18/03/2009 18:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν άντεξαν την χρεοκοπία

Γνωστός επιχειρηματίας του Ηρακλείου, 52 ετών,  έδωσε τέλος στη ζωή του, χθες το απόγευμα. Ήταν αντιπρόσωπος φαρμακευτικών υλικών και ιατρικών ειδών, αλλά η εταιρεία που διατηρούσε πτώχευσε λόγω των δανείων και των μεγάλων ποσών που του όφειλαν νοσοκομεία.

Στην οικονομική κρίση αποδίδεται, εξάλλου, η επιβάρυνση της υγείας  και ο θάνατος σημαντικού επιχειρηματία του Αιγίου, ηλικίας 76 ετών. Τα χρέη αλλά και η άρνηση των τραπεζών να τον χρηματοδοτήσουν οδήγησαν την επιχείρηση του σε λουκέτο, αφήνοντας στο δρόμο 38 εργαζόμενους

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 18/03/2009 19:00:20

    τι γίνεται με τον Τενέζο;

  2. saaladin avatar
    saaladin 18/03/2009 19:29:49

    είμεθα βαθύτα συγκινημένοι,,,πέθαναν πάμπτωχοι οι φουκαριάρηδες επιχειρηματίες...

  3. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 18/03/2009 19:32:54

    Και ειναι ακομη η αρχη!!Οπως λενε οι ειδημονες δεν εχουμε δει τιποτα !!!Δηλαδη τι θα γινει το φθινοπωρο και μεατ οτα θα εχει κορυφωθει η κριση??

  4. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 18/03/2009 19:55:53

    Re συ Σαλαντιν,εισι και πολυ μαλακας.Δε σεβεσαι τιποτα.
    Αμα ηταν γαιδουρια οι ανθρωποι,δεν θα πεθαιναν,αλλα θα ετρωγαν τα κλεμενα.Αυτο δεν μπορει να το καταλαβεις;
    Και τι πα να πει επιχειρηματιας;Απο χερι απατεων;Και τις δουλειες που δινει;Που θα τις βρισκανε αν δεν υπηρχαν οι επιχειρηματιες;
    Απο το κρατος;
    Ειδαμε το κρατος στη Σοβιετια,σκατα τακανε,και βουλιαξε σε μια νυχτα.
    Γιατι δε γινεσαι κι εσυ,αμα τα πραγματα ειναι ετσι που νομιζεις;
    Απ οξω απ το χορο,πολλα τραγουδια ξερεις.

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 18/03/2009 19:56:40

    Να αυτοκτονήσουν οι επιχειρηματίες και να δουλεύουμε όλοι σε κολλεκτίβες για το Κράτος Πατερούλη... Είπαμε, πολλοί κρατικοδίαιτοι, πολλά λαμόγια αλλά και πολλοί ήρωες. Το επιχειρείν στην Ελλάδα, το ανεξάρτητο από το κράτος επιχειρείν, θέλει τόλμη και κότσια.

  6. fantomas avatar
    fantomas 18/03/2009 20:00:18

    δυστηχως .....την καναμε απο κουπες!!!

  7. stelios avatar
    stelios 18/03/2009 20:15:23

    O κος Τιποτα που ολοκληρωσε οπως ειχε πει το εργο του στο ΕΣΥ,τι εχει να πει για τα φεσια?
    Οτι ειναι πολλα τα λεφτα που χρωσταν γιατι περιλαμβανουν και τις μιζες οποιου φορα ασπρα και πρασινα σε νοσοκομειο?
    Η επειδη εγινε διοικητης ο καθε αχρηστος @ρχιδογλυφτης του κοματος?
    Οσο για το βλακα που ειρωνευτηκε πιο πανω,του ευχομαι τα ιδια στην οικογενεια του.

  8. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 18/03/2009 20:37:35

    Συγνώμη για το κάπως μπλάκ χιουμορ αλλά μήπως ήταν ένας απ`αυτούς που χρέωναν στο ΕΣΥ 10-30 φορές επάνω τις γάζες και τα λοιπά υγειονομικά υλικά; (με ΦΕΚ παρακαλώ). Είδα πολλά ρεπορταζ επ`αυτού.

  9. Ανώνυμους avatar
    Ανώνυμους 18/03/2009 21:31:56

    @strange πιθανόν ήταν ένας από αυτούς, που πωλούσαν ιατρικό εξοπλισμό ( όχι βέβαια γάζες και αστεία ποσά )στο δημόσιο και περίμεναν 2-3-5 χρόνια για να τους αποληρώσει. Όταν έχεις μια επιχείρηση και πουλάς βερεσέ κατά τέτοιο τρόπο πώς θα επιβιώσεις? Αναγκάζεσαι να δανείζεσαι και εσύ για να πληρώνεις τις παραγγελίες σου και φουσκώνεις όσο σου επιτρέπει ο νόμος, περιμένοντας αν και πότε θα δεήσει το χρεωκοπημένο κράτος να σε ξεπληρώσει, ή να σε ξεπληρώσει μερικά.

    Δε ξέρω ποια "πολλά ρεπορτάζ" είδες αλλά μάλλον όχι το εξαιρετικό των Φακέλων της προηγούμενης εβδομάδας http://folders.skai.gr/default.asp?pid=10&la=1&tID=187

    ____

    Γενικά σ αυτή την καταραμένη χώρα μας υπάρχει μια τεράστια καχυποψία για τον επιχιρηματία. Βλέπε το σχόλιο 2. Δλδ ας μας διευκρινήσουν μερικοί πώς ονειρεύονται να λειτουργεί ο κόσμος, στα πλαίσια σταλινικού ολοκληρωτισμού, κάποιας ουτοπικής αυτοοργάνωσης αναρχίας-ζούγκλας, τί τελοσπάντων θα τους ικανοποιούσε.
    Δηλαδή θα προτιμούσατε αυτός ο μακαρίτης αντί να πουλά υπερεκτιμημένα έστω ιατρικά μηχανήματα, να καλλιεργεί μαύρο ή να ληστεύει τράπεζες ή τι τελοσπάντων?

  10. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 18/03/2009 21:34:22

    Οχι παραξενε,γιατι αμα ηταν ετσι,κατι θα ειχε στην τσεπη απ τα κλεμενα,για να τη βγαλει.Για να φτασει στα ακρα,ηταν απο τους,λιγους ειναι η αληθεια,εντιμους.

  11. Μακρης Κωνστ. avatar
    Μακρης Κωνστ. 18/03/2009 21:42:24

    @10 Strange Attractor
    Προφανως θα ηταν.
    Αυτή είναι η τραγικοτης του επιχειρειν στην Ελλαδα. Συνοψιζοντας τις προσωπικες μου εμπειριες και βιωματα η εκφραστικοτερη παρομοιωση που βρισκω να το χαρακτηρισω, είναι η Ρωσσικη Ρουλετα.
    Είναι τοσο ασταθες και διεφθαρμενο το επιχειρηματικο περιβαλλον (και αυτό το διαμορφωνει το πολιτικο συστημα) που οποιος επιχειρει ,ειδικα ο μικρος και απροστατευτος είναι σαν να εχη ένα πιστολι στον κροταφο και πυροβολει. Όπως του κατσει. Εάν είναι τυχερος και την γλυτωσει την σφαιρα ,επεζησε, αλλιως σαν τον μακαριτη η τον απεργο πεινας. Θελει πολύ αναλυση το θεμα και εδώ είναι ο χωρος λιγος.
    Μην βλεπεις μονο αυτό που «γυαλιζει» δες και ποσοι είναι εγκλειστοι στις φυλακες για χρεη προς Τεβε, Ικα, Επιταγες κτλ. Και πιστευω ότι εχης το επιπεδο σκεψης να κατανοησης και τις δυο πλευρες του νομισματος.

  12. neos agrotis avatar
    neos agrotis 18/03/2009 21:54:15

    το ανεξάρτητο από το κράτος επιχειρείν, στην μπανανία που ονομάζεται Ελλαδα ειναι ηρωική πράξη.
    ολα τα αλλα που γράφονται ειναι απο ανθρωπάκια ανικανα που ποτέ τους δεν θα μπορέσουν να παρουν οποιαδήποτε σοβαρή πρωτοβουλία στην ζωή τους. Το μόνο που θα κάνουν ειναι να κριτικάρουν αυτούς που παίρνουν τα ρίσκα και να κλαίνε την μοίτα τους. Κακόμοιρε Ελληνα!!!!!

  13. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 18/03/2009 22:07:00

    Το να δημιουργήσεις κάτι όπως μια βιοτεχνία ή μια βιομηχανία που να παράγει ή έστω να συναρμολογεί κάποιο προιόν είναι όντως κάτι.
    Το να παριστάνεις τον μεσάζοντα εισάγοντας με 10 και πουλώντας με 50 δεν είναι δα και μεγάλη υπόθεση. Παρασιτικό εμπόριο είναι στα πρότυπα του Σάιλοκ. Μη τρελλαθούμε κιόλας. Επιχειρείν και φούμαρα. Εμπόριο είναι. Για το κέρδος. Χαμηλά τη μπάλα παιδιά.

  14. Μακρης Κωνστ. avatar
    Μακρης Κωνστ. 18/03/2009 22:22:37

    @16 Strange Attractor
    Αφου το θεωρεις τοσο ευκολο ,για δοκιμασε να το κανεις και μετα να μιλας. Λυπαμαι που διαβαζω τετοια σχολια απο εσενα. Αλλιως σε ειχα αξιολογησει.Γραψε λαθος.

  15. νεοφιλελευθερος avatar
    νεοφιλελευθερος 18/03/2009 22:30:22

    ρε ηρωες του επιχειρειν γιατι δεν πατε να παιξετε
    τους επιχειρηματιες σε σοβαρα κρατη της ευρωπης?
    γιατι θα σας παρουν με τις πετρες..
    κρατικοδιαιτα λαμογια και αρπακτικα ιδιωτικα καρτελ ,μονο στην ελλαδα περνανε.
    Αυτος ειναι ο λογος που επιμενετε πατριωτικα...
    Αντε και στα διεφθαρμενα βαλκανια,λαδωνοντας πολιτικους παριστανετε τους επιχειρηματιες.

  16. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 18/03/2009 22:34:45

    @18 , ναι είδαμε και τις ξένες επιχειρήσεις στην Ελλάδα πόσο μη κρατικοδίαιτες είναι .

  17. neos agrotis avatar
    neos agrotis 18/03/2009 22:37:48

    @18
    μάθε να διαβάζεις και να καταλαβαίνεις αυτά που διαβάζεις και μετά σχολίασε.

  18. Μακρης Κωνστ. avatar
    Μακρης Κωνστ. 18/03/2009 22:43:38

    @ 18 νεοφιλελευθερος

    δεν πας εσυ καλυτερα να κανεις τον υπαλληλο και ειδικα τον Δημοσιο σε κανα σοβαρο Κρατος της Ευρωπης; Ποσους Νταβαδες του Δημοσιου, θα κουβαλαει στην πλατη του ο αυτοαπασχολουμενος , ο επιχειρηματιας,ποσα λαμογια και ποσα μαυρα θα χωνει σε γλυψιματιες κομματικους εγκαθετους ,νομιζεις σε αυτες τις σοβαρες Χωρες;
    Οποιος κατακρινει τοσο ευκολα και μονοπλευρα,ξεσκεπαζει και το ποιον του. Ολοι οι χωροι εχουν καλους και κακους μαγκακο ,εαν ησουν εντιμος στις κρισεις σου.

  19. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 18/03/2009 22:44:02

    Το ρεζουμέ είναι ότι ΟΙ ΙΔΙΟΙ άνθρωποι, είτε ως λαμόγια επιχειρηματίες είτε ως λαμόγια δημόσιοι υπάλληλοι κάνουν πάρτυ στην κ...άρα μας καθημερινά, με την ψήφο "μας" και τις ευλογίες μας...
    Πρέπει να γίνει μια τελευταία απέλπιδα προσπάθεια συνασπισμού των ηλίθιων έντιμων...

  20. νεοφιλελευθερος avatar
    νεοφιλελευθερος 18/03/2009 22:53:48

    ρε πονηρουληδες πως εξηγητε οτι εχουμε το πιο διεφθαρμενο πολιτικο προσωπικο απο ολες τις δυτικες χωρες?
    ειναι απλο..
    στις αλλες χωρες η πλειοψηφια των επιχειρηματιων δεν ασχολειτε με το κρατος και δεν λαδωνει το πολιτικο προσωπικο.
    γιατι πουλανε τα προιοντα τους στην παγκοσμια αγορα.
    η microsoft,nokia,π.χ δεν λαδωνει πολιτικους για να πουληση.
    στην ελλαδα των ανικανων λαμογιων που παριστανουν τους επιχειρηματιες υπαρχει αδυσωπητος ανταγωνισμος ,για το ποιος θα λαδωσει κρατικους λειτουργους.
    γιατι?
    γιατι πρεπει να πουλησουν στον κρατος.
    το κρατος στην ελλαδα ειναι ο βασικος πελατης της
    "επιχειρηματικοτητας"..
    για να πουλησουν στο κρατος πρεπει να λαδωσουν.
    η βασικη αιτια της διαφθορας στην ελλαδα ειναι οι αχρηστοι "επιχειρηματιες"

  21. Nick avatar
    Nick 18/03/2009 23:01:53

    στις αλλες χωρες η πλειοψηφια των επιχειρηματιων δεν ασχολειτε με το κρατος και δεν λαδωνει το πολιτικο προσωπικο.
    ====================================

    Δεν λαδώνουν γιατί έχουν τα λόμπυ τους μέσα στις κυβερνήσεις.

    Και σοτ εξωτερικό λαδώνουν. Απλώς έαν τους πιάσουν τους στέλνουν στη φυλακή, ενώ εδώ μόνο παράσημο φιλοπατρίας δεν τους δίνουν.

  22. οκτώ avatar
    οκτώ 18/03/2009 23:13:23

    Είναι μία αλυσιδωτή αντίδραση. Η οικονομική αστάθεια φέρνει την κοινωνική, η οποία θα φέρει την πολιτική.
    Είναι η νομοτέλεια της σκληρής κοινωνικής πραγματικότητας.
    Οσα θύματα προκύψουν συγκαταλέγονται δυστυχώς στο « αναγκαίο κακό ».
    Ανθρωποι τίμιοι ( νοικοκυραίοι εάν προτιμάτε ) βρίσκονται μπροστά στην χρεοκοπία και δεν μπορούν να το αντέξουν με αποτέλεσμα να πράττουν το απονενοημένο.
    Δεν εξετάζω εάν είναι επιχειρηματίες ή μισθωτοί αφού μιλάμε για μία ανθρώπινη ζωή.

  23. νεοφιλελευθερος avatar
    νεοφιλελευθερος 18/03/2009 23:16:48

    η ελλαδα ηταν ειναι και θα ειναι ενα μπουρδελο.
    για ενα βασικο λογο.
    γιατι για ολα σας φταιει ο "γιωργακης και ο κωστακης".
    η παιδεια ειναι χαλια,αλλα δεν ευθυνονται οι καθηγητες,αλλα ο μπουλης και ο λουλης.
    οι τουριστες την κανουν,δεν φταιει η βιομηχανια τουρισμου με τις πανακριβες τιμες και τις αθλιες υπηρεσιες ,αλλα ο υπουργος του μπουλη και του λουλη.
    οι βιομηχανοι δεν ειναι ανταγωνιστικοι,και τους
    φταιει ο ανικανος πολιτικος.
    κτλ,κτλ...
    δεν φταιμε εμεις που ειμαστε αδιστακτα λαμογια,αλλα ο γειτονας.

  24. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 18/03/2009 23:20:34

    @26 Αυτά είναι τα αποτελέσματα 150 χρόνων πλήρους κομματοκρατίας.

  25. F.K. avatar
    F.K. 18/03/2009 23:49:52

    @2 & 28
    lipamai pou iparxete

  26. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 18/03/2009 23:54:32

    Καποις φικος,που δουλευει σε πολυεθνικη,μου λεει οτι οι γιαριο στα νοσοκομεια που παει,του ζητανε στα ισια μπαξισι,για να παρει τη δουλεια.
    Του ζητανε.Και ξερει,οτι αν δεν δωσει,θα πεταχτει εξω απο την αγορα.
    Και ζητανε τα παντα,και λεφτα,και σε ειδος.
    Ασε τα συνεδρια-εκδρομες.
    Υπαρχουν παρα πολλα παλιοσκυλα στο δημοσιο τομεα.

  27. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 18/03/2009 23:54:50

    Φιλος,ηθελα να γραψω.

  28. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/03/2009 07:26:34

    Συμφωνώ με τον 26, και προσθέτω ότι ο μπούλης και ο λούλης είναι δικά μας κατασκευάσματα, αλλά... δεν είναι όλοι οι επιχειρηματίες κρατικοδίαιτοι ή λαμόγια, άσχετα αν ζούν κάτω ή πίσω από τα καρτέλ των κρατικοδίαιτων. Η Ελλάδα έχει μια ιδιότυπη εκδοχή της Μαφίας που είναι η συμμαχία 5-6 οικογενειών με το κράτος. Οι πολιτικοί (χοντροί στο μυαλό, ελεεινοί στην πλειοψηφία τους και παντελώς ανίκανοι -- δες τους νόμους και την εφαρμογή τους --) απλά εξυπηρετούν την "μαφία". Για αυτό είμαστε η πιο διεφθαρμένοι στην Ευρώπη.Η διαφθορά είναι μεγάλο κομμάτι του ΑΕΠ μας.

  29. saaladin avatar
    saaladin 19/03/2009 08:41:27

    Ω συ προβοκάτορα και όποιε ανώνυμε..Φοβερή ανάλυση,,’αν δεν ήταν οι επιχειρηματίες’ να δίνουν δουλειές θα πεθαίναμε,,ή τι θάθελα,τη Σοβιετία ώς λύση..Περιμένετε λοιπόν να σας σώσουν οι Παναγόπουλοι,οι Μυλωνάδες,οι Μπόμπολες κ.α.
    Το Σύστημά σας Κύριοι εξέπεσε από την απληστία του Συστήματός του κι άντε καληνύχτα,γιατί δεν ζήσατε τη φτώχεια και την αναξιοπρέπεια της και ενοχλείσθε απ τα επίχειρα.

  30. ataktos avatar
    ataktos 19/03/2009 09:33:55

    Επέλαση της φτώχειας ….

  31. F.K. avatar
    F.K. 19/03/2009 12:11:45

    @saaladin
    epixeirimaties den eine mono aftoi oi megalokarxaries pou aneferes. aftoi akoma kai se aftes tis sinthikes tha exoyn panta tin asilia tou kratous. tis megaliteres diskolies antimetopizoun oi mikres & poli mikres epixeiriseis pou apoteloun kai tin pliopsifia stin ellada. kai pano ap'ola eimaste anthropoi. ta lamogia panta ti vgazoun kathari, sinithos oi efsiniditoi pethenoun. opote den xreiazete na laikizeis peri ftoxias...

  32. ataktos avatar
    ataktos 19/03/2009 12:13:33

    αυτο που φοβατε ο ΚΚ ειναι ο Αλμουνια να μην διαταξει νεα απογραφει(!!!) ,και θα υποχρεωθεί να τα μαζεύει στο άψε σβήσε ο Καραμανλής και τα golden boys του....

  33. saaladin avatar
    saaladin 19/03/2009 13:31:00

    κατανοώ απόλυτως αυτούς που δεν υπήρξαν φτωχοί[όπως εγώ],δεν απολύθηκαν από εργασίες[όπως εγώ],δεν δούλεψαν σκληρά σ εργοστάσιο ξυπνώντας στις 5 το πρωί επί χρόνια[όπως εγώ],δεν σπούδασαν μόνοι του[όπως εγώ],δεν έγραψαν βιβλία[όπως εγώ] και κυρίως Δεν διάβασαν τίποτα απ τα βιβλία του Μαρξ,του Μαρκούζε,του Καστοριάδη,του Εντσενσμπέργκερ και άλλων πολλών και βεβαίως δηλώσουν πως πρέπει να 'πληρώσουμε' όλοι μαζί τη κρίση,,θα τους τακτοποιήσουν τα παιδιά τους αργότερα,,,,

  34. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 19/03/2009 15:21:10

    Ρε συ,εγω δε λεω οτι μ αρεσει αυτη η κατασταση που εχουμε.Αυτο καταλαβες τοσο καιρο,που γραφομε εδω;
    Εγω,σαν πραγματιστης,λεω οτι αυτο εχουμε,ειτε μας αρεσει,ειτε οχι.
    Αμα θελεις να την αλλαξεις,πρεπει να πεις και τι θα κανεις μετα,γιατι οπως ξερεις,ουτε ο Μαρξ δεν μας τα ειπε.

  35. saaladin avatar
    saaladin 19/03/2009 16:41:28

    να γίνουν πολύ απλά πράγματα αγοράκι μου.Να δημευθούν οι καταθέσεις των πλουσίων[άντε όσοι ξεπερνούν τα 5οο χιλιάρικα ετσίως].Και να πληρώσουν το 25 τοις εκατό των κερδών τους όσοι έχουν πάνω από 1 εκατ.ετησίως.Αμέσως θ αλλάξει η καταστασή.Αλλά ποιός τολμά ε;διοτι τόσα χρόνια ακόμα κι ο δήθεν ’σοσιαλισμός’ σ αυτή τη χώρα προφασιζόμενος την αναγκαιότητα της δήθεν ελεύθερης αγοράς,ξεφτίλισε κάθε έννοια ανθρωπισμού.

  36. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 19/03/2009 17:05:41

    Τόσο στην επανάσταση της Γαλλίας το 1789 όσο και σ`αυτή των Μπολσεβίκων το 1917 η γκιλοτίνα δούλευε 24 ώρες το 24ωρο. Γιατί το αναφέρω; Διότι αν οι εκλογές άλλαζαν την κατάσταση τότε θα ήταν παράνομες. Συνεπώς;