07/05/2012 18:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δαμανάκη θα προτείνει για πρωθυπουργό ο Βενιζέλος

Μια αποστροφή στις δηλώσεις του κ. Τσίπρα, μετά τη συνάντηση με τον κ. Σαμαρά, δείχνει ότι το πιθανότερο σενάριο είναι να διενεργηθούν νέες εθνικές εκλογές.

»Απευθύνουμε έκκληση να μην λάβουν νέα βάρβαρα μέτρα μέχρις ότου σχηματιστεί κυβέρνηση. Να μη διανοηθούν να δημιουργήσουν κλίμα τεχνητών εκβιασμών», προειδοποίησε μεταξύ άλλων ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ.

Σύμφωνα με το «Πρώτο Θέμα», από την αποκωδικοποίηση της δήλωσης αυτής προκύπτει ότι στο Συνασπισμό αναγνωρίζουν εμμέσως ότι η προσπάθεια σχηματισμού κυβέρνησης συνεργασίας δεν θα τελεσφορήσει. Άρα, αυτή την ώρα τουλάχιστον, ως πιθανότερο προβάλλει το ενδεχόμενο διενέργειας νέων εκλογών τον Ιούνιο.

Από την άλλη μεριά ο Ευάγγελος Βενιζέλος φέρεται διατεθειμένος να προτείνει κυβέρνηση εθνικής ενότητας των «φιλοευρωπαϊκών δυνάμεων» (Ν.Δ, ΣΥΡΙΖΑ, ΠΑΣΟΚ και ΔΗΜΑΡ) με πρωθυπουργό «πρόσωπο ευρείας αποδοχής».

Σύμφωνα με πληροφορίες του Antinews το πρόσωπο αυτό θα είναι ενδεχομένως η ... επίτροπος Μαρία Δαμανάκη, την οποία προωθούν για την ίδια θέση και κύκλοι των Βρυξελλών και του ΔΝΤ.

Η εντύπωση πάντως που επικρατεί είναι ότι οι διερευνητικές εκλογές γίνονται για το θεαθήναι και όπως έχουμε ήδη γράψει οδεύουμε ... ακάθεκτοι προς νέες εκλογές

Επειδή , λοιπόν, γράφονται διάφορες ημερομηνίες για τη νέα προσφυγή στις κάλπες προσέξτε  το εξής: Μέχρι τις 11 Ιουνίου τα σχολεία της χώρας και γενικότερα χιλιάδες ελληνικές οικογένειες, θα ζουν στον αστερισμό των Πανελλαδικών Εξετάσεων που ξεκινούν στις 21 Μαΐου.

Επομένως, μάλλον αποκλείεται το σενάριο των εκλογών στις 10 Ιουνίου αφού δε μπορεί να μετατεθούν τα μαθήματα των Πανελλαδικών και να προκληθεί αναταραχή σε 120.000 νέους και νέες.

Το συμπέρασμα είναι ότι η πιο κοντινή ημερομηνία εντός του Συντάγματος είναι η 17η Ιουνίου, αλλιώς μετά πάει μακριά η βαλίτσα.

Βέβαια, να πούμε ότι και τότε γίνονται εξετάσεις σε ειδικά μαθήματα, αλλά με λιγότερους υποψήφιους και σε λιγότερα εξεταστικά κέντρα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 07/05/2012 19:01:27

    Εγώ προτείνω το Δαμανάκη τον παλιό παίχτη του ΠΑΟΚ.
    Δεν υπάρχει ίχνος σοβαρότητας

    • arslonga avatar
      arslonga @ Γιάννης Φαίλτωρ 07/05/2012 19:08:57

      Ανθ' ημών Γουλημής

  2. IOANNIS avatar
    IOANNIS 07/05/2012 19:10:41

    ΕΚΕΙΝΟΣ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΣΤΗΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ

  3. Jimakos avatar
    Jimakos 07/05/2012 19:13:30

    Ρε με το ζόρι να κυβερνηθεί αυτός ο λαός, αφου δεν θέλουμε λέμε! Τι θέλαμε; Αναδιαρθρωση του κράτους; Εξυγίανση των ΔΕΚΟ; Μείωση ελλειμάτων; Πάταξη της διαφθοράς; Ας γελάσω! Ποιός θα τα κάνει αυτά; Οι αριστεροδεξιοί κρατιστές;

    • Λ.Υ. avatar
      Λ.Υ. @ Jimakos 07/05/2012 23:11:18

      ΑΚΡΙΒΩΣ

  4. ΝΙΚΟΣ Π avatar
    ΝΙΚΟΣ Π 07/05/2012 19:16:09

    Ξεκινα σειρα συντομων ανεκδοτων με τα Δαμανακη;(μετα τον τσακ νορρις)

  5. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 07/05/2012 19:19:45

    H φωνή του Πολυτεχνείου εκλεκτή του ΔΝΤ ?

  6. irida avatar
    irida 07/05/2012 19:19:51

    Οι πανελλαδικές ολοκληρώνονται στις 6 Ιουνίου και μένουν τα ειδικά μαθήματα!Νομίζω ως 19 ολοκληρώνονται κι αυτά..

  7. Γιάννης Στ. avatar
    Γιάννης Στ. 07/05/2012 19:20:22

    Να δείτε που θα μαζευτούν να κάνουν απλή αναλογική μαζί με το ΚΚΕ. Ελπίζω οι κεντρώοι/πραγματιστές του ΠΑΣΟΚ να σταματήσουν την κατρακύλα Βενιζέλου.

    • κάποιος avatar
      κάποιος @ Γιάννης Στ. 07/05/2012 20:29:12

      Και ποιο ακριβώς πρόβλημα υπάρχει με την απλή αναλογική;

  8. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 07/05/2012 19:27:11

    Ἒ ὄχι καὶ νὰ κλείσει τὴν Μεταπολίτευση ἡ Δαμανάκη, σὰν εἰρωνικὸ καλαμπούρι ἀκούγεται

    • PayneK avatar
      PayneK @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 07/05/2012 22:17:02

      Χα! τελικά,μήπως μένει να το δούμε και αυτό για να κλείσουμε με χαμόγελο την φαρσοκωμωδία τους..

      • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
        Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ PayneK 08/05/2012 01:04:00

        Ξέρεις, κάποιοι ζοῦν σ' αὐτὴν τὴ χώρα, δὲν εἶναι video game...

        • PayneK avatar
          PayneK @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 08/05/2012 03:58:13

          Ίσως δεν έγινα αντιληπτός.Ναι μεν όλοι θέλουμε να ζούμε με τους όρους που συνηθίσαμε σε μια κατά το δυνατόν κατάσταση ομαλότητας.
          Αυτό ελάχιστα μπορεί να καθησυχάζει σαν προσδοκία (ή διαπίστωση) καθότι δεν περνάει απαρατήρητο ακριβώς το "παιχνίδι" που εξελίσσεται.Ένας συριζα με κυβερνητικές βλέψεις,με την γνωστή λαθρολάγνη πολιτική του που αν προσθέσεις την γεμάτη συμβολισμούς πρόταση σχετικά με την Δαμανάκη που αφήνεται να εννοηθεί και που μένει να φανεί, δημιουργεί απλά περαιτέρω άλλοθι και πατήματα σε ακραίες συμπεριφορές ένθεν και κείθε.

  9. Στέφανος avatar
    Στέφανος 07/05/2012 19:27:26

    θα ορκιστεί ενώπιον του Αρχιεπισκόπου και θα βάλει το χέρι της στο Ευαγγέλιο η ... Δαμανάκη; Αντε να το δούμε κι αυτό....

  10. spiros avatar
    spiros 07/05/2012 19:28:19

    Η νόθευση της βούλησης του Ελληνικού Λαού με όποιο τρόπο θα ανεβάσει το πολιτκό θερμόμετρο . Θέλει προσοχή η διαχείριση της κρίσης. Όχι κραυγές . Απλά μαγική λέξη είναι οι εκλογές. Μόνο εκλογές.

  11. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 07/05/2012 19:39:48

    Να χαρώ πολιτικό προσωπικό.
    Πρωθυπουργός η Δαμανάκη.
    Αξ. Αντιπολίτευση ο Αλέξης.
    Από κοντά ο Καμμένος.
    Αρχηγός κόμματος εντός Βουλής ο Μιχαλολιάκος με βουλευτές τους μπράβους του.
    Παρατρίχα ο Βαλιανάτος ως υπαρχηγός κόμματος.
    Τραγουδιάρες, ποδοσφαιριστές, πανελίστες.
    Στα ίδια καθίσματα κάθονταν ο Κωνσταντίνος Καραμανλής, ο Ευ. Αβέρωφ και τόσοι άλλοι.
    Είναι να σε πιάνουν τα κλάματα με την κατάντια αυτής της χώρας.

    • anarchy avatar
      anarchy @ dikefalosaitos 07/05/2012 20:16:25

      Επίσης στα ίδια έδρανα καθόταν ο Κατσίκης, ο αστυνόμος Θεοχάρης και ο δεδικαιωμένος Δ.Λιβανός....Άστο να πάει άστο!

    • Παντελής ΙΜ avatar
      Παντελής ΙΜ @ dikefalosaitos 08/05/2012 00:00:08

      Και από κοντά η .....Ρεπούση και ο.....Τατσόπουλος....Σαν πολύ δεν...τιμωρήσαμε τη ΝΔ ρε παιδιά ;

    • avanti avatar
      avanti @ dikefalosaitos 08/05/2012 14:48:54

      Βλέπω με τα λαμόγια του Πασοκ που μας κυβέρνησαν και κυβερνούν ακόμη και σήμερα (ο Πακακωνσταντίνου & η Διαμαντοπούλου κλπ. είναι ακόμη υπουργοί?) δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Εκ προϊμίου βαράμε τον Αλέξη για να πάει τα ποσοστά στο 25%.

  12. Γιάννης Στ. avatar
    Γιάννης Στ. 07/05/2012 19:50:57

    Ο Άδωνις λέει στο ΣΚΑΙ ότι η ΝΔ θα δώσει ανοχή στο ΣΥΡΙΖΑ για να πάει να διαπραγματευτεί με τη Μέρκελ.

    Συνταγματικά μπορεί εφόσον πρωθυπουργός είναι άλλος από τον Τσίπρα.

  13. S.P. avatar
    S.P. 07/05/2012 19:54:16

    Θα γελάσει κάθε πικραμένο χείλι!!!χα, χα, χα!!!!

  14. YIANNIS KAR avatar
    YIANNIS KAR 07/05/2012 20:03:15

    έλεος, μα δεν χρεοκόπησε την Ελλάδα, αλλά και ή ίδια, η "γεννιά του πολυτεχνείου", (το -π- εσκεμμένα μικρό!),
    ΤΩΡΑ θα προθυπουργεύσει;
    κάτι σαν το ΓΑΠ, που ενώ είχε παραιτηθεί "μιλούσε" με τον Παπαδήμο για το μέλλον της χώρας....¨ΕΛΕΟΣ....

  15. Βασίλης Γκιώνης avatar
    Βασίλης Γκιώνης 07/05/2012 20:44:11

    Ο Τσίπρας πάει να πάρει εντολή σχηματισμού κυβέρνησης...
    Η Δαμανάκη πάει για Πρωθυπουργός...

    Εντάξει, στο ΠΑΣΟΚ ξέρουμε οτι δεν υπάρχει κανείς να έχει ντροπή ώστε να αισθάνεται υπόλογος για τα παραπάνω φρικιαστικά γεγονότα/ενδεχόμενα...
    Στη Ν.Δ υπάρχει κανείς...;;;

  16. wx avatar
    wx 07/05/2012 21:06:41

    Δαμανάκη ο ασφαλέστερος τρόπος να σε στείλει στον διάολο ο ΣΥΡΙΖΑ...

  17. Ραβινος avatar
    Ραβινος 07/05/2012 21:55:27

    Δραχμανακη και ξερο ψωμι !

  18. nestor avatar
    nestor 07/05/2012 22:13:29

    Γιατί γελάτε παρακαλώ με την Δαμανάκη?
    Απο την στιγμή που έγινε ο γιωργάκης πρωθυπουργός όλοι έχουμε τις πιθανότητες να γίνουμε.
    Το θέμα είναι ότι με τα σατανικά αυτά αποτελέσματα ο σοφός λαός δεν αποτελειώνει μόνο τον δικομματισμό αλλα και αυτήν ακόμη την αλάνθαστη αριστερά αφου θα την αναγκασει να κυβερνήσει και να εκτεθεί.
    Αυτό το ΝΔ+ΠΑΣΟΚ = 149 ήταν πραγματικά σατανικό σχέδιο του λαού για να τελειώσει όλο το πολιτικό σύστημα σε λίγο χρόνο.
    Αμ τα 2,9 των προθύμων που τα πάτε?
    Το εκλογικό αποτέλεσμα ήταν πραγματικά μαγικό.
    Και μην μου πεί κανείς οτι θα χρεοκοπήσουμε και...και... και... γιατι αυτά θα γίνουν έτσι κι αλλιώς, απλά ο λαός αποφάσισε ότι τα έμπλαστρα τα βγάζουν με μια αποτομη κίνηση. Πονάνε πάλι αλλα λιγότερο.

  19. Mema avatar
    Mema 07/05/2012 22:19:16

    ...and the hits just keep on coming!!!

  20. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 07/05/2012 22:28:39

    Καλά...
    Εγώ προτείνω Τζούλια Αλεξανδράτου
    Άλλος;

  21. antonis avatar
    antonis 07/05/2012 23:15:57

    Καλα ολη η Ελλαδα εχει καρακουκλαρες την γρια προτεινε ;;;;;;;;;;;

  22. partyman avatar
    partyman 08/05/2012 00:27:27

    'Ελα ρε Μπένυ..κόψε την πλάκα ρε φίλε

    άκου Δαμανάκη.. μουαχάχάχά

  23. kostas avatar
    kostas 08/05/2012 07:25:46

    oxi kai stο ευαγγελιο φιλε μου!!!!θα παραγγειλουμε το εβραικο!!!

  24. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 09/05/2012 15:50:57

    Είναι θλιβερό!
    Είναι το τέλος, που πρέπει στην Μεταπολίτευση!
    Είναι το τέλος, που μας πρέπει, όλων μας (των της γενιάς του Πολυτεχνείου)!
    ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΟΜΩΣ, ΤΙ ΦΤΑΙΝΕ;