01/10/2009 21:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεκανίκι του Mega με Κύρκο στο ΠΑΣΟΚ



Δήλωση υπέρ της συνεργασίας του ΠΑΣΟΚ με τον Συνασπισμό έκανε την Πέμπτη, μιλώντας αποκλειστικά στο MEGA, ο Λεωνίδας Κύρκος.

«Φτάσαμε σε κρίσιμο σημείο. Όσοι πιστεύουν ότι μπορεί να ανοίξει ένας δρόμος προς τη συνάντηση των δύο μεγάλων προοδευτικών ρευμάτων της ελληνικής πολιτικής ζωής, ας ενθαρρύνουν τις πρωτοβουλίες που εκδηλώνονται σε αυτή την κατεύθυνση» σημείωσε.

Και πρόσθεσε: «Τα πράγματα είναι ωριμότερα απ' όσο ποτέ άλλοτε. Η ιστορία δεν θα δικαιολογήσει ούτε δισταγμούς ούτε αντιδράσεις. Για άλλη μια φορά το πρόταγμα είναι: Τόλμη, περισσότερη τόλμη».

Θ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. μετανάστης avatar
    μετανάστης 01/10/2009 21:47:32

    oi psifoi tou syn einai genika poli diskoloi, me tin dilosi tou geroksekouti oristika ektos voulis. kalitera.

  2. redteam avatar
    redteam 01/10/2009 21:49:26

    Λεωνίδας, ο υπονομευτής, ο φραξιονιστής, ο προβοκάτορας

  3. Προφήτης avatar
    Προφήτης 01/10/2009 21:55:31

    Είπαμε : Τσύρκος.

    Θάψτε τον.

  4. αχαβαχ avatar
    αχαβαχ 01/10/2009 22:42:13

    Ο άνθρωπος έχει το ακαταλόγιστο...

  5. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 01/10/2009 22:43:21

    To Συστημα μπορει να σου δινει πολλα.Ενα μονο δεν προκειται να σου δωσει ποτε.Την ηρεμια,τη γαληνη της αποστρατειας.
    Μεχρι να βγει η ψυχουλα σου απαιτει.Σε βγαζει απο τη ναφθαλινη και σου ζητα να κολλησεις και τα στερνα ενσημα.
    Αντε και καλη ψυχη..

  6. zorro avatar
    zorro 02/10/2009 00:11:23

    τώρα είναι που θα το ρίξω ΣΥΡΙΖΑ με τα δύο χέρια άχρηστε, ηττημένε, κακέ άνθρωπε.

  7. αντί avatar
    αντί 02/10/2009 00:51:30

    Είτε γίνει συνεργασία μετεκλογικά, είτε όχι, το μόνο σίγουρο είναι ότι ζημιώνεται ο ΣΥΡΙΖΑ με αυτές τις δηλώσεις.

  8. Προφήτης avatar
    Προφήτης 02/10/2009 00:56:16

    Σχολιάσαμε 7.
    1 δεν είπε μια καλή κουβέντα.
    Κάτι λέει.

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/10/2009 01:26:43

    Μια καλή κουβεντα.

    ΠΠ

  10. Σπύρος avatar
    Σπύρος 02/10/2009 01:41:57

    Θα ξαναϊδρυσει και το ΄Μετωπο Λογικης κατα του Εθνικισμου΄ο Λεωνιδας??
    Η θα ξαναβγει να βρισει την ΄Κυρια PKK' στην Παραδοση Οτσαλάν???
    Σεβομαι την Καρδιολογική επέμβαση που έκανε και δεν το συνεχιζω.

  11. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 02/10/2009 02:16:32

    Χαχαχαχα

  12. Katerina avatar
    Katerina 02/10/2009 03:05:21

    otan egine i chounda o Kyrkos anelye giati den tha ginei chounda stin Ellada
    mipos na anisichoume?

  13. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 02/10/2009 08:57:58

    Αυτός ο άνθρωπος, με κάτι τέτοιες δηλώσεις, με κάνει να φέρνω στο μυαλό μου με νοσταλγία τα πηχυαία εξώφυλλα της "Αυριανής" το 1989 σε βάρος του.

    Ξεμωράθηκε τελείως...

  14. ΣΟΒΟΚΑΗΣ avatar
    ΣΟΒΟΚΑΗΣ 02/10/2009 09:06:46

    ΝΤΑΞΕΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΡΟΜΕΡΟ, εΞΑ ΑΛΛΟΥ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟΥ ΣΥΡΙΖΑ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΓΑΠ.

  15. Ψάλτης απορών avatar
    Ψάλτης απορών 02/10/2009 10:09:38

    Η πλειονότητα των "παιδιών" του έχει πάει ήδη στο ΠΑΣΟΚ. Οι αποδέλοιποι μένουν στον ΣΥΝ μέχρι να πάνε και αυτοί στο ΠΑΣΟΚ.
    Οπότε τι να μας ξαφνιάσει στις δηλώσεις του;
    Απλώς τα MEGA που τον παίζουν ακόμη προσπαθούν να κόψουν λίγο ΣΥΡΙΖΑ σε όφελος της "αυτοδυναμίας σας".
    Ραμολί ξεραμολί ο μπάρμπας έπρεπε να το βουλώνει τουλάχιστον μέχρι τις εκλογές. Αλλά όπως δείχνει οι "ανανεωτικοί του" έχουν κόψει οριστικά... ρόδα μυρωμένα. Μετά τις κάλπες απλώς θα (μας) το πουν και επισήμως.

    Να και ένα... διακύβευμα για όσους στηρίζουν ΣΥΡΙΖΑ: να εκλεγούν όσο το δυνατόν λιγότεροι "ανανεωτικοί"... ΠΑΣΟΚτζήδες.

  16. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 02/10/2009 11:26:54

    Ο Χαρίλαος δεν του είπε ποτέ ότι "τα στερνά τιμούν τα πρώτα;".

  17. palios avatar
    palios 02/10/2009 15:40:02

    Ο Λεωνίδας μιλάει πολιτικά. Πρέπει να είναι πολύ φτηνός κανείς, για να του απαντάει με υβριστικούς χαρακτηρισμούς (Ραμολί,Τσύρκος, θάψτε τον κλπ).
    Δεν θα θυμηθώ ότι έμεινε όρθιος σε εποχές που αυτό είχε κόστος (πόσοι από μας τους ανώνυμους bloggοβιους, θα αντέχαμε καταδικασμένοι σε θάνατο?). Σημειώνω ότι η άποψη του αυτή έρχεται σε μια στιγμή που δεν περιμένει ΤΙΠΟΤΑ (ούτε υπουργός, ούτε πρόεδρος, ούτε να ... διοριστεί στο δημόσιο) και σημειώνω επίσης ότι η άποψή του είναι παλιά και είναι φυσική προέκταση του αντισταλινικού του προσανατολισμού. Η διάσπαση του εργατικού κινήματος επιβλήθηκε κατά τον Μεσοπόλεμο από το Στάλιν γιατί ήθελε οι πιστοί του (μερικοί και υπάλληλοί του αργότερα) των ΚΚ να μην συγχρωτίζονται με τους σοσιαλδημοκράτες και τους μπαίνουν τίποτα ιδέες ανεξαρτησίας από το "κέντρο". Με την απόρριψη της καθοδήγησης από την Μόσχα και της δικτατορίας του προλεταριάτου ο Λεωνίδας (και όχι μόνο αυτός και οι Ιταλοί και οι Ισπανοί Ευρωκομουνιστές) έθεσαν το θέμα της «άρσης της διάσπασης του εργατικού κινήματος». Όποιος δεν καταλαβαίνει για τι μιλάω να πηγαίνει στις χωριστές πορείες, τις χωριστές συγκεντρώσεις, μέχρι και τις χωριστές εκδηλώσεις της Πρωτομαγιάς που εκδηλώνει η «Περισσός ΑΕ».
    Εγώ δεν θα ψηφίσω ΠΑΣΟΚ γιατί δεν αντέχω την κληρονομική μοναρχία, αλλά δεν θα σκυλοβρίσω και όποιον δηλώνει την άποψή του, πόσο μάλλον όταν αυτός είναι ο Λεωνίδας ο Κύρκος.

    • redteam avatar
      redteam @ palios 02/10/2009 19:28:22

      Ε, όχι και δεν αντέχεις την κληρονομική μοναρχία. Γιώργο Παπανδρέου θα ψηφίσεις, του Ανδρέα, με παππού τον Γεώργιο. Μη λέμε και ότι θέλουμε.

    • redteam avatar
      redteam @ palios 02/10/2009 20:37:24

      Συγνώμμη, μου ξέφυγε το "δεν" ψηφιζω ΠΑΣΟΚ, λόγω πρεσβιωπίας.

  18. Υ. avatar
    Υ. 02/10/2009 19:00:37

    Ενταγμένη στη σφαίρα της οπτικής σημειολογίας, τη δήλωση Κύρκου τη συσχέτισα με τη μη δήλωση του κρεββατομένου παππού, στην επίσκεψη του Καρατζαφέρη κάπου στη Θεσπρωτία (αν δεν κάνω λάθος).

    Μήπως κάνω συλλογιστικά άλματα?

  19. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 02/10/2009 20:32:54

    Είναι γεγονός ότι τα κουσούρια που έχει κανείς όταν είναι νέος, μεγαλώνουν όταν γεράσει και γίνονται ανεξέλεγκτα.

  20. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 03/10/2009 15:43:20

    Θυμάστε και οι λοιπόι (πλήν του ειδήμονος, ...Αυριανιστή), τί έγραφε η "Αυριανή" για τον Λεωνίδα Κύρκο; Τον είπε και "Κύρκαινα".
    Όταν ήταν στην υπηρεσία του massimo leader.
    Άλλαξε τίποτε που πέρασε στην υπηρεσία του fat leader;
    Επιδοκιμάζετε εμπράκτως βλέπω!
    Φυσικόν! Ούτε τότε έδινε πραγματικά εντολές στην Αυριανή ο massimo leader ούτε μέχρι χθές ο fat leader! Οι λούμπεν νεοέλληνες μπουρζουάδες (σαν τα Κουριά) ήταν οι πραγματικοί εντολοδόχοι!
    Ποιός θα τους σκουπίσει, να τους στείλει στη Ζιμπάμπουε; Θα έχει την τιμή της ιστορίας.