#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/03/2008 02:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δίνουν γραμμή οι «New York Times»;

Το χθεσινό editorial των «New York Times», αφού εξηγεί γιατί η «μικροσκοπική “Μακεδονία”» δεν αποτελεί απειλή για την Ελλάδα και εκτιμά ότι η ένταξη των Σκοπίων στο ΝΑΤΟ θα κάνει «καλό» στην Ευρώπη, τα Βαλκάνια, την Ελλάδα και σε όλους τέλος πάντων, καταλήγει: «…The name is something Athens and Skopje can work out on the side». Τι να εννοεί άραγε ο προφήτης;  

Εμείς πάντως καταλαβαίνουμε ότι επιδιώκεται ή να ενταχθούν με τη σημερινή ονομασία τους (ή να προσκληθούν τουλάχιστον) και το θέμα του ονόματος να λυθεί μετά. Διπλωματικές πηγές πάντως έσπευδαν χθες το βράδυ πάντως να εξηγήσουν ότι οι Αμερικανοί θα πιέσουν να προσκληθούν τα Σκόπια με την ονομασία «Πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία της Μακεδονίας» (ΠΓΔΜ), κάτι το οποίο όμως «η Αθήνα δεν μπορεί να εμποδίσει με βάση την Ενδιάμεση Συμφωνία του 1995». Ο Κ. Καραμανλής έχει πάντως δηλώσει επανειλημμένως ότι «μη λύση σημαίνει μη πρόσκληση», μη ένταξη των Σκοπίων στο ΝΑΤΟ. Σημειώνουμε και ότι σε χθεσινή συνέντευξη στην Κυριακάτικη «Ε», ο Βαγγέλης Μεϊμαράκης δήλωσε ότι «υπάρχει χρόνος και μετά τη σύνοδο».

Διαβάστε όλο το άρθρο των NYT εδώ: http://www.nytimes.com

ΣΧΟΛΙΑ

  1. wert01gf avatar
    wert01gf 31/03/2008 07:42:27

    Υπάρχει χρόνος.. Δε μας πιέζουνε.. Όλα πάνε καλά.. ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΑΣ ΛΕΝΕ

  2. νικος avatar
    νικος 31/03/2008 07:49:00

    Άλλο πληρωμένη προπαγάνδα και άλλο γραμμή .
    Την γραμμή δεν την βλέπουν όλοι ιδία .

  3. Προφήτης avatar
    Προφήτης 31/03/2008 10:01:38

    Από λάθος ανώνυμο το προηγούμενο σχόλιο

  4. bill avatar
    bill 31/03/2008 11:07:53

    Θα προσκληθούν ως FYROM και οι διαπραγματεύσεις θα συνεχιστούν ως τη τελική ονομασία Democracy of New Macedonia....πού να βρεθούν τα ούμπαλα από τους Αμερικανόδουλους Καραμανλο -μητσοτάκηδες.

  5. Swell avatar
    Swell 31/03/2008 12:01:00

    Τί να πει κι ο Μεϊμαράκης, όταν ο πρωθυπουργός απέδειξε σε πολλές περιπτώσεις ότι ΕΙΝΑΙ Ο ΠΙΝΟΚΙΟ!

  6. OMOGENEIA avatar
    OMOGENEIA 31/03/2008 13:30:06

    Η ΕΛΛΑΔΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΒΕΤΟ. ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΑ ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΟΤΑΝ Η ΕΛΛΑΔΑ ΒΑΛΕΙ ΒΕΤΟ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΠΩΣ ΘΑ ΓΡΑΦΤΕΙ!

  7. Λουδοβίκος των κατωγείων avatar
    Λουδοβίκος των κατωγείων 31/03/2008 18:24:23

    TO GREECE SALONIKA ΜΙΛΑΕΙ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ΕΙΔΗΣΗ ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΗΣ ΣΥΜΦΩΝΙΑΣ ΣΤΟ "REPUBLICA MAKEDONIA-SKOPIA"!!!
    ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ??????

    http://greece-salonika.blogspot.com/2008/03/blog-post_2477.html

  8. factorx avatar
    factorx 31/03/2008 19:54:17

    Το διαβάσαμε κι εμείς Λουδοβίκε. Για να το λέει κάτι ξέρει

  9. Ο Ιθαγενής avatar