#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/09/2013 11:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν έγινε μόνο η Χρυσή Αυγή μαύρη, είναι και τα νέα για τον Προϋπολογισμό



Μπορεί η Χρυσή Αυγή να έγινε… μαύρη, όμως, δεν πρέπει να ξεχνάμε και την οικονομία. Η τρόικα έφυγε με ανοικτά πολλά θέματα ενώ το κρίσιμο θέμα είναι ο προϋπολογισμός του 2014 ο οποίος κατατίθεται την ερχόμενη Δευτέρα στη Βουλή και περιλαμβάνει φόρους ύψους 44 δις ευρώ. Επομένως, και η επόμενη χρονιά θα χαρακτηρίζεται από σκληρή λιτότητα. Κατάργηση φοροαπαλλαγών, αύξηση φορολογικών συντελεστών αλλά και ο ενιαίος φόρος ακινήτων θα σηκώσουν το μεγαλύτερο βάρος των εσόδων. Το σενάριο προβλέπει μεγάλη αύξηση της άμεσης φορολογίας, η οποία θα φθάνει το 12,4%. Οι συνολικοί άμεσοι φόροι προβλέπεται να φθάσουν τα 19,5 δισ. ευρώ τη νέα χρονιά, από 17,4 δισ. ευρώ.

Αυτό σημαίνει νέες εισοδηματικές απώλειες για τους μισθωτούς και τους συνταξιούχους που για το 2014 θα φθάνουν στο ποσό των 2,1 δισ. ευρώ.

Οι φόροι αυτοί, μεταξύ των άλλων, θα προέλθουν :

-Από τη νέα κλίμακα φορολόγησης μισθωτών και συνταξιούχων.

-Από την κατάργηση φοροαπαλλαγών και την κατάργηση εκπτώσεων φόρου για τα παιδιά.

-Την αύξηση της φορολογίας στους ελεύθερους επαγγελματίες.

-Την αύξηση της φορολογίας στα ενοίκια.

Οι έμμεσοι φόροι

Στο μέτωπο της έμμεσης φορολογίας, προβλέπεται αύξηση εισπράξεων κατά περίπου 400 εκατ. ευρώ, με τα συνολικά έσοδα να ανέρχονται στα 24,830 δισ. ευρώ.

Μόνο από τον ενιαίο φόρο στα ακίνητα το οικονομικό επιτελείο στοχεύει στην βεβαίωση εισπράξεων 3,6 δισ. ευρώ, ενώ τα καθαρά έσοδα για τον προϋπολογισμό εκτιμώνται σε 2,85 δισ. ευρώ.

Σε ότι αφορά το πλεόνασμα, συμφωνήθηκε ότι θα είναι οριακό, στα 100 εκατ. ευρώ, προφανώς γιατι η τρόικα δε θέλει να καταγραφεί μεγαλύτερο ποσό για να μη… χαλαρώσουμε επικίνδυνα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Hawk avatar
    Hawk 30/09/2013 11:48:39

    Η τρόϊκα με το περίστροφο στο χέρι ζητάει από τους μαδημένους ' Ελληνες 44 δις φόρων!! Τα λεφτά σου ή την ζωή σου κατακαημένε ' Ελληνα. Και να ξέρεις αυτά τα παιδιά της τρόϊκας είναι πάντα εντός τους δημοκρατικού τόξου!!

  2. apergospastis avatar
    apergospastis 30/09/2013 11:57:49

    Δεν πειράζει, υποχώρησε 2.5% στις δημοσκοπήσεις η Χρυσή Αυγή και νιώθουμε ασφαλείς. Δώσε δημοκρατία να γουστάρουμε!

  3. Σιγά μη φοβηθώ avatar
    Σιγά μη φοβηθώ 30/09/2013 11:58:11

    Κύριε Αντώνη Σαμαρά, ΚΑΙ με τους εκβιαστές τοκογλύφους, κάντε το ακριβώς, όπως με τη Χρυσή Αυγή! Πάντα οι Γόρδιοι, μονάχα μ΄έναν τρόπο θα ...λύνονται. Με το σπαθί. Τώρα που ξεκινήσατε, πάμε ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ, ακόμη πιό πέρα!
    Στο βάθος του τούνελ το φως, ποτέ δε θα λάμψει αν με τόλμη ΕΜΕΙΣ, δεν το ανάψουμε.....

  4. Γεωργία Βασιλειάδου avatar
    Γεωργία Βασιλειάδου 30/09/2013 12:14:25

    ''Σε ότι αφορά το πλεόνασμα, συμφωνήθηκε ότι θα είναι οριακό, στα 100 εκατ. ευρώ...''. Όταν το πλεόνασμα δεν είναι υπαρκτό αλλά αποτέλεσμα ....δημιουργικής λογιστικής, άλλος το σερβίρει σε ...πιατέλα κι άλλος σε ...δακτυλίθρα.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Γεωργία Βασιλειάδου 30/09/2013 17:54:21

      Δεν είναι υπαρκτό; Έχεις να πεις κάτι συγκεκριμένο; Εδώ ο σύριζα που έτσι έλεγε αρχικά, τώρα το γύρισε (συνηθισμένοι είναι άλλωστε) και σχολιάζει το αν είναι λίγο ή πολύ.

      • αντιρεαλιστής avatar
        αντιρεαλιστής @ Γεώργιος Τ. 01/10/2013 16:10:47

        Σε ικανοποιεί η τεράστια αύξηση στη φορολογία και η νέα μείωση τον ήδη πολύ μειωμένων εισοδημάτων μας;γι'αυτό δεν έχεις να πεις κάτι;

  5. Γιώργος avatar
    Γιώργος 30/09/2013 12:26:49

    Να έδειχνε την ίδια πυγμή ο Σαμαράς και μ'αυτούς του συνταγματικού τόξου, καλά θα ήταν...

  6. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 30/09/2013 13:13:02

    Αυτή τη φορά θα είναι πολύ άγρια ή μαύρα -όπως τα περιγράφετε- τα πράγματα.

    Δεν είναι ότι δεν θέλουμε είναι ότι δεν μπορούμε. Η φοροδοτική μας ικανότητα εξαντλήθηκε,αλλά και η ψυχική μας αλληλεγγύη προς τους άρχοντες -κάνοντας υπομονή για καλύτερες μέρες- δοκιμάζεται κι αυτή .

    Αν επαληθευθούν τα γραφόμενα στο άρθρο, τότε ο Σαμαράς θα πρέπει να διαβεί τον προσωπικό του ρουβίκωνα και να αποδείξει χειροπιαστά , ότι και διαπραγμάτευση κάνει αλλά και ότι είναι αποτελεσματικός. Να αποδείξει ότι η -μοναδική για τα μέχρι τώρα πολιτικά πράγματα- συμπόνοια που δείχνει για το λαό και τις θυσίες του λαμβάνει σάρκα και οστά και να εκστομίσει το "μη παρέκει".
    ΄Ο Σαμαράς πρέπει να δώσει την προσωπική του σπαρτιάτικη μάχη με αυστηρότητα προς τους δανειστές. Γνωρίζουμε τί σημαίνει να εξαρτάσαι οικονομικά. Γνωρίζουμε όμως και το μάχιμο της ελληνικής ψυχής. Αυτό πρέπει να επιδείξει προς τα έξω ο κυβερνήτης της χώρας γιατί οι καιροί ου μενετοί.

    • Παπασταύρου avatar
      Παπασταύρου @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 30/09/2013 17:16:26

      Για πρώτη φορά συμμαθήτρια, βρίσκω πως μιλάς συνετά!

  7. Νικολάκη εφέντης avatar
    Νικολάκη εφέντης 30/09/2013 14:24:03

    44 Δις φόροι δεν είναι κάποιο προαπαιτούμενο της τρόικας... Είναι επιλογή της κυβέρνησης...

  8. Eva avatar
    Eva 30/09/2013 16:10:33

    Όχι οτι θα αλλάξει τίποτα
    αλλά να κάνει και μια γενναία μείωση
    στους μισθούς των βουλευτών
    καθώς και στη φορολόγησή τους
    (που είχε πεί και ο έγκλειστος Κασιδιάρης)
    και ας ρίξει και μια ματιά στους
    υπεράριθμους υπαλλήλους της βουλής
    (που το κάναμε γαργάρα)
    Για τα μάτια του κόσμου φυσικά (θα μου πείτε)
    Ας το κάνει όμως, κι ας είναι για τα μάτια του κόσμου.

  9. Anonymouse avatar
    Anonymouse 30/09/2013 17:38:43

    [Με τον ν. 4111/2013 (ΦΕΚ Α 18/25-1-2013) η τρικομματική κυβέρνηση (Ν.Δ. - ΠΑΣΟΚ - ΔΗΜΑΡ) παραιτήθηκε και de jure από την εθνική μας κυριαρχία και την αναδιαπραγμάτευση της δανειακής σύμβασης και ανέλαβε τη δέσμευση να χορηγήσει γνωμοδότηση του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους.]

    Παλια "επαναδιαπραγματευση"

    Πολυ παλια "εθνικα κυριαρχο κρατος"

    Παρα πολυ παλια δημοκρατια

    Παρα μα παρα πολλα περαστικα σας πατριωτες !!!

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Anonymouse 30/09/2013 17:57:14

      Άσε τις εξυπνάδες εσύ. Διαπραγμάτευση είναι να μην εφαρμοστούν οι μειώσεις στους ένστολους συνταξιούχους ή μη που θα εφαρμόζονταν ήδη, να δοθεί επίσης το επίδομα παραμεθορίου και πάλι (κομμένο 1 χρόνο), να μειωθεί ο φόρος στην εστίαση. Για ΕΑΣ και ΕΛΒΟ το επόμενο θέμα. Και το αποτέλεσμα θα δέιξει αν τα κατάφερε.

      • αντιρεαλιστής avatar
        αντιρεαλιστής @ Γεώργιος Τ. 01/10/2013 16:14:20

        Πιστεύεις εσύ εξυπνάκια ότι με ήδη μειωμένο το εισόδημα κατά 50% των ενστόλων τα πράγματα θα ήταν ομαλά;όσο λάσπη να έριχναν στην αστυνομία για τη χρυσή αυγή δεν υπήρχε περίπτωση τα πράγματα να ήταν ομαλά!Υπόψιν ότι η τρόικα ζητά μέχρι το 2016 να μειωθεί επιπλέον κατά 41% το εισόδημα των ενστόλων...

  10. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 30/09/2013 18:27:08

    Συμμαθήτρια, μέχρι να μεγαλώσουμε έχουμε να δούμε πολλά.

    • Γυμναστής Γκίκας (Ορέστης Μακρής) avatar
      Γυμναστής Γκίκας (Ορέστης Μακρής) @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 30/09/2013 23:10:54

      Κοράσια, εστοιχήθειτε, συγχαρητήρια!
      Εις ποίαν θα επιρρίψω τον κόλαφον, τώρα;

  11. Δημητρης avatar
    Δημητρης 30/09/2013 20:40:03

    Επαναδιαπραγματευση ηταν προεκλογικη υποσχεση για ολα αυτα που επιβληθηκαν εδω και 1,5 χρονο...οποτε καλυτερα ας μην το συζηταμε

  12. tassos.κ avatar
    tassos.κ 30/09/2013 21:08:59

    Μήπως μιλούσαν για πλεόνασμα 2 δις. ; Τώρα κατέβηκε στα 100 εκατ. . Περιμένετε......... στο τέλος ξυρίζουν το γαμπρό

  13. Σκέψεις ατάκτως ερριμμέναι avatar
    Σκέψεις ατάκτως ερριμμέναι 30/09/2013 22:14:29

    Το σαββατοκύριακο το σύστημα σέρβιρε απλόχερα θέαμα: χρυσόσκονη αυγερινού.

    Περιμένατε μήπως από Δευτέρα να σας δώσει και άρτο; Σαν πολύ άπληστοι δεν γίνατε;

    Θα περιμένετε πολύ...