#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/11/2009 17:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δείξε μου τους συνεργάτες σου...



Με νομικούς συμβούλους που εκπροσώπησαν τα συμφέροντα ξένων πολυεθνικών και συνέβαλαν στο ξεπούλημα της δημόσιας περιουσίας, στελέχωσε το πρωθυπουργικό του γραφείο ο Γ. Παπανδρέου, εγκαινιάζοντας τη δήθεν «νέα πορεία» της διαφάνειας και της «προστασίας της δημόσιας περιουσίας», έγραφε πριν από λίγο καιρό ο Ριζοσπάστης (http://www2.rizospastis.gr/wwwengine/story.do?id=5293929)

 Στη συνέχεια αφού αναφερόταν σε σχέση του υπουργού Επικρατείας Χάρη Παμπούκη με την «Cosco», την οποία διέψευσε στη συνέχεια ο υπουργός, έγραφε: Θέση στο πρωθυπουργικό γραφείο ως σύμβουλος του Γ. Παπανδρέου για θέματα δημόσιας διοίκησης, ανέλαβε η Γλυκερία Σιούτη, μέχρι πρότινος δικηγόρος της αγγλικής εταιρείας «Loyalward», στην οποία μεταβιβάστηκε με παράνομο τρόπο από τη Μονή Τοπλού η περιοχή Κάβο Σίδερο στην Κρήτη. Η Γ. Σιούτη χειρίστηκε για λογαριασμό της αγγλικής εταιρείας την σκανδαλώδη υπόθεση όπου η Μονή Τοπλού παρόλο που υπάρχει μεταξύ μοναστηριού και Δημοσίου διαμφισβήτηση για την ιδιοκτησία, ξεπούλησε 26.000 στρεμμάτων κρητικής γης στη βρετανική εταιρεία. Μάλιστα, η Γ. Σιούτη μαζί με τον υπηρεσιακό υπουργό Εσωτερικών της ΝΔ Σπ. Φλογαΐτη, με τον οποίο συνεργαζόταν, υπέγραψαν δικόγραφο υπέρ της Βρετανικής εταιρείας στην οποία το μοναστήρι προσπάθησε να ξεπουλήσει το Κάβο Σίδερο, παρακάμπτοντας το γεγονός ότι την περιοχή διεκδικούσε και το ελληνικό δημόσιο. Πώς το λέει ο λαός; Δείξε μου τους συνεργάτες σου να σου ποιος είσαι…

 Τώρα το ΠΘ κάνει μια πιο σοβαρή καταγγελία. Η κ. Σιούτη ήταν, γράφει, συνήγορος του Χριστοφοράκου και την είχαν προσλάβει το 2007 για να εμποδίσει νομικά την έρευνα της Debevoise & Plimpton. Ως γνωστόν η τελευταία εργαζόταν για τους Αμερικανούς και προμήθευσε μέσω και του κ. Α. Λυκουρέζου σημαντικά έγγραφα και στοιχεία για την υπόθεση.

 Επειδή αν θυμάμαι καλά, το σκάνδαλο της μονής Τοπλού το βγάλαμε πρώτοι εμείς στο διαδίκτυο διαβάστε κι αυτό: Το σκάνδαλο της «μεγάλης επένδυσης» στη μονή Τοπλού

 Κι αυτό, λόγω επικαιρότητας με την εκλογή στη ΝΔ: Ρουκέτες από … Τοπλού εναντίον Μητσοτάκη

 Για την Debevoise & Plimpton αυτό :Διαβάστε τα μυστικά των μαύρων ταμείων

ΣΧΟΛΙΑ

  1. οξεία γωνία avatar
    οξεία γωνία 07/11/2009 18:11:59

    Συνήγορος του Χριστοφοράκου η δικηγόρος του Γιωργάκη; Μας μας είχε πεί ότι το πασόκ δεν είχε σχέση με τη Ζίμενς, εκτός από ένα τύπο (πρώην δεξί χέρι του τότε πασόκου πρωθυπουργού) που είχε ΠΑΡΑΔΕΧΘΕΙ ότι μετέφερε το χρήμα στα ταμεία του πασόκ.
    Η ερώτηση είναι, η θέση δόθηκε της δόθηκε επειδή φρενάρησε την έρευνα ή επειδή είναι η καλύτερη μέσα από 23.000 βιογραφικά.
    Όσο για την μονή Τοπλού και τη Loyalward, δεν ρωτάει ο Γιωργάκης τον Kαρχιμάκη μήπως έχει ακούσει τίποτε εκεί στη Σητεία;
    Πού ξέρεις;

  2. nasos avatar
    nasos 07/11/2009 18:16:35

    http://fimotro.blogspot.com/2009/11/blog-post_130.html


    6.11.09
    "ΜΕ ΛΕΝΕ ΓΙΩΡΓΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΠΟΤΕ"...
    Print this post
    Κύριε Γιώργο (Μπόμπολα) πολύ ευγενείς και ευπρεπείς ήμασταν μέχρι τώρα. Ξέρεις εσύ, Γαλλικά και πιάνο στην περιοχή του Λυκαβηττού. Δεν προκαλέσαμε αλλά τους τρώει ο κώλος τους. Η συντακτική μας ομάδα αποφάσισε να ασχοληθεί και λίγο με τα δημόσια έργα. Όχι με γελοία επιχειρήματα περί εκδοτών που κυκλοφορούν στα blogs και στο διαδίκτυο. Εννοούμε τα σοβαρά θέματα. Οι περισσότεροι από εμάς είμαστε από οικογένειες Πολιτικών Μηχανικών. Ξέρουν από εργολαβίες και μας έχει μιλήσει ο Σουφλιάς. Αναφερόμαστε στην επέκταση της Αττικής Οδού που δεν θα γίνει ποτέ. Αναφερόμαστε και στις άλλες αποφάσεις του Γιώργου Παπανδρέου που έχει επιλέξει να πάρει και να κόψει τον ομφάλιο λώρο της διαπλοκής. Θα τα λέμε σιγά-σιγά από εδώ και πέρα...
    ΣΤΙΣ 12:55 ΠΜ

  3. nasos avatar
    nasos 07/11/2009 18:18:33

    Καλά του κάνουν βέβαια,χάρις αυτούς έγινε Πρωθυπουργός,όσο και να λέι πως δεν χρωστάει,οι άλλοι κραδαίνουν τα γραμμάτια μες τα μούτρα του και ζητάνε τν πληρωμή τους.

    • tiramola avatar
      tiramola @ nasos 07/11/2009 19:15:59

      @νάσος
      Άλλα συμπεράσματα θα έπρεπε να βγάλεις , μυαλό έχεις....
      Τα είχε γράψει το Blog εδώ περί πιέσεων.
      Το ότι οι πιέσεις αυξάνονται μάλλον κάλο είναι...
      Χάρις στους πολίτες που τον ψήφισαν έγινε πρωθυπουργός όπως ακριβώς είχε συμβεί 2 φορές με τον Καραμανλή.

  4. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 07/11/2009 18:43:14

    Ο Παπανδρεου λογαριαζε χωρις το Μπομπολα. Ελας ομως που το πρασινο ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ δεν εχει ιδεολογια και κομμα παρα μονο τα συμφεροντα του νταβατζη!!!!Γιωργο Παπανδρεου ή θα δωσεις τα δημοσια εργα ολα στο Μπόμπολα ή αλλιως ... !!

    • tiramola avatar
      tiramola @ ΓΙΑΝΝΗΣ 07/11/2009 19:11:30

      Ή αλλιώς τι ΓΙΑΝΝΗ?
      Θα τον ρίξει ο νταβατζής για να εκλεγεί ο δικός σου?
      ....

      • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
        ΓΙΑΝΝΗΣ @ tiramola 07/11/2009 19:27:40

        Να τον ριξει δε μπορει. Μπορει ομως να τον φθειρει. Επιβεβαιωνεται περιτρανα η θεωρια των νταβατζηδων που κυβερνουν τον τοπο με τις εφημεριδες και τα καναλια τους.

  5. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 07/11/2009 19:35:52

    Θεία δίκη, πάντως. Πολέμησε τόσο λυσσαλέα ο Μπόμπολας τον Καραμανλή και τώρα, 32 μέρες μετά, νοσταλγεί τον... Μπάρμπα-Γιώργη!

    Αχόρταγη διαπλοκή! Και τελικά ο ΓΑΠ θα είναι αυτός που θα του το κλείσει το μαγαζί. Έδωσε τόση μάχη για να υπονομεύσει τον Καραμανλή και να εκλέξει τον ΓΑΠ και τελικά πέφτει στο λάκκο που με τόσο κόπο έσκαψε. Θεία δίκη.

  6. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 07/11/2009 19:49:36

    Η Nεα Δημοκρατια πρεπει να μεινει απολυτως ουδετερη σε ενδεχομενη μαχη Μπομπολα - ΓΑΠ.Αυτο ελειπε να παμε με τον ανθρωπο που εβγαζε τη Μεγαλη Σοβιετικη Εγκυκλοπαιδεια και μας εβριζε πατοκορφα για χρονια για να φθαρει το ΠΑΣΟΚ.
    Να βγαλουν τα ματια τους οι προοδευτικοι μεγαλοεπιχειρηματιες με τους πολιτικους τους και μακρια απο εμας.

  7. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 07/11/2009 19:53:07

    Έχουν ράματα για την γούνα του καθενός και τώρα βλέπουμε τις προειδοποιητικές βολές... τελικά μικρός που είναι ο κόσμος.

    Πιθανόν να είναι και στα σκαριά νέος κομματικός σχηματισμός Ντόρας-Μπένυ... θα δείξει!

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ «Κασσάνδρα» 07/11/2009 19:54:02

      Α και μιας και το ξέχασα υπάρχει αποχώρηση της Τρέμη μήπως σηματοδοτεί κάτι αυτή η πιθανή αλλαγή;

    • οξεία γωνία avatar
      οξεία γωνία @ «Κασσάνδρα» 07/11/2009 21:19:48

      Έλα ρε φιλενάδα, ποιά συμμαχία Μπένυ-Ντόρα. ΜΙΑ είναι η συμμαχία: Γιωργάκης-Ντόρα, έχει και της ευλογίες από τους καλούς συμμάχους, ξέρεις ποιούς:
      Αυτούς που αρέσκονται να βαφτίζουν χώρες, άλλοι του ςλένε και νονούς αλλά μπα, δεν το πιστεύω.

  8. πρασινάλογα avatar
    πρασινάλογα 07/11/2009 21:46:46

    Έτσι όπως πάει το πράγμα με την Cosco δεν την βγάζει καθαρή ο Γιωργάκης ΟΥΤΕ για 100 μέρες.

  9. F avatar
    F 08/11/2009 00:20:19

    Γιὰ μένα τὸ θέμα εἶναι ὅτι διορίστηκε προσωπάρχης!!! Ἀλήθεια, ὑπῆρχε τέτοια θέση ἤ δημιουργήθηκε τώρα στὰ πλαίσια τῆς ἀντιγραφῆς ὁτιδήποτε ἀμερικανικοῦ;