31/08/2011 14:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δίνουμε μετοχές τραπεζών για εγγυήσεις;

Τραπεζικές μετοχές αντί δανείου θα δώσει ως εγγυήσεις η κυβέρνηση στις χώρες που θα συμμετέχουν στο νέο μηχανισμό στήριξης που αποφασίσθηκε στην σύνοδο κορυφής της 21ης Ιουλίου.

Σύμφωνα με δημοσίευμα της γερμανικής εφημερίδας «Handelsblatt» η κυβέρνηση θα δώσει ως εγγύηση τα κρατικοποιημένα μερίδια των ελληνικών τραπεζών, τα οποία θα προκύψουν από τη μερική κρατικοποίησή τους. Η κρατικοποίηση θα είναι το αντάλλαγμα για τις ενισχύσεις ύψους 30 δισ. ευρώ που προβλέπονται για τις τράπεζες στο πακέτο διάσωσης της Ελλάδας της 21ης Ιουλίου.

Η γερμανική εφημερίδα αναφέρει ότι την πρόταση έκανε στους υπουργούς Οικονομικών της Ε.Ε., ο επικεφαλής του Ευρωπαϊκού Ταμείου Χρηματοοικονομικής Σταθερότητας (EFSF) Κλάους Ρέγκλινγκ. Οι υπουργοί θα την συζητήσουν την επόμενη εβδομάδα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. jkr avatar
    jkr 31/08/2011 14:36:10

    Κι έτσι τα κράτη της ΕΕ θα γίνουν μέτοχοι των τραπεζών μας σε εξευτελιστικές τιμές και θα τις μεταβιβάσουν περαιτέρω.

  2. drider avatar
    drider 31/08/2011 14:39:03

    Φοβερές εγγυήσεις τους δίνουμε... Να τις χαίρονται, πάντα τέτοια.

    Βέβαια υποψία μου είναι ότι φοβούνται μήπως και λέω μήπως σε ενδεχόμενο κατάρρευσης το ελληνικό δημόσιο κρατικοποιήσει τις τράπεζες που λέει και ο Σύριζα για 1 ευρώ (άλλο είναι οι μέτοχοι να είναι ιδιώτες και άλλο άλλα κράτη).

    Οπότε και επιστροφή στη δραχμή να έχουμε που λέει ο λόγος, τι είδους οικονομική πολιτική θα κάνουμε αν οι τράπεζες δεν ελέγχονται αρχικά εξ' ολοκλήρου από το δημόσιο και το κράτος δεν μπορεί να επιβάλλει ουσιαστικούς περιορισμούς στην μετακίνηση των κεφαλαίων;

  3. Orestios avatar
    Orestios 31/08/2011 15:17:04

    Κρατικοποιήθηκαν τράπεζες?
    Πότε?????????

    • drider avatar
      drider @ Orestios 31/08/2011 15:46:53

      Μερικώς θα κρατικοποιηθούν. Έτσι για να λέμε ότι πάμε χέρι-χέρι με τις τράπεζες (και όχι με τον Καρατζαφέρη).

  4. kakofonix avatar
    kakofonix 31/08/2011 16:34:45

    Χα, χα, απίθανο!!!
    Έτσι και το καταφέρουν αυτό στους κουτόφραγκους, θα ψηφίζω Πασόκ μέχρι να πεθάνω!!!
    Μου φτιάξατε τη μέρα ρε μπαγάσες... Χα,χα,χα, μπράβο!
    Έχω και εγώ κάτι σφραγισμένες επιταγές στο συρτάρι, να τις δώσουμε κι αυτές!

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ kakofonix 31/08/2011 20:15:03

      Γέλα εσύ. Αν καταλάβαινες τι σημαίνει ο έλεγχος της τραπεζικής αγοράς μιας χώρας, δεν θα γελούσες καθόλου.

  5. kakofonix avatar
    kakofonix 31/08/2011 16:36:32

    Φάκτορα, το είναι αυτά τα παράξενα εικονάκια δίπλα στα ονόματά μας και γιατί ο σύντροφος Ορέστιος εμφανίζεται έτσι φευγάτος; Διατί, Απύθμενε; Να μου βάλεις κι εμένα τη φάτσα του Γαλάτη.

    • anonymous avatar
      anonymous @ kakofonix 31/08/2011 18:19:10

      Αυτή τη βάζεις μόνος σου αν έχεις blog. Δεν ξέρω τις ρυθμίσεις οπότε ρώτησε κάποιον που το έχει κάνει.

  6. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 31/08/2011 19:10:14

    Εγγύηση τα σαπάκια;
    Κάτσε να μιλήσει ο ...Μαύρος Βράχος και μετά θα τις αποκρατικοποιήσουμε όλες μαζί.
    χαχαχα

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Ο Ιθαγενής 31/08/2011 20:13:53

      Σαπάκια - ξε-σαπάκια, ελέγχουν την ελληνική τραπεζική αγορά και μεγάλο μέρος της τραπεζικής αγοράς της ΝΑ Ευρώπης.

      Αφήστε που "σαπάκια" είναι (αν είναι) σήμερα, που έχει προβλήματα το ελληνικό κράτος (ΟΧΙ οι τράπεζες, που τους μετέδωσε το κράτος τα προβλήματά του). Αύριο ΔΕΝ θα έχουν, αλλά θα είναι πλέον σε ξένα χέρια μέσω της "κρατικοποίησης".

      Πού το πάνε, πού το φέρνουν, όλο στον έλεγχο του τραπεζικού μας συστήματος φέρνουν το πράγμα.

      Αυτός θα είναι ο πυρήνας της αυριανής σκλαβιάς μας...

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Επώνυμος 31/08/2011 21:42:17

        Για αυτό γελάω φίλε μου.
        Ας γυρίσω 2 χρόνια πίσω την σελίδα των Αντινέων:

        όπως είχα γράψει τότε πως θα ήταν σήμερα η Ελληνική οικονομία και το χρέος αν είχαμε κρατικοποιήσει τότε τις Τράπεζες;
        Θα είχαμε γλιτώσει δεκάδες εκατομμύρια € που έχουν πάρει με τις εγγυήσεις για να τα δίνουν στους μεγαλοκαταθέτες να τα βγάλουν έξω; Θα ελέγχαμε τη ροή και την κυκλοφορία του χρήματος;
        Θα μπορούσαμε να κουρέψουμε ή να κάψουμε ή να ανταλλάξουμε πάνω από 50 δις χρέος ομόλογα με γη πχ σε Έλληνες;...για να μην πω για τα Ασφαλιστικά μας Ταμεία που θα μπορούσαμε να πάρουμε τα ομόλογα με την παραχώρηση της κυριότητας των πιστωτικών ιδρυμάτων κλπ κλπ κλπ
        Πόσο θα ήταν το χρέος τότε;

        Τώρα μετά από πειράματα (σκοπιμότητες λέω εγώ) το μεσοπρόθεσμο λέει ακριβώς το ίδιο: κοινές μετοχές στο κράτος, φτάνουμε στο ίδιο σημείο που θα είχαμε πάει 2 χρόνια πριν.

        Δεν είμαι ούτε σοφός ούτε προφήτης το ίδιο έκανε η Μ Βρετανία το Βέλγιο και οι λοιποί ...εμείς είχαμε τις εγγυήσεις για το σώσιμο των επωνύμων μας ελέω Τιτανικού.

        ΥΓ

        H Ιρλανδία απείλησε να τινάξει το € στον αέρα με το τύπωμα € (ELA) εμείς είχαμε ποδήλατα και τιτανικούς και μετά από εγγυήσεις ...ΕΛΑ να σώσουμε τους σωτήρες.