#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/11/2010 15:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δήμαρχοι Θεσσαλονίκης: και τζερτζελές να γίνεται



Ήμουνα νιος και γέρασα, αλλά ακόμη δεν κατάλαβα τι ρόλο παίζει ο εκάστοτε δήμαρχος Θεσσαλονίκης. Τι αρμοδιότητες έχει και αν έχει; Ο δήμαρχος μιας πόλης με σαράντα τόσες γειτονιές, που η κάθε μία αποτελεί ιδιαίτερο δήμο, τι ρόλο μπορεί να παίζει; Και γιατί να γίνεται τόσος ντόρος για το ποιος κάθεται στη συγκεκριμένη καρέκλα; Σιγά πια. Μήπως έχει καμιά αρμοδιότητα που δεν τη ξέρω; Απ`ότι γνωρίζω, και μπορεί να κάνω λάθος, τα πάρκα, οι δρόμοι, η παραλία, όλα όσα υπάγονται στα όρια του Δήμου, εμπίπτουν σε αρμοδιότητες άλλων υπηρεσιών, φορέων κλπ. Ο Δήμος απλά εισπράττει τα δημοτικά τέλη, και παρέχει υπηρεσίες αποκομιδής απορριμμάτων, ή μήπως κάνω λάθος; Σιγά δηλαδή τη θέση ευθύνης για την οποία σφάζονται παλικάρια και γέροντες. Ας δοθεί η υπηρεσία σκουπιδιών σε μια ιδιωτική εργολαβία, και τελειώσαμε. Να μας πει και μπράβο και το ΔΝΤ.

Από εκεί και πέρα, δεν μπορεί, κάτι θα συμβαίνει με τη θέση αυτή. Αλλιώς δεν εξηγείται πως ένας (από τον Πύργο Ηλείας νομίζω) που έγινε δήμαρχος Θεσσαλονίκης το 1986, κατέληξε υπερ-υπουργός του Μητσοτάκη και εσαεί Μακεδονάρχης!!! Τόση επιρροή είχε η θέση του δημάρχου; Και να πεις ότι έκανε κάτι για τη πόλη; Εκτός και αν κοιμάμαι όρθιος, το μόνο για το οποίο θα μείνει γνωστός, είναι η περιβόητη τρύπα που άνοιξε στο οδόστρωμα, επιμένοντας πως θα φτιάξει μετρό. Από τότε μέχρι τώρα, μέχρι και τα Γρεβενά κοντεύουν να φτιάξουν μετρό, η Θεσσαλονίκη όχι. Α, μη ξεχάσω, τα έβαλε και με το αστυνομικό κράτος του ΠΑΣΟΚ και του Αρκουδέα, προκειμένου να αποκτήσουμε ελεύθερη τηλεόραση και ραδιοφωνία, Τώρα τι σχέση έχουν οι αρμοδιότητες του δημάρχου Θεσσαλονίκης με την τηλεόραση ή με τις κεραίες στον (δήμο του )  Χορτιάτη, θεός και ψυχή του. Μάλιστα ίδρυσε και τον περίφημο τηλεοπτικό σταθμό του Δήμου, ο οποίος ως άλλο BBC, τον ακολουθούσε παντού προκειμένου να αποσπάσει κάποια βαρυσήμαντη δήλωσή του.  Από το πρωί μέχρι το βράδυ. Και να μη ξεχνάμε πως από αυτόν το σταθμό ξεπήδησε ο μέγιστος διασκεδαστής Κανάκης, αλλά  και η μεγάλη πολιτική ελπίδα του Έθνους, ο νεαρός  με το ξύλινο γεροντίστικο στυλάκι, ο  κος Γκιουλέκας ντε.

Και μπορεί ο Κούβελας  από δήμαρχος να κατέληξε υπουργός, όμως ο άλλος, ο μέχρι πρότινος,  ήταν ήδη υπουργός και αποφάσισε να γίνει δήμαρχος. Για να προσφέρει και αυτός. Όπου προσφορά θεωρείται η ίδρυση της «γαλάζιας» δημοτικής αστυνομίας (υπό τον θρυλικό σερίφη της), η οποία κυνηγά παπάκια και ι.χ. την ίδια ώρα που οι μαύροι έχουν καταλάβει τη μισή Θεσσαλονίκη απλώνοντας τη πραμάτεια τους ακόμη και μπροστά στο Λευκό Πύργο. Τους δε εμπόρους αυτοκινήτων που έχουν δέκα δέκα τα αμάξια τους επάνω στα πεζοδρόμια, η εν λόγω αστυνομία δεν τα βλέπει. Ούτε τα τραπεζοκαθίσματα που έχουν καταλάβει ακόμη και … τα μπαλκόνια των δημοτών.

Από τον Δήμο μας ξεκίνησε  τη πανελλήνια πολιτική του καριέρα και ο Ζορρό της τιβί, ο θρυλικός Πανίκας. Το ίδιο και ο Φασούλας, που μάλιστα εξελέγη με ρεκόρ ψήφων, πλην όμως δεν πάτησε ούτε σε ένα δημοτικό συμβούλιο, και με τη πρώτη ευκαιρία έφυγε στον ΟΣΦΠ και στον Πειραιά για να τρελαθούν οι Παοκτσήδες που έπιναν νερό στο όνομά του, αλλά και για να σώσει αυτοδιοικητικά το μεγάλο λιμάνι….

Άρα, μπορεί να μην υπάρχουν αρμοδιότητες, αλλά η θέση προσφέρεται για καριέρα και για τζερτζελέ.  Για αυτό και ο νέος δήμαρχος, ευθύς άμα τη αναλήψει των καθηκόντων του, θα αρχίσει λέει να χτίζει υπόγεια πάρκιγκ κάτω από ιστορικά μνημεία, και θα φτιάξει τζαμιά, θα οργανώσει συσσίτια, θα παίζει τσόντες στη τηλεόραση, θα παντρεύει άθεους, βουδιστές κλπ .κλπ κλπ. Τι νομίζατε δηλαδή; Με τα σκουπίδια θα ασχολούνταν; Ή με τα τριπλοπαρκαρισμένα IX; Τζερτζελές να γίνεται.

Strange Attractor

ΣΧΟΛΙΑ

  1. loretta avatar
    loretta 20/11/2010 16:19:05

    http://taxalia.blogspot.com/2010/11/blog-post_8126.html

    ας ριξουν μια ματια .....ολοι οι...ενδιαφερομενοι και πανω απολα ο ΓΑΠ...ο ΠΡΟΠΟ....Ο Καμινης και ο Μπουταρης....και ολοι αυτοι που με ελαφρια την καρδια ....δινουν ελληνικη γη.

    • vardarskian avatar
      vardarskian @ loretta 21/11/2010 20:20:12

      "Αλλά έχω μια απορία: το σπίτι του Σεφέρη, που είναι έξω από τη Σμύρνη, στα Βουρλά, οι Τούρκοι το αναπαλαίωσαν, το έκαναν καινούργιο και μετονόμασαν και τον δρόμο που περνάει μπροστά του"

      Γ. Μπουτάρης, ΕΘΝΟΣ 21 Νοε 2010

      Τι Κεμάλ, τι Σεφέρης

  2. Στέργιος avatar
    Στέργιος 20/11/2010 16:22:23

    Να αγιάσουν τα δάχτυλά σου που έγραψαν αυτό το κείμενο, Αττράκτορα!

  3. lazaros avatar
    lazaros 20/11/2010 16:36:09

    η αληθεια ειναι πως ειναι φοβερο να βλεπεις την τσιμισκη να μετατρεπεται σε ενα ατελειωτο τσαντηρι μαιμου τσαντας και ρολογιου...
    το εχω παρατηρησει και στην Αθηνα...το σωσε γινεται και εκει...στην Αθηνα μαλιστα λυπηθηκα που εβλεπα κουκλιστικα νεοκλασικα κατω απο την ακροπολη τα λιγα που μειναν στην πολη μεσα στην μουτζουρα απο χουλιγκανους και τον καθε πικραμενο...
    τραγικο...και ρωτας κανετε που κανετε ενα σωρο διορισμους,πως γινεται να μην τους βαζετε στα φιλετα της πολης?αφηστε εμας εμας μας εχετε γραμμενους...ερχεται ενας τουριστας βλεπει αυτο το χαλι στο κεντρο της πολης και στην αθηνα...τι θα πει?να ξαναρθω και το επομενο καλοκαιρι να μην ξεχασω?
    ασε πια η καθαριοτητα

    υς:βεβαια η Αθηνα ειναι ουσιαστικα μια νεκρη πολη στο κεντρο της.Αφου καποιοι δρομοι της ειναι τελειως απροσπελαστοι λογω εγκληματικοτητας...

    • lazaros avatar
      lazaros @ lazaros 20/11/2010 16:38:11

      εχουν λιγες αρμοδιοτητες οι Δημαρχοι,αλλα ουτε γι αυτες κανουν κατι...υπαρχουν και εξαιρεσεις π.χ δημος συκεων νομιζω ειναι σε πολυ καλη κατασταση .Και στα οικονομικα του και στην καθαριοτητα κτλΑδιαφορο αν ειναι πασοκος ο δημαρχος τους.Το σωστο να λεγεται

    • vardarskian avatar
      vardarskian @ lazaros 20/11/2010 22:12:13

      ε, όχι και κατειλλημένη η Τσιμισκή... έχετε κατηφορίσει ποτέ προς Αθήνα μεριά; και δόξα τω Θεώ να λέμε!

  4. effie B. avatar
    effie B. 20/11/2010 17:38:13

    Strange,
    εχεις ρεντα σημερα. Απο το καλο στο καλυτερο!!!!!!!!!!
    Εγραψες παλι!!!!!!!!!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ effie B. 21/11/2010 02:19:39

      Μερσί μποκού μαντάμ.

  5. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 20/11/2010 19:01:00

    Φίλε Strange Attractor άλλαξαν όλα αυτά και δεν ξέρουν που έχουν μπλέξει, διάβασε όχι όλο το νόμο αλλά αν βαριέσαι μόνο το άρθρο 97 του ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΗ και ...γέλα...
    Όπως είναι η χώρα, μόνο ηλίθιοι πάνε για Δήμαρχοι...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Ο Ιθαγενής 20/11/2010 20:07:11

      Όχι μόνο ηλίθιοι, αλλά και όσοι γουστάρουν τζερτζελέ! Ο Πανίκας απέκτησε άξιο αντίπαλο. Θα πέσει πολύ γέλιο.

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Strange Attractor 20/11/2010 20:23:25

        Δεν ξέρουν που έμπλεξαν, διάβασε τι αρμοδιότητες έως 31/12/2012...
        Τμήματα και αρμοδιότητες:

        α) Προγραμματισμού και Ανάπτυξης
        β) Οικονομική υπηρεσία
        γ) Τεχνική υπηρεσία
        δ) Τεχνολογίας, Πληροφορικής και Επικοινωνιών
        ε) Διαφάνειας
        στ) Νομικής υποστήριξης
        ζ) Διοίκησης – Διαχείρισης ανθρώπινου δυναμικού
        η) Άσκησης Κοινωνικής Πολιτικής και Πολιτικών Ισότη-
        τας των Φύλων
        θ) Περιβάλλοντος – Πολιτικής Προστασίας
        ι) Παιδείας, Πολιτισμού, Αθλητισμού, Νέας Γενιάς και
        ια) Γεωργίας, Κτηνοτροφίας και Αλιείας, εφόσον α-
        σκούνται αντίστοιχες αρμοδιότητες.

        ...και όλα αυτά θα μεταφερθούν από τη Κεντρική Κυβέρνηση να το θυμάσαι.

  6. παγωτατζής avatar
    παγωτατζής 20/11/2010 20:29:34

    Θα διαφωνήσω:
    Strange, δεν ανέφερες καθόλου τούς εορταστικούς στολισμούς και τίς εορταστικές ατραξιόν στίς αρμοδιότητες τού Δήμου.
    Η παραλιακή βόλτα βράδυ καλοκαιράκι , είναι κλασσική ατραξιόν, αντάξια όποιας Διεθνούπολης ,χωρίς πολλούς πολλούς κινδύνους έτι. Μαλλί γριάς , καντίνες, ζωγράφοι -προσωπογράφοι και όλα τα σχετικά έχουν Παριζιάνικο αέρα,φέρουν κάτι σαν παρόχθιο Σηκουάνα .Λίγο είνα;
    Μαζί με κάποιες αναπαλαιώσεις-γιοφύρια τής Αρτας- κτιρίων,και κάτι μεταμοντέρνου τύπου πάρκα παραλιακής, εξαντλούνται τά όριά τους.

    Αλλά δεν φταίνε αυτοί (μόνον),για τό ότι πολλά τμήματα τού Δήμου ανήκουν σε διάφορους άλλους φορείς, και Οργανισμούς Δημοσίου ή μή.
    Τζερτζελές Ελληνικός λέμε...
    Εδώ την κάνανε πολιτιστική πρωτεύουσα της Ευρώπης και ρίξανε λεφτα(:!), εδώ είχαν Θεσσαλονικιό υπουργό Πολιτισμού,ύπουργό Εθνικής Αμυνας, και τόσους άλλους κομματικά ισχυρούς της κεντρικής πολιτικής σκηνής τζερτζελέδες, θά εμεναν οι Δήμαρχοι πίσω;;
    Και οί συντνειάζοντες μαζί στόν ίδιο τζερτζελέδικο χορό,να δένει ή εθιμική πολιτική κουλτούρα.

    Πάντα τζερτζελές να γίνεται. Είναι τό χρώμα της πόλης,γιατί να αλλάζουμε Δημάρχους να το χαλάσουμε;

  7. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 20/11/2010 20:36:00

    Μια φορά μόνο πήγα σε πανηγυρτζίδικη εκδήλωση του Δήμου στην πλ. Αριστοτέλους και δεν μιλούσε κανένας ελληνικά! Σαν να μεταφέρθηκα ξαφνικά στο Μπακού! Κάτι σαν twilight zone...

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/11/2010 20:54:09

    ο Μπουταρης πρωθυπουργος! ΤΕΛΟΣ.- ;)

    ΠΠ

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/11/2010 21:26:03

      Μαζί σου στόν αγώνα ΠΠ !!

  9. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 20/11/2010 21:17:22

    Άν είχα λεφτά και εξουσία, θ' αγόραζα δύο εισιτήρια, θά 'κλεινα τα σχετικά ξενοδοχεία, και θα στελνα τους νέους δημάρχους, Αθηνών, Θεσσαλονίκης και Πειραιά περιοδεία σε 3 πόλεις: Στοκχόλμη, Αμβούργο, Μπιλμπάο. Με μιά εντολή: "Δείτε, ρουφήξτε εικόνες, σχέδια και προτάσεις, και ΜΙΜΗΘΕΙΤΕ. Ξεπατικώστε, χωρίς πολλή σκέψη. Και γυρίστε πίσω, και μετά το Γενάρη, εφαρμόστε, στα πλαίσια των εξουσιών σας. Μιμητικά, χωρίς πολλή σκέψη. Στο τέλος της θητείας σας θα κριθείτε".
    Τα λοιπά είναι αέρας κοπανιστός.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Ο Θείος 20/11/2010 21:22:44

      Λες να μην έχουν πάει; Δεκάδες φορές; Με έξοδα αλλονών μάλιστα.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Strange Attractor 20/11/2010 21:25:11

        Έχουν πάει, αλλά με δεμένα μάτια. Και βουλοκέρι στ' αυτιά. Αλλοιώς δεν εξηγείται.

        • Φαινότυπος avatar
          Φαινότυπος @ Ο Θείος 20/11/2010 21:31:38

          Όταν οι δημαρχαίοι πηγαίνουν στας Ευρώπας το μόνο που τους απασχολεί είναι να εντοπίσουν ελληνική ταβέρνα σε περίμετρο 100 χιλιομέτρων για να τρώνε τα βράδυα κοψίδια.

  10. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 20/11/2010 21:24:13

    Όλη αυτή η στάση που κρατούν οι δήμαρχοι των μεγάλων πόλεών μας εδώ και δεκαετίες, βοηθούσης ενθέρμως και της κεντρικής κυβέρνησης φυσικά, έκανε τις πόλεις να μοιάζουν οικιστικά και κυκλοφοριακά με Μεσανατολικές και όχι ευρωπαικές.
    Μη πω για σκουπίδια ή πράσινο, δεν χρειάζεται.
    Φυσικά, ΠΑΣΟΚοι και ΝΔκράτες έκαναν (ή δεν έκαναν) τα ίδια.
    Άς πάνε στο Μπιλμπαο και Στοκχόλμη λοιπόν, για ξεπατίκωμα ιδεών, το Αμμάν και το Κάιρο το εμπέδωσαν καλά.

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ Ο Θείος 20/11/2010 21:30:33

      Μέ τόσες πληρωμένες επισκέψεις σε πόλεις ανα τον κόσμο ,έχουν μια συγκεχυμμένη εικόνα. Κοινώς έχουν χάσει τόν μπούσουλα...

  11. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 20/11/2010 22:31:45

    Τα πάντα είναι θέμα οπτικής γωνίας. Την πιό σωστή οπτική γωνία για την Θεσσαλονίκη την διατύπωσε ένας ο οποίος δεν ήταν σαλονικιός. Μεγάλη ανακάλυψη πριν πολλά χρόνια αυτό το ποίημα για μένα:

    "Της Σαλονίκης μοναχά της πρέπει το καράβι.
    Να μην τολμήσεις να τη δεις ποτέ από τη στεριά.
    Κι αν κάποια στην Καλαμαριά πουκάμισο μου ράβει,
    Μπορεί να 'ρθω απ' τα πέλαγα με τη φυρονεριά."