#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/12/2009 18:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεκάδες συγκεντρώσεις σε όλη την Ελλάδα, τεταμένη η ατμόσφαιρα


Δεκάδες συγκεντρώσεις προγραμματίζονται σε όλη τη χώρα στη μνήμη του Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου, ενώ το πρωί της Κυριακής (11:30) θα πραγματοποιηθεί το ετήσιο μνημόσυνο στο νεκροταφείο Νέας Σμύρνης.
Στις 5 το απόγευμα του Σαββάτου η Επιτροπή Πρωτοβουλίας Κατοίκων Εξαρχείων καλεί σε συγκέντρωση, στη συμβολή των οδών Ζαλόγγου και Μεσολογγίου, όπου έπεσε νεκρός ο Αλέξανδρος Γρηγορόπουλος. Στο ίδιο σημείο θα γίνει συγκέντρωση και αύριο Κυριακή στις 9 το βράδυ.

Την Κυριακή, στις 13:30, έχει προγραμματιστεί συγκέντρωση στα Προπύλαια, καθώς και στην Καμάρα Θεσσαλονίκης, ενώ τη Δευτέρα θα πραγματοποιηθεί πανεκπαιδευτικό συλλαλητήριο στα Προπύλαια και στο άγαλμα του Βενιζέλου, στη Θεσσαλονίκη. ΑΔΕΔΥ και ΟΛΜΕ έχουν κηρύξει τρίωρη στάση εργασίας από τις 12 το μεσημέρι. Ανάλογες συγκεντρώσεις και πορείες θα γίνουν και σε άλλες μεγάλες πόλεις της χώρας.

Για την αποφυγή τυχόν επεισοδίων περίπου 12.000 αστυνομικοί βρίσκονται επί ποδός, ενώ η πολιτική και πολιτειακή ηγεσία απηύθυνε έκκληση για ειρηνικές διαδηλώσεις.

Υπό κατάληψη, στο μεταξύ, τελούν πολλές πανεπιστημιακές σχολές, αλλά και σχολεία, ενώ το πρωί του Σαββάτου μέλη της νεολαίας ΣΥΝ κατέλαβαν τον κινηματογράφο "Ολύμπιον" στη Θεσσαλονίκη, ανήρτησαν πανό στο Λευκό Πύργο και πραγματοποίησαν πορεία στην Εγνατία.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. o aristos avatar
    o aristos 05/12/2009 19:05:58

    ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ 2008: ΕΝΑΣ ΧΡΟΝΟΣ ΜΕΤΑ... 2009

    http://exomatiakaivlepo.blogspot.com/2009/12/2008-2009.html

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 05/12/2009 20:09:38

    Χώρα μνημοσύνων. Στην επαρχία, φαίνεται ο πραγματικος σκοπός των μνημοσύνων. Να χάψεις κανένα μεζε στο τσάμπα, να κάνεις λίγο κουτσομπολιό και να δεις κανένα _ώλο. Στην Αθήνα είναι σοφιστικέ πολιτικα γεγονότα (δηλαδή δεν έχει φαϊ)

  3. syn avatar
    syn 05/12/2009 20:15:31

    του _ώλου το σχόλιο σου, θα μπορούσε να λείπει. Όσο και να σου την δίνει ότι πέρασε ένας χρόνος από την δολοφονία του μικρού, σεβάσου την μνήμη και τους οικείους του...και σιώπα...

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ syn 05/12/2009 20:26:44

      Αν σεβόταν τη μνήμη του κάποιοι, απλά θα πήγαιναν ένα λουλούδι στον τάφο του. Δεν θα ξεσήκωναν όλη τη χώρα για να εισπράξουν πολιτικά ή άλλα;;;; (και ποιά;;;) οφέλη.
      Αυτό που γίνεται είναι ντροπή!!!!
      Εύχομαι μόνο να μην θρηνήσουμε και κάποιο άλλο παιδί!!!!

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ syn 05/12/2009 20:45:40

      λυπάμαι για τον μικρό και τον κάθε μικρό. Μπορώ να σου κάνω λίστα 100άδων μικρών, από 5 έώς 25. Πες μου τι επέτειο έχουμε σήμερα (αύριο); ανθρωπιστική; πολιτική; βροχερή; Κατά της αδικίας; Συμβολική; ΤΙ σε ενοχλεί περισσότερο; Η βλακεία της αστυνομίας; Η κακιά ώρα; Τα οικογενειακά προβλήματα; Η συναισθηματική ανωριμότητα; Η συνομωσία; Η αναρχία; ο φασισμός;

      Εμένα με ενοχλεί η τελετουργική υπερβολή που κάποιος άλλος εκμεταλλεύεται για κάποιο δικό του σκοπό. Ώρες είναι να μου πεις ότι η μαμά του παιδιού θέλει ...πορείες. Δεν ξέρω καμιά μαμά σε τέτοια θέση να θέλει πορείες.

      • Μάρκο Τ avatar
        Μάρκο Τ @ archaeopteryx 05/12/2009 20:48:19

        Εγώ πάντως ξέρω ότι αύριο είναι η μνήμη του αγίου των αδικημένων, των φτωχών και των ναυτικών, όπως ήταν ο πατέρας μου, του αγίου Νικολάου. Να μην το ξεχνάμε.

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ Μάρκο Τ 05/12/2009 20:54:46

          Μύρων ιεράρχης προχειρισθείς
          μυριπνόοις έργοις κατεμύρισας
          αληθώς Μύρων επαρχίαν,
          διό και μύρα βλύζειν,
          Νικόλαε τρισμάκαρ,
          όντως ηξίωσαι

  4. boanerges avatar
    boanerges 05/12/2009 22:19:58

    Η επέτειος του Αξαρλιάν πότε είναι;

  5. boanerges avatar
    boanerges 05/12/2009 22:21:08

    Αλλάζω τη λέξη: το μνημόσυνό του πότε είναι;

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ boanerges 05/12/2009 22:23:51

      14 Ιουλίου... τι ψάχνεις; Μομφεράτο; Βρανόπουλο; Αμερικάνους; Τούρκους;

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ archaeopteryx 05/12/2009 22:44:16

        Mην το ψαχνετε.Αν η ΝΔ ειχε αναλογες διαθεσεις εχει πολλα μνημοσυνα να κανει και πανω απ ολα του Παυλου Μπακογιαννη.
        Σε αυτο το χωρο ομως πολιτικη εννοουν μονο τις εκλογες.

        • Ένας Τυχαίος avatar
          Ένας Τυχαίος @ ψυχραιμια 05/12/2009 23:02:14

          Βρε ψυχραιμία τι λές;
          Στο χώρο της ΝΔ πολιτική εννοούν μόνο της εκλογές;
          Αν δε κάνω λάθος είσαι ΝΔ! Σωστά;
          Από ίδια εμπειρία έβγαλες το συμπέρασμα!

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ ψυχραιμια 05/12/2009 23:07:55

          Γιατι βλεπεις να κανουμε εκδηλωσεις για τα θυματα της τρομοκρατιας;Βλεπεις τιποτε συγκεντρωσεις και διαδηλωσεις;
          Eχεις καταλαβει οτι η αριστερα ακομη κανει μαραθωνιους ειρηνης για το Λαμπρακη μισο αιωνα μετα και μια ντουζινα δεξιοι Λαμπρακηδες που σκοτωσε η 17Ν περνανε στο ντουκου;
          Δεν τρεχει και τιποτα αλλωστε οταν ο προεδρος του κομματος δινει συνεντευξη σε δημοσιογραφο που προβαλλει τους εγκλειστους της 17Ν.Τελος παντων.

        • B.K.Σ. avatar
          B.K.Σ. @ ψυχραιμια 05/12/2009 23:13:08

          ψυχραιμία, οφείλω να σου δηλώσω πλέον, πέντε μέρες μετά το γεγονός πως έχω καταλήξει ότι συμφωνώ μαζί σου. Ηθικά δεν έπρεπε να δώσει συνέντευξη στον συγκεκριμένο δημοσιοκάφρο. Εύχομαι να μην επαναληφθεί στο μέλλον.

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ ψυχραιμια 06/12/2009 00:11:25

          τώρα που το σκέφτομαι... κανέναν ...Γερμανό δεν θυμάμαι...

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ ψυχραιμια 06/12/2009 00:14:54

          Ειχε 4 Αμερικανους,2 Τουρκους και 1 Αγγλο.Οι υπολοιποι ηταν Ελληνες.

  6. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 06/12/2009 00:29:27

    Στη χώρα όπου ελλείπει η ντροπή και περισσεύει η υποκρισία, ζει και βασιλεύει η εκμετάλλευση και η καπηλεία των νεκρών με δηλώσεις στα κανάλια, διαδηλώσεις, ανακοινώσεις των κομμάτων, μνημόσυνα, επετείους και όλα τα συμπαρομαρτούντα. Τόσο πολύ σκαρτέψαμε, που αλλοιώσαμε ως και την ιερότητα του πένθους.

  7. Lavazza avatar
    Lavazza 06/12/2009 12:58:47

    Από τον αδικοχαμένο Αλεξη Γρηγορόπουλο, υπάρχουν καμιά 30αριά φωτογραφίες.

    Γιατί όμως βάζουν πάντα αυτήν που φόραγε την κουκούλα;;;

    Μήπως υποκινούν "κάτι";;;

    Μήπως πάνε να εντάξουν τον αδικοχαμένο "κάπου" με το στανιό...;;;

  8. μια συμμαθήτριά του.... avatar
    μια συμμαθήτριά του.... 07/12/2009 20:44:38

    Το βράδυ της Παρασκευής ένα 15χρονο παιδί χτυπήθηκε θανάσιμα από έναν ασυνείδητο οδηγό ο οποίος το παράτησε αβοήθητο και έφυγε. Το ατύχημα συνέβη στο ύψος του κολεγίου αθηνών στο ψυχικό. Οτιδήποτε γνωρίζετε θα ήταν χρήσιμο για να βρεθεί ο οδηγός φονιάς που κυκλοφορεί ελεύθερος... Συμμαθητές, φίλοι, καθηγητές, γονείς και κηδεμώνες έχουν ξεσηκοθεί για την ανέγερση πεζογέφυρας ή τη δημιουργία υπόγειας διάβασης στο σημείο αυτό, το οποίο αποτελεί πέρασμα για εκατοντάδες παιδιά καθημέρινα των σχολείων της περιοχής. Όλοι ειναι συγκλονισμένοι από τα γεγονότα και εύχονται να μην βρεθούν άλλα παιδιά στη θέση του άτυχου συμμαθητή μας...
    Ας του ευχηθούμε να πάνε όλα καλά και ας βοηθήσουμε όλοι για να εκπληρωθούν τα αιτήματά μας και να μην χρειαστεί να ξαναφέρουμε σε συζήτηση τέτοια θέματα...

    Οποιός έχει τη δυνατότητα να βοηθήσει με οποιοδήποτε τρόπο, να το κάνει άμεσα. Αύριο μπορεί το δικό σας παιδί να βρίσκεται στη θέση του...