#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/10/2011 15:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν αφήνουν τους βουλευτές να μιλήσουν!!!



(Ανανεωμένο) Δεν θα τοποθετηθούν στην αποψινή συνεδρίαση της Κοινοβουλευτικής Ομάδας του ΠΑΣΟΚ, οι βουλευτές που έχουν εκδηλώσει σχετική πρόθεση. Η απόφαση ελήφθη από το Μαξίμου επειδή εκτιμήθηκε ότι θα προκαλούσαν τριβές ανάμεσα στους βουλευτές που ζητούν πολιτικές πρωτοβουλίες "εδώ και τώρα" από τον πρωθυπουργό και σε εκείνους που έχουν αντίθετη άποψη.

Όπως γράφαμε προηγουμένως γνωρίζοντας εκ των προτέρων ότι δεν θα τους αφήσουν να μιλήσουν, ορισμένοι βουλευτές σχεδιάζουν «ανταρτοπόλεμο» στον Παπανδρέου και την ηγετική ομάδα.

Σκέφτονται την ώρα που θα μιλά ο ΓΑΠ να είναι στο καφενείο ή στο εντευκτήριο της Βουλής και όχι στην αίθουσα της Γερουσίας – φρόντισαν μάλιστα να το διαρρεύσουν, ώστε η ηγεσία της ΚΟ να πάρει τα μέτρα της.

Η αλήθεια πάντως είναι ότι πολλοί – όλοι και περισσότεροι – βουλευτές του ΠΑΣΟΚ κλίνουν προς την ιδέα της κυβέρνησης συνεργασίας ή και προς τις εκλογές (άμεσα ή μετά από ορισμένο διάστημα ολίγων μηνών). Οι επιτελείς του ΓΑΠ θέλουν να αποφύγουν τις παρεμβάσεις των βουλευτών που θέτουν θέμα ηγεσίας (π.χ. Ανδρουλάκης) ή συγκυβέρνησης (ο Γρηγοράκος, για παράδειγμα, πρότεινε ο ΓΑΠ να αναλάβει υπουργός Εξωτερικών σε κυβέρνηση συνερφγασίας!!!).

Ο Βενιζέλος (και με την παρέμβασή του στα «Νέα») επιχείρησε «να μαζέψει» τους βουλευτές του, που αποτελούν την πιο συγκροτημένη ομάδα, αλλά έχει απώλειες 5 – 6 ατόμων, που επιμένουν να θέτουν θέμα αυξημένης πλειοψηφίας 180 ψήφων για την έγκριση της δανειακής σύμβασης, που σημαίνει εκλογές. Υπενθυμίζεται ότι το διαρκές ζητούμενο για τον Βενιζέλο είναι να πάρει το δαχτυλίδι για την επόμενη ημέρα του ΠΑΣΟΚ και μάλιστα ακόμη και πριν τις εκλογές (όπως έκανε ο ΓΑΠ με τον Σημίτη). Πάντως το σχέδιο αυτό δεν έχει αποδεχθεί ο Παπανδρέου και κυρίως το περιβάλλον του, που ρίχνει το μπαλάκι στην εσωκομματική αντιπολίτευση λέγοντας ουσιαστικά: «δεν φεύγουμε, αν δεν μας ρίξουν».

Από την άλλη μεριά ο ΓΑΠ με τους βουλευτές του να του λένε (ευγενικά ακόμα) "φύγε" προτείνοντας συγκυβέρνηση , τον αγανακτισμένο λαό να διαδηλώνει στις παρελάσεις τις τράπεζες να του επιτίθενται, τους δανειστές να πιέζουν και για άλλα μέτρα  και τη ΝΔ να πιέζει για εκλογές, σκέφτεται να βρει διέξοδο σε ...δημοψήφισμα. Αλλού γι αλλού δηλαδή....

ΣΧΟΛΙΑ

  1. brankaleon avatar
    brankaleon 31/10/2011 12:27:18

    Τα λόγια έχουν πλέον τελέψει για το Πασοκικό Βολευταριάτο.
    Τα "Αν" και τα "Θα" τα έσπειραν και δεν φύτρωσαν.
    Από εδώ και πέρα όπως και αν ονομάσουν τις πρωτοβουλίες, αυτές πρέπει να οδηγούν στην κάλπη.
    Τα περί δημοψηφισμάτων και των λοιπών, είναι ψευτολπιές.
    Αυτά για τα εντός του συστήματος αναγκαία.

  2. brankaleon avatar
    brankaleon 31/10/2011 12:28:18

    Τα λόγια έχουν πλέον τελέψει για το Πασοκικό Βολευταριάτο.
    Τα "Αν" και τα "Θα" τα έσπειραν και δεν φύτρωσαν.
    Από εδώ και πέρα όπως και αν ονομάσουν τις πρωτοβουλίες, αυτές πρέπει να οδηγούν στην κάλπη.
    Τα περί δημοψηφισμάτων και των λοιπών, είναι ψευτοκαλπιές.
    Αυτά για τα εντός του συστήματος αναγκαία.

  3. Γιώργος Π avatar
    Γιώργος Π 31/10/2011 12:39:42

    Σιγά μην σκίσετε κανά καλσόν ρε ανύπαρκτοι Yesman.
    Δεν ντρέπεστε λίγο;
    Θυμίζετε παιδάκια του δημοτικού που θέλουν να αντιδράσουν στην αυταρχική κυρία αλλά μόλις μπαίνει για μάθηματα κάθονται κλαρίνο.

  4. Orestios avatar
    Orestios 31/10/2011 12:45:00

    Να μην ξεχάσουμε να τους τιμήσουμε με ισόβια αντιστασιακή σύνταξη.
    Βρε, δε μας παρατάνε!!!!

  5. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 31/10/2011 12:57:12

    ΠΑΑΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ;;;
    ΚΑΘΕ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΗ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΟΤΕΣ ΤΗΣ...
    ΕΜΕΙΣ ΒΑΡΕΘΗΚΑΜΕ... ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΒΑΡΕΘΗΚΑΝ ΑΚΟΜΗ;;;;
    ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΑΝΤΙ ΝΑ ΓΛΙΤΩΣΟΥΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΦΑΝΕ ΜΑΥΡΟ!!!

  6. NIK THE GREEK avatar
    NIK THE GREEK 31/10/2011 13:05:47

    Κυταξτε για μεγαλυτερη αντισταση μην ανοιξετε την τηλεοραση του καφενειου και ακουσετε τις ακρως συνταγμενες λαλακιες που θα πει τ αφεντικο,αλλα για πιο αιματηρη αντισταση παιξτε κανα φευγα κανα γκιουλ,εχετε περισσοτερη τυχη να πλακωθειτε μεταξυ σας.

  7. Νικόλαος avatar
    Νικόλαος 31/10/2011 13:16:09

    Η βουλευτική αποζημίωση και οι "επιτροπές" ειναι οι αιτίες που ζούμε αυτό τον όλεθρο. Τα 30 αργύρια με τα οποία 160 αρχικά και σήμερα 153 μας πουλάνε, μας ξεπουλάνε , μας διασύρουν , ξεφτιλίζουν την Ιστορικότερη χώρα του κόσμου.
    Ο "βρασμός" την Κ.Ο. του ΠΑΣΟΚ είναι το συντομότερο ανέκδοτο!
    Την κόκκινη γραμμή την έχουν περάσει προ πολλού. Και τώρα να πέσουν , πάλι καταδικασμένοι είναι. Η προδοσία γράφει νέα όρια στην Ελλάδα του ΓΑΠ.
    Δεν πέφτουν μόνοι τους, μην ελπίζουμε σε τίποτα που να εξαρτάται από αυτούς , όπως.....άκουσον-άκουσον....το φιλότιμό τους!!! Αλλιώς θα πέσουν και θα είναι πολύ ηδονικός ο τρόπος!!!!!!

  8. Μ.Γ avatar
    Μ.Γ 31/10/2011 13:50:20

    Εγω θα διακινδυνεψω την προβλεψη οτι και ο ΓΑΠ προσωπικα και η στενη παρεα του θα σπασουν πολυ συντομα τα μουτρα τους. Κανουν το κλασσικο λαθος που κανουν ολοι οσοι γατζωνονται με δικτατορικο τροπο στην εξουσια, υποτιμωντας τις αυξανομενες αντιδρασεις της κοινωνιας. Θα προσπαθησουν μεχρι την τελευταια στιγμη να κρατησουν τις καρεκλες τους, εκμεταλλευομενοι και την ασυλια τους .... και ξαφνικα θα καταρρευσει το οικοδομημα και θα τους παρει απο κατω. Εδω ειμαστε και θα το δουμε να συμβαινει. Κανενας δεν μπορει να κοροϊδευει επι παρα πολυ διαστημα τοσους πολλους χωρις να το πληρωσει τελικα. Το δραμα ειναι πως οσο περναει ο καιρος χειροτερευουν τα πραγματα για την χωρα μας και εμεις ειμαστε που θα υποχρεωθουμε μετα να μαζευουμε τα συντριμια και τα μπαζα που αφηνουν πισω τους.

  9. makis avatar
    makis 31/10/2011 14:37:34

    Βαξεβάνης: Κύριε Βενιζέλο πώς δεν πήγαν φυλακή οι επιφανείς Θεσσαλονικείς με τις απάτες; http://shar.es/bkUJq

  10. Γιάννης Καλαματιανός avatar
    Γιάννης Καλαματιανός 31/10/2011 15:00:22

    Κοτέτσι πολυτελείας, με πολυελαίους, μάρμαρα και χαλιά.
    Η χαρά του κόκορα...

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Γιάννης Καλαματιανός 31/10/2011 16:00:39

      !!! Μην ξεχνάμε όμως ότι πρόκειται περί αριστεροσοσιαλιστών ανταρτών κοκόρων....εξ ου και η χλίδα....

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ Γιάννης Καλαματιανός 31/10/2011 16:24:34

      Τόσες κότες και αυγό πουθενά!

  11. η Dimi avatar
    η Dimi 31/10/2011 15:03:33

    «Θα γονατίσω τους Ελληνες όσο ποτέ κανείς δεν κατάφερε»

    Ο καταστροφικός παγκοσμιοποιητής http://bit.ly/hDjRPT
    (by Kostashiphop)

  12. Γιώργος Π avatar
    Γιώργος Π 31/10/2011 15:34:23

    Μπεεεε
    Μπεεεε
    Μπεεεεε
    Τσαπρρρρρρρρρρρρ..

  13. θεία δίκη avatar
    θεία δίκη 31/10/2011 15:42:44

    Μούγκα στή στρούγκα καί το τραγί στήν κορυφή πού να πέσ' καί να τσακιστεί.

  14. papadopoulos takis avatar
    papadopoulos takis 31/10/2011 15:57:37

    Και τι θα ελεγαν κοοοοοκοοοοοκοοοοκοοοο

  15. ASTRAHAN avatar
    ASTRAHAN 31/10/2011 18:19:49

    Είναι τραγική ειρωνεία!
    Οι '300' του Λεωνίδα έσωσαν κάποτε την Ελλάδα και την έκαναν διάσημη σε όλο τον κόσμο ανά τους αιώνες. Ενώ οι '300 βο(υ)λευτές' μας κατέστρεψαν την Ελλάδα και τη δυσφήμησαν σε όλο τον κόσμο !

  16. Θέμις avatar
    Θέμις 31/10/2011 19:04:59

    Δεν χρειάζεται να μιλήσουν. Δεν τους πέφτει λόγος. Τα είπε όλα σήμερα ο αντιπρόεδρος στο άρθρο - παρέμβασή του στα Νέα! Είπε ότι αν οι Έλληνες δεν αντιλαμβάνονται τη διαφορά ανάμεσα στους κοινωνικούς αγώνες και στα ιστορικά σύμβολα του Έθνους, δεν έχουν νόημα οι "αγώνες του" στα ευρωπαϊκά χαρακώματα για "το καλό της χώρας". Είπε ότι δεν αξίζουν καλύτερη παιδεία οι Έλληνες, αφού επιδεικνύουν τέτοια συμπεριφορά. Είπε επίσης ότι ο ελληνικός λαός δεν είναι σε θέση να αποφασίσει "ορθά" για το μέλλον του στην παρούσα φάση, αφού παρασύρεται από δημαγωγικές φωνές.
    Μετά από αυτην την καθοριστικής σημασίας παρέμβαση του αντιπροέδρου, τι περιμένουμε να πράξουν οι κότες του Κοινοβουλίου; Αντίσταση; Έκαναν στο Πολυτεχνείο. Φτάνει τόση. Άλλωστε είναι πατριωτικό τους καθήκον η συναίνεση!
    Λυπάμαι μόνο για το ταλέντο και την ευφυία του Βαγγέλη που μετά τις εκλογές θα πρέπει να περιοριστεί ξανά στην ταπεινή του έδρα στη Νομική σχολή του ΑΠΘ, με την ιδιότητά του ως αντισυνταγματολόγου...

  17. ΧΡΗΣΤΟΣ ΣΑΛΟΝΙΚΑ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ ΣΑΛΟΝΙΚΑ 31/10/2011 19:38:57

    Κυρίες και κύριοι όσο και να θέλετε να παρουσιάσετε τον κ πρωθυπουργό φασίστα, εγώ θα σας πω ότι είναι σοσιαλισμός, γιατί ο σοσιαλισμός και η μαφία έχουν κοινό στόχο και κοινούς κανόνες, ο στόχος είναι η εξυπηρέτηση των συμφερόντων του νονού (ΗΠΑ) και οι κανόνες είναι ΟΜΕΡΤΑ.