09/12/2008 16:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν αναβάλλεται η συγκέντρωση της ΓΣΕΕ

Την αναβολή της αυριανής συγκέντρωσης της ΓΣΕΕ ζητεί ο πρωθυπουργός σε επιστολή του προς τον πρόεδρο της Συνομοσπονδίας, Γ. Παναγόπουλο.

«Τις τελευταίες ημέρες, κάποιοι, χρησιμοποιώντας ως άλλοθι τον άδικο χαμό του νεαρού μαθητή, προβαίνουν σε πράξεις πρωτοφανούς βίας. Πράξεις που στρέφονται κατά αθώων πολιτών, κατά των περιουσιών τους, κατά ολόκληρης της κοινωνίας. Πράξεις που πλήττουν την ίδια την Δημοκρατία» αναφέρει ο κ. Καραμανλής στην επιστολή του και προσθέτει: «Η διεκδίκηση και η διαμαρτυρία είναι πλήρως σεβαστά, αναφαίρετα δημοκρατικά δικαιώματα. Λόγω όμως της κατάστασης που έχει διαμορφωθεί τις τελευταίες ημέρες σας καλώ με τη δέουσα υπευθυνότητα να αναβάλλετε την πραγματοποίηση συγκέντρωσης, στο πλαίσιο της αυριανής 24ωρης απεργίας της ΓΣΕΕ, ώστε να μην δοθεί δυνατότητα εκμετάλλευσης μιας εκδήλωσης εργαζομένων για την πραγματοποίηση νέων πράξεων καταστροφικής βίας».

Παρά την έκκληση του πρωθυπουργού η αυριανή συγκέντρωση δεν αναβάλλεται

Υστερα από συνάντηση των επικεφαλής όλων των συνδικαλιστικών παρατάξεων της ΓΣΕΕ και της ΑΔΕΔΥ αποφασίστηκε η πραγματοποίηση απεργιακού συλλαλητηρίου στο Σύνταγμα στις 11:00, αύριο το πρωί με προσυγκέντρωση οργανώσεων στις 10:00 στην Πλατεία Κλαυθμώνος. Σε κοινή τους ανακοίνωση ΓΣΕΕ και ΑΔΕΔΥ καλούν «όλους τους εργαζόμενους να συμμετάσχουν στην αυριανή απεργία και συγκέντρωση, να εκδηλώσουμε όλοι μαζί ειρηνικά και μαζικά την αντίθεσή μας στην κρατική καταστολή αλλά και στις συνέπειες της κρίσης, που για μια ακόμα φορά επιχειρούν να τις μεταθέσουν στις πλάτες των εργαζόμενων και της κοινωνίας».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Xalag avatar
    Xalag 09/12/2008 16:51:46

    Για να δούμε... Θα έχουμε άραγε κατασταση έκτακτης ανάγκης με τη συναίνεση της ΓΣΕΕ????
    Πέφτουν σιγά σιγά οι μάσκες.

  2. Swell avatar
    Swell 09/12/2008 16:59:08

    Θα προσφέρει η ΓΣΕΕ τη ζητούμενη ΕΞΟΔΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ;

  3. Ο Πιο Μεγάλος Πόνος avatar
    Ο Πιο Μεγάλος Πόνος 09/12/2008 16:59:31

    Τελικά, τι ώρα θα γίνει το συλλαλητήριο στο Σύνταγμα και οι πορείες, ξέρει κανείς στα σίγουρα;

  4. bdel avatar
    bdel 09/12/2008 17:01:53

    Και ο αρχηγός της ΕΛΑΣ είναι ακόμα στη θέση του!

  5. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 09/12/2008 17:17:05

    Άσχετο:

    Όταν σου πετάει ο άλλος πέτρα κι εσύ ως ΜΑΤ την παίρνεις από τον δρόμο και την πετάς ξανά προς αυτόν, αυτός δεν είναι λόγος απόταξης από το σώμα?
    Όταν μάλιστα σε καταγράφει και η κάμερα? Πως είναι δυνατόν να περνάει στα τόσο ψιλά αυτό το συγκεκριμένο σημείο? Τι παει να πει "πετροπόλεμος ανάμεσα σε διαδηλωτές και ΜΑΤ" και να προσπερνάνε έτσι οι ειδήσεις αυτό το πράγμα?

  6. ant95388 avatar
    ant95388 09/12/2008 17:26:43

    Eντάξει δυστυχώς ο θάνατος του μικρού Αλέξανδρου έγινε αντικείμενο εκμετάλευσης από κάποιους αλήτες για να δημιουργήσουν όλο αυτό το κλίμα,όμως Κύριε Πρωθυπουργέ ΜΗΝ ΑΦΗΣΕΙΣ τους πρακτορίσκους της USA μεγαλοιδιοκτήτες ΜΜΕ και τους χαφιεδοκόλακες δημοσιογραφίσκους τους να σβήσουν την ελπίδα που ακόμα δικαιούμαστε να έχουμε σε σένα ΑΓΩΝΙΣΟΥ ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΡΕΙ Ο ΔΙΑΟΛΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΤΣΑΓΑΝΟ ΝΑ ΦΕΡΕΙΣ ΣΕ ΠΕΡΑΣ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΜΑΖΥ ΜΑΣ

  7. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 09/12/2008 17:29:57

    Και σε συνδυασμό με το προηγούμενό μου σχόλιο, να πω επίσης οτι από εχτές πληθαίνουν οι μαρτυρίες πως πετούσαν δακρυγόνα μέσα στο πλήθος που διαδήλωνε ειρηνικά. Και οτι από εκείνο το σημείο και μετά, κόσμος που δεν είχε όρεξη να σπάσει, κατέληξε να σπάει μαζί με κουκουλοφόρους. Ύστερα, όπως είπα κι εχτές, οι ξεκουκούλωτοι έσπασαν κατά τις 9 το βράδυ, κι από εκεί και ύστερα έμειναν 300 κουκουλοφόροι να σπάνε και να καίνε μέσα στην γενικότερη αναμπουμπούλα που είχε δημιουργηθεί από πριν.

    Τώρα, στο Παλαιό Φάληρο, τα ΜΑΤ συνέλαβαν 14άχρονο ταραξία και αντί να τον πάνε κατευθείαν στην κλούβα, τον ΠΕΡΙΦΕΡΟΥΝ σαν λάφυρο στα διάφορα στενά, με τους περαστικούς να έχουν συγκεντρωθεί πίσω τους και να τους κράζουν για το θέαμα.

    Το έχουμε χάσει τελίως.

  8. koinos_nous avatar
    koinos_nous 09/12/2008 17:31:15

    Και γιατί παρακαλώ να αφήσει τις μακαρονάδες του και να αγωνιστεί, τι είναι μακάκας;

  9. koinos_nous avatar
    koinos_nous 09/12/2008 17:33:58

    @Ξενος Δάκτυλος 7
    Βεβαίως και είναι λόγος απόταξης,
    επίσης και αν αεριζόταν και ο αέρας είχε φορά προς τους διαδηλωτές.

  10. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 09/12/2008 17:44:36

    Μου συγκρίνεις τον αέρα με τις πέτρες?
    Λοιπόν. Είσαι επαγγελματίας και σε βαραίνει χίλιες φορές περισσότερο το βάρος της υπευθυνότητας, από τον απλό πολίτη, που μπορεί να είναι από βάνδαλος αναρχικός, μέχρι κλινικός ψυχάκιας. Ή κάνεις λοιπόν αυτό που σου είπανε και κάθεσαι σαν κότα να τους κοιτάς, ή πας οργανωμένα και με σχέδιο και τους συλλαμβάνεις. Το να βουτήξεις την πέτρα και να την πετάξεις πίσω στο μουρλοκομείο που σου την πέταξε, είναι επαγγελματική στάση?
    "Κοινός νους" και παπάρια μάντολες.

  11. DAN avatar
    DAN 09/12/2008 17:57:25

    Τώρα θυμήθηκε τη ΓΣΕΕ ο καταρρέων ; ΄Οταν αποφάσιζε τα αντεργατικά μέτρα του, που την είχε γραμμένη ;
    Ψάχνει για συνενόχους στα εγκλήματά του, επικαλούμενος τις "φωτιές" που ο ίδιος άναψε !
    Καμμιά επιείκεια και καμμιά ανοχή στον άσχετο που έφερε την Ελλάδα πάλι στο 1990...
    Η πιο υπεύθυνη στάση αυτή τη στιγμή είναι το αποτελειωτικό σπρώξιμο !...
    Υ.Γ. Ο αναρχισμός ήταν, είναι και θα είναι εκεί... Το ζήτημα είναι ποιος και με ποιες πολιτικές τον ενισχύει και τον ανανεώνει και ποιος του δίνει τις αφορμές να εκτονώνεται...

  12. koinos_nous avatar
    koinos_nous 09/12/2008 17:58:16

    Γιατί δεν κατακρίνεις τον διαδηλωτή που πετάει πέτρες στον αστυνομικό και σε πειράζει μόνο ο αστυνομικός που πετάει πίσω την πέτρα.
    Οταν αυριο θα σε κλέψουν θα έχεις την απαίτηση να σε προστατέψει ο "μπάτσος" ρε καραγκιόζη;

  13. ΣΟΒΟΚΑΗΣ avatar
    ΣΟΒΟΚΑΗΣ 09/12/2008 18:00:37

    κανονικά δεν επρεπε να ναβάλει πρωτα τον αγώνας της ομάδας του και μετα να ζητήσει από την ΓΣΕΕ να αναβάλλει τη δικιά της?

  14. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 09/12/2008 18:11:24

    "Γιατί δεν κατακρίνεις τον διαδηλωτή που πετάει πέτρες"

    Ώστε παρακολουθείς τους σχολιασμούς των τελευταίων ημερών και είδες να μην κατακρίνω τον διαδηλωτή που πετάει πέτρες? Την επόμενη φορά που θα ασχοληθείς μαζί μου, φρόντισε να είσαι σοβαρότερος και εγκυρότερος στην κριτική σου απέναντί μου.

    Όσο για τον λόγο που ζητάω στο συγκεκριμένο θέμα περισσότερη υπευθυνότητα από τα ΜΑΤ, στον είπα. Και επαυξάνω προσθέτοντας οτι εκτός των άλλων, του δίνεις πίσω πολεμοφόδια να τα ξαναπετάξει σε εσένα ή στις πέριξ βιτρίνες..

    Στη Γαλλία έγιναν χειρότερα και οι εκεί Ειδικοί Φρουροί (οι οποίοι είναι οι σκληρότεροι της Ευρώπης και το τελευταίο που θα ήθελες να σου συμβεί είναι να τους βρείς απέναντί σου) δεν θυμάμαι να έχω δει παρόμοια σκηνή σε κανένα πλάνο.
    Επίσης η απόφαση να περνούν οι αστυνομικοί από ψυχολογικό έλεγχο, ελληφθει το 2003 (!) και ξεκίνησε να μπαίνει σε εφαρμογή μόλις το 2008 (!!!).
    Αλλά μόνο τα ξένα κέντρα έχετε μάθει να σας φταινε σε μερικούς, και το μαλακισμένο που θα σπάσει. Αυτοκριτική στο μπουρδέλο, ποτέ. Και όταν την επιχειρείτε που και που έτσι για το «θεαθήναι» την κάνετε με τόσο υποκριτικό τρόπο που και πάλι κατηγορείτε τα ξένα κέντρα για την κατάντια μας, την Τουρκοκρατία και τον κακό σας το φλάρο.

  15. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 09/12/2008 18:31:03

    "Οταν αυριο θα σε κλέψουν θα έχεις την απαίτηση να σε προστατέψει ο “μπάτσος” ρε καραγκιόζη;"
    Καλή η πλάκα.
    Απο πότε έχετε να δείτε αστυνομία να πιάνει κακοποιούς?

  16. nas avatar
    nas 09/12/2008 18:34:04

    Που είναι ο "Ψυχραιμίας" ρε παιδιά; διότι αυτό είναι απαραίτητο ακόμα και σε μας τους "ακίνδυνους" πληκτρολογιοσχολιαστές, που όταν τα "παίρνουμε" δεν πετάμε πέτρες, αλλά κοτρώνες! Υπάρχει κυβέρνηση; υπάρχει κάτι πάνω απο τους ΜΑΤατζήδες για να πειθαρχήσουν και τους κουκουλοφόρους για να μαζευτούν; Οι μεν θα βγάλουν το μένος τους σε έφηβους που έχουν "άγνοι κινδύνου" και οι άλλοι θα κάνουν το παιχνίδι που τους διέταξαν τα αφεντικά τους... οπότε, μην ψάχνουμε βελόνα στα άχυρα. μόνο στη διαφήμιση τη βρίσκουν!

  17. koinos_nous avatar
    koinos_nous 09/12/2008 18:42:42

    Για πες μας ρε Δάκτυλε, ο μπάτσος που εβαζε να παίζουν σφαλιάρες με το νούμερο ενα και το νούμερο δύο "μείωσε την προσωπικότητα" των δύο κλεφτρονιών κατα τον κΣΥΡΙΖΑ τα @@ μου ή πΣΥΡΙΖΑ τη μαιμού ή ξυστά ή παρα τρίχα ή τα δύο κλεφτρόνια με την πράξη τους;

  18. perastikos avatar
    perastikos 09/12/2008 19:05:56

    Καλά η ΓΣΕΕ θέλει εμφύλιο? Μπορεί κάποιος να μου εηξγήσει γιατί έχω χάσει τη μπάλα.

  19. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 09/12/2008 19:14:09

    Λες πες "μας". Εγώ έναν σε βλέπω. Αν μαζευτείτε κάμποσοι, κάντε μου όλοι μαζί το ίδιο ερώτημα (λες και έχω καμια σχέση με ΣΥΡΙΖΑ εγώ ωστε να καλούμαι σε τέτοιο ύφος να σχολιάζω ανακοινώσεις του, αλλά τέλος πάντων) να αποκτήσει αξία τουλάχιστον ποσοτική ως απορία μπας και μπώ στον κόπο να ασχοληθώ με μια τόσο άσχετη και ανεγκέφαλα διατυπωμένη ερώτηση.

  20. koinos_nous avatar
    koinos_nous 09/12/2008 19:29:41

    Εγκέφαλε μου εσύ, ογκόλιθε της διανόησης.

  21. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 09/12/2008 19:38:36

    Δεν μου αξίζουν τέτοιοι τίτλοι ούτε και σε αποκαλώ γενικώς «ανεγκέφαλο» άνθρωπο. Η ερώτησή σου όπως την έθεσες όμως, ήταν. Αλλά αν γενικώς μου αναγνωρίζω κάτι, αυτό είναι ότι τουλάχιστον δεν ανεβάζω τους τόνους με κάποιον, όσο κι αν διαφωνώ μαζί του, αν δεν με έχει προκαλέσει πρώτος. Κάνε αναδρομή στο blog αν θέλεις να το διαπιστώσεις μόνος σου.

  22. koinos_nous avatar
    koinos_nous 09/12/2008 19:47:27

    Καλώς, μηδενίζω την ενταση οκ.

  23. koinos_nous avatar
    koinos_nous 09/12/2008 20:01:44

    Η ουσία είναι ενας 15χρονος νεκρός, ένας μαλάκας με τρία παιδιά στη φυλακή αντί να φροντίζει τα παιδιά του, καταστροφές-λεηλασίες και μεις ψειρίζουμε τη μαιμού αν το αυγό έκανε την κότα η η κότα το αυγό.