Δεν έχουν τον... θεό τους στον ΣΥΡΙΖΑ
01/06/2014 17:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν έχουν τον... θεό τους στον ΣΥΡΙΖΑ

Δεν ξέρουμε αν κάποιος… Κατρούγκαλος εκφράζει την επίσημη θέση του ΣΥΡΙΖΑ, όμως έχει ενδιαφέρον η απάντησή του στο ερώτημα που είχε θέσει και το antinews, σχετικά με το αν θα ψήφιζαν Πρόεδρο της Δημοκρατίας συγκεκριμένο πρόσωπο κοινής αποδοχής. Αν ήταν ο Γλέζος, ο Μίκης ή ο… Σκουρλέτης γράφαμε εμείς, όμως υπάρχουν κι άλλοι οι οποίοι συγκεντρώνουν θετικές γνώμες και στον χώρο της Αριστεράς.

Ο καθηγητής Κατρούγκαλος λοιπόν που εξελέγη ευρωβουλευτής όταν ρωτήθηκε στον Σκάι σχετικά απάντησε: «Ακόμη και το Θεό τον ίδιο να προτείνουν, ο ΣΥΡΙΖΑ δεν θα συναινέσει».

Με αυτό τον τρόπο ο κ. Κατρούγκαλος θέλησε να ξεκαθαρίσει ότι ο ΣΥΡΙΖΑ δεν πρόκειται να στηρίξει καμία υποψηφιότητα που θα φέρει η κυβέρνηση.

Δεν ξέρουμε αν με το Θεός εννοεί τον… Ύψιστο. Πολύ αμφιβάλλουμε διότι δεν μπορεί ο Θεός από δήμαρχος να γίνει κλητήρας. Να εγκαταλείψει τον Παράδεισο για να γίνει Πρόεδρος στην Ελλάδα, πολύ αμφιβάλλουμε.

Να τον προτείνει κανείς, επίσης είναι αμφίβολο διότι τότε θα έπρεπε να πάει σε ψυχίατρο.

Εκτός κι αν με το Θεός ο Κατρούγκαλος εννοεί κάποιον άλλον.

Για παράδειγμα οι Ολυμπιακοί λένε «θεός ο Σπανούλης», οι Παναθηναϊκοί «επιστρέφει ο θεός ο Καραγκούνης. Στην Αριστερά δε μπορεί να εννοούν Θεό τον Λένιν, τον Στάλιν ή τον… Τσάβες. Ποιος ξέρει. Σίγουρα ο Θεός αγνοεί την ύπαρξη και του Κατρούγκαλου και του Τσίπρα.

Επομένως, το μόνο που μπορούμε να υποθέσουμε είναι ότι στον ΣΥΡΙΖΑ τρέμουν ότι θα μείνουν για χρόνια στην αντιπολίτευση. Επίσης, επιβεβαιώνουν τον πολιτικό τους αμοραλισμό. Ακόμη και αν προταθεί ένας άνθρωπος που στο πρόσωπό του θα ενώνεται όλη η Ελλάδα, ο ΣΥΡΙΖΑ θα πει όχι. Μέχρι εκεί φτάνει η δίψα για εξουσία.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. roadrunner avatar
    roadrunner 01/06/2014 17:44:25

    Μνήμη έχουμε και θυμόμαστε τι έχουν πει στο Σύριζα για το ποιούς προτιμούν για συμμάχους :
    "Και το θεό τον ίδιο να προτείνουν για πρόεδρο δεν συναινούμε...." (Κατρούγκαλος, 2014)
    "Θα συμμαχήσουμε ακόμη και με το διάβολο για να πετύχουμε αποτελέσματα για τη χώρα" (Τσίπρας, Ιανουάριος 2013) Τα συμπεράσματα δικά σας...

  2. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 01/06/2014 17:57:18

    βίοι παράλληλοι με τον Γιωργάκη

  3. airman avatar
    airman 01/06/2014 18:03:32

    Η τακτική του ανταρτοπόλεμου καλά κρατεί! Από τη στιγμή που ούτε με το "μοχλό" του δημοψηφισματικού χαρακτήρα που έδωσαν στις Ευρωεκλογές δεν κατάφεραν τίποτα ουσιαστικό, προσπαθούν να πετάξουν το μπαλάκι όσο πιο μακριά γίνεται (μέχρι τον επόμενο Μάρτιο που υποσχέθηκε εθνικές εκλογές ο Στρατούλης), με στόχο μέχρι τότε αφενός να δημιουργήσουν "de facto" κλίμα ακυβερνησίας και αφετέρου να συνεχίσουν να διατείνονται ότι η Κυβέρνηση είναι "υπό προθεσμία". Αντί να προσπαθήσουν να αρθρώσουν δημιουργικό λόγο, στοχεύουν με κάθε τρόπο να θέτουν εμπόδια και με λεονταρισμούς να συγκρατήσουν τους νοσταλγούς του ΠΑΣΟΚισμού που έχουν κατασκηνώσει στην Κουμουνδούρου. Αφιονισμένοι για την εξουσία που δεν τους "κάθεται", δίνουν παράταση στον υπέρ πάντων αγώνα που μέχρι σήμερα δεν έχει οδηγήσει πουθενά. Υ.Γ. Αλέξη σε περίπτωση που εκλεγεί και Πρόεδρος της Δημοκρατίας μη σκας, τον Ιούνιο του 2016 θα γίνουν σίγουρα εθνικές εκλογές. Σε βολεύει δε σε βολεύει, τότε δεν έχει παράταση!

  4. η Dimi avatar
    η Dimi 01/06/2014 23:00:44

    “H ΡέναΔούρου… αυτοτρολάρεται! |news.gr.msn.com/political | Σαββάτο, 31 Μαΐου, 2014 @17:57 Αφού διέψευσε στον προσωπικό της λογαριασμό ότι χτυπούσε παλαμάκια στον Άκη Τσοχατζόπουλο ανέβασε fake φωτογραφίες να είναι στο πλάϊ του Ανδρέα Παπανδρέου και του Κιμ Γιονγκ Ουν.. Χαμός γίνεται τις τελευταίες ώρες στο twitter μετά τη φωτογραφία που δείχνει κάποια που μοιάζει στη Ρένα Δούρου να χτυπά παλαμάκια στο περίφημο ζεϊμπέκικο του Άκη Τσοχατζόπουλου. Η ίδια στον λογαριασμό της με αρκετή δόση ειρωνείας διέψευσε ότι είναι εκείνη στη φωτογραφία γράφοντας: «Δεν θέλω να σας στεναχωρήσω αλλά δεν είμαι ο Benjamin Button ουδεμία σχέση έχω με την εικονιζόμενη. Ευχαριστώ». Αυτό που ακoλούθησε δεν έχει προηγούμενο, καθώς αρκετοί άρχισαν να τοποθετούν την κ. Δούρου σε διάφορες στιγμές, όπως δίπλα στον Ανδρέα Παπανδρέου, στον Κιμ Γιονγκ Ουν, σε ιθαγενείς της Αφρικής, ενώ όπως ανέφερε η ίδια: «Βροχή οι αποκαλύψεις... Αμφιταλαντεύομαι για το αν θα μοιραστώ αυτή που είμαι στη Ναυμαχία της Σαλαμίνας»! ** “Καλύτερα να μένεις σιωπηλός και να θεωρείσαι ανόητος, παρά να μιλάς και να αίρεις κάθε αμφιβολία.” ~Αβραάμ Λίνκολν, 16ος Πρόεδρος των ΗΠΑ



    "Το να κουβεντιάζεις με τους ανόητους, είναι σαν ν' ανάβεις δάδα για τους τυφλούς."
    ~Pierre Claude Boiste, Γάλλος λεξικογράφος

    • Thanos. avatar
      Thanos. @ η Dimi 02/06/2014 15:26:04

      Aγαπητή Dimi, μην βάζεις τέτοια για το παρελθόν πολιτικών γιατί φαντάζεσαι τον Χρύσανθο σε υπόγειο με το Λεωνίδα Κύρκο να συνομωτούν για την ανατροπή της Δεξιάς και του Κεφαλαίου? Ή τον Τατούλη στα γραφεία του ΜΛ ΚΚΕ να προτείνει τη διαρκή επανάσταση του Τρότσκυ με καταλήψεις και οδοφράγματα? Για να μην μιλήσουμε για το παρελθόν των συγκυβερνώντων Πασόκων που διέσωσαν το Σαμαρά και του κάνουμε ζημιά τώρα που προσπαθεί να συνέλθει απο το "μήνυμα" των εκλογών... Αστα καλή μου Dimi. Πολύ βρώμικη υπόθεση η πολιτική, κι όσο πιο παλιός, τόσο πιο βρώμικος ο πολιτικός...

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ η Dimi 03/06/2014 07:55:46

      Thanos, κάποτε χρειάζεται να σπάσουμε το κακό σπυρί για να χυθεί το πύον. Μόνον η κριτική και οι διαπιστώσεις για τα πολλά κακώς κείμενα στη χώρα μας δεν φαίνεται να είναι η λύση. (Επί της γης, Πολιτείες Αγγέλων δεν υπάρχουν). Στη προκειμένη περίπτωση η αμετροέπεια, ο εκτροχιασμός του λόγου, οι εξυπνακισμοί, “ο θόρυβος ο πολύς” για το απόλυτο Τίποτα, ΔΕΝ επιτρέπουν στη νεοφώτιστη Αρχόντισσα να εργασθεί συνειδητά και να κάνει τη μεγάλη διαφορά στο δύσκολο Δημόσιο Έργο της για το οποίο άλλωστε, υπέρ το δέον διαφημίστηκε και υπερψηφίστηκε! “Υπερωρίες” στα Μέσα Κοινωνικής Δικτύωσης, για να.. "αυτοτρολάρεται!" η Περιφερειάρχης ΔΕΝ λογίζονται, ΔΕΝ αναγνωρίζονται και ΔΕΝ αμοίβονται με Χρήμα Δημόσιο, πανάκριβο, ζεστό. Αντιθέτως, θεωρώ ότι για τη “διαδικτυακή παρουσία και αερολογία” όλων αυτών των κυρίων και κυριών-Σωτήρων του Έθνους, επείγονται οι έλεγχοι και οι μειώσεις των αποδοχών τους, βάσει πάντα των αποδεικτικών στοιχείων.

  5. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 02/06/2014 00:46:15

    Τον Θεό αποκλείεται να τον προτείνουν γιατί είναι ...άθεοι! :)

  6. Thanos avatar
    Thanos 02/06/2014 15:18:07

    Mπά? συμμετέχει και ο ΣΥΡΙΖΑ στον πολιτικό αμοραλισμό της προεδρολογίας τώρα? Αλλά θα μου πείς αυτή είναι η μοίρα των κομμάτων όταν γίνονται κόμματα εξουσίας. Τουλάχιστο είναι μια παρηγοριά για την ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ που ήδη έχουν χρησιμοποιήσει συχνά τον πολιτικό αμοραλισμό για χάρη της εξουσίας...