#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/03/2013 14:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν ήξερε, δεν ρώταγε η κ. Ακρίτα για το «τρολ»


Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης

Αγαπητή κ. Ακρίτα,

Διάβασα με προσοχή το άρθρο σας της 22/2/13 στα «ΝΕΑ» «Ο Φαήλος και το τρολ», με όλες τις προσβολές που περιλαμβάνει.

Με συγκινεί που αναγνωρίζεται μαγκιά στο ύφος μου, τιμή στην πειραϊκή ανατροφή μου, τρεις γενιές του λιμανιού, και στην αρβανίτικη καταγωγή μου. Μελέτησα και την ιερή αγανάκτηση και την κοινωνική σας ευαισθησία για την δήθεν «προσβολή» μου σ’ έναν  πολίτη, που «στα σκατά κολυμπάει και προσπαθεί να επιβιώσει», όπως γράψατε, συγκινημένη από το δράμα του πονεμένου γιου, που ήθελε κάνοντας μαύρο χιούμορ, να μου στείλει το πτώμα του δυστυχούς πατέρα του, όταν πεθάνει, ως πεσκέσι, γιατί τον ταλαιπωρεί ο ΕΟΠΥΥ.

Του Τελώνου και του Φαρισαίου σήμερα που σας γράφω, όλως τυχαίως.

Είδα εξαρχής, αυτό που εσείς δεν είδατε, πως επρόκειτο για ψευδώνυμο διαδικτυακό προβοκάτορα.Πως κανένας «πονεμένος» δεν υπήρχε. Διότι 1) ο Έλληνας δεν κάνει πλακίτσα με τον θάνατο του πατέρα του και 2) μια γρήγορη ματιά στο προφίλ του, όπου χαβαλέδιαζε με την Eurovision, το …στήθος της Βανδή κλπ, έδειχνε πως όλη η προσωπική «τραγωδία» του, ήταν κοινώς «μούφα».

Εσείς, ίσως λόγω σεναριογραφίας, έχετε συνηθίσει να παίρνετε στα σοβαρά φανταστικούς χαρακτήρες. Εγώ όχι. Εσείς ίσως περιμένετε να ενημερωθείτε για τα προβλήματα του ΕΟΠΥΥ  από διαδικτυακούς καλικάντζαρους. Εγώ όχι, κι έχω σταθερή αντινεοφιλελεύθερη θέση υπέρ της δημόσιας υγείας και παιδείας. Υπάρχουν τα κείμενα μου. Και δεν μιλούσα με πολίτη για την Υγεία αλλά μ’ έναν προβοκάτορα που παρίστανε τον αναξιοπαθούντα.

Και ήταν και συριζαίος ο καλικάντζαρος, ερίτιμος κι ευαίσθητη κυρία των Βορείων Προαστίων. Διότι βγήκαν στη φόρα οι ευχές του κι οι εκκλήσεις του προς την κ. Δούρου και τον κ. Τσίπρα να μην …προδώσουν τις προσδοκίες του, κυρίως όμως βγήκαν στην φόρα οι αλλεπάλληλες φωτογραφίες του σε εξορμήσεις του μέσα σε λίγους μήνες στην Μύκονο, στην Βενετία, στην Φλωρεντία, σε χιονοδρομικά κέντρα, παραλίες και θέρετρα, όπου έπνιγε τον πόνο του, ο δυστυχής «γιος». Τον βγάλανε στα μανταλάκια τον φίλο σας τον «Ρασκόλινικοβ».

Η αλήθεια είναι πως ζώντας σε ένα πανωσήκωμα γονική παροχή στον Κορυδαλλό, δεν έχω την ευαισθησία που γεννιέται μόνο στις επαύλεις της ελληνικής «προόδου», όπου ζείτε εσείς, για ψεύτες, τρολ που υποδύονται τους πονεμένους και ξαποστέλνουν το πτώμα του πατέρα τους πεσκέσι, ως χιούμορ και χάριν αντιπολιτευτικού επιχειρήματος. Δεν με ενοχλεί το ψευδώνυμο, ούτε η γνώμη σας αλλά η υποκρισία.

Εγώ δεν το έχαψα και του απάντησα αναλόγως. Εσείς το χάψατε και το κατάπιατε αμάσητο. Κι όταν γίνανε τα αποκαλυπτήρια για τον πολυτελή τουρίστα και δικαιώθηκε η δική μου επιμονή, δείξατε καταγωγή εκ Μιλήτου: «ενώ είσαστε ευφυής, συμπεριφερθήκατε σαν να μην είσαστε». Δικό σας πρόβλημα.

Αν ήμουν «προοδευτικού» ήθους, θα του έλεγα να πάρει «τα τέτοια μου», όπως είπε ο βουλευτής σύζυγος σας σε αληθινό πολίτη που είχε μπροστά στα μάτια του στα Τρίκαλα. Εγώ, ως «κακός» εθνικιστής, κεντροδεξιός, ό,τι σας βολεύει, έχω μάθει να σέβομαι τους αληθινούς ανθρώπους με αληθινά προβλήματα και να ‘μαι ανελέητος με τους υποκριτές και τους ψεύτες.

Κι εν κατακλείδι, σε πλήρη απόδειξη του δίκιου μου, ο «προστατευόμενος» σας, μετά το ξεβράκωμα, διέγραψε τον λογαριασμό του κι εξαφανίστηκε αλλά εσείς ακόμη πουλάτε συμπόνια για τον ψεύτη. Όπως έγραφε ο ίδιος στο προφίλ του, σχολιάζοντας το καφεδάκι που πετάχτηκε να πιει στη Βιέννη, για να πνίξει τον πόνο του για τον «πατέρα» του, «τρε μανιφίκ»!

Το άρθρο της  Ε. Ακρίτα: tanea

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. usound avatar
    usound 02/03/2013 14:32:20

    Μετά από αυτό λες να αρθρογραφεί η κυρία με ψευδώνυμο; Την πέθανες!

    • Johnny Rep avatar
      Johnny Rep @ usound 02/03/2013 21:08:43

      Δεν νομίζω ότι ο "αδύναμος κρίκος" έχει τέτοιου είδους ευαισθησίες.
      Να θυμίσω πως με τη φιλενάδα της λοιδωρούσαν άτομο με αναπηρία αποκαλώντας τον "σακάτη" με το σκεπτικό ότι δεν είναι σε κανένα συμπαθής κι ότι μας μισεί σαν λαό.

      Για του λόγου το αληθές : http://farmakoglwssa-kirki.blogspot.gr/2012/02/blog-post_7270.html

      Από τη στιγμή που δεν έχει την στοιχειώδη παιδεία να σκεφτεί ότι δεν αναφερόμαστε έτσι σε κανέναν ανάπηρο, περιμένετε να "ιδρώσει" το αυτί της από το απίστευτα εύστοχο κείμενο του Φαήλου που ξεσκεπάζει τις επιλεκτικές της ευαισθησίες (αλά καρτ ανάλογα με το αν ο "προσβαλλόμενος" μας είναι συμπαθής ή αντιπαθής);

      Αφήστε που η κυρία αυτή έχει και βουλευτική ασυλία ("εξ αγχιστείας")...

  2. Neo avatar
    Neo 02/03/2013 14:37:43

    Χεχεχε, εύγε Φαήλο γιατί η κατάσταση με το στρατό των συριζοτραμπούκων του internet. Δεν θυμάται, ή δεν ξέρει, η κα Ακρίτα ότι οι ίδιοι παλαιότερα εκμεταλλευόντουσαν αυτοκτονίες πολιτών για να γρονθοκοπούν τα στήθη τους και να γκαριζουν!

  3. Queen In Black avatar
    Queen In Black 02/03/2013 14:39:56

    Πολλή φασαρία για το τίποτε.

    • JE NE REGRETTE RIEN avatar
      JE NE REGRETTE RIEN @ Queen In Black 04/03/2013 01:43:44

      Μεγαλειοτάτη, βεβαίως συμφωνούμε. Εδώ καράβια χάνονται...
      Μόλις τελείωσε στο Μεγάλο Κανάλι (πώς λέμε Μεγάλος Αδελφός;) η "Ερευνα" του Τσίμα και φυσικά με εξόργισε, ώς αναμενόταν...
      Περί χορήγησης ...ιθαγένειας στα παιδιά των μεταναστών !
      Πρώτον να ενημερώσει κάποιος τον κ. Τσίμα ότι άλλο ιθαγένεια και άλλο υπηκοότητα. Γιά το πρώτο δεν θα έπρεπε κάν να γίνεται λόγος.
      Γιά το δεύτερο ίσως και υπό πολλές προυποθέσεις.
      Μιλούσαν γιά νόμιμους και μη μετανάστες. Υπάρχουν νόμιμοι;
      Ούτε αυτό το ξέρει ο κ. Τσίμας;
      Φυσικά, γιά να μην πολυλογώ, το ρεπορτάζ ήταν γεμάτο μονομερείς αναφορές, μισές αλήθειες και λαικίστικη προπαγάνδα υπέρ των λαθρο.
      Με γελαστά, ευγενικά παιδάκια πού εξηγούσαν το πόσο... Ελληνες νοιώθουν(και άς ήταν και οι 2 γονείς Νιγηριανοί) και ότι ΟΦΕΙΛΕΙ η Ελλάδα να τους δώσει την ιθαγένεια...
      Φυσικά παρέλασαν Ραγκούσηδες, υπάλληλοι των διαφόρων ανθρωπίνων δικαιωμάτων κλπ.κλπ. και ο φαιδρός αριστερούλης του χαβιαριού Bernard Couchner με θεατρικές , μελοδραματικές κορώνες...
      ΑΥΤΟ είναι ΜΕΓΑ θέμα και όχι η διένεξη του Φαήλου με το Τρόλλ, πού το έχουμε ανάγει σε... Εθνικό θέμα.
      Διυλίζουμε τον κώνωπα και καταπίνουμε την κάμηλο, άλλη μιά φορά

  4. μακεδων avatar
    μακεδων 02/03/2013 15:10:01

    Και για τον μετρ της δημοσιογραφίας τον Κυρ Νίκο χρειάζεται μια απάντηση για τους βολεμένους του συστήματος

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ μακεδων 02/03/2013 15:21:47

      Έρχεται κι αυτό...

  5. roadrunner avatar
    roadrunner 02/03/2013 16:12:14

    Η κ. Έλενα Ακρίτα, ίσως, νιώθει τύψεις και ενοχές, για τη δική της,
    προσωπική συμβολή , στην εξυπηρέτηση και στην εξιδανίκευση,
    ενός σάπιου συστήματος, υπέρμετρου καταναλωτισμού με δανεικά,
    παράταιρης χλιδής, ελαφρότητας και διαφθοράς,
    που προωθούσε, μέσα από τα τηλεοπτικά σήριαλ-σαπουνόπερες, δικής της έμπνευσης. Σήριαλ-σαπουνόπερες τύπου «Ελληνική Δυναστεία», που, από το 2004 κυρίως, είχαν ως τηλεοπτικό κοινό, μια μεγάλη μερίδα απλών, λαϊκών ανθρώπων της μικρομεσαίας τάξης, φυσικά. Το σύστημα αυτό, (υποσύστημα άλλου μεγαλύτερου), του οποίου τα συμφέροντα, προήγαγε και η ίδια, ίσως εν αγνοία της, έσυρε τον Ελληνικό λαό, στη γνωστή τραγική κατάληξη τα τελευταία τρία χρόνια.

    Πως λοιπόν να μην έχει η κ. Ακρίτα τύψεις και ενοχές, ως ευαίσθητος άνθρωπος ;
    Οι τύψεις και οι ενοχές της, όμως, δεν θα εξαφανιστούν ως δια μαγείας,
    αν υποδυθεί τον Ρομπέν των συριζαίων τρολλ.
    Και μάλιστα, τον πιο επίμονο και αμετανόητο συνήγορό τους.

  6. ~Mara~ avatar
    ~Mara~ 02/03/2013 16:18:01

    Καλύτερα η περιφρόνηση, παρά η οποιαδήποτε απάντηση.

    • ΜΙΧΑΛΗΣ avatar
      ΜΙΧΑΛΗΣ @ ~Mara~ 03/03/2013 11:26:34

      Μέγα λάθος!Αυτό μας μας έφαγε, μη μιλάς να μην παρεξηγηθούν.... φτάνει πια κάποιος ας τους τα πει έξω από τα δόντια!!!!

  7. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 02/03/2013 17:04:43

    Μπράβο Φαήλο! Φτάνει η υποκρισία των πάμπολλων ευαίσθητων φαρισαίων και της ψευτοκουλτούρας τους...

  8. aggelosview avatar
    aggelosview 02/03/2013 17:14:49

    Αυτή η επιλεκτική "ευαισθησία" της αριστεράς τσακίζει. Μεταξύ χαβιαριού και σαμπάνιας, χτυπάμε όποιον μας χαλάει τη σούπα. Συνηθισμένοι να αλωνίζουν, δημιούργησαν μιας δικής τους "φυλή" που πηγαινοέρχεται εύκολα και ανέξοδα με όποιον τους βολεύει.
    Αυτό το μήνα το παίζουμε ΣΥΡΙΖΑ. Για τον επόμενο βλέπουμε.

  9. N.Π. avatar
    N.Π. 02/03/2013 17:33:01

    Συγχαρητήρια κ. Φαήλο τόσο για το περιεχόμενο ,όσο και για το ύφος της απάντησής σας! Της χρειαζόταν...

  10. Ρύκιος avatar
    Ρύκιος 02/03/2013 17:36:51

    -Μπράβο σας κυρία Έλενα Ακρίτα, του δώσατε και κατάλαβε!
    -Μπράβο σας κύριε Φαήλο Κρανιδιώτη, της δώσατε και κατάλαβε!

    ...τώρα, όποιος κατάλαβε τι εννοώ, έχει καλώς.
    Όποιον όμως δεν κατάλαβε, δε μπορώ να τον βοηθήσω περισσότερο
    διότι δε δύναται να καταλάβει, ότι και να πώ: Το βεβαιώνουν, οι πλέον μαύρες μέρες της Ιστορίας μας.
    Δυστυχώς.

  11. tasos1 avatar
    tasos1 02/03/2013 18:14:43

    Τελικά "ποιος είναι ο αδύναμος κρίκος";

  12. μπακαλιάρος avatar
    μπακαλιάρος 02/03/2013 18:22:11

    κάποτε είχα διαβάσει οτι η κ. Ακρίτα έπαιρνε τιμητική σύνταξη από το ελληνικό Κράτος μόνο και μόνο επειδή ήταν κόρη του Λουκή Ακρίτα Υπουργού Παιδείας του Γεώργιου Παπανδρέου. Ποιος ξέρει αν αληθεύει;

  13. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 02/03/2013 18:39:13

    Εκτιμώ πολύ την κ. Ακρίτα, αλλά δε θα ήθελα με τίποτα να είμαι στη θέση της μετά την απάντηση του Φαήλου!...

  14. Κυθήριος Τ. avatar
    Κυθήριος Τ. 02/03/2013 19:27:52

    Καλό!

  15. Zugzwang avatar
    Zugzwang 02/03/2013 19:40:18

    Παρακαλω πολυ, αγαπητες φιλες και φιλοι, μηπως ξερει καποιος να μου πει αν η ευαισθητη κυρια Ακριτα συγκινηθηκε η αγανακτησε ποτε με τις καθημερινες δολοφονιες η/και τους βασανισμους ανυπερασπιστων γεροντων; Δολοφονιες η βασανισμοι που συμβαινουν πια σε ολη την χωρα και δραστες των οποιων ειναι, ως επι το πλειστον, αλλοδαποι. Η τελευταια λεξη της μοδας, σ'αυτη την ευγενικη δραστηριοτητα, συνισταται στο να δενουν και να φιμωνουν τους δυστυχouς ηλικιωμενους και να φευγουν, αφηνοντας τα θυματα να περιμενουν τον θανατο φιμωμενα και δεμενα χειροποδαρα. Ξερει κανεις αν εκδηλωθηκε ποτε η τοσο ευαισθητη κυρια Ακριτα, αν εξεφρασε καποτε συπονοια προς αυτους ολους τους ατυχους γεροντες και gerontisses;

    • JE NE REGRETTE RIEN avatar
      JE NE REGRETTE RIEN @ Zugzwang 04/03/2013 10:31:51

      @ Ζugzwang καλημέρα, πόσο δίκιο έχεις καιρό τα φωνάζεις αυτά και μαζί σου και εγώ. Κάτι αντίστοιχα έγραφα χθές βράδυ γιά την "Ερευνα".
      Υπάρχουν δυστυχώς και νεώτερα γιά το θέμα των επιθέσεων αλλοδαπών : Ακουσα το πρωί ότι μόνον αυτό το 3 ήμερο έγιναν 5 ή 6τέτοιες φρικτές επιθέσεις εναντίον γερόντων ανά την Ελλάδα. Κανένας δεν επέζησε...Εγκληματικό μένος γιά λίγα ευρώ !
      Η κα Ακρίτα, ο κ. Τσίμας ο κ Couchner (Γιατροί χωρίς Σύνορα, Ανθρώπινα Δικαιώματα κλπ.) θα τα καταγγείλουν;
      Εδώ, το Antinews ,Akenaton , K.Ροδινός, Φαήλος θα κάνουν κάποια ανάρτηση ;;;
      Καλή εβδομάδα

      • Zugzwang avatar
        Zugzwang @ JE NE REGRETTE RIEN 04/03/2013 11:39:54

        Καλημερα JE NE REGRETTE RIEN και καλη βδομαδα. Οπως πολυ σωστα λες, ειναι καιρος οι αρθρογραφοι του Αντινιουζ ν'ασχοληθουν μ'αυτο το θεμα. Δεν μπορει ν'αφηvουμε την κυρια Ακριτα, και καθε κυρια Ακριτα, να οριζει εκεινη ποιοι ειναι οι "κρανιου τοποι" της ελληνικης κοινωνιας.

  16. Ελπιδοφορος avatar
    Ελπιδοφορος 02/03/2013 20:47:48

    Ε ρε και να τα μάθαιναν αυτά οι ανυποψίαστοι ψηφοφόροι των κομμάτων …του λαού.
    Εάν έβλεπαν με τα μάτια τους τι και ποιοι είναι όλοι αυτοί που μάχονται για το δίκιο του εργάτη, ίσως να θα αποφεύγαμε πολλά.
    Κρίμα που δεν έχει ένα μέσο μαζικής ενημέρωσης δικό της η νέα δημοκρατία όπως έχουν όλοι οι υπόλοιποι.

  17. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 02/03/2013 20:53:13

    You never cease to amaze us, κ. Κρανιδιώτη! Μήν ἀφήνετε τούς ψευτοκουλτουριάρηδες ἀριστεράντζες σέ χλωρό κλαδί!!!!!

  18. FRESCO avatar
    FRESCO 02/03/2013 21:47:25

    CONGRATS!

  19. eksothen avatar
    eksothen 03/03/2013 03:41:04

    Πραγματι συγχαρητηρια. Ετσι αποστομωνονται η φαυλοτητα οι ψευδοπροοδευτικοι και οι παντοτε 'ευαισθητοι', που ολως τυχαιως εχουν και αριστερη, ας το ονομασουμε(;;), ιδεολογια.

  20. Niokolaos avatar
    Niokolaos 03/03/2013 08:17:10

    Διάβασα την τελευταία απάντηση της κ. Ακρίτα στον κ. Κρανιδιώτη. Δεν είμαι ούτε με την Κυρία, ούτε με τον Κύριο. Και οι δύο παίζουν με το σύστημα της εξουσίας. Η πρώτη το κατέχει καλά, ο δεύτερος το προσπαθεί. Η κ. Ακρίτα μέμφεται τον κ. Κρανιδιώτη για το μπλακ χιούμορ που είχε η απάντησή του σ' ένα τόσο ευαίσθητο θέμα. Θα ήθελα όμως να παρατηρήσω ότι ο "ορισμός" της βίας του υιού του γέρου πατέρα, είχε το ίδιο μαύρο χιούμορ με την απάντηση. Ο άνθρωπος ορίζοντας τη βία επέλεξε τον τρόπο αυτό για να χρωματίσει τα χάλια της δημόσιας υγείας. Αδράξανε λοιπόν την ευκαιρία για ωραιολογία και δημόσια επίδειξη ευαισθησίας οι επώνυμοι-ετεροδημιούργητοι. Βάλανε μπροστά και πάλι τα επιχειρήματα περί παπούδων, βορείων προαστείων και αυτονομίας των προσωπικών τους ικανοτήτων. Τα έχουμε ακούσει πολλές φορές, αλλά τα καταλάβαμε τα τελευταία χρόνια. Τα ωραία λόγια τους ( επικαιροποιημένα με την "μάγκικη" ειδική διάλεκτο) προς τον ίδιο αποδέκτη δεν πιάνουν πλέον τόπο, όπως δυστυχώς έπιασαν εκείνα της κομματικής παρέας τους περί "ίσων ευκαιριών", τις οποίες για χρόνια έψαχναν μάταια οι εκτός συστήματος και "κράτους οικογενειών".

  21. ΝΙΚΟΣ Π avatar
    ΝΙΚΟΣ Π 03/03/2013 09:07:54

    Ο χωρος μας θα επρεπε εδω και δεκαετιες ναμην αφηνει τιποτε αναπαντητο ,αντιμετωπιζοντας την αριστερα μ'ενοχικα συνδρομα φωνες και πεννες σαν του κυριου Κρανιδιωτη πρεπει να πολλαπλασιαστουν ,τελος με την ιερη αγελαδα του ψευτοπροοδευτικοαριστερου.

  22. DebbyTant avatar
    DebbyTant 03/03/2013 10:13:28

    Η Ελενα Ακριτα ειναι εξυπνη κ ταλαντουχα συγγραφεας που κανει λεφτα με μετριας ποιοτητας τηλεοπτικα σεναρια τα τελευταια χρονια. Μαλλον εχει δικιο ο Φαηλος και πιστευω οτι πρεπει την απαντηση του να την στειλει στα Νεα να την δημοσιευσουν στην στηλη της με τα ιδια εκτυπωτικα στοιχεια.
    Επισης πιστευω οτι μια τοσο εξυπνη κ αξιολογη γυναικα θα τολμηση να ζητηση συγνωμη για το λαθος της.

  23. Ραβινος avatar
    Ραβινος 03/03/2013 13:39:23

    Διαβασα χθες την απαντηση της lady Ακριτα στα ΝΕΑ σελ 70 τι τα θες τι τα γυρευεις μια αγνωριστη δημοσιογραφικη Ακριτα να γραφεια αλλα αντ'αλλων !Για οικοπεδο που πηρε ο παππους της προ αμνημονευτων χρονων σε γειτονια δημοσιογραφων {sic!!} στην Κηφισια !Με λιγα λογια αλλος ενας μυθος της Πασοκολαμογικης περιοδου κατερρευσε ! Ειναι για λυπηση η κοπελλα .Φαηλος -Ακριτα σημειωσατε 2--0 !

  24. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 03/03/2013 14:15:00

    Δημοσιεύτηκε.

  25. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 03/03/2013 14:16:17

    Σας μερσώ, που λέει κι ο Ζήκος.

  26. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 03/03/2013 14:16:50

    Danke sehr.

  27. Παλιοχαρακτήρας avatar
    Παλιοχαρακτήρας 03/03/2013 14:17:00

    Μιας και δεν "έπιασε" ακόμα το οπτικό σας πεδίο την απάντηση της Ακρίτα (εντελώς τυχαία φαντάζομαι), τη βάζω μπας και γίνει ακόμα πιο σαφές ποιον έκανε ποιον "με τα κρεμμυδάκια"...
    http://www.tanea.gr/opinions/all-opinions/article/5004230/pros-fahlo-kranidiwth-kai-oxi-mono/

    Προς Φαήλο Κρανιδιώτη και όχι μόνο...
    Ελενα Ακρίτα | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 02/03/2013 08:00

    Σήμερα δημοσιεύουμε (στη σελίδα 61) την επιστολή του κυρίου Φαήλου Κρανιδιώτη προς τη διεύθυνση της εφημερίδας αναφορικά με το κείμενό μου στις 22/2/13 με τίτλο «Ο Φαήλος και το τρολ».

    Στα 13 χρόνια που γράφω εδώ, ποτέ, ούτε μία φορά, δεν έχω κάνει χρήση της στήλης αυτής για να απαντήσω «επί προσωπικού»: Θεωρώ μια τέτοια πράξη κατάχρηση της δημοσιογραφικής εξουσίας. Επέλεξα να απαντήσω σήμερα για πρώτη φορά και ύστερα από πολλή σκέψη.
    Ο λόγος απλός: Αυτό που διά γυμνού οφθαλμού μοιάζει μια «πιπεράτη» αντιπαράθεση δύο προσώπων, στην ουσία ξεπερνάει και τον κ. Κρανιδιώτη και εμένα: Αφορά μια ολόκληρη κοινωνία. Μια κοινωνία που έχει αρχίσει να αναιρεί τις αξίες της, να χάνει τις προτεραιότητές της, να βλέπει όλο και περισσότερο το «δέντρο» αντί για το «δάσος».
    Κύριε Κρανιδιώτη…
    Πριν ξεκινήσω, επιτρέψτε μου να υπενθυμίσω στους αναγνώστες τη στιχομυθία σας με τον χρήστη του twitter:
    Ρασκόλνικοφ προς Κρανιδιώτη: «Βία είναι ο γέρος μου που πάει στον γιατρό και βρίσκει ταμπελάκι τελείωσαν οι 10 δωρεάν επισκέψεις! Αν πεθάνει, θα σ' τον φέρω!».
    Κρανιδιώτης προς Ρασκόλνικοφ: «Ευχαρίστως, αλλά πού να τον βάλουμε; Α, έχω όμως μια κούτα από τηλεόραση (ασπρόμαυρη). Αν τον διπλώσεις πριν παγώσει, θα χωράει».
    1. Ο χρήστης του twitter, πριν σβήσει τον λογαριασμό του, αναγράφει το πλήρες ονοματεπώνυμό του (@johnpergas). Αρα το επιχείρημά σας περί «ανωνυμίας» δεν ευσταθεί.
    2. Ομολογώ ότι εκπλήσσομαι από τη «μαντική» σας ικανότητα για την οικονομική του επιφάνεια: Θριαμβολογείτε για τις φωτογραφίες από ταξίδια του που καταδεικνύουν οικονομική άνεση. Μα οι φωτογραφίες αυτές ανασύρθηκαν πέντε (!) μέρες ΜΕΤΑ το tweet σας στον χρήστη. Οταν εσείς του απαντήσατε, δεν γνωρίζατε ποιος είναι. Αν έχετε το κληρονομικό χάρισμα, πάω πάσο!
    3. Τελικά τι έχει σημασία; Το πρόσωπο που γράφει κάτι ή το περιεχόμενο του γραπτού του λόγου; Ποιος λέει κάτι ή τι λέει αυτός που το λέει; Εκείνη τη στιγμή «συνομιλούσατε» με έναν πολίτη για την υγεία! Το πρόβλημα είναι υπαρκτό! Αν δεν αντιμετωπιστεί, το «χαρτόκουτό» σας μπορεί πράγματι να χρησιμεύσει: Οχι για τελευταία αλλά για κανονική κατοικία!
    4. Περίμενα όμως από κάποιον που δηλώνει «σύμβουλος» του Πρωθυπουργού σεβασμό - όχι στον χρήστη: Στα υπαρκτά πρόσωπα που ταυτίστηκαν με το κείμενό του! Περίμενα να καταλάβετε, έστω και εκ των υστέρων, ότι η εικόνα που «ζωγράφισαν» οι λέξεις σας ήταν τουλάχιστον αποτρόπαια!
    5. Συγχωρέστε με, κύριε Κρανιδιώτη, που γεννήθηκα σε βόρειο προάστιο, την εποχή που ήταν ακόμα μια γειτονιά δημοσιογράφων. Συγχωρέστε τον παππού μου που αγόρασε το οικόπεδο πολύ πριν γεννηθώ. Κανείς δεν μου είπε τότε ότι αυτό θα μου αφαιρούσε το δικαίωμα να έχω ευαισθησίες, να εξεγείρομαι με αδικίες, να εκφέρω απόψεις!
    6. Κύριε Κρανιδιώτη, το δικό σας παιδί δεν πεινάει, φαντάζομαι. Αυτό σας καθιστά ανάλγητο στις λιποθυμίες των άλλων παιδιών στην Ελλάδα του 2013;
    7. Ο Πρωθυπουργός της χώρας επίσης γεννήθηκε σε «βόρειο προάστιο»! Κατάγεται από μια μεγάλη, ιστορική οικογένεια! Αρα - με τη δική σας λογική - δεν δικαιούται να έχει κοινωνικές ευαισθησίες! Ο Αντώνης Σαμαράς, δισέγγονος της Πηνελόπης Δέλτα, ταξικά οφείλει να είναι σκληρός και ανάλγητος!
    8. Συγχωρέστε με που ζητώ, ως πολίτης, από όποιον έχει σχέση με την εξουσία να είναι πιο προσεκτικός από οποιονδήποτε άλλον, με επώνυμο ή ψευδώνυμο. Να σέβεται ένα πρόβλημα, να αγωνιά για τη λύση του και όχι να καταφεύγει σε «μπλακ χιούμορ»! Στην περίπτωσή σας κρατήστε το «μπλακ». Το «χιούμορ» είχε πάει μάλλον για τσιγάρα!
    9. Οσο για την αναφορά σας στον Γιώργο Κυρίτση, τη θέση μου, όπως την ανάρτησα στο twitter, την ξέρετε - κι ας επανέρχεστε. Γράφω: «Ο Γ. Κυρίτσης είπε: "Να πω ότι θα 3πλασιάσουμε τους μισθούς και στο τέλος να πάρετε τα τέτοια μου;". Η ουσία σαφής, ο τρόπος ανεπίτρεπτος».
    [Αλήθεια, είναι «μαγκιά Πειραιώτη» (όπως αυτοχαρακτηρίζεστε) να εγκαλείτε μια γυναίκα για κάτι που ΔΕΝ είπε εκείνη, αλλά ο σύντροφός της; Ή μήπως «οι μάγκες δεν υπάρχουν πια, τους πάτησε το τρένο»;]
    10. Κλείνοντας: Ο διαδικτυακός μας διάλογος μου έδωσε τροφή για προβληματισμό. Ελπίζω να έδωσε και σε σας… και σε όσους ασχολήθηκαν με αυτόν - πέρα από το «κουτσομπολιό» τύπου «το τάδε είπε ο Κρανιδιώτης», «το δείνα απάντησε η Ακρίτα».
    Ας γίνει λοιπόν όλο αυτό ένα μικρό, ασήμαντο έναυσμα να σκεφτούμε: Οταν κάποιοι μάς δείχνουν με το δάχτυλο αυτόν τον κρανίου τόπο που ζούμε, ας μην κοιτάμε το δάχτυλο. Ας κοιτάμε τον κρανίου τόπο!
    Κατά τα άλλα, από τη μεριά μου η αλληλεπίδρασή μας έκανε τον κύκλο της:
    «Μια στάση εδώ…» που λέει κι ο Μητροπάνος…
    Εγώ κατεβαίνω από το όχημα… Αν εσείς θέλετε να τερματίσετε τη διαδρομή, η επιλογή δική σας!
    Κάτι τελευταίο: Εμείς οι Ελληνες, ως λαός, τον θάνατο τον χλευάζουμε. Τον νεκρό όμως δεν τον εξευτελίζουμε! Ποτέ!

  28. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 03/03/2013 14:18:09

    Θα ψάχνεις να βρεις τέτοια άρθρα της, ώσπου να πέσει μαύρο χιόνι.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 03/03/2013 14:40:31

      Ή αν -ο μη γένοιτο- της συμβεί σε κοντινό της πρόσωπο. Τότε θα δει το φως κι αυτή όπως άλλη πρώην διεθνιστές αριστεροί που έπαθαν κι έμαθαν...

    • Zugzwang avatar
      Zugzwang @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 03/03/2013 18:35:21

      Μηπως ηρθε η ωρα να γραψεις εσυ, Φαηλο Κρανιδιωτη, ενα αρθρο γι'αυτο το θεμα, με τη σημερινη προοπτικη, γιατι το κακο παραγινε; Τα εγκληματα αυτα συνεχως πολλαπλασιαζονται και η βαρβαροτητα τους εχει ξεπερασει καθε προηγουμενο, σε καιρο ειρηνης. Ενα απο τα κειμενα που ξερεις και γραφεις, και που τσακιζουν κοκκαλα, ισως εφερνε καποιο αποτελεσμα. Θα εδινε και λιγο κουραγιο στους γεροντες που θα εβλεπαν οτι δεν τους εχουμε ξεχασει.

    • Zugzwang avatar
      Zugzwang @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 03/03/2013 22:05:46

      @Φαηλο Κρανιδιωτη
      Και πες σε παρακαλω και στην κυρια Ακριτα, εκ μερους μου, οτι "κρανιου τοπος" (διαβασα την απαντηση της) ειναι και τα σπιτια των ανυπερασπιστων γεροντων που σφαζονται καθε βραδυ, ως επι το πλειστον απο λαθρομεταναστες.

  29. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 03/03/2013 14:18:55

    Ούτ' εγώ στη θέση του Κυρίτση, όταν γύρισε στο σπίτι από τα Τρίκαλα τα δυο στενά...

  30. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 03/03/2013 14:20:23

    Είχα ένα κομμάντο που στην αναφορά, γιατί είχε κάνει μια μα...κία, έλεγε κάτι για την "άρρωστη γιαγιά του κλπ". Κάπως έτσι...

  31. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 03/03/2013 14:41:56

    Όταν η αντιπαράθεση είναι δημόσια, όλοι θα λάβουν τη στάση της περιφρόνησης ως ένοχη σιωπή. Επομένως;

  32. Kimon avatar
    Kimon 03/03/2013 15:13:09

    Συγχαρητήρια κ Κρανιδιώτη,
    Οι ψυχοπονιάρηδες «προοδευτικοί και δημοκρατικοί» θολοκουλτουριάρηδες των βορείων προαστίων, των συστημικών πολιτικών οικογενειών, της Μυκόνου, του χρήματος και της χλιδής, που αποβλάκωναν για δεκαετίες την Ελληνικό λαό με το γνωστό δακρύβρεχτο «αριστερό» επιτηδευμένο ύφος, εισπράττοντας ανενόχλητοι πακτωλό χρημάτων από το πρυτανείο, αποκαλύπτονται...

  33. alex23 avatar
    alex23 03/03/2013 19:26:46

    δυστυχως η κα ακριτα μετα το φιασκο, δεν εχει την μεγαλοψυχια που πρεπει για να παραδεχτει οτι επεσε θυμα της αναγκης της να πουλησει προς τα εξω αριστερο προοδευτισμο εναντια σε αυτους που ο πολιτικος της χωρος θεωρει πολιτικους αντιπαλους και αποδεχτηκε ταχιστα και χωρις ελεγχο την προπαγανδα ανωνυμων στο ιντερνετ..φανταζομαι ομως οτι η ιδια οταν κοιταει στο ιντερνετ, θα ειναι ιδιαιτερα προσεχτικη σε ιντερνετικα δημοσιευματα ακομα και σε σοβαρες ιστοσελιδες πχ για τον θανατο καποιων, και θα ψαχνει να το επιβεβαιωσει και απο αλλες πηγες και οχι να στελνει συλληπητηρια και να γραδει επικηδιους..

    αλλα η κατοχη της απολυτης αληθειας ειναι τυπικη συμπεριφορα των ακρων, που την υποστηριζουν ακομα και οταν δεν μπορουν να εξηγησουν πειστικα γαιτι δεν την βλεπει κανεις αλλος ...

  34. ΤΡΟΦΩΝΙΟΣ avatar
    ΤΡΟΦΩΝΙΟΣ 03/03/2013 21:09:59

    Τελικά Φαήλε κατάφερες αυτό που τόσα χρόνια Δεν υπήρχε στην Ελλάδα !

    Είσαι ένας Έλληνας πολίτης που τα έβαλε με τους Δήθεν "προοδευτικούς" , τους ξεμπρόστιασε και τώρα οι λεγόμενοι "πνευματικοί τους ταγοί" , παθαίνουν επαναλαμβανόμενες νευρικές κρίσεις και μόνο με το άκουσμα του ονόματός σου !

    Συνέχισε έτσι , μήπως και κάποια ημέρα δούμε στο καναβάτσο τους "δήθεν αριστερούς" , από την επερχόμενη κοινωνική χλεύη ...

  35. spyros avatar
    spyros 03/03/2013 21:39:06

    Συνέχισε έτσι Φαήλο.
    Στηρίζουμε.

  36. JE NE REGRETTE RIEN avatar
    JE NE REGRETTE RIEN 04/03/2013 15:46:35

    τώρα αυτό εις διπλούν !!!