04/10/2009 13:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν έχει ψηφίσει ούτε ο μισός κόσμος και έβγαλαν πάλι αποτέλεσμα!!!



Απαράδεκτες καταστάσεις συμβαίνουν πάλι. Προσέξτε να δείτε τι πάνε να κάνουν:

Δημοσιεύτηκαν πριν από λίγο στο διαδίκτυο τα εξής ποσοστά

ΠΑΣΟΚ ποσοστό 42,5 +

Ν.Δ 36.5% +- 1%

ΚΚΕ 8%

ΣΥΡΙΖΑ 3.4%

ΛΑΟΣ 5%

Τι παρατηρείτε; Μόνο στη ΝΔ δίνουν «+-1». Στο ΠΑΣΟΚ και τα άλλα ξέχασαν (;;;) να το βάλουν.

 Δίνουν δηλαδή στη ΝΔ το χειρότερο αποτέλεσμα των δικών τους δημοσκοπήσεων και στο ΠΑΣΟΚ το καλύτερο !!!

 Και το κάνουν αυτό επειδή μόνο στην χειρότερη περίπτωση για τη ΝΔ και για όλα τα άλλα κόμματα, μπορεί το ΠΑΣΟΚ να βγάλει αυτοδυναμία – κι αυτή οριακά .

 Σε όλα τα άλλα σενάρια το ΠΑΣΟΚ θα υπολείπεται.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Kennan avatar
    Kennan 04/10/2009 13:31:24

    Το πράσινο παρακράτος σε όλο του το μεγαλείο, έπιασε δουλειά. Συνηθισμένες πρακτικές του παρελθόντος. Τι περιμένεις όταν ο GAP βγάνει και λέει ότι θα έχει καθαρές σχέσεις με τους νταβατζήδες.

  2. kirdou avatar
    kirdou 04/10/2009 13:41:12

    Αν δινουν 5% διαφορα απο το πρωτο κυμα exit poll στα αστικα κεντρα χωρις την επαρχια η τελικη διαφορα παει για 2-3%.Αν ισχυουν βεβαια αυτα τα που βλεπουμε και αν εχουν πεσει μεσα τα exit poll....

    • Nick avatar
      Nick @ kirdou 04/10/2009 13:56:33

      Και εγώ προ το 2-3% συγκλίνω. Τώρα για τα exit poll, πάλι ρόμπες θα γίνουν...

  3. derbederis avatar
    derbederis 04/10/2009 13:46:49

    Οι δεξιοί, είστε ικανοί να χάσετε με 4 μονάδες και να πανηγυρίζετε! Το χειρότερο αποτέλεσμα για το Πασοκ δεν είναι η μη αυτοδυναμία αλλά η ισχνή πλειοψηφία των 151 εδρών. Η μη αυτοδυναμία είναι όμως καταστροφική για την χώρα για την οποία είναι προφανές ότι τα τελευταία 5,5 χρόνια δεν δίνετε δεκάρα.

    • kostas avatar
      kostas @ derbederis 04/10/2009 14:14:54

      Και η αυτοδύναμη κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ το ίδιο είναι κατά τη γνώμη μου. Όχι γιατί ο ΚΚ ήταν καλός όλα αυτά τα χρόνια αλλά γιατί ο ΓΑΠ μου φαίνεται «ύποπτος»

      • kirdou avatar
        kirdou @ kostas 04/10/2009 14:19:17

        Πριν απο λιγο ο σκαι εδωσε τους οικολογους πανω απο 3%.Αρα αυτοδυναμια παπαλα παμε σε δευτερο γυρο

        • petrak avatar
          petrak @ kirdou 04/10/2009 14:37:30

          Παιδιά, είπαμε σιωπηλά μέχρι στις 7. Ψηφίζουμε αντίθετα με το σύστημα των "νταβατζήδων", λέμε άλλα στοιχεία στους δημοσκόπους των exit polls. Όχι λευκό, όχι άκυρο, όχι αποχή, όχι πολύ μικρά κόμματα για να τους έχουμε σε αγωνία.

          Πάμε μαζικά μετά τις 4 να ψηφίσουμε και αποτρέποντας τις μύχιες επιθυμίες των διαπλεκομένων, που κοιτούν μόνο πως θα φάνε από τα δημόσια έργα και το δημόσιο χρήμα. Η σημερινή μάχη είναι για τη Δημοκρατία και το Σύνταγμα. Μάχη κατά των μεγαλοκαναλαρχών, των μεγαλοδημοσιογράφων και των μεγαλομπλογκερς. Αντιστεκόμαστε. Μακάρι να φτάσει το μήνυμα σε κάθε γωνιά της Ελλάδος.

        • andreas avatar
          andreas @ kirdou 04/10/2009 14:46:32

          Σιωπηλά χωρίς προκλήσεις μετά την 16.00 για ψήφο και κυρίως αντίθετες απαντήσεις στα exit pool. Αντίσταση στα μεγάλα τηλεοπτικά και εκδοτικά συμφέροντα που παρεπλάνησαν τον λαό.

    • petrak avatar
      petrak @ derbederis 04/10/2009 14:26:14

      Οι μόνοι που θα χάσουν από μη αυτοδυναμία του ΠΑΣΟΚ είναι οι βαρώνοι ( ξέρεις την δήλωσω εκδότριας ότι δεν θέλει τον Τσίπρα στα πόδια της, αλλά τους ψηφοφόρους του ΣΥΡΙΖΑ και των Οικολόγων -Πράσινων τους θέλει αναγνώστες της ) και όσοι συνδικαλιστές ετοιμάζονται να καταλάβουν δημόσιες θέσεις, ενώ υπόσχεται και διορισμό στους χειροκροτητές.

      Σήμερα η Free Sunday αναφέρει ότι εξαφανίστηκαν από το πρόγραμμα του ΠΑΣΟΚ , όσα υποσχόνταν στις ευρωεκλογές του 2009 οι συγκεκριμένες αυξήσεις σε χαμηλόμισθους ( από 500 ευρώ έως 1200 ευρώ ) και το επίδομα θέρμανσης ( 300-500 ευρώ έλεγαν πριν 4 μήνες ). Αυτό και μόνο τα λέει όλα για τις προθέσεις ... Τώρα πάει για αύξηση 130 ευρώ το χρόνο, στο πληθωρισμό. Αλλά αυτά τα κρύβουν τα ελεγχόμενα ΜΜΕ και οι μεγαλοδημοσιογράφοι...

    • Nick avatar
      Nick @ derbederis 04/10/2009 14:28:26

      Δεν πειράζει. Το πολύ πολύ να πούμε το ψωμί ψωμάκι.

    • trellakias avatar
      trellakias @ derbederis 04/10/2009 16:11:04

      Φίλε σκέψου που καταντήσαμε, το συμφέρον των εκδοτικών συγκροτημάτων να βαπτίζεται ως εθνικό. Ο αμερικανοτραφής κανακάρης της Κυρίας Τσαντ είναι ο μεγάλος ηγέτης που μπορεί να σηκώσει στα μπράτζα του τα προβλήματα του έθνους, & η ισχνή πλειοψηφεία των 151 εδρών θα τον εμποδίσει. Θεέ μου τι άλλο θα ακούσουμε? Τόση πολλή βλακεία μαζεμένη σε τόσες λίγες λέξεις!!!!!!
      Και σκέψου κατηγορείτε η Ν.Δ. δεν έδωσε δεκάρα για την χώρα!!!
      Μείωσε σε παρακαλώ τις ώρες που ακούς ή διαβάζεις τον Jefrey γιατί προκαλούν την γνωστή ασθένια της Μ........ς. Σύνοδος ΝΑΤΟ, αγωγοί, τουρκικό,κτηματολόγιο, ολυμπιακή,siemens,σου λένε τίποτα? Ο στρατηγός Τσουκάτος πήρε τα φράγγα μέχρι σήμερα δηλωμένα!!!!

  4. tso avatar
    tso 04/10/2009 13:53:34

    Δεν μας λενε ομως και γιατι ο κοσμος αρνειται να απαντησει στα exit poll....πριν απο λιγο στον ΑΝΤ1 ο φαναρας εκανε εκκληση στους ψηφοφορους να αλλαξουν σταση και να βοηθησουν στο να υπαρξει ενα πιο αντικειμενικο δειγμα...ποιοι ειναι αυτοι που δεν λενε τι ψηφιζουν και γιατι ?
    Για να δουμε ! ! !

  5. kostas avatar
    kostas 04/10/2009 13:59:26

    Η κατάσταση μου θυμίζει το: « τα πράγματα είναι πολύ σοβαρά για να αφήσουν τους πολίτες να αποφασίσουν»

  6. mareli avatar
    mareli 04/10/2009 14:03:23

    Καλό βόλι factora και σε όλους όσοι πάνε να ψηφίσουν...
    Τιμώ την θέση σου για ψήφο στην αριστερά... μόνο που εγώ την προτιμώ ενωμένη και... κυβερνώσα!

    Τώρα ψηφίζω Νέα Δημοκρατία γιατί αντιστέκομαι στην φασίζουσα αριστερά των ΜΜεδων και της φωτιάς!!!

    • andreas avatar
      andreas @ mareli 04/10/2009 14:23:10

      Επιτέλους και μιά φωνή ελεύθερη, κόντρα στην φασίζουσα νοοτροπία και πρακτική των πράσινων ΜΜΜΕ, μπράβο mareli!!!!

  7. petrak avatar
    petrak 04/10/2009 14:13:40

    Έχω την αίσθηση ότι ο κόσμος ξύπνησε. Ήδη αρκετοί απαντούν άλλα αντί άλλων σε αυτά που τους ρωτούν στα exit polls και άλλοι αρνούνται να απαντήσουν και γίνεται μύλος...Θα πέσει γέλιο, αν πέσουν πάλι έξω. Και ένας μεγάλος αριθμός ανθρώπων που θέλουν να πλήξουν το σύστημα βαρώνων ΜΜΕ και δημοσκόπων θα πάμε να ψηφίσουμε αργότερα, ΨΗΦΙΖΟΝΤΑΣ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΤΩΝ ΔΙΑΠΛΕΚΟΜΕΝΩΝ, δηλαδή όσοι είναι δεξιοί και κεντροδεξιοί τον Καραμανλή προσωπικά και όσοι είναι κεντροαριστεροί, αριστεροί τα τρία πιθανά κόμματα της Αριστεράς , δηλαδή ΚΚΕ, ΣΥΡΙΖΑ και Οικολόγους-Πράσινους.

    Μπορούμε να τους κάνουμε μεγάλη πλάκα και να τρίβουν τα μάτια τους οι "νταβατζήδες", οι μεγαλοδημοσιογράφοι και οι μεγαλομπλογκερς. Μην αγοράζετε εφημερίδες, κλείστε τηλεοράσεις και ραδιόφωνα, μην βλέπετε τα στρατευμένα μπλογκ. Βγείτε έξω και μιλήστε για τους βαρώνους που θέλουν να μας επιβάλλουν τι θα ψηφίζουμε, παραβιάζοντας το Σύνταγμα, που δεν τους δικαιολογεί αυτές τις εξωθεσμικές παρεμβάσεις.

    Ψηφίστε όσο το δυνατόν πιο αργά, για να μην πέσουν μέσα τα exit polls. Δώστε τους ψεύτικα στοιχεία ή αρνηθείτε να απαντήσετε. Μην επιλέξετε πολύ μικρό κόμμα, ούτε λευκό, άκυρο ή αποχή, γιατί αυτό θέλουν τα μεγάλα ΜΜ αποβλάκωσης και χειραγώγησης. Αντισταθείτε...

  8. domos avatar
    domos 04/10/2009 14:51:42

    η διαφορά θα κυμανθεί πάνω από 5% και ίσως και πάνω από 6%.
    Τα υπόλοιπα είναι ..όνειρα ΝΔ θερινής νυκτός.
    Κι εδώ είμαστε να τα πούμε ξανά αύριο.

    (..για να δούμε τι θα δούμε...)

  9. Nick avatar
    Nick 04/10/2009 14:52:05

    Ο Ρουφιάνος με το δικό του χιούμορ λέγει την αλήθεια :)

    http://royfianos.blogspot.com/2009/10/3.html

  10. Greco avatar
    Greco 04/10/2009 15:37:27

    οι μπουρτζοβλαχοι του πασοκ...δε πειραζει μια ζωη τετοιοι ηταν

  11. Alekos avatar
    Alekos 04/10/2009 15:50:25

    εχετε λυσσιαξει ολοι δεξιοι,απορειτε πως θα την βγαλετε καθαρη,ολοι σας φταινε,τα μμε ο ΓΑΠ μα ολοι!!!!!δηλ.ειχαμε τοσο ροδηνη και αγνη κυβερνηση μεχρι τωρα?κατι σαν και εσας θελουν κρεμασμα στην πλατεια του χωριου,ειστε και διανοουμενοι ταχατης εδω μεσα,ενα ματσο δεξια κομματοσκυλα ειστε,εσας πρωτα πρεπει να εξαφανησουμε απο την χωρα για να παει ο τοπος μπροστα,ουυυυυυσσσσττττ!!!!να μου χαθειτε κοπροσκυλα του κερατα,τελειωσαν οι μερες σας τραμπουκοι ε τραμπουκοι!!!!!!!!!!

  12. mareli avatar
    mareli 04/10/2009 15:52:29

    Επέστρεψα...
    Ψήφισα ΝΔ... αισθάνθηκα ΔΥΝΑΜΗ!!!

    Τo exit poll είναι παρωδία!!!
    Διαλέγουν 1 από 50! Εγώ πήγα και μου είπαν ΟΚ...
    Υπάρχει κάποιος που σε ρωτάει "τι ψήφισες;" και συμπληρώνει ο ίδιος το ερωτηματολόγιο!!!
    Συγγνώμη, αλλά ποιός θα πει αλήθεια στο συγκεκριμένο εκλογικό κέντρο;;!!
    Εγώ είπα:
    Ψήφισα: Παπαθεμελή
    Ψήφισα το 2007: ΣΥΡΙΖΑ
    Που τοποθετείστε: ΑΡΙΤΕΡΑ

    δηλαδή είπα ΨΕΜΑΤΑ!!!

  13. anagnostis avatar
    anagnostis 04/10/2009 16:01:37

    Διαβάστε τον "Αλέκο" για να καταλάβετε όλοι τι μας καλούν να υπερψηφίσουμε. Οποιος δεν συμφωνει με τον ΓΑΠ είναι "δεξιός" και "κοπρόσκυλο". Αλήθεια τέτοιον κόσμο θέλουν στο ΠΑΣΟκ; Ντροπή

  14. Σπύρος avatar
    Σπύρος 04/10/2009 16:04:49

    Φακτορες@
    Να μέ συγχωρείτε αλλά κάνετε Moderation..??
    Γιατί αν κάνετε αυτο το αθλιο nick με το ονομα Αlekos θάπρεπε να τοχετε πετάξει εξω απο το Blog.
    Aυτό το Φασιστοειδές προτρέπει σέ Βία ανοικτά και Ξεκάθαρα ενεντίον οιυδήποτε έχει διαφορετική αποψη απο τον ιδιον.
    Καλά το τσουβάλιασμα που επιχειρεί αυτο το Αυριανιστικό Απολειφάδι ειναι δευτερεύον αλλά Γκοτζαμάνηδες ,απόπου και εάν προέρχονται δεν εχουν θεση εδώ μέσα.

    • kostas avatar
      kostas @ Σπύρος 04/10/2009 16:33:45

      Με συγχωρείς φίλε Σπύρο. Τα σχόλια πρέπει να είναι ελεύθερα, ανεξάρτητα με το αν συμφωνούμε μαζί τους ή όχι.
      Και εγώ προσωπικά τον συγκεκριμένο τον θεωρώ κάφρο, αλλά δεν μπορούμε να στερήσουμε από κανέναν να λέει την γνώμη του (και μπράβο στον factor-x που δεν κάνει λογοκρισία)

  15. ΒΙΚ avatar
    ΒΙΚ 04/10/2009 16:12:29

    ΕΧΙΤ POLL ΘΡΑΚΗ Η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΕ 4%

  16. Θαλής avatar