22/07/2013 17:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δείτε ένα ξεκαρδιστικό βίντεο



Ένα ξεκαρδιστικό βίντεο αλλά και ταυτόχρονα πικρόχολο σχόλιο για την κοινωνία που ζούμε, έρχεται από την Ισπανία. Ένας νεαρός Ισπανός ανακοινώνει στην οικογένειά του το μεγάλο… γεγονός. Ότι βρήκε δουλειά σε μια περιοχή, σε μια χώρα που κανείς δε μπορεί να βρει δουλειά. Δείτε πώς αντιδρούν οι γονείς στην είδηση ότι ο γιος τους δεν είναι πια άνεργος. Αλλά η έκπληξη έρχεται στο τέλος, όταν ανακοινώνει την θέση που βρήκε. Πράγματι εκπληκτικό βίντεο.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. metanastis avatar
    metanastis 22/07/2013 20:28:25

    Απίστευτο!!

  2. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 23/07/2013 02:47:05

    Χαχαχαχαχα! Το γέλιο πέφτει εκεί που η μάνα του "ντρέπεται" που ενώ όλοι γύρω δεν έχουν δουλειά ο γιος της βρήκε! :)

  3. Nτ.Κ. avatar
    Nτ.Κ. 23/07/2013 08:09:24

    Τραγικό....

  4. η Dimi avatar
    η Dimi 23/07/2013 09:19:30

    National Geographic Apocalypse The Rise of Hitler (parts 1 & 2)
    http://www.youtube.com/watch?v=3hEG-5_9nK4#at=12

  5. Γιώργης Α. avatar
    Γιώργης Α. 23/07/2013 09:24:03

    δηλαδή τι θελει να πει ο Ισπανός ποιητής; Ότι είμαστε άνεργοι από συνήθεια, παράδοση και εκ γενετής; Δεν πιάνω καθόλου το αστείο. Ακόμη και για το είδος της δουλειάς είναι ευθεία βολή για το πολιτικό σύστημ αλλά χωρίς εναλλακτική. Φθηνές μπούρδες.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Γιώργης Α. 23/07/2013 16:12:50

      Με τους Ισπανούς, έχουμε αρκετά διαφορετική αίσθηση του χιούμορ (προτιμάω το δικό μας εννοείται), όπως και ψυχοσύνθεση γενικότερα.

      Νομίζω ότι το «αστείο» είναι ότι, αφού η δουλειά είναι κάτι τόσο δυσεύρετο, το ότι βρήκε δουλειά ο συγκεκριμένος τύπος, θα ερμηνεύονταν από τον κοινωνικό τους περίγυρο ως ένδειξη ότι κάτι επιλήψιμο, κάποια μπαγαποντιά είχε κάνει.

      Από εκεί και πέρα, όντως στην Ισπανία (και αναφέρομαι στα χρόνια προ κρίσης) υπήρχε μια νοοτροπία που θεωρούσε σχεδόν φυσιολογικό το να βολεύεσαι με τα επιδόματα ανεργίας χωρίς να επιδιώκεις να βρεις δουλειά. Μάλιστα, μερικοί δουλεύανε έναν χρόνο και μετά ζήταγαν από τον εργοδότη να τους απολύσει, ούτως ώστε να μπορούν να κάθονται τον επόμενο (και το θεωρούσαν φυσιολογικό).

  6. Ρηνα avatar
    Ρηνα 24/07/2013 12:26:34

    Οι Ισπανοι ειναι αγαθος, πολιτισμενος και καλοπροαιρετος λαος. Εκτιμουν το καλο και δεν ζηλευουν. Θυμηθειτε πως χειροκροτουσαν τοτε την Ελλαδα με τις αθλητικες επιδοσεις της Εθνικης μας. Ετσι ειναι σε ολες τους τις εκδηλωσεις.