01/09/2009 20:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δίνει συνέχεια έργα ο Σουφλιάς



Δεν πέρασαν ούτε 24 ώρες από τις ανακοινώσεις για τις επεκτάσεις της Αττικής οδού και σήμερα ο Γ. Σουφλιάς ξανακάλεσε τους δημοσιογράφους για να τους ανακοινώσει ένα ακόμη έργο. Πρόκειται για τη δημοπράτηση του αεροδρομίου στο Καστέλι, συνολικού προϋπολογισμού άνω του 1 δισ. Ευρώ. Ο ανάδοχος πιθανότατα θα βγει στο πρώτο εξάμηνο του 2010.

 Είναι φανερό ότι ο νο 2 της κυβέρνησης κλείνει έναν έναν τους φακέλους με τα ανοικτά μέτωπα του υπουργείου του, πιεζόμενος σαφέστατα και από το καρτέλ των κατασκευαστών που ζητούν εν μέσω ανεπίσημης προεκλογικής περιόδου να προχωρήσουν τα έργα.

Όσο για τη μάχη της Κρήτης σχετικά με το αεροδρόμιο, αυτή θα εξελιχθεί όπως όλα δείχνουν σε γαλλογερμανική σύγκρουση με ολίγον από Ελλάδα. Η Γερμανική  Hochtief, η γαλλική  Aeroports de Paris Management, η επίσης γαλλική  Vinci Construction Grands Projets και μαζί με όλους αυτούς ο όμιλος Μπόμπολα, ο Κππελούζος, η J&P Αβαξ κ.λπ.

 

Και σα να μην έφτανε το αεροδρόμιο στο Καστέλι προκήρυξε διαγωνισμούς για άλλα δύο παγωμένα έργα. Το πρώτο αφορά το λιμάνι της Ηγουμενίτσας, προϋπολογισμού 110 εκατ. Ευρώ και το άλλο το λιμάνι Πατρών 3ο τμήμα προϋπολογισμού 186 εκατ. Ευρώ.

Έτσι, για να μην έχει κανείς αμφιβολία...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ατακτος avatar
    ατακτος 01/09/2009 21:07:49

    Δηλ. η απόφαση για κατασκευή αεροδρομίου στην Κρήτη είναι πολίτικη δηλ.ο κύριος Σουφλιας έβανε πάλι το χεράκι του στο μέλι (αρπαχτεί το λέμε απλά) μπράβο στο παιδί μας ...

  2. Βανζέλ Παπαντό avatar
    Βανζέλ Παπαντό 01/09/2009 21:09:27

    Πού είναι ο Ψυχραιμίας να μας διατυμπανίσει ότι ο κουφός παράγει έργο;

  3. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 01/09/2009 21:14:17

    Εδω ειμαι.Σε πληροφορω οτι το εργο αυτο εχει καθυστερησει.Επρεπε να εχει δημοπρατηθει απο την ανοιξη.
    Το σημερινο αεροδρομιο Ηρακλειου ειναι κολλητα σε ενα χωριο και τα αεροπλανα προσγειωνονται πετωντας πανω απο τις στεγες των σπιτιων.Πρεπει να φυγει οπωσδηποτε.Οσο για τη μεθοδο αυτοχρηματοδοτησης η οικονομικη κατασταση της χωρας ειναι γνωστη.Οταν ενα εργο μπορει να γινεται αυοχρηματοδοτουμενο -εδω απο τα τελη προσγειωσης στο ΔΕΥΤΕΡΟ σε κινηση αεροδρομιο της χωρας το καλοκαιρι θα ηταν λαθος να επιβαρυνθει ο προυπολογισμος.

    • Βανζέλ Παπαντό avatar
      Βανζέλ Παπαντό @ ψυχραιμια 01/09/2009 21:57:22

      Ατιμούλη, ούτε δεκάλεπτο δεν πέρασε και έστειλες απάντηση. Είσαι οργανωμένος.

  4. qaz avatar
    qaz 01/09/2009 21:20:20

    "...Είναι φανερό ότι ο νο 2 της κυβέρνησης κλείνει έναν έναν τους φακέλους με τα ανοικτά μέτωπα του υπουργείου του, πιεζόμενος σαφέστατα και από το καρτέλ των κατασκευαστών που ζητούν εν μέσω ανεπίσημης προεκλογικής περιόδου να προχωρήσουν τα έργα ..."
    Δεν κλείνει ακριβώς φακέλλους, καθόσον δεν θα προλάβει να επιλέξει το ΥΠΕΧΩΔΕ τον μειοδότη στα πλαίσια της υπουργίας του. Τα έργα και τους όρους του διαγωνισμού εξαγγέλει.
    Το ζήτημα είναι η καθημερινή παρουσία του, αν υποκρύπτει μηνύματα προς τον πρωθυπουργό για τη μη μετακίνησή του..άρα, τίθεται τέτοιο ζήτημα.

  5. ατακτος avatar
    ατακτος 01/09/2009 21:22:36

    Ψυχραιμια – μια απορία έχω που μπορείς να μας διαλύσεις
    αυτά τα χωριά που μετακινείτε εσείς οι εξουσιαστές π.χ. Μ.Παναγια ,Κλείτος ,Στανος ,Ποντοκομη κλπ είναι δικά σας .
    Σε παρακαλώ μετακίνησε και την Αθήνα σου πρώτα από την Ακρόπολη και τοποθέτησε εκεί έναν πυρηνικό σταθμό μεγέθους π.χ.3000 MW . Καληνύχτα ..

  6. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 01/09/2009 21:32:56

    Ποιος σου ειπε οτι ειμαι εξουσιαστης;
    Η ερωτηση υποδηλωνει οτι ενας απλος ανθρωπος δεν μπορει να εχει υπευθυνη θεση αλλα υποχρεωτικα να λαικιζει.Δεν μπορω να ορκισθω προκαταβολικα οτι οι οροι της συμβασης για το αεροδρομιο Καστελλιου θα ειναι αυτοι που πρεπει αλλα εκεινο που μπορω να πω ειναι οτι πρεπει να γινει γιατι το υπαρχον αεροδρομιο Ηρακλειου εγκυμονει κινδυνους και τουλαχιστον ξεκουφαινει τους κατοικους.
    Παλαιοτερα ειχε προταθει ενας λοξος διαδρομος στη θαλασσα αλλα κριθηκε ανεφικτος.Δεν εχω ακουσει καμμια αντιδραση για το Καστελλι και ολοι οι τοπικοι κρητικοι φορεις ειναι συμφωνοι.

  7. ατακτος avatar
    ατακτος 01/09/2009 21:43:47

    αγαπητέ ψυχραιμια – η ευκολία που εκδηλωσες ....για μετακίνηση ενός χωρίου Καστελλι ..στα μεγαλεπήβολα σχέδια του υπουργού με εξόργισε!!! . Άκουσα την “δηλώσει του” που αγγίζει φασιστοειδή και μεγαλεπήβολους σχεδιασμούς .

  8. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 01/09/2009 21:56:03

    Βρε ατακτε υπαρχει αεροδρομιο στο Καστελλι,απλως ειναι στρατιωτικο και τωρα θα επεκταθει και θα σουλουπωθει.
    Το αεροδρομιο Ηρακλειου μετακινειται -μαλλον θα επρεπε να πω κλεινει το υπαρχον και ανοιγει το αλλο.Η σχεση του τωρινου με το Καστελλι ειναι η σχεση Ελληνικου και Σπατων.

  9. ατακτος avatar
    ατακτος 01/09/2009 22:05:51

    αγαπητέ ψυχραιμια – όταν ένας πολιτικός ομολογεί δημόσια ότι η απόφαση του είναι πολίτικη εσύ ο πολίτης να γνωρίζεις ότι πρόκειται για μίζα!!!! ...είναι απλό....

  10. sirxar avatar
    sirxar 02/09/2009 00:52:34

    Η ποντικομαμη νομιζει οτι παραγει εργο τα κανει για να φαμε την κρεμα με σαντιγι οτι παμε δια εκλογες. Αμ δε καλα θα κανει να πηγενη στη ρεγιλις και να πηνει το φασκομελω μαζι με τους αλλους και οχι να ονειρευεται προεδρολικη.
    Που πας ξεβρακοτος χωρις φραγκο στη τσεπη και εξαγκελεις εργα .Τα ηδια εκανε και το πασοκ

  11. silegav avatar
    silegav 02/09/2009 08:35:55

    Οι ανακοινώσεις δεν είναι πρόβλημα.

    Πρόβλημα είναι τα έργα που παραδίδονται για να γράψουν οι κάμερες και πρέπει να ξηλωθούν για να κατασκευαστούν από την αρχή.

    http://www.agon.gr/news/117/ARTICLE/2790/2009-09-01.html

  12. ατακτος avatar
    ατακτος 02/09/2009 09:12:45

    Υπάρχει έστω ενα έργο που έγιναν εγκαίνια απο ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ. που έχει παραληφθεί από της επιτροπές Της Ε.Ε. και άρχισε η είσπραξη χρημάτων π.χ. Οι σήραγγες Κοζάνη-Βέροιας κλπ. Που καταναλώνει και σπαταλάτε η ενεργεία για τον φωτισμό

  13. Ατακτος avatar
    Ατακτος 02/09/2009 10:23:36

    Ένα τελευταίο ερώτημα προς συνομιλητές μου
    Ποιος είναι ο λόγος που όλα τα έργα είναι μεγάλα και μεγαλεπήβολα (και υποτίθεται) πρέπει να τα διαχειρίζεται η κεντρική εξουσία (κυβερνήσει) όταν εδώ και 10 χρόνια (τότε μας μπαλαμουτιασαν με την Χρυσή Ολυμπιάδα) .
    γιατί Δεν αποκεντρώνονται .......
    Δεν βαρεθήκαμε ποια με την δημιουργία διαπλοκής τυπου ΑΝΤΩΡ και νταμαρτζήδων ?????

    • ΑΡΗΣ Θ avatar
      ΑΡΗΣ Θ @ Ατακτος 02/09/2009 12:44:06

      "Γιατί δεν αποκεντρώνονται"
      Τα προβλήματα διαφθοράς διαπλοκής και αδιαφάνειας στην Τοπική Αυτοδιοίκηση είναι πολύ μεγαλύτερα απ΄ ότι στη Κεντρική Εξουσία. Μεγαλοσυμφέροντα, μικροσυμφέροντα, κομματαρχίσκοι,λαμόγια και άνθρωποι που δεν έχουν το know how είναι ένας εξαιρετικός αχταρμάς (που όπως και κάμποσα άλλα αδυνατεί ή θεωρείται κακό να ελέγξει η Ελληνική Πολιτεία) για να μην γίνεται... τίποτα και να ..κονομάνε συγκεκριμένοι.
      Ξέρω βέβαια και λαμπρές εξαιρέσεις αλλά .... εξαιρέσεις

      Κατά τα λοιπά η επιχειρηματολογία σου εντάσσεται στο γενικό: "Οταν γίνονται "πράγματα", γίνονται επειδή πάμε για εκλογές , επειδή κάποιοι πρέπει να βγάλουν μίζα και γίνονται...λάθος.Οταν δεν γίνονται αυτά (όπου ,όπως,όποτε ) που εμείς θέλουμε η κυβέρνηση δεν κάνει τίποτα"
      Ελεύθερη χώρα είμαστε........

  14. Ατακτος avatar
    Ατακτος 02/09/2009 11:48:36

    Μιας και η απαντήσει είναι δύσκολη να συνεχίσω
    Με τέτοια δόμοι (κεντρική ) προκήρυξης ,χρηματοδότησης και κατασκευής μεγαλεπήβολων έργων (τύπου Ασουάν) να αναρωτιόμαστε ποιος είναι ο ηθικός αυτουργός πυρκαγιών άρα καταστροφής είναι περιττό …

  15. Αποεπενδυτης avatar
    Αποεπενδυτης 02/09/2009 11:57:21

    Οποιος θεωρει οτι ενα βραδυ Κυριακης θα δει Ελληνα πρωθυπουργο να εγκαινιαζει πυρηνικο εργοστασιο,κανει λαθος. Αρχιζουμε με εξορρυξη πρωτα πρωτα. Παραλληλα αφηνουμε την ΔΕΗ χωρις νεες επενδυσεις. Βαζουμε μια κατασκευαστικη που διαθετει ως οπλο της μια κορυφαια εταιρεια εκβιασμων - τηλεοπτικο καναλι- να το τοπιο. νομοθετικα το ζητημα, κινητοποιουμε την γνωστη ομαδα των Σταθοκαλουσηδων, και κινουμαστε. Βασικο πλην ανεπισημο θεμα στην τελευταια της λεσχης ηταν η . Κωδικος : Ασπρα χωματα. Δυστυχως καποιοι πηγαινουν μονο μεχρι τις Σκουριες.... Α ναι, ξεχασα, ειναι ΕΘΝΙΚΟ το θεμα.

  16. Αποεπενδυτης avatar
    Αποεπενδυτης 02/09/2009 12:01:26

    Επαναληψη σχολιου , επειδη δεν μεταφερθηκε σωστα.
    Οποιος θεωρει οτι ενα βραδυ Κυριακης θα δει Ελληνα πρωθυπουργο να εγκαινιαζει πυρηνικο εργοστασιο,κανει λαθος. Αρχιζουμε με εξορρυξη πρωτα πρωτα. Παραλληλα αφηνουμε την ΔΕΗ χωρις νεες επενδυσεις. Βαζουμε μια κατασκευαστικη που διαθετει ως οπλο της μια κορυφαια εταιρεια εκβιασμων - τηλεοπτικο καναλι- να το τοπιο. νομοθετικα το ζητημα, κινητοποιουμε την γνωστη ομαδα των Σταθοκαλουσηδων, και κινουμαστε. Βασικο πλην ανεπισημο θεμα στην τελευταια της λεσχης ηταν η . Κωδικος : Ασπρα χωματα. Δυστυχως καποιοι πηγαινουν μονο μεχρι τις Σκουριες.... Α ναι, ξεχασα, ειναι ΕΘΝΙΚΟ το θεμα.

  17. Αποεπενδυτης avatar
    Αποεπενδυτης 02/09/2009 12:04:18

    Το πιο πανω σχολιο δεν μεταφερθηκε σωστα αν και δοκιμασα δυο φορες. Κριμα
    Λειπουν οι λεξεις .

  18. Ατακτος avatar
    Ατακτος 02/09/2009 12:05:52

    Αποεπενδυτη- αγαπητέ όπου αγαπάς... πάμε ....όμως Χέρι-χέρι όμως ...για να δοξαστούμε μαζί…. και ας είναι η Σκουριές ….

  19. Αποεπενδυτης avatar
    Αποεπενδυτης 02/09/2009 12:09:34

    το χερι-χερι με μπερδεψε. Δεν νομιζω να εισαι απο αυτους που λενε να παρουμε εναν κασμα, να σκαψουμε τον τοπο μας, υπαρχει πολυς πλουτος για ολους μας και φυσικα για το κρατος. Υποψη, ειναι στο σκοταδι η Stratoniki beach.

  20. lypon avatar
    lypon 02/09/2009 12:10:19

    Εννοείτε πως οι Ηρακλειώτες συμφωνούν να φύγει το αεροδρόμιο από το Ηράκλειο και να πάει στο Καστέλλι; Και σε ποιό Καστέλλι, στον Κίσσαμο Χανίων ή στο Ηρακλειώτικο;

    Αν και, για να μην ακούω εκρήξεις, μάλλον στο Ηρακλειώτικο είναι...

  21. Ατακτος avatar
    Ατακτος 02/09/2009 12:42:21

    Αποεπενδυτη- υπάρχει σχετικό μπλοκ για αυτό το θέμα και το γνωρίζεις καλά. εκεί εκφράζονται όλες οι απόψεις .Δεν νοείτε η απομαστευσει(αποστράγγιση) όλου του Κακαβου με προχειρότητα τύπου Κούτρα-Παχτα .
    Είναι έγκλημα !!!!προμελετημένο που εφαρμόστηκε !!!!.
    Είναι γεγονός ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ στην σύγχρονη επιστήμη …

  22. Αποεπενδυτης avatar
    Αποεπενδυτης 02/09/2009 12:54:26

    Κανενα απο τα blog απο οσο τουλαχιστον γνωριζω δεν λεει ολοκληρη την αληθεια. Αν αδικω καποιον συγγνωμη. Φυσικα δεν υπαρχει θεμα Κακαβου. Για μενα καθολου. Απο μια αλλη πλευρα Κακαβος υπαρχει μονο οσο υπαρχει η Stratoniki. Τελος στην που ακουει στο ονομα Stratoniki, τελος και ο Κακαβος. Αν ειναι ευκολο, ζητησε απο τον admin το email μου και πες μου ποιο ειναι το blog που ανεφερες, με ενδιαφερει. Ευχαριστω.
    Με ολο το σεβασμο, σε περιπτωση που αναφερεσαι στα γνωστα blog υπαρχει σκοπιμη αοριστια. Ακομη περισσοτερο, τον δρομο της Στρατονικης δειχνουν να τον ακολουθουν και οι Μεγαλοπαναγιωτες.Δηλ τον λαθος δρομο.....

  23. Ατακτος avatar
    Ατακτος 02/09/2009 13:09:01

    Αποεπενδυτη- τα πάντα ρει