#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/06/2010 13:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δανία του Νότου: Εργασιακός και φορολογικός παράδεισος



Το Προεδρικό Διάταγμα για τις αλλαγές στις εργασιακές σχέσεις παραβιάζει ωμά το Σύνταγμα, καταργεί κάθε κανόνα εργατικού δικαίου και ανατρέπει κάθε μέτρο προστασίας για τους ανθρώπους του μόχθου, υπογράμμισε σήμερα ο πρόεδρος της ΓΣΕΕ Γιάννης Παναγόπουλος και διεμήνυσε πως η Συνομοσπονδία θα προσπαθήσει με κάθε τρόπο να ανατρέψει αυτό το σχέδιο.

«Ό,τι δεν κατάφεραν επί 10ετίας οι βιομήχανοι το παίρνουν σήμερα με την αρωγή της τρόικας και τις νομοθετικές ρυθμίσεις της κυβέρνησης, εκμεταλλευόμενοι στο έπακρο την κρίση. Το περιεχόμενο του Προεδρικού Διατάγματος ωχριά μπροστά στο μνημόνιο που έχει προηγηθεί», τόνιζε μεταξύ άλλων στην ανακοίνωσή της η ΓΣΕΕ.

Όπως σημειώνει  το http://hassapis-peter.blogspot.com/2010/06/blog-post_1595.html η χώρα μετατρέπεται σε έναν απέραντο φορολογικό και εργασιακό παράδεισο. Σε ένα διεθνές ορμητήριο offshore εταιριών απ’ όλο τον κόσμο και αφορολόγητη εισροή χρήματος από όπου και αν προέρχεται.

Δεν θα μπορούσε όμως να γίνει μόνο φορολογικός παράδεισος, χωρίς προηγουμένως να μετατραπεί η χώρα σε εργασιακό παράδεισο, με την κατάργηση του θεσμικού πλαισίου των εργασιακών σχέσεων. Κανείς κεφαλαιοκράτης δεν θα έφερνε χρήματα στη χώρα, ακόμα και αν έπεφταν κατακόρυφα οι φορολογικοί συντελεστές, μέσα σε ένα υπερπροστατευμένο περιβάλλον εργασιακών σχέσεων. Για να γίνει κάτι τέτοιο θα πρέπει πρώτα να καταργηθούν τα εργασιακά κεκτημένα και να μετατραπεί το καθεστώς των εργασιακών σχέσεων από καθεστώς προστασίας του εργαζόμενου σε..... καθεστώς προστασίας των συμφερόντων του εργοδότη.

Αφού λοιπόν υλοποιηθεί ο εργασιακός «Μεσαίωνας» για τους εργαζόμενους (εργασιακός παράδεισος για τους εργοδότες), τον οποίο προωθεί το ΠΑΣΟΚ, εν αναμονή πλέον και του φορολογικού παράδεισου για όλους αυτούς που έχουν βγάλει τα χρήματά τους στο εξωτερικό και για άλλους που θέλουν για πρώτη φορά να φέρουν χρήματα σε μια χώρα με φτηνή και απροστάτευτη εργασία.

Το πολιτικό σύστημα και οι κρατικοδίαιτοι νταβατζήδες υποστηρικτές του, αποσπούν, με τα μέσα προπαγάνδας τους, την προσοχή του λαού από το βασικό αίτημα που είναι η κατάργηση του ίδιου του σάπιου και διεφθαρμένου πολιτικού συστήματος, το οποίο επιτρέπει στους ίδιους τους υπεύθυνους κρατικοδίαιτους «λύκους» να συνεχίζουν να μας οδηγούν ως πρόβατα στη σφαγή.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 17/06/2010 13:12:58

    Σοσιαλιστικός παράδεισος με συνταγή GAP, του Προέδρου όλων των Σοσιαλιστών.

  2. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 17/06/2010 13:14:24

    Δεν καταλαβαίνω πως με τις μειώσεις μισθών στον ιδιωτικό τομέα και με τις μειώσεις των αποζημιώσεων, θα ωφεληθεί το κράτος οικονομικά και θα μαζέψει έστω πέντε φράγκα για τα χρωστούμενα που πρέπει να δώσει.

    Αλλά τι ξέρω εγώ από οικονομία;

    Θραξ Αναρμόδιος

    • theagpar avatar
      theagpar @ Θραξ Αναρμόδιος 17/06/2010 13:39:35

      Ειναι απλο φίλε.
      ΔΕΝ θα ωφεληθει το κρατος. Και αυτο ειναι που επιδιώκουν.

      • nassos avatar
        nassos @ theagpar 17/06/2010 14:02:45

        Ακριβώς

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ Θραξ Αναρμόδιος 17/06/2010 15:28:16

      Σκοπός τους είναι η διάλυση της ελληνικής κοινωνίας και η θέση της σε οριστική και μόνιμη παρακμή ώστε να άγεται και να φέρεται όπως επιθυμούν τα μεγάλα οικονομικά συμφέροντα (έτσι εξηγούνται και τα υπόλοιπα μέτρα που παίρνουν, π.χ. για τη λαθρομετανάστευση). Το κράτος είναι απλά ένα εργαλείο (το κυριότερο αλλά όχι το μόνο, βλ. και ΜΜΕ, εκδοτικούς οίκους, κ.ά.) προς αυτό το σκοπό. Δεν είναι τυχαίο ότι ο εθνομηδενισμός προωθείται από τους ίδιους κύκλους, πολιτικούς και μη, που υποστηρίζουν τα αντιλαϊκά μέτρα. Άλλο αν η 'αριστερά' στην Ελλάδα κάνει ότι δεν το έχει καταλάβει αυτό (υπάρχει βέβαια και πατριωτική αριστερά αλλά τελεί υπό διωγμό).

      • JOHN avatar
        JOHN @ Δημήτρης 17/06/2010 20:05:07

        Σωστος και καιριος

  3. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 17/06/2010 13:19:00

    Μας πάνε ολοταχώς για βουλγαροποίηση και ρουμανοποίηση της κοινωνίας. Μήνες τώρα το λέω... από την πρώτη στιγμή φάνηκαν οι προθέσεις τους...

  4. GSV avatar
    GSV 17/06/2010 13:50:33

    Με τη λογικη αυτη θα επρεπε ανεπτυγμενες χωρες του Βορρα να εχουν απογυμνωθει απο καθε ειδους επενδυση. Και μιλω για χωρες οπου ο βασικος μισθος ειναι 1500 ευρω το μηνα και οι εταιριες φορολογουνται με 40%. Και παρατηρειται το εξης αξιοπροσεκτο οτι οχι μονο δεν μειωνονται οι επενδυσεις αλλα αυξανονται. Κατι το οποιο ειναι τελειως αντιθετο με την ελληνικη λογικη.

    Η Ελλαδα εχει ενα μεγαλο πλεοκεκτημα το οποιο δεν λενε να το καταλαβουν. Ειναι ο γεωγραφικος κομβος τριων ηπειρων. Ενα τεραστιο πλεονεκτημα που δεν λενε να το αξιοποιησουν. Ποια αλλη χωρα ενωνει 3 ηπειρους? Καμια

    Και εμεις εδω ψαχνουμε μεσω απολυσεων και περικοπων να προσελκυσουμε νεες επενδυσεις.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ GSV 17/06/2010 13:58:41

      Παρακάτω θα δεις τους κατώτατους μισθούς κάποιων χωρών του ευρύτερου ευρωπαϊκού χώρου:

      http://www.fedee.com/minwage.html

      Σε στήλη δεξιά, έχει τις τρέχουσες ισοτιμίες. Κάνε τις διαιρέσεις και θα δεις τα εξής για τις χώρες που μας περιβάλλουν:
      -Βουλγαρία, περίπου 122 ευρώ
      -Ρουμανία, περίπου 141 ευρώ
      -Τουρκία, περίπου 377 ευρώ

      Καταλαβαίνεις, λοιπόν, τι άλλο μας επιφυλάσσουν στη συνέχεια...

  5. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 17/06/2010 13:59:25

    To προεκλογικό δίλημμα του κ. Παπανδρέου "σοσιαλισμός ή βαρβαρότητα", απαντήθηκε στην πράξη.
    Βαρβαρότητα.

    Ο σοσιαλισμός ...αναζητείται και μάλλον δεν προβλέπεται να ευρεθεί, παρά μόνο σε κανένα τουριστικό θέρετρο, όπου συνηθίσουν να συναθροίζονται αυτοί που εμπορεύονται το brand name!

    • Dimi avatar
      Dimi @ Κώστας Ροδινός 17/06/2010 14:29:40

      Κώστα, το δίλημμα «σοσιαλισμός ή βαρβαρότητα» που πρωτοτέθηκε από τη κόκκινη Ρόζα Λούξεμπουργκ παραμονές WWI, και ήταν ακόμη ένα πολιτικό ολίσθημα «οικειοποίησης» του συνθήματος από εκείνον, που το 2009 σφόδρα αλλοιθώριζε προς το Μέγαρο Μαξίμου..

  6. NTINOS avatar
    NTINOS 17/06/2010 14:03:54

    ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΘΕΡΙΝΗΣ ΝΥΚΤΟΣ ΤΗΣ ΓΣΕΕ ΚΑΙ Η ΣΚΛΗΡΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΜΕ ΔΥΟ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΤΤΑ ΑΛΛΑ ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΑΥΡΕΣ.

    ΛΕΙ Η ΓΣΕΕ
    Ό,τι δεν κατάφεραν επί 10ετίας οι βιομήχανοι το παίρνουν σήμερα με την αρωγή της τρόικας και τις νομοθετικές ρυθμίσεις της κυβέρνησης, εκμεταλλευόμενοι στο έπακρο την κρίση. Το περιεχόμενο του Προεδρικού Διατάγματος ωχριά μπροστά στο μνημόνιο που έχει προηγηθεί», τόνιζε μεταξύ άλλων στην ανακοίνωσή της η ΓΣΕΕ

    ΚΑΙ Η ΣΚΛΗΡΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ ΑΠΑΝΤΑ

    Η ταχύτητα με την οποία έχει λάβει χώρα η χειροτέρευση της χρηματοπιστωτικής εικόνας της Ελλάδας είναι η μεγαλύτερη στη μοντέρνα οικονομική ιστορία, μια που η μέση χρονική διάρκεια για την υποβάθμιση κρατικών ομολόγων από Α2 σε Βα1 είναι 18 χρόνια ενώ στην περίπτωση της Ελλάδας το διάστημα ήταν 55 ημέρες.

    • klausevitz avatar
      klausevitz @ NTINOS 17/06/2010 14:56:29

      Ενδεχομένως, χωρίς να τό γνωρίζεις, απαντάς με
      οικονομικά νεοκλασσικών, επικαιροποιημένα από
      τους σύγχρονους"φιλελεύθερους". Με πολιτικές
      προρουσβελτιανές, τύπου Κάλβιν Κούλιτζ και Χέρμπερτ
      Χούβερ...!
      Απλά, φορτώνουν την κρίση που οι ίδιοι δημιούργησαν
      στην πλάτη των αδυνάτων. Σε χώρες σαν την δική μας,
      αν προσθέσεις τις γνωστές αναπηρίες, έχεις την πλήρη
      εικόνα της ...επιδρομής!

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ NTINOS 17/06/2010 15:07:06

      Αυτοί που δουλεύουν με τέτοια, "αγοραία" εργαλεία, τέτοια συμπεράσματα βγάζουν, NTINOS και klausevitz: Εμπιστεύονται ακόμη τη Moody's και τον hill of shits του John Paulson και της GS. Oι άλλοι από εδώ, της ΕΚΤ, Trichet και Bini Smaggi, ξέρουν κάτι και από νεο-Ρικαρδιανούς, Sraffa, Joan Robinson κτλ.

      • NTINOS avatar
        NTINOS @ Sic transit gloria mundi 17/06/2010 15:23:56

        ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΣ ΓΣΕΕ.
        Η πολιτικη του στρουθουκαμηλισμου και του μαs φταιν οι κερδοσκοποι ειναι για τους ρομαντικους και εντος των τειχων πολιτικαντηδες.
        Οι επενδυτες ειτε ειναι κινεζοι ειτε αμερικανοι η γερμανοι πριν αγορασουν συμβουλευονται της εταιρειες αξολογησης και οχι τους εργατοπατερες.
        Αυτο ειναι το συστημα και οι παικτες ακολουθουν τους κανονες του,οτα ξαναγυρισει η ...οkτωβριανη επανασταση τους κανονες θα τους βαζουν οι εργατοπατερες της ΑΔΕΔΥ,ΓΣΕΕ.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 17/06/2010 15:39:26

        Αλλά περίπου, "μαs φταιν οι κερδοσκοποι" είπε χθές και ο Σαμαράς. Επιστροφή της Οκτωβριανής επανάστασης θέλει και αυτός;

  7. takis avatar
    takis 17/06/2010 14:30:51

    ''Σε λίγες εβδομάδες η Βουλή θα κληθεί να ψηφίσει το νέο ασφαλιστικό νομοσχέδιο, το οποίο αναμένεται να δώσει επώδυνες αλλά αναγκαίες λύσεις σε ένα ακανθώδες ζήτημα. Ας ελπίσουμε πως αυτήν τη φορά η αξιωματική αντιπολίτευση δεν θα κρυφτεί πίσω από διάφορες δικαιολογίες προκειμένου να καλύψει την αρνητική της στάση. Η Νέα Δημοκρατία, εφόσον θέλει να είναι κόμμα εξουσίας, πρέπει να στηρίξει την επίλυση του μεγάλου αυτού ζητήματος. Ασχέτως επιμέρους διαφωνιών, η απόρριψη του νομοσχεδίου θα ενισχύσει την εντύπωση πως η Νέα Δημοκρατία ρέπει προς τον λαϊκισμό και αρνείται να συμπεριφερθεί ως ένα σύγχρονο κεντροδεξιό κόμμα.''

    Χωρίς σχόλια απο την Καθημερινή. Τι να πει κανείς...

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ takis 17/06/2010 14:38:12

      ΜΟΝΟΠΥΘΜΕΝΑ...ΔΙΠΥΘΜΕΝΑ....ΠΡΟΤΟΣΑΛΤΕ...ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ...ΜΑΝΔΡΑΒΕΛΗΣ
      ΑΚΡΙΒΟΠΟΥΛΟΥ... κτλ..κτλ...ΧΑΡΕΣ ΚΑΙ ΠΑΝΗΓΥΡΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ...ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΕΛΘΕΙ ΚΑΙ Η ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΣΕΙΡΑ ..ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΛΕΝΕ ΤΟΤΕ...

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 17/06/2010 15:40:51

        Οι αχάριστοι, αμέσως τα ξέχασαν τα Κεφαλο-μονοπύθενα και Παπαληγου-διπύθμενα.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ takis 17/06/2010 14:48:54

      Μόνο ένας... "φαρμακοχέρης" θα μπορούσε να μιλήσει σ' αυτούς τη μοναδική γλώσσα που καταλαβαίνουν, αλλά δυστυχώς δεν μπορεί από εκεί όπου βρίσκεται...

    • ΑΦΡΟΔΙΤΗ avatar
      ΑΦΡΟΔΙΤΗ @ takis 17/06/2010 15:48:56

      Πράγματι είναι τόσο εξοργιστικοί αυτοί οι τύποι, που με κάνουν να περιμένω με χαρά πότε θα τους κλωτσήσει ο αλαφούζος για να φέρει στη θέση τους κανένα νεότερο και φθηνότερο. Εμετικοί, ανάξιοι λόγου, βασιλικότεροι του βασιλέως

  8. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 17/06/2010 14:39:02

    ΑΛΗΘΕΙΑ Ο ΛΑΛΙΣΤΑΤΟΣ κ.Παναγοπουλος

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 17/06/2010 14:40:17

      τι λεει;...τι ακριβως πολεμο θα κηρυξει;

  9. Lewnidas avatar
    Lewnidas 17/06/2010 14:52:51

    Ο ΛΑΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΧΝΑ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΤΗΝ ΔΕΞΙΑ.


    γεια σου περηφανε ελληνικε λαε με τους ηγετες σου.Αφου κανουμε τα μπανια μας πιστευω οτι θα ριξουμε και κανα 2 πορειουλες τον συπτεμβρη ετσι για το χαβα και θα περασουν τουτα τα υπεροχα μετρα

  10. Aggelos avatar
    Aggelos 17/06/2010 15:30:37

    εδω λενε για 65 χρονων συνταξη..ενω στη γαλλια το κανουν θεμα για 62-63...

    καλα μας δουλευανε που μας λεγανε οτι στην ευρωπη βγαινουν πιο αργα στην συνταξη?

    • ΑΦΡΟΔΙΤΗ avatar
      ΑΦΡΟΔΙΤΗ @ Aggelos 17/06/2010 15:51:21

      τί μας έκαναν;; όχι μόνο μας δούλευαν αλλά έβαζαν και έγκριτους δημοσιογράφους τύπου παπαδημητρίου, προτοσάλτε, ακριβοπούλου να μας πείσουν πόσο καλοπληρωμένοι και τεμπέληδες είμαστε...ντροπή ο κόσμος θα ξεχυθεί στους δρόμους, δεν πάει άλλο. όσο για τον κ. Παναγόπουλο τί να πω κρίμα, τόσα χρόνια γλειψίματος και να του λάχει αυτό το κακό τσ τσ άτυχος ο άνθρωπος

  11. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 17/06/2010 16:38:05

    Εργασιακό ΝΤΑΧΑΟΥ κάνει την Ελλάδα το ΠΑΣΟΚ και δεν αντιδρά κανείς. Καθόμαστε και τους καμαρώνουμε την ίδια στιγμή που το ανθρωπάκι που λέγεται ΓΑΠ δηλώνει πως θα έπαιρνε 45% αν γίνονταν σήμερα εκλογές!!!!Τέτοιοι που είμαστε, καλά μας κάνουν...

  12. netakias.wordpress..com avatar
    netakias.wordpress..com 17/06/2010 16:57:37

    Να ποιος ειναι ο Εσωτερικός Εχθρός της Ελλάδας το ΠΑΣΟΚ!
    Βρήκα στη Βλογκοσφαιρα http://wp.me/p9GCU-d3

  13. nbechr avatar
    nbechr 17/06/2010 19:52:31

    Το στεγνο κομματικό κράτος τού ΠΑΣΟΚ εγκαταστάθηκε στην χώρα μας το 1981.

    Οι προσληφθέντες στο Δημόσιο Τομέα περί το 1982-1983 σήμερα κλείνουν τα 30 χρόνια υπηρεσίας και καλούνται, από αυτούς πού τους διόρισαν , να δουλέψουν ακόμα 10 για να συνταξιοδοτηθούν μετά. Οσοι εντάχθηκαν στίς μέχρι σήμερα ισχύουσες ευνοικές διατάξεις συνταξιοδότησης, διαπιστώνουν τίς συντάξεις τους να εξανεμίζονται.

    Η αναδιανομή στον ιδιωτικό τομέα της ιδιας περιόδου δημιούργησε επιχειρηματίες πού σήμερα διατηρούν ισχυρές συμβάσεις με το κράτος και από αυτό συντηρούν τίς ελλειματικές τους επιχειρήσεις . Οι εργαζόμενοι στόν ιδιωτικό τομέα μέχρι το 1995 παρέμειναν επειδή δεν μπόρεσαν να μπούν στο Δημόσιο. Από το 1995 και μετά αρχισε η εποχή τού "ο ένας πουλάει καφέδες στον άλλο" και η παραγωγή ( πρωτογενής τομέας ) ξεχάστηκε και ανθισαν οι παροχές υπηρεσιών . Σήμερα δεν παράγουμε παρά μόνο ...ιδέες ....Συνεπώς η υπεραξία των αγαθών προκύπτει από την εισαγωγή τους και οχι την παραγωγή τους.

    Αυτοί πού τα δημιούργησαν , ακριβώς αυτοί πού πίστεψαν στην ιδεολογία πού ΕΥΤΥΧΩΣ δεν κέρδισε το 1944 , αυτοί πού οραματίζονταν την Ελλάδα Αλβανία τού Χότζα , αυτοί πού εσυραν την Δημοκρατία στον κατήφορο τού ακρατου κρατισμού , αυτοί πού θεώρησαν οτι οι υπάλληλοι είναι πρώτα κομματικοί και μετά άνθρωποι , αυτοί πού διοχέτευσαν την κομματική πίστη σαν μια μορφή ναρκωτικού στην νεολαία μας , αυτοί ναι αυτοί να αποφασίσουν και να υπογράψουν και τούς νέους νόμους και τα νέα διατάγματα πού παραδίδουν τον εργαζόμενο στα χέρια των λύκων.

  14. nic avatar
    nic 17/06/2010 20:31:29

    Ειναι δυνατον να παιρνονται τετοια μετρα και να ανακοινωνεται γενικη απεργια για τις 29 ιουνη-12 μερες μετα!Το ποιον της κυβερνησης αυτης το ειδαμε. Τωρα παρακολουθουμε την υπογραφη της θανατικης καταδικης στη συνειδηση μας των θεσμων που ακουνε στο ονομα ΓΣΕΕ και Προεδρος της Δημοκρατιας.

  15. Misha avatar
    Misha 17/06/2010 20:42:08

    Mε τις δικές τους προβλέψεις σε 2 χρόνια το χρέος από το 106% του ΑΕΠ θα έχει πάει στο 150%.Τότε μάς λένε ότι θα βγούμε από το μηχανισμό του ΔΝΤ και θα ξαναδανειστούμε από τις αγορές!

    Ρε πάμε καλά; Όταν δε μας δάνειζαν με χρέος 106% , θα μας δανείσουν με 150% ;

    Η μάς λιανίζουν πρώτα σε όλα τα επίπεδα για να μάς διώξουν όπως έδιωχναν τους άφραγκους μπεκρήδες μόλις έκλειναν τα ταβερνεία;

  16. petros avatar
    petros 17/06/2010 21:14:26

    Μ'αρεσει που καποιοι σχολιαστες ριχνουν ισομερως την ευθυνη για τα συμβαινοντα και στην αριστερα που δεν εχει κυβερνησει ποτε.Φιλοι αναζητηστε την αιτια στα δυο κομματα που μας εχουν ξεζουμισει.Εγω δεν προκειται να τους δωσω την ψηφο μου.

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ petros 17/06/2010 21:49:19

      ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΑΝ ΘΑ ΔΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΗΝ ΨΗΦΟ ΣΟΥ...ΜΗΝ ΣΤΡΟΥΘΟΚΑΜΙΛΙΖΕΙΣ...ΠΟΣΟΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟΙ ΔΕΝ ΣΗΚΩΣΑΝ ΠΡΑΣΙΝΕΣ ΣΗΜΑΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΔΗΘΕΝ Η ΕΠΑΡΑΤΗ ΔΕΞΙΑ; ΠΟΣΟΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟΙ ΔΕΝ ΒΟΛΕΥΤΗΚΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΞΑΡΓΥΡΩΣΑΝ ΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΩΣΥΝΗ ΤΟΥΣ ΣΕ ΚΡΑΤΙΚΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΣΥΜΒΑΛΩΝΤΑΣ ΕΤΣΙ ΣΤΗΝ ΔΙΟΓΚΩΣΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΒΟΛΗ ΤΗΣ ΘΟΛΟΚΟΥΛΤΟΥΡΑΣ; ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΕΞ ΟΡΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΑΦΕΣΗ ΑΜΑΡΤΙΩΝ!!! ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΚΕ ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΑΙ ΕΛΕΓΧΟ ΤΩΝ ΤΑΜΕΙΩΝ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΣΔΟΕ; ΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΦΟΒΗΘΕΙ; ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ...Η ΑΠΕΡΓΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΟΛΥΤΙΜΟ ΟΠΛΟ ΓΑΙ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΜΟΡΦΗΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ. ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΤΥΠΟΥ ΠΑΜΕ...Η ΣΧΟΛΙΑ ΤΥΠΟΥ ΚΥΡΙΑΚΟΥ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ ΣΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΣΕΧΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΧΗ ΤΩΝ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΜΟΝΟ ΚΑΚΟ ΚΑΝΟΥΝ.ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΟΤΑΣΗ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗ ΑΡΙΣΤΕΡΑ; ΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΣΕΒΟΜΕΝΗ ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ....ΣΚΕΘΦΗΚΕΣ ΠΟΤΕ ΟΤΑΝ ΚΑΛΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΣΕ ΑΠΕΙΘΑΡΧΙΑ ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΑΝΕΞΕΛΕΓΚΤΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΥΨΟΥΝ ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ;

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 17/06/2010 22:01:29

        ΑΥΓΗ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ: Αρθρο με τίτλο «Μπορεί ο φεμινισμός να είναι γένους αρσενικού;»
        ΑΛΛΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΑ ΘΕΜΑΤΑ ΓΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟ; ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟΡΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΕΝ ΜΕΣΩ ΚΡΙΣΗΣ Ο ΛΑΟΣ ΤΟΥΣ ΓΥΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΠΛΑΤΗ

  17. Σαος avatar
    Σαος 17/06/2010 21:33:21

    Πωπω, ξύλο που έχει να φάει ο Γιωργάκης!!!!! Μετά θα μοιάζει με σκουρόχρωμος παπανδρέλληνας!!!

  18. ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ avatar
    ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ 17/06/2010 21:36:56

    Εφ' όσον το Προεδρικό διάταγμα παραβιάζει το Σύνταγμα πως υπογράφετε από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας που θεωρείται ο θεματοφύλακας του;
    Όλοι μαζί στο Δαφνί.

  19. Ευθύμης avatar
    Ευθύμης 18/06/2010 03:43:44

    κάτσε βρε σύ να οργανωθούνε οι πατσοκοιλιάδες οι εργατοπατέρες...
    μη στεναχωρήσουν και τα αφεντικά και δεν τους κάνουν και αυτούς βουλευτάδες στις επόμενες εκλογές.

  20. Ευθύμης avatar
    Ευθύμης 18/06/2010 03:46:55

    αφού ο λαός που πρέπει να ελέγχει το σύνταγμα κοιμάται...
    τι περιμένεις;

  21. anonymos avatar
    anonymos 18/06/2010 17:06:50

    Ο λαός φταίει που του ανέχεται. Το άρθρο 120.

  22. petros avatar
    petros 18/06/2010 20:20:24

    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ. ΟΙ ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟΙ ΝΑΙ ,Ο[ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΟΧΙ.ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΤΟ ΚΚΕ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ ΠΟΥ ΤΟ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΟΥΝ ΣΤΗ ΔΗΜΟΣΙΟΤΗΤΑ.ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΟΛΛΑ...ΜΗ ΜΟΥ ΛΕΣ ΓΙΑ ΣΕΒΑΣΜΟ Σ ΕΝΑ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΠΟΥ ΤΟ ΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΚΟΥΡΕΛΙ!ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΑΛΛΑ ΔΥΣΚΟΛΟ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ.