24/02/2009 01:06:05

    Ξένε Δάκτυλε , θυμάμαι πως δε θυμάμαι ωραία ήτανε (χαχαχα) αλλά ρε φίλε θυμάμαι και τα γραπτά σου και νομίζω ότι είναι απαραίτητα ώρες ώρες .

  140. BORDELLO avatar
    BORDELLO 24/02/2009 01:38:09

    @ Μποτίλια
    Μερικά σχόλια στα πολλά και φλύαρα που έγραψες:

    "Όπως είναι αυτονόητο, μπορεί να δηλώνω ότι θέλω"
    -Όλοι αυτό κάνουμε.

    "Σαν έμπειρος και καταξιωμένος πολιτικός μηχανικός"
    -Άρα και κονομημένος πολιτικός μηχανικός, άρα τι τις θες τις επαναστάσεις;

    "με συντελεστή ασφαλείας όχι μεγαλύτερο του 2,1"
    -Μπορεί να οριστεί συντελεστής ασφάλειας σε οποιαδήποτε μορφής επαναστατική θεωρία; Αμφιβάλλω.

    "ερευνώ το ακαταλλόγιστο, υλικό ολόγραμμα, καταννοώ ως μεταφυσική οντότητα"
    -Συνεχείς λογικές αντιφάσεις:
    Το ακαταλόγιστο δεν ερευνάται, η έρευνα απαιτεί λογική, έννοια αντίθετη του ακατάλογιστου.
    Το ολόγραμμα δεν είναι υλικό, είναι αλληλεπιδράσεις φωτονίων. Κάτι το μεταφυσικό δεν έχει οντότητα και δεν κατανοείται, εαν είχε οντότητα θα ήταν φυσικό.
    Οπότε άσε καλύτερα τις επαναστάσεις που απαιτούν τετράγωνη λογική.

    "Εάν θεωρήσουμε αυτό που ονομάζεται “καθεστηκία τάξη” ως στατικό σύστημα, από τη στιγμή που κάθεται, στηρίζεται... οι αντιδράσεις των σημείων στήριξης εξουδετερώνονται."
    -Αυτή τη στιγμή το σύστημα δεν είναι στατικό αλλά δυναμικό.

    "Πρόκειται για την περίπτωση που το ίδσιο το σύστημα επιδιώκει, ή θεωρεί απαραίτητη, μια αναδιάταξη."
    -Ενα σύστημα σε στατική ισορροπία από μόνο του δεν μπορεί άρα και δεν θέλει να αλλάξει την κατάστασή του. Σε δυναμική δε ισορροπία το μόνο που μπορεί να καθορίσει την τροχιά του είναι η μάζα του και εξωγενείς παράγοντες.

    "Τότε ηθελημένα μετατρέπει για ένα πολύ μικρό διάστημα την ισορροπία από στατική σε λανθάνουσα."
    -Τα ίδια με πιο πάνω. Στατικό ή δυναμικό σύστημα με θέληση δεν υπάρχει.

    "Η μελέτη του κέντρου βάρους ως προς τη συνολική δομή, μπορεί να αποκαλύψει ακόμη και δυνατότητα ανατροπής."
    -Σε περίπτωσεις ανατροπής όμως πρέπει να εξετάζεται και η περίπτωση της θραύσης.

    "Η δημιουργεία για πράδειγμα ενός μικρού φράγματος στα πλαίσια της προσχεδιασμένης τροχιάς του μετακινούμενου συστήματος, μπορεί να το εκτρέψει, με μοναδική ενέργεια την δική του ορμή."
    -Αν λάβουμε υπόψη και τη μάζα του Κωστάκη και με οδοντογλυφίδα γίνεται δουλειά...

    "Το πως μπορεί να γίνει αυτό συγκεκριμένα ερευνά η ειδική θεωρία... Και οι μάγοι συνηθίζουν να μιλάνε πολύ, αλλά να σιωπούν περισσότερο."
    -Ο Θεός να μας φυλάει από τους Μέρλιν...

  141. thanos avatar
    thanos 24/02/2009 06:22:08

    12-# Anonymous Says:
    February 23rd, 2009 at 1:43 pm

    “Μαρκος”
    ονομα και πραγμα


    Εννοεις μουλαρι?

  142. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 24/02/2009 12:27:12

    @BORDELLO 150
    Σε ευχαριστώ εγκάρδια για τον κόπο σου να σχολιάσεις το σχόλιο μου. Θα ήθελα να προσθέσω τα εξής:
    1. Άλλο η καταξίωση, άλλο η αναγνώριση και άλλο η κονόμα. Υπάρχουν καταξιωμένοι που διάγουν σε συνθήκες ευπρεπούς πενίας και άνθρωποι χωρίς καταξίωση, που ζουν σε συνθήκες υλικής άνεσης.
    Περαν αυτού η επαναστατικότητα είναι πρώτιστα θέμα ήθους.
    2. Ο καλός μηχανικός πριν πιάσει χαρτί και μολύβι, είναι σε θέση να διαβλέπει από την πείρα του τα δεδομένα της κατασκευής. Πριν υπολογίσω, είμαι σε θάση να καταγράψω τα αριθμητικά δεδομένα των δομικών τμημάτων με προσεγγιστικότητα 10%.
    Αυτή τη φορά, όσο και εάν το επιθυμούν, δεν θα πάμε αρνιά στη σφαγή. Γιατί οι συντελεστές ασφαλείας υπάρχουν και σταθμίζονται σε όλα. Επειδή το τυχαίο αποτελεί έκφραση της αιτιότητας και η αιτιότητα αποτελεί έκφραση της αναγκαιότητας.
    Σε αυτό το Σάιτ προέβην σε προφητεία για τα γεγονότα της δεύτερης εβδομάδας του περελθόντος Δεκεμβρίου, αρκετές εβδομάδες πριν αυτά λάβουν χώρα.
    3. Η έρευνα δεν στηρίζεται κύρια στην λογική, αλλά στην εμπειρία. Αυτό καταγράφει η πειραματική εξερεύνηση αιτίου και αιτιατού. Λειτουργείς μονόπλευρα νοησιαρχικά, προβαίνοντας σε αυτοπεριορισμό των υπόλοιπων λειτουργιών σου. Έχε υπ' όψει σου, ότι αυτές οι λειτουργείες δεν μπορούν να υποστούν αυτοευνουχισμό, διότι είναι σύμφυτες.
    4. Η στατική αποτελεί θεώρηση και τρόπο προσεγγιστικής ερμηνείας. Σε κλειστά συστήματα (conservativ systems) η δυναμική υπέχει χαρακτήρα ιδιοδυναμικής. Η τάση για εξεύερση νέας θέσης ισορροπίας προέρχεται από την ενδοδυναμική εξέλιξη. Στην μήτρα συντελεστών το άνυσμα της στήριξης έχει στατικό χαρακτήρα. Συστήματα που είναι εσωτερικά παραστατικά, μπορούν κάλιστα εξωτερικά να είναι ορθοστατικά.
    5. Η εκτροπή του συστήματος μπορεί να συμβεί με εσωτερικές ζυμώσεις. Για περάδειγμα με μετατόπιση του κέντρου βάρους. Σκέψου την στατική διάταξη ενός δονητή στα πλαίσια επενέργειας στροφορμής.
    6. Τόσο τα στατικά όσο και τα δυναμικά συστήματα σύμφωνα με τον Πλωτίνο "λόγου συνέχονται". Κατά τον Αριστοτέλη αντίστοιχο δεδομένο είναι η εντελέχεια. Μια ποσοτική της διάσταση είναι η εντροπία.
    Την κίνηση ενός αεροπλάνου δευτερευόντως επιρρεάζει η μάζα του και οι εξωγενείς παράγοντες. Η μάζα διέπει την αδράνεια. Η κίνηση υλικών σωμάτων είναι καθόλα δυνατή στο κενό. Καθοριστικός παράγων είναι ο αιθέρας. Ως δεδομένο ταυτοχρόνως στα υλικά και μη υλικά πεδία.
    7. Ο εντοπισμός σου, ότι σε περίπτωση ανατροπής πρέπει να εξετάζεται η περίπτωση της θραύσης είναι ορθή. Το φαινόμενο θα καταγραφεί στις επόμενες εξελίξεις της Τουρκίας.
    8. Ο Κωστάκης δεν είναι μόνος του. Στην περίπτωσή του δεν θα χρειαστεί ούτε οδοντογλυφίδα, γιατί βρίσκεται σε ελεύθερη πτώση. Ο Κωστάκης δεν με αφορά, άρα δεν με απασχολεί. Για τα υπόλοιπα θα χρειστεί αυτό που περιγράφει ο μύθος του Οδυσσέα.
    9. Την ευχή σου στο τέλος του σχολίου συμμερίζομαι καθόλα. Μέρλιν είναι οι μαύροι μάγοι της εξουσίας. Η μαγεία των συναδέλφων τρίτης γενιάς στηρίζεται στην επιδίωξη της αρετής. Χωρίς να φοράμε υποκριτικά άσπρες ποδιές και λευκά γάντια, όπως οι εξουσιαστές.
    Σε ευχαριστώ θερμά για τον παραγωγικό διάλογο.
    Την παραίνεσή σου, να αφήσω τις επανάστάσεις που απαιτούν τετράγωνη λογική, εφαρμόζω προ πολλού. Δεν ανταγωνίζομαι την Σχολή της Φρανκφούρτης, τον Λούκατς ή την Παπαρήγα.
    Στην καρδιά μου κατέχει περίοπτη θέση ο Κορνήλιος Καστοριάδης και το έργο του "Φαντασιακή Θέσμιση της Κοινωνίας". Βροντοφωνάζω μαζί με τον Οδυσσέα Ελύτη:
    ΖΗΤΩ Η ΔΙΑΡΚΗΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΦΥΤΩΝ ΚΑΙ ΛΟΥΛΟΥΔΙΩΝ

  143. BORDELLO avatar
    BORDELLO 24/02/2009 14:14:37

    Αγαπητή Μποτίλια μελέτησα την απάντησή σου.

    Δυστυχώς δεν έχω χρόνο περαιτέρω σχολιασμών, άλλωστε στο τέλος θα καταλήξουμε να φλυαρούμε φιλοσοφώντας.

    Καλή τύχη στις αναζητήσεις σου.

  144. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 24/02/2009 15:02:28

    @BORDELLO 153
    Σε ευχαριστώ ξανά για την προσοχή που έδειξες στα σχόλιά μου.
    Πράγματι υπάρχει σε τέτοιου είδους αναφορές ο κίνδυνος φλυαρίας στις παρυφές του θέματος, χωρίς ουσιαστικά επιχειρήματα. Γι αυτό και αρκέστηκα στο πρώτο σχόλιο σε κάποιες λακωνικές επισημάνσεις. Ήταν επιθυμία σου μια κάποια επέκταση των απόψεων μου και προσπάθησα να ανταποκριθώ στο μέτρο του δυνατού. Λυπάμαι που ο διάλογος σε τέτοιες περιπτώσεις δεν μπορεί παρά να είναι προσχηματικός. Κατανοώ, ότι το κλείσιμο του θέματος εδώ, δεν διέπεται μόνο από τα υπάρχοντα χρονικά περιθόρια, αλλά και από την τροπή της συζήτησης.
    Σε ευχαριστώ για τις ευχές σου, που ειλικρινά σου ανταποδίδω.

  145. BORDELLO avatar
    BORDELLO 24/02/2009 15:15:06

    Πίστεψέ με Μποτίλια, στο τέλος θα καταλήξουμε να φλυαρούμε φιλοσοφώντας χωρίς πιθανότητα σύγκλισης παρά μόνο στα γενικά και αδιάφορα. Το έχω κάνει αρκετές φορές και γνωρίζω εκ πείρας...