13/12/2011 18:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν έχουν θέση στις λίστες της Ν.Δ. όσοι ζήτησαν αναδρομικά

Οι νυν και πρώην βουλευτές που ζήτησαν δικαστικώς  αναδρομικά, αναμφίβολα, προκάλεσαν την κοινωνία.

Σε μια περίοδο που ακόμα και οι χαμηλοσυνταξιούχοι βλέπουν τις πενιχρές τους συντάξεις να περικόπτονται, οι πρώην βουλευτές, με παχυλές συντάξεις οι περισσότεροι,

ζητάνε, από ένα πτωχευμένο κράτος,  χιλιάδες ευρώ.

Ουδεμία σημασία έχει οτι το σχετικό αίτημα  υπεβλήθη προγενέστερα της κρίσης.

Γιατί δεν παραιτήθηκαν όταν ενέσκηψε η κρίση;

Οι αιτούντες τα αναδρομικά  έδειξαν οτι είναι παντελώς αποκομμένοι από το κοινό αίσθημα.

Δικαίως προκάλεσαν την αγανάκτηση και την οργή της κοινωνίας.

Και το χειρότερο: τη χλεύη του απλού πολίτη.

Μετά απ'  όλα αυτά  έχουν το ηθικό ανάστημα να είναι εκ νέου υποψήφιοι;

Κατά τη δική μας γνώμη όχι.

Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Enzo avatar
    Enzo 13/12/2011 18:36:27

    Να ηταν μονο αυτοι!
    εχει πολυ σαβουρα εκει μεσα για πεταμα.

  2. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 13/12/2011 19:09:40

    Σιγά μην στάξει η ουρά του γαιδάρου.
    Στηρίζουμαι όλους τους μνημονιακούς Υπουργούς.
    Παρέχουμε ψήφο εμπιστοσύνης σε Βενιζέλο Παπακωνσταντίνου και λοιπούς.
    Δεχόμαστε τον προυπολογισμό του θα δούμε.
    Εγκαλούμαστε που δεν καταθέτουμε προτάσεις από τον Υπουργό που Δυστυχώς σήμερα ανακάλυψε τα λάθη και τις αστοχίες....
    Αλλά το πρόβλημα είναι η ...ουρά του γαιδάρου;

    ΥΓ

    & φυσικά η ΝΔ θα έπρεπε να καλέσει να αποσύρουν τις απιτήσεις και να τους διαγράψει αν δεν το έκαναν. Πριν όμως γιατί μετά το Χριστό προφήτης δεν νοείται....

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 13/12/2011 19:10:02

      ...απαιτήσεις

  3. stanley@gr avatar
    stanley@gr 13/12/2011 19:23:16

    οσοι βρισκονται στη λιστα της ντροπης δεν θα βρεθουν στα ψηφοδελτια!
    τοσο απλο!

    • Τιγράνης avatar
      Τιγράνης @ stanley@gr 14/12/2011 01:58:59

      Δυστυχώς, δεν ισχύει αυτό που λες...

      • stanley@gr avatar
        stanley@gr @ Τιγράνης 14/12/2011 03:12:00

        ειναι ομως απαραιτητο!
        αλλα για φαντασου να χασει η ΝΔ απο το δυναμικο της τον μεγα Νικολοπουλο εκ Πατρων!!
        μας παριστανε και τον συμπονουντα και παλευε για τα δικαιωματα των εργαζομενων των 592 ευρω!
        εχουν υποχρεωση ολοι οι ψηφοφοροι στην μνημη!!
        Δεν ξεχνω!

  4. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 13/12/2011 19:23:42

    Εχει αγανακτήσει ο κόσμος με την αναισθησία τους και το φιλοτομαρισμό τους. Ο εαυτούλης τους και μόνο κι ας χαθούν τα πάντα. Αποκομμένοι από την πραγματικότητα, ασφαλείς μέσα στα προνόμιά τους , προκλητικοί, ανόητοι και άπληστοι. Είναι επιτακτική ανάγκη ,να ΜΗΝ είναι στις λίστες!

  5. NIK THE GREEK avatar
    NIK THE GREEK 13/12/2011 20:05:30

    Ελα βρε πως κανετε ετσι 29 εκ αναδρομικα ζητανε τα παιδακια,βγαλτε τα και δοστε τα,τι ειναι 29 εκ τιποτα ουτε οσα θα μαζεψουνε απο τις δαπανες για την υγεια!!
    #$%*&+{{?,Προσθεστε οτι μπινελικια θελετε θα τους ταιριαξουν απολυτα,εξυπακουεται βεβαια οτι δεν θα τολμησουν να εκτεθουν στην ψηφο του Ελληνικου λαου,ουτε σε κανενα επικρατειας για ξεκαρφωμα.

  6. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 13/12/2011 22:37:20

    Ἐγὼ θὰ ρωτήσω, κι ἂς μὴν πάρω ἀπάντηση:

    Αὐτὸ ποὺ δημοσιεύθηκε ἐδῶ τὶς μέρες τῆς πτώσης ΓΑΠ, ὅτι ὅσοι τατσιμιτσικότσιασαν μὲ τὸ ΠΑΣΟΚ -ΔΕΝ- θὰ εἶναι ὐποψήφιοι, τό'φαγε τὸ φίδι τὸ μαῦρο ἢ ἰσχύει ἀκόμη;;;


    ΥΓ: Φάκτορα, ἡ λειτουργία τῆς ἐνημέρωσης μὲ μέηλ γιὰ τὶς ἀπαντήσεις ἦταν πολὺ χρήσιμη, κρῖμα ποὺ τὴν ἀφαίρεσες.

  7. Μάρκος avatar
    Μάρκος 13/12/2011 22:42:51

    Δεν έχουν θέση στις λίστες, κι όσοι στηρίζουν τη χουντική κυβέρνηση Παπαδήμου. Εκεί κάνουμε τις πάπιες; Τα αναδρομικά τα ζήτησαν το 2008, όταν ακόμη δεν υπήρχε τίποτα στον ορίζοντα από κρίση. Και ήταν νόμιμο να τα διεκδικήσουν. Αυτό είναι το πρόβλημα...

    • stanley@gr avatar
      stanley@gr @ Μάρκος 14/12/2011 03:13:09

      το γνωστο ποιημα με το νομιμο και το ηθικο!
      δυστυχως φιλε Μαρκο, μας τελειωσαν τα λαμογια!!

  8. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 14/12/2011 01:32:11

    Το 2008, ειδικά στην ΝΔ (και ειδικότερα ο κος Καλλιώρας, τότε Τομεάρχης Οικονομίας, που συνυπογράφει), ώφειλαν να γνωρίζουν ότι πάμε για φούντο. Αλλοιώς, ένα βήμα απέχουμε από τον ισχυρισμό του ΓΑΠ ότι "δεν γνώριζε".