06/05/2010 20:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δήλωση του Βουλευτή Αττικής Βασίλη Οικονόμου

Έχοντας πλήρη τη συναίσθηση της ευθύνης που μου αναλογεί ως εκπρόσωπος των πολιτών της Αττικής στο Ελληνικό Κοινοβούλιο, κατανοώντας την δύσκολη θέση στην οποία βρίσκεται η χώρα, έχοντας γνώση του δύσκολου αγώνα που δίνει καθημερινά ο Πρόεδρος και η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ, εκφράζω με την ψήφο μου την αγανάκτησή μου για το γεγονός ότι τα επερχόμενα μέτρα που επιβλήθηκαν από μηχανισμούς που συμμετείχαν ενεργά στην κατακρήμνιση της ελληνικής οικονομίας ή ανέχτηκαν σιωπηρώς τα κερδοσκοπικά παιχνίδια σε βάρος της χώρας μας,
ζητούν σήμερα από τον ελληνικό λαό να δεχτεί την μετατροπή της Ελλάδας σε μια τριτοκοσμική χώρα. Ζητούν την κατάργηση βασικών εργασιακών δικαιωμάτων, την υποχώρηση του βιοτικού επιπέδου του λαού και την καταστροφή της μεσαίας τάξης. Δηλώνω ότι θα παραμείνω εκπρόσωπος του λαού της Αττικής στο Κοινοβούλιο, ότι θα συνεχίσω να υποστηρίζω κάθε θέση και νόμο της κυβέρνησης που θα συμβάλλει στην αναδιανομή του εισοδήματος, στην εξασφάλιση ενός κράτους δικαίου, στην επαναφορά της κοινωνικής δικαιοσύνης και στην αναζήτηση ενός
νέου μοντέλου οικονομικής ανάπτυξης που θα σέβεται και θα υπηρετεί πρώτα τον άνθρωπο και μετά τους αριθμούς, δηλαδή σε όλα αυτά που προεκλογικά είχε δεσμευτεί το ΠΑΣΟΚ ότι θα υλοποιήσει.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 06/05/2010 20:16:40

    ΕΥΓΕ, ΕΥΓΕ, ΕΥΓΕ

  2. Orestios avatar
    Orestios 06/05/2010 20:20:45

    Πω πω φτύσιμο!!!!!!

  3. ΜΙΧΑΣ ΝΙΚΟΣ avatar
    ΜΙΧΑΣ ΝΙΚΟΣ 06/05/2010 20:23:38

    μπραβο

  4. Μιχάλης avatar
    Μιχάλης 06/05/2010 20:40:43

    Αν «τα επερχόμενα μέτρα που επεβλήθησαν από μηχανισμούς που συμμετείχαν ενεργά στην κατακρήμνιση της ελληνικής οικονομίας ή ανέχτηκαν σιωπηρώς τα κερδοσκοπικά παιχνίδια σε βάρος της χώρας μας, και ζητούν σήμερα από τον ελληνικό λαό να δεχτεί την μετατροπή της Ελλάδας σε μια τριτοκοσμική χώρα», δεν βρίσκουν σύμφωνο τον πρόεδρο του ΠΑΣΟΚ, δεν έπρεπε να τα προτείνει προς ψήφιση στη Βουλή, αλλά να καλέσει σε πανστρατιά όλους τους Έλληνες να βοηθήσουν (ή και να το επιβάλλει-με αναγκαστικό εσωτερικό δανεισμό-επώδυνο όχι όμως με τις δεσμεύσεις του ΔΝΤ), ώστε να μην έχουμε την «κατάργηση βασικών εργασιακών δικαιωμάτων, την υποχώρηση του βιοτικού επιπέδου του λαού και την καταστροφή της μεσαίας τάξης». Απλά πράγματα κ. Οικονόμου!

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 06/05/2010 20:41:32

    τουλάχιστον ξεκάθαρη η τοποθέτησή του

  6. sovokai avatar
    sovokai 06/05/2010 20:47:43

    βαζει υποθήκη για το μέλλον του

  7. Ηλίας avatar
    Ηλίας 06/05/2010 20:54:07

    ΜΠΡΑΒΟ.

  8. Ηλίας avatar
    Ηλίας 06/05/2010 20:55:34

    Δήλωση Δημαρά:

    «Δηλώνω παρών στις γενεές των συγγενών αλλά και των άλλων συν-Ελλήνων, που έχουν την ίδια κοινωνική καταγωγή με μένα. Δηλώνω παρών στη μάνα μου και τον πατέρα μου, που με γέννησαν και με μεγάλωσαν αγωνιζόμενοι κάθε μέρα και νύχτα για να υπερασπιστώ την αξιοπρέπεια, την τιμή και το δικαίωμα των απλών ανθρώπων στη ζωή…»

    Ο Γ. Δημαράς δηλώνει την πίστη του ότι η Ιστορία δεν γράφεται μόνο με τις σοφίες των τεχνοκρατών, αλλά πρωτίστως με το συναίσθημα, τον ηρωισμό και την αυτοθυσία των απλών ανθρώπων. Εκτιμά ότι, αυτή την κρίσιμη στιγμή για την χώρα μας, η ανάγκη διαφύλαξης του αγαθού της κοινοβουλευτικής δημοκρατίας υπαγορεύει πρωτίστως άμεση κάθαρση του πολιτικού συστήματος και αυτών που το συνθέτουν…».

    Ο Γ. Δημαράς καταθέτει την πρόταση όσοι εκ του νόμου υποχρεούνται (εντός και εκτός Βουλής) να καταθέτουν «πόθεν έσχες», αυτό να διερευνηθεί επισταμένως σε βάθος 25ετίας και τα όποια περιουσιακά αποκτήματα δεν μπορούν να δικαιολογηθούν, να αποδίδονται με δήμευση στο Δημόσιο.

  9. Προφήτης avatar
    Προφήτης 06/05/2010 20:55:58

    Στον Χ''νικολάου ήταν χεσμ.ένος. Όχι "σαν". Κανονικά.
    Ούτε να μιλήσει δε μπορούσε.
    Ένας πωλητής σε λαϊκή αγορά έχει 130 φορές περισσότερη ψυχή.

    Ψέλλισε ότι το κράτος κατασπαταλά πόρους και τώρα που μιλάμε, ενώ ζητά από τους πολίτες θυσίες. Σωστό. Αλλά πώς ξεκίνησε;

    Αυτό το δείγμα ανθρώπου κατασκεύασε η πασοκοκρατία.
    Άβουλους, μικρούς, καισαρίσκους, έρμαια ηγεμόνων.

    Μα

    • Orestios avatar
      Orestios @ Προφήτης 06/05/2010 21:00:15

      Αντιθέτως η Κανέλλη έκανε σκόνη Πρετεντέρη και Τσίμα.
      Τους εκτέλεσε κανονικά. Παραμιλούσαν.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Προφήτης 06/05/2010 23:57:24

      Προφήτη, το "ούτε να μιλήσει δεν μπορούσε" συνοδεύει τον εν λόγω από τα (κομματικά) γενοφάσκια του. Ένας δυσλεκτικός τελειόφοιτος ΤΕΦΑΑ ήταν, που οι συγκυρίες το έφεραν και έγινε αναπληρωτής γραμματέας της νεολαίας στο κόμμα του, όταν η νεολαία αντιστρατευόταν το Σημίτη. Εντάξει, του αξίζει εν μέρει έπαινος για τη σημερινή του στάση, αλλά ας μην τον αναγορεύουν κάποιοι και σε... σύμβολο αντίστασης!

    • πολίτης avatar
      πολίτης @ Προφήτης 07/05/2010 01:11:54

      Τον άκουσα κι εγώ και ήταν πράγματι μπερδεμένος, αλλά πάντως βρήκε το θάρρος να κάνει αυτό που πίστευε σωστό. Κάποιοι άλλοι "μάγκες" στο ΠΑΣΟΚ, έβαλαν την ουρά στα σκέλια και υποστήριξαν το δικαίωμά τους στο όνειρο της εξουσίας.

  10. Προφήτης avatar
    Προφήτης 06/05/2010 21:00:41

    Μακριά από οξυδερκή ανάλυση της πολιτικής πραγματικότητας
    Εννοώ τον Οικονόμου.

    Αν αυτοί οι άνθρωποι είναι βουλευτές, δηλαδή αντιπρόσωποι του Έθνους, δηλαδή πολιτική ηγεσία της χώρας, μην ψάχνετε για τα αίτια της κακοδαιμονίας.
    Μεταναστεύστε.

    • Ηλίας avatar
      Ηλίας @ Προφήτης 06/05/2010 21:04:06

      Έχεις ακούσει πολιτική ανάλυση από Μίλτο Βαρβιτσιώτη; Ο ορισμός του φελού. Τουλάχιστον ο πασόκος έδειξε @@ και αποστασιοποιήθηκε. Ο Μίλτος περιμένει από τον μπαμπάκα να μάθει τι θα κάνει και από την ντορίτα το πότε θα το κάνει.

    • Αγανάκτηση avatar
      Αγανάκτηση @ Προφήτης 07/05/2010 04:06:15

      Μπορεί να μην είναι οξυδερκής αλλά γενικά είναι καλό παιδί και από λαϊκή οικογένεια. Και τελικά όντως έδειξε ότι έχει αρχ...

      Εαν είναι να ξεχωρίσεις καθαρούς στο ΠΑΣΟΚ σίγουρα είναι μέσα σε αυτούς.

  11. killer avatar
    killer 06/05/2010 21:18:11

    Μπράβο ρε Βασίλη !!!
    Απέδειξες ότι έχεις κότσια !!!!

  12. Προφήτης avatar
    Προφήτης 06/05/2010 21:26:27

    Ποιος ασχολείται με τον αλκοολικό ;

  13. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 07/05/2010 03:04:51

    Η εκδίκηση του αρβανίτη είναι σκληρή.

    Εμ κι αυτός ο ΓΑΠ συνήθειες. Μόνο στους φίλους από το γυμναστηριο να δίνει υπουργεία ο αχάριστος...