22/05/2008 11:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν ασκήθηκε τελικά δίωξη εναντίον του κ. Βγενόπουλου

Θυμάστε που γράφαμε χθες ότι ζητείται ποινική δίωξη Βγενόπουλου για τα ομόλογα; Αμ δε ! Ο εφέτης ανακριτής κ. Γ. Λέκκας απήγγειλε χθες κακουργηματικές κατηγορίες στην τριμελή επενδυτική επιτροπή του ΤΑΞΥ για απιστία σε βάρος του Δημοσίου, δεν έπραξε όμως το ίδιο για τον κ. Α. Βγενόπουλο. Η εμπλοκή της Μarfin Βank περιγράφεται στο πόρισμα του εισαγγελέα Εφετών κ. Γρ. Πεπόνη, ο οποίος μεταξύ άλλων ζητούσε την άσκηση ποινικής δίωξης σε βάρος του κ. Βγενόπουλου για το αδίκημα της ηθικής αυτουργίας σε απιστία που αφορούσε την επένδυση τριών δομημένων ομολόγων από το ΤΑΞΥ τα οποία αγόρασε υπερτιμολογημένα και συγκεκριμένα κατά 6.997.140 ευρώ πάνω από την ονομαστική αξία τους

ΣΧΟΛΙΑ

  1. nikoleta avatar
    nikoleta 22/05/2008 12:46:58

    Αλλη μια απόδειξη ότι είναι κι ο Αλογοσκούφης και η κυβέρνηση στο κόλπο με τον ΟΤΕ.

  2. Under-Uber avatar
    Under-Uber 22/05/2008 12:53:33

    Να είστε σοβαροί! Σε χθεσινόσας σχόλιο σας διόρθωσα επιμένοντας στην άποψη οτι δεν υπάρχει δίωξη αλλά πρόταση του κ. Πεπόνη για να ασκηθεί δίωξη. Αυτή η πρόταση δεν ειναι για τον κ. Α.Βγενόπουλο αλλά για την Marfin Bank (άλλος ειναι Πρόεδρος και άλλος Διευθ. Σύμβουλος. Πάντως ΟΧΙ ο Βγενόπουλος (τι, κρίμα στέρησε ικανοποίηση τα Τσιπράκια και το παιδί του κομματικού σωλήνα! Κρίμα...)

  3. fantomas avatar
    fantomas 22/05/2008 13:33:16

    ΜΑΛΛΟΝ Ο ΕΦΕΤΗΣ ΑΝΑΚΡΙΤΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ !!!

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 22/05/2008 13:38:29

    Αλλη μια απόδειξη ότι το να έχεις τράπεζα είναι καλύτερο από το να έχεις βουλευτική ασυλία

  5. monahikoslikos avatar
    monahikoslikos 22/05/2008 13:39:21

    Στην Ελλάδα,κανένας δεν κρεμάστηκε με λεφτά στις τσέπες όπως λέει εύστοχα και ο, "καθηγητής" την εποχή της Χούντας, μεγαλοδικηγόρος Κατσαντώνης που ξέρει πολλά.

  6. thanos avatar
    thanos 22/05/2008 16:37:01

    mallon o Xatzhgakhs pasxei apo Xrwmatopsia kai kat'epektash kai to antikeimeno gia to opoion einai ypourgos.

  7. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 23/05/2008 00:51:31

    @thanos: mallon o Xatzhgakhs ..."καίει λάδια", -που λέει ο αγοραίος λόγος και η αθυρόστομη πιάτσα.