23/04/2009 14:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δίωξη και για τα ΠΑΤΡΙΟΤ

Ποινική δίωξη για ενεργητική και παθητική δωροδοκία και νομιμοποίηση εσόδων από εγκληματική δραστηριότητα κατά πρώην στελεχών της Ζήμενς και κρατικών αξιωματούχων, αλλά και κατά παντός άλλους υπευθύνου άσκησε ο εισαγγελέας πρωτοδικών Γιώργος Βούλγαρης για την υπόθεση της προμήθειας των αντιπυραυλικών συστημάτων ΠΑΤΡΙΟΤ το 1999. Η υπόθεση ανατέθηκε για ανάκριση στον 4ο ανακριτή Νίκο Ζαγοριανό.

Από όσα είμαστε πάντως σε θέση να γνωρίζουμε, η δίωξη πρέπει να στηρίζεται κυρίως σε κατάθεση του Σίκατσεκ, στην οποία αναφέρει ότι για την προμήθεια ηλεκτρονικών μερών στα συστήματα πυραύλων «Πάτριοτ» δόθηκαν με «περίεργους τρόπους» 10 εκατομμύρια ευρώ στους Γκεμπάουερ και Ψαρρό, πρώην στελέχη της εταιρείας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 23/04/2009 15:04:43

    Να τα μας! Μόλις εχθές είχα κάνει σχετικό σχόλιο για τη σύνδεση Πάτριοτ με Μίζενς και αμέσως κινητοποιήθηκε η Δικαιοσύνη!

    Εντάξει-εντάξει, δεν νομίζω να καθορίζουν οι εισαγγελείς τις κινήσεις τους με βάση το Αντί, αλλά όπως και να το κάνουμε για έγκυρη και έγκαιρη πληροφόρηση είναι μακράν ανταγωνισμου!

    Μιας και λέμε για εξοπλιστικά, αυτή η ιστορία με την αναβάθμιση των πυράυλων Hawk τι έγινε? Γιατί εάν δεν κάνω λάθω και εκεί είχε βάλει το χέρι της η Μίζενς στα αναβαθμισμένα ηλεκτρονικά...

  2. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 23/04/2009 15:08:54

    Καλά έγινε κανένα εξοπλιστικό πρόγραμμα επι ΠΑΣΟΚ που δεν έχει βγει προβληματικό;

    Μαρουλόφυλλα τα ευρώ.

  3. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 23/04/2009 15:21:46

    Τους πουστηδες.Δεν αφησανε τιποτα να φανε και οι αλλοι που ερχοντουσαν μετα.Οι λιγουρηδες.Τοσα χρονια στην απεξω,λιμασαν.
    Αλλα ελα που κατι μπορεσανε και οι αλλοι.
    Αρπαξε να φας,και κλεψε ναχεις.
    Εμεις ομως,εκει.Σταθεροι, και με τους δυο.

  4. Καθρέφτης avatar
    Καθρέφτης 23/04/2009 15:29:59

    Και να "τιμωρηθούν" κάποιοι - που αποκλείεται, απλώς εκβιαστικά χαρτιά κραδαίνουν αμφότεροι για να μην χάσουν οι μεν και να κερδίσουν οι δε - δεν λέει τίποτα.
    Ο λαός δεν ξεχνά
    φέρτε πίσω τα λεφτά.
    Αυτό θα είχε μιαν αξία.
    Μπορεί και δύο, με τόσα που λείπουν...

  5. Naruto avatar
    Naruto 23/04/2009 16:50:56

    Τα παντα στα πλαισια US vs Zie Germanz.
    Μαλλον ο κλητηρας θα φταιει παλι.

  6. Naruto avatar
    Naruto 23/04/2009 16:56:48

    @2 Καλά έγινε κανένα εξοπλιστικό πρόγραμμα που δεν έχει βγει προβληματικό;

    There fixxed it for u :)

    Που να δεις τι μπορει να βγει σε λιγο αν το Πασοκ βγει κυβερνσηση και αρχισει να σκαλιζει παλιες συμβασεις. Να δεις διαβαζα εδω σε αλλο ποστ ενα ωραιο με φτιαρι και σκατα ειχε σχεση
    :)

    Το τραγικο ειναι οτι τα περισσοτερα απο τα εξοπλιστικα ειναι πολιτικες και οχι στρατιωτικες αποφασεις εμεσα η αμεσα αναλογα με την περιπτωση.
    Ανακοινωνονται και γινεται θριαμβολογια απο τους εμπλεκομενους και μετα απο μερικα χρονακια - μπαμ.

  7. ataktos avatar
    ataktos 23/04/2009 17:52:46

    Λέτε να πάμε μέχρι το 1978 και τα παιχνιδάκια του καθάρματος

  8. Factorx avatar
    Factorx 23/04/2009 18:46:19

    Το φυσικό πρόσωπο πίσω από τον τραπεζικό λογαριασμό στην Ελβετία με τον κωδικό «Αλέξια» ψάχνει ο ανακριτής που ερευνά την υπόθεση με τα «μαύρα ταμεία» της Siemens.

    Ο κ. Ζαγοριανός, προς το παρόν έχει εντοπίσει τον τραπεζικό υπάλληλο, που είχε τη διαχείριση του λογαριασμού αυτού. Ο ανακριτής γνωρίζει και το όνομα πρόσωπου που κρυβόταν πίσω από έναν άλλο κωδικό λογαριασμού που διακινήθηκε επίσης στην Ελβετία.

    Επίσης, στις 28 του μήνα έχει καλέσει σε απολογία το πρώην στέλεχος της Siemens Ελλάδας Χανς Γιουνκ, ενώ την ερχόμενη Τρίτη θα στείλει κλήσεις σε 17 κατηγορούμενους, πρώην στελέχη του ΟΤΕ.


    Παράλληλα, στον κ. Ζαγοριανό διαβιβάσθηκε την Πέμπτη και η δικογραφία για το αντιπυραυλικό σύστημα Patriot, αφού ο εισαγγελέας Γ. Βούλγαρης, άσκησε ποινική δίωξη για δωροδοκία και ξέπλυμα βρώμικου χρήματος κατά πρώην στελεχών της Siemens και κρατικών αξιωματούχων που υπηρετούσαν στο υπουργείο Εθνικής Άμυνας το 1999.

  9. anonymos avatar
    anonymos 23/04/2009 19:10:06

    ekeinos o prohn ypourgos amhnas me ths megales kata8eseis sthn evraikh trapeza, to gio sto tel aviv, kai tis soulatses sta parisia kai ta four-seasons na doume an 8a diwx8ei pote. asteievomai vevaia! aftos oute ap`to pshfodeltio tou pasok de 8a diwxtei paroti plhsiazei ta evdomhnta-kati.

  10. Le canard avatar
    Le canard 23/04/2009 19:41:13

    @Factorx9

    Και τον λογαριασμό με τον κωδικό ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ. Προφανώς της Χρηματιστηριακής που ενεπλάκη και στα ομόλογα.

  11. babis lazarou avatar
    babis lazarou 23/04/2009 20:26:41

    tiramola ΣΩΣΤΟ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΣΟΥ.ΑΛΛΑ ΝΑ ΞΕΡΗΣ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΗΣ ΜΕ ΤΗ ΜΙΖΕΝΣ ΠΑΡΑ ΜΕ ΤΟ Κ.Ι.Σ . ΓΙΑΤΙ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ.Ο ΦΟΥΚΑΡΑΣ Ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΧΑΡΤΟΓΙΑΚΑΣ ΕΙΝΑΙ.ΓΙΑ ΤΑ ΣΑΛΙΑ ΜΟΝΟ.ΟΤΑΝ ΤΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΑ ΑΓΟΡΑΣΑΝ ΤΟ ΦΑΚΕΛΟ ΠΟΥ ΣΤΑΖΙ ΠΗΡΑΝ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟ ΡΟΚΟ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ.ΚΑΙ ΕΚΤΟΤΕ ΤΟΝ ΕΧΟΥΝ ΓΙΟ ΓΙΟ. ΕΤΣΙ ΕΥΚΟΛΑ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΤΟΣΑ ΝΥΚΤΕΡΙΝΑ ΒΟΥΛΕΜΑΤΑ ? ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΣΗ ΚΑΛΥΤΕΡΑ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΚΑΝΕ ΝΟ 2 ΜΕ ΜΕΤΑΓΡΑΦΗ ΤΗΝ ΤΗΝ ΕΞ ΑΠΟΡΗΤΩΝ ΤΟΥ ΜΗΤΣΟΤΟΥ{ ΝΑΙ ΑΥΤΟΥΝΟΥ ΠΟΥ ΕΡΙΞΕ}ΓΙΤΙ ΕΙΧΕ ΤΙΣ ΕΠΑΦΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΝΕ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ Ο ΚΕΡΒΕΡΟΣ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΩΝ ΑΦΕΝΤΙΚΩΝ.ΕΤΣΙ ΕΓΙΝΕ Ο ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗΣ. ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΑΜΕ ΚΑΤΑ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ ΚΑΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ.

  12. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 23/04/2009 21:10:57

    Που να ασχοληθεί κανείς και με τα άρματα LEOPARD II (hell). Τα μισά λέγεται πως είναι ήδη ραγισμένα στους πυργίσκους ενώ τα ηλεκτρονικά τους καλούδια (άφθονα) μόνο για στρατιωτική χρήση δεν κάνουν. Χώρια που φυλάσσονται στην ύπαιθρο και δεν υπάρχουν ακόμη ειδικά σκέπαστρα, σέλτερ κλπ με αποτέλεσμα να φθείρονται γοργά. Παρεμπιπτόντως, τα ανάλογα βλήματα ακόμη δεν έχουν φθάσει στην χώρα μας. Μόνο για παρελάσεις είναι και είμαστε. Αυτά.

  13. aris avatar
    aris 23/04/2009 21:54:12

    ΠΟΥ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΣΕ ΛΙΓΟ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΕ ΤΟ ΣΚΑΝΔΑΛΟ
    DASSAULT AVIATION.ΓΙΑ ΤΑ ΜΙΡΑΖ 2000-5.

  14. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 23/04/2009 22:21:03

    Εγώ πιστεύω τον Babis Lazarou.

  15. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 23/04/2009 23:00:47

    Για τα ΜΙΡΑΖ F1 δεν υπάρχει τίποτα ρε παιδιά;

  16. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 23/04/2009 23:09:46

    14 σε τι αναφέρεσαι ακριβώς; στα αντισταθμιστικά;

  17. Factorx avatar
    Factorx 23/04/2009 23:24:23

    @αγανάκτηση: θες ν΄αρχίσω; Φυσικά και υπάρχει για τα ΜΙΡΑΖ. Τέσσερα και να καίνε για τον Λούβαρη. Γιατί το σκάνδαλο το βγάλαμε στο Αντι και δεν τα πήραμε και το πήγα μέχρι τέλους. Κι αν δεν ήταν ο μακαρίτης ο Γιάνναρος του ΚΚΕεσ και η δολοφονία του Μπακογιάννη θα είχε γίνει και γι αυτό Ειδικό Δικαστήριο. Χωρις τις παπαριές που βάλαν στην δικογραφία τα λαμόγια της ΝΔ και του Γρυλλάκη στη δίκη για τον Κοσκωτά για να καθαρίσουν το ΠΑΣΟΚ. Άστα πολύ βρώμα και βαριέμαι να κάτσω να γράψω βιβλίο

  18. parsifal avatar
    parsifal 24/04/2009 01:09:08

    Και ποιά μεγάλη εταιρεία συμμετέχει στην συναρμολόγηση - συντήρηση των Patriot ? Που εφτιαξε και κτίριο ad hoc για το πρόγραμμα αυτό ? Που πάει πάντα παρέα με την Siemens ?

  19. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 24/04/2009 03:02:18

    factorx, τα F1 τα αγόρασε ο Καραμανλής ο κανονικός όταν βγήκε από το ΝΑΤΟ (ελλάς-γαλλία-συμμαχία). Γι' αυτά που γράφεις δεν αμφιβάλλω, τα θυμάμαι πολύ καλά.

  20. aris avatar
    aris 24/04/2009 23:08:43

    ΝΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΑΝΤΙΣΤΑΘΜΙΣΤΙΚΑ.41 ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ Α-Ω ΥΨΟΥΣ 1,85 ΔΙΣ ΕΥΡΩ.ΠΟΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΗΚΑΝ?ΣΤΙΣ 31-12-2010 ΛΗΓΟΥΝ ΤΑ Α-Ω ΤΩΝ ΜΙΡΑΖ 2000-5,ΜΗΠΩΣ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΗΚΑΝ ΜΟΝΟ ΠΕΡΙ ΤΑ 10???????.ΜΗΠΩΣ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ 41 ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΓΙΑ ΚΑΚΟΥΡΓΗΜΑΤΑ???ΕΧΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΑΜ-ΜΠΑΜ.ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ 1,85 ΔΙΣ ΕΥΡΩ ,ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΖΗΜΙΕΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ ΠΟΛΙΤΗ ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΟΥΝΕ.