#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/07/2008 00:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δίωξη Κοντομηνά - εξελίξεις στο εκδοτικό μέτωπο

Ποινική δίωξη σε βαθμό κακουργήματος κατά του Δημήτρη Κοντομηνά και κατά παντός υπευθύνου με την κατηγορία της υπεξαίρεσης σε βαθμό κακουργήματος για ποσά ιδιαίτερα μεγάλης αξίας (από 18 – 22 δις δρχ.). άσκησε χθες ο Εισαγγελέας κ. Παναγιώτης Αθανασίου …ο ίδιος δηλαδή που έχει αναλάβει την υπόθεση Ζήμενς ( πότε βρήκε τον καιρό); Η δίωξη έχει να κάνει με τις κατηγορίες για πλαστά αποθεματικά της Ασφαλιστικής Εταιρείας Ιντεραμέρικαν.

Δεν θα ασχοληθούμε εδώ με την ουσία της υπόθεσης. Θα επισημάνουμε όμως ότι όπως έχουμε προαναγγείλει από τις 6 Δεκεμβρίου (βλ. Ανοίγει πάλι το θέμα ΙΝΤΕΡΑΜΕΡΙΚΑΝ;  και Δικαστικές εξελίξεις στην σύγκρουση Κοντομηνά - Μαξίμου) η δίωξη κατά Κοντομηνά (που ασκείται κατά σατανική σύμπτωση από τον κ. Αθανασίου) εκκρεμεί από την εποχή της υπόθεσης Ζαχόπουλου. Στο διάστημα αυτό οι σχέσεις του συγκροτήματος Κοντομηνά (ΑΛΦΑ) με την κυβέρνηση υπέστησαν αρκετές διακυμάνσεις, αλλά όπως φαίνεται ο σταθμός μάλλον κατέληξε στον συμπέρασμα ότι είναι προτιμότερες οι αγίες οικογένειες από την ματαιότητα των κυβερνητικών επιδοτήσεων.

Η κατάσταση λοιπόν στο μέτωπο κυβέρνησης – εκδοτών διαμορφώνεται ως εξής: Ποινική δίωξη στον Κοντομηνά για την οποία επιχαίρει ο κ. Κουρής του ΑΛΤΕΡ (οι κακές γλώσσες λένε και κάτι φίλοι του από την Κρήτη). Ο Κυριακού πήρε αναβολή για την γνωστή του υπόθεση, άρα εξαρτάται από την αδέκαστη ελληνική δικαιοσύνη. Παρόμοιο πρόβλημα αντιμετωπίζει και η κα Αγγελοπούλου από τις διεκδικήσεις του κ. Κωνσταντίνου Αγγελόπουλου. Ο Μπόμπολας είναι κι αυτός σε μια περίεργη «ομηρία» με την υπόθεση του Θέμου, αφού είναι πλέον δικός του άνθρωπος. Η συνέχεια στις ειδήσεις σας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 10/07/2008 02:37:16

    Σαουθ Αφρικα ειναι η ταφοπλακα του Κοντομηνα. Σε ευνομουμενο κρατος θα ειχε παθει ολοκληρωτικο χουνερι. Εδω κολοκυθια με την ριγανη...Αποκλειεται να μην ηξερε (καλυπτε) το τι εκανε η Κυρια!

  2. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 10/07/2008 03:57:21

    "Πωλείται ο Alpha"
    (του Μιχάλη Παπανίδη)

    Σύγκρουση "γιγάντων" για τον Alpha.

    Οι Γερμανοί ξανάρχονται και από εδώ αρχίζουν όλα.

    Αυτή τη φορά επιστρέφουν με τεράστια κεφάλαια, μεγάλη εμπειρία και πρόθεση παρέμβασης σε πολλαπλά επίπεδα στη χώρα.

    Ο κολοσσός των μέσων μαζικής ενημέρωσης "Bertelsmann", συμφώνησε με τον Δημήτρη Κοντομηνά και εξαγοράζει τον "Alpha"...

    Το γεγονός έγινε αιτία να λήξει η συμφωνία κυρίων που φημολογείτο μεταξύ κυβέρνησης και επιχειρηματία σε σχέση με τις δικαστικές του εκκρεμότητες...

    Οι καλές σχέσεις της οικογένειας Μητσοτάκη με το Γερμανικό παράγοντα και η φημολογούμενη εμπλοκή της Ντόρας Μπακογιάννη, πυροδοτούν άλλη σειρά σεναρίων...

    Ενδιαφέρον έχει και ο ρόλος του αμερικανικού παράγοντα, που παρακολουθεί τις εξελίξεις από πολύ κοντά.

    Είναι γνωστό ότι η μεγάλη διείσδυση του Γαλλο-Γερμανικού παράγοντα στη χώρα δεν είναι επιθυμητή. Πολλώ δε μάλλον ο έλεγχος ενός τηλεοπτικού δικτύου πανελλαδικής εμβέλειας...", (http://www.zougla.gr/news.php?id=4376).

  3. TOX avatar
    TOX 10/07/2008 10:38:27

    Ο Κυριακού τα "βρήκε" αφού τις προάλλες ρύθμισε το χρέος των ΕΥΡΩΣΥΜΜΕΤΟΧΩΝ στην ΑΤΕbank με τρόπο που ξεπερνάει και την έννοια το σκανδάλου : χρέος 6,8 εκατ €. Πλήρωσε 500.000 €. Χαρίστηκαν 4,5 εκατ. €. Ρυθμίστηκαν, γύρω στα 2 εκατ. €... Γίνεται κατανοητό γιατί ο Ευαγγελάτος έπαιζε, επί μέρες, πρώτο θέμα τον ...Τρεπεκλή ?...

  4. Rogue avatar
    Rogue 10/07/2008 11:03:06

    Είναι συμπτωματικό οτι αυτό έγινε με το που ο Δ.Κ. αποφάσισε να πουλήσει τον ALPHA σε γερμανικό τραστ; Μήπως δεν ικανοποιήθηκαν κάποιοι εγχώριοι ντόπιοι αγοραστές και μήπως παύουν να εξυπηρετούνται κάποιες πολιτικές σκοπιμότητες;

    Δεν είναι μόνο σημαντικό αν υπάρχει ένα θέμα ή όχι, αλλά το οτι πάντα προκύπτει σε κάτι περίεργες στιγμές. Ακόμα και αν το θέμα δεν είναι τόσο σοβαρό όπως παρουσιάζεται, πως το κρατάς στα συρτάρια της δικαιοσύνης για να το έχεις ούτε λίγο, ούτε πολύ σαν όπλο εκβιασμού;

  5. Factorx avatar
    Factorx 10/07/2008 13:43:24

    Ο ΑΛΦΑ εν μέσω Μητσοτάκη Καραμανλή
    Μετά τον ΟΤΕ, οι Γερμανοί αγοράζουν και τον Alpha (συνεργαζόμενοι με έλληνες επιχειρηματίες). Μπροστά μπαίνει ο όμιλος Bertelsmann AG που έχει ιστορία 170 χρόνων (έρχεται απο τα...βάθη της Γερμανίας). Τα τελευταία χρόνια ελέγχει το RTL Group, το Random House (εκδοτικός οίκος βιβλίων), την Gruner + Jahr (εκδοτικός οίκος περιοδικών), την BMG (θυγατρική της Sony BMG δισκογραφικής εταιρείας), την Arvato (υπηρεσία ΜΜΕ και Δημοσίων Σχέσεων) και την Direct Group (Αλυσίδα βιβλιοπωλείων και δισκοπωλείων). Φαίνεται με το παιχνίδι αυτό να παίζουν οι άνθρωποι της Οικογένειας Μητσοτάκη και φαίνεται επίσης οτι αυτό δυσαρέστησε τους "Καραμανλικούς" (που άλλα φέρεται στο παρασκήνιο να είχαν συμφωνήσει με τον Δ.Κοντομηνά, ο οποίος τους αιφνιδίασε μεν, αλλά με την επιστροφή του απο την Κίνα ο εισαγγελέας του είπε "για πες αλεύρι"...).

  6. Φιδίας avatar
    Φιδίας 10/07/2008 14:19:40

    Άρα, για να καταλάβω καλύτερα τα των τελευταιων ημερών (Τσέκου, Κουκοδήμ, Κοντομην), υπάρχουν κάποιοι δικαστικοί λειτουργοί που λειτουργούν κατα παραγγελία; Και μάλιστα κατα παραγγελία του "περιβάλλοντος" Ραφινάτου;

    Ο κύριος Χ'γάκης ο υπουργός που είπε: "βλεπουμε όλοι οτι η Δικαιοσύνη φέρνει αποτελέσματα(!!!)". Τι εννοούσε; Αλα κάρτ ή το μενού του σεφ;

    Φιδιας

    “Without justice, courage is weak.” Ben Franklin

  7. Lara avatar
    Lara 10/07/2008 14:39:47

    Tι αποφερε η μαφιοζικη επιδρομη αυτου του Κυριου στη Γερμανια με την προφαση της δηθεν ιδρυσης μεγαλοεφοπλιστικης εταιριας και της συμμετοχης των ομογενων μας σ' αυτη;
    Την καταγγελια των ομογενων;
    Παντως ειχε μεγαλη διασταση η μαφιοζικη δραστηριοτητα,την οποια μερικοι Ελληνες εκπαιδευτικοι, ευκολοπιστοι
    κι αθωοι απο τη Γερμανια προσπαθησαν να εισαγουν στην Ελβετια.
    Την προταση δεχτηκα κι εγω και την απερριψα.
    λαρα

  8. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 10/07/2008 17:27:50

    Οι Κοντομηνοτσατσοι στην Ελβετια (κυριως στην Γερμανοφωνη) πλησιαζαν ελληνες -συνηθως οχι μορφωμενους- και με στυλ προσυλιτισμου ιεχωβαδων
    εξηγουσαν τα ανεξηγητα σαν οικονομικοι Χαρδαβελλες.

    ΠΛΟΥΤΙΣΕ Ο ΚΥΡΙΟΣ . Enough

  9. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 10/07/2008 17:46:02

    Για να τα βαλεις Κοντομηνα με Κεφαλονιτη, πρεπει να κανεις αιτηση πρωτα! Κριμα και σε ειχα για ξυπνιο λαμογιο...

  10. Lara avatar
    Lara 10/07/2008 19:55:44

    Giati mhpos gnwrizan poioi einai morfwmenoi?
    Ta vaporakia htan Ellhnes apo Ellada daskaloi,
    pou uphretousan gia 2-3 xronia sth Germania me metathesh.
    tis dieuthunseis psarevan apo ton thl.katalogo
    Den ekousthke kapoio krousma edw, opou sxedon oloi einai kalumenoi apo ta ntopia asfalistika programmata thanatou- zwhs,
    lara

  11. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 10/07/2008 23:38:09

    Ξεχασατε ολοι τον ΚΟΝΤΟ με τη γραβατα. Ειναι γατα ειναι γατα !!!!! μπηκε τα κανε ροιδο, εκανε τι μανεστρα, απλωσε τον τραχανα, ελιασε τα γελαδια εκανε τα τσαλιμια του, κι εφυγε.

    Νεα συνταγη : Η Σουπα του ΚΟΝΤΟΥ. 1 τρωει 10 τρεχουν.

    Ο Κλεαρχος η Μαρινα κι ο ΚΟΝΤΟΣ !.............


    ΠΠ

  12. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 10/07/2008 23:39:49

    ....με τους Γερμανους παιζει και ο Βακης....

    γου νοου.

    ΠΠ

  13. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 10/07/2008 23:49:09

    Ούτε απλή αναφορά στο σκάνδαλο αυτό, σήμερα, στα κανάλια. ΑΡΑ: είναι σοβαρό...

  14. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 11/07/2008 01:55:22

    Πέμπτη, 10 Ιούλιος 2008

    "Πυρηνική Βόμβα ο Κοντομηνάς! Σε λίγες ώρες βγαίνει στη φόρα λίστα με ονόματα και ποσά που κονόμησαν διάφορες φίρμες απο τον οργισμένο επιχειρηματία!

    Ονόματα και ποσά που θα κάνουν πάταγο βγαίνουν σε λίγες ώρες στη δημοσιότητα.
    Σύμφωνα με πληροφορίες ο Κοντομηνάς που τα΄χει πάρει με την κυβέρνηση Καραμανλή, έδωσε το ο.κ, να κυκλοφορήσει λίστα με ονόματα και ποσά-τα πραγματικά- που έχουν πάρει απο τα ταμεία του διάφοροι τηλεαστέρες αλλά και πολιτικοί.
    Μιλάμε για τηλεψώνια και των τριών φύλων, που ενω έχουν αρμέξει τον μεγαλοεπιχειρηματία κατα καιρούς, τώρα σφυρίζουν αδιάφορα.

    Απο τον Χριστοφοράκο στο Κοντομηνά πάει η κυβερνησάρα. Απο τη Σκύλα στη Χάρυβδη...", (kourdistoportocali).