#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/01/2011 17:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν αποχωρούν από τη Νομική οι μετανάστες – σε εξέλιξη επιχείρηση της αστυνομίας



(Ανανεώνεται συνεχώς)

Επιχείρηση εκκένωσης του κτηρίου της Νομικής Σχολής από τους μετανάστες απεργούς πείνας, ετοιμάζει η αστυνομία, μετά και την εντολή που εκδόθηκε από την εισαγγελία πρωτοδικών, με αίτημα της πρυτανείας του Πανεπιστημίου.

Κλειστοί παραμένουν οι δρόμοι γύρω από τη Νομική Σχολή.

Όπως έγινε γνωστό, δύο εισαγγελείς βρίσκονται στη Γενική Αστυνομική Διευθύνση Αττικής και ένας είναι μαζί με τις δυνάμεις της Αστυνομίας.

Ο εκπρόσωπος της Πρωτοβουλίας Αλληλεγγύης, Νίκος Γιαννόπουλος, δήλωσε στο ΑΠΕ - ΜΠΕ πως οι μετανάστες «αποφάσισαν να μη μετακινηθούν σε άλλον χώρο, διότι αφενός θεωρούν ότι δεν ενοχλούν κανέναν, δεδομένου ότι στο κτήριο δεν γίνονται μαθήματα, και αφετέρου διότι εκτιμούν ότι το άλλο κτήριο, που τους προτάθηκε, δεν πληροί τις προδιαγραφές (σσ.ασφαλείας), που είχαν συμφωνηθεί».

Τη μετακίνησή τους σε άλλο κτήριο στο κέντρο της Αθήνας πρότειναν οι πρυτανικές αρχές. Όπως αναφερόταν σε ανακοίνωση του Πρυτανικού Συμβουλίου του Πανεπιστημίου Αθηνών, το κτήριο «πληροί όλες τις προϋποθέσεις ασφάλειας και υγιεινής».

Στην ίδια ανακοίνωση σημειωνόταν πως η λύση αυτή κατέστη δυνατή με τη συνεργασία και την αρωγή τεσσάρων μη Κυβερνητικών Οργανώσεων - του Ερυθρού Σταυρού, των Γιατρών του Κόσμου, της Εταιρείας Περιφερειακής Ανάπτυξης Ψυχικής Υγιεινής και της Αποστολής.

Στη συνέλευσή τους οι απεργοί αποφάσισαν να μην μετακινηθούν από το κτίριο της Νομικής, επικαλούμενοι τρεις λόγους, τους οποίους αναφέρουν σε γραπτή τους ανακοίνωση.

Στο κείμενο της απόφασης αναφέρεται, μεταξύ άλλων, ότι η πρόταση για μετεγκατάστασή τους δεν έγινε δεκτή:

1. Γιατί στον προτεινόμενο χώρο μπορούν να είναι μέσα μόνον οι απεργοί κι όχι αυτοί που τους συμπαραστέκονται.

2. Διότι ο χώρος θα φρουρείται από την άνδρες της Αστυνομίας, γεγονός, που εκτινούν ότι δεν θα λύσει προβλήματα, αλλά αντίθετα, θα δημιουργήσει εντάσεις.

3. Γιατί η προτεινόμενη λύση είναι προσωρινή και όχι μόνιμη.

Στο καταληφθέν κτίριο, εξάλλου, βρέθηκε και ο πρύτανης του πανεπιστημίου Αθηνών, Θεοδόσης Πελεγρίνης, ο οποίος δήλωσε: «Η λύση βρέθηκε, αλλά απορρίφθηκε γιατί θέλουν να παραμείνουν εδώ. Εξαντλήσαμε κάθε περιθώριο συνεννόησης. Θα δούμε τι θα πράξουμε στη συνέχεια. Πάντως, ο χώρος θα προστατευθεί».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 27/01/2011 17:23:51

    Δεν αντέχει ο κ.Παπουτσής να δώσει εντολή για επέμβαση. Θα πάθει ψυχολογικά τραύματα για την απάνθρωπη απόφαση του.

  2. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 27/01/2011 17:27:10

    Μάλιστα.
    Οι λαθρομετανάστες αποφάσισαν και διέταξαν. ΚΡΑΤΟΣ ΕΝ ΚΡΑΤΕΙ.

    Ήρθε η ώρα για το Pass-oK! και τον μοιραίο άνθρωπο του Ελληνισμού να θερίσουν τους πικρούς καρπούς που σπέρνουν 1 χρόνο στην πλάτη του Ελληνικού λαού και των παιδιών του με το λαθρονομοσχέδιο και το νομοσχέδιο διευρυμενης παροχής ασύλου.

  3. factorx avatar
    factorx 27/01/2011 17:29:55

    Ο Υπεύθυνος του Τομέα Πολιτικής Ευθύνης Προστασίας του Πολίτη της Νέας Δημοκρατίας, Βουλευτής Μαγνησίας, κ. Θανάσης Νάκος, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

    «Άλλη μια ημέρα πέρασε και η κυβέρνηση εξακολουθεί να παρακολουθεί αμήχανη το διασυρμό του κράτους.
    Ασχολούνται με το τεράστιο θέμα, που ανέκυψε με τους λαθρομετανάστες στη Νομική, αρμόδιοι και αναρμόδιοι, εκτός από την ίδια την κυβέρνηση.
    Γεγονός, που επιβεβαιώνει ότι απλά η ίδια είναι ανήμπορη».

    • ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
      ΓΙΩΡΓΟΣ @ factorx 27/01/2011 17:49:09

      ΠΡΟΔΗΛΩΣ ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΗΨΗ.ΣΥΜΦΩΝΩ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΣΥΛΟ.ΟΜΩ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΡΥΣΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΛΑ ΜΠΑΧΑΛΟ. ΑΞΙΖΕΙ Η ΑΦΟΡΜΗ ΤΗΣ ΚΑΤΑΛΗΨΗΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η Σ Π Ι Θ Α ΓΙΑ ΕΝΑ ΓΕΝΙΚΟ ΞΕΣΗΚΩΜΟ. ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΟΤΙ Η ΠΑΤΡΙΔΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΥΠΟ Κ Α Τ Ο Χ Η, ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΑΝ ΑΝΗΚΟΜΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ Α Ν Τ Ι Σ Τ Α Θ Ο Υ Μ Ε ΜΕ ΚΑΘΕ ΤΡΟΠΟ. ΖΟΥΜΕ ΣΕ ΑΝΩΜΑΛΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ. ΤΑ ΓΚΕΜΠΕΛΙΣΤΙΚΑ Μ.Μ.Ε ΚΑΙ Η ΥΠΟΤΕΛΗΣ ΚΥΒΕΡΜΗΣΗ ΤΟΥ ΓΑΠ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΔΝΤ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ Κ ΙΝ Δ Υ Ν Ο ΓΙΑ ΤΗ ΠΑΤΡΙΔΑ. ΔΕΝ ΠΑΕΙ Α Λ Λ Ο!!! Κ Α Τ Ι ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΩΡΑ. ΕΝΑΣ ΛΑΙΚΟΣ ΞΕΣΗΚΩΜΟΣ ΜΕ Ο Π ΟΙ Α Δ Η Π Ο Τ Ε Α Φ Ο Ρ Μ Η. Η ΝΕΑ ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΟΜΜΑ Λ Α Ι Κ Ο!! ΚΑΙ ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΟ!!! ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ! ΜΑΚΡΥΑ ΟΙ ΝΤΙΝΤΙΔΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΨΕΥΤΟΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΤΗΣ ΝΔ ΤΟΥ ΚΟΛΩΝΑΚΙΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΜΥΚΟΝΟΥ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ Η Α Ρ Χ Η Τ Ο Υ Τ Ε Λ Ο Υ Σ ΤΗΣ ΚΑΤΟΧΙΚΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ. ΑΠΟ ΕΝΑ ΠΛΤΥ ΑΝΤΟΜΗΜΟΝΙΑΚΟ Μ Ε Τ Ω Π Ο ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ΚΑΙ ΠΑΤΡΙΩΤΩΝ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΑΧΟΝΤΤΑΙ ΤΟ ΔΝΤ. Η ΝΕΑ ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΠΑΡΟΝ!!!

      • Γιάννης Κ. avatar
        Γιάννης Κ. @ ΓΙΩΡΓΟΣ 27/01/2011 19:34:33

        Τις ίδιες μαλακίες έλεγαν και οι ΠΑΣΟΚΟΙ το 2008. Τελικά έχουμε και εμείς ζώα που απλά θέλουν τη διάλυση της χώρας και μετα να κυβερνήσουμε με κάρα και παράγκες. Ουστ ρε κομπλεξικοί.

      • Στεγόσαυρος avatar
        Στεγόσαυρος @ ΓΙΩΡΓΟΣ 27/01/2011 22:13:18

        ώπα ρε μεγάλε! Να σφάξουν 100 άτομα για να βγει ο ξερεις ποιός δηλαδή; Καλή αρχή , μπράβο, και σ ανώτερα

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/01/2011 17:30:21

    χαχααααααα...... ααααααααααχαχαααα εχει βραχονησιδα στη Σολωνος... !!!
    Ξεφτυλες. ΜΚΟ που σας χρειαζεται.... και ΑΝ λεω .. ΑΝ εχουμε κανεναν τραυματια-ασχετο Ελληνα πολιτη απο τους επαναστατες της Σολωνος-Μαροκου.. μαυρο φιδι που σας εφαγε !! Οταν ταιζεις φιδια θα σε φανε ΓΑΠ και Βαλιανατε...
    Λουστειτε τα τωρα και μαζι μ εσας που στα κοκοβια σας,... ολοι εμεις...

    ΠΠ

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/01/2011 17:53:05

      +1000
      Μόνο μην πάθει κάποιος Έλληνας κάτι.
      Θα γίνει κόλαση.

      • διηνεκης avatar
        διηνεκης @ Orestios 27/01/2011 23:55:48

        Κανας προθυμος να θυσιαστη για το γενικο καλο ρε παιδια

  5. http://neotera.wordpress.com avatar
    http://neotera.wordpress.com 27/01/2011 17:31:49

    Ολα προσχεδιασμένα είναι και η οργάνωση άψογη όπως πρόπερσυ και αντιπρόπερσυ που μας έκαψαν χωρίς να παρέμβει το κράτος συνεργός. Ενας παλιός δημοσιογράφος μάλιστα είχε παρατηρήσεί πως όταν κατέλαβαν την Ενωση Συντακτών φορούσαν άσπρα γάντια. "Γιατροί" είναι σας λέω. Δεν έχουμε παρά να κάτσουμε αναπαυτικά στις πολυθρόνες μας και να το απολαύσουμε ον λάίν το νέο καταπράσινο κράτος να γίνεται πάνω στις στάχες της πάλαι ποτέ "Ωραίας Ελλάδος"...

  6. factorx avatar
    factorx 27/01/2011 17:36:33

    η αστυνομία αρχίζει και κλείνει παρακείμενους οδούς

    • Bodinus1576 avatar
      Bodinus1576 @ factorx 27/01/2011 17:38:24

      Δεν τους έπιασε πόνος να επιβάλλουν την νομιμότητα, αλλά ξέρουν ότι το Σάββατο λόγω της πορείας για τα 'Ιμια μπορεί να γίνουν πολύ χειρότερα.

    • man8os avatar
      man8os @ factorx 27/01/2011 17:52:13

      Ιδου πολυτεχνιου, ιδου πολίτεχνιου, θα αρχισουν οι ΣΥΡΙΖΑΙΟΙ. Να μου το θυμιθηται!

    • http://neotera.wordpress.com avatar
      http://neotera.wordpress.com @ factorx 27/01/2011 17:52:48

      Βεβαίως, στην ώρα της ! Την τρίτην ημέρα κατά τας γραφάς... Η ενεργοποίηση ή η αδράνεια των οργάνων είναι θέμα της πολιτικής αρχής (Παγκόσμια Διακυβέρνηση) και του "θεάματος" της τιβί των "νταβάδων", που συνδιαχειρίζονται τη μοίρα μας.

  7. co avatar
    co 27/01/2011 17:37:29

    σιγα μην. θα αρχισουν τα πονετικα οργανα στις τηλεορασεις για τους ταλαιπωρημενους ανθρωπους κλπ κλπ

    το ζητημα ομως ειναι οτι οντως γινομαστετ ενας ακομα κρικος στο αποσταθεροποιημενο μαγκρεμπ.

    τα καταφεραμε τελικα να γινουμε η τυνησια του βορρα

  8. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 27/01/2011 17:40:11

    Αν γίνει επέμβαση, θα είναι το τέλειο πασοκικό "έγκλημα": Το πατριωτικό ΠΑΣΟΚ βάζει τάξη, επιδεικνύει πυγμή ενάντια στους έτσι και αλλιώς αντιπαθητικούς στην πλειονότητα λάθρο, πάει και η Ζήμενς, πάει και η ακρίβεια και οι περικοπές στις συντάξεις των 700 Ευρώ.

  9. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 27/01/2011 17:41:15

    Μιά ώρα αρχύτερα !

    Να τελειώνει το αστείο που λέγεται άσυλο. Κι άς είναι κι ο ΓΑΠ δήμιος του - μιά και το κόμμα μου δέν είχε και ούτε φαίνεται να τα απόκτησε ακόμα τα κότσια για τέτοιες "γενναίες" αποφάσεις (μιά κουτσή γυναίκα, η Γιαννάκου, έχει περισσότερα απ'όλους εκεί μέσα τους μαντραχαλαίους που το παίζουν τσαμπουκάδες όταν είναι στην αντιπολίτευση)

    • dim avatar
      dim @ τσώφλι πασατέμπου 27/01/2011 18:16:08

      Να αλλάξεις κόμμα. Την επόμενη φορά, ψήφισε ΓΑΠ! :)

  10. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 27/01/2011 17:41:20

    Έτσι νομίζεις; Θα χυθεί αίμα. Χθες ραδιοφωνικός σταθμός μετέδιδε ότι από ρεπορτάζ επιτόπιο κουβαλούσαν όλη μέρα πυρομαχικά και υλικά μέσα.

  11. pilot avatar
    pilot 27/01/2011 17:41:28

    Βλέπω σε καμιά ώρα το ντου.
    Κοντά στις ειδήσεις των 8 !!

  12. Aris. A avatar
    Aris. A 27/01/2011 17:42:11

    Δεν ξέρω αν το έχουμε αντιληφθεί αλλά η ιστορία της νομικής είναι η πρώτη μεγάλη ήττα του Πασόκ και η πρώτη χαραμάδα που φαίνεται η ανικανότητα διαχείρισης που ακουμπά τον ίδιο τον Παπανδρέου.

    Η θηριώδης προπαγάνδα έχει πείσει τον κόσμο για την αγκαιότητα του ΔΝΤ για όλα που φταίει ο Καραμανλής και για τις φιλότιμες προσπάθειες του Παπανδρέου να μας σώσει από την χρεωκοπία.

    Οι ίδιοι άνθρωποι όμως βλέπουν την πρωτοφανή κυβερνητική ανικανότητα να διώξει τριακόσια άτομα από την Νομική.

    Είναι η πρώτη κρίσιμη ρωγμή στην κυβερνητική βιτρίνα.

    Εγώ αν ήμουν ΝΔ θα το σήκωνα το θέμα μέχρι εκεί που δεν παίρνει.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Aris. A 27/01/2011 17:43:48

      Και εγώ νομίζω ότι παρόλο που είναι λαθρολαγνοι και διεθνιστές, αυτή τη φορά τους ξεπέρασε η κατάσταση, γιατί είναι αλλαζόνες και την υποτίμησαν.

      Μάλλον δεν το έχει σχεδιάσει το πασόκ αυτό. Μάλλον λέω...

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ Aris. A 27/01/2011 19:01:41

      Δε χρειάζεται! Σηκώνεται από μόνο του. Θυμηθείτε το η σημερινή βραδιά μπορεί να είναι το έναυσμα.

    • occultist avatar
      occultist @ Aris. A 27/01/2011 19:33:05

      @ aris. A
      Θυμήσου, το 1967 πριν το Πολυτεχνείο είχε προηγηθεί η Νομική. Αν τους βγάλουν έξω ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΥΛΛΑΒΟΥΝ μπορεί να μπουν στο Πολυτεχνειο.

  13. parsifal avatar
    parsifal 27/01/2011 17:42:36

    Βγήκε και ο Αλαβάνος και δήλωσε "Δεν είναι Ελληνας οποιος θέλει να καταργηθή το ασυλο..." Εκεί εφθάσαμε, να χορηγή πιστοποιητικά ελληνοφροσύνης ο ... Αλαβάνος !

    • EtsiMareSei avatar
      EtsiMareSei @ parsifal 27/01/2011 18:22:41

      Όταν απο επίσημα χείλη λέγονται τέτοια πράγματα,τότε καταλαβαίνουμε το μέγεθος της χυδαιότητας που τον χαρακτηρίζει.Είναι εξοργιστικός με τις εύκολες διαπιστώσεις του και τα τσιτάτα του ο Αλαβάνος.
      Άκου εκεί δεν είναι Έλληνας όποιος δεν συμφωνεί μαζί του..θα τρελλαθούμε εντελώς με τους τυχοδιωκτισμούς του!
      Και ποιός δικαιούται να χαρακτηρίζεται σύμφωνα με σένα κυρ αλέκο μας,Έλληνας ?
      Έλληνας πολίτης αυτού εδώ του κράτους..αυτού του τόπου που ζούμε,που πληρώνουμε τους φόρους μας για αυτό το κράτος,που δεχόμαστε οτι έχουμε υποχρεώσεις απέναντι σε αυτό,και που θέλουμε παράλληλα να διαμορφώνουμε τους θεσμούς του με γνώμονα την κοινωνική δικαιοσύνη για τους ίδιους τους πολίτες αυτού του κράτους και την ευημερία του τόπου μας.
      Μας επιτρέπετε να έχουμε δικαιώματα κύριε Αλαβάνο στο να αποφασίζουμε εμείς αν εξυπηρετεί το άσυλο πλέον η όχι?
      Η είναι τελεσίδικη η απόφαση σας για στέρηση της αντίληψης μας στο να χαρακτηριζόμαστε ως Έλληνες και άρσης του δικαιώματός μας ως πολίτες να διαμορφώνουμε τα του οίκου μας?

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ parsifal 27/01/2011 18:34:16

      Μην ασχολείστε με τον Αλαβάνο. Είναι με το 1,5 πόδι στον πολιτικό τάφο. Τελειωμένος.

    • A.M. avatar
      A.M. @ parsifal 27/01/2011 20:02:04

      Εντάξει τώρα ,
      αν δίνουμε σημασία και στο τί λέει ο Αλαβάνος σωθήκαμε!

      • EtsiMareSei avatar
        EtsiMareSei @ A.M. 27/01/2011 21:19:37

        Να μην αφήνουμε αναπάντητες τις αθλιότητες φίλε Α.Μ. απ'όπου και αν προέρχονται.
        Εκεί που χρειάζεται πρέπει να δίνεις σημασία,ακριβώς σε τέτοιες υποτιμητικές αναφορές "του κάθε" Αλαβάνου,γιατί αλλιως αποθρασύνονται κάποιοι.
        Εύστοχη λοιπόν η ανταπάντηση της Ν.Δ., δείχνει οτι κάτι κινείται πλέον.

  14. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 27/01/2011 17:49:59

    ΠΡΟΔΗΛΩΣ ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΗΨΗ.ΣΥΜΦΩΝΩ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΣΥΛΟ.ΟΜΩ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΡΥΣΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΛΑ ΜΠΑΧΑΛΟ. ΑΞΙΖΕΙ Η ΑΦΟΡΜΗ ΤΗΣ ΚΑΤΑΛΗΨΗΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η Σ Π Ι Θ Α ΓΙΑ ΕΝΑ ΓΕΝΙΚΟ ΞΕΣΗΚΩΜΟ. ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΟΤΙ Η ΠΑΤΡΙΔΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΥΠΟ Κ Α Τ Ο Χ Η, ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΑΝ ΑΝΗΚΟΜΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ Α Ν Τ Ι Σ Τ Α Θ Ο Υ Μ Ε ΜΕ ΚΑΘΕ ΤΡΟΠΟ. ΖΟΥΜΕ ΣΕ ΑΝΩΜΑΛΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ. ΤΑ ΓΚΕΜΠΕΛΙΣΤΙΚΑ Μ.Μ.Ε ΚΑΙ Η ΥΠΟΤΕΛΗΣ ΚΥΒΕΡΜΗΣΗ ΤΟΥ ΓΑΠ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΔΝΤ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ Κ ΙΝ Δ Υ Ν Ο ΓΙΑ ΤΗ ΠΑΤΡΙΔΑ. ΔΕΝ ΠΑΕΙ Α Λ Λ Ο!!! Κ Α Τ Ι ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΩΡΑ. ΕΝΑΣ ΛΑΙΚΟΣ ΞΕΣΗΚΩΜΟΣ ΜΕ Ο Π ΟΙ Α Δ Η Π Ο Τ Ε Α Φ Ο Ρ Μ Η. Η ΝΕΑ ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΟΜΜΑ Λ Α Ι Κ Ο!! ΚΑΙ ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΟ!!! ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ! ΜΑΚΡΥΑ ΟΙ ΝΤΙΝΤΙΔΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΨΕΥΤΟΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΤΗΣ ΝΔ ΤΟΥ ΚΟΛΩΝΑΚΙΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΜΥΚΟΝΟΥ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ Η Α Ρ Χ Η Τ Ο Υ Τ Ε Λ Ο Υ Σ ΤΗΣ ΚΑΤΟΧΙΚΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ. ΑΠΟ ΕΝΑ ΠΛΤΥ ΑΝΤΟΜΗΜΟΝΙΑΚΟ Μ Ε Τ Ω Π Ο ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ΚΑΙ ΠΑΤΡΙΩΤΩΝ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΑΧΟΝΤΤΑΙ ΤΟ ΔΝΤ. Η ΝΕΑ ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΠΑΡΟΝ!!!
    Απάντηση

  15. NTINOS avatar
    NTINOS 27/01/2011 17:50:08

    ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΠΟΛΙΤΩΝ ΔΙΟΤΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΠΑΤΗΘΕΙ ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ.
    ΟΙ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΚΙΝΗΤΕΣ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΒΙΑΣΕΙ ΤΟ ΑΡΘΡΟ 5 ΤΟΥ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ.
    ΚΑΤΟΠΙΝ ΤΟΥΤΟΥ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 120 ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΣ 4

    ΑΡΘΡΟ 5 1.Καθένας έχει δικαίωμα να αναπτύσσει ελεύθερα την προσωπικότητά του και να συμμετέχει στην κοινωνική, οικονομική και πολιτική ζωή της Χώρας, εφόσον δεν προσβάλλει τα δικαιώματα των άλλων και δεν παραβιάζει το Σύνταγμα ή τα χρηστά ήθη

    ΑΡΘΡΟ 120 ΠΑΡ4
    4.Η τήρηση του Συντάγματος επαφίεται στον πατριωτισμό των Ελλήνων, που δικαιούνται και υποχρεούνται να αντιστέκονται με κάθε μέσο εναντίον οποιουδήποτε επιχειρεί να το καταλύσει με τη βία.
    [

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ NTINOS 27/01/2011 17:54:11

      Λάθος. Κανένας Έλληνας πολίτης εκεί σήμερα.
      Το ζήτημα αφορά τη κυβέρνηση και τους πελάτες της.

  16. Μανώλης Μενεγάκης avatar
    Μανώλης Μενεγάκης 27/01/2011 17:50:11

    Τα προβλεπόμενα εκ του νόμου είναι τα εξής:

    Διακήρυξη από τα αρμόδια κρατικά όργανα, δηλαδή τους υπουργούς παιδείας, εσωτερικών και προστασίας του πολίτη ότι η ελληνική πολιτεία δεν αναγνωρίζει συλλογικές αποφάσεις "συνέλευσης καταληψιών", "επιτροπών συμπαράστασης" κ.λπ. παρά μόνο ατομικές αποφάσεις καθενός από τους μετανάστες αυτούς. Αφού ξεκαθαριστεί αυτό και γνωστοποιηθεί στους ενδιαφερόμενους, να εκδοθεί άμεσα απόφαση απέλασης των συγκεκριμένων μεταναστών. Όσοι από αυτούς έχουν σπουδαίο λόγο να καταθέσουν αίτηση πολιτικού ασύλου λόγω ενδεχόμενων πολιτικών διώξεων τους στο κράτος προέλευσής τους, μπορούν να το κάνουν μόνο εάν πάψουν να παρανομούν δηλαδή όταν τερματίσουν την παράνομη κατάληψη του κτηρίου της Νομικής (η κατάληψη είναι παράνομη διότι η Κοσμητεία έχει προ ημερών απορρίψει το σχετικό αίτημα).
    Στη συνέχεια θα πρέπει να δοθεί σύντομη προθεσμία για την επιλογή της αποχώρησης ή όχι από το κτήριο.
    Όσοι δεν αποχωρήσουν θα υποχρεωθούν να το κάνουν από την αστυνομία μετά από πρόσκληση της Πρυτανείας. Η Πρυτανεία θα υποχρεωθεί να προβείσ την πρόσκληση αυτή κατόπιν υπόδειξης της υπουργού Παιδείας αλλιώς θα αναγκαστεί σε παραίτηση για πολιτικούς αλλά και ποινικούς λόγους (παράβαση καθήκοντος). Εάν παρά ταύτα η Πρυτανεία επιλέξει την οδό της παραίτησης, τότε η προϊστάμενη αρχή (δηλαδή η ίδια η υπουργός Παιδείας) μπορεί να ζητήσει την άρση του πανεπιστημιακού ασύλου λόγω της καταστρατήγησής του με τις εν λόγω παράνομες ενέργειες.

  17. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 27/01/2011 17:51:02

    Σε ανακοίνωσή τους που δημοσιοποιήθηκε λίγο μετά τις 17:00 αναφέρουν τα εξής:
    Εμεις οι 250 μετανάστες απεργοί πείνας που είμαστε ήδη στην 3η ημέρα απεργίας στη Νομική, διεκδικώντας νομιμοποίηση ως αυτονόητο δικαίωμά μας, μαθαίνουμε για τις συζητήσεις που εξελίσονται γύρω από το αίτημά μας, τις ανακρίβειες, τα ψέματα και τη σκόπιμη διαστρέβλωση της αλήθειας. Δεν ξέραμε αν την κατάσταση ευθύνεται η κυβέρνηση ή τα ΜΜΕ, αλλά είναι απαράδεκτο την ώρα που εμείς έχουμε εκδώσει δελτία τύπου, είχαμε αφήσει ανοιχτό το χώρο απεργίας από την 1η μέρα στους δημοσιογράφους και έχουμε στείλει εκπροσώπους μας στην πανεπιστημιακή κοινότητα και την κυβέρνηση, να λέγονται όλα αυτά τα ψέματα. Έτσι λοιπόν, θέλοντας να βάλουμε τα πράγματα στην θέση τους και να μάθουν όλοι την αλήθεια, δηλώνουμε τα παρακάτω:

    1. Δεν είμαστε αυτό που παρουσιάζεται από τα ΜΜΕ, οι καημένοι, οι πάμφτωχοι, χωρίς σπίτι, δουλειά και ρούχα μετανάστες κ.λ.π. Και σπίτια έχουμε και συγγενείς και δουλειές στις πόλεις που αφήσαμε πίσω μας. Δεν ψάχναμε κατάλυμα εδώ στην Αθήνα αλλά ήρθαμε για να παλέψουμε (όσο αντέξει ο οργανισμός μας) για τη νομιμοποίηση μας, τα δικαιώματά μας και για αξιοπρεπείς όρους ζωής.

    2.Δεν είχαμε σκοπό να ενοχλήσουμε κανένα. Από την αρχή ξέραμε ότι στο χώρο που θα μπαίναμε δε θα γινόντουσαν μαθήματα. Σεβόμαστε και πρστατεύουμε το χώρο που φιλοξενεί τον αγώνα μας και χαρήκαμε πολύ όταν πληροφορηθήκαμε ότι η σχολή λειτουργεί ξανά κανονικά.

    3. Αποφασίζουμε μόνοι μας και ανεπηρέαστοι μέσα από τις σνελεύσεις μας (των απεργών). Δεν κρύβεται κανένας ούτε μπροστά μας αλλά ούτε και πίσω μας. Και δεν δεχόμαστε καθοδήγηση από κανέναν! Ζητήσαμε βοήθεια και από ΄την αρχή στάθηκαν δίπλα μας Έλληνες και ξένοι αλληλέγγυοι και τους ευχαριστούμε πολύ για αυτό. Δε θα ξεχάσουμε ποτέ πόσο πολύ μας βοηθάνε σε αυτόν τον αγώνα μας.

    4.Δηλώνουμε την αλληλεγγύη μας σε όλους τους πρόσφυγες που αυτή τη στιγμή πραγματοποιούν απεργία πείνας με σκοπό τη νομιμοποίηση τους (προπύλαια και πολυτεχνείο) και ζητάμε από την κυβέρνηση να ικανοποιήσει τα αιτήματά τους.

    5.Σήμερα δεχτήκαμε πρόταση μετεγκατάστασης με συγκεκριμένους όρους. Οι βασικοί λόγοι για τους οποίους αυτή η μετεγκατάσταση είναι αδύνατη είναι οι εξής τρεις:

    α) Στον προτεινόμενο χώρο μπορουν να είναι μέσα μόνο οι απεργοί και όχι οι αλληλέγγυοι.
    β) Ο χώρος αυτός θα φρουρείται από την αστυνομία, γεγονός το οποίο όχι μόνο δε θα λύσει προβλήματα αλλά θα δημιουργήσει και εντάσεις.
    γ) Η προτεινόμενη λύση είναι μόνο προσωρινή και δεν δίνει μόνιμη λύση.

    Εμείς οι μετανάστες οι οποίοι αναγκαζόμαστε να περιπλανιόμαστε σε όλο τον κόσμο, δεν θέλουμε να αναγκαστούμε να περιπλανηθούμε και κατά τη διάρκεια της απεργίας πείνας.

    Ωστόσο δηλώνουμε ότι παραμένουμε ανοιχτά σε προτάσεις οι οποίες όμως θα πληρούν τους όρους του αγώνα μας.

    Ακόμα γνωρίζουμε ότι δεν συντρέχει λόγος ασύλου. Καλούμε λοιπόν την Κυβέρνηση να μην ασχολείται με αυτό το θέμα, αλλά να εστιάσει στο δίκαιο αίτημά μας και τη λύση του.

    Τέλος καλούμε όσους αλληλέγγυους το επιθυμούν να παραβρεθούν στη συγκέντρωση αλληλεγγύης , η οποία θα πραγματοποιηθεί αύριο το απόγευμα… έξω από τη Νομική σχολή.

    από τη ζούγκλα

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ αλλενάκι 27/01/2011 18:02:24

      "α) Στον προτεινόμενο χώρο μπορουν να είναι μέσα μόνο οι απεργοί και όχι οι αλληλέγγυοι."

      Απ αυτό καταλαβαίνει κανείς ποιός έγραψε την ανακοίνωση....και σίγουρα όχι οι λάθρομετανάστες.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Γιώργος 27/01/2011 18:04:09

        ... Και σπίτια έχουμε και συγγενείς και δουλειές στις πόλεις που αφήσαμε πίσω μας.

        Δεν περνούν και τόσο άσχημα στην Ελλάδα πρώτον, απειλή έμμεση δεύτερον.

        • A.M. avatar
          A.M. @ αλλενάκι 27/01/2011 20:13:13

          Ε να πάνε στα σπίτια τους!
          Τι ήρθαν εδώ να κάνουν;

          Σε κάθε περίπτωση:
          Την ΕΥΘΎΝΗ για το Ό,ΤΙδήποτε συμβεί μέσα στην νομική σήμερα την έχουν αποκλειστικά και μόνον όσοι οργάνωσαν αυτό το καραγκιοζιλήκι.

          Όσο για τις έμμεσες απειλές..
          Νομίζω πως είναι ΜΟΝΑΔΙΚΉ ευκαιρία για το ελληνικό κράτος να κάνει ΣΑΦΈΣ προς κάθε κατεύθυνση - εννοώ προς κάθε ντόπιο και αλλοδαπό μειοψηφικό δικτατορίσκο - ότι δεν δέχεται ΑΠΕΙΛΈΣ ούτε έμμεσες ούτε άμεσες από ΚΑΝΈΝΑΝ!
          Να δούμε αν θα το κάνει.

          Και επιπλέον κάτι έμμεσα υπονοούμενα περί γενικής εξέγερσης των λαθρομεταναστών για συμπαράσταση των απεργών πείνας προσωπικά εύχομαι να γίνει.
          Και να κατασταλεί απαξάπαντος και με οποιδήποτε κόστος - με οποιοδήποτε! - γιατί αν ξαναγίνουν δεύτερα Δεκεμβριανά μέσα σε δύο χρόνια την κάναμε από κούπες σαν κράτος.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ αλλενάκι 27/01/2011 18:05:50

      "Είναι ανοιχτοί σε προτάσεις" οι Μαροκάνοι! Τους έμαθαν τον ξύλινο λόγο που λένε οι τηλεπερσόνες στις συνεντεύξεις τους!
      Χαχαχαχα!!!
      Τι προτάσεις;
      Από κανένα πρακτορείο μοντέλων μήπως;
      Από κανένα talent show;
      Από τη νέα εκπομπή "Λάθρε έχεις ταλέντο";
      Από την Τατιάνα, για δακρύβρεχτο μεσημεριανό σόου;
      Από τη Ναταλία Γερμανού μήπως;
      Από τον Ψινάκη, για νέα του poulain; Μελαχροινά και νταβραντισμένα. Με λίγη αποτρίχωση, θα γίνουν τέλεια τεκνά!
      Από καμία δισκογραφική εταιρεία;
      Από τον Νταλάρα για δεύτερη φωνή;

      Τελικά, έχει δίκιο ο Αλαβάνος: Το άσυλο είναι οργανικό στοιχείο του νεοελληνικού πολιτισμού. Ο ορισμός της γελοιότητας, το απόλυτο κιτς. Με αρχικιτσαριό γεροντοφρικιό τον ίδιο, φυσικά.

      Πάντως, τους ξεγύμνωσαν τους αριστερούληδες: Δεν είμαστε ούτε δυστυχισμένοι, ούτε φτωχομπινέδες, είπαν. Αμα τα λέγαμε εμείς οι καραδεξιοί, μας λέγατε άσπλαχνους και φασίστες. Δεν ξέρατε, δεν ρωτάγατε;

  18. Orestios avatar
    Orestios 27/01/2011 17:51:19

    Για να δούμε τον Παπουτσή που έλεγε πως θέλουν κάποιοι αίμα.
    Για να δούμε πως θα αντιμετωπίσει το οργανωμένο έγκλημα?
    Θα συλλάβει τους υποκινητές φίλους του ΠΑΣΟΚ?

  19. Kennan avatar
    Kennan 27/01/2011 17:53:05

    Μπράβο στο antinews. Για μία ακόμα φορά έρχεται πρώτο στην πληροφόρηση!!!

  20. man8os avatar
    man8os 27/01/2011 17:53:39

    Καθε μερα που περναει η χωρα διολισθαινει στην αναρχια. Αυτο ειναι που πρεπει να προβληματιζει.
    Κυριε Σαμαρα, οραγανωστε διαδηλωσεις κατα της ανικανης κυβερνησης! Αφου το ξερετε οτι οσο μενουν τοσο το χειροτερο...

  21. Γιώργος avatar
    Γιώργος 27/01/2011 17:58:47

    Kαλό!

  22. karenin avatar
    karenin 27/01/2011 17:59:48

    Μπράβο, επιτέλους, το αντιλήφθηκες. Πες μου τωρα αν όλα αυτά που έγραψες για το θέμα σε κάνουν να νιώθεις καλά.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ karenin 27/01/2011 18:32:31

      Mια χαρά νοιώθω, το ένα δεν αποκλείει το άλλο. Η λαθρομετανάστευση είναι υπαρκτό ζήτημα, άλλο που το ΠΑΣΟΚ τώρα παίζει το χαρτί του. Εγώ έγραψα τώρα γιατ το πώς ενεργεί το ΠΑΣΟΚ.
      Αλλά η λαθρομετανάστευση ΕΙΝΑΙ πρόβλημα, άσχετο με την όλη μεθόδευση.
      Για εμένα, αν βγουν ηττημένοι από την ιστορία οι λάθρο, οι αριστεριστές και το ΠΑΣΟΚ θα είναι το ιδανικό.

      • karenin avatar
        karenin @ ΒΙΣ 27/01/2011 19:04:27

        Kαι βέβαια είναι τεράστιο πρόβλημα η λαθρομετανάστευση. Μόνο που πολική πέρα για πέρα αποτυγχημένη στο θέμα ασκησαν ΠΑΣΟΚ και ΝΔ. Εσυ και άλλοι το προσπερνάτε και σας φταίει ο ΣΥΝ και οι αριστεριστές.
        Οσο γα χαμένους και κερδισμένους της υπόθεσης, οι μεανάστες εκ των πραγμάτων ηταν και είναι ητημένοι. Οι αριστεριστές μετράνε αλλιως τις νίκες και ήτες, το δε ΠΑΣΟΚ όπως και αν κάτσουν τα ζάρια είναι ο μεγάλος κερδισμένος.

  23. West_Coast avatar
    West_Coast 27/01/2011 18:00:53

    Φανταστείτε να ήταν η ΝΔ στην εξουσία αυτή την ώρα, θα είχαν ξηλωθεί μέχρι και οι κολώνες της ΔΕΗ. Μπράβο στην αυνανιστική Αριστερά, κάθε φορά πατά την πεπονόφλουδα που της πετά το ΠΑΣΟΚ .Θυμηθείτε τη φάκα των "οργισμένων" πράσινων μπλόγκερ την περίοδο των Δεκεμβριανών, στην οποία είχε πιαστεί ο ΣΥΡΙΖΑ και τι επακολούθησε..

  24. Orestios avatar
    Orestios 27/01/2011 18:01:42

    χο χο χο
    Και τον Παπουτσή να παίρνει πόζες

  25. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 27/01/2011 18:01:52

    Σκεφτείτε πάντως ότι και στα Δεκεμβριανά, Σαββατοκύριακο ξεδιπλώθηκαν τα επεισόδια (και κορυφώθηκαν Δευτέρα με το κάψιμο του δέντρου -και όχι μόνο).

  26. GREKO avatar
    GREKO 27/01/2011 18:02:51

    ΟΛΟΙ ΟΙ ΞΕΝΟΙ ΠΡΑΚΤΟΠΕΣ ΚΡΥΒΟΝΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΜΚΟ ΕΛΕΩ JEFRY.ΚΑΙ ΣΑΝ ΞΕΝΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΚΟ ΤΟΥ Ο ΝΙΚΟΛΑΚΗΣ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ.ΟΙ ΑΝΘΡΩΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΑΓΗ ΤΗΝ ΑΠΑΤΗ ΣΕ ΕΠΙΣΤΗΜΗ.

  27. Orestios avatar
    Orestios 27/01/2011 18:04:29

    Η αννούλα ακόμα να παραιτηθεί?
    Τέτοια ανικανότητα είναι πρωτοφανής.

  28. Rote Fahne avatar
    Rote Fahne 27/01/2011 18:07:42

    TO KΑΘΕΣΤΩΣ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΑΡΤΟΝ ΚΑΙ ΘΕΑΜΑΤΑ.
    ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΠΕΙΝΑ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΙΑ. ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΑΡΧΑΙΟΤΑΤΩΝ ΧΡΟΝΩΝ.
    ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΒΑΣΤΕΡΟΙ ΟΧΙ ΜΑΣΤΕΡ - ΣΕΦ ΜΕ ΜΕΙΓΜΑΤΑ!!!

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Rote Fahne 27/01/2011 18:10:57

      Ακριβώς έτσι!
      Πάνε όλα, και Ζήμενς, και ακρίβειες, και περικοπές, και ανεργίες. Όλα αυτά ανήκουν στο απώτατο ξεχασμένο παρελθόν.
      Καθήστε στους καναπέδες και απολαύστε τηλεκαυγάδες και θέαμα. Το έργο "Λαθροκατάληψη Νομικής" είναι η τέλεια πασοκική σκηνοθεσία. Εγώ έχω αρχίσει και το βρίσκω εξόχως διασκεδαστικό, χωρίς πλάκα.

      • ΝΙΚΟΣ Λ. avatar
        ΝΙΚΟΣ Λ. @ ΒΙΣ 27/01/2011 19:18:31

        ΕΥΓΕ

  29. Orestios avatar
    Orestios 27/01/2011 18:09:40

    Να σας πώ τί θα γίνει?
    Η αστυνομία θα πάει και ουσιαστικά θα κάνει τον μεταφορέα των δουλεμπόρων, νομιμοποιόντας έτσι το human trafficking.
    Θα δείτε τους αστυνομικούς να κάνουν τις σοφεράντζες των δουλεμπόρων και τις καμαριέρες κάθε λογής εκληματία.
    Αυτή είναι η αστυνομία του ΠΑΣΟΚ.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Orestios 27/01/2011 18:12:21

      Δεν ξέρεις ότι οι λάθρο έβαζαν τους αριστερούληδες που τους πήγαιναν κουβέρτες να τους στρώνουν το κρεβάτι; Μερικοί είχαν ψιλοφρικάρει με το θράσος τους, αλλά τι να πουν.
      Χωρίς πλάκα.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ ΒΙΣ 27/01/2011 18:13:23

        μωρέ τους το ζέσταιναν κιόλας...

        • Orestios avatar
          Orestios @ αλλενάκι 27/01/2011 18:14:26

          Έλα! Δεν το πιστεύω!
          χαχαχαχαχαχα

          • ΒΙΣ avatar
            ΒΙΣ @ Orestios 27/01/2011 18:17:26

            Χωρίς πλάκα σου λέω. Δεν γράφω πράγματα που δεν τα έχω διασταυρώσει. Άλλωστε, λόγω δουλειάς, απ' έξω περνάω σχεδόν κάθε μέρα.

      • Orestios avatar
        Orestios @ ΒΙΣ 27/01/2011 18:17:02

        Θα γίνει αυτό που λέω παρακάτω.
        Η αστυνομία θα πάει και απλά θα φυλάει την Νομική.
        Σεκιούριτι δηλαδή στο εμπόρευμα των δουλεμπόρων.
        Αυτό θα γίνει και θα το δείς. Με τα λεφτά των φορολογουμένων το Πανεπιστήμιο ΕΠΙΣΗΜΑ έγινε χώρος όπου το οργανωμένο έγκλημα μπορεί να δρα με την προστασία της αστυνομίας.

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ Orestios 27/01/2011 18:18:56

          Μα δεν θα το ρισκάρουν να έχουν θύματα και αστυνομικούς.
          Δεν τους παίρνει.

          Η Ελλάδα περιμένει στη γωνία [αυτούς που αποκαλούνται "κυβέρνηση"].

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ αλλενάκι 27/01/2011 19:40:50

            Μα ζητουν μονιμη εγκατασταση σε κτιριο !!! και να μην τους ενοχλει κανεις !!! χαχαχαχαχααααααα μεχρι το τελος του αγωνα τους..!! ωχ.
            Αυτοσυγκρατουμαι δεοντως..

            ΠΠ

          • Orestios avatar
            Orestios @ αλλενάκι 27/01/2011 19:41:16

            Αλλενάκι οι αστυνομικοί είναι για να χτυπάνε τους άγρια φορολογούμενους Έλληνες και να προστατεύουν το οργανωμένο έγκλημα του human trafficking

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ Orestios 27/01/2011 19:54:09

            Θα φανεί αν είναι προβοκάτσια εσωτερική του τύπου τα μιλήσαμε τα συμφωνήσαμε για να εγγράψει επικοινωνιακή επιτυχία το πασοκ ή αν δεν ελέγχουν την κατάσταση.

            Τις πορείες των Ελλήνων "τις σπάνε" πριν ξεκινήσουν.
            Στον Αγ. Παντελεήμονα έδωσαν ρεσιτάλ.

            Εδώ τους φυλάνε. Θα φανεί...

  30. Orestios avatar
    Orestios 27/01/2011 18:12:11

    Μην σας πώ πως θα κάνουν και τα σεκιούριτι των δουλεμπόρων. Θα προστατεύουν το "εμπόρευμα".
    Όσο για τους φοιτητές, το Υπουργείο Παιδείας τους έχει γραμμένους.
    Ας πάνε να σπουδάσουν στο εξωτερικό όπως το καμάρι της Αννούλας.

    • Aίθρα avatar
      Aίθρα @ Orestios 27/01/2011 19:33:25

      Ακριβώς έτσι. Εμείς που σπουδάζουμε εκεί, ας πάμε στο διάολο, σύμφωνα με τη λογική τους. (Πρώτη φορά είναι εξάλλου);

  31. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 27/01/2011 18:14:34

    Σε αλλο ποστ ειπα οτι η ΝΔ πρεπει να καταθεσει προταση νομου για την καταργηση του ασυλου πριν εκκενωθει η Νομικη.
    Διαφορα διαρρεουν αλλα τιποτε δε γινεται.Τα καναλια λενε οτι προλαβε και κατεθεσε ο Καρατζαφερης.Εαν γινει επεμβαση χωρις να εχει καταθεσει προταση νομου η ΝΔ το ΠΑΣΟΚ θα εχει κερδισει και τον γυρο αυτο για κεντροδεξιους ψηφους χωρις αντισταση.

    • Bodinus1576 avatar
      Bodinus1576 @ ψυχραιμια 27/01/2011 18:21:29

      Εδώ θα διαφωνήσω μαζί σου. Μια πρόταση Νόμου δεν εκπονείται σε 48 ώρες. ΚΑι μόνο που δήλωσε την ξεκάθαρη πρόθεσή της, πίσω από την οποία θα τρέξει, όπως φαίνεται το ΠΑΣΟΚ, που μέχρι το μεσημέρι δήλωνε ότι θέμα άρσης ασύλου δεν υφίσταται, αρκεί. Το πρόβλημα είναι πως θα το χειριστεί η ΝΔ στα κανάλια, τα οποία θα σπέυσουν να το παρουσιάσουν σαν επιτυχία του ΠΑΣΟΚ.

    • tiramola avatar
      tiramola @ ψυχραιμια 27/01/2011 21:55:34

      Ποιά πρόταση νόμου, αφού νόμος υπάρχει.
      Τι θα λέει δηλαδή ο νέος νόμος?
      Θα μπορεί να μπουκάρει ας πούμε η αστυνομία ότι ώρα της κάνει κέφι?
      Ακόμα και στην Αμερική ρωτάνε πριν μπουν...

      Οι 100 που λένε ότι είναι οι Πυρήνες, σε ένα χρόνο με τους τζάμπα τσαμπουκάδες, θα γίνουν 300.
      Και αυτοί δεν κρύβονται στα πανεπιστήμια.

  32. επισκέπτης avatar
    επισκέπτης 27/01/2011 18:16:35

    Δηλαδή, εσείς και το κόμμα σας είναι άμοιροι ευθυνών;
    Ετσι μια ωραία πρωία ξυπνήσαμε και βρεθήκαμε με 2 εκτ. λαθρομετανάστες; η όλοι αυτοί μπήκαν στη χώρα τους τελευταίους 15 μήνες του ΓΑΠ ;
    Ο Σιμήτης υπέγραψε το το Δουβλίνο ΙΙ , ποίος ξέρει με τι ανταλλάγματα,Ο δικός σας όμως, ο κουρασμένος ανιψιός του εθνάρχη σας έξι χρόνια στην εξουσία, τι ακριβώς έκανε για το θέμα αυτό ; ακούσαμε κάτι;
    Κόφτε το παραμύθι οτι για τη σαπουνόπερα που βλέπουμε σήμερα φταίνε μόνο οι συριζαίοι,όλες οι φοιτητικές παρατάξεις υπέγραφαν στην αρχή και μετέπειτα κάποιοι βγάλαν την ουρά τους απ΄έξω.
    Αυτοί που ξεκίνησαν όλη την ιστορία είναι οι γνωστές αντιρατσιστικές ΜΚΟ, αυτές που σιτίζονται από κονδύλια της ΕΕ αλλά και από το ελληνικό ΥΠΕΞ
    χρόνια τώρα, δλδ και απο τη δική σας κυβέρνηση που μάλιστα ανδρώθηκαν.
    Από τη Ντορούλα σας, πρώην νυν δικό σας πρόβλημα.
    Και ο ΣΑΜ ,το μόνο που βρήκε να πεί για όλα αυτά είναι να καταργηθεί το πανεπ.άσυλο; αυτό μας μάρανε;
    Το μόνο άσυλο που πρέπει να καταργηθεί είναι το άσυλο των κλεφτοκοτάδων βουλευτών και υπουργών των κομμάτων εξουσίας που ρήμαξαν αυτή τη χώρα

  33. effie B. avatar
    effie B. 27/01/2011 18:16:37

    Παραιτηθηκε ο Πρυτανης!!!!!!!

    • Orestios avatar
      Orestios @ effie B. 27/01/2011 18:17:56

      Καιρός ήταν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ effie B. 27/01/2011 18:19:39

      Θα ξε-παραιτηθεί. Θυμάσαι τον Κίττα; Είναι και αυτό οργανικό στοιχείο του ελληνικού πολιτισμού. Η μη ανάληψη ευθυνών και η ξεδιαντροπιά.

      • ΝΑΥΤΗΣ avatar
        ΝΑΥΤΗΣ @ ΒΙΣ 27/01/2011 18:28:01

        Θα ξεπαραιτηθεί ! Πράγματι ! Ανθρωπάκια, μεγάλη φιέστα, τραγική παράσταση, δύστυχη Ελλάδα...

    • Orestios avatar
      Orestios @ effie B. 27/01/2011 18:20:50

      Ξέχασε να ανοίξει την σχολή στους φοιτητές

    • pizza avatar
      pizza @ effie B. 27/01/2011 18:58:42

      Ηταν αυτος που ελεγε το πρωι στη Πρωτη Γραμμη οτι αυτο δεν ειναι καταληψη, απλα οι φοιτητες τους καλεσαν για φιλοξενια? Εκει ηταν που καραφλιασα.

  34. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 27/01/2011 18:17:19

    Κάνει πίσω ο ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΣ. Τάσσεται υπέρ της πρότασης των πρυτάνεων.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ αλλενάκι 27/01/2011 18:21:00

      Χαχα, φοβήθηκε το Τσύριζα ότι θα έβλεπαν ψήφους με το μακαρόνι νούμερο 10!
      Τρελό γέλιο έχει η ιστορία. Δεν το κρύβω ότι το έχω καταφχαριστηθεί.

  35. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 27/01/2011 18:23:41

    Μας έχουν βγάλει τη ψυχή και μας βασανίζουν ενάμιση χρόνο από τότε που πήραν την εξουσία οι ανθέλληνες.

  36. Orestios avatar
    Orestios 27/01/2011 18:24:02

    Νομίζεις δεν ξέρω τί κάνουν αυτοί οι κορίτσαροι?

  37. effie B. avatar
    effie B. 27/01/2011 18:27:10

    Αυτος παραιτηθηκε οριστικα γιατι ηξερε οτι αυριο μαλλον θα τον παραιτουσε το Συμβουλιο της Επικρατειας!!!!!!!!!

  38. ο ξένος avatar
    ο ξένος 27/01/2011 18:30:38

    Έχει αποφασιστεί η επέμβαση. Ευχής έργον ν' αποχωρήσουν με ηρεμία.
    Αν τυχόν σημειώθουν επεισόδια, μικρά ή μεγάλα, και πάρουν διαστάσεις (και διεθνείς) μέσω ΜΜΕ, και βρεθούμε σε κανα "στόχαστρο" σαν εχθρική προς τους μουσουλμάνους χώρα, με ό,τι αυτό μπορεί να πυροδοτήσει, την ευθύνη θα έχει ακέραια ο ΣΥΝ-ΣΥΡΙΖΑ.

  39. tiramola avatar
    tiramola 27/01/2011 18:38:27

    Προβλέπω άσχημα ξεμπερδέματα

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ tiramola 27/01/2011 18:40:58

      Ισως λιγο αιμα ειναι απαραιτητο για να δεσει η συμμαχια με το Ισραηλ.

      • tiramola avatar
        tiramola @ ψυχραιμια 27/01/2011 18:48:18

        Είσαι εκτός Ματριξ εσύ.
        Πάντως ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι τα παιδιά του Δικτύου είναι απλώς καλοί άνθρωποι.

        • Orestios avatar
          Orestios @ tiramola 27/01/2011 18:56:56

          Τιραμόλα τα "παιδιά" αυτά διακινούν ανθρώπους κάνoντας human trafficking! Οργανωμένο έγκλημα δηλαδή

      • tiramola avatar
        tiramola @ ψυχραιμια 27/01/2011 18:51:27

        By the way, καμιά υποψία σχεδίου ανατροπής του Παπανδρέου από νεοταξίτες υπαλλήλους του Σόρος, παίζει?

        • Γιώργος avatar
          Γιώργος @ tiramola 27/01/2011 18:59:29

          Γιατί να υπάρξει, σε όλα ΝΑΙ λέει.

        • taxidriver avatar
          taxidriver @ tiramola 27/01/2011 19:08:59

          Μπα,αποκλειεται.Ο ΓΑΠ ειναι η προσωποποιηση της Νεας Ταξης

        • Orestios avatar
          Orestios @ tiramola 27/01/2011 19:27:45

          Τιραμόλα, τα έχεις δεί όλα?

  40. Τάκης avatar
    Τάκης 27/01/2011 18:47:00

    Δυστυχώς όπως φαίνεται το ΛΑΟΣ οδηγεί τις εξελίξεις και σέρνει στο κατόπιν του Σαμαρά και ΠΑΣΟΚ. Ελπίζω να πρυτανεύσει η λογική και να μη τολμήσουν να μπούνε στη νομική με τη βία.

    • Υπερίων avatar
      Υπερίων @ Τάκης 27/01/2011 18:53:33

      Μήπως να τους προσφέρουν λουλούδια;

  41. Theo avatar
    Theo 27/01/2011 18:53:48

    ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΤΑΝΚΣ ΕΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ. ΑΡΚΕΤΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΧΩΡΑ.

    • Τάκης avatar
      Τάκης @ Theo 27/01/2011 18:59:33

      Δεν νομίζω να ευδοκιμεί ο φασισμός στην Ελλάδα, μόνο μασκαρεμένος μπορεί να επιπλεύσει για λίγο.

      • Υπερίων avatar
        Υπερίων @ Τάκης 27/01/2011 19:01:05

        Ωραία τα ενοχικά τσιτάτα αλλά έχουμε βαρεθεί να τα ακούμε τόσες δεκαετίες τώρα.

        • Orestios avatar
          Orestios @ Υπερίων 27/01/2011 19:27:02

          Ειδικά από τους πραγματικούς φασίστες

    • S.T. avatar
      S.T. @ Theo 27/01/2011 19:28:27

      Λίγο δύσκολο! τα τανκς προορίζονται μόνο για Έλληνες...(sic)

  42. sauraki avatar
    sauraki 27/01/2011 18:53:56

    Έρχεται και άλλο Σάμινα....

    • S.T. avatar
      S.T. @ sauraki 27/01/2011 19:33:49

      Πες τα χρυσόστομε

  43. φωτεινη avatar
    φωτεινη 27/01/2011 19:00:43

    μπραβο στο σαμαρα για τη σταση που κρατησε σε αυτην την κατασταση.αυτη ειναι θεση μεγαλου στατιστα.οτιδηποτε αλλο ειναι απλα κουραφεξαλα.

  44. pizza avatar
    pizza 27/01/2011 19:01:04

    Και τωρα που θα τους βγαλουν με το ζορι, ποτε θα καθαρησουν και τα υπολοιπα πανεπιστημια απο τους υπολοιπους, και τους πρεζακηδες, κλπ?

  45. γιωργος p avatar
    γιωργος p 27/01/2011 19:05:43

    Οι τελευταιοι που εχουν ευθυνη για ολα οσα συμβαινουν ειναι οι ιδιοι οι λαθρομεταναστες.Πανω απο ολα πρεπει να αναλυσουμε γιατι στηθηκε ολο αυτο το σκηνικο τωρα και απο ποιους.

    • S.T. avatar
      S.T. @ γιωργος p 27/01/2011 19:29:57

      Γιατί η "παραγωγή" δεν είχε λεφτά για μεγαλύτερο σήριαλ....
      Σε απλά ελληνικά: καλοστημένη προπαγάνδα

      • Orestios avatar
        Orestios @ S.T. 27/01/2011 19:39:35

        low budget show
        lol

        • S.T. avatar
          S.T. @ Orestios 27/01/2011 19:43:29

          Αυτός ο Μπιρσίμ πού είναι; Α ρε Ανδρέα, είχες τους καλύτερους Γκεμπελικούς...

  46. NIKOS avatar
    NIKOS 27/01/2011 19:06:03

    ΠΡΟΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ: ΠΡΟΣΟΧΗ ΨΑΧΝΟΥΝ ΜΕΤΑ ΜΑΝΙΑΣ ΕΝΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΓΡΗΓΟΡΟΠΟΥΛΟ

  47. TED avatar
    TED 27/01/2011 19:10:49

    Έχω την εξής απορία:
    Εάν υποτεθεί ότι διανύουμε κρίσιμες ώρες ως κράτος και ως κοινωνία (ότι δηλαδή η"κρίση της Νομικής" είναι πλέον χειροπιαστό γεγονός, ασχέτως αν ξεκίνησε ή όχι ως κατασκευασμένη προβοκάτσια), τότε η Κυβέρνηση πρέπει να λάβει αποφάσεις και να δράσει.
    Ποιός από τους παρακάτω θα συντονίσει την Κυβέρνηση:
    - ο απών (στο Davos της Ελβετίας) πρωθυπουργός ΓΑΠ;;;;
    - ο "αντιπρόεδρος" της Κυβερνήσεως Πάγκαλος (υπό τον όρο ότι δε θα δίνει συνέντευξη σε κάποιο κανάλι, όπως τότε στα Ίμια);;;;
    - ο πολέμαρχος Βενιζέλος;;;;
    - ο "τότε καπετάνιος του Σάμινα" και νυν ΠΡΟΠΟτζής Παπουτσής;

    Ποιόοοοοοος ρε παιδιά;;;;;;;;;;;;;

    • Orestios avatar
      Orestios @ TED 27/01/2011 19:18:58

      Άστα να πάνε. Όλοι αρλεκίνοι.

  48. Θησειώτης avatar
    Θησειώτης 27/01/2011 19:11:10

    Μπορούμε να ησυχάσουμε. Διαπραγματεύονται οι συριζαίοι με τις αρχές (εισαγγελέα & αστυνομία).

    Μάλλον χρειάζεται ένα βατερλώ για να συνέλθει αυτή η χώρα

    • Orestios avatar
      Orestios @ Θησειώτης 27/01/2011 19:26:05

      Ο εισαγγελέας διαπραγματεύεται με τους διακινητές ανθρώπων.
      Και γιατί δεν το έκανε στην περίπτωση της Κορινθίας?
      (όπου ένας μετέφερε λαθρομετανάστες)
      Τί είδους άρνηση εφαρμογής των νόμων είναι αυτή από την δικαιοσύνη?

      Δηλαδή αν πάρω 100 λαθρομετανάστες και τους πάω στο Πολυτεχνείο θα έρθουν να διαπραγματευτούν μαζί μου και να με προστατεύουν οι αστυνομικοί μέχρι να μου βρεί το κράτος ανακαινισμένο κτίριο?
      Είμαστε με τα καλά μας??

      • Υπερίων avatar
        Υπερίων @ Orestios 27/01/2011 19:31:12

        Έλα ντε, τι σόϊ διαπραγμάτευση είναι αυτή; Φοβάται τον Αλαβάνο;

  49. Nick avatar
    Nick 27/01/2011 19:24:56

    Για να στέλνουν και ΕΚΑΜ, ετοιμαστείτε...

  50. S.T. avatar
    S.T. 27/01/2011 19:25:03

    Λευτεριά στην Βόρεια Μύκονο!
    Λογικά θα περιμένουμε εξελίξεις στο δελτίο των 8.00
    Ετοιμάστε φρέσκο ποπ-κορν, εχει αγώνα!

  51. karenin avatar
    karenin 27/01/2011 19:28:40

    Το 1996 με ίδια αιτήματα στο Παριση είχαν καταλάβει εκκλησία. Ουφ, παναγία μου αν είχαν επιλέξει κάτι παρόμιο εδώ.

    • S.T. avatar
      S.T. @ karenin 27/01/2011 19:31:46

      Σε πρόλαβε ο Παπουτσής:
      έριξε δακρυγόνα κι έδειρε κόσμο μέσα στον Άγιο Παντελεήμονο πριν 12 μέρες

      • Orestios avatar
        Orestios @ S.T. 27/01/2011 19:34:03

        +1000
        Απειλούσαν τους δουλέμπορους και είπε η αστυνομία να βάλει ένα χεράκι ώστε η διακίνηση να γίνεται ομαλά.

        • S.T. avatar
          S.T. @ Orestios 27/01/2011 19:36:31

          Μήπως εξ αρχής έπρεπε να πει κάποιος (για πλάκα) ότι υπάρχουν κάτοικοι του Άγιου Παντελεήμονα στην Νομική, ώστε να έρθει η Αστυνομία αμέσως;

          • Orestios avatar
            Orestios @ S.T. 27/01/2011 19:38:47

            lol
            Εκεί να δεις τί θα γινόταν!
            Θα έκαναν εισβολή στο πί και φί.

          • S.T. avatar
            S.T. @ Orestios 27/01/2011 19:41:54

            Είπες κάτι για F-16 (πρβλ Χιλή και Αλιέντε)?

  52. Κάποιος avatar
    Κάποιος 27/01/2011 19:30:51

    Σκεφτείτε για λίγο, ποιον συμφέρει εν δυνάμει η γιγάντωση του ζητήματος της Νομικής ;
    Tην ίδια την κυβέρνηση!
    Ενα θέμα ήσσονος σημασίας συγκριτικά με τα τεράστια εσωτερικά προβλήματα της χώρας στην οικονομία, παιδεία, κοινωνική πολιτική, μεταναστευτικό, ανάγεται από κάποιους αφελώς λόγω εθνικιστικών ή ρατσιστικών ιδεοληψιών και απ'τα κανάλια λόγω τηλεθέασης σε μείζον εθνικό θέμα, δίνοντας ένα δυνατό επικοινωνιακό χαρτί στην κυβέρνηση.
    Τι είναι πιο εύκολο να επιλυθεί, όλα τα παραπάνω σοβαρότατα προβλήματα που αναφέρθηκαν, ή να απομακρυνθούν τελικά οι καταληψίες λαθρομετανάστες της Νομικής ;
    Mετά τις "αντιτρομοκρατικές επιτυχίες" να είστε σίγουροι ότι θα προστεθεί άλλη μία, που όταν προβληθεί καταλλήλως από τα ΜΜΕ, πολλοί θα νομίζουν ότι λύθηκε το μεταναστευτικό και το κυβερνόν κόμμα θα κερδίσει κι άλλους δημοσκοπικούς πόντους.

    • S.T. avatar
      S.T. @ Κάποιος 27/01/2011 19:32:42

      Εγώ πάντα το λέω: Λειτουργεί Υπουργείο Προπαγάνδας άνευ χαρτοφυλακίου

    • Orestios avatar
      Orestios @ Κάποιος 27/01/2011 19:35:07

      Με τις ευλογίες του Τσίριζα και του Αλαβάνου, που είναι σε αγαστή συνεργασία με το ΠΑΣΟΚ

      • S.T. avatar
        S.T. @ Orestios 27/01/2011 19:37:34

        Τα γνωστά δεκανίκια της εκάστοτε κυβέρνησης, για τον τέλειο αποπροσανατολισμό της κοινής γνώμης...

        • S.T. avatar
          S.T. @ S.T. 27/01/2011 19:45:57

          καλόοοο

        • Orestios avatar
          Orestios @ S.T. 27/01/2011 20:12:50

          Τα ίδια δεν έκαναν τον Δεκέμβρη του 2008?

  53. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 27/01/2011 19:32:39

    Η κυβέρνηση του Μνημονίου και της υποτέλειας, που το πρώτο της μέλημα ήταν η ψήφιση του νόμου για τους μετανάστες και η αφαίρεση του προσδιορισμού "εθνική" από τον τίτλο του υπουργείου Παιδείας, με τον εντολοδόχο πρωθυπουργό και θιασώτη της παγκόσμιας διακυβέρνησης, έσπειρε ανέμους και θερίζει θύελλες.
    Εκτός κι αν τους «βολεύει» τούτη η αναμπουμπούλα, εν όψει νέων «επιδρομών» στην τσέπη των ελλήνων πολιτών και στα δικαιώματά τους, ή εν όψει νέων εθνικών υποχωρήσεων από τα κυριαρχικά δικαιώματα της Πατρίδας μας.
    Το Ελληνικό σχολείο εξοντώνεται και αφελληνίζεται από τη διεθνίστρια υπουργό του, για να μην έχουν εθνικές αναφορές οι σημερινοί μαθητές και αυριανοί πολίτες, ώστε να είναι πολίτες του «κόσμου» με μειωμένες αντιστάσεις.
    Η παραμονή τους στην εξουσία είναι ιδιαίτερα βλαπτική για τον τόπο και όσο πιο γρήγορα ξεκουμπιστούν τόσο καλύτερο για όλους μας και προπαντός για τα παιδιά μας!

  54. factorx avatar
    factorx 27/01/2011 19:34:14

    Να μην ασκηθεί βία κατά των μεταναστών που βρίσκονται στη Νομική ζήτησε η γενική γραμματέας της ΚΕ του ΚΚΕ Αλέκα Παπαρήγα σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχε με τον υπουργό Χρήστο Παπουτσή, μετά την απόφαση της πρυτανείας για άρση του ασύλου.

    Η κ. Παπαρήγα προειδοποίησε ότι αν η κυβέρνηση χρησιμοποιήσει την κρατική καταστολή κατά των θυμάτων μεταναστών, δεν θα έχει μόνο την ευθύνη για αυτή την αποτρόπαια πράξη αλλά και για τις συνολικές παρενέργειες που θα δημιουργήσει.

    • Orestios avatar
      Orestios @ factorx 27/01/2011 19:36:20

      Η αλέκα δεν έλεγε πως είμαστε σε πόλεμο και άλλα αιμοβόρικα?
      Τώρα το παίζει Γκάντι και οπαδός της μη βίας?
      χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

    • Αφροδίτη avatar
      Αφροδίτη @ factorx 27/01/2011 20:51:03

      Αγαπητέ Φάκτορα, καμιά φορά η κοινή λογική συγκρούεται με τις παγιωμένες απόψεις, που λειτουργούν ως δόγματα. Από την σύγκρουση αυτή, για λόγους ευνόητους , ηττάται κατά κράτος η λογική. Η συνέπεια στη γνωστή "γραμμή" πρυτανεύει!

    • Έρεβος avatar
      Έρεβος @ factorx 27/01/2011 21:06:08

      Να μπει να τους παρακαλέσει η ίδια να βγούν. Να τους προσφέρει σουίτα, iphone και χαβιάρι στον περισσό. Δουλειά με 400 ευρώ στην τυποεκδοτική. Να δεις στο πότε βγαίνουν.

  55. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 27/01/2011 19:36:43

    Τι περιμένουν; Το δελτίο στις 8;

    • Orestios avatar
      Orestios @ Professor Moriarty 27/01/2011 19:37:56

      Ναι, και να διαλέξει η Τρέμη μπλούζα με βαθύ ντεκολτέ και σακάκι

    • S.T. avatar
      S.T. @ Professor Moriarty 27/01/2011 19:38:21

      Ακριβώς, έχω βάλει ποπ-κορν να είναι έτοιμο στις 7.59!

  56. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/01/2011 19:38:28

    Στη Σολωνος ο Σαμινας... στο νταβος ο στραβος.. δεσαμε.
    Ζωντανες συνδεσεις στις 8, Βαγδατη θα γινουμε.. σε λαιβ.

    ΠΠ

    • S.T. avatar
      S.T. @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/01/2011 19:40:57

      Ποιος ξέρει τι χοντρό ετοιμάζεται (εθνικά, κομπίνες ΖΙΜΕΝΣ) και μας ταΐζουν με Νομικό κουτόχορτο....

      • Orestios avatar
        Orestios @ S.T. 27/01/2011 19:44:25

        Χρεωκοπία!!!!!!

        • S.T. avatar
          S.T. @ Orestios 27/01/2011 19:48:13

          Αν είναι αυτό είναι το μόνο καλό (τόσες χρεωκοπίες έζησε αυτός ο τόπος και ανέκαμψε).
          Τα εθνικά και τα κυριαρχικά είναι αυτά που καίνε....

          • Orestios avatar
            Orestios @ S.T. 27/01/2011 20:07:23

            Αυτά τα έχει δώσει το GAP ηδη

  57. S.T. avatar
    S.T. 27/01/2011 19:54:16

    Ανακοίνωσις: το Ελληνικό κράτος θα κάνει κατάληψη στον Ελλαδικό χώρο.

    Το διαπραγματεύεται με θεσμικούς επενδυτές

    • Orestios avatar
      Orestios @ S.T. 27/01/2011 20:06:47

      lol

  58. TED avatar
    TED 27/01/2011 20:06:50

    "Πριν από λίγο έγινε γνωστό ότι ο υπουργός Εσωτερικών, Γιάννης Ραγκούσης, ενημέρωσε τους πολιτικούς αρχηγούς για την εξέλιξη των γεγονότων, ενώ είναι διαρκώς σε ανοιχτή γραμμή με το Γιώργο Παπανδρέου που βρίσκεται στο Νταβός"

    • Orestios avatar
      Orestios @ TED 27/01/2011 20:08:02

      Ο Αντιπρόεδρος τί κάνει?
      Τρώει?
      Τί καπέλωμα στο Πάγκαλο είναι αυτό?
      αχαχαχαχαχαχαχαχαχα

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ Orestios 27/01/2011 22:11:17

        Ορέστιε, το τι συνέβη στον Παίδαρο όταν προχθές πήγε Μέγαρο, ΔΕΝ γράφεται ούτε περιγράφεται...

  59. η Dimi avatar
    η Dimi 27/01/2011 20:13:40

    27/01/2011: Χρήστος Παπουτσής, υπουργός ΠΡΟ.ΠΟ:
    «Οι αστυνομικές αρχές δεν έχουν δουλειά να αναμειχθούν στο πανεπιστημιακό άσυλο» http://bit.ly/hG5PT2

    27/11/2010: Eγγραφο-σοκ του αυτο-αναιρούμενου Χρήστου Παπουτσή
    προς Ολα τα Αστυνομικά Τμήματα Γιά Ειδική Μεταχείρηση Μουσουλμάνων ΛΑΘΡΟ-εποίκων http://bit.ly/g2QxQv

    15/12/2010: Χρήστος Παπουτσής, υπουργός ΠΡΟ.ΠΟ:
    «Μυστικοί αστυνομικοί δεν υπάρχουν στις διαδηλώσεις»
    Ιδού και η απόδειξη http://bit.ly/fSDm1J

    Η πλούσια πολιτική διαδρομή Χρήστου Παπουτσή, χαρακτηρίζεται από μεγαλόστομες εξαγγελίες και αποδεδειγμένη ευθυνοφοβία. Είναι και αυτός, ακόμα ένας ανευθυνο-υπεύθυνος καμαρώτος ενός άλλου Τιτανικού, που τον έχει στοιχειώσει και μετατρέψει σε πρασινο-σοβιέτ εξουσιαστή.

    O Τιτανικός Χρήστου Παπουτσή (τ. υπουργού εμπορικής ναυτιλίας 2000-2001), είναι το επιβατικό-οχηματαγωγό Εxpress Samina με τις εγκληματικές ελλείψεις ασφαλείας (αν και πιστοποιημένα «αξιόπλοο»), το οποίο στις 26/9/2000, από τραγική αμέλεια βυθίστηκε στις Πόρτες της Πάρου, παρέσυρε στον βυθό 83 αθώους πολίτες και προκάλεσε την ανεξήγητη αυτοκτονία του Παντελή Σφηνιά, Αντιπροέδρου και Διευθύνοντος Συμβούλου της Minoan Flying Dolphins.

    Ο τότε υπουργός εμπορικής ναυτιλίας Χρήστος Παπουτσής φτάνει την επόμενη μέρα στον τόπο της τραγωδίας με ελικόπτερο Super Puma. Παρόλο που αυτά τα ελικόπτερα δεν σηκώθηκαν την προηγούμενη μέρα για να λάβουν μέρος στην επιχείρηση διάσωσης με την δικαιολογία απο την πολιτική ηγεσία – υπουργός τύπου ο Τηλέμαχος Χυτήρης και υφυπουργός άμυνας ο Δημήτριος Αποστολάκης – ότι «δεν είναι εκπαιδευμένο το προσωπικό που τα στελεχώνει.»

    Και παρόλο που το επιτελείο της Πολεμικής Αεροπορίας υποστηρίζει το αντίθετο λέγοντας ότι «υπήρχε έτοιμη ομάδα διάσωσης η οποια δεν κατάφερε να συμμετάσχει τελικά στην διάσωση. Αυτό που τελικά έφταιγε και δεν σηκώθηκαν τα Super Puma ήταν γραφειοκρατικά κωλύματα.»

    Ο Χρήστος Παπουτσής, υπουργός εμπορικής ναυτιλίας – στο ίδιο υπουργείο που ανήκουν τα ελικόπτερα – απαντά στις επικρίσεις που δέχτηκε για την χρήση του Super Puma σαν μεταφορικό του μέσο:
    «Ούτε με κότερα ούτε με ελικόπτερα έχω συνηθίσει να μετακινούμαι, αλλα οι εντολές του πρωθυπουργού ήταν σαφείς.»

    Απολογούμενος για τις πολιτικές ευθύνες που προέκυψαν απο την μη έγκαιρη κινητοποίηση του μηχανισμού διάσωσης δηλώνει: «Δεν σκοπεύω να υποβάλω την παραίτησή μου» και εμμένει στις εξαγγελίες του τότε πρωθυπουργού (Ααρών Αβούρη): «Το μαχαίρι θα φτάσει στο κόκαλο, η εντολη του πρωθυπουργού ειναι σαφής: «να χυθεί άπλετο φως και με αυστηρότητα να αποδοθούν ευθύνες». ~nikaria.gr/story26-183.html

    Ας θυμηθούμε τι συνέβη τη τραγική εκείνη νύκτα http://bit.ly/eZQhn8

    O λαός απαιτεί ο προκλητικά ανεύθυνος και υπόλογος ΛΑΘΡΟ-λάτρης Χρήστος Παπουτσής, άμεσα να παραιτηθεί.

  60. babayaro avatar
    babayaro 27/01/2011 20:17:16

    αν ημουν Παπουτσης θα περιμενα το πρωι...το να κανεις ντου την νυχτα δεν ειναι καθολου καλο απο αποψη τακτικης

    • Tem avatar
      Tem @ babayaro 27/01/2011 20:21:22

      γιατί ?

      • babayaro avatar
        babayaro @ Tem 27/01/2011 20:31:29

        ειναι ευκολοτερο να ελεγξεις ολους αυτους που θα ξεχυθουν για πλιατσικο το πρωι,χωρις την καλυψη της νυχτας.
        αλλα στοιχηματιζω οτι στην αλυσιδα λαθων απο πλευρας κυβερνησης,θα προστεθει ακομη ενας κρικος..

    • TED avatar
      TED @ babayaro 27/01/2011 20:26:47

      Καταρχήν σωστό.
      Από την άλλη ίσως δεν θέλει να αντιπαραταθεί ολόκληρη νύκτα με τις εκατοντάδες απλύτων ανθρωποειδών που μαζεύτηκαν πέριξ των πολιορκούντων τη Νομική αστυνομικών δυνάμεων.

  61. S.T. avatar
    S.T. 27/01/2011 20:21:46

    Αν ήμουν Παπουτσής θα μού έκανα μήνυση....

  62. Tem avatar
    Tem 27/01/2011 20:23:07

    Αν ήμουν Παπουτσής θα είχα παραιτηθεί

  63. A.M. avatar
    A.M. 27/01/2011 20:23:40

    «Οι απεργοί δήλωσαν ότι δεν φεύγουν ζωντανοί απ την νομική!
    Ή θα κερδίζουν τα δικαιώματα τους ή θα φύγουν νεκροί!
    Η κυβέρνηση να φέρει 250 φέρετρα για να τους πάρει νεκρούς»

    Δήλωση κάποιου αφρικανού εκπροσώπου (?) στα κανάλια.

    Ε εντάξει, δεν χάθηκε και ο κόσμος!
    Δεν κοστίζουν δά και τόσο πολύ 250 φέρετρα
    ακόμα και για ένα κράτος με οικονομική δυσχέρεια σαν την Ελλάδα.

    Και μια απορία:
    σε ποιά οποιαδήποτε άλλη χώρα ευρωπαϊκή θα δέχονταν τέτοιου είδους τελεσίγραφα από 250 λαθρομετανάστες;

    Έτσι, για να ξέρουμε που ζούμε.

    • Orestios avatar
      Orestios @ A.M. 27/01/2011 21:15:14

      Οι σακούλες είναι πιο φθηνές

  64. Tem avatar
    Tem 27/01/2011 20:24:26

    Αδυνατώ να δώ τηλεόραση. Η τρέμη τι λέει ?

  65. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 27/01/2011 20:24:41

    Τρόμος στο κράτος για τους 300 της Νομικής! Φοβούνται να τους βγάλουν έξω! Τρόμοοοοοος!

  66. Tem avatar
    Tem 27/01/2011 20:25:41

    στην πασοκική Ελλάδα ζούμε. Δυστυχώς....

  67. S.T. avatar
    S.T. 27/01/2011 20:27:43

    Αχ να ήταν το ΠΑΣΟΚ τόσο ευέλικτο με τους τούρκους, όσο είναι με τους αυτόχθονους ιθαγενείς....

  68. TED avatar
    TED 27/01/2011 20:28:56

    Ρε παιδιά κάποιοι είμαστε στο εξωτερικό και δεν έχουμε την "τύχη" να βλέπουμε τα κανάλια.
    Η Όλγα τι λέει; Τρέμει;

    • A.M. avatar
      A.M. @ TED 27/01/2011 20:33:45

      Ακόμα και όταν ανοίγω τιβί δεν αντέχω ούτε λεπτό να δώ την Τρέμη.
      Συγγνώμη, δεν δύναμαι να σου απαντήσω στο συγκεκριμένο ερώτημα.
      Ούτε νομίζω πως υπάρχουν πολλοί antinewsίτες που να βλέπουν Τρέμη.

      • S.T. avatar
        S.T. @ A.M. 27/01/2011 20:36:30

        Αν και το'κανα με βαρια καρδιά, το τρίο Στούτζες (Τρέμη -Τσιμας-Πρετεντε) σχολιάζαν τα περί ασύλου και πού πρέπει να ισχύει και σε ποιούς. Τα μασάνε κοινώς (υπάρχει και λαϊκή οργή-->χαμηλή τηλεθέαση)

  69. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 27/01/2011 20:32:13

    Η Τρέμη τίποτα. Ο Πρετεντέρης δίνει ρεσιτάλ! Απολαυστικός όσο ποτέ. Θέλει έφοδο ο άνθρωπος κι όσο αργεί το πράγμα εκνευρίζεται.

    • A.M. avatar
      A.M. @ H pena tis orghs 27/01/2011 20:40:07

      Χα χα χα!
      Σοβαρά ε;
      Κρίμα που δεν μπορώ να αντέξω να δώ Μέγκα ούτε λεπτό.
      Ευχαριστώ για την ανταπόκριση πάντως.

  70. Maximilien avatar
    Maximilien 27/01/2011 20:35:17

    Χαχα, το ΜΕΓΚΑ και το ΠΑΣΟΚ παριστάνουν τον "μεσαίο χώρο" και τους υπερασπιστές του ασύλου. Ο ΓΑΠ τον υπερασπιστή της νομιμότητας και ο Παπουτσής τον προστάτη του μέσου πολίτη. Η ΝΔ θα μείνει να φωνάζει για το άσυλο και την αστυνομία ενώ το ΠΑΣΟΚ και θα κάνει την δουλειά του και θα πάρει και τα εύσημα. Εν τω μεταξύ, οι Τούρκοι σήμερα έφτασαν στην Εύβοια και οι Γερμανοί μιλάνε πια ξεκάθαρα για αναδιάρθρωση. Όλοι λοιπόν στη τηλεόραση! Εκεί μιλάνε τα αφεντικά μας.

    • S.T. avatar
      S.T. @ Maximilien 27/01/2011 20:38:23

      η οποία μπήκε και σε χωρικά ύδατα, και εμείς αγρό αγοράζουμε....

      • Maximilien avatar
        Maximilien @ S.T. 27/01/2011 20:50:03

        στην περίπτωση των τούρκων, όπως και στην περίπτωση του ΔΝΤ, S.T. κάτι συμβαίνει και γίνονται αυτά αμφιλεγόμενα θέματα συζήτησης. Και να το δούμε βρε αδερφέ, και να το συζητήσουμε και να μην τους πιέζουμε πολύ τους τούρκους γιατί θα μας κάνουνε πόλεμο (έλεγε πριν λίγο καιρό ένας από τους Ηρακλειδείς της νομιμότητας που ζητάνε εδώ και τώρα ντου). Βλέπεις στην περίπτωση των Τούρκων και του ΔΝΤ υπάρχει το ενδεχόμενο (μάλλον η βεβαιότητα) να θυσιάσεις λίγα ή πολλά ή τα πάντα. Προϋποθέτει ρίσκο και προσπάθεια και αγώνα. Και προσωπική θυσία. Δεν είναι πχ η Νομική που μπορείς να πίνεις το κονιακάκι σου και να παρακολουθείς τα γεγονότα από τη ζέστη του σαλονιού σου.

  71. Tem avatar
    Tem 27/01/2011 20:35:32

    Τρέμω μόνο και μόνο στην ιδέα ότι μπορώ να δώ Τρέμη. Γι αυτό δεν βλέπω

  72. TED avatar
    TED 27/01/2011 20:37:13

    Έχει και συνέχεια το σήριαλ:

    "Ο ιδιοκτήτης άλλαξε γνώμη και δεν παραχωρεί το κτίριο στους μετανάστες.
    Αυτή την ώρα βρίσκονται σε εξέλιξη συνομιλίες μεταξύ του ιδιοκτήτη και υπουργών για να βρεθεί η «χρυσή» τομή. "

    ΠΟΣΑ ΘΕΣ ΛΕΜΕ;

    • S.T. avatar
      S.T. @ TED 27/01/2011 20:44:02

      ο ιδιοκτήτης θέλει επιτήρηση απο την αστυνομία

    • A.M. avatar
      A.M. @ TED 27/01/2011 20:48:17

      Ε ρε γέλιο!
      Εντάξει, ας φανούμε λίγο ανθρωπιστές.
      Νομίζω πως στο Χίλτον και στο Κάραβελ υπάρχουν αρκετές σουΐτες άδειες.
      Ας πληρώσουμε για να φιλοξενηθούν εκεί για κάποιο χρονικό διάστημα οι απεργοί πείνας.
      Εξ άλλου δεν θα τρώνε και θα μας έρθει και φτηνότερα.

      • S.T. avatar
        S.T. @ A.M. 27/01/2011 20:49:59

        χώρια ότι θα κάνουν και δουλειές, και δεν θα πληρώνονται ακριβά, άρα το Νομισματοκοπείο θα κόβει λιγότερο χρήμα, κι έτσι θα προσφέρει στην πρασινη ανάπτυξη και την οικολογία

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ A.M. 27/01/2011 21:41:45

        O Μανδραβέλης είχε γράψει ότι έχουμε όσους ακριβώς μετανάστες χρειαζόμαστε.
        300 χρειαζόμασταν για το σίριαλ, τόσους ακριβώς έχουμε.

  73. Tem avatar
    Tem 27/01/2011 20:43:44

    Ομάδες αλληλεγγύης των μεταναστών έχουν συγκεντρωθεί στα Προπύλαια και τον Άγιο Παντελεήμονα

    • A.M. avatar
      A.M. @ Tem 27/01/2011 20:50:08

      Το πάνε μακρυά το θέμα οι μάγκες φαίνεται.

      Ευκαιρία να ξεκαθαρίσει το τοπίο ΆΝ προσπαθήσουν νέα Δεκεμβριανά διάφοροι.

      • S.T. avatar
        S.T. @ A.M. 27/01/2011 20:52:56

        σκέψου και την λαϊκή αγανάκτηση αν το τολμήσουν (μαγαζάτορες, κατοίκους, απογοητευμένους, σκασμένους, άνεργους), όλοι μια ευκαιρία θέλουν για να μπουν στην βουλή (χωρίς κάρτα)

  74. Tem avatar
    Tem 27/01/2011 20:56:23

    Σε εξέλιξη είναι αυτή την ώρα πορεία στη Θεσσαλονίκη σε ένδειξη συμπαράστασης

  75. factorx avatar
    factorx 27/01/2011 20:56:39

    Τηλεφωνική επικοινωνία με τους πολιτικούς αρχηγούς είχε ο υπουργός Εσωτερικών, Αποκέντρωσης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης Γιάννης Ραγκούσης, κατά τη διάρκεια της διυπουργικής σύσκεψης, η οποία είναι σε εξέλιξη.

    Ο κ. Ραγκούσης ενημέρωσε τους πολιτικούς αρχηγούς για τις τελευταίες εξελίξεις και την κατάσταση γύρω από τις προσπάθειες που γίνονται προκειμένου να εγκαταλείψουν οι μετανάστες το κτήριο της Νομικής Σχολής.

    Υπήρξε επίσης επικοινωνία με μεταναστευτικές οργανώσεις, στις οποίες διαμηνύθηκε πως πρόκειται για μεμονωμένο περιστατικό, το οποίο η κυβέρνηση επιθυμεί να επιλυθεί ειρηνικά και πως οι κινήσεις δεν αφορούν συνολικά στους μετανάστες που ζουν και εργάζονται στη χώρα μας.

  76. φωτεινη avatar
    φωτεινη 27/01/2011 20:57:23

    εγω το ειπα χθες αφηστε τους μεσα,χτιστε πορτες και παραθυρα οπως εκαναν οι σπαρτιατες με τον παυσανια,και να δεις για ποτε θα παρακαλανε να βγουνε και να γυρισουν στην πατριδα τους.εκει να δεις απεργια πεινας πραγματικη.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ φωτεινη 27/01/2011 21:00:38

      +1

    • Orestios avatar
      Orestios @ φωτεινη 27/01/2011 21:17:32

      +10000 φωτεινή
      Εδώ ποιός ελέγχει αν γίνεται απεργία πείνας?
      Και αφού θέλουν να πεθάνουν για ποιόν λόγο πήγαν να βρωμίσουν την Νομική?
      Ας πάνε να πεθάνουν στις χώρες τους.
      Ή μήπως είναι τίποτε απατεώνες και την κοπάνησαν από εκεί?

  77. factorx avatar
    factorx 27/01/2011 20:57:44

    Την άποψη ότι ακόμη και τώρα μπορεί να βρεθεί λύση χωρίς άρση του ασύλου και χωρίς χρήση βίας, αρκεί από την πλευρά της κυβέρνησης να γίνουν δεκτά τα τρία αιτήματα που θέτουν οι απεργοί πείνας, προκειμένου να μεταφερθούν ασφαλώς σε άλλο κτίριο, εξέφρασε ο πρόεδρος της ΚΟ του ΣΥΡΙΖΑ Αλέξης Τσίπρας σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχε με τον Υπουργό Εσωτερικών Γιάννη Ραγκούση.

    Ο κ. Τσίπρας ζήτησε αυτοσυγκράτηση και σε κάθε περίπτωση να μη χρησιμοποιηθεί ως πρόσχημα η παραμονή των μεταναστών στο χώρο για τη χρήση βίας εναντίον τους και την κατάργηση του ασύλου.

    • A.M. avatar
      A.M. @ factorx 27/01/2011 21:06:17

      Οι λαθρομετανάστες δεν μπορούν να θέτουν όρους στην Ελληνική Δημοκρατία.
      Αυτό είναι κάτι που ο κ. Τσίπρας μάλλον το ξεχνάει.
      ΠΡΏΤΑ θα μεταφερθούν σε χώρο που θα τους υποδείξει η πολιτεία και μετά ας συζητήσουν ότι θέλουν και με όποιον θέλουν διατυπώνοντας ΑΙΤΉΜΑΤΑ και όχι θέτοντας τελεσίγραφα!
      ΤΕΛΕΣΊΓΡΑΦΑ δεν δικαιούται να διατυπώνει κάποιος που βρίσκεται παράνομα στην χώρα.

  78. factorx avatar
    factorx 27/01/2011 20:59:15

    Στο χώρο της Νομικής μετέβη ο επικεφαλής του Μετώπου Αλληλεγγύης και Ανατροπής, πρώην πρόεδρος του ΣΥΝ Αλέκος Αλαβάνος, όπου είχε συνομιλία με τον Εισαγγελέα Πρωτοδικών, ο οποίος κλήθηκε να παραστεί στην επιχείρηση της Αστυνομίας.
    Αφού σημείωσε πως «η θέση του Μετώπου Αλληλεγγύης και Ανατροπής για την κατάσταση, που έχει δημιουργηθεί στη Νομική είναι ότι δεν αποτελεί μία από τις πιο εύστοχες επιλογές η εγκατάσταση μεταναστών απεργών πείνας στο κτίριο της Νομικής Σχολής», επεσήμανε ότι «δεν υπάρχει κανένας λόγος να αξιοποιηθεί από την κυβέρνηση η κατάσταση που έχει διαμορφωθεί για να χτυπηθεί το πανεπιστημιακό άσυλο».
    Σύμφωνα με τον κ. Αλαβάνο, «θα έπρεπε να επιδειχθεί ανοχή γιατί οι απεργοί πείνας μετανάστες δεν αποτελούν απειλή, δεν έχουν μαζί τους χασίς, δεν γράφουν συνθήματα στους τοίχους, δεν εμποδίζουν τα μαθήματα, δεν βρωμίζουν το κτίριο».
    «Το πρόβλημα του Έλληνα πολίτη δεν είναι αυτό, που επιχειρεί η κυβέρνηση να παρουσιάσει. Είναι το ψωμί που λείπει κάθε μέρα από το τραπέζι», τόνισε καταλήγοντας

  79. factorx avatar
    factorx 27/01/2011 20:59:50

    Μέλη της «Πρωτοβουλίας Αλληλεγγύης» πραγματοποίησαν πορεία συμπαράστασης στους μετανάστες απεργούς πείνας που βρίσκονται στο κτήριο της Νομικής Αθηνών.

  80. φωτεινη avatar
    φωτεινη 27/01/2011 21:02:22

    ο αλαβανος κυκλοφορει μεταμφιεσμενος η οχι?

  81. Theo avatar
    Theo 27/01/2011 21:02:57

    ΑΝΤΙ ΝΑ ΜΑΖΕΥΤΟΥΝ 10 ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΝΑ "ΠΕΡΙΠΟΙΗΘΟΥΝ" ΤΟΥΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΟΥΛΕΜΠΟΡΟΥΣ(ΣΥΡΙΖΑ-ΜΚΟ), ΟΙ ΑΝΑΡΧΙΚΟΙ ΕΤΟΙΜΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΦΑΣΑΡΙΕΣ. ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΛΕΟΝ ΕΝΑΣ ΛΑΟΣ ΧΩΡΙΣ ΠΑΘΟΣ,ΙΔΑΝΙΚΑ ΚΑΙ ΦΙΛΟΠΑΤΡΙΑ. ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΧΡΕΩΚΟΠΙΑ ΘΑ ΞΑΝΑΜΠΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΣΩΣΤΟ ΔΡΟΜΟ. ΝΑ ΤΑ ΧΑΣΟΥΜΕ ΟΛΑ...ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΞΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

  82. Έρεβος avatar
    Έρεβος 27/01/2011 21:07:42

    Μεταμφιεσμένος όχι, γιαουρτωμένος πάντα πλέον...

  83. Orestios avatar
    Orestios 27/01/2011 21:21:20

    Είναι δυνατόν να διαβουλεύονται ακόμη οι ανίκανοι?
    Τί είδους κράτος έχουμε που δεν μπορεί να κουλαντρήσει 300 παράνομους και τους διακινητές τους?
    Τόσο πια εξόφθαλμα επιτρέπεται η παρανομία?????????????????????????

  84. φωτεινη avatar
    φωτεινη 27/01/2011 21:22:47

    απο το φιλοτιμια,χανιωτες αναγνωρισαν μερικους απο τους λαθρο της νομικης οτι μπαινοβγαιναν στα γραφεια του πασοκ.ειναι αληθεια?

  85. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 27/01/2011 21:23:29

    Περιεργη νυχτα η σημερινη.
    Θυμιζει εκεινη τη βραδια του Νοεμβρη 37 περιπου χρονια πριν.
    Αλητες τους λεγαν, τοτε αλητες τους λενε και τωρα.
    Ψωμι-Παιδεια-Ελευθερια τοτε
    Ψωμι-ανθρωπια σημερα
    Η στρατιωτικη χουντα των Αθηνων του Παπαδοπουλου απεναντι τοτε
    Η οικονομικη χουντα του Γιωργου Παπανδρεου απεναντι σημερα

    Εμεις με ποιους τελικα ειμαστε;

    • Bodinus1576 avatar
      Bodinus1576 @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 27/01/2011 21:26:49

      Με τους Έλληνες. Και μιας και αναπολείς τα περασμένα θυμήσου ότι οι τότε είχαν αναρτήσει ελληνικές σημαίες.

      • A.M. avatar
        A.M. @ Bodinus1576 27/01/2011 21:29:53

        Και το κυριότερο ..ΔΕΝ έκαιγαν ελληνικές σημαίες!
        Ήταν τότε ΑΔΙΑΝΌΗΤΟ να καίει κάποιος ελληνική σημαία οποιαδήποτε πολιτικής άποψης και αν ήταν.

    • A.M. avatar
      A.M. @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 27/01/2011 21:28:35

      Ατυχής συσχετισμός.

      • Bodinus1576 avatar
        Bodinus1576 @ A.M. 27/01/2011 21:31:10

        Μην τα λες σε μένα στον αποπάνω πες τα

        • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
          ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ Bodinus1576 27/01/2011 21:40:01

          Οι κοινωνιες και τα αιτηματα μεταλλασονται.Και στην τελικη αν βγουν μπροστα οι μεταναστες και διεκδικησουν το ψωμι εμεις θα τους πουμε ειστε ξενοι σας το απαγορευουμε;

          • Bodinus1576 avatar
            Bodinus1576 @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 27/01/2011 21:53:06

            Φίλε,
            όπως βλέπεις ούτε οι κοινωνίες μεταλάσσονται (Έλληνες) ούτε τα αιτήματα (έξω οι εισβολείς). Και ποιό ψωμί διεκδικούν το δικό μας; Τί λες; Μην μπερδεύεις τα όνειρα μα τις ονειρώξεις

    • firiki2010.wordpress.com avatar
      firiki2010.wordpress.com @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 27/01/2011 22:13:40

      Ναι,ναι σίγουρα! Το έλεγε εξ άλλου χθες -προχθες σε κάποιο κανάλι και η κ Κουρτοβικ. Το "εμείς με ποιους τελικά είμαστε ?" δεν υπάρχει. Το να είμαι "απέναντι" στην πρωτοφανή ανευθυνότητα της κυβέρνησης Παπανδρέου δεν μπορεί να με κάνει απολογητή παραλογισμών και ανερμάτιστων εξισώσεων.

    • Νίκος avatar
      Νίκος @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 27/01/2011 23:00:59

      Όταν ο Θεός έβρεχε μυαλό εσύ γιατί κρατούσες αλεξιβρόχιο;

      • firiki2010.wordpress.com avatar
        firiki2010.wordpress.com @ Νίκος 28/01/2011 11:28:00

        Kάτι επί της ουσίας?

  86. Tem avatar
    Tem 27/01/2011 21:27:28

    είμαι κατά της χούντας του ΠΑΣΟΚ

  87. Tem avatar
    Tem 27/01/2011 21:29:27

    Έκκληση στην κυβέρνηση, τα πολιτικά κόμματα και τις πρυτανικές αρχές να αναλάβουν κάθε δυνατή πρωτοβουλία ώστε να μην χρειαστεί η επέμβαση της Ελληνικής Αστυνομίας στη Νομική Σχολή απευθύνει η Πανελλήνια Ομοσπονδία Αστυνομικών Υπαλλήλων.

    «Ζητήματα του μεγέθους που σχετίζονται με το πανεπιστημιακό άσυλο αλλά και με τη μεταναστευτική πολιτική πρέπει να εκφράζουν την ξεκάθαρη βούληση του συνόλου του πολιτικού συστήματος και η αντιμετώπισή τους να είναι απόρροια διαχρονικά μιας κοινωνικής - λαϊκής ζύμωσης και αποδοχής και όχι αποτέλεσμα αναγκαστικής επιβολής κατασταλτικών μέτρων με την χρησιμοποίηση της Ελληνικής Αστυνομίας» καταλήγει στην ανακοίνωσή της η ΠΟΑΣΥ.

  88. factorx avatar
    factorx 27/01/2011 21:31:46

    Σε εξέλιξη στο πολιτικό γραφείο του Πρωθυπουργού στη Βουλή βρίσκεται σύσκεψη με αντικείμενο την αντιμετώπιση του θέματος.

    Στη σύσκεψη λαμβάνουν μέρος οι υπουργοί Εσωτερικών Γ.Ραγκούσης, Παιδείας Άννα Διαμαντοπούλου, Προστασίας του Πολίτη Χρ.Παπουτσής, ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Γ.Πεταλωτής και η υφυπουργος Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης Άννας Νταλάρα.
    «Δεν κάνουμε ασκήσεις αυταρχισμού. Ακολουθούμε όσα επιτάσσει ο νόμος και οι κανόνες της συντεταγμένης Πολιτείας», ανέφεραν συνεργάτες της κ. Νταλάρα.

    Σε διαρκή επικοινωνία βρίσκεται ο πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου, ο οποίος βρίσκεται στο Νταβός.

    Στη Νομική βρίσκονται ο Αλέκος Αλαβάνος, καθώς και ο Θ. Δρίτσας και ο Π.Λαφαζάνης από το ΣΥΡΙΖΑ

    Εν τω μεταξύ, στην ευρύτερη περιοχή των Προπυλαίων , παραμένουν μέλη οργανώσεων αλληλεγγύης προς τους μετανάστες απεργούς.

    Παράλληλα, έχουμε διαδηλώσεις συμπαράστασης, σε Θεσσαλονίκη, Ηράκλειο και Χανιά.

    Την ίδια ώρα και υπό τους νέους όρους των απεργών μεταναστών, ο ιδιοκτήτης του προτεινόμενου κτιρίου για τη μετεγκατάσταση τους, απέσυρε τη συμφωνία παραχώρησης και ξεκίνησε έρευνα αναζήτησης νέου κτιρίου.

  89. Αντάμ Παπαντάμ avatar
    Αντάμ Παπαντάμ 27/01/2011 21:32:37

    Καλά τι πάθατε όλοι σας και θέλετε αίμα ,δεν καταλαβαίνετε ότι αυτός είναι ο απότερος σκοπός.
    Δεν πειράζει ας γίνει και μερικές ώρες αργότερα η εκένωση της Νομικής ,να μην το παίξει και λίγο αρχηγός ο Αλαβάνος με τους υπαρχηγούς Δρίτσα και Γιαννόπουλο; ,εκτός και αν θέλουμε να κάνουμε την Ελλάδα μπάχαλο .

  90. φωτεινη avatar
    φωτεινη 27/01/2011 21:34:16

    εγω παντως επιμενω περα απο το χτισιμο πορτων και παραθυρων,γιατι δεν τους αφηνουν να κανουν απεργια πεινας ,αλλα πραγματικη ομως.να μπορουν να εισελθουν μεσα μονο νοσηλευτικο προσωπικο,και να επιτρεπονται μονο τα υγρα,οπως γινεται στις απεργιες πεινας πραγματικες.κανενας αλλος μεσα ομως.και να περιμενουμε.

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ φωτεινη 27/01/2011 21:42:58

      Ετσι χρειαζεται!!

    • A.M. avatar
      A.M. @ φωτεινη 27/01/2011 21:46:30

      Σοφή πρόταση.
      Ότι θέλουν οι απεργοί πείνας.
      Πείνα θέλουν;
      Πείνα ΕΓΓΥΗΜΈΝΗ και εξασφαλισμένη να τους δώσουμε.

      Το ξαναγράφω: το βρίσκω σοφό.

  91. Δόκ avatar
    Δόκ 27/01/2011 21:35:20

    Δείτε τα αίσχη: h--p://hungerstrike300.espivblogs.net/ καλούν όλους να πάνε στην Νομική προφανώς για εντάσεις

  92. φωτεινη avatar
    φωτεινη 27/01/2011 21:51:42

    κατα τη γνωμη μου αυτη πρεπει να ειναι η προταση του σαμαρα.καταργηση ασυλου ναι γιατι αυτο πιστευει αλλα ναι στο δημοκρατικο δικαιωμα της απεργιας πεινας.πιο δημοκρατικο απο αυτο δεν υπαρχει.

  93. S.T. avatar
    S.T. 27/01/2011 21:55:36

    Εδώ μια ολόκληρη χώρα βρίσκεται σε απεργία πείνας (ιδεολογική και υλική)16 μήνες τώρα....

  94. factorx avatar
    factorx 27/01/2011 21:58:04

    Πληροφορίες αναφέρουν ότι συμφωνήθηκε να μείνουν οι μετανάστες στο κτίριο το οποίο είχε οριστεί αρχικά.
    Ο ιδιοκτήτης του κτιρίου όπου επρόκειτο να μεταφερθούν, συμφώνησε για τη μετεγκατάστασή τους και επιθυμεί να συζητήσει μαζί τους.

    • S.T. avatar
      S.T. @ factorx 27/01/2011 22:01:53

      να συζητήσει για το υπαρκτό σουρεαλισμό....

  95. Κάποιος avatar
    Κάποιος 27/01/2011 22:02:55

    Ανεξάρτητα από τις όποιες σκοπιμότητες παίζονται γύρω από την κατάληψη της Νομικής, ας αναλογιστούν όσοι θέλουν το κεφάλι των λαθρομεταναστών επί πινάκι, ποιοι πραγματικά βρίσκονται στον πάτο του βαρελιού και τα παίζουν όλα για όλα.
    Αυτοί που θίγεται ο πατριωτισμός τους, ο εθνικισμός τους, το περι δικαίου αίσθημα ,ή η αισθητική τους, βλέποντας ειδήσεις στον καναπέ τους τσιμπολογώντας μπροστά στην TV, ή μπροστά στο pc τους πίνοντας καφέ,
    ή αυτοί που δεν έχουν "που την κεφαλήν κλίναι" και περιφέρονται δεξιά και αριστερά πεινασμένοι και εξαθλιωμένοι.
    Ποιοι νομίζετε ότι φοβούνται περισσότερο και νιώθουν απελπισμένοι ;

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Κάποιος 27/01/2011 22:25:38

      Καλυτερα να μην αρχισουν και καναπεδατοι εθνικιστες να βγαινουν στους δρομους γιατι ξερεις πολυ καλα τι σημαινει αυτο.

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ ψυχραιμια 27/01/2011 22:57:49

        Σημαίνει ότι θα γυρίσουμε σε εποχές Γκοτζαμάνη...

  96. S.T. avatar
    S.T. 27/01/2011 22:03:59

    Οι λαθρέμποροι που θα χάσουν το μεροκάματο των 5.000/ευρώ ανά κεφάλι

  97. papabasileiou kostas avatar
    papabasileiou kostas 27/01/2011 22:06:43

    ΚΥΡΙΕ ΠΑΠΟΥΤΣΗ ΧΩΡΙΣΕ ΤΟΥΣ ΣΕ ΟΜΑΔΕΣ , ΑΝΑ ΔΕΚΑ ΑΤΟΜΑ, ΠΑΡΤΕ ΤΑ ΚΙΝΗΤΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΣΚΟΡΠΙΣΤΕ ΤΟΥΣ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΣΗΜΕΙΑ,,,ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΑΣ ΗΣΥΧΟ,,,ΠΑΡΕ ΑΠΟΦΑΣΗ ΜΗΝ ΑΡΓΟΠΟΡΕΙΣ,,,,,Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΘΕΛΕΙ ΘΑΡΡΟΣ,,,

  98. TIMAIOS avatar
    TIMAIOS 27/01/2011 22:06:45

    Νομιζω ασυλο και λαθρομεταναστευση ειναι δυο διαφορετικα θεματα...το δευτερο νομιζω πολυ πιο σοβαρο, γιατι ειναι ανεξελεγτο. (Το ασυλο λυνεται πολυ ευκιλα θεσμικα)...Μην χανουμε το στοχο...
    Εμεις που ειμαστε εναντιον αυτης της αθλιοτητας καθομαστε και τους βλεπουμε απο την TV (τους Γιανοπουλοκουρτοβικοαλαβαναιους να κανουν οτι γουσταρουν)...Αυτα ειναι!!! Ελλαδα και νομιμοτητα!!!
    Περα απο αυτο σιγα την απεργεια πεινας...ποσες μερες κανουν στα προπυλαια??? Αποκλειεται να πεθανουν γιατι ολες τους οτι κανουν ειναι μονο για την παρτυ τους...οποτε!!! ακουσατε κανενα μυνημα απο τους Λαθροτυνησιους για την Πατριδα τους??? Αφου δεν τους νοιαζει η δικη τους θα ενδιαφερθουν ποτε για τη δικη μας??

  99. φωτεινη avatar
    φωτεινη 27/01/2011 22:10:57

    αγαπητε μου, ο αλλαχ ειναι μεγαλος και φιλευσπλαχνος,φτανει δε χρειαζεται αλλο για τους πιστους.

  100. factorx avatar
    factorx 27/01/2011 22:12:39

    Αλ. Αλαβάνος: "Δεν αποτελεί μία από τις πιο εύστοχες επιλογές η εγκατάσταση μεταναστών απεργών πείνας στο κτίριο της Νομικής Σχολής", δήλωσε, προτείνοντας να κατευθυνθούν προς τα γραφεία της Ευρωπαϊκής Ένωσης και να διαμαρτυρηθούν για τον "αποκλεισμό" των συνόρων της Ελλάδας.

    "Δεν υπάρχει κανένας λόγος να αξιοποιηθεί από την κυβέρνηση η κατάσταση που έχει διαμορφωθεί για να χτυπηθεί το πανεπιστημιακό άσυλο. Θα έπρεπε να επιδειχθεί ανοχή γιατί οι απεργοί πείνας μετανάστες δεν αποτελούν απειλή, δεν έχουν μαζί τους χασίς, δεν γράφουν συνθήματα στους τοίχους, δεν εμποδίζουν τα μαθήματα, δεν βρωμίζουν το κτήριο", πρόσθεσε.

    Τα γυρίζει ο Αλαβάνος;! Άλλα δεν έλεγε το πρωί…

  101. factorx avatar
    factorx 27/01/2011 22:16:37

    Αποστάσεις ΣΥΝ, από την απόφαση των μεταναστών!!!

    "Η σημερινή τους στάση δε βοηθά τον αγώνα τους, παρά δίνει άλλοθι στη κυβέρνηση να επιδιώξει τη κατάργηση του ασύλου", σχολίασε το γραφείο τύπου του κόμματος.
    Όσον αφορά στην πρόταση της πρυτανείας του Πανεπιστημίου Αθηνών για τη μετακίνησή τους σε άλλο χώρο, έκανε λόγο για ηθική τους δικαίωση, που αναδεικνύει το μεταναστευτικό ζήτημα, αποσυσχετίζοντάς το από το ζήτημα του πανεπιστημιακού ασύλου.
    Υπογραμμίζοντας ότι "χρειάζεται μεγαλύτερη υπευθυνότητα από όλους", ο Συνασπισμός απηύθυνε έκκληση προς όλα τα εμπλεκόμενα μέρη να επιδείξουν ψυχραιμία και αυτοσυγκράτηση.

    • anonymous avatar
      anonymous @ factorx 27/01/2011 23:10:06

      Το σόου έγινε, τις εντυπώσεις τις κέρδισαν, τώρα ώρα να την κάνουν με ελαφρά πηδηματάκια.

  102. φωτεινη avatar
    φωτεινη 27/01/2011 22:18:19

    χα χα,αμα φυγουν ,ενισχισχυεται η αποψη περι προπαγανδας κλεφτοκοτοπουλαδων.ποιος ειναι ο ιδιοκτητης του κτιριου?για ποιο λογο το ειχε ετοιμασει?τι σχεσεις εχει με μκο?με τι λεφτα εγινε η ανακαινιση?συμπληρωστε οτι θεωρειται συναφες .

  103. Theo avatar
    Theo 27/01/2011 22:29:27

    ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΟ ΝΑ ΤΙΜΩΡΗΣΕΙ 400 ΠΑΡΑΒΑΤΕΣ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΩΣ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ, ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΟΙΚΑ?? ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΑΥΣΤΗΡΑ ΜΕΤΡΑ ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΦΙΑΣΚΟ?? ΑΥΤΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΟΧΗ, ΥΠΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΣ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΣΤΟΝ ΑΦΑΝΙΣΜΟ ΚΑΙ ΕΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΗΝ ΛΗΘΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ.. Η ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ ΓΙΑ ΚΟΜΜΑΤΙΚΑ ΟΦΕΛΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΑΙΤΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΟΥ ΑΣΥΛΟΥ. ΤΟ ΠΙΟ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΑΠΟ ΟΛΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΕΘΕΙ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΕΠΙ ΤΟΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ.

    ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΤΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΜΑΣ ΣΥΣΤΗΜΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΙΝΗΜΑ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΚΙΝΗΜΑ ΤΗΣ ΑΝΤΙΘΕΤΗΣ ΠΛΕΥΡΑΣ?? (ΠΧ ΚΙΝΗΜΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ).....

  104. ierofantis avatar
    ierofantis 27/01/2011 22:38:49

    300 Λαθρομετανάστες έχουν κάνει κατάληψη στο κτήριο της Νομικής εδώ και 6 μέρες, ενώ διαβουλεύσεις επί διαβουλεύσεων με κάθε λογής χαμαιλέοντα της πολιτικής, των ΜΚΟ, των κομμάτων του 0,05 % και των οργανώσεων των δικαιωμάτων της ρέγγας και του πτερόσαυρου, δεν έχουν αποδώσει τίποτα.

    Ο πρωθυπουργός δε, έχει εκχωρήσει την αρμιδιότητα άσκησης εσωτερικής πολιτικής, στον Πρωθυπουργό Εσωτερικού και στους μη εκλεγμένους φίλους τους.

    Αύριο, αυτός ο Μέγας Διανοητής, ο Γίγαντας της σκέψης και Τιτάνας του Μυαλού, θα διαπραγματευτεί με τους εκπροσώπους της Goldman Sachs, Deutsche Bank και άλλων ευαγών ιδρυμάτων, για το χρέος, την αναδιάρθρωση και την επιμήκυνση...

    Θα ήθελα να τους έβλεπα αυτούς τους τραπεζίτες απο μια γωνία, πόσο θα ξεκαρδίζονταν στα γέλια, λίγο πρίν τη συνάντησή τους με τον Πρωθυπουργό μιας χώρας που παρουσιάζει αυτή την εικόνα για ένα τόσο απλό και απολύτως διαχειρίσιμο θέμα.

    Ζούμε μεγάλες στιγμές ως Έθνος. Καταγράψτε φίλοι τα γεγονότα για να τα αφηγήστε στα παιδιά και στα εγγόνια σας κάποια στιγμή στο μέλλον, ίσως από κάποια άλλη χώρα, που θα έχετε εν τω μεταξύ μεταναστεύσει εσείς...!

    Αστάθμητος παράγων: Η αντίληψη τελικά από τους κοιμισμένους, λοβοτομημένους Έλληνες, της ύπαρξης άμεσου, επικείμενου και σοβαρότατου κινδύνου βιολογικής εξαφάνισης και εθνικής αλλοτρίωσης της εθνικής και πολιτιστικής τους ταυτότητας...

    • Bodinus1576 avatar
      Bodinus1576 @ ierofantis 27/01/2011 22:44:16

      Περίμενε το Σάββατο. Εκεί θα φανεί ο αστάθμητος παράγων

  105. Bodinus1576 avatar
    Bodinus1576 27/01/2011 22:44:33

    Και δεν αναφέρομαι στην ΧΑ

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ Bodinus1576 27/01/2011 22:50:06

      Οψόμεθα, αγαπητέ φίλε, οψόμεθα.

  106. νεφέλη avatar
    νεφέλη 27/01/2011 22:55:20

    Θυμάται κανείς, πότε έγραφε ο Παπαχελάς , ότι η επόμενη μεγάλη σύγκρουση μετά το Δεκ του 2008, θα αφορά μετανάστες; Μας εξηγούσε τι εννούσε;

    Μήπως τώρα, να έκανε ο Νταλάρας εκεί γύρω καμμιά συναυλία για χάρη τους, μπας και βγουν να τον ακούσουν;
    ... κάτι σε μαγεμμένο αυλό, δηλαδή; Τι ειρηνικότερο;

  107. JOHN avatar
    JOHN 27/01/2011 22:59:03

    Με προσοχη παρακολουθω τη σταση του ΚΚΕ στο προβλημα των λαθρομεταναστων.Πως ειναι δυνατον να συμφωνουν με τη καπιταλιστικη αντιληψη περι παγκοσμιοποιησης που δεν εχει κανενα μα κανενα ανθρωπιστικο κινητρο.Οι λαθρομεταναστες ενθαρινονται απο σκοτεινα και τυχοδιοκτικα κεντρα να μεταναστευουν προς δυσμας.Τα κερδη τεραστια για το κεφαλαιο,φτηνο εργατικο δυναμικο,και διαλυση των τοπικων κοινωνιων ωστε να εξουσιαζονται ευκολοτερα και διχως αντιστασεις!Σκεφτονται τα συντροφια οτι ολοι αυτοι ειναι εν δυναμει ψηφοφοροι των δυο μεγαλων κοματων που τοσα δυνα εχουν συσορευσει σ αυτο τον ερημο τοπο?Ποιοι εναι αυτοι που μεταναστευουν απο που πατροναρονται κι ενα μεγαλο ποσοστο που καταληγει?Στους ηδη υπαρχοντες ραγιαδες προστιθονται και αλλοι ετσι για να διαιωνιζεται το μπαχαλο και να εδραιωνεται το συστημα.Γιατι μην εχετε ψευδαισθησεις,αυτοι οι ανθρωποι ειναι τοσο εξαθλιωμενοι και πεινασμενοι που θα γλυψουν και θα δωσουν τα παντα στο καθε κοματοσκυλο για ενα κοματι ψωμι,κι αυτο ακριβως θελουν οι εκαστοτε κυβερνωντες.Το συστημα συντροφια εχει στοχους και μακροπροθεσμη στρατηγηκη,εσεις δυστυχως οχι, απλως προσκαιρα και κοντοφθαλμα προσπαθητε ν αποκομισετε αμφιβολα κι εφημερα ωφελη γι αυτο και η απηχηση σας στη κοινωνια,μολονοτι εχουν ελθει τα πανω κατω,ειναι περιορισμενη γιατι απλουστατα ο κοσμος δεν σας εμπιστευεται και σας φοβατε,σας βλαιπει κι εσας σαν σκοτεινους αντιπαλους και οχι σαν λυση!!

  108. rally monkey avatar
    rally monkey 27/01/2011 23:04:03

    η κουβεντα για το ασυλο και την λαθρομεταναστευση ειναι παραπλανητικη
    αλλα ειναι τα θεματα
    εισαγομενος μουσουλμανικος εξτρεμισμος -
    5η φαλαγγα εγχωριων 'συμπαραστατων' -
    κυβερνηση οργανο ανθελληνων προβοκατορων -
    κλιμα εντασης στην κοινωνια μεταξυ Ελληνων και μεταναστων -
    αποσταθεροποιηση

  109. A.M. avatar
    A.M. 28/01/2011 02:11:52

    Τελικά ΔΕΝ βγαίνουν απ την Νομική.
    Δεν γουστάρουν ρε μάγκα μου! τέρμα!
    Και απ ότι καταλαβαίνουμε κάνουν ό,τι γουστάρουν!
    Και τους επιτρέπει η Ελλάδα να κάνουν ό,τι γουστάρουν!

    h**p://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artid=4615296

  110. A.M. avatar
    A.M. 28/01/2011 02:16:21

    Εγώ είχα την εντύπωση ότι όρους και τελεσίγραφα προς τους παράνομους θέτει το κράτος, όχι το αντίθετο.
    Δυστυχώς διαψεύδομαι πανηγυρικά με τα όσα γίνονται σήμερα στην Νομική.