#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/07/2011 12:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν αποκλείει «επιλεκτική χρεοκοπία» ο Γιούνκερ



Προσπαθούμε να αποφύγουμε λύση που θα επιφέρει «επιλεκτική χρεοκοπία» της Ελλάδας αλλα δεν μπορούμε να το αποκλείσουμε, δήλωσε προσερχόμενος στη σύνοδο, ο πρόεδρος του Eurogroup, Ζαν Κλοντ Γιούνκερ.

Σύμφωνα με τον κ. Γιούνκερ, η γαλλογερμανική συμφωνία μπορεί να διευκολύνει την επίτευξη λύσης στη συνάντηση κορυφής των Ευρωπαίων ηγετών. Πρόσθεσε επίσης ότι το ευρώ δεν είναι σε κίνδυνο, αλλά θα πρέπει να βρεθεί σήμερα συνολική συμφωνία την Ελλάδα.

Τέλος, ο κ. Γιούνκερ επιβεβαίωσε τις πληροφορίες ότι η σημερινή συμφωνία των Ευρωπαίων ηγετών δεν θα προβλέπει την επιβολή φόρου στα κέρδη των τραπεζών.

Ολλανδική επιβεβαίωση

Μετά τον Ζαν Κλοντ Γιούνκερ και ο υπουργός Οικονομικών της Ολλανδίας, Γιαν Κεες Γιάνγκερ, μιλώντας σήμερα το πρωί στο κοινοβούλιο της χώρας του, δήλωσε ότι Γερμανία και Γαλλία συμφώνησαν ότι είναι πιθανή η επιλεκτική χρεοκοπία της Ελλάδας, καθώς περιλαμβάνει συμμετοχή του ιδιωτικού τομέα στο δεύτερο πακέτο διάσωσης.

Ο Ολλανδός υπουργός πρόσθεσε πως υπάρχει μια σειρά επιλογών για το πώς οι τράπεζες θα μπορούσαν να συμβάλλουν στο ελληνικό χρέος, συμπεριλαμβανομένης της ανταλλαγής των παλιών ελληνικών ομολόγων με νέα.

"Το αίτημα για αποτροπή της επιλεκτικής χρεοκοπίας απομακρύνθηκε. Μπορούμε να συνεχίσουμε το τραπεζικό σχέδιο, το οποίο παραμένει εμπιστευτικό. Ομως, το σχέδιο αυτό περιλαμβάνει τις επιλογές που προανέφερα. Ομως, θα οδηγήσει σε συμμετοχή του ιδιωτικού τομέα" τόνισε ο Γιάνγκερ.

 "Στάση πληρωμών"

Το σχέδιο συμφωνίας της σημερινής συνόδου κορυφής προβλέπει περικοπή του δημοσίου χρέους της Ελλάδας και κινδυνεύει να συνεπάγεται "στάση πληρωμών", δήλωσε διπλωματική πηγή.

Επί του σχεδίου το οποίο ετέθη στο τραπέζι των συνομιλιών σήμερα το πρωί, έπειτα από την επίτευξη γαλλο-γερμανικού συμβιβασμού κατά τη διάρκεια της νύκτας στο Βερολίνο, "θα πρέπει να συμφωνήσουν οι εταίροι ως προς το σύνολο σχεδόν των σημείων", πρόσθεσε η πηγή την οποία επικαλείται το Γαλλικό Πρακτορείο Ειδήσεων.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Enzo avatar
    Enzo 21/07/2011 13:34:51

    φουλ για επιλεκτικη παμε.

    • drider avatar
      drider @ Enzo 21/07/2011 13:49:51

      "Σιγά μη κλάψω - σιγά μη φοβηθώ"

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ drider 22/07/2011 06:17:13

        Σωστά. Το Συριζαριό θα συνεχίσει να τρώει με χρυσές μασέλες, ανεξαρτήτως του τί θα συμβεί στον λαό.

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/07/2011 13:39:30

    (Reuters) – Germany and France are willing to allow Greece to slip into a temporary default as part of a bond buyback plan aimed at preventing Europe’s debt crisis from spreading, and have ruled out a levy on banks.

    ΠΠ

  3. armel avatar
    armel 21/07/2011 13:58:05

    ΕΤΟΙΜΑΣΤΕΙΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΕΑ ΜΕΤΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ 6η ΔΟΣΗ...
    ΚΑΙ ΔΕ ΣΑΣ ΛΕΩ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΤΗΝ 7η!... (ΑΝ ΤΗ ΔΩΣΟΥΝ)
    ΜΕΧΡΙ ΤΗ 12η, ΒΕΒΑΙΑ, ΕΧΟΥΜΕ ''ΨΩΜΙ'' ΑΚΟΜΗ...(!!!)
    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ''ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΗ'' ΧΡΕΩΚΟΠΙΑ, ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΑ
    ΑΠΟ ΟΤΙ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΘΑ ΜΕΤΑΤΡΑΠΕΙ ΣΕ ''ΑΠΟΛΥΤΗ'' ΧΡΕΩΚΟΠΙΑ!!
    Α, ΡΕ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ, ΗΓΕΤΗ!! ΟΔΗΓΗΤΗ!!
    ΕΣΕΝΑ ΘΕΛΟΥΜΕ, ΚΑΤΕΒΑ ΣΤΟ ΛΑΟ ΣΟΥ!!...

  4. Κώστας avatar
    Κώστας 21/07/2011 14:13:56

    Το ζητούμενο είναι αν θα εισπραχτούν τα ασφάλιστρα κινδύνου. Ακόμα και η εκτός ευρώ Βρετανία θα έχει ζημιά πολλών δις αν συμβεί κάτι τέτοιο. Εκτός πια αν είδαν οτι τους βγαίνουν τα νούμερα και επιπλέον χρησιμεύσουμε και ως παράδειγμα προς αποφυγήν στα λοιπά "pigs".

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/07/2011 14:31:26

    Παει και ο Πραβατοπουλος Βρυξελλες !!! μαλιστα...

    Ρε Προβατοπουλε,

    ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΗΓΗΘΗΚΕ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΟ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ ΣΑΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΨΗΦΟΥ ΟΙ ΜΗ ΕΛΛΗΝΕΣ ??????? ( Απριλος 2011, θυμιζω.. μην και ξεχαστηκες !!! )

    ΠΕΣ ΜΟΥ ΘΑ ΣΚΑΣΩ ! ΘΕΣ ΝΑ ΣΚΑΣΩ???

    ΠΟΙΟΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΣ ?? πότε ??

    τι πας να κανεις Βρυξελλες αγορι μου?? και καλα να βοηθησεις στις διαπργματευσεις?/ να εγγυηθεις ?? χαχαχχαχαααααααααα ΡΕ ΣΤΟ ΘΕΑΤΡΟ ΤΟΥ ΠΑΡΑΛΟΓΟΥ ΠΑΙΖΕΤΕ???
    Απ τη μια θα Ψηφιζουν οι Δανειστες στη ΤτΕ κ απ την αλλη ΕΣΥ πας εκει ως τι ???
    Ως Ελληνας Διαπραγματευτης??? Υπερ των Ελληνικων Συμφεροντων??

    Ειναι Υπερ των Ελληνικων Συμφεροντων η αλλαγη στο καταστατικο μας?/σας? ΠΟΙΟΝ ΔΟΥΛΕΙΕΣ κ εσυ και τ αφεντικο σου το ΓΑΠ και ο Μπεννυ??? Νομιζεις οτι μας δουλευεις???

    ΕΙΣΑΙ ΓΕΛΑΣΜΕΝΟΣ !!!!

    ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/07/2011 15:20:27

      4. Άρθρο 14 στοιχ. α΄
      ΙΣΧΥΟΝ : (μη δικαιούμενοι να ασκήσουν τα δικαιώματα μετόχων στη Γενική Συνέλευση)
      α΄) Οι μη έχοντες την ελληνικήν υπηκοότητα.

      ΠΡΟΤEΙΝΟΜΕΝΟΝ : (μη δικαιούμενοι να ασκήσουν τα δικαιώματα μετόχων στη Γενική Συνέλευση) α΄) Οι μη έχοντες την ελληνικήν υπηκοότητα ή την υπηκοότητα κράτους μέλους της Ευρωπαϊκής Ένωσης ή του Ευρωπαϊκού Οικονομικού Χώρου.

      Με λίγα και απλά λόγια έχουν λόγο 27 Χώρες της ΕΕ, συν Νορβηγία, συν Ισλανδία συν το #2 κατσάβραχο και ξεπλυματικό Λιχτενστάϊν !

      Δλδ ΑΓΝΩΣΤΟι ΜΗ-ΕΛΛΗΝΕΣ ΜΙΚΡΟΜΕΤΟΧΟΙ <5% Θα ΕΛΕΧΓΟΥΝ…
      - ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΣ
      - ΑΠΟΘΕΜΑΤΑ ΧΡΥΣΟΥ !!
      - ΤΗΝ ΕΠΟΠΤΕΙΑ ΤΟΥ ΤΡΑΠΕΖΙΚΟΥ ΣΥΖΤΗΜΑΤΟΣ
      - ΤΗΝ ΕΠΟΠΤΕΙΑ ΤΩΝ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ
      - ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ !!
      - ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ !!!
      - ΤΟΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΩΝ ΜΗΝΟΝΙΩΝ
      - ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ και ΔΙΕΚΠΕΡΕΩΣΗ ΤΩΝ ΔΑΝΕΙΑΚΩΝ ΣΥΜΒΑΣΕΩΝ!!!!
      - κλπ κλπ


      λεγε Προβατοππουλε... μιλα !!! Ελληνες Βουλευτες ΜΙΛΑΤΕ !!! περιμενω...

      ΠΠ