#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/09/2011 13:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν έστειλαν ούτε ένα ελληνικό πολεμικό πλοίο στην Κύπρο για την ΑΟΖ!



«Μείζον διπλωματικό θέμα για τη χώρα αλλά και προσωπικά τον πρωθυπουργό έχει προκύψει μετά από απίστευτους ισχυρισμούς του αντιπροέδρου της τουρκική κυβέρνησης Μπουλέντ Αρίντς σχετικά με το περιεχόμενο της πρόσφατης συνομιλίας του Γιώργου Παπανδρέου με τον Ταγίπ Ερντογάν. Ο Αρίντς, μιλώντας σε τουρκικά ΜΜΕ, δήλωσε ότι γνωρίζει τι διαμείφθηκε μεταξύ των δύο πρωθυπουργών και υποστήριξε ότι ο κ. Παπανδρέου αποδέχθηκε το δικαίωμα της Τουρκίας γι έρευνες στην θαλάσσια περιοχή της Κύπρου. “Ο Παπανδρέου ζήτησε να μην υπάρξει ένταση στην Κύπρο”».

Σκιώδες κράτος

Ήρκεσε μια δήλωση ενός Τούρκου πολιτικού για να αποκαλυφθεί πανηγυρικά  αυτό που όλοι υποπτεύονται :

Ούτε ένας Έλληνας δεν εμπιστεύεται την κυβέρνηση του και τον Πρωθυπουργό σε ότι αφορά στις σχέσεις με την Τουρκία !

Ακραίο να παίρνουμε τοις μετρητοίς ότι λέει – για τους δικούς του λόγους – ο κάθε ξένος καλοθελητής. Ίος όμως απώλεσε την «έξωθεν καλή μαρτυρία» των Ελλήνων πολιτών με μπουρδολογίες για «φιλίες των λαών», «θάλασσες συνεργασίας και φιλίας» και «ευρωπαϊκές προοπτικές της Τουρκίας» του casus belli ;

Tελικά υπαναχώρησε ο Τούρκος και κατέφυγε στο κλασικό κόλπο των απανταχού προπετών, προβοκατόρων και επιπόλαιων : «Παρερμηνεύθηκαν οι δηλώσεις μου» !

Όμως αυτό είναι το πρόβλημα;

Δεν μας προβληματίζει ότι για άλλη μια φορά – ας ενοχλούνται κάποιοι σχολιαστές από την συχνή αναφορά μου στον Κονδύλη – «...ούτε η «Ευρωπαϊκή ένταξη, η οποία στην ουσία της δεν είναι παρά η διαφοροτρόπως καρυκευμένη και μεταμφιεσμένη επιθυμία άλλοι να μας ταΐζουν και άλλοι να φυλάνε τα σύνορά μας...» ;

Δεν μας προβληματίζει ότι η Ελλάδα, εγγυήτρια Δύναμη της Κυπριακής Δημοκρατίας, λεονταρίζουσα με δήθεν «Ενιαίους Αμυντικούς Χώρους» και συμμετέχουσα στην ...καταστολή της πειρατείας στην Σομαλία, ΔΕΝ ΔΙΕΘΕΣΕ ΕΝΑ ΠΟΛΕΜΙΚΟ ΠΛΟΙΟ ως ελάχιστη παρουσία στην Κυπριακή ΑΟΖ όπου βολτάριζε το Piri Reis II ;

Δεν αντέδρασε ως όφειλε σε παραβίαση της διεθνούς νομιμότητος  κατά Κράτους του οποίου «εγγυάται» την προστασία; Με τι και κατά ποίου ;

Πάλι τρίβομε κουτοπόνηρα τα χέρια μας  «θα καθαρίσουν οι Ισραηλινοί και οι Αμερικάνοι...» ;

Ενώ εμείς κάναμε ... «παρθενορραφή» ! «Εκεί που ψάχνει το Τουρκικό πλοίο ...δεν έχει πετρέλαιο!» «διέρρεαν» τα γνωστά ασπόνδυλα της «ενημέρωσης». Λες και το θέμα είναι αν έχει, ή δεν έχει και όχι η ipso facto επιβολή του Οθωμανικού δικαίου στην Κυπριακή ΑΟΖ !

Τι να μας πει που δεν το ξέρουμε ο κ. Μόσσιαλος ; Πόση σημασία έχει τι ακριβώς και πώς το είπε ο Πρωθυπουργός στον Ερντογάν ;

Τα γεγονότα μιλούν : Η Τουρκία μπορεί να διεξάγει έρευνες (μεθαύριο και "Έρευνα – Διάσωση", και «καταστολή της τρομοκρατίας») μέσα στην Κυπριακή ΑΟΖ ΑΤΙΜΩΡΗΤΙ, χωρίς η ... «εγγυήτρια Δύναμη» να συγκινείται. Ούτε ένα διάβημα στην «Διεθνή Κοινότητα» !

Συγγνώμη όμως, ξέχασα : «Σύμφωνα με τις διαρροές τόσο της Αθήνας όσο και της Άγκυρας, οι δύο Πρωθυπουργοί συμφώνησαν το κοινό Υπουργικό Συμβούλιο να συγκληθεί στην Άγκυρα τέλη Οκτωβρίου ή αρχές Νοεμβρίου.» (από τα NEA)

Μπορεί τότε να αποφασισθεί η διεξαγωγή Τουρκικών ερευνών ...και στην Ελληνική «νοητή» ΑΟΖ !

Parsifal

ΣΧΟΛΙΑ

  1. tpe avatar
    tpe 30/09/2011 11:56:28

    Και να υπενθυμίσω εδώ, πως την ώρα που έχουμε ανάγκη ακόμα και τα ψαροκάικα, για €14.000.000, δηλαδή όσο κοστίζουν οι σύμβουλοι του "στοχαστή" και των αντιπροέδρων, παροπλίζεται μία φρεγάτα!

  2. ORIMA avatar
    ORIMA 30/09/2011 12:00:39

    Λυπούμαστε, σε λίγους μήνες επανέρχεται το διαβατήριο και η βίζα για να πάω στη
    Χίο. Στη Χίο, όχι στο Τσεσμέ ή στη Σμύρνη. Μέχρι και τον Παρμενίωνα ακύρωσαν για φέτος (άμα δώσεις τουφέκια στα ΤΕΑ, σιγά μην τα επιστρέψουν). Δε φυλάμε τίποτα ρε φίλε. Νέα μοντέλα. Σουηδικά ! Τουλάχιστον οι Κύπριοι τα έφτιαξαν με τους Εβραίους. Εμείς, υπεράνω... Άμα μπουν οι Τούρκοι στη Ρόδο θα φέρουν το ιππικό από το Ράμσταιν και το Μουτλάγκεν.

  3. anonymous avatar
    anonymous 30/09/2011 12:03:38

    Τι λέτε ρε σεις!!! Ο ΓΑΠ αποδεικνύεται αυθεντία. Προκαλεί το χάος. Δουλεύει τους πάντες για τα πάντα. Αφού λοιπόν γίνει της παλαβής ένας θεός ξέρει τι θα προκύψει.

    Σοβαρά τώρα με τόσα πλοία τόσων κρατών στην περιοχή πάμε δεν πάμε το ίδιο και το αυτό διότι δε μας λογαριάζει κανείς.

    • tsiftsidis elefterios avatar
      tsiftsidis elefterios @ anonymous 30/09/2011 13:14:29

      αυτος που λεει οτι κυβερνα την ελλαδα ειναι οτι χειροτερο και επικινδυνο για απανταχου τον ελληνισμο.ρεζιλι διεθνως μας κανει.
      ποσο ειπανε στην τελευταια δημοσκοπηση??? 15%??
      αυτους να στειλετε να μας φυλανε το 15 % των ηλιθιων και πανιβλακων πασοκων. εκει να ΔΕΙς ΓΛΕΝΤΙΑ. ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΡΕ ΧΑΝΟΜΑΣΤΕ.

  4. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 30/09/2011 12:05:30

    Δεν υπαρχουν λεφτα για περιπολιες στην Κυπρο.Οι Κυπριοι οταν αποφασισαν τις ερευνες φυσικα το ηξεραν αυτο και βασιζονται αλλου.

  5. ORIMA avatar
    ORIMA 30/09/2011 12:16:43

    Πολύ σωστά Ψυχραιμία. Εγώ, τώρα πού θα βασιστώ; Σε παραπέμπω επίσης στο τελευταίο άρθρο του Συντάγματος. Anonymous επέτρεψέ μου να προσθέσω ότι αυτή την εικόνα πρέπει μάλλον να τη συνηθίσουμε. Όλοι οι σχετικοί και άσχετοι να κάνουνε σπουλάτσο στην plaza di Greka που μέχρι πρότεινως ανήκε στους Έλληνες.

  6. vassilis avatar
    vassilis 30/09/2011 12:47:39

    Για να ειμαστε δικαιοι πρεπει να πουμε οτι η συγγεκριμενη αντιδραση ειναι ιδια, ολοκληρου του πολιτικου συστηματος στην Ελλαδα.Τωρα τι ακριβως εχει συμφωνηθει για τι Αιγαιο μας, ειναι αγνωστο σε μας αλλα ωφειλουμε να ειμαστε ετοιμοι να προλαβουμε προδοτικες συμφωνιες μολις γινουν αδιαμφισβητητα γνωστες!

  7. Γιάννης Καλαματιανός avatar
    Γιάννης Καλαματιανός 30/09/2011 12:59:17

    Αντιπολίτευση υπάρχει;

  8. noldor avatar
    noldor 30/09/2011 13:11:46

    "Συγγνώμη όμως, ξέχασα : «Σύμφωνα με τις διαρροές τόσο της Αθήνας όσο και της Άγκυρας, οι δύο Πρωθυπουργοί συμφώνησαν το κοινό Υπουργικό Συμβούλιο να συγκληθεί στην Άγκυρα τέλη Οκτωβρίου ή αρχές Νοεμβρίου.» (από τα NEA)"

    Να η λύση λοιπόν. Τους στέλνουμε εκεί και κηρύττουμε casus belli σε περίπτωση που τους αφήσουν να επιστρέψουν εδώ.

  9. Κώστας Σταματάκης avatar
    Κώστας Σταματάκης 30/09/2011 13:11:55

    Φάκτορα ο Καραμπελιάς έχει μια εμπεριστατωμένη ανάλυση στο site του Αρδην. Βαλε την να διαβασθεί και στο antinews

    Η πολιτική κατάσταση και τα καθήκοντά μας http://ardin-rixi.gr/

  10. factorx avatar
    factorx 30/09/2011 13:29:55

    Τεράστια, πρέπει να κάνω περίληψη και .... μετάφραση. το Σ/Κ

  11. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 30/09/2011 13:40:45

    Parsifal καλημέρα

    Πιστεύω ότι τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι. Η Τουρκία στη συγκεκριμένη περίπτωση, αφορμή ζητούσε για να στήσει καυγά με την Ελλάδα. Γνώριζε πολύ καλά, ότι ο τσαμπουκάς που "έβγαλε" εναντίον της Κύπρου, ήταν αέρας κοπανιστός. Εδώ, λίγο πολύ το γνώριζαν όλοι. Άρα η Τουρκία στο ζήτημα των ερευνών στην Κυπριακή ΑΟΖ, ήταν χαμένη από χέρι. Αυτό που θα μπορούσε να τη σώσει στα μάτια αυτών που υπολογίζει ως μελλοντικούς υπηκόους της νέας Οθωμανικής αυτοκρατορίας που ονειρεύεται, θα ήταν ένας καυγάς με την Ελλάδα. Αν η Ελλάδα έστελνε πλοία ή Α/Φ στη Κύπρο, ακόμη και στη περιοχή λίγο ανατολικά της Κρήτης, αυτό ίσως να αποτελούσε μια αφορμή για να στηθεί ένας καυγάς, που θα μπορούσε να οδηγήσει ακόμη και σε θερμό επεισόδιο, με απρόβλεπτες συνέπειες. Ή να οδηγούσε σε μια άτακτη υποχώρηση της χώρας σε σημαντικά εθνικά ζητήματα. Εδώ έχουμε γίνει η ντροπή της υφηλίου και υποχωρούμε στις απαιτήσεις και στα φτυσίματα του κάθε μακάκα τεχνοκράτη της τρόικας και εσύ θέλεις να στήσουμε καυγά με τη Τουρκία;

    Ως εκ τούτου, η στάση της κυβέρνησης, υπό τις συνθήκες που βρισκόμαστε σήμερα, ήταν η πλέον ενδεδειγμένη. Δεν είναι ώρα για παλικαριές. Ψυχραιμία απαιτείται. Μακάρι να μπορούσαμε να δείξουμε λεβεντιά και περηφάνια, απέναντι στη τρόικα και σε όλους τους διεθνείς υβριστές μας.

    Και τελικά όπως βλέπεις, ο τσαμπουκάς της Τουρκίας, αποδείχτηκε αέρας κοπανιστός. Και έχω τη γνώμη, ότι η Τουρκία βγήκε χαμένη απ' όλη αυτή την υπόθεση και τα αποτελέσματα θα τα δούμε σύντομα. Οι φιλοδοξίες της για την ανάδειξή της σε περιφερειακή δύναμη, μάλλον καταβαραθρώθηκαν.

    Τώρα για τα δόγματα του ΕΑΧ και αυτά του "ισοδύναμου τετελεσμένου", μάλλον είναι για τη πλάκα. Δόγματα και τακτικές, στήνονται πάνω σε νέα όπλα, σε νέες τακτικές και σε μεγάλες στρατηγικού επιπέδου αποφάσεις. Και όπως ξέρεις πολύ καλά, το να στείλουμε μια Φ/Γ στη Κύπρο, είναι ένας λόγος. Η συνεχής αεροπορική υποστήριξη μιας δύναμης που θα αποσταλεί νότια της Κύπρου, πως θα παρασχεθεί; Εμείς δε, ως γνωστό, δεν διαθέτουμε Φ/Γ με δυνατότητες Α/Α περιοχής. Ούτε Α/Φ διαθέτουμε με τόση μεγάλη ακτίνα δράσης. Αυτά που διαθέτουμε, μόλις που φθάνουν στη Κύπρο.... Και οι επιχειρήσεις στη θάλασσα, εδώ και 70 χρόνια, έχουν πάψει να είναι μόνο ναυτικές. Είναι αεροναυτικές.

    • TARAMAS avatar
      TARAMAS @ Αρματιστής 30/09/2011 14:06:53

      Πολύ σωστά, αν δεν είσαι διατεθειμένος να το φτάσεις στα άκρα, καλύτερα να μη κάνεις τίποτα. Κι αν πήγαινε μια φρεγάτα στη Κύπρο τι θα γινόταν δηλαδή; Ευκαιρία θα δινόταν στη Τουρκία να προκληθεί επεισόδιο και να πετύχει αυτό που επεδίωκε, δηλ. να σταματήσουν εκατέρωθεν οι έρευνες και οι γεωτρήσεις. Τώρα στα χαμένα απειλούν, είναι ανίσχυροι να το πετύχουν.

    • Κραντωρ avatar
      Κραντωρ @ Αρματιστής 30/09/2011 15:52:33

      Η συγκυρια ειναι ευνοικη για εγκαταταση στην Κυπρο στρατηγικων αντιαεροπορικων μεσων (S-400, Patriot) και μονιμη σταθμευση μοιρων F16, που θα απειλουν το ευπαθες υπογαστριο της Τουρκιας και θα παρεχουν υποστηριξη σε πιθανες χερσαιες επιχειρησεις στο κυπριακο εδαφος. Οχι η ουρα υπο τα σκελη.

  12. !@#$%^&*() avatar
    !@#$%^&*() 30/09/2011 14:20:50

    Δεν καταλάβατε!!! Στέλνουμε βόμβα μεγατόνων!!! Τον ΥΕΘΑ !!!!
    Θα αναχωρήσει αύριο, Σάββατο 1 Οκτωβρίου 2011, για την Κύπρο, προκειμένου να εκπροσωπήσει την Ελληνική Κυβέρνηση, στις εκδηλώσεις εορτασμού για την 51η επέτειο από την Ανεξαρτησία της Κυπριακής Δημοκρατίας
    Έχει να βγάλει λόγους......κουράγιο αδέρφια....
    Για δε τα τουρκάκια......κάνανε χαρακίρι και κόψανε τα μεμέ τους......

  13. SOTPAP avatar
    SOTPAP 30/09/2011 14:46:56

    Δεν έχουμε Κυβέρνηση, αυτό είναι γνωστό.
    Δεν έχουμε πολιτικούς με καρύδια γενικότερα, κι αυτό γνωστό είναι.
    Δηλαδή αν ήσουν Τούρκος θα φοβόσουνα τον Μπεγλίτη και τον Πανάρα; Μισή μπουκιά είναι και 2 μαζί. Αυτοί αν φωνάξουν στον καθρέπτη τους, θα βάλουν τα κλάματα γιατί θα φοβηθούν το είδωλό τους....
    Από την άλλη όμως μην υποτιμούμε τόσο πολύ τις Ενοπλες Δυνάμεις μας, όσο και να τις έχει ξεδοντιάσει το ΠΑΣΟΚ, ακόμη βαστάνε. Γι αυτό και οι Τούρκοι κάνουν μαγκιές μέχρι κάποιο όριο. Προχθές που πήγαν να κάνουν αεροπορικό αποκλεισμό, έφαγαν ξύλο από τα δικά μας F16.

    • !@#$%^&*() avatar
      !@#$%^&*() @ SOTPAP 30/09/2011 21:35:32

      Δεν είναι οι στρατιωτικοί το πρόβλημα, οι πολιτικοί είναι. Το χειρότερο δε είναι όταν οι στρατιωτικοί ξέρουν ότι δεν έχουν καμμία κάλυψη από τους πολιτικούς.....

  14. Krax avatar
    Krax 30/09/2011 19:13:16

    Αυτό περιμένουν ΗΠΑ-Ισραήλ με τον κολαούζο τους την Τουρκία,
    να τσιμπήσουμε και να στέίλουμε στρατιωτική δύναμη.
    Από εκεί και πέρα όλα είναι εύκολα.

  15. Krax avatar
    Krax 30/09/2011 20:09:32

    Το Ναύαρχος Κουζνέτσοφ μετά συνοδείας από την Βόρεια Θάλασσα πρόκειται να πλεύσει για την Ανατολική Μεσόγειο στην περιοχή της γεώτρησης του Οικόπεδου 12.

    Λάθος όνομα Αφροδίτη δώσανε στο Οικόπεδο 12...
    Με τόσους μνηστήρες Πηνελόπη θα του ταίριαζε καλύτερα!

    Η ΕΕ με τις ανεμογεννήτριες, που βόσκει?