03/06/2010 08:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν δίνουν χρήματα ούτε για τις επιστημονικές Ολυμπιάδες !!!

Το Υπουργείο Παιδείας αρνείται φέτος να καλύψει τα έξοδα της αποστολής των ομάδων μας στις επιστημονικές Ολυμπιάδες. Μιλάμε για τους καλύτερους μαθητές της Ελλάδας και για ποσά που ντρέπεσαι και να τα αναφέρεις μπροστά στα έξοδα αποστολών για Γιουροβίζιον, Μουντιάλ κτλ. Δείτε εδώ για να καταλάβετε:

http://www.hms.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=157:2010-05-31-19-05-51&catid=82:2010-05-31-19-06-34

http://micro-kosmos.uoa.gr/gr/announcments/pdf/adeia_dapanes_2010.pdf

Παρακαλώ να γράψετε κάτι για το θέμα, καθώς είναι ενδεικτικό της πολιτικής που ακολουθείται απέναντι σε νέους ανθρώπους που περιμένουν από τον εαυτό τους κάτι περισσότερο από μια διάκριση στο Greek Idol.

Αναγνώστης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 03/06/2010 09:17:37

    Ενω εκείνο το πρόγραμμα "Οι νέοι ταξιδεύουν στην Ευρωπη", θα συνεχιστεί;Με τα πάρα πολύ περίεργα και δύσοσμα που συνέβαιναν μετά την Υπουργεία Αρσένη;

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 03/06/2010 09:28:18

    Και φαντάζεσαι -λέμε, τώρα- να προθυμοποιηθούν οι Τούρκοι και να καλύψουν (σε επίπεδο ατομικών συμφωνιών) τα έξοδα των μαθητών για συμμετοχή, υπό την προϋπόθεση οι συμμετέχοντες μαθητές να εκπροσωπήσουν τους εαυτούς τους και όχι την Ελλάδα; Ε, ρε πατιρντί που θα γίνει...

  3. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 03/06/2010 11:06:16

    Και άντε ας δεχθούμε ότι τάχαμου το κράτος δεν μπορεί.

    Και οι "περήφανοι" χορηγοί που είναι;
    Χορηγοί-εταιρίες που αλλού κι αλλού....
    Μωρέ "χορηγοί" να σου πετύχουν!
    Τσάμπα η λέξη.

    Θραξ Αναρμόδιος

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Θραξ Αναρμόδιος 03/06/2010 11:20:11

      Τέτοιες χορηγίες δεν έχουν το απαραίτητο glamour για να προβληθούν από τα σαπροκάναλα... επομένως, ποιος ο λόγος να δοθούν αν δεν έχουν να αποφέρουν (τουλάχιστον) επικοινωνιακά;

  4. Nomad avatar
    Nomad 03/06/2010 11:27:34

    Η Τουρκία είναι ανερχόμενη δύναμη στον τομέα των Μαθηματικών Ολυμπιάδων.
    Στην Τουρκία αυτή τη στιγμή υπάρχουν περισσότερα από 100 Μαθηματικά σχολεία.
    Στην Αλβανία υπάρχουν Μαθηματικά σχολεία που έχουν ιδρυθεί από την Τουρκία.
    Στη Βοσνία υπάρχει Μαθηματικό Κολλέγιο - και αυτό το έχει ιδρύσει η Τουρκία.
    Η Ρουμανία είναι παραδοσιακά από τις ισχυρότερες χώρες στον τομέα.
    Στην Ελλάδα, οι μαθητές που διακρίνονται, βρίσκονται κατά κανόνα 2, ακόμα και 3 χρόνια μπροστά από την ύλη της τάξης στην οποία ανήκουν.
    Αυτό είναι αποτέλεσμα προσωπικής τους προσπάθειας, στον όποιο ελεύθερο χρόνο διαθέτουν.

  5. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 03/06/2010 11:28:36

    Λεφτά υπάρχουν για οτιδήποτε ανθελληνικό μπορεί να φανταστεί ο οποιοσδήποτε νοσηρός εγκέφαλος και μάλιστα άφθονα. Για οτιδήποτε έχει να κάνει με την πρόοδο ή την ιστορία της χώρας περικόπτεται. Ο γραικυλισμός σε όλο του το μεγαλείο.

    Λεφτά υπάρχουν, π.χ.
    1) Να περικόψουν τα λεφτά για το τζαμί και να τα δώσουν να πάνε τα παιδία στην Ολυμπιάδα.
    2) Ας μην έδιναν στον Αλκαίο 500 χιλιάρικα για promotion του τραγουδιού της eurovision και ας τα'διναν στα παιδιά για τα έξοδα συμμετοχής τους.
    και πάει λέγοντας.

    Το να κόβεις τα ψίχουλα αυτά της συμμετοχής στην ολυμπιάδα όταν μάλιστα πετάς έναν ποταμό λεφτά για τρίχες κατσαρές δεν λέγεται οικονομία αλλά γραικυλισμός τελεία και παύλα.

    • Mαρινα avatar
      Mαρινα @ Αγανάκτηση 03/06/2010 16:28:57

      Αμα δεν τιναξετε αυτο το ηλιθιο κατασκευασμα τις συμφορας και του σκοτουςα(τζαμι) στον αερα καθως θα βαζουν τις πρωτες του πετρες,βαλτε ολοι σας φουστανια και προσφερθητε ως γιουσουφακια στους αφενταδες σας,δειλουληδες.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Mαρινα 03/06/2010 16:35:48

        Κάπου στα Χανιά κάνουν σεμινάρια επιμόρφωσης για τέτοιες εργολαβίες, πρότεινέ τους ν' αλλάξουν λίγο το πρόγραμμα μαθημάτων!
        Όχι, δεν έχει σχέση με τη Ντόρα!

  6. Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
    Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 03/06/2010 11:39:13

    Θεέ μου 2500 ευρώ ζήτησε η Ελληνική Μαθηματική Εταιρία!!! 2500 !!!!!

    ΝΤΡΟΠΗ! ΑΙΣΧΟΣ!

    Μ ο ν ο επενδύοντας στην παιδεία,στα νέα μυαλά, στις νέες ιδέες θα πάμε μπροστά!

    Αλλιώς συνεχίζουμε να είμαστε ένα κακέκτυπο βαλκανικού σοσιαλισμού... (Φυσικά χειρότερο από τις όμορες τέως σοσιαλιστικές δημοκραρίες αφού εκείνες επένδυαν πάντα στην παιδεία. Αλήθεια μετά το "Ιρλανδία της Μεσογείου, Δανία του Νότου... γιατί δεν σκεφτόμαστε να υιοθετήσουμε το "Λαική Δημοκρατία της Βουλγαρίας του 2010" ? )

    • tiramola avatar
      tiramola @ Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 03/06/2010 11:50:28

      ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ πράγματι!
      Την ώρα που ξόδεψαν 500 χιλιάρικα για το πανηγύρι της eurovision...

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ tiramola 03/06/2010 13:53:46

        Τιραμόλα, να η ευκαιρία σου να εξιλεωθείς: μάζεψε τα λεφτά και δώσε τα στην υπουργό (αν φυσικά την εμπιστεύεσαι)

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 03/06/2010 12:08:19

      Μη βρίζεις τη "Λαϊκή Δημοκρατία της Βουλγαρίας", εκεί τουλάχιστον ο σύντροφος Ζίβκωφ φρόντιζε να υπάρχουν υποδομές υγείας και παιδεία. Εδώ, όπως βλέπεις, η Διαμαντοπούλου "μειώνει την ύλη" δραστικά στις τάξεις, χωρίς να ενδιαφέρεται αν οι μαθητές που θα συνεχίσουν για σπουδές στα ΑΕΙ θα έχουν το υπόβαθρο για να ανταπεξέλθουν. Εκτός αν το κάνει ακριβώς γι' αυτό. Να περνάνε μεν όλοι στο πανεπιστήμιο, αλλά να τα παρατάνε οι περισσότεροι εντελώς στο πρώτο έτος και να γίνονται ευκολότερα κιμάς στην κρεατομηχανή του φτηνού εργατικού κόστους.

      • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
        Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ Αυριανιστής 03/06/2010 12:20:17

        Μα είπα ότι επένδυαν στην παιδεία! Μπορεί να μην γνωρίζουν όλοι τον σύντροφο Τίοντορ...

        Ίσως και αυτοί οι "κακομοίρηδες" να έδιναν εκεί αφόυ Γιουροβίζιον δεν υπήρχε να σπαταλάνε πακτωλούς λέβα. λέι και ρουβλιών...

        Αλήθεια, λες τώρα που έχουν επιδοθεί με λύσσα στο σπορ του διαγωνισμού τραγουδού, να έχουν πεσει οι αποδόσεις τουσ στην μαθηματικές ολυμπιάδες???

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Αυριανιστής 03/06/2010 12:25:59

        Ο σύντροφος Θόδωρας είχε προτείνει μεταξύ των άλλων Ελληνοβουλγαρικών project, να φτιάξουμε πίστα σκί στη Σαμοθράκη, στο Φεγγάρι. Μερακλής, να κατεβαίνει σλάλομ αντικρύζοντας το Αιγαίο.
        Δυστυχώς το έδαφος είναι ακατάλληλο, εν τω μεταξύ ο Θόδωρας γέρασε και οι αρθρώσεις....

      • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
        Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ Αυριανιστής 03/06/2010 12:34:58

        Χαχαχα...ωραίος...γέρασε όντως..

        (Ο σύντροφος Θόδωρας είχε μεταφέρει όμως και στρατεύματα σαν κίνηση (ανουσιου?) εντυπωσιασμού και αλληλεγγύης στην Ελλάδα κατά την ελληνοτουρκική κρίση...αν δεν με απατά η μνήμη μου..)

  7. Nomad avatar
    Nomad 03/06/2010 11:57:24

    http://gerontakos.blogspot.com/2010/06/blog-post_8243.html

  8. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 03/06/2010 12:01:38

    Μια ερώτηση στην κα Διαμαντοπούλου και σε κάθε Διαμαντοπούλου που κάθεται σε τέτοια καρέκλα:

    -πόσο στοιχίζει η ρημάδα η συμμετοχή;
    -πόσο στοιχίζει το μήνα η στρατιά συμβούλων μετακλητών αποσπασμένων που έχετε στο γραφείο σας;

    Για να συγκρίνουμε βρε αδερφέ τις προσπάθειες εξοικονόμησης....

    ΥΓ

    έρχεται ...ο γιαουρτάς...

    • Nomad avatar
      Nomad @ Ο Ιθαγενής 03/06/2010 12:10:06

      Η συμμετοχή είναι δωρεάν. Τα έξοδα που ζητούν οι επιστημονικές ενώσεις να καλύψει το Υπουργείο Παιδείας αφορούν στα έξοδα μετακίνησης και διαμονής της Εθνικής Αποστολής. Φυσικά, για να φτάσει ένας μαθητής να ανήκει στην εθνική ομάδα, έχουν προηγηθεί οι μετακινήσεις του -αν είναι από επαρχία- από και προς την Αθήνα, για τη συμμετοχή του στην Εθνική Ολυμπιάδα και τα μαθήματα προετοιμασίας (κάθε Σ/Κ), τα έξοδα των οποίων επωμίζεται η οικογένειά του.

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ Nomad 03/06/2010 13:59:13

        Αν μαθητής που ανήκει στην εθνική ομάδα, προέρχεται από ιδιωτικό σχολείο, ποιός αναλαμβάνει την κάλυψη των εξόδων μετακίνησής του; Η οικογένειά του, ή, το σχολείο του;

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Nomad 03/06/2010 13:59:38

        Το ίδιο λέμε η εταιρεία ζητά 2,500 € όσο στοιχίζει ένας σύμβουλος με τις υπερωρίες...μια καρέκλα απέναντι σε νέα μυαλά... η χώρα επιλέγει καρέκλες...

  9. Akyros avatar
    Akyros 03/06/2010 12:19:33

    Να βολουμε όλοι μας να τα στείλουμε τα παιδιά!!

    Αει στο διάολο πια!

    • Mαρινα avatar
      Mαρινα @ Akyros 03/06/2010 16:31:51

      Πες μου που και πως και θα βαλω κι εγω.

      • Cubebes avatar
        Cubebes @ Mαρινα 03/06/2010 16:33:56

        κι εγώ

  10. Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
    Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 03/06/2010 13:59:23

    Γνωρίζετε φυσικά πού βρίσκεται η κα Υπουργός αυτή τη στιγμή ε...;

    (Quiz-ακι)

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 03/06/2010 14:03:06

      ...μαζί με την Ντόρα, τον Αλογοσκούφη και τον Αλέξη,..παλιοζηλιάρη!

      • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
        Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ χελιδόνι 03/06/2010 14:56:35

        Ε ζήλεψα κι εγώ... Σκέψου τί ωραια παρέα εκεί που θα είναι ε; με τους rockfeller, rothchild, soros ...

        Ευτυχώς για τους έλληνες σοσιαλιστές είμαστε στο 2010 και το ταγάρι της 3ης σεμπτέμβρη έχει αντικατασταθεί από Chanel ταγΕρακι (σοσιαλιστικά απενοχοποιημένο)...

        (και η Αυριανή από τους FT, έτσι για να πικάρω τον Αυριανιστή)

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ χελιδόνι 03/06/2010 15:17:17

        Το Chanel παραπέμπει ευθέως σε Ολγα Τρέμη!
        ...κι αυτή δικιά σας είναι, γιατί εμείς την ξέρουμε για κουμπάρα της Ντόρας!!!!
        Αρα ... δήθεν απενοχοποίηση κάνατε, για δείτε το λιγάκι!!!!

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ χελιδόνι 03/06/2010 15:43:50

        Καλά κάνατε για την Αυριανή, γιατί κι αυτή με την Ντόρα είναι κι αν δεν με πιστεύεις ρώτα και τους αποκαλυπτικούς της φίλους !

        Αλλωστε FT ενημερώνουν και δεν λερώνουν, άμα τους πιάσεις στα χέρια σου!

      • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
        Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ χελιδόνι 03/06/2010 19:48:57

        Ναι αλλά και η Ντόρα είναι και με τον Μπάμπη του ΣΚΑΙ που είναι με τους FT... Είδες η άτιμη η διαπλοκή; Επίσης η Τρέμη ήταν στο ΚΚΕ που ήταν και ο Παυλος Τσιμας που τους κατηγορόυσε για ρεβιζιονισμό το ΕΚΚΕ όπου ήταν ο Τσουκάτος (και ο Ανδρέας Μικρουτσικος). Ποπο τι φανταστικό πολιτικοδημοσιογραφικό (που λενε και στο σπίτι του λαού) σύμπλεγμα!

  11. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 03/06/2010 21:06:54

    ΚΚΕ και Chanel άλλωστε, μαζί ξεκίνησαν από τη Λάρισα...για να μην ξεχνιόμαστε κιόλας. Οπως κι η αράχνη, που άμα ξεκινήσει, ξεχνάει να σταματήσει...κι όποιον τυλίξει στον ιστό της!

  12. nikos avatar
    nikos 03/06/2010 22:37:14

    ΤΟ..."ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ.." ΤΟΥΣ ΜΑΡΑΝΕ..ΤΟΥΣ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΕΙΟΔΟΤΕΣ!