#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/12/2012 09:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν βαρέθηκε τα επικοινωνιακά αυτογκόλ η κυβέρνηση;



Ώρες – ώρες αυτή η κυβέρνηση μας θυμίζει τον… Παναθηναϊκό, και μη θιγούν ούτε οι βάζελοι, ούτε οι υποστηρικτές της κυβέρνησης. Η ομοιότητα δεν έχει σχέση με το γεγονός ότι οι «Πράσινοι» είναι υπό διάλυση ή περιμένουν εδώ κι ένα χρόνο τον Άραβα μαζί με τον Τσάκα να τους σώσει.

Η κυβέρνηση μοιάζει με τον ΠΑΟ διότι κάθε φορά που κάνει κάτι καλό, δίνει μία και χύνει την καρδάρα με το γάλα.

Όπως ο Παναθηναϊκός που έπαιξε μπαλάρα με τον αιώνιο γαύρο, του έβαλε 2 γκολ κι από ατυχία δε νίκησε. Κι ενώ η ψυχολογία άλλαξε άρδην και επί μια εβδομάδα όλοι έλεγαν ότι έρχεται νέα εποχή, ότι έχει παικταράδες και πάγκο, ήρθε η τριπλή σφαλιάρα από τη Βέροια για να ξαναρίξει στα τάρταρα το καλό κλίμα.

Η κυβέρνηση, λοιπόν, κάνει ορισμένες φορές ακριβώς το ίδιο. Μόλις φτιάχνει ένα καλό κλίμα, δίνει τόνους αισιοδοξίας στην κοινωνία και στην ίδια, αίφνης δίνει μια και τα διαλύει όλα, κι άντε από την αρχή.

Το έκανε μόλις έκλεισε η συμφωνία στις Βρυξέλλες, μια συμφωνία σωτηρίας της Ελλάδας. Εκείνη ακριβώς τη στιγμή και πριν επιστρέψει η ελληνική αποστολή, ξαφνικά «σκάει» το φορολογικό νομοσχέδιο στη Βουλή και όλοι συζητάνε για τους φόρους που θα φάνε στο κεφάλι από του χρόνου. Επικοινωνία μηδέν δηλαδή.

Την Τρίτη, λοιπόν, έγινε ένα ακόμη περιστατικό που δείχνει ότι κάποιοι ξεκίνησαν το χριστουγεννιάτικο ραχάτι. Πάει ο πρωθυπουργός στο υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης, ανακοινώνει ότι μπήκαν στους λογαριασμούς των αγροτών 1,1 δις ευρώ, ασύλληπτο ποσό, ενώ ο Σαμαράς μιλά για επενδύσεις και μεταρρυθμίσεις στον αγροτικό τομέα, όπως και τέλος στον κρατικοδίαιτο αγροτοσυνδικαλισμό. Μια χαρά, λοιπόν, τι καλύτερο να ρέει το χρήμα, να υπάρχει ένεση ρευστότητας, μια αισιοδοξία βρε αδερφέ. Και να’ σου η κλοτσιά στην καρδάρα με το γάλα από το πόδι του… Αρθούρου.

Ο κ. Ζερβός λοιπόν, πήγε στη Βουλή για να εγκριθεί η συνέχιση της θητείας του στη ΔΕΗ και κατάφερε να κάνει τη χώρα άνω – κάτω. Μισή χαρά από τον Σαμαρά, ολόκληρη λύπη από τον… ιππότη Αρθούρο ο οποίος ζήτησε αυξήσεις στα τιμολόγια 50%. Λες και είναι στραγάλια τα λεφτά που πρέπει να δώσει ο κόσμος.

Συντονιστείτε, λίγο ρε παιδιά γιατί από επικοινωνία… μπάχαλο. Εκτός κι αν υπάρχει άλλη εξήγηση για το σόου του Ζερβού. Λέγεται στην πιάτσα, ότι ζήτησε 50% αυξήσεις, ώστε η ΡΑΕ να κάνει έκπτωση και να το πάει στο 40% για να έρθει το υπουργείο Ανάπτυξης και να το ρίξει στο μισό. Οπότε, θα πει ο κόσμος, από το να πληρώσουμε 20 ευρώ το μήνα επιπλέον, πάλι καλά που θα πληρώσουμε 10 ευρώ.

Αν στο υπουργείο Ανάπτυξης έστησαν αυτό το μικρό κολπάκι για να περάσουν ανώδυνα οι αυξήσεις στη ΔΕΗ, μη νομίζουν ότι έκαναν κάτι πρωτότυπο, κι άλλοι το έχουν ξανακάνει. Αλλά αυτή τη μέρα διαλέξατε ρε παιδιά, λίγος συντονισμός δεν υπάρχει;

Αν δεν υπάρχει να φέρουμε το… Ρότσα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΜΥΘΟΣ ΑΙΣΩΠΟΥ avatar
    ΜΥΘΟΣ ΑΙΣΩΠΟΥ 19/12/2012 10:08:17

    Αφού σας είναι γνωστό ότι εάν δεν κατετίθετο το φορολογικό στη Βουλή, η Κυβέρνηση θα γύριζε από τις Βρυξέλες με άδεια χέρια.
    Τουλάχιστον αυτό δεν ήταν επικοινωνιακό λάθος. 'Ηταν λάθος του Υπουργείου Οικονομικών που με τις αλλεπάλληλες τροποποιήσεις, καθυστέρησε να καταθέσει το νομοσχέδιο που αποτελούσε prior action για τις, σχετικές με τη δόση, αποφάσεις.

  2. Χουά Ραμόν Ρότσα avatar
    Χουά Ραμόν Ρότσα 19/12/2012 10:32:05

    Μήπως πρέπει να επανασυσταθεί το παλιό Υπουργείο Συντονισμού…?

    • ΜΥΘΟΣ ΑΙΣΩΠΟΥ avatar
      ΜΥΘΟΣ ΑΙΣΩΠΟΥ @ Χουά Ραμόν Ρότσα 19/12/2012 11:40:46

      Δεν είχε σχέση με το συντονισμό της Κυβέρνησης, αλλά με την οικονομική στρατηγική και την ανάπτυξη.

  3. Χωλόπουλος avatar
    Χωλόπουλος 19/12/2012 11:13:04

    Το μήνυμα του Ζερβού είναι προς πάσα κατεύθυνση. Ή μου δίνετε τόσα για να συντηρώ τους εξοργιστικά υψηλούς μισθούς και τις ανέσεις πολυτελείας των ΔΕΗτζήδων ή παραιτούμαι και να βρείτε άλλον να κάνει τη δουλειά.
    Ελπίζω να έρθει γρήγορα ο Τσίπρας στα πράγματα ώστε το ρεύμα να διανέμεται δωρεάν στα νοικοκυριά ή με μειωμένη χρέωση όπως γίνεται στους εργαζόμενους της ΔΕΗ.

  4. klak avatar
    klak 19/12/2012 12:29:08

    Ανάπτυξη και ακριβή ενέργεια δεν συμβαδίζει.
    Δεν πρόκειται για επικοινωνιακό λάθος, αλλά για θεμελιώδη βλακεία.

  5. Κυθήριος Τ. avatar
    Κυθήριος Τ. 19/12/2012 12:47:34

    Πολύ ἐπιτυχημένος ὁ παραλληλισμός τῆς κυβέρνησης μέ τόν ΠΑΟ.
    Νά τόν συνεχίσω λίγο,λέγοντας ὅτι κι ὁ Σαμαρᾶς αὐτό μονολογεῖ κάθε φορά πού ἐτοιμάζεται γιά Βρυξέλλες: ΠΑΟ δέν ΠΑΟ...
    Ἔπειτα, ὁ Γαύρος παίζει τό ρόλο τῶν γερμανῶν,ἔναντι τοῦ Παο.Ὅ,τι καί νά γίνει στό τέλος πάντα νικᾶνε οἱ Γερμανοί...
    Ὁ Τσάκας ἔχει τόν ρόλο τοῦ Σόϊμπλε,πάντα ἔχει κάποια λύση πού δέν ἀρέσει σέ κανέναν..
    Ὁ κάθε Ἄραψ πού κουβαλιέται,εἶναι σάν τόν Τσίπρα,ὅλο θά φέρει ἰδέες καί χρήμα νά σωθεῖ ὁ Πανβουλιαγμένος,ἀλλά οὐσία τίποτα...
    Ὁ Ἀλαφούζος εἶναι σάν τόν Βενιζέλο ἕνα πράγμα,πετυχαίνει νά κάνει ὅλους τούς παίχτες νά θέλουν νά φύγουν...
    Καί ὁ πράσινος,συμπαθής λαός,μοιάζει σάν ὁλόκληρο τόν Ἑλληνικό λαό,ἔχει μοιρολατρικά ἀποδεχθεῖ αὐτό πού λένε οἱ Γερμανοί διά στόματος Μέρκελ: ὅτι ἡ κρίση (πρωταθλητής ὁ Θρύλος) θά κρατήσει πολλά χρόνια ἀκόμη...

    • Χουά Ραμόν Ρότσα avatar
      Χουά Ραμόν Ρότσα @ Κυθήριος Τ. 19/12/2012 17:14:41

      Τι το θες το σχόλιό σου για τον Σαμαρά? Αφού είναι δηλωμένος Γαύρος

  6. Ρηνα avatar
    Ρηνα 19/12/2012 12:55:50

    Καλημερα Κυθηριε, ετσι για να ελαφρωσω λιγο απο τα πολλα δυσαρεστα που περιηγηθηκα στο διαδικτυο, σου λεω οτι αν και ΠΑΟ [ως Αθηναια], εχω μεινει στην εποχη του......Πουσκας και μη γελας σε παρακαλω, σε βλεπω...

    [απο τ. Φανη]

    • Κυθήριος Τ. avatar
      Κυθήριος Τ. @ Ρηνα 19/12/2012 13:10:07

      Καλημέρα Φανή,δέν θά γελάσω,ἴσα ἴσα πού θέλω νά σέ ἐμψυχώσω λέγοντάς σου ὅτι βρισκόμαστε σέ μιά καλύτερη ἐποχή πιό δυναμική καί γνήσια: στήν ἐποχή τῶν σερί κόκκινων πρωταθλημάτων καί τῆς θρυλικῆς ἐθνικῆς ἀνάτασης!

    • Samurai avatar
      Samurai @ Ρηνα 19/12/2012 13:20:30

      Την εποχή του Πούσκας ?
      Εύχομαι όχι και του Τσάρλεστον !
      [από εμένα]

    • yiao avatar
      yiao @ Ρηνα 19/12/2012 14:15:51

      ...και τον Στρατηγό Μίμη Δομάζο. Σιγά μην απολογηθούμε στα ποδοσφαιρικά και τα διαδικτυακά μειράκια.
      (τ. GO)

      • Κυθήριος Τ. avatar
        Κυθήριος Τ. @ yiao 19/12/2012 15:53:16

        Θά σᾶς στενοχωρήσω,ἀλλά..τέως θά παραμείνετε..
        (πρωταθλητές)

  7. Λιογκος avatar
    Λιογκος 19/12/2012 13:05:32

    Ο "χαρακτηρισμός" βάζελος για τους οπαδούς του Παναθηναϊκού είναι προσβλητικός...το γαύρος είναι διαφορετική περίπτωση.

  8. Ρηνα avatar
    Ρηνα 19/12/2012 13:40:38

    Ε καλα δεν ειμαι και σαν την Ακροπολη, μικροτερη απο τον πρωθυπουργο παντως και κυβερνω καλα ακομα.

  9. fe avatar
    fe 19/12/2012 16:45:01

    η αυξηση στα τιμολογια τας ΔΕΗ ειναι ΜΝΗΜΟΝΙΑΚΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ και θα γινει.Το λαθος κατα την αποψη μου ειναι στην επικοινωνιακη διαχειριση του θεματος.Γινεται ακριβως τα ιδια πραγματα με το φορολογικο.Ανακοινωνονται στην αρχη κατι τρελα νουμερα και μετα με παρεμβαση του πρωθυπουργου βελτιωνονται.....μονο που αυτα τα κολπα γινονται απο κυβερνησεις με πολιτικο αποθεμα και οχι στο οριο τους.

  10. Κυθήριος Τ. avatar
    Κυθήριος Τ. 19/12/2012 19:00:50

    Ἄκυρο; Κράτα τά ὑπόλοιπα..