#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/09/2010 17:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν δίνουμε ούτε του αγγέλου μας νερό;



Νέα μεγάλη διάκριση για τη χώρα μας, καθώς κατατάσσεται πέμπτη από το τέλος ανάμεσα σε 153 χώρες, αναφορικά με την προθυμία των κατοίκων της να προσφέρουν χρήματα, ή χρόνο για φιλανθρωπικούς σκοπούς, σύμφωνα με έρευνα βρετανικού ιδρύματος.

Για την κατάρτιση της λίστας που δημοσιοποίησε το ίδρυμα Charities Aid Foundation, οι ερευνητές χρησιμοποίησαν στοιχεία της εταιρείας Gallup σχετικά με τα ποσοστά των κατοίκων σε κάθε χώρα που δηλώσουν ότι δίνουν χρήματα σε φιλανθρωπίες, το ποσοστό που δηλώνουν ότι αφιέρωσαν χρόνο για να εργαστούν για φιλανθρωπικό σκοπό τον τελευταίο μήνα και το ποσοστό που δηλώνουν ότι βοήθησαν έναν ξένο τον τελευταίο μήνα.

Και καλά χρήμα σε καιρό κρίσης δεν περισσεύει. Αλλά ούτε χρόνος;

Όταν δουλεύεις αμισθί για ένα υποψήφιο δημοτικό σύμβουλο, δεν είναι φιλανθρωπία;

Όταν δίνεις στα φανάρια λεφτά στους πλύστες, είναι παροχή υπηρεσιών;

Οι παντρεμένοι δεν είναι εξ ορισμού φιλάνθρωποι; Αφού βοηθούν κατεξοχήν "ξένα" άτομα

Η έρευνα επίσης διαπιστώνει ότι το πόσο ευτυχισμένος είναι κανείς επηρεάζει περισσότερο την προθυμία να δώσει χρήματα σε φιλανθρωπίες, παρά το πόσο πλούσιος είναι.

Σαν τον Παπαγιαννόπουλο στο "Τζένη, Τζένη" που δίνει και το πορτοφόλι του στην κοπέλα που του αναγγέλλει ότι θα γίνει παππούς, αν και χρωστάει στον τοπικό τοκογλύφο.

Την κορυφαία θέση στην κατάταξη μοιράζονται Αυστραλία και Νέα Ζηλανδία, τη δεύτερη Καναδάς και Ιρλανδία και την τρίτη Ελβετία και ΗΠΑ.

Εκτός από τις πλούσιες χώρες της Δύσης, στις πρώτες θέσεις βρίσκονται και χώρες όπως η Σρι Λάνκα, η Γουιάνα και το Τουρκμενιστάν (!), που όμως παρουσιάζουν υψηλές επιδόσεις στους δείκτες ικανοποίησης των πολιτών τους.

Οι κάτοικοι της Μάλτας είναι οι πρώτοι ως προς το ποσοστό που δίνουν χρήματα σε φιλανθρωπίες(83%), οι κάτοικοι του Τουρκμενιστάν είναι οι πρώτοι ως προς το ποσοστό που δηλώνουν ότι εργάστηκαν για φιλανθρωπικούς σκοπούς(61%), ενώ οι κάτοικοι της Λιβερίας δήλωσαν σε μεγαλύτερο ποσοστό ότι βοήθησαν ξένους (76%). Στις τελευταίες θέσεις, εκτός από την Ελλάδα, βρίσκονται και η Κίνα και η Ινδία.

Κάνουμε τους Κινέζους;

Εκτός κι αν σεβόμενοι την ορθόδοξη παράδοση μας δεν διαλαλούμε τις φιλανθρωπίες μας...

Μικρός Οδυσσέας

FactorX: Με συγχωρείς Μικρέ Οδυσσέα, αλλά

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σταύρος avatar
    Σταύρος 09/09/2010 17:59:36

    Ανεχόμαστε κοντά στα 2 μύρια Λαθρομετανάστες!
    Αυτό δεν είναι "φιλανθρωπία" μικρέ μου?!

    • φουκαρας avatar
      φουκαρας @ Σταύρος 09/09/2010 18:21:44

      Σωστός!μάλλον δεν μετρήθηκε...

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Σταύρος 09/09/2010 23:29:20

      Μάλλον εργάζεται η πλειοψηφία των 2 μυρίων που λες. Και σε δουλειές που δεν καταδεχόμαστε εμείς

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ μικρός οδυσσέας 10/09/2010 01:19:49

        Πιθανόν. Να ΄σαι καλά

    • ΒΑBIS & BABIS avatar
      ΒΑBIS & BABIS @ Σταύρος 10/09/2010 10:33:48

      Δεν ανεχόμαστε. Τους βάλανε ο Κωστάκης μαζί με τον Γιωργάκη. Και θα βάλουν και άλλους. Κάθε μέρα περνάνε τα σύνορα του Έβρου 500 άτομα . Η κυβέρνηση τους καλωσορίζει και με ένα χαρτί τους στέλνει στην Αθήνα.
      Καλώς να τους δεχτείτε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ ΒΑBIS & BABIS 10/09/2010 12:31:21

        Τους στέλνουν οι δουλέμποροι τώρα πριν φουσκώσουν τα νερά.
        Τεράστιο θέμα σε μια άσχετη ανάρτηση. Ιδίως το ποιοι ωφελήθηκαν από τις ορδές των λαθρομεταναστών
        Εννοώ από τις βίζες και τις άδειες παραμονής έως τις φράουλες της οργής
        Μεταναστευτική πολιτική δεν αποκτήσαμε ποτέ ως χώρα υποδοχής. Ελπίζω να μην χρειαστούμε πολιτικές ως χώρα αποστολής

  2. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 09/09/2010 18:08:50

    Μας περνάνε Αλβανία, Σκόπια, Βουλγαρία, Τουρκία.

    http://i.imgur.com/xVMmP.png

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Γιάννης Σ. 09/09/2010 19:30:12

      φυσικά, καθόσον εκεί σαν φιλανθρωπία μετρούν και τον αριθμό των μεταναστών που στέλνουν να φιλοξενηθούν από εμάς

      • Ευθύμης avatar
        Ευθύμης @ δρόμος 09/09/2010 22:39:50

        χαχα σωστός!

  3. Στέργιος avatar
    Στέργιος 09/09/2010 19:33:24

    Μπορεί να μη δίνουμε σε οργανώσεις τύπου Greenpeace, τις οποίες αντιμετωπίζουμε με υγιή σκεπτικισμό, αλλά δίνουμε στα φτωχότερα μέλη τής οικογένειάς μας ή σε προστατευόμενους μετανάστες. Για ρωτήστε πόσοι Έλληνες έχουν υιοθετήσει αλβανικές οικογένειες...

    Οι Αμερικάνοι μπορεί να δίνουν αβέρτα σε αγαθοεργίες, αλλά ζητούν νοίκι από τα ίδια τους τα παιδιά. Κι αν οι δωρεές σε φιλανθρωπικές οργανώσεις δεν εξέπιπταν από την εφορία, αμφιβάλλω αν οι Αμερικάνοι θα έδιναν.

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Στέργιος 09/09/2010 19:59:37

      Κάθε φράγκο που βγαίνει από την τσέπη για να πάει σε άνθρωπο που το χει ανάγκη είναι καλή πράξη.
      Κάθε λεπτό από το χρόνο μας που δίνουμε (με την καρδιά μας) για να βοηθήσουμε έστω και τη θείτσα απέναντι να περάσει το δρόμο ή να κουβαλήσουμε τα ψώνια της είναι μια καλή πράξη και εγγράφεται στη συνείδηση του ατόμου.
      Κάθε παλιό ρούχο που μαζεύεται και αφήνεται στις εκκλησίες ή στα σκαλοπάτια άπορων οικογενειών είναι μια ορθή, καλή πράξη.
      Κάθε κομμάτι ψωμί και αποφάγι που αντί να πεταχθεί στα σκουπίδια μπαίνει σε σακούλα και δίνεται στα αδέσποτα ζωντανά είναι μια ορθή, καλή και οικολογική πράξη.

      Τα νεοταξικά καθάρματα εκτός των άλλων "λέρωσαν" και έννοιες όπως οικολογία, φιλανθρωπία, αγαθοεργία καταμετρώντας τις και μετατρέποντάς τες σε εμπορεύματα και μέτρα σύγκρισης για να καμαρώνουν σαν τα παγώνια οι κυρίες της καλής κοινωνίας στους τηλεμαραθώνιους.

      Ο Έλληνας όσο κι αν τον συκοφαντούν πάντα έδινε και δίνει ότι μπορεί εκεί που δεν το βλέπουν!!!Εκεί μετράει περισσότερο.

      Στέργιο αν αρχίσουμε να απαριθμούμε ιστορίες δεν θα τελειώνουμε.Από σκοπιανούς (πρώην γιουγκοσλάβους) και βούλγαρους φιλοξενούμενους μέχρι αλβανούς και τσέχους.
      Πάντα ο έλληνας βοηθάει αρκεί να του δείξεις λίγο σεβασμό.

      • 11888 avatar
        11888 @ tsilivithras 09/09/2010 21:15:34

        Eτσι ακριβως.Η φιλανθρωπια δεν μετριεται με μεζουρα ουτε διαλαλειται αριστερα και δεξια σαν κατορθωμα.Πρατεις ετσι για να νιωσεις ομορφα και οχι να γινεις στατιστικο νουμερο.
        Μου κανει εντυπωση παντως αυτη η γενικευμενη επιθεση που δεχομαστε εδω και μηνες.Αφου μας χαρακτηρισαν τεμπεληδες και χαραμοφαιδες ηρθε και ο τιτλος του μισανθρωπου να δεσει το γλυκο.Εχω την αγωνια να μαθω τον επομενο χαρακτηρισμο.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ tsilivithras 09/09/2010 21:19:27

        "Αγνώμονες"

        ....


        Και μάντεψε τι θα χουμε κάνει και σε ποιόν...!!!

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ tsilivithras 09/09/2010 21:26:19

        ...και αχάριστοι...

      • flow motion avatar
        flow motion @ tsilivithras 09/09/2010 21:38:53

        ελα μωρε,αυτα ειναι ιστοριες για αγριους και για να νοιωθουν καποιοι καλυτερα η χειροτερα συν για να διαμορφωνουν εντυπωσεις. ο καθε λαος ξερει τι ειναι και τι δεν ειναι οταν ειναι ειλικρινης με τον ευατο του.

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ tsilivithras 10/09/2010 00:31:48

        Μπραβο tsilivithras διαβασα την ερευνα!!! στην εφημεριδα καιεφριξα..σκεφθηκα να γραψω κατι αλλα δεν προλαβα..εισαι σωστος

  4. The Saint avatar
    The Saint 09/09/2010 21:28:40

    Τα πάντα είναι θέμα ψυχολογίας. Αν η ψυχολογία σου είναι στον πάτο... Αστα καλυτερα...

  5. athamas avatar
    athamas 09/09/2010 21:43:42

    Εδώ στέλνουμε βοήθεια στους εχθρούς μας και σείς μας λέτε ότι δεν δίνουμε του αγγέλου μας νερό;

    Εμείς δεν τρέχαμε πρώτοι να βοηθήσουμε την Τουρκία στους σεισμούς;
    Στην Αϊτή μιά απ τα ίδια δεν κάναμε;
    Και σε κάθε αδικημένο του κόσμου δεν συμπαραστεκόμαστε περισσότερο και πρώτοι απ όλους τους άλλους;
    Εδώ μέχρι στις Φιλιππίνες στέλναμε βοήθεια με του Τσουνάμι τι συζητάμε τώρα;

    Αν εννοούν βέβαια συμμετοχή σε φιλανθρωπίες που κάποοι πονηροί τσεπώνουν τις συνεισφορές των κορόϊδων τότε θάπρεπε νάμαστε εντελώς τελευταίοι και όχι πέμπτοι απ το τέλος!

    Καθότι εδώ είναι Βαλκάνια και εμείς δεν είμαστε αμερικανάκια.

    Και όσο για το αν βοηθάμε και αν δίνουμε του αγγέλου μας νερό νομίζω πως η έρευνα γράφει σαχλαμάρες.

    Δεν εξετάζει τις κοινωνικές δομές στην Ελλάδα σε σχέση με τις άλλες χώρες.
    Οι σχέσεις των ανθρώπων στην Ελλάδα είναι ακόμα αρκετά προσωπικές και οι φιλανθρωπίες γίνονται επί προσωπικού και κυρίως στα κρυφά και χωρίς διαφήμιση και όχι μέσω φιλανθρωπικών ιδρυμάτων για το φαίνεσθαι τοις ανθρώποις και για τα εύσημα των μέσων ενημέρωσης ούτε βέβαια για να έχουμε έκπτωση απ την εφορία όπως συμβαίνει σε άλλες χώρες «ψυχρές και ανήλιαγες» σε κοινωνικό και ανθρώπινο επίπεδο.

    Μια τέτοια έρευνα είναι μια εξ αρχής λάθος σχεδιασμένη έρευνα και κατά συνέπεια δεν μπορεί να βγάλει σωστά τεκμηριωμένα αποτελέσματα για έναν λαό και για την φιλανθρωπική του διάθεση γενικά παρά μόνον για τις σχέσεις του με τις φιλανθρωπίες που γίνονται μέσω φιλανθρωπικών ιδρυμάτων. Όπως προανέφερα ποσώς μας ενδιαφέρει αυτή η σχέση! Τα φιλανθρωπικά ιδρύματα δεν είναι ο μόνος τρόπος για να εκδηλώσει το φιλανθρωπικό του αίσθημα ο άνθρωπος και ειδικά για τον Έλληνα δεν είναι σχεδόν καθόλου τρόπος πλήν ελαχίστων οικονομικά προνομιούχων που προσφέρουν για την δόξα, την εφορία, την πολιτική σταδιοδρομία κλπ κλπ.

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ athamas 09/09/2010 21:57:49

      Charities Aid Foundation έφα. Δεν υιοθετώ τις απόψεις της έρευνας αλλά διαμορφώνουν εντυπώσεις και το χειρότερο δημιουργούν στερεότυπα στο παγκόσμιο χωριό

  6. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 09/09/2010 21:58:36

    Φάκτορα μου να σε συγχωρήσω αλλά γιατί;

  7. deldio avatar
    deldio 10/09/2010 00:22:51

    Μάθανε ότι γ.....στε πλακώσανε κι οι γύφτοι. Τί άλλη παπαριά έχουμε ν' ακούσουμε αυτόν τον καιρό για τα κουσούρια των Ελλήνων, δεν περιγράφεται. Και να σκεφτεί κανείς ότι τα spreads είναι κολλημένα τα άτιμα στις 1000 μ.β. και εμείς ξεπληρώνουμε το "χρέος". Σκέψου τί άπλυτα θα μας έβγαζαν εάν είχαν πέσει τα sreads ή αρνούμαστε το "χρέος" και κάναμε στάση πληρωμών. Χα χα χα!

  8. Σπύρος avatar
    Σπύρος 10/09/2010 02:11:30

    Πολύ θετικό αυτό..
    Τουλάχιστον δέν γουστάρουμε τίς υποκριτικές φιλανθρωπίες ά λά Νταϊάνα και δέν συμμετέχουμε στά διάφορα δήθεν εθελοντικά προγράμματα,πού σκοπό έχουν νά υποκαταστήσουν πραγματικές θέσεις εργασίας.
    Δέν είμαστε υποχρεωμένοι νά ακολουθούμε κάθε υποκριτική παπαριά πού πλασσάρεται ως δήθεν in.
    Tό κατά πόσον ακόμα βοηθάμε φίλους και οικείους είναι ένα άλλο θέμα..
    Εκεί ακόμα είμαστε σέ καλό δρόμο..Βέβαια άν μάς κάνει ο GAP ''Δανία τού Νότου'' προβλέπω νά δίνουμε ακριβές ραντεβού στά παιδιά μας γιά νά μάς δούν,οπως συχνότατα κάνουν οι κρυόκωλοι οι Σουηδοί.

    • michal avatar
      michal @ Σπύρος 10/09/2010 03:19:42

      Em file mou, auto shmainei koinwniko kratos. Ypokatastash twn oikogeneiakwn desmwn kai 8esmwn apo to kratos, mazi me mpolikh forologia. Auth einai h psuxwsh tou neoellhna to kratos pronoias.

  9. Mikes avatar
    Mikes 10/09/2010 03:41:34

    ο ανθρωποι του μοχθου που επιαναν τον φουκαριαρη τον ΓΑΠ και του εδιναν και τον μισθο τους ακομα δεν ειναι φιλανθρωπια?
    Τα 200.000 μαρκα δωρο που ελαβε ο Μαντελης απο την siemens για να υπογραψει τις συμβασεις του ΟΤΕ τις οποιες χρυσοπληρωσε ο ελληνικος λαος δεν ηταν φιλανθρωπια και ευγενικη χορηγια του ελληνικου λαου αυτο?
    Οταν υπουργοι επαιρναν μιζες και εδιναν σε μεγαλοεργολαβους δημοσια εργα τα οποια τα πληρωνε ο ελληνικος λαος σε διπλασια τιμη δεν ηταν αυτο φιλανθρωπια του ελληνικου λαου?
    Απορω γιατι δεν μας εχουν στην πρωτη θεση!!!!!

  10. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 10/09/2010 11:27:31

    No pay,no play. Σ αυτή την αχάριστη χώρα,που είναι σαν τον Κρόνο που τρώει τα παιδιά του, ούτε τη γρίπη μου δεν δίνω υπό τις παρούσες συνθήκες.

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ ΙΩΝΑΣ 10/09/2010 12:35:08

      Ειλικρινής ο Ίων. Μπράβο