23/09/2011 17:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δείτε πως ο Γιώργος ήθελε να γίνει μεγάλος ηγέτης



Δυο χρόνια τώρα που ο τόπος καίγεται ο Γιώργος έβαζε τους υπουργούς στα υπουργικά συμβούλια να βλέπουν ανούσια επικοινωνιακά βιντεάκια. Τώρα είναι ήδη πολύ αργά, γι’ αυτόν, να ξυπνήσει, αν και όλα δείχνουν ότι δεν πρόκειται.

Με το που ανέλαβε την εξουσία, φρόντισε, χωρίς να χάσει πολύ χρόνο, να παραδώσει τα κλειδιά στο ΔΝΤ και στην τρόικα, αφού πρώτα μας ζάλισε με τις αηδίες για τα περίστροφα.

Έτσι, απερίσπαστος, χωρίς άλλες σκοτούρες, καθώς είχε αναθέσει τη διάσωση της χώρας σε άλλους, θεωρούσε ότι το υπουργικό συμβούλιο μπορούσε να ασχολείται με πιο ευχάριστες και χαλαρές δραστηριότητες, όπως τα εκλαϊκευμένα αγγλόφωνα βιντεάκια του Ted.com (στα οποία ο ομιλητής παρουσιάζει ένα θέμα με πολύ απλό και κατανοητό τρόπο, συνήθως με χιούμορ, ώστε να προκαλεί και γέλιο).

Κανά δυο υπουργοί, είναι αλήθεια, σιγομουρμούριζαν ότι αυτά είναι πολυτέλειες και ότι οι στιγμές ήταν πολύ κρίσιμες για να κάθονται να βλέπουν βίντεο και να γελάνε. Άλλοι το έβρισκαν απλά βαρετό και κάποιοι, επειδή δεν ξέρουν αγγλικά, δεν καταλάβαιναν τίποτα. Μόνο ο πρωθυπουργός και κάποιοι κηπουροί έδειχναν να το ευχαριστούνται.
Το αστείο (ή τραγικό;) είναι ότι ένα από τα αγαπημένα του βίντεο στο ted.com είναι αυτό του Σάιμον Σίνεκ με τίτλο «Πώς εμπνέουν οι μεγάλοι ηγέτες».

Στο βίντεο που βλέπετε ο Σίνεκ διδάσκει ότι όλοι μεγάλοι ηγέτες και managers πρέπει να απαντήσουν στα εξής τρία ερωτήματα: "Why, How,  What". "Γιατί, Πως και Τι".

Ο Γιώργος όμως παρά το γεγονός ότι είδε το βίντεο ξανά και ξανά, απάντησε λάθος σε όλα τα ερωτήματα

- Μετεξεταστέος;

- Όχι, στον τόπο.

Αριστερόχειρ

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 23/09/2011 18:19:25

    Αριστερόχειρ καλησπέρα

    Ειλικρινά εκπλήττομαι που κάποιοι μόλις τώρα άρχισαν να ξυπνάνε και να αντιλαμβάνονται, ότι ο Γιώργος -όπως τον αποκαλείς- ήταν όχι μόνο Γιωργάκης, αλλά πολύ πολύ πολύ Γιωργάκης. Κάποιοι Έλληνες που θεωρητικά έχουν και κάποιο μυαλό (βεβαίως οι ηλίθιοι και οι ανόητοι είναι πολλοί και συγχωρούνται), θα πρέπει να ντρέπονται που ψήφισαν αυτόν τον ολιγοστό για πρωθυπουργό της χώρας. Πρωθυπουργός που στα υπουργικά συμβούλια διαβάζει λόγους στους υπουργούς.... Που ακούστηκε;;; Πρωθυπουργός που δεν μπορεί να αρθρώσει ένα λογίδριο εκτός κειμένου, που ακούστηκε; Αυτοί που ψήφισαν δεν έβλεπαν; Δεν άκουγαν; Δεν αισθάνονταν; Οι χειροκροτητές υπουργοί και βουλευτές δεν είχαν λίγη περηφάνια;

    Κρίμα στην Ελλάδα που η τύχη της ήταν να κυβερνηθεί από το Γιωργάκη.
    Οι ιστορικοί του μέλλοντος θα έχουν πολύ δουλειά, όταν θα τραβηχτούν οι κουρτίνες και θα ανοίξουν τα στόματα.

    • raindog avatar
      raindog @ Αρματιστής 23/09/2011 18:50:08

      +1000

  2. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 23/09/2011 18:23:30

    Εμ, έτσι προσεγγίζει κανείς το ζήτημα της διακυβέρνησης, αν πιστεύει ότι είναι video game.

    Για λίγο χιούμορ τώρα, είδατε την ανακοιώση του ΠΑΟΚ για τον αγώνα με τον Πανιώνιο; Τα μπλογκς έχουν πάρει φωτιά! Εδώ το σχετικό λινκ της θύρας 4 με την επίμαχη παράγραφο, νόμιζα ότι ήταν φάρσα αλλά να και η επίσημη ιστοσελίδα:
    h__p://www.xn--4-ylbu0bt.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=207:-1-2&catid=39:nea&Itemid=394

    "Είναι σίγουρο ότι τα ΜΑΤ δρουν ως συμμορία (σε γήπεδα, πορείες και συλλαλητήρια) με την ανοχή αλλά και την ενθάρρυνση της κυβέρνησης. Ίσως ο Παπουτσής να νομίζει ότι με το ξύλο θα κάμψει το φρόνημα του λαού για τα επόμενα μέτρα που πρόκειται να εφαρμόσει ο Γιωργάκης μαζί με τα υπόλοιπα λαμόγια της Βουλής. Είμαστε όμως σίγουροι ότι κάτι τέτοιο δεν θα συμβεί, όπως έδειξε η αντίδραση των οπαδών μας τόσο στο γήπεδο όσο και στην εθνική οδό.

    Αηδία μας προκάλεσε επίσης το γεγονός ότι από τα μεγάφωνα αντί να γίνουν εκκλήσεις να σταματήσει η αστυνομική αυθαιρεσία, γινόταν παρατηρήσεις στους οπαδούς μας για τα υβριστικά συνθήματα που ακολούθησαν. Με τα οποία βέβαια δεν συμφωνούμε. Δεν θέλουμε η μάνα του πρωθυπουργού να εξομοιώνετε με τις ιερόδουλες, αφού οι τελευταίες βγάζουν τίμια το ψωμί τους και δεν μας φορτώθηκε στο σβέρκο κάποιο καθυστερημένο μούλικο τους."

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ ΝΙΚΟΛΑΣ 23/09/2011 18:35:36

      Άργησε λίγο η Θύρα 4, στη ΔΕΘ μόνο οι Ηρακλειδείς διαδήλωσαν αυθόρμητα...
      Αν θέλουν να είναι συνεπείς πρέπει από δω και πέρα να στέλνουν αντιπροσωπεία στις συγκεντρώσεις του Συντάγματος..

  3. Ιωάννης ο Μεσσήνιος avatar
    Ιωάννης ο Μεσσήνιος 23/09/2011 18:24:36

    Ο μόνος που στηρίζει το Γιώργο [ο Μητσοτάκης....] πριν χρόνια είχε εκφράσει καθαρά την εκτίμησή του στις ικανότητες τού "ανδρός" και στο κατα πόσον θα μπορούσε να έχει κάποτε κάποιο ηγετικό ρόλο λέγοντας "ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΟ.... ΠΑΙΔΙ... " σηκώνοντας μάλιστα τούς ώμους του δείχνοντας έτσι τη πλήρη απαξίωση που τρέφει για το Γιωργάκη....

  4. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 23/09/2011 18:25:05

    Αμερικανιές.
    Εκτός από σχήμα λόγου, όντως υπάρχουν τα αμερικανάκια.
    Δεν βγήκε στη τύχη ο όρος αυτός.

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ Strange Attractor 23/09/2011 20:28:33

      Έτσι ντε. Νομίζω ότι το αντίστοιχο classroom στην Ελλάδα ξεκινά ομοίως με τα βασικά: "Άννα, να το μήλο.."

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Strange Attractor 23/09/2011 22:38:33

      Μα, ξεχνάς την καταγωγή του και τη μητρική -στην κυριολεξία- γλώσσα του;

  5. αεροπόρος avatar
    αεροπόρος 23/09/2011 22:32:11

    Μα νομίζω, ο ίδιος έχει πεί πώς ο "Ελληνικός Λαός ο λαός μάς ζήτησε να απελευθερώσουμε τις τραπεζικές δυνάμεις της χώρας από βάρη και δουλείες. Ζήτησε επανάσταση. Την επανάσταση του ανόητου"..

  6. ARMAGGEDON avatar
    ARMAGGEDON 24/09/2011 14:21:57

    ΗΤΑΝ ΠΡΟΣΧΕΔΙΑΣΜΕΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΝΟΥΝ ΠΡΟΘΥΠΟΥΡΓΟ ,ΤΟΥΣ ΤΟ ΧΡΩΣΤΟΥΣΕ ....

    • ΠΕΛΑΣΓΟΣ avatar
      ΠΕΛΑΣΓΟΣ @ ARMAGGEDON 27/09/2011 12:23:19

      Συμφωνώ! Αλλά δεν πρέπει να πληρώσει γι' αυτό το έγκλημα!...

  7. Π avatar
    Π 27/09/2011 12:21:04

    Τι να σχολιάσει κανείς για αυτό το παιντί; Δεν αξίζει τον κόπο! Βέβαια, όταν θα έρθει η ώρα της αλήθειας, δεν πρέπει νομίζω ότι πρέπει να τη βγάλει καθαρή... ! Εκανε εγκλήματα κατά του ελληνικού λαού, για τα οποία πρέπει να πληρώσει...