05/01/2009 21:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν βάζουν μυαλό ορισμένοι

Όπως αναμενόταν άρχισαν να διαρρέουν και τα σενάρια  της αστυνομίας. Διαβάζω λοιπόν στο έγκυρο Βήμα που ειδικεύεται σε τέτοιες διαρροές από την αλήστου μνήμης 17Ν τα εξής, πριν καλά καλά στεγνώσουν τα νυστέρια των χειρουργών που έσωσαν την ζωή του άτυχου αστυνομικού (ας μου επιτραπεί το λογοπαίγνιο):

Σύμφωνα με τις τελευταίες εκτιμήσεις των ανώτατων αξιωματικών της ΕΛΑΣ «η νέα αυτή γενιά τρομοκρατών έχει πρόσβαση στην άγνωστη μέχρι σήμερα γιάφκα του "Επαναστατικού Αγώνα" που εμφανίσθηκε μετά την εξάρθρωση της 17 Νοέμβρη. Στην γιάφκα αυτή υπάρχει μεγάλη ποσότητα εκρηκτικών που εκλάπη από ένα λατομείο στην Φωκίδα και μία παρτίδα από αντιαρματικές ρουκέτες τύπου RPG-7 από τις οποίες μια ρίφθηκε εναντίον της Πρεσβείας των ΗΠΑ τον Ιανουάριο του 2007 , κι η οποία πιθανόν αποκτήθηκε μέσω Αλβανίας. Ακόμη φαίνεται να διαθέτει πολλά MP-5 και Καλάσνικοφ όπως και μεγάλο αριθμό χειροβομβίδων αμυντικού κι επιθετικού τύπου. Είναι πιθανόν να έχει ίδιους προμηθευτές όπλων με της 17 Νοέμβρη αλλά κι άλλες ένοπλες οργανώσεις...»

Οι ίδιοι ανώτατοι αξιωματικοί της ΕΛΑΣ «υποστήριζαν τους τελευταίους μήνες ότι γνώριζαν την ταυτότητα των περισσοτέρων μελών του «Επαναστατικού Αγώνα» κι αυτό είχε οδηγήσει την οργάνωση στην αναστολή της δράσης της , την τελευταία διετία. Όμως η Αντιτρομοκρατική Υπηρεσία δεν είχε κατορθώσει να τεκμηριώσει την εμπλοκή συγκεκριμένων ατόμων αλλά ούτε να εντοπίσει την γιάφκα της. Απλώς προχωρούσε σε εμφανή παρακολούθηση , ακόμη και των κινητών τηλεφώνων των υπόπτων...»

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=249256&ct=32

Παρόμοια σενάρια θα ακούσετε ή θα διαβάσετε με την μια ή την άλλη μορφή σε όλα τα ΜΜΕ. Και διερωτώμαι:

Θέλουν να μας πουν, δηλαδή, ότι γνώριζαν τα περισσότερα μέλη του ΕΑ και παρόλα αυτά επέτρεψαν να γίνει η δολοφονική επίθεση εναντίον του νεαρού συναδέλφου τους; Τόσο επικίνδυνα άσχετοι και ανίκανοι είναι; Ή μήπως μας δουλεύουν πάλι κανονικά και δίνουν στις εφημερίδες αμάσητο σανό για τροφή, όπως έκαναν επί 30 χρόνια και με την 17Ν που όλο την έπιαναν και χρειάστηκε να έρθουν τα εγγλεζάκια για να τους μάθουν πως πιάνεται;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Suhoi avatar
    Suhoi 05/01/2009 21:50:15

    Εγώ κάπως αλλοιώς τους θυμόμουνα παλιότερα ότι λειτουργούσαν οι διάφορες οργανώσεις. Σε περιόδους, οπότε έκαιγαν πολύ μεγάλα γεγονότα, έκαναν τον μαλάκα και δεν κτυπούσαν. ΤΩΡΑ ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΓΑΖΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΚΤΥΠΑΝΕ ΣΤΑ ΕΞΑΡΧΕΙΑ; Ειδικά το Παλαιστινιακό είχε και έχει πολύ μεγάλη σημασία για κάποιες οργανώσεις που ανήκαν ή έλεγαν ότι ανήκαν στο χώρο της αριστερής τρομοκρατίας. Στην προκειμένη θα περίμενε κανείς να κάνουν κάποιο -έστω συμβολικό κτύπημα- σε ένδειξη αλληλεγγύης στους Παλαιστινίους. Το έκαναν στο παρελθόν κατά ισραηλινών στόχων, αλλά και κατά γερμανικών, έναντια στα λευκά κελλιά και σε ένδειξη συμπαράστασης στους συλληφθέντες της Μπάαντερ Μάϊνχοφ. Τώρα, τη στιγμή που καίγεται η Μ.Ανατολή και που είναι πρώτη είδηση σε όλο τον κόσμο, αυτοί επιλέγουν να ξεκινήσουν τη φετεινή χρονιά με ένα εντελώς ελληνοκεντρικό κτύπημα, στα Εξάρχεια. Τι να πεί κανείς. Νέες γενιές, νέα ήθη; Ασυνήθιστα πάντως, για τις παραδοσιακές αριστερές τρομοκρατικές οργανώσεις.

  2. Orestios avatar
    Orestios 05/01/2009 22:03:05

    Νέα εποχή...... Νέα τάξη πραγμάτων.......CHANGE, WE CAN BELIEVE IN
    Όσα ήξερες Suchoi έχουν παρέλθει. Ήρθαν τα πάνω κάτω. Εδώ και χρόνια.

  3. MIG-21 avatar
    MIG-21 05/01/2009 22:18:14

    Suhoi

    Γιατι δεν ξανα φωναζουμε τους κουτοφραγκους να μας ξελασποσουν?

  4. Suhoi avatar
    Suhoi 05/01/2009 22:48:30

    @Orestios

    The SIMS 2 Says:
    Αντε και με κανενα φορτηγο-δυναμιτη, να κατεδαφισουμε την πρεσβεια των εβραιων.

    Ορέστιε, νομίζω την απάντηση στην έδωσε ο ΣΙΜ. Οι διαχρονικές αξίες μάλλον μένουν.

    Οσο για τα υπόλοιπα ΣΙΜ περί του μπλόγκ, αφού υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια, γιατί μας κουράζεις; Αν έχεις να κάτι να μας πείς για τις ενέργειες που πρέπει να γίνουν για να σφίξουν οι κώλοι, πές το μας, αλλά άσε και μας να έχουμε στο πίσω μέρος του μυαλού μας ότι δεν είναι όλα μόνον έτσι όπως φαίνονται. Πολύ περισσότερο, άσε μας να προσπαθούμε να καταλάβουμε τι συμβαίνει γύρω μας. Αν εσύ είσαι φωτεινός παντογνώστης, είτε μην ασχολήσε μαζί μας, είτε δώσε μας τα ... φώτα σου.

  5. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 05/01/2009 22:49:34

    @Suhoi: Πες τα, ρε, φίλε: "ΤΩΡΑ ΚΑΙΓΕΤΑΙ Η ΓΑΖΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΚΤΥΠΑΝΕ ΣΤΑ ΕΞΑΡΧΕΙΑ;". Θα μας τρελάνουνε με τις ασυναρτησίες οι "ειδικοί" περί "τρομοκρατίας", τύπου ...Σόμπολου κι Αυτιά. Πάμε στοίχημα σε ποια εφημερίδα θα σταλεί η προκήρυξη; Ή σε ...μπλογκ, λες;

    ΥΓ. Ευνοϊκή νύχτα για προβοκατόρικα τρολ, απόψε...

  6. Σπύρος avatar
    Σπύρος 05/01/2009 22:50:36

    Πάει.
    Σκίστηκε τό καλτσόν...
    Και σίγουρα η Εξουσία τρόμαξε...Λές και μιλάμε για τούς χουλιγκάνους γαύρου και βάζελου πού αλληλομαχαιρώθηκαν..
    Ευτυχώς πού πλακώσανε οι ΄Επαναστάτες΄να μάς ΄βάλουν μυαλό΄.

  7. Factorx avatar
    Factorx 05/01/2009 22:52:59

    @Suhoi. Προσπαθείς να αναλύσεις το παράλογο με την λογική; Κτύπησαν μετά τις διαδηλώσεις επειδή κανείς δεν το περίμενε με την Γάζα. Αυτό γιατί δεν το σκέφετασαι; Ξεχνας επίσης οτι στις 9/1 ξαναξεκινούν οι διαδηλώσεις

  8. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 05/01/2009 22:57:23

    Οι κωλοι οι δικοι μας θα σφιξουν ρε τριχα,που δε φταιμε σε τιποτα.Η βια,φερνει βια.Παντα.
    Αμα γουσταρεις δραση,τραβα στη Γαζα, να πολεμησεις τους Εβραιους, γιατι οι τσαμπα μαγκιες, ειναι για κλασιμο.
    Αμα σε πιασουν, θα σου φερθουν οι δικοι μας εδω, με το σας και με το σεις, ενω οι Εβραιοι, που δε μασανε, θα σε κανουν σουρωτήρι.

  9. Suhoi avatar
    Suhoi 05/01/2009 22:58:56

    Κτύπησαν το Δεκέμβριο του 2008 στο Γουδί, όταν ακόμα δεν υπήρχε η Γάζα. Τώρα, που εδώ και περισσότερο από εβδομάδα "τρέχει" το θέμα της Γάζας σε πρώτο -παγκόσμιο- πλάνο, ξανακτυπούν. Εγώ ήξερα ότι ειδικά η αριστερή τρομοκρατία όχι μόνο τό'παιζε άλλα και ήταν "διεθνιστές" (ακόμα και όταν το παιχνίδι γινόταν -συνειδητά ή ασυνείδητα- στο πλαίσιο του ανταγωνισμού των δύο υπερδυνάμεων). Τούτοι εδώ βέβαια, λες να μην ξέρουν ούτε καν που πέφτει η Γάζα ή γι'αυτούς η Γάζα αρχίζει και τελειώνει στα όρια των Εξαρχείων ή και τα δύο μαζί;

    Σωστό τα περί ενάρξεως διαδηλώσεων τις επόμενες ημέρες.

  10. Orestios avatar
    Orestios 05/01/2009 23:00:37

    @ Suhoi
    Να το θεωρήσω ως απάντηση στο hint?

  11. Le canard avatar
    Le canard 05/01/2009 23:02:17

    Orestios Says: Όσα ήξερες Suchoi έχουν παρέλθει. Ήρθαν τα πάνω κάτω. Εδώ και χρόνια.

    Το θέμα, και για να δειυκολύνεται ο διάλογος και ο προβληματισμός, είναι να κάνεις λιανά το παραπάνω.

  12. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 05/01/2009 23:03:41

    Αυτό που έκαναν χθές τα ΜΑΤ δεν θα μείνει ατιμώρητο , έβγαζαν κόσμο από τα μεζεδοπωλεία με τους κεφτέδες στο χέρι . ΦΤΟΥ ΣΑΣ ΞΕΦΤΙΛΕΣ .

  13. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 05/01/2009 23:12:34

    εχεις δίκαιο έπρεπε μετά από δολοφονική επίθεση να αφήσουν να φάνε τους κεφτέδες και μετά να γίνονται έρευνες

  14. Suhoi avatar
    Suhoi 05/01/2009 23:18:29

    Ιθαγενή δεν πάει έτσι. Εκτός κι αν πιστεύουμε ότι μετά το γάζωμα οι τύποι πήγαν στην ταβέρνα του Σκυφτούλη για κοψίδια.

  15. tiramola avatar
    tiramola 05/01/2009 23:18:52

    Τι ειδους ερευνες ειναι αυτες Ιθαγενη?
    Στο βροντο μου φαινονται εμενα...
    Σε σπιτια , μεζεδοπωλεια...απο που και ως που ειχαν πληροφοριες οτι ετρωγαν σε μεζεδωπολειο οι δραστες ή οτι εθεαθησαν καποιοι με καλασνικωφ να μπαινουν στην ταδε πολυκατοικια...
    Εδω τους εριξαν 30 σφαιρες και δεν καταλαβαν απο που για να τους κυνηγησουν...

  16. Σπύρος avatar
    Σπύρος 05/01/2009 23:21:43

    Αυτές είναι επιδείξεις ισχύος τής δεκάρας απο την Αστυνομία...
    Καθόταν ο τύπος με το Καλάσνικωφ και έτρωγε ήσυχος....
    Κλουζώ......................

  17. miamar avatar
    miamar 05/01/2009 23:23:10

    Ιθαγενή σε ψάχνω πήγαινε παραπίσω!!

  18. Le canard avatar
    Le canard 05/01/2009 23:23:55

    Το ερώτημα είναι οι μερικές δεκάδες προσαγωγές που έγιναν, έχουν καμμιά σχέση με την υπόθεση; Είναι από εκείνα τα άτομα που καιρό τώρα η αστυνομία διαρρέει ότι παρακολουθούσε ως άτομα του Επαναστατικού Αγώνα; Ποιοί είναι αυτοί;

  19. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 05/01/2009 23:28:59

    @18 Eγώ πιάνω δουλειά στις 4 και είχα πάει για πατσά , μπάστακα στις ορέξεις μας σε βάλαμε...

  20. tiramola avatar
    tiramola 05/01/2009 23:31:15

    Μπραβο ανωνυμε 18 που υποστηριζεις τα δικαιωματα σου....
    Εξαλου μονο η πρωινη βαρδια πιανεται σαν εργασια...
    ......
    Οποτε θελω , οπου θελω και οποια ωρα θελω θα τρωω κεφτεδες!

  21. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 05/01/2009 23:31:36

    @18 και @17 ΡΕ Σπύρος χθες το βράδυ σε κάλεσα για τσίπουρα ναι ή όχι ?

  22. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 05/01/2009 23:32:41

    @19 πήγα

    Η αστυνομία όπως σε όλες τις χώρες έπρεπε να αποκλείσει το χώρο και να κάνει έλεγχο.
    Μην τα ισοπεδώνουμε όλα, για χάρη των κεφτέδων (ιεροί μεν αλλά πρέπει να υπάρχει και κάποιο μέτρο).
    Οι επαναστάτες πυροβόλησαν και οι σφαίρες γάζωσαν μέχρι και τον τοίχο του Εθνικού Μουσείου.
    Οποιος πέρναγε από την Μπουμπουλίνας (πεζός ή με ΙΧ) θα ήταν μαζί με τον Διαμαντή.
    Μια βόλτα στην περιοχή και θα το διαπιστώσετε μιλάμε για τυφλή βία.

  23. PATRA avatar
    PATRA 05/01/2009 23:33:49

    Anonymous Says:
    January 5th, 2009 at 11:22 pm

    "ΡΕ ΜΑΣΤΟΡΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ?
    ΕΣΥ 4 ΩΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΤΡΩΣ ΚΕΦΤΕΔΕΣ ΣΤΑ ΕΞΑΡΧΕΙΑ?"

    ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΝΑ ΤΡΩΣ ΣΤΙΣ 4.00πμ ΣΤΑ ΕΞΑΡΧΕΙΑ?
    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΣ ΓΙΑ ΕΞΑΚΡΙΒΩΣΗ?
    ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΕΝΤΕΛΩΣ?

  24. tiramola avatar
    tiramola 05/01/2009 23:35:05

    Θα μας πουν και ποτε θα φαμε κεφτεδες....

  25. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 05/01/2009 23:35:42

    @24 Ρε συ εδώ σου λέμε ότι τραβούσαν κόσμο έξω από τα μαγαζιά και τον χτυπόυσαν , τα ρεζίλια.

  26. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 05/01/2009 23:43:34

    @28 Τέτοιες λ...κίες λένε μόνο τα χοιρινά .

  27. Σπύρος avatar
    Σπύρος 05/01/2009 23:46:29

    23@
    Αφού δέν μέ άφηνε ο 18 Αρχοντα.
    Μέ είχε αποκλείσει στο σπίτι γιατί ως γνωστόν σε μιά ΄Εννομη Κενωνία΄,ο Κεφτές τρώγεται καλοτηγανισμένος στίς 6 το απόγευμα μαζί με τσάϊ Earl Gray καί πλέκοντας φυσικά...
    Ολα τάχαμε εμφανίστηκε και ο Παπαθεμελής να μάς νουθετήσει ως πρός τό ωράριο ύπνου...
    Γι΄αυτό δεν θα προκόψουμε ποτέ.................

  28. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 05/01/2009 23:52:20

    @27 δεν ήμουν εκεί, αν ήσουν και είδες αστυνομικούς να χτυπούν πολίτες μαζί σου και είναι κατακριτέο.
    Αν άδειασαν μαγαζιά και έκαναν έλεγχο νομίζω ότι είναι αυτονόητο.
    Δεν μπαίνει η διασκέδαση στην ίδια ζυγαριά με την ανθρώπινη ζωή.

  29. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 05/01/2009 23:52:49

    @30 Έλα ντε... Το άσχημο είναι πώς σε 10 λεπτά από τώρα θα έχουμε τα ίδια . Τα ΜΑΤ θα προστατέυσουν τα εξάρχεια .

  30. Vass avatar
    Vass 05/01/2009 23:53:54

    Ο κεφτές 4 το πρωί είναι γροθιά στο στομάχι του συστήματος. Τα σιφώνια της ΓΑΔΑ ζορίστηκαν να ανταπεξέλθουν.

  31. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 05/01/2009 23:54:01

    @31

  32. Σπύρος avatar
    Σπύρος 05/01/2009 23:54:30

    Πάντως αυτός ο Ψαριανός αληθευει πως δήλωσε οτι ΄Το αίμα φέρνει αίμα΄??
    Αν τοκανε είναι πολιτικά επικίνδυνος...........

  33. Γιαννης avatar
    Γιαννης 05/01/2009 23:55:28

    Φακτορ κριμα.οσο παει και φτωχαίνει η ποιοτητα των σχολιων. Εγω δεν γραφω γιατι δεν εχω τιποτα να πω. Τοσοι δεν χουν και γραφουν.Ειναι σεβασμος στη δημοκρατια να γραφει ο καθενας ότι του κατεβει με κουβεντες καφενειου και χωρις καμια τεκμηριωση, εμβαθυνση,προβληματισμο?
    @4 "Αντε και με κανενα φορτηγο-δυναμιτη, να κατεδαφισουμε την πρεσβεια των εβραιων"
    Γιατι δεν πας στην γαζα τοσο ενθουσιωδης που εισαι?

  34. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 05/01/2009 23:56:03

    Τοτε κανένας ΜΑΤατζής δεν θα έτρωγε μετά την δολοφονία του Αλέξη .

  35. kanis avatar
    kanis 06/01/2009 00:27:57

    Καλά...τηγανίζουν κεφτέδες στις 04.00 το πρωί!

  36. Takitos avatar
    Takitos 06/01/2009 09:06:03

    Για να βγάλουμε άκρη, ας αναρωτηθούμε ποιοί ωφελούνται απ' αυτό το χτύπημα...

  37. ΣΟΒΟΚΑΗΣ avatar
    ΣΟΒΟΚΑΗΣ 06/01/2009 11:05:16

    Αφησαν μερικούς για ωρα ανάγκης...

  38. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 06/01/2009 12:25:15

    Ρε συ ανωνυμε,αν απαντουσανμ φανταζεσαι τι θα γινοταν σημερα;
    Το εκτελεστικο αποσπασμα,Τριαταφυλλοπουλος,Αυτιας,Παπαδακης, Ευαγγελατος,Ντασκας,και ολοι οι αλλοι καραγκιοζηδες, θα ειχε στηθει και θα εκανε βολές,για να τους εκτελεσει.
    Και ολοι οι πολιτικοι, εντρομοι, και μη τολμωντας να ψελλισουν εστω,μια λογικη κουβεντα, θα πλειοδοτουσαν κι αυτοι, στην εκτελεση.
    Αφου εσεις,οι περισσοτεροι εστω, ειστε ΟΥΦΟ,και πιστευετε ο,τι σας λενε αυτοι οι αλητηριοι, που κανουν ο,τι κανουν,μονο για την κονομα, με αποτελεσμα να φανατιζουν τους ανεγκεφαλους,γιατι να μην συνεχιζουν να το κανουν;
    Προτιμησαν νομιζω, να κινδυνεψουν να πεθανουν, απο το να σηκωσουν τα οπλα και να απαντησουν.Ετσι κι αλλοιως, και να απαντουσαν, σα να ειχαν πεθανει θα ηταν ενα πραμα.
    Τετοιους χωροφυλακες, δε θελετε;Πεθαμενους;
    Και μετα διαμαρτυρεστε και λενε οι αλητες οι δημοσιογραφοι, περι λευκης απεργιας.Γιατι, μαλακες ειναι, να ελθουν αμεσως, αμα τους φωναζουν, οταν ξερουν, οτι μπορει να αντιμετωπισουν οπλα, στα οποια δε θα μπορουν να απαντησουν;

  39. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 06/01/2009 12:29:33

    @46 " Ο ΤΣΙΑΤΟΥΡΑΣ (ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΛΙΓΟΥΣ ΑΞΙΟΥΣ-ΕΝΤΙΜΟΥΣ-ΗΘΙΚΟΥΣ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΥΣ)". Τότε , τo ότι δεν παραιτήθηκε μετά από την δολοφονία του Αλέξη σημαίνει 2 πράγματα : 1. Ή δεν είναι άξιος- έντιμος-ηθικός ταυτόχρονα ? και 2. Ή δεν πίστευε ότι οι πολιτικοί του προιστάμενοι θα τα κατάφερναν χωρίς αυτόν (άρα δεν είναι ούτε έντιμος αλλά και ούτε ηθικός , γιατί δεν βγήκε να το πει - μένει μόνο το άξιος ). Διαλέγεις .

  40. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 06/01/2009 12:32:14

    Για τον αλλο ανωνυμο,που λες,οτι δεν ειναι σαν τον Κορκονεα.Ο Κορκονεας, "λαλησε",απο τις μαζεμενες προκλησεις και προπηλακισμους που δεχοταν ολα αυτα τα 9 χρονια στα Εξαρχεια, και εκανε τη μαλακια.
    Οι αλλοι, ηταν ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να απαντησουν, οταν δεχονταν σφαιρες.Το εαν δεν το εκαναν, ηταν μειον, για την εξελιξη τους, γιατι δειχνει απειρια και ανικανοτητα,ασχετα απο το οπως λεω και παραπανω, λογω της καταστασεως εμφυλιου πολεμου, που εχουν διαφοροι στησει στην Ελλαδα, δεν τολμησαν να το κανουν.

  41. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 06/01/2009 12:35:45

    @45 Την επόμενη φορά θα τους πάρω με τους κιοφτέδες . Αυτό εννοώ .

  42. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 06/01/2009 12:45:49

    @51 Για πές μου η βουλή έβγαλε κανέναν τόσα χρόνια ανέντιμο ? "ΚΑΝΕΝΑΣ ΗΓΕΤΗΣ, ΣΤΡΑΤΗΓΟς, ΑΡΧΗΓΟς , ΔΕΝ ΠΑΡΕΤΗΤΕ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΗς ΜΑΧΗΣ!!!!" Μωρέ τι μας λες ? Ξέρεις πόσοι έχουν παραιτηθεί ? ΑΠΕΙΡΟΙ αλλά ταυτόχρονα και ηθικοί και έντιμοι .

  43. leon avatar
    leon 06/01/2009 12:51:41

    Καθε καινουριο αρθρο του FactorX συνοδευεται απο (κατα μεσο ορο) 50 post. Δυστυχως απο αυτα τα post δεν βγαινει κανενα συμπερασμα! Ουτε ενα απο αυτα δεν προτεινει λυση στα προβληματα που συζητουνται. Αναλωνονται μοναχα στο να παιρνουν το μερος μιας απο τις 3-4 επικρατουσες αποψεις για το ΠΟΙΟΣ ΦΤΑΙΕΙ. Δυστυχως ολοι φταιμε. Πρωτιστως που δεν μπορουμε να συμφωνησουμε. Θα μου πειτε, αν δεν διαφωνησεις πως θα γινει διαλογος? Ο διαλογος ομως πρεπει να εχει αποτελεσμα! Συζηταμε για ενα θεμα και στο τελος εγω κραταω την δικη μου αποψη και εσυ την δικη σου! Πως ειναι δυνατον? Την συζητηση δεν την κανουμε για να αποκαλυψουμε την αληθεια? Για να βρουμε κοινο παρανομαστη?
    Ολοι μας εχουμε την ικανοτητα να διακρινουμε το σωστο απο το λαθος. Οχι αυτο που εχουμε βιωσει. Το ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ σωστο και το ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ λαθος! Για οποιον πει οτι ειναι υποκειμενικο εχω να πω μονο αυτο…ΥΠΑΡΧΕΙ! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ! Ειναι αυτο που δεν θελουμε να μας τυχει ποτε. Ειναι αυτο που δεν θελουμε να μας κανουν.
    Οταν λοιπον σε μια συζητηση παρουσιαζει ο μεν η ο δε αδιασειστα στοιχεια και ο ετερος συνομιλητης ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ, δυο πραγματα μπορει να συμβαινουν. Ειτε ειναι ΒΛΑΞ ειτε εξυπηρετει τα ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ του.
    Για πειτε μου λοιπον….πως αντιμετωπιζετε τους βλακες και τους συμφεροντολογους στην καθημερινοτητα σας? Και για ποιο λογο καποιοι απο εσας θελετε να συμπεριληφθειτε σε αυτες τις 2 κατηγοριες?

  44. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 06/01/2009 13:05:34

    @54 Δεν απαντάς όμως . Για πές μου η βουλή έβγαλε κανέναν τόσα χρόνια ανέντιμο ?

  45. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 06/01/2009 13:09:04

    @54 Στην Ελλάδα κάποιον Κορυζή τον ξέρεις ?

  46. leon avatar
    leon 06/01/2009 13:11:14

    Μα δεν ειναι μονο το blog και η αναγνωσιμοτητα του...Τα ιδια κανουμε σε συζητησεις κατ'ιδιαν...στο σπιτι μας...εξω για καφε...με την γυναικα μας και τα παιδια μας...
    Δεχομαι ο καθενας να εχει ισχυρη προσωπικοτητα και να υποστηριζει με σθενος τις αποψεις του αλλα στο τελος να ΒΓΑΙΝΕΙ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ!
    Αν η λυση ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ απο καποιον επειδη απλα ειναι πιο ισχυρος τοτε η μονη λυση ειναι να παρουμε τα οπλα και οσοι μεινουμε...

  47. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 06/01/2009 13:12:37

    @59 Άλλο ρωτάω εγώ . Γιατί δεν απαντάς ?

  48. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 06/01/2009 13:16:07

    @61 Προσωπικά όχι. Για πες μας για αυτόν που , μάλλον τον βλέπεις κάθε μέρα ( τώρα τον βλέπεις στον καθρέφτη σου .... τον βλέπεις στο ...γραφείο σου ....θα σε γελάσω ).

  49. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 06/01/2009 13:25:57

    @68 Από ΓΑΔΑ τα στέλνεις ή από CAFE ?

  50. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 06/01/2009 13:46:17

    factor -x ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ πρέπει να είσαι το πρώτο BLOG σε επισκεψιμότητα , αφού ήρθαν τα ΜΑΤ εδώ.

  51. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 06/01/2009 13:48:33

    @ 76 Βλέπε ΚΟΡΚΟΝΕΑ... τέτοιο κράτος , δολοφόνο , χωρίς ΚΑΜΙΑ παραίτηση

  52. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 06/01/2009 13:55:10

    @79 ΑΑΑ ,... Ότι πει ο μεγάλος φύλαρχος ΤΣΙΑΤΟΥΡΑΣ .

  53. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 06/01/2009 14:05:45

    @81 Ποιά εμπάθεια ? Δεν με νοιάζει αν τον αρχηγό της ΕΛΑΣ τον λένε Φούφουτο , Ξεσκούφωτο ή Τσιατούρα . Εγώ θέλω έναν ηθικό καί μάγκα . Να κράζει όσους πάνε να τον καπελώσουν . Να κοιτάξει την ασφάλεια των πολιτών και να αποτάσσει απο το Σώμα τους τραμπουκους . ΑΛΉΘΕΙΑ πόσους έδιωξε ο ηθικός Τσιατούρας ?

  54. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 06/01/2009 14:16:42

    @83 Τώρα ...? Άκουσες τις δηλώσεις του ?... Ούτε για ενωμοτάρχης στο Κολωκοτρονίτσι δεν κάνει ...

  55. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 06/01/2009 15:10:08

    @85 KAI @87 Όλοι οι άνθρωποι έχουνε το δικαίωμα να είναι ηλίθιοι.
    Απλά, μερικοί κάνουνε κατάχρηση του δικαιώματος. "Σύνθημα σε τοίχο"
    Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα...
    Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας. "Κινέζικη Παροιμία"

  56. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 06/01/2009 15:30:08

    @92 Εγώ σφυράω όσο θέλω και πετάω ελεύθερα , δεν είμαι χοιρινό να μου τα σφυρίζουν άλλοι .

  57. MIG-21 avatar
    MIG-21 06/01/2009 15:37:00

    sfirao kleftika Says:
    January 6th, 2009 at 3:10 pm
    @85 KAI @87 Όλοι οι άνθρωποι έχουνε το δικαίωμα να είναι ηλίθιοι.

    Καλα σου ειπε καποιος παραπανω ΄΄ΚΡΙΝΕΙΣ ΕΞ ΙΔΙΟΝ ΤΑ ΑΛΟΤΡΙΑ!!”

  58. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 06/01/2009 15:41:26

    @94 Μάλλον προς τον Χατζηδιαβάτη ...Κινδυνεύω από εποστρακισμούς χοιρινών ?

  59. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 06/01/2009 15:45:29

    @96 Mε τρία παιδιά που βρίσκονται τώρα στην Τζαβελλα μάλλον όχι . Σκέψου όμως να είσαι άσχημος , μπάτσος και σεξουαλικά ανενεργός ? Το σκοτώνεις το παιδάκι ...

  60. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 06/01/2009 19:57:35

    Απο αυτα που διαβαζω, σιχαινομαι τον εαυτο μου που ειμαι στην Ελλαδα τελικα και υποχρεουμαι να συμφυρομαι με περιεργα και νευρωτικα ατομα,που δεν μπορουν να ξεχωρισουν την πουτσα απο τη βουρτσα.
    Ωστε η Αστυνομια, δε μπορουσε να ψαξει μετα απο πολυβολισμο αντρων της,ε;
    xxxxxxxx,επρεπε να εισαστε στη Γερμανια η στην Αγγλια, η στην Ιταλια, και να σας πω εγω μετα, ποσα απιδια πιανει ο σακκος.
    Μεχρι ξεβρακωμα θα κανανε.
    Ακου κεφτεδες!
    Και για να μαθαινετε, για ξαναδιαβαστε τα περι Μπααντερ Μαινχοφ, και το πως κατεληξε αυτη η θλιβερη ιστορια,και τι συνεπειες ειχε στη Γερμανικη Κοινωνια,με την υπερσυντηρητικοποιηση της.
    Αντε γιατι εχετε χασει τη μπαλα μου φαινεται προ πολλου.

  61. κατσικακιχοιρινο? avatar
    κατσικακιχοιρινο? 07/01/2009 00:06:59

    Προβοκατωρ. Says:
    January 6th, 2009 at 7:57 pm

    ΣΥΜΦΩΝΩ!!!

  62. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 07/01/2009 00:58:50

    sfirao kleftika Says:
    January 6th, 2009 at 1:46 pm

    factor -x ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ πρέπει να είσαι το πρώτο BLOG σε επισκεψιμότητα , αφού ήρθαν τα ΜΑΤ εδώ.

    ***

    Για γέλια ή για κλάματα; Το πιο ωραίο, πάντως, σίγουρα!

    Κάτι λέγαμε για τα κεφαλαία, ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ. Έχω προσέξει πως με κεφαλαία γράφουν ανώνυμοι, ΚΚΕδες και μπάτσοι. Καλά, οι μπάτσοι καρφώνονται έτσι κι αλλιώς από την ορθογραφία και την εκφορά του λόγου.
    ***

    Αφού δεν υπάρχει Δικαιοσύνη, φυσιολογική εξέλιξη είναι η ΑΥΤΟ-ΔΙΚΙΑ. Και επειδή οι μπάτσοι έχουν τα όπλα, κάνουν τον μάγκα. Πρώτα, πήραν το ...Μανχάταν ("νύχτα" = παρα-νομία), ΤΩΡΑ, θέλουν να πάρουν και το Βερολίνο ("Έχει δικαστές στο Βερολίνο" = Νόμος- θεσμοί). Ρε, τους κερατούκληδες! Άλα της, "Σαράφης στα Τρίκαλα, Σαράφης στο Παρίσι", ή "κουστουμάκι, ο ανάπηρος"! "Δώσε θάρρος στον χωριάτη", δηλαδή, "να σ' ανέβει στο ...σβέρκο".

    Βέβαια, δεν είναι κακό, αλλά, ίσα ίσα, πολύ καλό, το να μπαίνουν αστυνομικοί ή μπάτσοι εδώ και παντού και να συν-ζητάνε. Κακό είναι να βρίσκονται στο επιπέδο των γνωστών συνδικαλιστών, ή των παραπάνω κεφαλαίων κεφαλών...

    Και θέλω να πω κάτι που με έχει αφήσει έκπληκτο: κάπου είδα τις προάλλες ένα βιντεάκι από το ΣΤΑΡ, στο οποίο έτρωγε από γνωστούς/άγνωστους αλύπητη κλωτσοπατινάδα και καδρόνια, πέτρες, σοπάκια στο κεφάλι και παντού, ένας τύπος ολομόναχος και στο έδαφος. Όταν αυτοί ψιλο- ξεθύμαναν, σηκώθηκε και καθώς πήγαν να του την ξαναπέσουν, σήκωσε ψηλά τα χέρια και ΠΥΡΟΒΟΛΗΣΕ στον ΑΕΡΑ, με ένα όπλο που όση ώρα έτρωγε το ξύλο της ακούδας, το κρατούσε διαρκώς στα χέρια του!!! Πράγμα που παρατήρησα στα ριπλέυ, δεν το είδα αρχικά. Δεν το πίστευα, μάλιστα, όταν είδα να έχει όπλο. Νόμισα ότι από κάπου το έβγαλε και δεν το πρόσεξα. Και πάλι, όμως, είχα την ανθρώπινη απορία, πώς είχε όπλο τόση ώρα που τις έτρωγε και δεν το έβγαζε. Και όμως! Διαπίστωνες ότι όντως είχε το όπλο στο χέρι του!

    Ήταν γύρω στα 30, μελαχρινός, με πολιτικά, φυσικά. Μου κάνει εντύπωση, πώς και δεν έχει γίνει ήρωας των μπάτσων ο τύπος. που είναι και το λιγότερο, γιατί, κανονικά, ο τύπος έπρεπε να τιμηθεί από τον Πρόεδρο και να προαχθεί.

    Έχω μείνει τόσο έκπληκτος με το γεγονός, που θέλω να ψάξω να δω, αν πράγματι ήταν αστυνομικός ο τύπος. Ακόμα, δηλαδή, απίστευτο μου φαίνεται. Είχε το λογότυπο του ΣΤΑΡ. Μήπως το έχει δει κανείς;

  63. KaryID avatar
    KaryID 07/01/2009 09:53:30

    Νήπιε είναι πολύ θετικό το ότι μπορούν να βγαίνουν εδώ ή σε άλλα μπλογκ και να συζητούν ή να γράφουν τις απόψεις τους. Είχε εδώ μια πολύ ωραία συζήτηση γύρω στο Νοέμβριο νομίζω μεταξύ ενός αξιωματικού και ενός δικηγόρου σχετικά με την διακίνηση ανθρώπων. Ο δικηγόρος αφού εξεπλάγη και αντέδρασε "με τον κλασικό τρόπο" στην αρχή όταν ο συν-σχολιαστής του δήλωσε τίμια και ανοιχτά ότι είναι η δουλειά του αυτή να εξιχνιάζει υποθέσεις διακίνησης ανθρώπων (χωρίς φυσικά να δηλώσει το όνομά του, αλλοίμονο), μετά συζήτησαν πάρα πολύ εποικοδομητικά και καταλάβαμε πολλά από τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν όσοι θέλουν πραγματικά να κάνουν σωστά το καθήκον τους.

  64. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 07/01/2009 10:13:57

    Anonymous Says:
    January 7th, 2009 at 7:02 am
    Νήπιος ή Γέρων τελικά;

    Καλημέρα!

    "Απ' όλα έχει το πανέρι,
    βάζεις χέρι και τραβάς..."- Φ. Νικολάου

    νήπιος γέρων" Says:
    November 9th, 2008 at 11:21 pm

    "“Νήπιος γέρων” σημαίνει αυτός που υπήρξε νήπιο, έγινε παιδί, έφηβος, άνδρας και, αφού ωρίμασε και τελείωσε αυτός ο κύκλος, άρχισε ο καινούργιος της γήρανσης. Οπότε, ξανά, ως νήπιο, ξεκινάει τον νέο κύκλο, που είναι της γήρανσης.

    Αφ’ ενός…

    Και αφ’ ετέρου,

    ο “νήπιος γέρων”, ως “νήπιος” λέι πάντα την αλήθεια, -αφού “από μικρό (και τρελλό) μαθαίνεις την αλήθεια”-, και ως “γέρων” δεν “μασάει”, -αφού τα γερόντια δεν έχουν …δόντια".

    Υποστεκόμενον; Ή "Δεν βάζουν μυαλό ορισμένοι";

  65. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 07/01/2009 10:42:03

    Eσυ γεροντα που μυαλο δεν εβαλες ομως, ξεχνας οτι την οποια κυβερνηση, την ψηφιζει ο κοσμος,και αν δν του αρεσει, ψηφιζει καποια αλλη.
    Και αν δεν του αρεσει αυτη η Αστυνομια, σπρωχνει να γινει καποια αλλη.
    Εχουμε Κρατος υποτιθεται, που εχει κανονες, η επρεπε να εχει.
    Εκτος εαν,λεω εγω τωρα,δεν το θελουμε το Κρατος με καονες, ουτε εμεις οι ιδιοι, για να μπορουμε να κανουμε αυτα που κοκορευομαστε οτι μας ξεχωριζουν απο τους κουτοφραγκους.
    Να κλεβουμε τους φορους, να καταπαταμε τη δημοσια γη, να καιμε τα δαση για να χτισουμε μετα,και τοσα αλλα στα οποια διαπρεπουμε.
    Γιατι οπως καταλαβαινετε,η Αστυνομια,οταν ενας παρανομει, θα πρεπει να τον συλλαβει, και αυτο, δεν ειναι παντα ευκολο.
    Για πατε να πιασετε καναν γυφτο, που εχει κανει τα διαφορα.Για ποτε θα ξεσηκωθουν οι αλλοι γυφτοι και τα γυφτοπουλα και θα πεσουν πανω στους αστυνομικους ει δυνατον να τους σουβλισουν, για να τον αποσπασουν απο τα χερια τους, δεν περιγραφεται.
    Τι θα πρεπει να κανει τοτε ο Αστυνομικος;Τι θα κανατε εσεις, αν εισαστε αστυνομικοι;
    Γι αυτο, βαλτε το μυαλουδακι σας να δουλεψει και λιγο, και παραδεχτειτε, οτι πολλοι απο σας, δεν εχετε ιδεαν του τι γινεται, και το μονο που εχετε, ειναι αιτηματα.
    Δεν διαβασατε τι ειχε πει ο μακαριτης ο Κεννεντυ καποτε,οτι δηλαδη, να μη ρωτας την πατριδα σου, τι κανει για σενα, αλλα τι κανεις εσυ για την πατριδα σου.
    Εδω, ολοι ζητατε, αλλα κανεις δε δινει ουτε τον ιδρωτα του.

  66. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 07/01/2009 12:27:33

    @Προβοκατωρ: "Eσυ γεροντα που μυαλο δεν εβαλες ομως, ξεχνας οτι την οποια κυβερνηση, την ψηφιζει ο κοσμος,και αν δν του αρεσει, ψηφιζει καποια αλλη".

    Δεν το ξεχνάω! Ίσα ίσα! Και θυμάμαι ότι στην τέλεια μορφή του αυτό το Σύστημα έχει δυο κόμματα, "Δημοκρατικούς- Democrats" και ..."Δημοκρατικούς- Republicans". Και ότι αυτή ακριβώς η "Δημοκρατία" εξάγεται υπερηφάνως με τα όπλα, -ΙΣΩΣ και ΠΥΡΗΝΙΚΑ-, στην υπανάπτυκτη πολιτικά (= οικονομικά, -σ' αυτή την "Δημοκρατία") υφήλιο.

    Τη Χαμάς που εκλέχθηκε δημοκρατικά, γιατί δεν την άφησαν να εκτελέσει το πρόγραμμά της; Ο Μουμπάρακ, και πριν ο Μουσάραφ, και όλοι οι Άραβες ηγέτες, που είναι καραμπινάτοι δικτάτορες, γιατί υποθάλπονται από τους αρχι- Δημοκράτες του κόσμου; Στην Κίνα, γιατί δεν πάνε να ανατρέψουν το κομμουνιστικό (= δικτατορικό "με την βούλα") καθεστώς;

    "Δημοκρατία" ή κοροϊδία είναι, να βάζουν τα κέρδη στην τσέπη οι μέτοχοι των Τραπεζών, αλλά την χασούρα να την πληρώνει ο λαός, -μέχρι τέταρτης γενεάς; Θα κουβαλάνε τα παιδιά μας με τρια πτυχία πίτσες, μεσ' την χαβούζα και τις ροδάρες της Αθήνας, χειμώνα πάγου και καλοκαίρι καύσωνα, για να κάνει τα μπάνια του ο κάθε Ρουμανάκης με την "κρεββάτα" του και τα παραμορφωμένα τους με πτυχία χρυσοβούλου συμβολαιογραφικής πίστης τέκνα στην Ψαρού; -οι σκατόβλαχοι, που κάναν τις βαμμενο-ξανθιές πωλήτριες ινδάλματα...

    Θέλω να πω, τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά. Εμένα μου αρέσει ο Τσάβες, φερ' ειπείν, που εκλέχτηκε δημοκρατικά, όπως λες. Αλλά και ο υποδιοικητής Μάρκος, με το αυτόματο, την πίπα και την ΚΟΥΚΟΥΛΑ, -που μερικοί έχουν στραβωθεί και δεν την βλέπουν. Ή, λες, να θεωρούν τον Μάρκος προβοκάτορα; -φίλε, ..."προβοκάτορα".

  67. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 07/01/2009 15:04:00

    Ορκίσου! ρε, ανώνυμε

  68. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 07/01/2009 18:39:05

    OK.Και τι προτεινετε παρακαλω;
    Εγω πιστευω, οτι αμα ο κοσμος δε γουσταρει, τελικα θα βρεθει καποιο κομμα που να τον εκφραζει.Ως τοτε,μπορει να πιεζει οσο μπορει.
    Τωρα,αν η κατασταση ξεφυγει,ε τοτε, κανεις δεν ξερει τι γινεται,γιατι αν δεν εχεις τη δυναμη για ανατροπες, καλυτερα να κατσεις στ αυγα σου.Γιατι πρεπει να μετρας κοστος-αποτελεσμα.
    Μην ξεχνας ποσες αποπειρες αλλαγων εχουμε δει, και που κατεληξαν.
    Χιλη,Νικαραγουα,Βιετναμ,Καμποτζη,αλλα και Ρωσσια,Τσεχοσλοβακια,Ουγγαρια,και τοσες αλλες...
    Γι αυτο, κι εγω πιστευω, οτι απο τις επαναστασεις,καλυτερες οι δημοκρατικες αλλαγες,εστω και αυτες οι γιαλαντζι.