#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/05/2010 23:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν έχει άλλη επιλογή ο Αντώνης Σαμαράς από τη διαγραφή της Ντόρας



Η Ντόρα πήρε την απόφασή της όσον αφορά στη στάση της στην αυριανή ψηφοφορία και την ανακοίνωσε στο περιβάλλον της: θα ψηφίσει υπέρ των αντιλαϊκών μέτρων. Μάλιστα, «αποδέσμευσε» και τους ελάχιστους φίλα προσκείμενους σε αυτήν βουλευτές, λέγοντάς τους, σε συνάντηση που είχε μαζί τους, να ψηφίσουν κατά συνείδηση. Αυτό βεβαίως επειδή από την στιγμή που θα τεθεί θέμα κομματικής πειθαρχίας δεν είναι καθόλου σίγουρο αν θα τους ελέγξει.

Ερωτηθείς νωρίτερα ο εκπρόσωπος της ΝΔ Πάνος Παναγιωτόπουλος αν θα υπάρξει κομματική πειθαρχία στην αυριανή ψηφοφορία, ανέφερε ότι «είναι σαφές αυτό και δεν είναι δυνατόν στο νομοσχέδιο που έχει τη μεγαλύτερη πολιτική σημασία των τελευταίων δεκαετιών να μην κατέβει συντεταγμένο ένα κόμμα το οποίο είναι υπεύθυνο και σε επίπεδο θεσμών και σε εθνικό επίπεδο» - (το γράφουμε άλλωστε …μέρες).

Από την στιγμή λοιπόν που ελήφθη η απόφαση για κομματική πειθαρχία, η στάση αυτή της κ. Μπακογιάννη δεν αφήνει πλέον άλλη επιλογή στον Αντώνη Σαμαρά πέραν της διαγραφής

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 05/05/2010 23:28:12

    Η ώρα της αλήθειας.
    Ντορα go home.

    • zonitis avatar
      zonitis @ Orestios 06/05/2010 00:03:32

      Η ωρα και η ντορα (επιτηδες μικρο το ν) της αληθειας

    • Άργος avatar
      Άργος @ Orestios 06/05/2010 04:30:24

      Παρακαλώ, επιτρέψτε μου το απλοϊκό ερώτημα για την πολύτιμη διαφώτισή μου.

      Τι __πραγματικά__ θα αλλάξει στην ζωή μου, στην ζωή σου, στην ζωή του, στην ζωή της, είτε η Ντόρα είναι στην Ν.Δ. ή όχι ;

      • ΑΝΙΔΕΟΣ avatar
        ΑΝΙΔΕΟΣ @ Άργος 06/05/2010 05:02:44

        πολλα φιλε μου θα κοπουν οι ομφαλιοι δεσμοι των διευθαρμενων με την πολιτικη.
        Η οικογεννια Μητσοτακη ειναι σε ολα τα σκανδαλα μπλεγμενη αν διωξει τη Ντορα ο Σαμαρας ισως να υπαρξει μια καινουρια αρχη.

  2. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 05/05/2010 23:28:54

    Υπάρχουν ελπίδες ακόμα...
    Δύο και σήμερα...

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ ΒΡΑΧΟΣ 05/05/2010 23:29:33

      Ρε, καρντάσι, δεν σε προλαβαίνω...

  3. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 05/05/2010 23:29:07

    Έλα κοπελάρα μου! Βγες δήλωσέ το απόψε! Δεν μπορούμε να περιμένουμε μέχρι αύριο να σε δούμε διαγραμμένη!

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ Αυριανιστής 05/05/2010 23:30:43

      Σωστά! Η υπομονή έχει και τα όρια της...

  4. ilias avatar
    ilias 05/05/2010 23:30:12

    Στο καλό και να μας γράφεις. Ο ΓΑΠ έχει ανάγκη πολιτικούς του δικού σου κύρους και εμβέλειας. Ο Μητσοτάκης προλαβαίνει τώρα για Πρόεδρος Δημοκρατίας;;

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ ilias 05/05/2010 23:31:41

      Ούτε με μολότωφ..!

  5. ΣΟΦΙΑ avatar
    ΣΟΦΙΑ 05/05/2010 23:33:27

    Δεν ήξερα ότι η κ. Ντόρα έχει δικούς της βουλευτές! Εγώ νόμιζα ότι στις 4 Οκτώβρη ψήφιζα μια ενωμένη Ν.Δ. !Τέλος πάντων όπως και να έχει το πράγμα πλέον δεν εκφράζει τον κόσμο της Ν.Δ.! Οπότε ας βρει νέα μονοπάτια να βαδίσει! Βασικά πλέον πιστεύω ότι ποτέ δεν ήταν Ν.Δ.

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ ΣΟΦΙΑ 06/05/2010 09:08:57

      Σοφία μου, δεν είναι ότι δεν εκφράζει μονο τον κόσμο της ΝΔ.
      Δεν εκφράζει κανένα υγιώς σκεπτόμενο πολίτη αυτής της κατακαημένης χώρας. Μονο τον Χριστοφοράκο, τον Καραβέλα (που άφησε να φύγει στο εξωτερικό), τον Γιωργάκη, τον Καρατζαφέρη, την Νίκη Τζαβέλλα και λοιπούς συγγενείς στη Γερμανία και ΗΠΑ.

  6. Δημήτρης Κ. avatar
    Δημήτρης Κ. 05/05/2010 23:33:52

    Ημέρα Ανεξαρτησίας!!!
    Αν επαληθευτεί η είδηση της επικείμενης διαγραφής, η νδ εισέρχεται σε νέα πορεία απαλλαγμένη από ντορες μητσοδρακουλες, Γιαννόπουλους( ας εμφανιστεί καμία μετά στην ιατρική σχολή που υποτίθεται ότι είναι καθηγητής και θα σου πω εγώ στραγγιστό που έχει να πέσει) κοντογιαννηδες και σια.. Αν προχωρήσει και δυναμικά με 10 επιπλέον διαγραφές... πάμε πολύ καλά!

  7. Julia avatar
    Julia 05/05/2010 23:34:19

    για να μην φανει η γυμνια της - δηθεν- τους αποδεσμευει......Καλο το κολπο Ντορα αλλα δεν το χαβουμε.Ειναι τα κουκια λιγα ε??????

    • apis22 avatar
      apis22 @ Julia 05/05/2010 23:52:00

      Πολύ σωστό.

  8. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 05/05/2010 23:35:26

    Ο Κούλης τι θα ψηφίσει;

    • Orestios avatar
      Orestios @ χελιδόνι 05/05/2010 23:39:13

      Ότι του πεί η μαμά.

      • yangoolas avatar
        yangoolas @ Orestios 06/05/2010 00:24:05

        Ποιά?

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 06/05/2010 00:44:32

        Η κανονική.

  9. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 05/05/2010 23:38:59

    κοίτα να δεις... ουδέν κακόν κλπ... Εγώ έχω μία στα εκατό να γλυτώσω τα αιολικά, και η ΝΔ την Ντόρα...

    • zonitis avatar
      zonitis @ archaeopteryx 06/05/2010 00:06:40

      Οι δικες σου ελπιδες ειναι μικροτερες αρχαιε. Αλλα κοντος ψαλμος αλληλουια. Κατσε να δουμε τι μας ξημερωνει αυριο

  10. Νίκος avatar
    Νίκος 05/05/2010 23:39:05

    Θελω να υπενθυμισω τους φιλους εδω οτι ο πυρηνας του διακυβευματος των πραξεων της κατοχικης κυβερνησης (ελευση του ΔΝΤ) ειναι μεγαλο και εγκειται στο εξης:
    Οι επιθεσεις εναντιον της Ελλαδας με αφορμη το δημοσιονομικο της προβλημα ειναι μοχλος και εργαλειο με το οποιο μετατραπηκε το χρεος αυτο, που δεν αντιπροσωπευει πραγματικο χρημα αλλα εικονικο (CDS καλπ)σε ρεσυστοποιησιμα αγαθα για τους ασπονδους φιλους εκειθεν του ατλαντικου, τουτεστιν μετατροπη του σε νομιμοοιημενη πλεον υποθηκευση του φυσικου και γεωστρατηγηκου πλουτου της Ελλαδας. Η συμφωνια αυτο λεει ουσιαστικα.
    Γι' αυτο το ΟΧΙ του Α. Σαμαρα αποκτα μεγαλυτερη αξια.
    Κε Σαμαρα, αν και ειμαι βεβαιος οτι το γνωριζετε ηδη, πρεπει να το πω, να εχετε υπ 'οψιν σαν αυτα τα παραπανω

  11. ΣΒΕΤΛΑΝΑ avatar
    ΣΒΕΤΛΑΝΑ 05/05/2010 23:41:39

    Τέσσερις άνθρωποι δολοφονήθηκαν σήμερα στο χώρο εργασίας τους...
    Τρεις νέοι άνθρωποι και ένα αγένητο μωρό...
    Τρεις άνθρωποι σαν και εμάς που υποχρεωμένοι από τους εργοδότες τους πήγαν να δουλέψουν ενώ το πιο πιθανό να ήθελαν να είναι μαζί με τους υπόλοιπους...
    Ποιος νοιάζεται για τη Ντόρα... Είναι όλοι τους καμμένα χαρτιά...
    ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΝ ΔΕΝ ΒΡΟΥΝ ΛΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΟΙ ΣΗΜΕΡΙΝΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ... .-

    • zonitis avatar
      zonitis @ ΣΒΕΤΛΑΝΑ 06/05/2010 00:08:37

      Το εγραψα κι αλλου. Γδαρσιμο ζωντανους και πεταμα στη θαλλασα. Θα ζησουν μερικες ωρες του απολυτου πονου. Οχι μονο αυτους που πεταξαν τη βενζινη και τις μολοτοφ, αλλα και τους ηθικους αυτουργους. Οποιοι κι αν ειναι

  12. σερτης avatar
    σερτης 05/05/2010 23:42:02

    οι αποτυχημένοι γυρολόγοι του πολιτικού συστήματος, η "δράση" από την παρασκευή θα έχει ένα άλλο μέλος......

  13. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 05/05/2010 23:44:18

    Ρε παιδια ο χατζηδακης τι θα ψηφισει? ο high σπηλιωτοπουλος με τις γραββατες? Ομως περα απο αυτα θαθελα ετσι για να γελασω λιγο να ακουσω τις τεκμηριωμενες αποψεις... της Μαγιας Τσοκλη, της Γκερεκου, της Πεμυ Ζουνη και φυσικα της κυριας Νταλαρα. Καθαρα πολιτικα οντα... Η Θεοδωρα εκανε την επιλογη της οπως εκανε και την επιλογη να ειναι αντιπαλος του Σαμαρα...Και μετα? Ντορα Βγενοπουλος Παπαδημος και αλλοι φιλολαικοι τυποι? Αν κι εχω μια ακομη απορια για το τι θα κανει η Καραμανλης...

  14. Nktras avatar
    Nktras 05/05/2010 23:45:02

    Ραγδαίαι αι πολιτικαί εξελίξεις! Αντίο Ντόρα!

  15. BlueSky avatar
    BlueSky 05/05/2010 23:46:30

    Η ντόρα καλά θα κάνει (μετά τη διαγραφή της)να δηλώσει υποταγή στο φιλελέυθερο ακροδεξιό σοσιαλιστικό πασόκ. Όπως δείχνει εκεί ανήκει...............

    • zonitis avatar
      zonitis @ BlueSky 06/05/2010 00:09:44

      Η ντορα ανηκει στο μπαμπα της

  16. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 05/05/2010 23:48:26

    Α ξεχασα,,, Μηπως παρατηρησε κανεις ποσο πυκνωσε τις εμφανισεις του ο Ανδριανοπουλος στις τηλεορασεις τελευταια? Εχει αποψη και θεωρεια χρεωκοπημενης Αμερικης που τα πουλαει σαν καινουργια τρομαρα να τουρθει... Βγηκε κι αυτος ο γυρολογος απ την ναφθαλινη του σα το κορακι που μυριστηκε πτωμα... Το συστημα ποτε δε τους ξεχναει του Ιουδες που εκτρεφει...

    • Βρασίδας avatar
      Βρασίδας @ Μαυρη Αντιδραση 05/05/2010 23:54:03

      κοράκι! ΛΑΘΟΣ!
      ΚΟΝΔΟΡΑΣ καλιφορνέζικος με άνοιγμα πτερύγων 2.90

      • Orestios avatar
        Orestios @ Βρασίδας 06/05/2010 00:01:40

        Τί ποσσοστό παίρνει σε εκλογές?
        Τί???????? Με το επικρατείας του ΠΑΣΟΚ βγήκε?
        Άντε Ντόρα, στο επικρατείας του ΠΑΣΟΚ.

    • otiprepei avatar
      otiprepei @ Μαυρη Αντιδραση 06/05/2010 00:48:18

      Όλα τα assets παγανιά.

  17. Orestios avatar
    Orestios 05/05/2010 23:51:30

    Στο νέοφιλελεύθερο θέλεις να πεις. Μα εκεί ήταν πάντα αλλά κορόιδευε τους Νεοδημοκράτες.

  18. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 05/05/2010 23:53:31

    Επιτέλους να αποκοπεί αυτό το όνειδος από την παράταξη. Να τελειωνούμε με την πιο διεφθαρμένη φαμίλια της πολιτικής ιστορίας του τόπου μας. Επιτέλους οξυγόνο..

  19. TASSOS avatar
    TASSOS 05/05/2010 23:54:39

    Ο Σαμαράς θα διορθώσει το λάθος που έκανε ο Κωσταντίνος Καραμανλής το 1978 όταν μάζεψε τον "πατέρα" στη Ν.Δ.

  20. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 05/05/2010 23:59:48

    Nα πάει να βρει τον Τσοχατζόπουλο

  21. thespieys avatar
    thespieys 06/05/2010 00:01:32

    Στο ...καλό και να μας γράφει!


    "Αύριο θα κάνω το χρέος μου σαν Ελληνίδα. Θα ψηφίσω "Ναι" και δε με ενδιαφέρει τι θα πουν οι άλλοι και ποιοι θα...

    με ακολουθήσουν. Δε χρειάζεται να με ψάξει ο κύριος Τασούλας. Θα ψηφίσω ανοιχτά "Ναι" " .
    Τάδε έφη Ντόρα. Πού; Σε Κυριακάτικη εφημερίδα. Την ίδια στιγμή, που ο πρώην "οπαδός" της, Δένδιας, βγαίνει στα παράθυρα του κυρίου Χατζηνικολάου και δηλώνει πως στην ψηφοφορία για τα οικονομικά μέτρα τίθεται θέμα αυστηρής κομματικής πειθαρχίας. Η Ντόρα το δήλωσε, ο Γιαννόπουλος εκ Φθιώτιδος επίσης, ενώ και κάποιοι άλλοι που δεν έχουν κάνει γνωστές τις υποθέσεις τους, φαίνεται πως θα την ακολουθήσουν. Κι ας μην (εμένα μου λες! ) την ενδιαφέρει...

    http://nonews-news.blogspot.com/2010/05/blog-post_1468.html

    • Orestios avatar
      Orestios @ thespieys 06/05/2010 00:04:04

      Απόφαση υπό το καθεστώς πανικού.
      Ακόμη και αυτούς που την ψήφισαν αδειάζει.
      Κρίμα για αυτούς που πίστεψαν ότι αυτή η γυναίκα είναι φιλελεύθερη.
      Μια φορά αποστάτρια, πάντα αποστάτρια.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ thespieys 06/05/2010 00:13:57

      Στις 15/7/1985, όταν ο Ιωάννης Μπούτος ανεξαρτητοποιήθηκε από την τότε μητσοτακοκρατούμενη ΝΔ, ερωτηθείς σχετικά ο Δρακουμέλ είχε πει "επιτέλους, πόσοι είναι οι οπαδοί του κυρίου Μπούτου;".

      Μήπως ήρθε η ώρα να πληρωθεί αύριο με το ίδιο νόμισμα;

  22. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 06/05/2010 00:03:54

    Ερώτηση: Τα τελευταία σχόλια δεν βγαίνουν στο σάϊτ, ή έχω εγώ μήπως πρόβλημα με το μπράουζερ μου;

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Strange Attractor 06/05/2010 02:37:39

      δεν βγαίνουν από χθες που κατέρρευσε ο σέρβερ

  23. Greenhorses avatar
    Greenhorses 06/05/2010 00:07:15

    Την διαγράψει ή όχι δεν με αφορά αυτό που θέλω να δω από το Σαμαρά να συγκροτεί μια ομάδα επιστημόνων και ερχόμενος στην εξουσία να δούμε ένα αναπτυξιακό σχέδιο μακριά από συμφέροντα και συντεχνίες.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Greenhorses 06/05/2010 00:10:29

      Έτσι. Μπορεί.

    • smoking area avatar
      smoking area @ Greenhorses 06/05/2010 00:16:01

      Kι ο Σαλιαρελης τους χουλιγκανους του, του ελεγε ...επιστημονες

    • Γιάννης Σ. avatar
      Γιάννης Σ. @ Greenhorses 06/05/2010 00:22:21

      +1000.

      Υπάρχουν άτομα 35-45, με σημαντικές σπουδές, εκτός κυκλωμάτων και με όρεξη για δουλειά.

    • Redim avatar
      Redim @ Greenhorses 06/05/2010 01:47:50

      Ο Σαμαράς πρέπει άμεσα να συγκροτήσει μια σειρά από ομάδες εργασίας με την κατάλληλη τεχνογνωσία ώστε να προετοιμάσει μια ολοκληρωμένη πολιτική για την αντιμετώπιση του προβλήματος που θα αντιμετωπίσει μόλις έρθει στην εξουσία. Οι συνθήκες που έχουν δημιουργηθεί απαιτούν άμεση δράση για την αντιμετώπιση βραχυπρόθεσμων υποχρεώσεων και την δημιουργία θετικών μεσοπρόθεσμων προοπτικών.
      Οι τομείς όπου πρέπει να εστιαστούν οι προσπάθειες για τη δημιουργία ενός ολοκληρωμένου σχεδίου εξόδου από την κρίση είναι κατά προτεραιότητα:
      1. Ανάπτυξη.
      Αφενός βελτίωση του κλίματος στην αγορά με τον περιορισμό της πολυλογίας περί καταστροφής, αφετέρου εστίαση των διαθέσιμων οικονομικών πόρων (ΕΣΠΑ κλπ) σε τομείς προτεραιότητας για τη χώρα (τουρισμός, ναυτιλία, καινοτομία στη μεταποίηση, μικρομεσαίες επιχειρήσεις, διαμετακομιστικό εμπόριο, ΑΠΕ). Δουλειά της Ομάδας εργασίες θα ήταν να προετοιμάσει το επόμενο αναπτυξιακό νομό ή την επόμενη τροποποίηση του ΕΣΠΑ.
      2. Δημοσιονομικό πρόβλημα.
      α. Ορθολογική μείωση του κράτους με τον περιορισμό του αριθμού των Δημόσιων επιχειρήσεων. Μόνο από τη μείωση των Διοικητικών Συμβουλίων μπορούν να εξοικονομηθούν σημαντικοί πόροι. Π.χ Υπάρχουν δεκάδες εταιρείες για τη διαχείριση των αστικών συγκοινωνιών (ΟΑΣΑ, ΗΛΠΑΠ, ΕΘΕΛ, ΑΤΤΙΚΟ ΜΕΤΡΟ Λειτουργίας, ΑΤΤΙΚΟ ΜΕΤΡΟ Κατασκευών, ΗΣΑΠ, Προαστιακός κλπ) που θα μπορούσαν να είναι μια εταιρεία. Δουλειά της σχετικής Ομάδας εργασίας θα ήταν να δημιουργήσει το νομικό πλαίσιο, το οργανόγραμμα και το Business plan μιας εταιρείας που θα αναλάμβανε το σύνολο του έργου των παραπάνω εταιρειών.
      β. Μείωση των θέσεων συμβούλων των Υπουργών και των Γενικών Γραμματέων. Μόνο η ανάγνωση του σχετικού Νόμου αποτελεί πρόκληση για κάθε σκεπτόμενο άνθρωπο.
      γ. Κατάργηση του θεσμού των Γενικών Γραμματέων και αναβάθμιση των Γενικών Διευθυντών. Το κόστος των Γενικών Γραμματέων είναι πολύ μεγαλύτερο από το όφελος που προσφέρουν στη Δημόσια Διοίκηση.
      δ. Οργανωμένη και ορθολογική συγχώνευση Υπουργείων και Υπηρεσιών ώστε να επιταχύνουν το έργο της Κυβέρνηση και όχι να το επιβραδύνουν. Οι παλινωδίες στην διαμόρφωση της σημερινής Κυβέρνησης είναι παράδειγμα προς αποφυγή. Δουλειά της Ομάδας εργασίας είναι να διερευνήσει τις διεπαφές ανάμεσα σε διαφορετικές διοικητικές μονάδες και να δημιουργήσει σχήματα που ελαχιστοποιούν τον χρόνο και το κόστος κάθε διοικητικής πράξης.
      3. Κοινωνική πολιτική
      α. Δημιουργία αισθήματος οικονομικής ασφάλειας για τους πολίτες μέσω της προστασίας του εισοδήματος των ασθενέστερων (μη προνομιούχους τους έλεγε ο μεγάλος δημαγωγός).
      β. Δημιουργία αισθήματος κοινωνικής δικαιοσύνης με τη εφαρμογή μέτρων για την αντιμετώπιση της κρίσης σε όλους ανεξαιρέτως, λαμβάνοντας υπόψη και τη συμμετοχή τους στη δημιουργίας της.
      Θα μπορούσε κάποιος να επεκταθεί πολύ περισσότερο, αλλά σημασία έχει, ότι πρέπει να ετοιμαστεί μέχρι την τελευταία λεπτομέρεια, ένα σύνολο πολιτικών που να αντιμετωπίζουν τις άμεσες επιπτώσεις της κρίσης και να δημιουργούν τις προοπτικές για την βιώσιμη ανάπτυξη της χώρας.
      Αν οι ηγέτες κρίνονται εκ του αποτελέσματος τότε όσοι θέλουν να γίνουν ηγέτες πρέπει να ξέρουν να επιλέγουν αυτούς που μπορούν να κάνουν τη δουλεία.

      • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
        ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Redim 06/05/2010 09:24:43

        Συγνώμη, ρε παιδιά, αλλά δεν ελευθερώθηκε η Ελλάδα , μόνο από τεχνοκράτες. Από "της καρδιάς το πύρωμα και το αίμα"όπως λέει κι ο ποιητής μετριέται η ελευθερία. Μ΄αυτό θέλω να πω ότι όλα παίζουν ρόλο στη Νέα Νέα Δημοκρατία. Και η γνώση, και η καρδιά, μα πάνω απ΄όλα η ΗΘΙΚΗ. Αυτή θα πρέπει να είναι η ειδοποιός διαφορά μεταξύ του παλιού και του νέου πολιτικού σχηματισμού στο χώρο του κοινωνικού φιλελευθερισμού ή του λαϊκού φιλελευθερισμού.

  24. ilias avatar
    ilias 06/05/2010 00:11:07

    Αν διαβάσει κανείς το site της Ναυτεμπορικής και τα σχόλια που υπάρχουν σ'αυτό θα νομίσει ότι ο Σαμαράς θέλει να καταστραφεί η Ελλάδα. Επίσης ότι οι 150000 διαδηλωτές είναι αυτοί που κατάντησαν την Ελλάδα σ'αυτό το χάλι και ζητάνε τώρα και τα ρέστα. Μερικά, λίγα, σχόλια τα χώνουν σε ΓΑΠ και Χρυσοχοίδη. Από αύριο το νέο λατρεμένο πρόσωπο των ΜΜΕ η Ντόρα !!!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ilias 06/05/2010 00:15:44

      Ποιοι είναι οι πιστοί σχολιαστές τέτοιων ιστοτόπων; Απλοί καταναλωτές ειδήσεων είναι!

      • otiprepei avatar
        otiprepei @ Αυριανιστής 06/05/2010 00:45:55

        Έχεις υπ όψιν απο ψυχολογική προπαγάνδα?
        Προσπάθησε να δεις αν πολλά σχόλια μοιάζουν στη γραφή μεταξύ τους.

    • otiprepei avatar
      otiprepei @ ilias 06/05/2010 00:44:31

      Τζάστ χουάτ δι ΣΙΑ όρντερντ!

    • Orestios avatar
      Orestios @ ilias 06/05/2010 00:47:01

      Να πάω να σχολιάζω εκεί.

  25. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 06/05/2010 00:19:46

    Δεν χρειάζεται να τη διαγράψει. Θα αναγκαστεί να φύγει μόνη της.

    • MΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
      MΑΝΩΛΗΣ Μ @ Γιάννης Σ. 06/05/2010 01:06:56

      Παιδιά αυτό μάλλον θα γίνει. Ο Σαμαράς Θα της κάνει δημόσια επίπληξη αλλά δεν θα την διαγράψει. Εκείνη θα το πάρει βαρέως ότι δήθεν βιάζεται η ελευθερία της συνείδησής της και μπορεί να αποχωρήσει.

  26. Bodinus1576 avatar
    Bodinus1576 06/05/2010 00:20:39

    Ο όμορφες συνειδήσεις όμορφα διαγράφονται

  27. loretta avatar
    loretta 06/05/2010 00:23:50

    Αντε στο κακο και να μην μας γραφεις ποτε κορη του αρχηγκαντεμη!!!
    και που σαι ΝΤΟΡΑ ΤΩΡΑ Ε?? Αντε και αν γινει αυτο αυριο (μακαρι παναγια μου) θα την κυρηξουμε σαν ημερα ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑΣ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ!!

    ΖΗΤΩΩΩΩΩΩ

  28. mara avatar
    mara 06/05/2010 00:28:26

    Αύριο κρίνονται πολλά. Η ομιλία του Σαμαρά πρέπει να είναι συγκλονιστική πρέπει να τα δώσει όλα!!! Σήμερα ήταν κάπως... λίγο ταραγμένος, λίγο αγχωμένος και αυτό φάνηκε. Η Ντόρα και όσοι την ακολουθήσουν στην απόφαση της να υπερψηφίσει να πάρουν επιτέλους και την διαγραφή τους να τελειώνουμε.
    Ο Σαμαράς έχει γολγοθά να ανέβει. Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα.
    Δεν ξέρω αν θα αντέξει το εύχομαι, αλλά με αυτούς πρέπει να ξεμπερδεύει ΤΩΡΑ. ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ.

    • Orestios avatar
      Orestios @ mara 06/05/2010 00:49:28

      Τώρα αρχίζουν τα ωραία.
      Έτσι κι αλλιώς η Ντόρα είναι πολιτικά τελειωμένη.

  29. Μελισσα avatar
    Μελισσα 06/05/2010 00:30:07

    ΗΜΕΡΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑΣ ΚΑΛΟ!!

  30. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 06/05/2010 00:33:44

    Θέλετε να δείτε τι λένε τα νεοφιλελεύθερα απολειφάδια της "Δράσης", δηλαδή τα ομογάλακτα της Ντόρας;

    ΝΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΟΥΝ Ο ΔΙΑΔΗΛΩΣΕΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ!

    "Καμαρώστε" τους: http://www.drassi.gr/index.php?id=974&title=Η%20Δράση%20καταδικάζει%20τους%20τυχοδιώκτες

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Αυριανιστής 06/05/2010 00:40:53

      Να θυμίσουμε ότι στη "Δράση" είναι στέλεχος και η Μιράντα Ξαφά, εξέχον στέλεχος και του ΔΝΤ.

  31. ΣΒΕΤΛΑΝΑ avatar
    ΣΒΕΤΛΑΝΑ 06/05/2010 00:35:13

    Τόση ώρα παρακολουθώ τις αναρτήσεις σας και αναρωτιέμαι... Τόση ώρα ψάχνετε δικαιολογίες για τον αν καταψηφίσει ή υπερψηφίσει η Ντόρα πρέπει να διαγραφεί. Για τον Παυλίδη δεν χρειάστηκε δικαιολογίες. Τον διέγραψε με την αιτιολογία ότι έβλαψε με τις πράξεις του τις αξίες και τα πιστέυω της Νέας Δημοκρατίας. Τί το διαφορετικό έχει κάνει η κα Μπακογιάννη για να χρειάζεται ιδιαίτερης μεταχείρησης? Όλα τα μέλη της ΝΔ δεν είναι ίσα? Αποδεδειγμένα άφεισε το φίλο της Χριστοφοράκο και λοιπούς συγγενείς να διαφύγουν στο εξωτερικό... Αποδεδειγμένα είχε εμπλοκή σημαντική στο θέμα της ΣΗΜΕΝΣ (φωτογραφίες, τιμολογία, ημερολόγια, δώρα γάμου κτλ) Αποδεδειγμένα ήταν υπέρ του Σχεδίου Ανάν... Αποδεδειγμένα ήταν κάτα του βέτο στο Βουκέρεστι... Αποδεδειγμένα... Αποδεδειγμένα... Θέλετε κι άλλες δικαιολογίες ? Εμένα μου φτάνουν και φαντάζομαι και σε πάρα πολλούς άλλους. Σήμερα δολοφονήθηκαν τεσσερις άνθρωποι σαν και εμένα, υπάλληλοι υποχρεωμένοι να δουλέψουν...
    Αν ο Σαμαράς ψάχνει για δικαιλογίες ακόμη και σήμερα και περιμένει τη κομματική πειθαρχία... για να διαγράψει τη Ντόρα, τον Βουλγαράκη, τον Κιλτίδη και τα υπόλοιπα λαμόγια που υπάρχουν στη ΝΔ τότε ΠΗΡΑΜΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ ΛΑΘΟΣ... ΚΑΙ ΑΛΛΑΞΑΜΕ ΖΩΗ...

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΣΒΕΤΛΑΝΑ 06/05/2010 03:53:20

      Αυτά τα συνθήματα έκραζαν τα Ντοράκια έξω από τα εκλογικά τμήματα την 29η Νοέμβρη. Ο κόσμος γελούσε με τους διασκεδαστές της Ντόρας.
      Ο Σαμαράς νίκησε γιατί είδε ο κόσμος την ποιότητα των συνεργατών της.
      Τώρα με τον Σαμαρά ελπίζει.
      Bye bye Ντόρα.

    • trellakias avatar
      trellakias @ ΣΒΕΤΛΑΝΑ 06/05/2010 09:22:14

      Φιλαράκι μην τρελένεσαι, έρχεται ο ανασχηματισμός του jefrey, θα βρει την θεσούλα της η..... ντορούλα!!!!!!

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ ΣΒΕΤΛΑΝΑ 06/05/2010 09:31:34

      Κανείς σοβαρό λάθος αγαπητέ. Δεν θα μακροημερεύσουμε με τους Μανώληδες κλπ. Θα μακροημερεύσουμε με τον Νίκο, την Ελένη, τον Σωτήρη, τον Δημήτρη , την Γιώτα δηλ. όλους αυτούς από τη βάση που στήριξαν τον Σαμαρά εναντίον της Ντόρας και του Χριστοφοράκου και του Καραβέλα,και του Γιωργάκη και του Καρατζαφέρη της.
      Καλλίτερα να μείνουμε κάτω από το 15% παρά να συνπορευόμεθα με τα τσόλια και τους μιζαδόρους που σε εκπροσωπουν φίλε μου.

    • ΙΩΝΑΣ avatar
      ΙΩΝΑΣ @ ΣΒΕΤΛΑΝΑ 06/05/2010 09:55:21

      Ρε συ,συμπατριώτη,πώς σου φαίνεται η μοναξιά σου? Θλιβερή έ?

  32. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 06/05/2010 00:37:47

    Κάποια στιγμή πρέπει η πολιτική να διαγράψει οριστικά την παραπολιτική.

  33. otiprepei avatar
    otiprepei 06/05/2010 00:37:53

    Ντόρα να μας γράφεις.

  34. tzager avatar
    tzager 06/05/2010 01:18:22

    Τα συμφώνησαν οι δυο τους κι εσείς όλοι χτυπιέστε και κάνετε το σταυρό σας να διαγραφεί η Ντόρα...

    Σας φοβίζει κάτι..;

    Τα λέμε το Νοέμβρη Σαμαροφύλακες...

    • Orestios avatar
      Orestios @ tzager 06/05/2010 01:34:56

      Ότι έλεγες τζαγκερ ήταν ψέμα.
      Θες να σου πω την συνέχεια στο παιχνίδι που παίζει η σοβαρή Ντόρα?
      Είσαι σίγουρος ότι θες να το αντέξεις?????????

      • tzager avatar
        tzager @ Orestios 06/05/2010 08:02:02

        Για πε...

    • I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar
      I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ @ tzager 06/05/2010 01:35:50

      Μη στενοχωριέσαι ρε Tzager, γιατί πικραίνεσαι έτσι; Χαμογέλα, υπάρχει ζωή και μετά τη Ντόρα...

    • ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ avatar
      ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ @ tzager 06/05/2010 07:33:28

      Το κακό της Θυγατέρας, θα σώσει το μέλλον της παράταξης...

  35. O Chazos tou choriou avatar
    O Chazos tou choriou 06/05/2010 01:18:27

    @ Smoking area :

    Eipame : Apateonas,dolofonos,ekmetaleftis afrikanon o Saliarelis alla...oxi da kai Ellinas Politikos !

    Mas efere kai ena Karapiali ena Blokhine kai ena Protassov....

  36. O Chazos tou choriou avatar
    O Chazos tou choriou 06/05/2010 01:19:03

    Dora : Tsoukaleïka, ANDE GEIA !

  37. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 06/05/2010 01:26:26

    Για να κάνει αυτή τέτοια κίνηση περιμένει εξελίξεις.

  38. ΤΡΙΑΔΑ avatar
    ΤΡΙΑΔΑ 06/05/2010 02:03:21

    Αν ο Αντώνης Σαμαράς έχει τη νοημοσύνη και την ευθυκρισία να αξιολογήσει σωστά το ποσοστό που πήρε στις εσωκομματικές εκλογές, εν μέσω αμφιβολίας και εν αμφιβόλω λευκής επιταγής στον αποδεδειγμένα πια προδότη του Ελληνικού Έθνους σημερινό πρωθυπουργό, τότε σήμερα πια, ΕΧΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΝΑ ΔΙΑΓΡΑΨΕΙ τους προδότες, κλέφτες και δοσίλογους που τον περιτριγυρίζουν επιθυμώντας μόνο την σπίλωσή του και την εξυπηρέτηση των μικροσυμφερόντων τους. Παυλόπουλος στα κανάλια, Μαρκόπουλος ως κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος, Μπακογιάννη και Μητσοτακέϊκο ακόμη παρόντες, Βουλγαράκης και Στυλιανίδης και Κεφαλογιάννης και Καραμανλής (ποτέ δεν τον θεώρησα αθώο, έχει την πλήρη ευθύνη κι ας μην αντέχει να την αναλάβει, δικό του το πρόβλημα) και λοιποί, ουδείς αθώος και όλοι μέλη της Ν.Δ. ακόμα. Τι περιμένει ο κος Σαμαράς ; Πως θα κάνει "τα όνειρα να πάρουν εκδίκηση" ; Απλό είναι. Αν τους διαγράψει, οι 700.000 μπορεί να γίνουν 7.000.000, αν όχι, ούτε 7 άτομα επί της ουσίας. Απλά τα πράγματα, ειδικά σήμερα που 3 οικογένειες Συνελλήνων μας βλέπουν την Ζωή τους να χλωμιάζει ανεπανόρθωτα και 3 αδέρφια μας συνέλληνες δεν θα ονειρευτούν ούτε θα απογοητευτούν (κι αυτό έχει την αξία του) ξανά μαζί μας. Να πω 4? Αν αληθεύει ότι η μια νεκρή εγκυμονούσε, προσθέστε και ένα όνειρο μείον για την Ζωή, την Ελλάδα και όλους μας αυτή την αποφράδα μέρα.
    Κε Σαμαρά, μην αφήσετε την ιστορία να φύγει άπρακτη, σας μιλά μια Ελληνίδα που δεν ψήφισε ποτέ Ν.Δ., άν όμως κάνετε το "άλμα μεγαλύτερο από την φθορά" ΣΗΜΕΡΑ, θα είμαι πάντα, πρακτικά και ουσιαστικά δίπλα σας, όπως είμαι βέβαιη και πολλοί Έλληνες.

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ ΤΡΙΑΔΑ 06/05/2010 09:35:10

      Τώρα ιδίως που "το ΔΝΤ έβαψε τα μέτρα με αίμα" όπως έγραψε το πρωϊ ο Αυτιάς και με την έξωθεν....κακή μαρτυρία της Κόρης του Μπαμπά της, ότι και να κάνει η κυρία -ακόμη και έρπη να βγάλει- δεν θα συγκινήσει κανένα. Μόνον τον Μάνο, Ανδριανόπουλο, Παπανδρέου και Καρατζαφέρη.

  39. Ευθύμης avatar
    Ευθύμης 06/05/2010 02:47:18

    Αν και είμαι ΑΕΚτζής θα πώ.... ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ! :D

    • EtsiMareSei avatar
      EtsiMareSei @ Ευθύμης 06/05/2010 03:49:38

      Πεστα ,πεστα φιλε ΑΕΚτζη!!και λιγα λες με το αντε γεια..
      Οσο για το κενο που ωρυεται ο "σαλονικιος_4_" πιο πανω οτι θα αφησει η ντορα και θα κατρακυλησουν τα ποσοστα της παραταξης,οσο το βλεπω.. τοσο πιο ευχαριστο φανταζει αυτο το κενο ρε παιδι μου!
      Κατι σαν το κενο που νοιωθει ο καθενας μας, αφου τραβηξει το καζανακι εχωντας μολις ξελαφρωσει ενα ζεστο ανοιξιατικο απογευμα γυρνωντας απτην δουλεια του!!
      Ετσι μαλιστα..εχεις μετα ολοκληρη την μερα να κανεις αλλα σχεδια..
      Υ.Γ:το οτι δεν εχεις μυαλο salonica_4_ever φαινεται οποτε ασε αλλους να κρινουν καλυτερα για το κενο της ντορας..Ακυρωσαν και το Παοκ-Ολυμπιακος για λογους ασφαλειας..φοβουνται τοσο τις συγκεντρωσεις τελικα??Σαλονικιο μπορεις ναμε πεις,παοκτζη επισης, μαλακα ομως.. δε με λες με τιποτα!!

      • tzager avatar
        tzager @ EtsiMareSei 06/05/2010 07:43:26

        Μην ορκίζεσαι κιόλας..!

      • EtsiMareSei avatar
        EtsiMareSei @ EtsiMareSei 06/05/2010 13:38:11

        Τι εγινε ρε "tzager".. Εγινε αντιληπτο μαλλον οτι "salonica_4_ever" και εσυ ειστε το ιδιο προσωπο τελικα ε?,
        Οταν ο καθενας μπορει να δει το ευχαριστο κενο της απουσιας της ντορας, εσυ ωρυεσαι και κανεις σαν να σου φταινε ολοι ..ειναι επειδη εχεις διαλεξει να κρατας το σκατο μεσα σου φιλε μου!! Κανεις δεν σου φταει και κανεις δεν απορει πλεον γιατι βγηκες τοσο σκατοψυχος τελικα!
        Η κουτοπονηρια σου δεν περναει σε Σαλονικιους ρε λουγκρα..
        ΥΓ:Τα ειπαμε ρε..

  40. Αποστολης avatar
    Αποστολης 06/05/2010 04:08:12

    Ο μονος τροπος να υπαρξει ΕΛΠΙΔΑ στο πολιτικο σκηνικο της Ν.Δ ειναι να απομακρυνθουν τα βαριδια.Και πρωτη και καλυτερη η Ντορα η οποια οπως εδειξε δεν εμαθε να χανει.Κριμα Ντορα αποδειχτηκες ανικανη να διαχειριστεις μια ηττα,πως να πιστεψουμε οτι εισαι ικανη να ηγηθεις μιας ολοκληρης χωρας.

  41. xristakis41 avatar
    xristakis41 06/05/2010 07:19:58

    Η κ. Μπακογιάννη έλαμψε δια της απουσίας της γενικά από την ενεργή πολιτική της όταν η χώρα την είχε ανάγκη.
    Μη έχετε απαιτήσεις από έναν επαγγελματία πολιτικό, όταν μέλημά του είναι το προσωπικό συμφέρον και μόνο.

    • tzager avatar
      tzager @ xristakis41 06/05/2010 07:58:28

      xristakis41,

      Μάλλον μας δουλεύεις. Αν η Μπακογιάννη έλαμψε δια της απουσίας της όντας δήμαρχος Αθηναίων, τότε ο Σαμαράς που αυτοεξορίστηκε μετά την αποτυχία της ΠολΑν και περίμενε δειλά- δειλά να τον καλέσουν πίσω τι ήταν; Ελεύθερος επαγγελματίας πολιτικός..;

      • trellakias avatar
        trellakias @ tzager 06/05/2010 09:28:54

        Πάντως ήταν αυτή που πρότεινε τις εκλογές του 2009 για να μπορέσει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να διώξει τον Καραμανλή και να αναλάβει τα ηνία του κόμματος με τις ευχές της βαρονείας και του κομματικού κατεστημένου της πλατείας Κολονακίου, που δεν υπολόγιζαν την βάση του κόμματος!

    • socrates avatar
      socrates @ xristakis41 06/05/2010 08:48:55

      tsager,
      φοβάμαι φίλε μου ότι δεν έχεις καταλάβει το διαχρονικό ρόλο του μητσοτακέϊκου εντός των τειχών της Ν.Δ. και τις επιτπώσεις που είχε όλα αυτά τα χρόνια.

  42. mavro kounavi avatar
    mavro kounavi 06/05/2010 08:48:19

    Σήμερα δεν κρίνονται πολλά. Κρίνονται όλα.

    Θέλουν θάρρος τα μεγάλα ΟΧΙ.

    ΣΤΕΙΛΤΕ ΤΗΝ ΚΟΛΛΗΤΗ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΑΚΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ "ΑΓΙΑ" ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΗΣ ΣΤΟ ΒΟΘΡΟ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ.

    Εκεί ανήκουν. Μαζί με τα μονοπύθμενα του χαβουζοσυγκροτήματος του Αλαφουζέϊκου

  43. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 06/05/2010 08:58:37

    Προ ολίγου, ο Κύρτσος στον "Flash" ανέφερε ότι η ΝΔ θα ψηφίσει μεν "όχι" επί της αρχής, αλλά κατ' άρθρον θα ψηφίζει "ναι".

    Χρειάζεται επαγρύπνηση και προσοχή, να μην περάσουν!

    • mara avatar
      mara @ Αυριανιστής 06/05/2010 09:16:09

      Συμφωνώ απόλυτα.
      Τί είναι αυτό τώρα, ότι θα ψηφίσει κατ΄άρθρον ΝΑΙ? Το άκουσα και φρίκαρα... Λέμε ΟΧΙ, αλλά σιγοντάρουμε με ΝΑΙ? Δεν καταλαβαίνω.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Αυριανιστής 06/05/2010 09:18:45

      Για να μην σας παραπλανούν κάποιοι, θυμηθείτε τί συνέβη με όσους έφεραν το ΔΝΤ στην Ουγγαρία. Εξαφανίστηκαν από τον πολιτικό χάρτη.

      • mara avatar
        mara @ Orestios 06/05/2010 09:50:51

        Orestie,

        Έντάξει αυτοί μοιραίως θα φύγουν νύχτα...
        Ο Σαμαράς όμως σήμερα πρέπει να δείξει εικόνα μεγάλου ηγέτη.
        Πως θα γίνει αυτό? Με ΟΧΙ αλλά και ΝΑΙ???
        Γίνονται αυτά τώρα??? Μην τρελλαθούμε...

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 06/05/2010 10:38:53

        Το μήνυμα του Σαμαρά ηταν σαφές προχθες βράδυ.
        Δεν φταίει αυτός αν δεν το κατάλαβαν κάποιοι, που συνεχίζουν να τον αμφισβητούν και να τον παρουσιάζουν ως αναξιόπιστο.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Αυριανιστής 06/05/2010 09:55:32

      Χα! Η ίδια επικοινωνιακή επίθεση που γίνεται εδώ και μέρες συνεχίζεται παρά το σαφές "όχι" του Αντώνη.

      Πάω στοίχημα ότι αυτή τη στιγμή οι "σώφρονες" έχουν πάρει από δίπλα τον Πρόεδρο και του λένε να μην το τραβήξει στα άκρα και ότι προέχει η ενότητα και να κάνει μια "μικρή υποχώρηση" να βάλει λίγο "νερό στο κρασί του" και λοιπά και λοιπά, για να "μείνει το κόμμα ενωμένο σε αυτή την κρίσιμη στιγμή.

      Και να μου το θυμηθείτε: Τελικά θα την κάνει τουμπεκί η Ντόρα. Θα απέχει από τη συνεδρίαση της Βουλής, θα πει όχι, κάτι θα κάνει, αν ο Αντώνης πει το ναι. Ένα "ψάρωμα" είναι όλα, μια επιχείρηση ψυχολογικού πολέμου για να μας πείσουν να αυτοκτονήσουμε, να πείσουν τον Αντώνη να αυτοκτονήσει κι αυτός.

      Το ότι παρακαλάνε έτσι δείχνει όμως ότι δεν είναι πανίσχυροι! Ότι δεν είναι ανίκητοι! Πόσο μάλλον τώρα που τους πήραμε χαμπάρι!

      Αντώνη κράτα γερά! Εσύ είσαι τελικά ο στόχος. Εσένα πάνε να υπονομεύσουν. Και βλέπει ποιοι είναι οι "σώφρονες" δίπλα σου, που είναι στην πραγματικότητα οι εγκάθετοι του συστήματος, που είναι αποφασισμένο να σε εξοντώσει.

      • mara avatar
        mara @ Επώνυμος 06/05/2010 10:11:40

        Έμ.. γι΄αυτό ρωτώ. Θα αντέξει???????
        Γιατι η χθεσινή του εικόνα δεν με ικανοποίησε.
        Ήταν φοβισμένος. Μπορούσε να τον ξεσκίσει τον Παπανδρέου.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Επώνυμος 06/05/2010 11:10:05

        Φοβισμένοι είναι το GAP και όλοι όσοι υποστηρίζουν την καταχρέωσή μας για να ξεκοκκαλίσουν τα 150δις.
        Αυτοί φοβήθηκαν και πανικόβλητοι προσπαθούν να κάνουν προπαγάνδα κατηγορώντας όσους διαμαρτύρονται, όσους αντιστέκονται και όσους λένε ΟΧΙ.
        Προσπαθούν να βγάλουν όλους τους άλλους αναξιόπιστους παραβιάζοντας κάθε έννοια θεσμών σε αυτή τη χώρα. Παραβιάζοντας κάθε συνταγματική νομιμότητα.
        Ακόμη και ο επόπτης ΠτΔ προσπάθησε να προκαταλάβει το αποτέλεσμα του συμβουλίου, αγνοώντας τον ρόλο του, που είναι αυτός του επόπτη και του συμβούλου την ώρα που γίνεται το συμβούλιο και ΟΧΙ πριν αυτό.

  44. Αθωος περαστικος avatar
    Αθωος περαστικος 06/05/2010 08:59:02

    Βρε τον tzager, εκει, να βγαλει το μεροκαμματο...

    Ας τελειωνει ο Σαμαρας με τη Ντορα μια και καλη, ας παρει και οσους θελουν να την ακολουθησουν και στο καλο κια να μας γραφουν...αυτη τη στιγμη ο Σαμαρας προσπαθει να απελευθερωθει απο τα βαριδια και πολυ καλα κανει...δεν ειναι ωρα για διατηρηση ισορροπιων, το πολιτικο σκηνικο θα αλλαξει δραματικα τους επομενους μηνες, δεν υπαρχει χωρος πλεον για τα τζακια, τους επαγγελματιες μεροκαμματιαρηδες καιροσκοπους της πολιτικης..αλλα θελουν και αλλοι ξηλωμα...να μη φοβηθει...τελος στα λαμογια...μονο ετσι θα πεισει το κοσμο, αυτους που θελουν διαγραφη τους βαρεθηκε, τους απαξιωσε και ο κοσμος στη συνειδηση του...
    Για να δημιουργηθει ενα κομμα νεο χρειαζεται μια στερεη φρεσκια πολιτικη ιδεολογια, ενα υποβαθρο ιδεων και μια δεξαμενη ανθρωπων που θα εμπνευσουν την κοινωνια...αυτοι που θα φυγουν μαζι με τη Ντορα δεν εχουν το πολιτικο επιπεδο ουτε τις θολες ιδεες τους να σχηματοποιησουν σε ιδεολογια, ουτε να εμπνευσουν τα πληθη...Ας μη φοβηθει ο Σαμαρας...με τη στηριξη των ΜΜΕ μονο δε γινεται κομμα ικανο να επιβιωσει, οπως εμαθε the hard way και ο Αβραμοπουλος...

  45. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 06/05/2010 08:59:39

    Είναι μια ευκαιρία να τη διαγράψει εκτεθειμένη στα μάτια του κόσμου. Τώρα δεν θα μπορεί κανείς να μιλήσει για ρεβανσισμό. Είναι δική της επιλογή. Πρέπει να το κάνει, διότι θεωρητικά ίσως να μην του δοθεί κι άλλη ευκαιρία. Αν την αφήσει τώρα και την "επιπλήξει" απλώς ίσως κερδίσει κι άλλο, δείχνοντας μεγαλοψυχία, όμως το ερώτημα είναι αν θα του δώσει κι άλλη τέτοια ευκαιρία στο μέλλον.

    Το πιο πιθανό είναι να του δώσει, όμως υπάρχει κι μια πιθανότητα να τους έρθει το μυαλό και να αλλάξουν συμπεριφορά.

  46. γιαννης αγιαννης avatar
    γιαννης αγιαννης 06/05/2010 09:04:49

    εξωωωωωωωωωωωωωωω...τα ζομπυς και οι ξεδρακουλιαριδες...να ησυχασουμε επιτελους....

  47. DrNo avatar
    DrNo 06/05/2010 09:27:37

    Ελπίζω να την διαγράψει τη μοσχαροκεφαλή. Μαζί και τον Κυριάκο, που αγόραζε οικόπεδα στην Τήνο παρέα με το φίλο του το Χριστοφοράκο.
    Κι ας φτιάξουν κόμμα δικό τους οι αλλαζόνες της εξουσίας

  48. ilias avatar
    ilias 06/05/2010 10:06:03

    Διαβάστε τι γράφει σήμερα το press.gr και θα τρελαθείτε .......

  49. giatroudakos avatar
    giatroudakos 06/05/2010 10:19:07

    Το έγραψαν και τα parapolitika.gr. Η Ντόρα την έκανε. Ή την διέγραψαν, το ίδιο κάνει.

  50. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 06/05/2010 10:22:00

    Ο Τασούλας προ ολίγου δήλωσε ότι η ΝΔ θα καταψηφίσει τα μέτρα, ΚΑΙ κατ' αρχήν ΚΑΙ κατ' άρθρον.

    • mara avatar
      mara @ Αυριανιστής 06/05/2010 10:42:58

      Άντε... γιατί μου έφυγε η ψυχή...

  51. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 06/05/2010 10:25:14

    Τό σύστημα πού θέλει νά παρασύρη τόν Σαμαρᾶ,καί νά τόν μετατρέψη σέ ὑπηρέτη του,(ὁπως ἔχει τούς ἄλλους πολιτικούς),πῶς εἶναι σίγουρο ὅτι δέν θά βρεθῆ κάποιος ἄλλος νά ἡγηθῆ τοῦ ἐπαναστατημένου λαοῦ,πιθανόν χειρότερος(γι΄αὐτούς)ἀπό τόν Σαμαρᾶ;
    Ἄν συμβῆ κάτι τέτοιο,νά εἶσθε σίγουροι,ὅτι ΘΑ εἶναι χειρότερος καί δέν θά ἔχει τήν εὐγένεια καί τούς συγκρατημένους τρόπους(ἀπό ὅτι καταλαβαίνω βλέποντάς τον) τοῦ Σαμαρᾶ.
    Ἀπό βλακεία σέ βλακεία τό πᾶνε,κυβέρνησι καί πατρῶνες,καί ὁ Θεός νά βάλη τό χέρι του.

  52. Bodinus1576 avatar
    Bodinus1576 06/05/2010 10:28:00

    Διάβασα μια ανάρτηση αναγνώστη στο "Τρωκτικό", η οποία καλούσε τον Παπούλια να "εκβιάσει" τη συναίνεση με παραίτηση. Τόσο to timing όσο και η όλη συμπεριφορά του Παπούλια με τη χθεσινή του δήλωση δίνουν αφορμή για προβληματισμό

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Bodinus1576 06/05/2010 10:49:53

      Δυστυχώς έγινε κι αυτός γιουσουφάκι του Τζέφρυ. Και να σκεφτείς ότι μέχρι και τα Χριστούγεννα, ο δεύτερος βολιδοσκοπούσε (μέσω Αβραμόπουλου) σε μυστικές συναντήσεις το Σαμαρά αν θα συμφωνούσε να μην τον επανεκλέξουν...

      • Bodinus1576 avatar
        Bodinus1576 @ Αυριανιστής 06/05/2010 11:07:37

        Επειδή τα πράγματα ώρα με την ώρα γίνονται πιο πιεστικά, αυτό δείχνει πόσο μεγάλη αξία έχει το ΟΧΙ του Σαμαρά:
        1. Μπορεί αυτή τη στιγμή ο κόσμος να φωνάζει ότι όλοι ίδιοι είναι και ότι όλοι οι πολιτικοί πρέπει να εξαφανιστούν, αλλά μην ξεχνάμε ότι έτσι είναι ο Έλληνας. Θέλει να φωνάξει, να εκτονωθεί δικαιολογημένα δε λέω. Αλλά μετά τί θα κάνει; Θα αναθέσει τη χώρα σε επαναστατικές επιτροπές οδοφραγμάτων; Θα αναζητήσει Ηγέτη.
        2. Η Αριστερά τελείωσε μετά το χθεσινό. Τα ΜΜΕ το ξέρουν ότι πλέον ο Έλληνας θα αναζητήσει ηπιότερους δηλ. θεσμικούς τρόπους διαμαρτυρίας δηλ Προτάσεις και όχι Διαμαρτρία-Απειθαρχία. Για αυτό η διαφήμιση προς το ΚΚΕ και η μη άσκηση κριτικής προς το ΣΥΡΙΖΑ, που εξέθρεωε τη βία. Για να ανακόψουν το ρεύμα που ζητά ομαλότητα.
        3. ΚΑρατζαφέρης Τέλος, δεν νομίζω ότι χρειάζεται ανάλυση
        4. Με την πράξη της διαγραφής, η οποία ως μονομερής πράξη του Αρχηγού συνιστά εκδήλωση κυριαρχίας μπαίνει στη συνέχεια σε ταχύτατη φάση κάθαρσης.
        Συμπέρασμα: Πλασματική είναι η εικόνα αδιεξόδου που παρουσιάζουνν στο Σαμαρά. Το αντίθετο. Τα πράγματα τον οδηγούν να διαδραμτίσει ρόλο Βενιζέλου το 1909

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Bodinus1576 06/05/2010 11:10:05

      Πράγματι, ύποπτος ο ρόλος Παπούλια.

      Επιτέλους, πρέπει να σταματήσει ο ΠτΔ να λειτουργεί ως υποτακτικός της εκάστοτε κυβέρνησης και να αναδειχθεί σε ρόλο πραγματικά εθνικό.

      Είναι δυνατόν να μιλάει ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας για "χείλος της αβύσσου" ρίχνοντας λάδι στη φωτιά;

      Τι θέλει, να τρομοκρατήσει τον κόσμο για να περάσουν τα μέτρα;

      Το παιχνίδι είναι πολύ επικίνδυνο, διότι αν χάσουμε την πίστη μας στο θεσμό του Προέδρου της Δημοκρατίας, έρχεται το τέλος της πολιτικής νομιμοποίησης του ελληνικού κράτους απέναντί μας.

      Δεν διστάζουν όμως μπροστά σε τίποτα. Δεν τους ενδιαφέρει τίποτα. Τους ενδιαφέρει η τσέπη τους, η πάρτη τους, η εξουσία.

      Από τον Παπούλια όμως περιμέναμε μεγαλύτερες αντιστάσεις. Κρίμα. Κρίμα.

      Θα καταλήξουμε να πιστέψουμε ότι του χρωστάει ακόμη τα δανεικά ο γιος του Ανδρέα και θέλει να του κάνει πλάτες μήπως και τα πάρει πίσω.

      Με τέτοιο κατάντημα, όλα μπορείς να τα σκεφτείς...

      • Orestios avatar
        Orestios @ Επώνυμος 06/05/2010 11:13:48

        Π ΠτΔ πριν το συμβούλιο δεν είναι σωστό να μιλά. Ο ρόλος του είναι εποπτικός. Ότι έχει να πεί μπορεί να το πεί μετά.
        Αντιθέτως με κάθε έννοια εποπτίας ο ΠτΔ έκανε παρέμβαση.
        Τόσο καιρό σιώπαινε και βρήκε χθες να μιλήσει?
        Κάνει τους Έλληνες να χάνουν την εμπιστοσύνη τους σε αυτόν τον θεσμό.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Επώνυμος 06/05/2010 12:05:08

        Μην ξεχνάς και τις στενές σχέσεις της Αγίας Οικογένειας με τον Ντεγκρέτσια. Και σε "έκτακτες καταστάσεις" περνάνε οι πιο απίθανες συνταγματικές ανατροπές.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Επώνυμος 06/05/2010 12:10:19

        Μα ήδη σκέφτονται κόμμα με τον γιο του κοκού.
        Θα το πούν "Οι νέοι Ταύροι" και θα βάλουν τον Μάνο με τον Αδριανόπουλο να κάνουν τους πλασιέ.
        Ο Καρατζαφέρης θα εγκαταλείψει το ΛΑΟΣ και όλοι θα είναι μια ωραία παρέα.

      • matakis avatar
        matakis @ Επώνυμος 06/05/2010 15:34:15

        Γιατί ενόχλησε το σχόλιο μου για τον Παπούλια και σβήστηκε ?

        Είχα κάπου άδικο ?????

        • Factorx avatar
          Factorx @ matakis 06/05/2010 15:45:46

          Γιατι δεν ηταν σχόλιο, ηταν βρισιμο

          • matakis avatar
            matakis @ Factorx 06/05/2010 16:45:21

            Έχουν γραφτεί και χειρότερα...
            Στην τελική ας αφαιρούταν ο χαρακτηρισμός.
            Κάπου έχει ξεχαστεί ο ρόλος του "κυρίου" και καλό θα ήτανε να θυμηθούν οι παλιοί και να μάθουν οι νεότεροι...

            Συγνώμη για την κατάχρηση πάντως....

  53. sovokai avatar
    sovokai 06/05/2010 10:35:02

    αν ο ΓΑΠ ζητησει 180 ψηφους για να περάσει τα μετρα τι θα ψηφίσει ο Σαμαράς?

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ sovokai 06/05/2010 10:42:03

      Υπάρχει ποτέ περίπτωση να αφήσουν τον ΓΑΠ οι πάτρωνές του να διακυβεύσει το αποτέλεσμα; Δε νομίζω...

    • Orestios avatar
      Orestios @ sovokai 06/05/2010 11:00:01

      Εδώ δεν μπορεί να μαζέψει 151.
      Πόσοι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ θα πουν το ΝΑΙ και δεν θα πέσει φάπα από την βάση τους?

    • Orestios avatar
      Orestios @ sovokai 06/05/2010 11:01:01

      Γιατί νομίζεις γίνεται όλος αυτός ο ντόρος?

  54. Orestios avatar
    Orestios 06/05/2010 10:58:23

    Καμία μοναξιά δεν θα υπάρξει με το ΟΧΙ του Σαμαρά.
    Ο κόσμος συσπειρώνεται γύρω από ηγέτες που δεν θέλουν να τιμωρήσουν το λαό για να μην πάει φυλακή κάποιο λαμόγιο.
    Δείτε τί έγινε στην Ουγγαρία. Οι σοσιαλιστές έμειναν μόνοι τους. Κανείς δεν τους θέλει τους σοσιαλιστές γιατί λένε ψέματα και τρώνε τα λεφτά του κοσμάκη.

  55. Abarug avatar
    Abarug 06/05/2010 11:08:40

    OXI, OXI θα πούμε Ρεεεεεεεεεεεεεεεεε!

  56. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 06/05/2010 11:27:54

    ANTE NΑ ΞΑΝΑΚΑΝΟΥΜΕ ΑΝΑΣΤΑΣΗ !

  57. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 06/05/2010 11:33:22

    Λέτε, ο ΓΑΠ να αξιοποιήσει στον ανασχηματισμό, την ανεξάρτητη πλέον Ντόρα;

  58. gekapsa avatar
    gekapsa 06/05/2010 11:52:49

    Προσεχτε φανατισμενοι δεξιοί, γιατι θα πάθετε μεγάλη πλάκα αν διώξετε τη Ντορα και φτιάξει νέο κόμμα.
    Θα συρικνωθειτε κιαλλο

    Και οσον αφορά το ΔΝΤ καλά κάνει η Ντόρα που υπερψηφιζει. Τα μέτρα για την Ελλάδα τα ψηφιζουν όλα τα κοινοβούλια της Ευρώπης!! Τι παριστανει η ΝΔ;

    • Orestios avatar
      Orestios @ gekapsa 06/05/2010 12:12:10

      Θα πάει να βρεί η Ντόρα, τον Μάνο, τον Αδριανόπουλο και τον Κοντογιαννόπουλο?
      Ο Καρατζαφέρης μάλλον θα παρατήσει το ΛΑΟΣ στην τύχη του.
      Πόσο λέτε να πιάσει αυτή η γελεία κομπανία?

  59. nov11 avatar
    nov11 06/05/2010 12:46:16

    Αυτή η κυρία από τη στιγμή που βγήκε και είπε τι θα ψηφίσει χωρίς να υπολογίζει το κόμμα της και τον αρχηγό της είναι σαν να λέει ξεκάθαρα.
    1-Μπορεί να μην είμαι αρχηγός αλλά θα αρχηγεύω.Μην πω ότι κάποια ΜΜΕ την προβάλλουν σαν να είναι αυτή η αρχηγός.
    2-Αν θέλετε να είμαι στο κόμμα σας θα λειτουργώ ανεξάρτητα δλδ.κόμμα μέσα στο κόμμα.
    Η ΝΔ έπρεπε να έχει απαλαγεί από τα βαρίδια της.