16/08/2009 02:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν αναγνώρισαν τον θρύλο της ροκ



Νεαρή αστυνομικίνα του New Jersey δεν αναγνώρισε τον Bob Dylan. Ανταποκρινόμενη σε κλήση για κάποιον «κακοντυμένο περίεργο» που παρακολουθεί κάποιο σπίτι, η αστυνομικός τον πλησίασε και τον ρώτησε το όνομά του. Όταν εκείνος απάντησε «Bob Dylan», αντί η κοπέλα να … «βαρέσει προσοχή», συνέχισε να τον ρωτάει τι δουλειά έχει εκεί πέρα κλπ. Δεν γνώριζε ούτε ποιος είναι ο Ντύλαν.

Ο τραγουδοποιός της εξήγησε ότι έχει συναυλία το βράδυ στη πόλη και απλά περνάει την ώρα του κοιτάζοντας τα σπίτια. Τότε το όργανο κάλεσε ενισχύσεις! Αλλά δυστυχώς, ούτε ο δεύτερος αστυφύλακας που έσπευσε δεν φάνηκε να γνωρίζει τον διάσημο Bob Dylan! Γάτες ! Του ζήτησαν λοιπόν κάποια ταυτότητα αλλά δεν είχε τίποτα μαζί του. Όταν  όμως τους είπε ότι μένει σε ένα μεγάλο ξενοδοχείο που βλέπει στη θάλασσα, τον οδήγησαν εκεί, αμφιβάλλοντας αν ο «ταλαιπωρημένος» στην όψη άνδρας έλεγε την αλήθεια.

Φθάνοντας στο  περιβόητο «Oceanside Resort», το προσωπικό  του ξενοδοχείου εγγυήθηκε για την ταυτότητα του ενοίκου τους, γελώντας με την άγνοια των αστυνομικών. Μετά τις αναγκαίες εξηγήσεις,  στα γέλια συμμετείχαν και οι δυο αστυφύλακες. «Δεν μου φάνηκε  για διάσημος…» είπε ανερυθρίαστα η αστυνομικίνα, αγνοώντας προφανώς το μέγεθος της άγνοιάς της.

Ευτυχώς που ο διάσημος καλλιτέχνης δεν τους έδειξε την ταυτότητα του στην οποία ως γνωστόν αναγράφεται το πραγματικό του όνομα που είναι Ρόμπερτ Άλλεν Ζιμερμαν γιατί τότε θα ήταν ακόμα στο τμήμα..

 Πηγή:Asbury Park Press, AP

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 16/08/2009 09:36:10

    Αν σκεφτεί κανείς πως στην Ελλάδα διάβασα κάποτε πως όταν ένας υπάλληλος δεν αναγνώρισε τον μεγάλο ηθοποιό ... Γλέτσο, δέχθηκε τις βρισιές του, ή το ίδιο έγινε και με τον ... βάρδο Σφακιανάκη, που επιτέθηκε στον αδαή που δεν τον αναγνώρισε!
    Αυτή είναι η διαφορά των πραγματικά μεγάλων από τους δικούς μας μικρομέγαλους.

  2. Χι avatar
    Χι 16/08/2009 14:32:44

    Στην Ελλάδα δεν αναγνωρίζονται τίτλοι τιμής. Μόνο ατιμίας.

  3. o Μήτσος avatar
    o Μήτσος 16/08/2009 16:34:49

    Πριν από λίγους μήνες ένας φίλος ρώτησε στις Αρχάνες στο νομό Ηρακλείου κάποιους νέους ντόπιους για το σπίτι του Ross Daly. Ήταν μάλιστα πολύ κοντά στο στο σπίτι που έψαχνε. Η απάντηση ήταν: "ποιός είναι αυτός; Αλβανός είναι;"

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 16/08/2009 16:58:32

    How many years can a mountain exist
    Before it's washed to the sea?
    Yes, 'n' how many years can some people exist
    Before they're allowed to be free?
    Yes, 'n' how many times can a man turn his head,
    Pretending he just doesn't see?
    The answer, my friend, is blowin' in the wind,
    The answer is blowin' in the wind.

  5. Περίεργος avatar
    Περίεργος 16/08/2009 17:07:31

    ΤΟ περίεργο που είναι?
    Η αστυνομικός δεν τον ήξερε ....
    'Ολοι λειτούργισαν στα πλαίσια ....
    no problem....
    Έτσι δεν θα έπρεπε να είναι ??

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Περίεργος 16/08/2009 17:18:39

      έτσι ακριβώς. Υπάρχουν νόμοι για το loitering. Το "ξέρεις ποιός είμαι εγώ ρε" δεν είναι καθόλου μα καθόλου "ιν" εκεί

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 16/08/2009 22:01:26

    Οι τελευταίες πληροφορίες θέλουν τον Ντυλαν να πραγματοποιεί περιοδεία στα παιδικά σπίτια μεγάλων μουσικών. Πήγε στου Λέννον στο Λίβερπουλ και στου Νιλ Γιαγκ στο Γουίνιπεγκ του Καναδά. Στο Νιου Τζέρσι που έγινε το περιστατικό, έψαχνε εκείνη την ώρα το σπίτι του Σπριγκστιν.

  7. Νἰκος avatar
    Νἰκος 17/08/2009 23:39:25

    Και που ειναι το περιεργο; Εκαναν σωστα τη δουλεια τους. Δηλαδη επρεπε να του κανουν μετανοιες επειδη ειναι ο Μπομπ Ντυλαν; Σιγα ρε παιδια. Ανθρωπος ειναι σας και μας, οχι ημιθεος. Και μετα σου λενε οτι θελουν διαχωρισμο εκκλησιας-κρατους. Ειπαμε οχι και οι προοδευτικοι να κανουν οπως οι χριστιανοι με τις εικονες και τα θαυματα.
    Αντιστροφως, αν ηταν Αφγανοι ταλαιπωροι επρεπε να τους μπουζουριασουν;