16/01/2014 09:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δείτε ποιοι μας κυβερνούσαν τόσα χρόνια


Δείτε το βίντεο για να καταλάβετε ποιοι μας κυβερνούσαν τόσα χρόνια. Ο Γιώργος Κουρής, η Αυριανή και όλο αυτό το σινάφι που επί Ανδρέα Παπανδρέου έκανε κουμάντο στη χώρα. Πέρα από τα δισεκατομμύρια που έβγαλαν, είχαν πάντα και το ύφος του «εγώ σας είμαι καβάλα κι εσείς δε μπα να σκούζετε».

Ο Γ. Κουρής βγαίνει από τα δικαστήρια που πήγε να δικαστεί για ένα ακόμη χρέος του 2.5 εκατ. ευρώ, αλλά πήρε προθεσμία για να απολογηθεί. Ο άνθρωπος αυτός εκτός ότι χρωστάει σε όποιον έχει ελληνικό όνομα, έχει καταστρέψει και οικογένειες ολόκληρες. Ερωτώμενος για τους εργαζόμενους του Αλτερ που τους πέταξαν σα σκουπίδια και τους χρωστάνε εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ, αρκέστηκε να πει ότι αυτός σα... μα...ς έβαλε δέκα εκατομμύρια.

Κι αν θέλουν να πληρωθούν οι εργαζόμενου του Αλτερ να πάνε στον Γιαννίκο (αυτόν που είναι φυλακή).

Ξεχνά ότι μαζί ήταν συνεταιράκια στο κανάλι. Ότι μαζί υπερτιμολογούσαν το πρόγραμμα του Αλτερ για να παίρνουν δάνεια και διαφημίσεις. Κι ότι ο κόσμος δούλευε τζάμπα για να βγάζουν αυτοί λεφτά. Βέβαια, ο Κεφαλονίτης είναι πιο έξυπνος αφού ο Γιαννίκος τον κοιτάζει πίσω από τα σίδερα της φυλακής.

Πριν μερικούς μήνες συνελήφθη μαζί με το γιο του, Ανδρέα Κουρή, για χρέη παντού, στην εφορία, τα ταμεία, τους εργαζόμενους. Έμειναν δύο μήνες μέσα και βγήκαν με 300.000 ευρώ εγγύηση. Αυτά τα λεφτά να έδιναν στους εργαζόμενους θα ήταν μια χαρά...

Κι όμως, αυτοί οι άνθρωποι συνεχίζουν και είναι επιχειρηματίες, έχουν κανάλια κι εφημερίδες, βρίζουν την κυβέρνηση και τους πάντες, τους φταίει η Μέρκελ, η τρόικα, οι πολιτικοί. Οι τιμητές των πάντων, νταβατζήδες των μέσων ενημέρωσης που ευθύνονται για την ξεφτίλα της ελληνικής κοινωνίας. Πάντα με το αζημίωτο.

Σε ένα πράγμα θα συμφωνήσουμε με όσα είπε ο Κουρής. Να δούμε πόσα χρωστάνε και οι υπόλοιποι καναλάρχες.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νικόλας Π. avatar
    Νικόλας Π. 16/01/2014 09:37:17

    "Κι όμως, αυτοί οι άνθρωποι συνεχίζουν και είναι επιχειρηματίες, έχουν κανάλια κι εφημερίδες, βρίζουν την κυβέρνηση και τους πάντες, τους φταίει η Μέρκελ, η τρόικα, οι πολιτικοί. "
    Πολύ σωστή παρατήρηση. Αυτοί συνεχίζουν και 1,5 χρόν τώρα, κερδισμένον με αίμα του Ελληνικού λαού. Απλώς σ' αυτούς προστέθηκαν οι Ψυχάρηδες, Καψήδες, Κοντομηνάδες, Τομπούλογλου, Λιάπηδες Κάντες, πάντα με την ανοχή της Κυβέρνησης...

  2. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 16/01/2014 10:00:51

    Η "Αυριανή" του Κουρή κάποτε ήταν πρώτη σε πωλήσεις ,αν δεν κάνω λάθος.

    Μήπως λοιπόν δεν μας κυβερνουσαν αυτοί ,αλλα η δική μας βλακεία?

    Η αλήθεια είναι κάπου ανάμεσα βέβαια...

    • Δημιος avatar
      Δημιος @ ΣΤΕΛΙΟΣ 16/01/2014 10:40:20

      Η αυριανή νομίζω δεν έκανε πωλήσεις. Αλλά είχε την εξής έξυπνη μέθοδο να πουλάει την είδηση της. Μαύρο φόντο και τεράστια γραμματοσειρά στο πρωτοσέλιδο, ανάρτηση με μανταλάκια σε κάθε περίπτερο. Καλύτερο απο μαζική αφισοκόλληση

      • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
        ΣΤΕΛΙΟΣ @ Δημιος 16/01/2014 11:13:25

        Βάλε και τα "μπαλκόνια" της Μιμής....

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Δημιος 16/01/2014 13:36:28

        Σωστός!

    • Giannis. avatar
      Giannis. @ ΣΤΕΛΙΟΣ 16/01/2014 15:23:22

      Στέλιο, αν είχαμε το επίπεδο των Δανών ως λαός, Θα είμασταν και εμείς Δανία του Νότου. Ομως αν εξαιρέσουμε 10 λαούς που είναι στην Α΄κατηγορία και 20 που είναι στην Β', εμείς με καμμιά 30ριά άλλους είμαστε στην Γ' κατηγορία και ακολουθούν άλλοι 150 χειρότεροι απο εμάς στην Δ' κατηγορία. Δεν υπάρχουν δυστυχώς ούτε 2 λαοί ακριβώς ίσοι. Δεν φτιάχνει ο λαός τους ηγέτες. Οι ηγέτες φτιάχνουν το λαό.

  3. δημης avatar
    δημης 16/01/2014 10:12:09

    ++++++++
    Πάντως Εμείς ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΟΙΟΙ ΤΟΥΣ ΕΔΙΝΑΝ ΑΔΕΙΕΣ ΓΙΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΚΑΙ ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ......
    -Φυσικά ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ τους πολιτικά "πρόσωπα"...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ δημης 16/01/2014 13:37:38

      Δηλαδή θα προτιμούσες περιορισμό του λόγου και της έκφρασης; Μα αυτό κάνουν οι χούντες και μετά επαναστατούμε επειδή το θεωρούμε αντιδημοκρατικό. Άλλο να ελέγχω αυτόν που εκδίδει ή εκπέμπει και άλλο να μη τον αφήνω να ξεκινήσει.

      • δημης avatar
        δημης @ Γεώργιος Τ. 16/01/2014 18:12:43

        Θα προτιμούσα να λειτουργεί ΚΑΙ εδώ η ΕΛΥΘΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΠΙΣΤΗ ΚΑΙ ΚΑΘΟΛΙΚΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΩΝ ΝΟΜΩΝ....
        Περιορισμός του λόγου και της έκφρασης είναι να ΔΙΝΩ ΣΕ αυτούς που (στην καλύτερη περίπτωση υπάρχει συνεταιρισμός ) στη συνήθη σχέση υπαλληλική ,το δικαίωμα να εκπέμπουν ενώ από εσάς το στερώ... όπως στερώ τα δάνεια κλπ διευκολύνσεις...
        Πάντως άν στον κόσμο σας στο χώρο των μμε βλέπετε δημοκρατία και όχι περιορισμό του λόγου και της έκφρασης πείτε μας τι πίνετε;;;;;

  4. Ρηνα avatar
    Ρηνα 16/01/2014 10:24:26

    Βρισκουνε και κανουνε...Γκεγκε;

    • Άλλα λόγια... avatar
      Άλλα λόγια... @ Ρηνα 17/01/2014 11:26:42

      Μιά χαρά. Όλα καλά.

  5. Στέργιος avatar
    Στέργιος 16/01/2014 10:34:53

    Νικόλα και Στέλιο, το ότι σήμερα όλες οι εφημερίδες μαζί πουλάνε λιγότερα φύλλα από ό,τι μόνο η Ελευθεροτυπία ή το Βήμα πριν από 15 χρόνια, δεν λέει πολλά για την εκτίμηση που έχουμε ως Έλληνες στους μιντιάρχες μας;

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ Στέργιος 16/01/2014 11:15:39

      Σωστό ,αν και βέβαια πρέπει να λάβουμε υπ'οψη και την εμφάνιση του Internet. Αλλα η...εκτίμηση στους μιντιάρχες είναι δεδομένη ,ο κόσμος δεν τρώει πιά κουτόχορτο!

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Στέργιος 16/01/2014 12:19:12

      Και οι πωλήσεις των σημερινών φύλλων βασίζονται στα dvd, τα μουσικά cd και τα διάφορα βιβλία, αλλιώς...

      • Φωτεινή avatar
        Φωτεινή @ Γιώργος 16/01/2014 14:07:28

        Οὐτε αὐτά, τώρα ὑπάρχει τό YOUTUBE, TORRENT, καὶ γενικῶς ΝΕΤ (ὀχι ἡ πρὼην δικὴ μας :D).

  6. N. avatar
    N. 16/01/2014 10:40:00

    Εάν θυμάμαι καλά μέχρι πριν από λίγο καιρό,ο Κουρής μπαινοέβγαινε στο Μαξίμου.Κάνο λάθος?

    • partyman avatar
      partyman @ N. 16/01/2014 15:46:51

      και βέβαια κάνεις λάθος... το "κάνο" γράφεται με "ω" .. για τα υπόλοιπα μην περιμένεις απάντηση. περασμένα-ξεχασμένα

  7. σχολιογραφούσα μάζα avatar
    σχολιογραφούσα μάζα 16/01/2014 12:31:55

    Το μοτέρ του πασοκ.
    Το βλέμμα όσων σιωπούν στο πλάνο, λέει περισσότερα.
    Επιτρέπονται οι διαδικτυακές μούτζες ως σχόλιο;
    Εγώ δεινοπαθών και ο Γιώργος με την τεντωμένη μαγκούρα, εχθροπαθών.

  8. Lilou avatar
    Lilou 16/01/2014 15:39:01

    εγω δεν καταλαβαινω τον παρελθοντα χρονο στο "κυβερνουσαν"..

  9. Kaneis avatar
    Kaneis 17/01/2014 10:51:04

    Ο συντακτης του αρθρου μαλλον εχει πολλα χρονια που εχει φυγει απο Ελλαδα. Ο κουρης οταν του στερησε το χαρτζιλικακι ο σημιτης βρηκε αμεσως καινουριο σπιτι. Τον ρουσοπουλισμο.Στην υπηρεσια εξυμνισης του νεοεθναρχη. Για πληροφοριες ρωτα τον χατζηνικολαου.Ξερει αυτος.................

  10. η Dimi avatar
    η Dimi 17/01/2014 10:56:07

    O παντός καιρού εκδότης/δημοσιογράφος κύριος Γιώργος Κουρής, εκδίδει την Εφημερίδα «ΚontraΝews» («Κόντρα σε όλους Κόντρα σε όλα»), χωρίς να καταθέτει τις δικές του εναλλακτικές προτάσεις, βεβαίως. Με την ελκυστική τιμή των 0.50 Ευρώ, η Εφημερίδα του αυτή, φαίνεται να έχει εργολαβικά αναλάβει την υπεράσπιση του πολιτικά ανύπαρκτου έργου του κυρίου Αλέξη Τσίπρα.

    • Eva avatar
      Eva @ η Dimi 18/01/2014 13:17:29

      Στο κανάλι του φιλοξενεί και τους κυρίους της ΧΑ συχνά πυκνά.

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ Eva 19/01/2014 13:18:48

        Εva, σ' ευχαριστώ πολύ.