#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/03/2009 12:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν άκουγαν όταν τους λέγαμε για την Μακ Ντούγκαλ

[youtube sZxg2o7YB3g]Θυμάστε την «αυτοψία» που έκανε πέρυσι στην Βόρεια Ελλάδα η αμερικανίδα (φυσικά) ειδικός του ΟΗΕ για θέματα μειονοτήτων Γκέι Μακ Ντούγκαλ; Όπως γράφαμε στο «Πότε θα μας έρθει το αγγούρι της Ντούγκαλ;» οι διαδικασίες που ακολούθησε ήταν εντελώς αντικειμενικές και αδιάβλητες. Όπως οι συνευρέσεις με το φιλοσκοπιανό «Ουράνιο Τόξο» στην Έδεσσα, συνοδεία σκοπιανού καναλιού.

Και ενώ η Ελλάδα και το ΥΠΕΞ κοιμόοοοταν, με την δικαιολογία ότι δεν μπορούσαν να την ελέγξουν ή να αντιδράσουν λόγω της προσχώρησής μας στα διάφορα σύμφωνα για τα δικαιώματα του ανθρώπου, διάφοροι ανεξάρτητοι και  αδιάβλητοι υποστηρικτές της διέδιδαν το έργο της στα διεθνή ΜΜΕ. Όπως ο κ. Π. Δημητράς, στο BBC (βίντεο).

Λίγα λοιπόν 24ωρα μετά τα επεισόδια της Οχρίδας και την ταξιδιωτική οδηγία της Ελλάδας για την ΠΓΔΜ, η έκθεση της κ. Μακ Ντούγκαλ δημοσιοποιήθηκε στη 10η διάσκεψη του Συμβουλίου Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων του ΟΗΕ που διεξάγεται στη Γενεύη.  Η κ. Μακ Ντούγκαλ αφιερώνει ένα ολόκληρο κεφάλαιο στην 26σέλιδη έκθεσή της στην «εθνοτική ταυτότητα στην περιοχή της Φλώρινας». Επισημαίνει επίσης ότι η Αθήνα δεν αναγνωρίζει τη «μακεδονική εθνική μειονότητα» που κατοικεί στην Κεντρική και Δυτική Μακεδονία, όπως και την ύπαρξη «μακεδονικής γλώσσας». Κάνει αναφορά στην παρενόχληση και στις διακρίσεις που υφίστανται όσοι δηλώνουν «Μακεδόνες», ενώ καλεί για αναγνώριση όλων των οργανώσεων που χρησιμοποιούν το επίθετο «μακεδονικός». Όσον αφορά τα υπόλοιπα σκέλη της έκθεσης, η κ. Μακ Ντούγκαλ ομιλεί για τη «μουσουλμανική μειονότητα» της Θράκης, τη μόνη όπως τη χαρακτηρίζει μειονότητα που αναγνωρίζει επισήμως η Ελλάδα, καθώς και για τους Ρομά. Καλεί για την ελεύθερη χρήση του όρου «τουρκικός» σε διάφορες ενώσεις, ενώ εμμέσως ζητεί την εκλογή μουφτή, εφόσον αυτός περιορίζεται στα θρησκευτικά του καθήκοντα. Ζητεί επίσης βελτίωση των συνθηκών διαβίωσης των Ρομά.

Από τους πρώτους που έσπευσαν να θριαμβολογήσουν για την έκθεση της κυρίας McDougall ήταν φυσικά ο πρωθυπουργός των Σκοπίων κ. Γκρούεφσκι.

Στην Αθήνα, με καθυστέρηση πολλών μηνών ο εκπρόσωπος Τύπου του υπουργείου Εξωτερικών Γ.Κουμουτσάκος σημείωσε, ότι οι μηχανισμοί προστασίας και ενδυνάμωσης των ανθρωπίνων δικαιωμάτων δεν πρέπει να μετατρέπονται σε άλλοθι και εργαλείο για όσους «συνειδητά επιχειρούν να τους εκμεταλλευθούν για την προώθηση δικών τους σκοπιμοτήτων στο επίπεδο των διακρατικών σχέσεων». Ανακοίνωσε επίσης ότι η Ελλάδα θα παρουσιάσει επισήμως τις θέσεις της κατά τη συζήτηση της έκθεσης στο Συμβούλιο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων στη Γενεύη στις 10 Μαρτίου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 06/03/2009 12:49:34

    και παλι εμ....

  2. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 06/03/2009 12:54:57

    ΔΕν μπορουσαμε να κάνουμε τιποτα αλλά και παλι δεν εχει και μεγάλη σημασια.Ο ΟΗΕ ειναι αχρηστος ετσι κι αλλιως και οσες εκθεσεις και να βγαζει δεν μπορει να επεμβει πουθενα.
    Εαν ο ΟΗΕ μπορουσε να επεμβαινει στα εσωτερικα των χωρων του για τα ανθρωπινα δικαιωματα,τα 3/4 των κρατων της γης θα ειχαν εκδιωχθει απο τον ΟΗΕ.

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 06/03/2009 13:00:42

    Μην είστε καθόλου σίγουροι για τίποτα. Εμείς οι Ελληνάρες, στην προσπάθειά μας για αρπαχτές, κονόμα, ή απλά επιβίωση, ρίχνουμε τον οποιοδήποτε, και αν βολεύει επειδή είναι εβραίος, ή ρόμα, ή βλάχος, ή καθολικός, ή Ιεχωβάς, ή ο,τιδήποτε, το κάνουμε.

    Κάποια στιγμή και οι άλλοι ψάχνουν για συμμάχους. Εμείς τις φτιάχνουμε τις μειονότοτητες, εμείς.

    Το κάθε Στέητ Ντιπάρτμεντ, κάνει την δουλειά που βολεύει αυτό. Από εμάς ξεκινάει.

    Συμφωνώ ότι ο ΟΗΕ είναι ψόφιος, αλλά όταν το Στέητ Ντιπάρτμεντ το συμφέρει, θα τον χρησιμοποιεί.

  4. Orestios avatar
    Orestios 06/03/2009 13:19:41

    Το κατάπτυστο στο κείμενο είναι, εκτός των άλλων, η de facto θεώρηση της γλώσσας, που ομιλούν στην Κεντροβαλκανική αυτή Δημοκρατία, ως Μακεδονικής.

  5. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 06/03/2009 13:25:16

    Εμείς (δηλ. Ντόρα) έχουμε αναγνωρίσει τους εκεί έλληνες …

  6. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 06/03/2009 13:38:50

    αυτή είχε αφεθεί πολύ καιρό εκεί να αλωνίζει ελεύθερη

  7. Σαος avatar
    Σαος 06/03/2009 13:53:54

    Είχα διαβάσει παλαιότερα κάπου πως ο Δημητράς είναι γιος υπουργού της Χούντας. Μήπως μας εκδικούνται τα χουντόπαιδα που τους κόψαμε την κουτάλα;

  8. tony avatar
    tony 06/03/2009 16:18:03

    Κοιτάξτε εγώ δηλώνω Μακεδόνας, αλλά τα προβλήματα μου είναι ακριβώς ίδια με των υπόλοιπων Ελλήνων.
    Τώρα για τα ντόπια υπήρχαν,πάντα υπήρχαν για ποιο λόγο τώρα να εξαφανιστούν?
    Είμαστε πολλοί΄δεν είμαστε μειονότητα,είμαστε σοβαρό συστατικό του Ελληνικου κράτους και είμαστε Μακεδόνες ούτε σλαβομακεδόνες ούτε Ελληνομακεδόνες ούτε Τουρκομακεδόνες.

  9. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 06/03/2009 16:24:23

    Νά μάς κάνει τήν χάρη νά ενδιαφέρεται μόνο γιά τίς συνθήκες διαβιώσεως τών ανθρώπων τής φυλής της στίς ΗΠΑ,πού δέν είναι καί οί καλλίτερες.Αῖ σιχτιρ!

  10. ianos avatar
    ianos 06/03/2009 17:01:15

    Τony,μήπως θέλεις να προσδιορίσεις τα χαρακτηριστικά του Μακεδόνα σε σχέσει με εκείνα του Έλληνα;Εκτός και αν το προσδιορίζεις γεωγραφικά.Όσο για τα προβλήματα των Μακεδόνων που είναι τα ίδια με των υπόλοιπων Ελλήνων ,καμμιά αντίρηση.Τα ίδια προβλήματα έχουν και οι Σκοπιανοί, οι Βούλγαροι,οι Γερμανοί κλπ.Παρεπιπτόντως, μήπως ξέρεις την σύνθεση του πληθυσμού της Θεσ/νίκης το 1912;

  11. Torerro Manolo avatar
    Torerro Manolo 06/03/2009 17:48:57

    @ 13
    Mήπως ξέρεις την σύνθεση του πληθυσμού της Θεσ/νίκης το 1912;
    Χα, χα, χα πονηρή ερώτηση: Πατρίδα μακρινή μου Τολέδο, στο Σαλονίκο μεγαλούργησε η σπανιόλικη ψυχή για τετρακόσια χρόνια.
    Religión no importa.
    Το έθνος, η γή και η κούνια μετράει, όχι η θρησκεία.
    Τιμή και δόξα στην Ισπανία, Viva Durruti y Dolores Ibarruri la gran Passionaria, στην κόλαση όλοι οι Ναζί κι οι φίλοι τους, Ισπανοί, Έλληνες, Γερμανοί και όλοι.

  12. ss_sk avatar
    ss_sk 06/03/2009 20:12:42

    @tony

    Πού μένεις φίλε μου? Γιατί εγώ ψάχνω ψάχνω και δε βρίσκω κανέναν. Εκτός αν η Σιουρδία σας πέφτει πολύ νότια και τη θεωρείτε παρακατιανή.

  13. Orestios avatar
    Orestios 06/03/2009 21:40:07

    @ tony
    Μακεδόνας ως καταγόμενος από τη Μακεδονία? Αντίστοιχο του Κρητικού ως καταγόμενο από την Κρήτη?

  14. Orestios avatar
    Orestios 06/03/2009 21:43:57

    Ανώνυμε, εσύ ως Μακεδονία εννοείς μόνο το κρατικό μόρφωμα στα βόρεια της χώρας? Γιατί τόσο μίσος με κάποιον που λέει ότι νοιώθει μακεδόνας, αν εκεί γεννήθηκε? Περιτεύει να σας θυμίσω πως μακεδονία είναι περιοχή της Ελλάδας, με μικρά κομμάτια της να κατέχονται από βόρειο κράτος.

  15. Προβοκάτορας avatar
    Προβοκάτορας 06/03/2009 21:48:46

    Λοιπόν, μετά από την κατάπτυσον αυτήν έκθεσιν του ΟΗΕ, προτείνω την άμεσον αποχώρησιν της Ελλάδος εκ του βδελυρού αυτού Οργανισμού. Ωραίο εεε;
    Ας σοβαρευτούμε τώρα. Η κυρία Μακντούγκαλ περιέγραψε στην έκθεσή της όσα όλος ο πολιτισμένος κόσμος θεωρεί αυτονόητα. Το συμπέρασμα απλό. Κάποτε πρέπει να αρχίσουμε να μιλάμε κοινή γλώσσα με τους εταιρους μας. Μέχρι τότε, μπορούμε να αισθανόμαστε εθνικώς υπερήφανοι για το βέτο στην ένταξη της Δημοκρατίας της Μακεδονίας στο ΝΑΤΟ. Ένα βέτο που θα κοστίσει 18δις ευρώ σε εξοπλιστικά προγράμματα, την απώλεια 1500 θέσεων εργασίας στο άμεσο μέλλον από τη διακοπή λειτουργίας των Ναυπηγείων Σκαραμαγκά - καθότι τις φρεγάτες θα τις αγοράσουμε από το Σαρκοζί που μας στήριξε - και μια θηλιά στο λαιμό όλων μας.

  16. Orestios avatar
    Orestios 06/03/2009 21:51:10

    Καλά μωρέ ανώνυμε! Μη βαράς!

  17. Orestios avatar
    Orestios 06/03/2009 21:52:10

    Βάλε ένα nick για να σε ξέρουμε. Ανώνυμοι είναι πολλοί εδώ.

  18. Torerro Manolo avatar
    Torerro Manolo 06/03/2009 21:55:21

    Έκανα λάθος στο μέτρημα: Στο Σαλονίκο μεγαλούργησε η σπανιόλικη ψυχή για 500 χρόνια.
    Viva Buonaventura Durruti y Dolores Ibarruri otra vez, cerdos Fascistas.
    Hasta la victoria siempre.

  19. Orestios avatar
    Orestios 06/03/2009 21:59:13

    Ε, αν είναι κάποιος Μακεδόνας αξίζει να πει την γνώμη του και όχι μόνο οι οπαδοί του VMRO.

  20. Torerro Manolo avatar
    Torerro Manolo 06/03/2009 22:03:10

    Dos burros yawper en granero extraño

  21. η αποδόμηση... avatar
    η αποδόμηση... 06/03/2009 22:04:50

    ναι αν είναι κάποιος Μακεδόνας αξίζει να πει τη γνώμη του, οτι δηλαδή οι Σκοπιανοί προσπαθούν να οικειοποιηθούν το μακεδονικό όνομα, τον μακεδονικό πολιτισμό και τη μακεδονική ιστορία που δεν τους ανήκουν αλλά αντίθετα είναι αναπόσπαστο κομμάτι της ελληνικής ιστορίας και κληρονομιάς.

    κάποιος Μακεδόνας έχει έναν λόγο παραπάνω να καταγγείλει τα καραγκιοζιλικια και τις κλεψιές των Σκοπιανών.

    Χαίρομαι που συμφωνούμε Ορέστιε.....

    (μιάς και αναπτύσσεται διάλογος έβαλα το όνομά μου)

  22. Orestios avatar
    Orestios 06/03/2009 22:07:56

    COOL
    Έτσι καλύτερα.
    Συμφωνώ μαζί σου. Αυτόν τον tony τον θυμάμαι από παλαιοτερη ανάρτηση. Μια απορία έχω.

  23. Orestios avatar
    Orestios 06/03/2009 22:10:34

    Αυτοί του καραγκιόζη που μιλά στο video, τι σχέση έχουν με την οργάνωση "συνέλευση πολιτών του Ελσίνκι"?

  24. η αποδόμηση... avatar
    η αποδόμηση... 06/03/2009 22:16:08

    αγαπητέ φίλε Ορέστιε χαίρομαι που αποδεικνύεσαι ένας ένθερμος Έλλην με υγιή εθνική συνείδηση και υπερασπίζεσαι τα ελληνικά εθνικά δίκαια και την ελληνικότητα της Μακεδονίας μας, αλλά έχω κι εγώ μια απορία.

    Πόσων ετών είσαι???

    επίσης θα μου επιτρέψεις μιας και παρουσιάζεις εξαιρετικές διαλεκτικές ικανότητες και τεράστιο εύρος γνώσεων, να καταχραστώ της ευγένειάς σου και να κάμω κι άλλη μία ερώτηση:

    Μασάει η κατσίκα ταραμά???

  25. Orestios avatar
    Orestios 06/03/2009 22:20:18

    Δεν καταλαβαίνω το πνεύμα σου. Αντί για απάντηση έχω 2 ερωτήσεις.

  26. η αποδόμηση... avatar
    η αποδόμηση... 06/03/2009 22:25:13

    παρακαλώ φίλτατε Ορέστιε.
    Ανυπομονώ να τις ακούσω.
    Φαντάζομαι θα αφορούν την ένθερμη πατριωσύνη σου και ιστορικά επιχειρήματα για το πως θα αποστομώνεις Σκοπιανούς.

    Στη διάθεσή σας όσο μπορώ να απαντήσω.

    Για το πνεύμα μου μην ανησυχείτε καθόλου.
    Συχνά όταν τρώω άβραστα φασούλια, φουσκώνει το στομάχι μου και γίνομαι περίεργος.....

  27. Orestios avatar
    Orestios 06/03/2009 22:27:57

    Αν κάνεις κέφι να το πάμε με ειρωνίες, δεν έχω πρόβλημα. Αν και πόθεν είσαι δεν μας το λές. a propos η κλανιέρα βοηθά.

  28. ianos avatar
    ianos 06/03/2009 23:25:30

    Torrero manolo,στην Θεσ/νικη το 1912,συμφωνα μετην επισημη καταγραφή,υπήρχαν 70000 εβραίοι,30000 τούρκοι και 12000 έλληνες.

  29. rainbow avatar
    rainbow 06/03/2009 23:29:45

    H αντιδραση σας προς τον tony επιβεβαιωνει τον εθνικισμο που σας διακατεχει απεναντι σε μας τους Μακεδονες, γνωστους σε σας ως "ντόπιοι".

    Zdravo brate tony. Bravo!

  30. ομικρον avatar
    ομικρον 06/03/2009 23:30:34

    Ας λενε οτι θελουν, εμεις δεν πρεπει ποτε να δεχτουμε οποιαδηποτε συζητηση εκτος απο αυτην του ονοματος το οποιο μαλλον δεν θα καταληξει πουθενα.Η γνωστη συνταγη των μειονοτητων δεν θα πιασει στην Ελλαδα γιατι ο συνδεσμος μεταξυ των Ελληνων δεν ειναι το Κρατος αλλα ο η ιδια η Ελληνικοτητα σαν υπερτερη ιδεα, ανοικτη σε ολους.

  31. aionios avatar
    aionios 07/03/2009 00:09:06

    Κατά βάθος ντρέπονται για την καταγωγή τους!!!
    Ένας Βούλγαρος και ένας """"""Μακεδόνας"""""" για να μιλήσουν δεν χρειάζονται μεταφραστή.
    Αλλά Βούλγαροι δεν είναι κατά τα άλλα.

  32. Torrero Manolo avatar
    Torrero Manolo 07/03/2009 00:43:20

    @ ianos 35
    Σωστά τα νούμερα. Αλλά οι 70000 ήταν ΙΣΠΑΝΟεβραίοι. Φοβάσαι να γράψεις τι ήταν ακριβώς; Ή σου διαφεύγει;
    Σεφαραδίτες, γόνοι άξιοι της Ισπανίας, εβραικής θρησκείας ήταν, δεν ήταν Ασκεναζίμ από τη Γερμανία, ούτε μαύροι Αιθίοπες Εβραίοι. Ladino μιλούσαν, την πιό καθαρή Ισπανική γλώσσα του 1500. Τους διώξανε οι βασιλιάδες μας, μείναμε η μόνη χώρα στην Ευρώπη χωρίς Εβραίους, και τι κερδίσαμε μετά εμείς, ο λαός; Ιερά Εξέταση, κατοχή του Ναπολέοντα και τον Φράνκο κερασάκι στην τούρτα.
    Ήταν λοιπόν και λίγο δική μας η Σαλονίκη. Κι ακόμα πλανούνται εκεί Σπανιόλικες ψυχές, ακόμα έχει λίγο Ισπανικό αέρα. Όπως αλλού, σχεδόν παντού, φυσάει και λίγο Ελλάδα.
    Αγαπώ την Ελλάδα όπου ζώ, αλλά διάλεξα να είμαι Ισπανός και δεν φοβάμαι την αλήθεια.
    Αποκλειστικότητα κανείς δεν έχει, πουθενά.
    Και κάτι άλλο (που δεν είναι απειλή, αλλά μνήμη και δικαιοσύνη): Άν κάποιοι νομίζουν ότι οι (γενικά και αόριστα)Εβραίοι είναι εύκολος στόχος (μιά και τους ξεμπέρδεψε για λογαριασμό τους ο Χίτλερ), έ, με μάς τους Σπανιόλους δεν ξεμπερδεύει εύκολα. Αδέρφια μας ήταν οι lamentable pobre de Salonicco, μιλούσαν τη γλώσσα μας, τα τραγούδια μας τραγουδούσαν.
    Καταραμένοι όσοι φασίστες τους αφάνισαν κι όσοι δικοί σας δειλοί τους πρόδωσαν.

  33. ianos avatar
    ianos 07/03/2009 00:58:11

    Torrero,και βέβαια ήτανε Ισπανικης προέλευσης.Όταν εκδιώχθηκαν απο την Ισπανία ένα άλλο τμήμα πήγε στην Ολανδια.Μεταξυ αυτών ήτανε και η οικογένεια του Σπινόζα(Μπαρμπουχ).Αλλά εγώ για άλλο λόγο το έγραψα.

  34. Serios avatar
    Serios 07/03/2009 01:05:17

    archaeopteryx Says:
    March 6th, 2009 at 1:00 pm

    ''Μην είστε καθόλου σίγουροι για τίποτα. Εμείς οι Ελληνάρες, στην προσπάθειά μας για αρπαχτές, κονόμα, ή απλά επιβίωση, ρίχνουμε τον οποιοδήποτε, και αν βολεύει επειδή είναι εβραίος, ή ρόμα, ή βλάχος, ή καθολικός, ή Ιεχωβάς, ή ο,τιδήποτε, το κάνουμε.''


    archaeopteryx μπορεί το State Department ή ο Βαλλιανάτος και το Τόξο να κάνει την δουλειά του, αλλά όταν εσύ αδόκιμα και ανυπόστατα βάζεις την λέξη ''βλάχος'' σαν ξεχωριστή εθνική οντότητα κάνεις ακριβώς το ίδιο πράγμα.

    Να προσέχουμε λίγο τι λέμε, ή έστω να διευκρινίζουμε. Όχι να βγάζουμε και τα μάτια μας.

  35. Torrero Manolo avatar
    Torrero Manolo 07/03/2009 01:11:46

    @ 40
    Σαφώς, αλλά βλέπεις πως προέκυψε ένα άλλο επίπεδο της ιστορικής αλήθειας; Δεν υπάρχουν απόλυτες ταυτότητες. Όλοι οι άνθρωποι είμαστε γεννήματα σύνθετων συνθηκών, Έλληνες και Ισπανοί και όλοι οι άλλοι. Εβραίοι, Χριστιανοί ή πιστοί του Μανιτού.
    Όποιος διεκδικεί απόλυτη φυλετική η εθνική ή πολιτιστική καθαρότητα, λέει ψέματα και ετοιμάζει συμφορές. Έτσι αρχίζουν οι πόλεμοι, οι Ιερές Εξετάσεις, οι Ναζί και τα Νταχάου. Γι αυτό το έγραψα (και γιατί δεν ξεχνώ αυτούς που χάθηκαν άδικα), όχι γιατί διεκδικώ τη Σαλονίκη.

  36. Προφήτης avatar
    Προφήτης 07/03/2009 01:16:07

    Μάθανε ότι γαμ..στε, πλακώσανε κι οι ..Ισπανοί να ζητήσουν μερίδιο.

    Ισπανέ
    να διαβάσεις.
    Που έρχεσαι να σπείρεις διαβολή, για τάχα μου "Έλληνες που πρόδωσαν".
    Οι Έλληνες δεν βαρύνονται με μαζικά εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας όπως οι Ισπανοί, που κατέσφαξαν τη Λατινική Αμερική, από Ριο Γκράντε μέχρι Ακρωτήριο Χορν.

    Τους Εβραίους της Θεσσαλονίκης τους παρέδωσε στα SS ο ραββίνος τους.
    Από βλακεία, από λάθος εκτίμηση, άγνωστο.
    Και ήταν περίπου 40.000. ΟΧΙ 70.000.
    Άντε.
    Κρυφοσιωνιστές, που έρχεστε να πουλήσετε ισραηλινά επιχειρήματα για "ιδιοκτησία" της Θεσσαλονίκης.
    Ξεκίνησε το άλλο εβραιόπουλο, ο Mazower.
    Εσύ φοβάσει να γράψεις ότι η Ισπανία εποικίστηκε και από Αρκάδες που λάτρευαν τον Πάνα, εξ ου και το όνομα : "Εις την Πανίαν", "Hispania" και με την παραφθορά "Ισπανία".

  37. Torrero Manolo avatar
    Torrero Manolo 07/03/2009 01:17:52

    38
    Πάντως, σας διαβεβαιώνω, ένας Ισπανοεβραίος της Σαλονίκης κι ένας σημερινός Ισπανός, ακόμα λιγότερο χρειάζονται μεταφραστή. Μόνο τα "θ" δεν έχουν αυτοί, που έχουμε εμείς.
    Και βρείτε εσείς, για ποιόν μιλάει το επιχείρημα.

  38. Torrero Manolo avatar
    Torrero Manolo 07/03/2009 01:32:22

    Προφήτη,
    εγώ αγαπάω την Ελλάδα, εσύ δεν αγαπάς της Ισπανία.
    Αυτό έχω να πώ μόνον.
    Έλληνες φασίστες κατηγόρησα, όχι Έλληνες γενικά.
    Το ίδιο σιχαίνομαι και τους δικούς μας που έκαναν τα ίδια, από Φερδινάνδο, Ισαβέλλα, Πιζάρο, μέχρι Φράνκο και τους φαλαγγίτες του. Εγώ μισώ τα δικά μας καθάρματα, εσύ δεν μισείς τα δικά σας. Αυτή είναι η μεγάλη διαφορά, αυτή είναι η ενοχή σου και των ομοιδεατών σου. Θέλεις εθνική ενότητα με τους "φαλαγγίτες" σας.
    Ο ραβίνος ήταν σίγουρα βλάκας, ο μητροπολίτης όμως μάλλον ήταν Κουίσλιγκ. Και τα μοιράσανε μετά στους δικούς τους, όχι στον απλό Ελληνικό λαό.
    Είμαι περήφανος που η Ισπανία είχε στην αρχαιότητα αποικίες Ελληνικές, αλλά και Φοινικικές. Και μετά Ρωμαίους, Βισηγότθους, και Άραβες. Και πήραμε πολλά από τον πολιτισμό όλων αυτών, και γίναμε αυτό που είμαστε. Άν και μετά, ναί κάποιοι δικοί μας τα κάνανε τα εγκλήματα που λές. Εσύ όμως δεν είσαι περήφανος που είχατε Σλαβικές εποικίσεις στο δικό σας Μεσαίωνα, ούτε για τους Ρωμαίους στα χώματά σας. Τίποτα δεν πήρατε από αυτούς όλους; Νομίζετε ότι είστε οι μόνοι "καθαροί", ενώ οι άλλοι είναι αυτό, είναι εκείνο, είναι και Κρυφοσιωνιστές (χωρίς καθόλου Εβραίους, όπως εμείς); Αυτή είναι η διαφορά μας. Είσαι ρατσιστής, εγώ όχι.

  39. Κοντη Λιζα avatar
    Κοντη Λιζα 07/03/2009 02:09:00

    @45 Είπε ο γάιδαρος τον πετεινό κεφαλα.

    Και δε μας λες ρε μανόλο ποιοι ήταν οι φασίστες; Και οι άλλοι τι ήταν, κομμουνιστές; Εσυ δηλ. είσαι κομμουνιστής ας πούμε;

    Σαν και αυτούς που ξεκινήσανε να κάνουνε το Σαλονικο βασιλειο των Σεφαράδων; Με τον Μπεναρόγια και τον Τρότσκι; Η σαν τους άλλους που κανανε την "μεγάλη επανασταση" του Οκτώβρη;

  40. Κοντη Λιζα avatar
    Κοντη Λιζα 07/03/2009 02:15:37

    @36

    ωχ πλάκωσε και το ιππικό του Γκρουέφσκι. Και μας κατηγορεί για εθνικισμό. Βινοζιτο ρε βινοζιτο

    Εδωσε και σημα στο μακεντονσκιτονυ στα σκοπιανά. Χλιμιτζουρες

  41. mesaios daktylos avatar
    mesaios daktylos 07/03/2009 02:47:44

    @39 Torrero Manolo
    ...Τους διώξανε οι βασιλιάδες μας, μείναμε η μόνη χώρα στην Ευρώπη χωρίς Εβραίους, και τι κερδίσαμε μετά εμείς, ο λαός; Ιερά Εξέταση, κατοχή του Ναπολέοντα και τον Φράνκο κερασάκι στην τούρτα....
    Τι λες βρε φίλε!!!!! Δηλαδή εάν δεν φεύγατε δεν θα είχαν γίνει αυτά το τρομερά που μας περιγράφεις?? Και με την ευκαιρία ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΣΑΣ ΔΙΩΞΑΝΕ??
    Η Θεσσαλονίκη σας αγκάλιασε και σας έδωσε ευκαιρίες. Και εσεις σ΄αντάλλαγμα προσπαθήσατε να την υποδουλώσεται. Αλλωστε δικός σας είναι και μια μεγάλη μορφή. Ο ΜΠΕΝΑΡΟΓΙΑ

  42. mesaios daktylos avatar
    mesaios daktylos 07/03/2009 02:49:42

    Διόρθωση στο@38
    Το ¨¨μεγάλη μορφή¨¨ εντος εισαγωγικών

  43. mesaios daktylos avatar
    mesaios daktylos 07/03/2009 03:29:54

    @35 ianos
    Για ακόμη μια φορά σε πιάνω αδιάβαστο. αΔεν ειναι τόσο φοβερό όσο να εκφέρεις λάθος άποψη χωρίς να έχεις διαβάσει και να δίνεις επιχειρήματα σε πονηρούς.

    Απο επίσημο ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ χάρτη της εποχής που έχω στην συλλογή μου.

    VILAYETS DE JANNINA-MONASTIR-SALONIQUE ET ANNDRINOPOLE

    VILAYET DE SALONIGUE
    Crecs Orthodoxes 224.000
    Bulgares schismatigues 75.000
    Valagues Roumanisante 6.000
    Slave partisans de la propagande Serbe 1.400
    Musulmans 200.500
    Tsiganes 900
    Juifs 61.800

    ΠΗΓΗ: ISTITUTO GEOGRAFICO DE AGOSTINI ROMA

  44. mesaios daktylos avatar
    mesaios daktylos 07/03/2009 03:58:28

    @45Torrero Manolo
    .......Και πήραμε πολλά από τον πολιτισμό όλων αυτών, και γίναμε αυτό που είμαστε. Άν και μετά, ναί κάποιοι δικοί μας τα κάνανε τα εγκλήματα που λές. Εσύ όμως δεν είσαι περήφανος που είχατε Σλαβικές εποικίσεις στο δικό σας Μεσαίωνα, ούτε για τους Ρωμαίους στα χώματά σας. Τίποτα δεν πήρατε από αυτούς όλους;
    Φίλτατε Ισπανέ. Οπως ομολογείς αυτοί είχαν πολιτισμό και έδωσαν σε εσάς που ΔΕΝ είχατε και γίνατε αυτοί που γίνατε. Εμείς είχαμε -όπως πολύ σωστά επισημαίνεις- εποικίσεις κι όχι κατακτήσεις από Σλαυους που ΔΕΝ είχαν πολιτισμό και πήραν από εμάς. Οσο για τους Ρωμαίους που ήσαν κατακτητές τι να μας δώσουν οι αγροίκοι?? Το οτι υπάρχει μεχρι σήμερα ο όρος ¨¨ΕΛΛΗΝΟΡΩΜΑΙΚΟΣ¨¨ πολιτισμός δείχνει ποιός ήταν ο πραγματικός νικητής. Αυτά για να μη μπερδεύεις τα εσώρουχα.

  45. Κοντη Λιζα avatar
    Κοντη Λιζα 07/03/2009 10:15:07

    @51
    Φίλτατε Ισπανέ....

    Ισπανός; Απο που κι ως που; Άραβας θες να πεις. Οι σεφαραδες είναι Άραβες στην καταγωγή εβραίοι που ακολούθησαν τις Αραβικές κατακτήσεις στην Ιβηρική χερσόνησο. Αυτές κατέληξαν στο εμιράτο της Κόρντοβας το 900 περιπου. Το 1492 με την ενοποίηση της Ισπανίας υπό την Ισαβέλλα υποχρεώνονται να διαλέξουν: Αλλαγή θρησκείας ή εξορία. Όσοι φεύγουν έρχονται στα αδέλφια τους τους Οθωμανούς Τούρκους στο Σαλόνικο όπως έλεγε την ελλ. πόλη ο Βενιαμιν Τουντέλα. Όσοι αλλαξοπιστούν είναι γνωστοί και σαν Μαρράνος (κρυφοεβραίοι) στην Ισπανία. Είναι οι αντίστοιχοι των ντονμέ στην Τουρκία. Με την απελευθέρωση του Σαλόνικο φεύγουν για την Κων/πολη. Πριν όμως έχουμε και αρκετούς που μεταναστεύουν ως Έλληνες λόγω ποσοστώσεων στις ΗΠΑ.

  46. aionios avatar
    aionios 07/03/2009 11:51:07

    Για να καταλάβουμε τι γίνεται ρε σεις και οι υπόλοιποι, διεκδικούν και άλλοι κάτι εδώ πέρα?
    Μπείτε σε μια σειρά και να μην σπρώχνεστε!!!
    Οι Μάγια τι ακριβώς διεκδικούν?

  47. mesaios daktylos avatar
    mesaios daktylos 07/03/2009 11:57:22

    @52 Κοντη Λιζα
    Απόλυτα σωστη και ιστορικά τεκμηριωμένη η ανάρτησή σου. Το ¨¨ Φίλτατε Ισπανέ¨¨ ήταν ειρωνική προσφώνηση στον αυτοπροσδιορισμό του. Από λάθος πληκτρολόγηση το ¨¨Ισπανέ¨¨ δεν μπήκε εντος εισαγωγικών. Απολογούμαι.
    Τελικά οι απάτριδες και οι πλάνητες που δεν έχουν ρίζες, από κάπου προσπαθούν ν' αντλήσουν ιστορία, όπως τα παράσιτα αντλούν χυμούς από τα φυτά επι των οποίων παρασιτούν. Οι Σκοπιανοί από την Μακεδονία, οι Σεφαράδες από την Ισπανία.

  48. mesaios daktylos avatar
    mesaios daktylos 07/03/2009 12:33:15

    @53 aionios
    ..¨¨Για να καταλάβουμε τι γίνεται ρε σεις και οι υπόλοιποι, διεκδικούν και άλλοι κάτι εδώ πέρα?¨¨
    Καλά δεν έχεις καταλάβει ακόμη? Οι Αλβανοί με την Τσαμουριά ονειρεύονται την μεγάλη Αλβανία. Οι Βούλγαροι την μεγάλη Βουλγαρία με έξοδο στο Αιγαίο μέσω Θεσσαλονίκης. Οι Τούρκοι την Θράκη. Οι Σκοπιανοί την Μακεδονία. Πλακώσανε τώρα και οι Εβραίοι και θέλουν μερίδιο κι΄αυτοι΄. Βέβαια υπάρχουν και οι ¨¨ντόπιο騨 (διπλά εισαγωγικά μη γίνει πάλι καμιά πατάτα) γραφικοί της Κρήτης και των Ιονίων νήσων που ζητούν απόσχιση και αυτοδιοίκηση από τον Ελληνικό κορμό, οι μεν
    ως Κρητική Πολιτία (έχουν και σημαία), οι δε ως Ιόνιος Πολιτία. (Αυτοί δεν έχουν ακόμη σημαία). Σε κάλυψα???

    ....¨¨Οι Μάγια τι ακριβώς διεκδικούν?¨¨
    Μήπως την προβλεψη για 2012??

  49. mesaios daktylos avatar
    mesaios daktylos 07/03/2009 12:43:36

    @55
    Διωρθωση: Κρητική ΠολιτΕΙα- Ιόνιος ΠολιτΕΙα. Τελικά τηυν έκανα την πατάτα.

  50. Torrero Manolo avatar
    Torrero Manolo 07/03/2009 13:03:53

    @ Kondoleeza, mesaios daktylos
    Από Μεσαιωνική τύχη δεν είμαι Ισπανοεβραίος, και σίγουρα πολύ τυχερός είμαι, γιατι άν ήμουν, το πιθανότερο να είχαν κάνει οι "δικοί σας" τους γονείς μου σαπούνι (παιδιά ήταν το 1943). Μαζί και εμένα, ως ωάριο και σπερματοζωάριο.
    Ισπανίδα Καθολική η μάνα μου, Ελληνοισπανός άθεος και αναρχοκομμουνιστής ο πατέρας μου. Αγαπώ την Ελλάδα αλλά διάλεξα να είμαι Ισπανός: Χωρίς εισαγωγικά. Άν σκεφτείτε μόνον πόσους φασισταράδες και εθνικιστές Φαλαγγίτες φάγανε στον Εμφύλιο οι Δημοκρατικοί μας, είναι πολύ μεγάλη τιμή να είναι κανείς Ισπανός και αριστερός.
    Αφήστε τους Εβραίους. Και ξέρετε γιατί τους διώξανε οι δικοί μας βασιλιάδες; Όχι γιατί ήταν χαζοί φανατικοί σαν και σάς, αλλά για να κλέψουν τις περιουσίες τους. Ότι έκαναν οι δικοί σας Κουίσλιγκς στη Θεσσαλονίκη.
    Και μια απορία: Τον νοσταλγείτε πραγματικά το Χίτλερ; Του λόγου μου πάντως, μά τον Μάρξ και τον Μπακούνιν, τον νοσταλγώ πολύ τον Ντουρρούτι. Μόνο που ακούν το όνομά του, οι δικοί μας φασισταράδες και ακόμα τρέμουν.
    Στον Εμφύλιο μας βοήθησαν με το αίμα τους πολλοί δημοκρατικοί Έλληνες και δεν το ξεχνάμε. Θυμάμαι πάντα κάθε άνοιξη και τον Αλέξανδρο Παναγούλη, όπως και τον von Stauffenberg. Δεν υπάρχουν πιό ευγενικές μορφές από τους Τυραννοκτόνους.
    Έχετε όμως - πάντα είχατε - και κάμποσους φασίστες. Σας κάνουν πολλή ζημιά, αυτοί μόνο ζημιές κάνουν τίποτε άλλο. Λυπάμαι που μυαλό δεν έχετε, αλλά καί κάμποσοι δικοί μας δεν έχουν.

  51. Torrero Manolo avatar
    Torrero Manolo 07/03/2009 13:08:44

    Δεν κατάλαβα, είναι κακό άν έχω και λίγο Αραβικό "αίμα"; Εσείς δεν έχετε; Νομίζετε ότι είστε καθαροί Άριοι; Όύτε ο ίδιος ο Χίτλερ δεν ήταν βρε κορόιδα!

  52. aionios avatar
    aionios 07/03/2009 13:27:24

    βρε Σολοθάμπαλ για σκέψου μήπως με την ευκολία που χρησιμοποιείς λέξεις όπως φασίστες κλπ καταφέρνεις να τις κάνεις να χάσουν την αξία τους;
    επειδή η φάρα σου έχει το φασισμό στο αίμα του δεν σημαίνει ότι όλοι είμαστε ίδιοι.

  53. Torrero Manolo avatar
    Torrero Manolo 07/03/2009 13:29:41

    Ακροδεξιοί και δεξιοί, ο κόσμος σας και ο πολιτισμός σας πεθαίνει, μαζί με τα Golden Boys και τις Τράπεζές τους. Πάρτε το χαμπάρι. Ότι κι άν πείτε, είστε ξοφλημένοι. Κι εδώ, και στην Ισπανία, και στα Σκόπια και παντού.
    Το αστείο είναι, ότι ίσως τη χαριστική βολή θα σας τη δώσει ένας μαύρος που τον λένε Μπάρακ. Η Ιστορία έχει χιούμορ και ειρωνεία.
    Καημένη Άρια φυλή...

  54. Torrero Manolo avatar
    Torrero Manolo 07/03/2009 13:35:09

    @ 60
    Καμμία φάρα δεν έχει το φασισμό στο αίμα της: Κολλάει από τον πολύ βρώμικο αέρα. Λοιπόν περπατάτε, φτιάξτε πεζοδρόμους, αποφεύγετε να οδηγείτε αυτοκίνητο μέσα στην πόλη. Και μή χτίζετε στις πλατείες.

  55. aionios avatar
    aionios 07/03/2009 13:38:42

    Είσαι για τη Βιλλαρίμπα και το Βιλαμπάχο!!!

  56. Torrero Manolo avatar
    Torrero Manolo 07/03/2009 13:57:49

    Gracias, esperar a ver pronto.

  57. aionios avatar
    aionios 07/03/2009 14:02:12

    nothia kesto doro

  58. mesaios daktylos avatar
    mesaios daktylos 07/03/2009 14:04:02

    Torrero Manolo
    Αποφάσισε και αυτοχαρακτηρίσου. Οι παλινωδίες σου μαρτυρούν τρικυμία εν κρανίω. Στο @39 είσαι απολογητής των Ισπανοεβραίων Σεφαραδιτών και δηλώνεις υπερήφανος γιαυτό. Δικαίωμά σου. Στο @57 δηλώνεις ότι δεν εισαι Ισπανοεβραίος. Οταν ξεκαθαρίσεις το κομφούζιο που βιώνεις μπορούμε να συνεχίσουμε την συζήτηση. Και κάτι άλλο πολύ σημαντικό. ΕΜΕΙΣ σ΄αντίθεση με την πατρίδα σου την Ισπανία πολεμήσαμε τον Χιτλερ, χάσαμε και είχαμε κατοχή με χιλιάδες θύματα. Και κάναμε κι΄αντίσταση. Εσεις????
    Δεν ειναι κακό να έχεις λίγο Αραβικό αίμα. Κακό είναι να ντρέπεσαι γιαυτό και να μην έχεις εθνική συνείδηση. Κακο ειναι να μη αγαπάς την χώρα σου γιατί η πλειοψηφία θέλει να έχει διαφορετικό πολίτευμα απο΄αυτό που εσύ θέλεις. Αυτό έιναι ο απόλυτος φασισμός, δημοκράτη και κουμμουνιστή της .......εδρας -με την ανατομική έννοια- .
    Τελικά, μήπως φιλοδοξεις να συνεχίσεις το έργο του Μπεναρόγια??

  59. Torrero Manolo avatar
    Torrero Manolo 07/03/2009 14:21:58

    @ 66
    Τι λές βρέ άσχετε ότι οι Ισπανοί δεν πολεμήσαμε το Χίτλερ; Άκουσες ποτέ τίποτα για Ταξιαρχία Condor, για Γκουέρνικα, για τα καράβια του Χίτλερ που εφοδίαζαν τους Φαλαγγίτες; Είμασταν οι πρώτοι που πολεμήσαμε το Χίτλερ, εμείς οι Ισπανοί αριστεροί και δημοκρατικοί.
    Οι Έλληνες ασφαλώς πολεμήσανε πολύ τον Χιτλερ, αλλά όπως κι εμείς, μόνον οι αριστεροί και δημοκρατικοί Έλληνες. Ελάχιστοι, μετρημένοι στα δάχτυλα δεξιοί. Οι πιό πολλοί δεξιοί στην Ελλάδα ήταν Κουίσλιγκς, δοσίλογοι ή μαυραγορίτες. Φορούσαν κουκούλες και πρόδιναν. Δεν έκαναν αντίσταση, πλούτιζαν.
    Οι Σεφαραδίτες έχουν ίδια καταγωγή και πολιτισμό με μένα, αλλά διώχτηκαν για τη δική τους θρησκεία. Πολλοί έγιναν μετά άθεοι και κομμουνιστές όπως εγώ. Άλλοι πίστευαν μέχρι τα τελευταία τους στους φούρνους. Δικαίωμα του κάθε ανθρώπου η θρησκευτική πίστη, η μία ή άλλη ή καμμία.
    Εγώ αγαπώ την δική μου Ισπανία, το ίδιο και την Ελλάδα που με φιλοξενεί. Εσείς οι δεξιοί Έλληνες δεν αγαπάτε τη χώρα σας, τη ληστεύετε και τη βρωμίζετε. Ούτε οι δεξιοί Ισπανοί αγαπούν την Ισπανία, την καταστρέφουν.
    Δεν υπάρχουν "εθνικές" λύσεις: Ή ο κόσμος θα σωθεί ολόκληρος, ή θα καταστραφεί ολόκληρος. Σ' αυτό (αλλά όχι στα πιό πολλά) είχε δίκιο ο Τρότσκυ. Για να ζήσει ο πλανήτης, πρέπει να πεθάνει ο καπιταλισμός.

  60. Torrero Manolo avatar
    Torrero Manolo 07/03/2009 14:36:17

    @ 66
    Δεν με πειράζει καθόλου άν η πλειοψηφία στη χώρα μου θέλει διαφορετικό πολίτευμα από αυτό που θέλω εγώ. Με πειράζει πολύ όταν θέλει να μου βάλει φίμωτρο, ή συκοφαντεί τις ιδέες μου σαν "αντεθνικές". Αντεθνικές ιδέες δεν ξέρω άν υπάρχουν Υπάρχουν όμως σίγουρα αντεθνικές και αντιανθρώπινες πράξεις. Το βλέπετε μπροστά σας: Την Ελλάδα δεν την καταστρέφουν και τη ληστεύουν οι "αντεθνικώς" σκεπτόμενοι αριστεροί αλλά οι "εθνικιστές" δεξιοί, σαν τους "κουμπάρους" κλέφτες του Καραμανλή, σαν τον Εφραίμ. Και παλιότερα, σαν τον Παπαδόπουλο και τον Ιωαννίδη.
    Τον εθνικό διαχασμό και τη Μικρασιατική Καταστροφή δεν την προκάλεσε ο Μπεναρόγια, αλλά οι βασιλιάδες και αστοί πολιτικοί Κωνσταντίνος, και Βενιζέλος.

  61. aionios avatar
    aionios 07/03/2009 15:02:17

    ο δικός μας Φράνκο ο Μεταξάς δεν συντάχτηκε με τον άξονα τον πολέμησε και τον νίκησε στην Β.Ήπειρο.
    το πρόβλημα σου είναι γενικότερο πάντως θα αδυνατείς προφανώς να κατανοήσεις σύνθετες έννοιες και καταστάσεις και στο μυαλό σου είναι όλα άσπρο-μαύρο.

  62. tony avatar
    tony 08/03/2009 16:15:06

    @16
    ΕΓΩ δεν σε έβρισα οι βρισιές στο internet δηλώνουν μόνο ένα πράγμα.Δειλία.
    @17
    Ακριβώς

  63. aionios avatar
    aionios 08/03/2009 17:23:50

    @tony
    δηλαδή το παιδί του Αλβανού μετανάστη πού γεννήθηκε στην Πελοπόννησο τι εθνικότητας είναι? Πελοποννήσιος?

  64. tony avatar
    tony 08/03/2009 18:04:12

    Οτι νοιώθει είναι, εμένα δεν θα με ρωτήσει.Έμενα προσωπικά ο πατέρας μου ήταν Σαλονικιος παλιά οικογένεια ντοπιος,η μάννα μου είναι Βεροιώτισα ντόπια εγω Σαλονικιος η γυναίκα μου Σαλονικια ο πεθερός μου Γιανιτσιώτης και η πεθερά μου Δραμινιά.
    Ντοπιοι όλοι.
    Και το θεμα του αν η περιοχή πάνω από τη Φλώρινα ειναι Μακεδονία η όχι.
    Ειναι.
    Πάντα ήταν και δεν μπορεί να το αλλάξει ο Μητσοτάκης.Τώρα αν η Αθήνα βολεύεται με την μισή Μακεδονία οκ.
    Αλλά όχι και να αλλάξουμε την ιστορία.
    Η Μακεδονία υπήρξε από την αρχαιότητα και δεν ήταν επαρχεία.Η λέξη Μακεδονία δηλώνει χώρα και όχι επαρχεία.Αυτα λένε τα δικά μου τα Ελληνικά.
    Και αν οι κάποιοι δηλώνουν Μακεδόνες δικαίωμα τους.Αλώστε ο ΕΛΛΗΝΑΣ στο πρόσωπο του ξένου βλέπει τον Δια.Ο χριστιανός βλέπει ότι θέλει.
    Το ποιος είναι ΕΛΛΗΝΑΣ και ποιος όχι το όρισε ξεκάθαρα ο Μέγας Αλέξανδρος.Και ο Πλάτωνας και ο Παπαθεμελής.
    Εγω κρατάω τον Αλέξανδρο και τον Πλάτωνα πετάω τον Παπαθεμελή και με βρίζουν.

  65. aionios avatar
    aionios 08/03/2009 19:04:06

    @τονυ
    όπως ήρθαν οι Αλβανοί στην Ελλάδα και θα μείνουν όπως φαίνεται, έτσι και οι Σλαβόφωνοι πρόγονοι σου κατέβηκαν στην Ελλάδα και παρέμειναν και γίνανε και "ντόπιοι".
    Χώρα όπως τα λες ήταν τότε και η Σπάρτη.
    Οι Μακεδόνες ήταν γνήσιο ελληνικό φύλο και δεν θα μας μάθουν ιστορία οι Σλαβοβούλγαροι.
    μην ντρέπεσαι για την καταγωγή σου.

  66. tony avatar
    tony 08/03/2009 19:48:06

    Οι Μακεδόνες ήταν γνήσιο ελληνικό φύλο......
    ήταν μετά τι έγινε?Μπερδεύτηκε με τους Σλάβους και χάλασε η καθαρότητα του?
    Δεν ντρέπομαι για τους πρόγονους μου για εμάς ντρέπομαι.

  67. aionios avatar
    aionios 08/03/2009 20:11:43

    Μετά τον Αλέξανδρο και τις κατακτήσεις του οι Έλληνες δεν βλέπαν τα πράγματα με την οπτική της πόλης-κράτους αλλά ως Έλληνες και λοιπούς.
    Όταν λέω γνήσιο εννοώ ότι γνωρίζουμε πλήρως την καταγωγή του ως κλάδος των Δωριέων που οι ίδιοι αυτοχαρακτηρίζονταν. Ηρακλειδείς αποκαλούσαν τους εαυτούς τους. Ενώ οι Θηβαίοι δεν θεωρούταν γνήσιο ελληνικό φύλλο δεν ήταν Αχαιοί ούτε Δωριείς.
    Τα ελληνικά φύλλα μετά τη Ρωμαική κατάκτηση δεν ξεχωρίζονταν. Λέγανε είμαι Έλληνας από τη Μακεδονία ή τη Θεσσαλία όχι είμαι Μακεδόνας ή Θεσσαλός. Οι Σλάβοι τότε δεν ξέρανε τίποτα για Μακεδονία ή Θεσσαλονίκη και βρίσκονταν χιλιάδες χιλιόμετρα μακριά. Μετά 700 χρόνια ήρθανε κατά δω.

  68. tony avatar
    tony 08/03/2009 21:13:35

    Οπότε δηλαδή οι ντόπιοι είναι Σλάβοι?
    Καλά ότι πεις.
    Σε λίγο θα μας πουν και Τούρκους.

  69. aionios avatar
    aionios 08/03/2009 23:35:56

    Όχι όλοι οι ντόπιοι.
    Όσοι μιλούν το σλαβοβουλγαρικό ιδίωμα και έχουν "μακεδονική" συνείδηση ναι είναι Σλαβοβούλγαροι.
    Και δεν είναι στην τελική ντόπιοι.
    Αυτοαποκαλούνται ντόπιοι.
    Και δεν είναι και πολλοί.

  70. mesaios daktylos avatar
    mesaios daktylos 08/03/2009 23:45:34

    @73 tony Says:
    ¨¨.Η λέξη Μακεδονία δηλώνει χώρα και όχι επαρχεία.Αυτα λένε τα δικά μου τα Ελληνικά.¨¨
    Τότε να φρόντισε να τα βελτιώσεις. Η Μακεδονία ήταν -όπως και στην υπόλοιπη Ελλάδα- πόλις κράτος (κι όχι χώρα) και την κατοικούσαν οι ¨ΜΑΚΕΝΔΟΙ¨ δηλαδή οι ψηλοί και λεπτοί, μακρόστενοι. Και οι Μακενδοί θεωρούσαν τους εαυτούς τους απόγονους του Ηρακλέους άρα καθαρά Δωριείς. Τα περί γεωγραφικού προσδιορισμού, χώρας κλπ ειναι λεκτικά σοφίσματα εκ του πονηρού.

  71. mesaios daktylos avatar
    mesaios daktylos 09/03/2009 00:44:56

    @tony
    Τα όσα μεσολάβησαν από τον Μεγαλέξανδρο μέχρι σήμερα σε κάνουν ν΄αποδέχεσε το ¨¨Ελληνες οι μετέχοντες της υμετέρας παιδείας¨¨??
    Ελληνική παιδεία είχαν λάβει και οι πολέμιοι του μεγάλου αυτοκράτορα-φιλοσόφου Ιουλιανού Βασίλειος ο ονομασθείς μέγας, ο Γρηγόριος ο Νανζιαζηνός, ο Γρηγόριος Νύσσης και τόσοι άλλοι που κατέστρεψαν κάθε τι Ελληνικό. Ενδεικτικό ειναι ως παράδειγμα η ρήσις του πρώτου- μετά την άλωσι της Πόλις από τον Μωάμεθ- πατριάρχου <>. ΚΙ΄όμως ειχε Ελληνική παιδεία.
    Ο λόρδος Βύρων,ο Λένορμαν, ο Νευγύ ΔΕΝ ειχαν θύραθεν Ελληνική παιδεία, αλλά είχαν περισσότερη Ελληνική συνείδηση από τον Δημητρά, την Ρεπούση, τους Ιούς της Ελευθεροτυπίας, τον Δήμου, τον Μανδραβέλη και τους ομοίους τους.
    Το συμπέρασμα για μένα είναι ότι δεν έχει σημασία τι αίμα τρέχει στις φλέβες σου ή τι καταγωγής είναι οι προγονοί σου, αλλά γιατί θέλει να πολεμήσει η Καρδιά σου.

  72. tony avatar
    tony 09/03/2009 10:07:45

    Τα όσα μεσολάβησαν από τον Μεγαλέξανδρο μέχρι σήμερα σε κάνουν ν΄αποδέχεσαι το ¨¨Ελληνες οι μετέχοντες της ημετέρας παιδείας¨¨??
    Ναι νομίζω ότι κανένας δεν μπορεί να δώσει άλλον ορισμό,επειδή αυτόν έδωσε ο ίδιος ο Μέγας Αλέξανδρος.
    Η Μακεδονία δεν ήταν επαρχεία ούτε πόλις κράτος. Ηταν αυτοκρατορία και μάλιστα τεράστια.Επίσης για εμάς τους Μακεδόνες στην Μακεδονία υπάρχουν οι Άγιοι τόποι μας,όπως εσείς έχετε το Ισραήλ οπού περπάτησε ο θεός σας,έτσι και εμείς έχουμε τον Ολυμπο και το όρος της Αρτέμιδος.Και εμάς οι Αγιοι τόποι μας είναι κατακτημένοι από αλλόθρησκους,που χτίζουν τις εκκλησίες τους πάνω στα ιερά μας.

  73. aionios avatar
    aionios 09/03/2009 12:35:06

    ασε ρε παλικάρι μου τώρα που θα μας πουλήσεις και αρχαιολατρεία.
    ξεμπέρδεψε τα στο κεφάλι σου που τα χεις λίγο μπερδεμένα.
    και δεν κάνεις κάτι με τις παλλινωδίες αυτές.
    τι Ισραήλ και μπούρδες μας λες τώρα.

  74. tony avatar
    tony 09/03/2009 12:43:27

    Ναι είναι αλήθεια.Το δικό μου το κεφάλι έχει μέσα χιλιάδες χρόνια ιστορία και είναι μπερδεμένο.
    Το δικό σου το κεφάλι έχει μέσα εκατό χρόνια ιστορία και για αυτό είναι ξεκάθαρο.
    Έχεις δίκιο λύθηκε η παρεξήγηση.

  75. mesaios daktylos avatar
    mesaios daktylos 09/03/2009 16:13:45

    @81 tony Says:
    ΄΄....επειδή αυτόν έδωσε ο ίδιος ο Μέγας Αλέξανδρος.΄΄
    Ελεος βρε tony, βελτίωσε τα Ελληνικά σου. Δεν έγραψα ότι το είπε ο Μεγαλέξανδρος, αλλά από την εποχή του Μεγαλέξανδρου. Πληροφοριακά σ΄ενημερώνω
    ότι το έγραψε ο Ισοκράτης. Και λίγο πριν, κάνει λόγο για το ΄΄ ομόαιμον΄΄ και λίγο ποιό κάτω για το ΄΄ομόγλωσσον΄΄ και ΄΄ομόεθνον΄΄. ΠΡΑΓΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΥΜΠΕΡΑΙΝΩ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΓΑΙ ΣΕΝΑ.
    Γιά τα υπόλοιπα
    1)-περί αυτοκρατορίας- σ΄ενημερώνω οτι η αυτοκρατορία άρχισε όταν ο Φίλππος γυρνώντας από την Θηβα, που ήταν όμηρος, οργάνωσε τον στρατό κατά τα πρότυπα του Ιερού Λόχου. Και ότι ο ίδιος ο Αλέξανδρος όταν οι κουρασμένοι πιά στρατιώτες αρνήθηκαν να προχωρήσουν τους υπενθύμησε ότι ΄΄Ο Φίλιππος τους παράλαβε κακομοιριασμένους βοσκούς, ντυμένους με δέρματα ζώων, που υπέφεραν από τις επιδρομές των γειτόνων τους και τώρα φοράνε πολυτελείς χιτώνες΄΄.ΝΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΝΕΙς ΤΙς ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ.
    2)-περί αγίων τόπων-. Με συγχωρείς αλλά γράφεις τρίχες κι΄εκτίθεσε.
    Οι Μακεδόνες ουδεμία σχέση είχαν με τον Ολυμπο και το όρος της Αρτέμιδος. (εννοείς τον Αθω??) Ειχαν την Δωδώνη. Σου λέει τίποτα το ΄΄΄΄Ζευ Ανα
    Δωδωνιαίε Πελασγικέ΄΄΄΄??????
    ΑΚΟΥΣΕ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΤΟΥ aionios ΣΤΟ @82