#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/08/2010 09:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δίαιτα ΓΑΠ: Γρήγορη,Αποτελεσματική,Παντοτινή



Αγαπητέ μου Πρωθυπουργέ ,

Την τελευταία χρονιά με έχεις κάνει πολύ ευτυχισμένη. Πάντα ήμουν μια παχουλή κυρία, όμως μετά από όλα αυτά τα μέτρα που πήρες, μετά το κόψιμοτων μισθών μας, κατάφερα επιτέλους και αδυνάτισα.

Έχασα 20 κιλά.

Κόπηκε το κρέας, πλέον τρώμε μόνο μία φορά την εβδομάδα. Τέρμα τα πολλά ψωμιά, τα γλυκά, τέρμα οι βραδυνές πίτσες. ΄Ενα γιαουρτάκι είναι αρκετό. Κάνει και καλό στην υγεία. Για να μην καίμε και πολύ ρεύμα μαγειρεύω πλέον μία φορά και περνάμε δύο και τρεις ημέρες. Τέρμα πια φαγητό στα σκουπίδια. Και τώρα το γυρίσαμε και στην μεσογειακή διατροφή, όσπρια, χορταράκια που τα μαζεύουμε και μόνοι μας και κάνουμε και την γυμναστικούλα μας, δωρεάν παρακαλώ.

Σιγά και που τρώγαμε τι καταλαβαίναμε δηλαδή, άσε πια την χοληστερίνη που ήταν και επικίνδυνη για την ηλικία μας.Αντί να παίρνω το αυτοκίνητο για να πάω στην δουλειά παίρνω το λεωφορείο και το μετρό, δεν φτάνουν βλέπεις για βενζίνη κάθε μέρα.

Για να σου δώσω Πρωθυπουργέ μου να καταλάβεις, από την χαρά μου την ονόμασα δίαιτα ΓΑΠ. Δηλαδή, Γρήγορη,Αποτελεσματική,Παντοτινή. ΄Εγινα άλλος άνθρωπος, μου κάνουν τα ρούχα μου που δεν μου έμπαιναν εδώ και 20 χρόνια. Και όλο λέω στον άντρα μου, βρε μπας και έχει δίκιο ο Γιωργάκης και τόσα χρόνια δεν ξέραμε τι χάναμε και σκορπάγαμε τα λεφτά μας τζάμπα και χοντραίναμε και μετά πληρώναμε διαιτολόγους και γυμναστήρια. Ενώ με την δίαιτα ΓΑΠ και αδυνατίσαμε και θα είναι για πάντα.

Ευχαριστώ πολύ Πρωθυπουργέ μου που με βοήθησες να καταλάβω πόσο λάθος σκεφτόμουνα και επιτέλους αδυνάτισα, χωρίς να χαλάσω ούτε ένα ευρώ.

Ρούλα

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ανώνυμος avatar
    ανώνυμος 20/08/2010 12:19:30

    Η ενόχληση είναι προσωρινή τα έργα είναι μόνιμα

    Γεωργιος-Τζέφρυ- Ανδρεα-παπανδρέου-Τσαντ-Μινεικο

    • CRAZY DOCTOR avatar
      CRAZY DOCTOR @ ανώνυμος 20/08/2010 12:38:45

      ΚΑΡΑΜΑΝ-ΑΝΛΗΣ

    • CRAZY DOCTOR avatar
      CRAZY DOCTOR @ ανώνυμος 20/08/2010 12:39:28

      ξεχασες φιλε επισης : πεφτει απο το ποδηλατο και κανει σαρδαμ

      • Alex avatar
        Alex @ CRAZY DOCTOR 20/08/2010 12:40:33

        Και χανεται στα πελαγα με το κανω...βεβαιως βεβαιως...

  2. tsilivithras avatar
    tsilivithras 20/08/2010 12:52:43

    Αγαπητή μου Ρούλα

    Χαίρομαι που σε ακούω και είσαι καλά.
    Το αδυνάτισμά σου είναι μια ένδειξη συμπαράστασης στα μέτρα λιτότητας της κυβέρνησης και ένα ισχυρό κίνητρο ώστε περισσότεροι πολίτες να δουν τα θετικά σημεία των καιρών και να πιστέψουν στο δόγμα «λιγότερο φαγητό=περισσότερη ευτυχία».
    Στο πλαίσιο αυτό η κυβέρνησή μας προσανατολίζεται σε μια διαφημιστική καμπάνια τύπου «πριν-μετά» (στα πρότυπα των κέντρων αδυνατίσματος) ώστε να αποτυπωθεί σε εικόνα (image) η νέα πρόταση ζωής που το ΠΑΣΟΚ (σε ευγενική χορηγία του ΔΝΤ) έφερε σε αυτόν τον τόπο.
    Στο «πριν» θα έχουμε την ελεεινή εικόνα ενός έλληνα με φραπέ στο χέρι, ακίνητο στην φορολογική του δήλωση και αποταμιεύσεις στην τράπεζα και στο «μετά» την εικόνα ενός –ελαφρώς μελαμψού- Ιθαγενιο-ellina αποστεωμένου με μία τσάπα στον ώμο, ένα barcode στο μπράτσο και ένα φραπέ up his ass!!!!
    Επίσης να σε ενημερώσω ότι όπου να ναι έρχονται και τα γενετικώς τροποποιημένα ραδίκια, μολόχες και γαιδουράγκαθα τα οποία εσύ κι ο άντρας σου θα μπορείτε να απολαμβάνετε μετά βουλιμίας στις βραδιές champions league που θα διοργανώνει η Κεντρική Επιτροπή Αστέγων σε κοινόχρηστους χώρους με ηλεκτρικό ρεύμα κάθε 1η και 15 του μηνός

    Θα ήθελα όμως να σου επιστήσω την προσοχή στα εξής σημεία ώστε να αποφευχθούν τυχόν παρερμηνείες.
    Αν και εκτιμούμε την επιλογή του λεωφορείου ως μεταφορικού μέσου θα πρέπει να ξέρεις ότι πλέον, βάση νόμου, απαγορεύεται η μη κατοχή και συντήρηση ιδιωτικού αυτοκινήτου γερμανικής προελεύσεως. Είναι επίσης υποχρεωτική η αγορά τουλάχιστον 50 λίτρων βενζίνης την εβδομάδα ανεξαρτήτως εάν το όχημα κινείται ή όχι. Ενισχύουμε τοιουτοτρόπως τους ευρωπαίους συμμάχους μας καθώς και τους φόρους του ελληνικού κράτους.
    Απαγορεύεται, βάση νόμου, να γυμνάζεσαι από χόμπυ. Επιτρέπεται η γυμναστική μόνο κατά τη διάρκεια παραγωγής έργου δεδηλωμένου εις την εφορίαν.
    Απαγορεύεται οποιαδήποτε ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΗ διατροφική συμπεριφορά μπορεί να βελτιώσει και να επεκτείνει το προσδόκιμο ζωής. Σου θυμίζω ότι το επιτρεπτό όριο ζωής στην χώρα μας είναι η συντάξιμη ηλικία+1 χρόνο περιθώριο να χαιρετίσεις τους δικούς σου και να πεις ένα Πάτερ Υμών.
    Το μέτρο αυτό είναι προσωρινό μέχρι το καινούριο ασφαλιστικό νομοσχέδιο να προσδιορίζει επακριβώς τα νέα όρια συντάξιμης ηλικίας (κάπου στα 80 με 85). Υπάρχει επίσης πρόνοια ώστε με το νέο νομοσχέδιο να στερείται κάθε δικαίωμα σύνταξης ο αποθανών εργαζόμενος λόγω κακής διατροφής (χοληστερίνη, τριγλυκερίδια) και προς όφελος τούτου θα δίνονται κίνητρα στην οικογένειά του όπως κουπόνια ηλεκτρικού ρεύματος, επίδομα παιδικών τροφών, δικαίωμα του συναθροίζεσθαι κτλ. Είναι λοιπόν προς το συμφέρον σου να προσέξεις την γυμναστική σου και να διατηρήσεις όσο μπορείς τα επίπεδα χοληστερίνης στο αίμα σου. Εμείς ως κυβέρνηση κάνουμε ότι μπορούμε για να αυξήσουμε την αγχογενή χοληστερίνη.
    Επίσης, επέτρεψέ μου να σου πω ότι επειδή παρατηρήθηκαν ανεβασμένα επίπεδα της λίμπιντο προσφάτως αδυνατισμένων συμπολιτών μας, η κυβέρνηση ετοιμάζει νέο σχέδιο νόμου που να απαγορεύει ρητά και απαρέγκλιτα την ελεύθερη τεκνοποίηση σε καθαρόαιμους έλληνες πολίτες. Ειδικές αδειοδοτήσεις θα οριστούν λίαν συντόμως με εξαίρεση τους εργαζόμενους στα media οι οποίοι είναι ελεύθεροι να είναι αδύνατοι και ευτυχισμένοι καθώς και να αναπαράγονται.
    Σε περίπτωση που θελήσετε εσύ κι ο άντρας σου να περάσετε την ώρα σας διαβάζοντας σου θυμίζω ότι πλέον το διάβασμα φορολογείται με ποσοστό 50% επί του δηλωτέου εισοδήματος αν και σκεφτόμαστε να προσθέσουμε και έκτακτη εισφορά καθώς τελευταία παρατηρείται μια έντονη κίνηση των πολιτών προς ενημέρωση εκτός των γνωστών ηλεκτρονικών και έντυπων μέσων.
    Επ’αυτού η κυβέρνηση δίνει κίνητρα αντι-διανόησης. Σε τακτά διαστήματα θα οργανώνονται εξετάσεις IQ σε παιδιά και ενήλικες. Όσοι σκοράρουν κάτω από 20 θα κερδίζουν το φαγητό 1 εβδομάδας καθώς και την συμμετοχή τους στην τηλεοπτική εκπομπή «poso kanei 1+1» του κρατικού καναλιού.
    Σε περίπτωση που θέλετε να πάτε στην θάλασσα σου θυμίζω ότι απαγορεύεται η ελεύθερη πρόσβαση σε αφύλαχτες παραλίες. Για το καλό των πολιτών η κυβέρνηση παραχώρησε κυριαρχικά δικαιώματα σε ευρωπαίους εταίρους οι οποίοι με ένα μικρό αντίτιμο διοδίων σας επιτρέπουν την πρόσβαση στην πλαζ της αρεσκείας σας. Θα χαρείς αν μάθεις ότι το νέο πρόγραμμα της κυβέρνησης (σε συνεργασία με το υπουργείο τουρισμού) «βρείτε την σημαία με την ημισέληνο» τρέχει ΚΑΙ φέτος στις παραλίες όλης της επικράτειας. Βρείτε τη σημαία και κερδίστε κουπόνια φαγητού και καυσίμων.
    Τώρα που ανοίγουν τα σχολεία σε ενημερώνω ότι από φέτος επίσημη γλώσσα του ελληνικού κράτους είναι τα greeklish. Εφιστούμε την προσοχή σε γονείς άνω των 30 που μπορεί ακόμα να γράφουν και να μιλούν παλιομοδίτικα ελληνικά να προσέξουν μην δημιουργήσουν ψυχικά προβλήματα στα παιδιά τους, Είναι σημαντικό να βοηθάτε τα παιδιά σας στο σπίτι ενισχύοντας την εξάσκηση των greeklish ώστε τα παιδιά στο σχολείο να μην έχουν πρόβλημα να συνεννοηθούν με τους αλβανούς σκοπιανούς και τούρκους συμμαθητές τους.

    Αυτά για την ώρα.

    Συγνώμη αν σε κούρασα αλλά το γράμμα σου μου έδωσε τη ευκαιρία να σου απευθύνω με ειλικρίνεια κάποιες επεξηγήσεις.

    Εύχομαι καλό κουράγιο και μην φοβάσαι.
    Εμείς οι ellines πάση θεού θα τα καταφέρουμε.

    Jeffry

    Υ.Γ.
    Με μεγάλη μου χαρά σου ανακοινώνω ότι τα πακέτα ενίσχυσης των τραπεζών μας έπιασαν τόπο. Από Σεπτέμβριο τα καταναλωτικά δάνεια θα αρχίσουν να «τρέχουν» κανονικά με κυμαινόμενο επιτόκιο από 20 εώς 40% και φόρο ΔαΝειακού Ταμείου μόνο 25% επί του εκταμιευόμενου ποσού.
    Στα στεγαστικά οι τιμές είναι αντίστοιχα 50% και 60% εκτός κι αν βάλετε υποθήκη τα παιδιά σας οπότε έχετε μια σημαντική ελάφρυνση του ύψους του 0.0001% ανά δείκτη χοληστερίνης στο αίμα.
    Επίσης τα κοινοτικά προγράμματα επιδότησης θα «τρέξουν» κανονικά για τις μικρομεσαίες επιχειρήσεις στην νανοτεχνολογία, την πυρηνική έρευνα, την αστροφυσική και φυσικά την πράσινη ενέργεια.
    Η χώρα μας μεγαλώνει και πάλι!!!!!

  3. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 20/08/2010 13:13:22

    Αληθεύει, ότι η μπιρμπιλοοικολόγος απαγόρευσε εφέτος τον ψεκασμό για τα κουνούπια, όπως γράφεται στο περιοδικό επίκαιρα σήμερα στη σελ.13;;;;;

    Αληθεύει, ότι το επιχείρημά της ήταν, ότι πρέπει να προστατευτεί η "κοινωνία των κουνουπιών" , γιατί η κοινωνία των ανθρώπων μπορεί να συμβιώσει ειρηνικά με τα έντομα;

    Το υπουργείο υγείας το ρώτησε;

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ χελιδόνι 20/08/2010 13:26:40

      Το θέμα με τους ψεκασμούς είναι άλλη μια κλασσική περίπτωση μη αδειοδότησης αποδεδειγμένης μεθόδου για να μην θιχτούν συμφέροντα προμηθευτών...!!!

      Κλασσική περίπτωση νεοελληνικής "τσακαλιάς".

      Δεν μπορώ να βρω το δημοσίευμα ρε γμτ...κάπου το είδα προχτές.

      • makis avatar
        makis @ tsilivithras 20/08/2010 23:20:26

        Από newsblog | Απριλίου 16, 2009 - 12:48 πμ - Δημοσιεύθηκε σε Γενικά Περιβάλλον Υγεία

        Γράφει το www.agroschannel.com :»|Μετά το Πάσχα αναμένεται η ένταξη στο πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων, του έργου καταπολέμησης κουνουπιών με βιολογικά σκευάσματα, στο νομό Ροδόπης. Η χρηματοδότηση για την καταπολέμηση των κουνουπιών σε επίπεδο περιφέρειας αγγίζει το 1 εκ ευρώ, αφορούν τους 4 νομούς της Ανατολικής Μακεδονίας-Θράκης, εκτός Δράμας και θα είναι για 2 χρόνια.
        Σημείωση NewsBlog.gr:Μετά το Πάσχα… θα ενταχθεί το έργο; Νωρίς είναι… Γιατί δεν περιμένουμε τον Οκτώβρη – Νοέμβρη, που θα έχουμε και… σίγουρα αποτελέσματα; Να φανταστεί κανείς, ότι ειδικά για φέτος υπάρχουν και τόσες προειδοποιήσεις για το περίφημο – πλέον – «κουνούπι – τίγρη»…

  4. laiki vasi avatar
    laiki vasi 20/08/2010 13:33:50

    Μετά την Ικαρία, τον Πόρο και την Πάρο ο πρωθυπουργός του μνημονίου βρίσκεται για ολιγοήμερες διακοπές στην Κρήτη!!! Μαζί με τον αδερφό του και το Σηφουνάκη! έλεος!!!

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ laiki vasi 20/08/2010 13:37:30

      Ξέχασες τη Σέριφο, όπου πήγε τον Ιούλιο και διέμεινε στο ξενοδοχείο "Ρίζες", χτισμένο πρόσφατα και παράνομα πάνω σε κορυφογραμμή, κατά παράβαση του σχετικού Προεδρικού Διατάγματος για τη δόμηση στο συγκεκριμένο νησί.
      Εκεί έχει και ο Παπακωνσταντίνου ένα "σπιτάκι", όπως είχε πει σε εκπομπή, μόνο που το σπιτάκι διαθέτει πισίνα και 5 τουλάχιστον δωμάτια, με το δικό του λουτρό το καθένα.
      Η πισίνα υπάρχει παρ' όλο που το "σπιτάκι" είναι δυο βήματα από ήσυχη παραλία.

      • Minnie avatar
        Minnie @ ΒΙΣ 20/08/2010 13:53:31

        Σιγα τωρα, καθε μεσος Ελληνας εχει ενα τετοιο "σπιτακι".
        Ζουλιαρη!

      • ανώνυμος avatar
        ανώνυμος @ ΒΙΣ 20/08/2010 14:03:42

        Θυμόσαστε τουε 7 καμπινάδες του Μητσοτάκη?

  5. laiki vasi avatar
    laiki vasi 20/08/2010 13:41:57

    Έχεις δίκιο. Δυστυχώς μπλέξαμε με την κυβέρνηση της Πάρου, Σερίφου, Ικαρίας, Πόρου και Κρήτης!

  6. Ολντ Τραφορντ avatar
    Ολντ Τραφορντ 20/08/2010 15:38:32

    Αγαπητή Ρούλα...

    What is this κρέας that you speak of?

  7. Ολντ Τραφορντ avatar
    Ολντ Τραφορντ 20/08/2010 15:42:13

    Εκεί που γέλασα πολύ με αυτή τη δίαιτα του ΓΑΠ ήταν που έβλεπα Αθηναίους τουρίστες με Χάρλεϋ να πιάνουν τα τραπεζάκια στις καφετέριες που ο καφές είχε ενα ευρώ, στη Σαλονίκη...

    Πιστεύω οτι μάλλον θα βρούν ενα λόγο να αναβάλουν την καθιερωμένη ομιλία του εκάστοτε Πρωθυπουργού στη ΔΕΘ για φέτο. Το πολύ πολύ μια υπερπτήση με ελικόπτερο πάνω απο τη πόλη κι εκεί πολύ διακριτικά..γιατί ποτέ δε ξέρεις..

  8. xx avatar
    xx 20/08/2010 18:20:18

    Ρούλα, ξέχασες την αποτοξίνωση!
    Μετά τις Κυκλάδες και Σαρωνικό, τώρα για αποτοξίνωση...Γούβες Ηρακλείου.
    και έπεται η συνέχεια.
    Η πολύ δουλειά τρώει τον αφέντη(πια δουλειά;)
    Δεν μιλάει κανείς, ενώ επί επάρατης ο ΚΚ θα είχε σταυρωθεί.

  9. Εύη avatar
    Εύη 23/11/2010 12:51:19

    Υπάρχει τρόπος να αδυνατίσω γρήγορα?