29/03/2009 19:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δίχτυ προστασίας σε κατηγορούμενους σκανδάλων

Σύμφωνα με τις επίσημες ανακοινώσεις του υπουργού Δικαιοσύνης, Νίκου Δένδια, στα μέτρα για τον εξανθρωπισμό των φυλακών υπάρχει πρόβλεψη για διάταξη «περιορισμού της προσωρινής κράτησης μόνο σε σοβαρότερα εγκλήματα (εξαιρούνται τα οικονομικά εγκλήματα)». Όπως γράφει σήμερα η Ελευθεροτυπία νομικοί παράγοντες  πιστεύουν ότι η διάταξη που προωθείται αφορά και το νόμο περί καταχραστών του Δημοσίου (1608/1950), έγκλημα για το οποίο θα διωχθούν οι 35 εμπλεκόμενοι στην υπόθεση της Ζήμενς. Όπως είναι γνωστό κάποιοι από τους κατηγορούμενους έχουν ήδη διαμηνύσει ότι αν οδηγηθούν στον Κορυδαλλό θα μιλήσουν.

Νομικοί επισημαίνουν ότι είναι «αδιανόητο να εξαιρούνται από το μέτρο της προσωρινής κράτησης κατηγορούμενοι οι οποίοι στο μέλλον μπορούν να καταδικασθούν ακόμα και σε ισόβια κάθειρξη, αφού με το μέτρο αυτό σκοπείται η διασφάλιση της παρουσίας τους στη δίκη».

Από τη συγκεκριμένη διάταξη ευνοούνται και οι κατηγορούμενοι στην υπόθεση εξαγοράς του Γερμανού από τη Cosmote, όπως και οι εμπλεκόμενοι στην υπόθεση του πρώην υπουργού Αρ. Παυλίδη, αλλά και σε εκείνη των Ομολόγων και του Βατοπεδίου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. mania avatar
    mania 29/03/2009 19:39:49

    φάκτορα πασόκος με βούλα έγινες μπράβο σου γιατί πας με το ρεύμα, μόνο πρόσεχε μην απογοητευτεί.

  2. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 29/03/2009 19:44:12

    Μήπως ευνοούνται και όσοι εμπλέκονται στο C4i, Tor M1, U 214, Hermes electronic warfare system, Βατοπέδιο 1998-2004, ΔΕΚΑ, κτλ, κτλ.

    Το νόμισμα έχει δύο όψεις και το μείζων είναι να πάρεις άλλο νόμισμα και όχι να στριφογυρνάς το ίδιο στα χέρια σου γιατί θα γεμίσεις "Πλατίνα", αυτό το πρασινωπό χρώμα όταν παλιώνει ο χαλκός...

  3. factorx avatar
    factorx 29/03/2009 19:59:41

    @mania, οι άλλοι προηγουμένως για τον Gamp λένε οτι έγινα γαλάζιος. Αποφασίστε ρε παιδιά γιατι θα πάθω διχασμό προσωπικότητας

  4. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 29/03/2009 19:59:47

    Η δεξια παντα προστατευε τα παιδια της Μην αυταπατωμεθα ,αυτο θα κανει και τωρα προκειμενου να προστατευσει ολα τα στελεχη της που με τον ενα η τον αλλο τροπο ειναι μπλεγμενοι στην σωρεια των σκανδαλων της καταστροφικης 5ετιας.Εχετε δει να εχει τιμωρηθει κανεις ???

  5. καινουργιος avatar
    καινουργιος 29/03/2009 21:45:16

    μην ταλαιπωρείστε. Οσοι εχουν εμπλακει στα ομολογα (Τρωύλος, Ακρόπολις, North Asset, Καπράνος), στο Βατοπέδι (Εφραιμ, Πάπιστας), στη Ζήμενς, όλοι είναι σίγουροι πως είναι θέμα χρόνου να ξεμπλέξουν.
    Σιγά, μην προφυλακιστούν

  6. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 29/03/2009 21:47:27

    Δηλαδη,ζητατε συμψηφισμο ρε μαγκες;
    Ως εδω,φτανει η περιβοητη ηθικη σας,με την οποια μας πρηξατε τοσα χρονια,για να κερδισετε τις εκλογες;
    Αντε ρε σεις να πνιγειτε στο Φαληρο,γιατι ετσι και κατεβειτε για εκλογες,ουτε τον δικονε σας δε θα βρειτε μεσα.
    Ασε που σε λιγο θα πεφτουν τα γιαουρτια βροχη,ακομα και στο μπουλη.

  7. tony avatar
    tony 29/03/2009 21:56:53

    Δεν μας βολεύει ο νόμος?
    Αλλάζουμε τον νόμο.
    Τι διάολο γιατί μας ψήφισε το 42% του Ελληνικού λαού?
    Θα γράψω ένα ακόμη ποιηματάκι.

    Ο Αρίστος ο σπουδέος
    της Δωδεκανήσου ο τρομερός
    ο ζωσμενος με το κλέος
    με νόμο διέγραψε το χρέος.

    Οι μεγάλοι μας ηγέτες
    τον νόμο αλλάξαν εν νυχτι
    έδωσαν πλούτο εις τους άλλους
    εβελτίωσαν των ημετέρων την ζωή.

    Και εγώ εκστασιασμένος
    ετερόφωτος πτωχός
    την αναδιανομή εβλέπω
    και λατρεύω την πυγμη.

  8. Lavazza avatar
    Lavazza 30/03/2009 09:28:25

    Δεν μπορώ να καταλάβω ρε παιδιά.

    Οι της SIEMENS λένε "μη μας πιέζετε γιατί θα κάνουμε αποκαλύψεις που θα βουίξει ο τόπος".

    Η Μπουρμπούλια λέει "μην με πιέζετε γιατί θα κάνω αποκαλύψεις που θα βουίξει ο τόπος".

    Οι του Χρηματιστιρίου (1999) λένε "μη μας πιέζετε γιατί θα κάνουμε αποκαλύψεις που θα βουίξει ο τόπος".

    Οι των ομολόγων λένε "μη μας πιέζετε γιατί θα κάνουμε αποκαλύψεις που θα βουίξει ο τόπος".

    Μα για να κάνουν αυτές τις αποκαλύψεις δεν τους πιάσαμε;;;

  9. Jiovani avatar
    Jiovani 30/03/2009 15:32:58

    Όχι αγαπητέ!
    Θα τους αφήσουνε για να ΜΗΝ κάνουν τις αποκαλύψεις.
    Τους πιάσανε για να μη λένε ότι κανείς ποτέ δεν πιάνεται...
    Μεγάλη ιστορία αλλά το κόλπο πάντα πιάνει.
    Ξέρεται κανέναν που να έκανε αποκαλύψεις και να τον άφησαν μετά;
    Ακόμη και η ερωτική παρτεναίρ του Ζαχό, αφού
    δεν έπιασε με το DVD ούτε διορισμό, ούτε 200άρα,
    μπήκε - περιμενε -σιωπηλή- τη σειρά της και βγήκε.