19/05/2009 20:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δέχτηκαν Τούρκο στρατηγό στη Λάρισα !!!

Για να κλείσουν, λέει, τη μακροχρόνια εκκρεμότητα, δέχτηκαν την εγκατάσταση Τούρκου Πτέραρχου, ως, εκ περιτροπής, Διοικητή στο Νατοϊκό Στρατηγείο της Λάρισας ! ΄Ένα ζήτημα που δεν το έκλεινε, μ΄ αυτό τον τρόπο καμιά ελληνική Κυβέρνηση, βρέθηκε η σημερινή να το «τακτοποιήσει». Όπως αναφέρει και η ... τουρκική Χουριέτ, το στρατιωτικό αεροδρόμιο της Λάρισας είναι στρατηγικής σημασίας για τις σχέσεις Ελλάδας - Τουρκίας, αφού από εκεί απογειώνονται ελληνικά αεροσκάφη, που αναχαιτίζουν τα τουρκικά μαχητικά στο Αιγαίο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 19/05/2009 20:45:59

    Οι ουρανοί είναι δικοί μας... ή μήπως δικοί τους; Ή μισοί μισοί; Who knows? Who cares? Dora? Μπάααα...

  2. ange-ta avatar
    ange-ta 19/05/2009 20:52:42

    Να δούμε τι άλλο θα καταφέρει αυτη η κυβέρνηση!!

    Δεν το πιστεύω, μα την αλήθεια.

    Σε λίγο θα ζητησουν να βάλουν και τοποτηρητη στην ελληνική Βουλή, ΟΙ Τούρκοι!

    Αλλα προσέχτε του λόγους των ΠΑΣΟΚ - ΝΔ, η λέξη εθνικά συμφέροντα δεν υπάρχει.

    Και κάτι ακόμα:

    Εχτές στην ψηφοφορία των 3 τελικών μεγάλων Ελλήνων, η πρώην υπουργός παιδείας και θρησκευμάτων δηλώνει χωρίς να ντρέπεται:

    Δεν μπορώ να ψηφίσω εναν στρατηλάτη για τον πιο μεγάλο Ελληνα. Ο Κολοκοτρώνης, που χάριν αυτού η κυρά Γιαννάκου είναι ελεύθερη, έχει γι αυτην μικρότερη αξία απο ένα γιατρό τετάρτης κατηγορίας!!

    Ε, σήμερα το λέω απο το πρωϊ

    ΑΥΤΗ ΕΙΝΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ!!!

  3. Κανένας avatar
    Κανένας 19/05/2009 21:09:36

    Array

  4. g avatar
    g 19/05/2009 21:38:26

    Μεϊμαράκης ο δούλος.

  5. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 19/05/2009 21:44:46

    Πώς τον είπαμε; πατριωτικό φιλελευθερισμό;

  6. ατακτος avatar
    ατακτος 19/05/2009 21:51:09

    Κάντε το σταυρό σας που δεν τον πήγαν στην Ραφήνα η Καλαμάτα

  7. o Μήτσος avatar
    o Μήτσος 19/05/2009 22:02:24

    Μην κάνετε σαν παρθένες! Στο ΝΑΤΟ είμαστε, στο ΝΑΤΟ είναι η Τουρκία. Δεν ήρθε κανένας αρειανός για να σας φαίνεται τόσο περιεργο. Και το Πασόκ ήθελε ΝΑΤΟ και η ΝΔ. Οπότε τι ψάχνουμε τώρα.

    @2 γιατί ντε και καλά στρατηλάτη να ψηφίσει; Έχουμε τον Σωκράτη, τον Πυθαγόρα, τον Ιπποκράτη.

  8. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 19/05/2009 22:03:06

    @strange attractor 1
    Δεν είναι ούτε δικοί μας, ούτε δικοί τους. Ανήκουν στις ΗΠΑ με τις οποίες είμαστε συγγενείς πολιτιστικά. Ευτυχώς που δεν ανήκουν στους Ταλιμπάν, με τους οποίους δεν έχουμε πολιτιστική συγγένεια. Αλλά αυτοί δεν έχουν αεροπορία και μόνο μέσω του Αλάχ παρεμβαίνουν στους ουρανούς.

    @ange-ta 2
    Στη Γιαννάκου φορτώσανε τη ρεπούση, αλλά η Μαριέττα έχει Κολοκοτρωναίικη τρέλλα και θα το αποδείξει.

    @κανένας 3
    Έκανες το σοφότερο σχόλιο

    @g 4
    Δεν είναι από πλούσια οικογένεια, γι αυτό τα κάνει αυτά.

    @αγανάκτηση 5
    Όχι, νατοϊκό βαυκαλισμό το είπαμε. Αλλά με την ομάδα Ερντογκάν στην κυβέρνηση το βήμα αυτό έχει και την αθέατη πλευρά.

  9. g avatar
    g 19/05/2009 22:04:45

    Φυσικά και δεν είναι. Ένας ψωμόλυσσας είναι και του φαίνεται.

  10. Ο Φυγάς avatar
    Ο Φυγάς 19/05/2009 22:07:40

    Μου φαίνεται ότι έχουν περάσει εκατό είκοσι χρόνια από τότε που η Λάρισα είχε τούρκο διοικητή. Κάποιοι έδωσαν τη ζωή τους για να μην έχουν τούρκο διοικητή. Θα ήταν μάλλον κάποιοι γελαστοί και γελασμένοι.

  11. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 19/05/2009 22:10:46

    @άτακτος 6
    Άλλαι μεν βουλαί ανθρώπων, άλλα δε Θεός κελεύει. Από Εξαπτέρυγα πάνε καλά όλοι. Στα υπόλοιπα δεν επαρκούν.

    @ο Μήτσος 7
    Είμαι ήδη οπαδός σου. Κάποιοι κάνουν αγώνα ενάντια στην δικτατορία του αυτονόητου. Εσύ πασχίζεις για τα αυτονόητα.

  12. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 19/05/2009 22:13:38

    @g 9
    Είμαι ιδιοκτήτης περιπτέρου στα Κάτω Πατήσια. Μήπως έχεις καμιά θειά σε ηλικία παντρειάς; Θα σου φέρνω και γαλατάκι ορμονικό που δεν θα μυρίζει στάνη.

  13. o Μήτσος avatar
    o Μήτσος 19/05/2009 22:16:14

    @11 και εγώ είμαι δικός σου οπαδός. Χωρίς πλάκα! Sorry αν γίνομαι λίγο κυνικός αλλά κοντέβω να καραφλιάσω με αυτά που διαβάζω....

  14. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 19/05/2009 22:16:36

    @Ο Φυγάς 10
    Τότε σωστά έπραξαν. Τώρα θα δώσουμε την ζωή μας όταν πρέπει και για αυτά που πρέπει.

  15. Νἰκος avatar
    Νἰκος 19/05/2009 22:28:26

    Ειπαμε, θα σας (ξανα)κυβερνησουν τα απεναντι καρντασια, βημα-βημα, ανεπαισθητως που ελεγε ο Αλεξανδρινος. Για σκεφτειτε τωρα, με αναχρονισμους περι "πατριδας, συνορων" και τετοιες μπουρδες θα σχολουνται οι της αλιτ τωρα; Εδω εχει μασες (της ΕΕ) το πραμα με ξερονησια θα ασχολουνται;

  16. thanos avatar
    thanos 19/05/2009 22:33:57

    Παρακαλω, ο Ορεστιος να κανει φυλλο φτερο το "Résumé" του Τουρκου πτεραρχου.

  17. Ο Φυγάς avatar
    Ο Φυγάς 19/05/2009 22:38:58

    @Μποτίλια στο πέλαγος
    Για οριοθέτησέ μου αυτά τα πρέπει.

  18. o Μήτσος avatar
    o Μήτσος 19/05/2009 22:49:28

    @16 ο Καλεντερίδης θα ξέρει αλλά και ο Νεοκλής Σαρής θα σας πει για τον ψυχισμό του.

  19. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 19/05/2009 23:29:08

    "Όσο και να αντιπαθούμε τους Αμερικανούς (για πάμπολλους λόγους και αιτίες), δεν παύουμε να είμαστε φυλετικά, πολιτισμικά, κλπ. σε αυτή τη συγκεκριμένη ιστορικο κοινωνικο πολιτική φάση που διανύουμε ως Έθνος ή φυλή ή δεν ξέρω και`γω τι, πιο κοντά σε αυτούς παρά στους αλαφιασμένους μισαλλόδοξους μουσουλμάνους οι οποίοι, ειρήσθω εν παρόδω, θα έπαιρναν το μέρος της Τουρκίας αβλεπί σε οποιαδήποτε πολεμική σύγκρουση μας μαζί της."

    @8 Μποτίλια (που ψοφάς τελευταία για παρεξήγηση), τι το μεμπτό βρίσκεις στο παραπάνω σχόλιο που ανήκει σε άλλο βέβαια ποστ αλλά εσύ το ειρωνεύεσαι;

  20. o Μήτσος avatar
    o Μήτσος 19/05/2009 23:33:15

    @19 να πας στο press-gr να τα χώνεις και να τη βρίσκεις!

  21. o Μήτσος avatar
    o Μήτσος 19/05/2009 23:34:19

    oops! βγάλτο και το 20 γιατί δεν πήγαινε για εκεί...

  22. Νἰκος avatar
    Νἰκος 19/05/2009 23:38:34

    Α ρε Μητσο, oops! ελεγες και στο χωριο σου. Ευτυχως μας τα λες και Αγγλικα και σε καταλαβαινουμε.

  23. o Μήτσος avatar
    o Μήτσος 19/05/2009 23:46:12

    @22 και ο Μήτσος έχει ένα lower....

    αλλά το θέμα είναι ότι υπήρχε ένα υβριστικό μήνυμα στην θέση 19, από κάποιον πορωμένο, το οποίο "αυτοκαταστράφηκε", χάλασε η αρίθμηση έμεινε το @20 να δείχνει στο αμέσως επόμενο για το οποίο δεν προωριζότανε.

    Ελπίζω να μην έχει φύγει το @20 εντωμεταξύ γιατί θα γίνουν όλα ασύνδετα...

  24. KK avatar
    KK 19/05/2009 23:50:27

    ...άλλη μια συγκλονιστική μεταρρύθμιση του Καταλληλότερου. Enjoy!

  25. parsifal avatar
    parsifal 20/05/2009 00:03:07

    Ψυχραιμία ! Ο Μογγόλος πτέραρχος θα ασχολείται με διαδικασίες ΝΑΤΟ και φυσικά οχι με τις αναχαιτίσεις που γίνονται με διαδικασίες εθνικές, με χρήση κωδικών και δικτύων ΕΤΝΑ και οχι ΝΑΤΟ (Cosmic). Τι παραπάνω σημαίνει αυτό απο την στιγμή που συμμετέχουμε στην Συμμαχία, οι χειρισταί συμμετέχουν απο κοινού σε ασκήσεις (πχ Red Flag στις ΗΠΑ...) και οι φρεγάτες περιπολούν μαζί στην Μεσόγειο, στην Σομαλία και αλλού ?

  26. chr avatar
    chr 20/05/2009 00:13:48

    mwre bravo h marieta...
    den ths arese o kolokotrwnhs...
    ellhnes politikoi..
    o enas pio nerd ap ton allo einai..
    katarameno kolonaki k vp. k ypermorfwsh...

  27. Καραμήτρος avatar
    Καραμήτρος 20/05/2009 00:30:25

    @26 (αν και δεν απαντώ σε γκρήκλις συνήθως)

    Κανένα πρόβλημα με τον Παπ.
    Όμως η αλλεργία των χθεσινών καλεσμένωνε του ΣΚΑΙ στους έλληνες στρατηγούς σήμαινε:
    Ποτέ πιά κανέναν πόλεμο, ότι κι αν κρίνεται απ'αυτόν, πάνω απ'όλα η επιβίωση και η αστική ευζωία ...

  28. Κανένας avatar
    Κανένας 20/05/2009 01:34:11

    Factor, γιατί έσβησες το σχόλιό μου #3;

  29. Lavazza avatar
    Lavazza 20/05/2009 02:37:21

    Tον στρατηγό τον έφερε το ΝΑΤΟ κι όχι η Ντόρα όπως ωρύονται οι Πασόκοι.

    Για να δεχτούν οι Τούρκοι Δανό γενικό γραμματέα επέβαλλαν (μαζί με τους Αμερικάνους) τον δικό τους στρατηγό ο οποίος μοιραία κάθεται στη Λαρισα οπου είναι και το στρατηγείο του ΝΑΤΟ.

    Άκου, τόν έφερε η Ντόρα...

    Χίλια μύρια πράγματα της επιρίπτω της Ντόρας αλλά την "Τουρκολαγνεία" που είχε ο Γιωργάκης ως Υπουργός Εξωτερικών δεν την έχει ξεπεράσει...

  30. zaza avatar
    zaza 20/05/2009 03:04:24

    @parsifal & Lavazza
    αααμ εεετσι! πεστε το μας να το καταλάβουμε δηλ. τόσο χρόνια που δεν δεχόταν καμία ελληνική κυβέρνηση Τούρκο στρατηγό στη Λάρισα ήταν επειδή δεν είχαν την δική σας πληροφόριση και διάυγια στο θέμα.
    Lavazza ο Γιωργάκης μπορεί να χόρεψε ένα ζεμπέκικο αλλά την εχωσε την Κύπρο στην ΕΕ χωρίς αντάλλαγμα, ο Κωστάκης που κουμπάριασε και προσκύνησε και το μνημείο του Κεμάλ και η χαζοχαρούμενη Ντορίτσα υλοποιούν την 'Τουρκολαγνία-Οθωμανικό' σε πράξη??? Μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι καρντάσι μου

  31. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 20/05/2009 03:11:32

    @Φυγάς 17
    Στην προσφορά της ζωής δεν συμβάλει η αφηρημένη οριοθέτηση κάποιας δεοντολογίας, αλλά η αδιάληπτη υπόμνηση της αναγκαίας ετοιμότητας για τον θάνατο.

    @strange attractor 19
    Τίποτε μεπτό δεν βρίσκω στο παραπάνω σχόλιο. Απλά στο επαναφέρω, για να σου υπενθυμίσω ότι οι ουρανοί ανήκουν εκεί που προσβλέπουμε και διατηρούμε συγκεκριμένου τύπου δεσμούς.
    Όσο αφορά το ότι ψοφάω για παρεξήγηση τελευταία, άσε με να ψοφάω. Η παρεξήγηση προϋποθέτει δυο. Όσο απουσιάζει ο δεύτερος, ο εριστικός αυτοαναλώνεται άσκοπα και εκτίθεται.

  32. Νίκος avatar
    Νίκος 20/05/2009 05:53:01

    @zaza #30, λαθος πληροφοριες εχεις. την κυπρο εβαλε στην ΕΕ ο αειμνηστος Κρανιδιωτης. ο ΓΑΠ ασχολουνταν με υψηλη πολιτικη ζεμπεκιων.

  33. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 20/05/2009 12:06:38

    Σημερα ακουσα σε καποιο ραδιο, την Κυρα Αδαμ,(το Κυρα,δεν ξερω πως γραφεται),να λεει,οτι η συμφωνια για την εγκατασταση του Τουρκου,εχει υπογραφει το 2003,επι Παπαντωνιου Υπουργου,αλλα δεν ειχε υλοποιηθει.

  34. Κανένας avatar
    Κανένας 20/05/2009 13:41:44

    Άλλο ένα κατόρθωμα της εθνικοφρόνου Δεξιάς. Αυτά να τα βλέπετε όσοι τσιμπάτε με τις υποκριτικές κραυγές των εθνοκάπηλων και των πατριδέμπορων. Η Δεξιά ήταν πάντα μειοδοτική και ξενοκίνητη, σε ολόκληρη την ελληνική ιστορία.

  35. zaza avatar
    zaza 20/05/2009 22:56:46

    Νίκο,
    ο Κρανιδιώτης είχε ξεχωριστό υπουργείο?

  36. parsifal avatar
    parsifal 20/05/2009 23:54:22

    κ. zaza, @30 : Η συμφωνία υποβιβασμού της "Λάρισσας" σε απλό CAOC (αρα υπόλογο στην "Σμύρνη" αρα υποχρεωμένη να δεχθεί ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ στρατηγό προτείνει ο Δ/τής της "Σμύρνης" υπεγράφει επί "εκσυγχρονισμού" και οι μαγκιές περί κυβερνήσεων που δεν εδέχοντο μογγόλους στρατηγούς ειναι δωρεάν...οταν επι Γιουγκοσλαυίας και κόλπου (2 φορές) η χώρα εγινε "κόσκινο" σε κάθε είδους υπέρπτηση, χρήση ευκολιών και επικοινωνιών, ακόμη και ενεργό συμμετοχή σε επίπεδο ESM - ΑΑ κάλυψη κλπ.