#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/10/2012 00:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δέχθηκε η Ελλάδα να φιλοξενήσει 20.000 πρόσφυγες από την Συρία στη Ρόδο και την Κρήτη;



Σύμφωνα με τηλεγράφημα του Γαλλικού Πρακτορείου, οι ελληνικές αρχές,  έχουν αποδεχθεί, -σε συνεργασία με τις Βρυξέλλες, το να φιλοξενήσουν άγνωστο για πόσο, 20.000 πρόσφυγες από τη Συρία, στη Ρόδο και την Κρήτη.

Το Γαλλικό Πρακτορείο αναφέρει, ότι η επιχείρηση με την κωδική ονομασία Ιωνία, θα γίνει αν χρειαστεί σε συνεργασία με τα Ηνωμένη Έθνη, και οι πρόσφυγες θα φιλοξενηθούν είτε σε κλειστά ξενοδοχεία, είτε σε άλλους στεγασμένους χώρους, στα δύο νησιά.

Το Πρακτορείο, αναφέρει, ότι από τις ελληνικές αρχές, δεν δόθηκαν περισσότερες πληροφορίες, για την επιχείρηση «Ιωνία», ωστόσο, επισημαίνει ότι η πληροφορία, δόθηκε γραπτώς σε σχετική ερώτησή του.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kotstak avatar
    kotstak 12/10/2012 00:22:08

    Όλοι δουλεύουν για τη ΧΑ

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ kotstak 12/10/2012 09:12:27

      Σωστά.

  2. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 12/10/2012 00:24:43

    Οι χορηγοι της Αραβικης Ανοιξης θα δωσουν κανενα πετροδολλαρο για τη φιλοξενια ή θα φροντισει για τους προσφυγες ο Αλλαχ;

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ ΝΕΚΚ 12/10/2012 00:37:17

      «Ο Αλλάχ» τους έχει τάξει, μεταξύ άλλων, την ωραιότερη χώρα του κόσμου: τη δικιά μας. Αλίμονο στους ιθαγενείς μόνο...

      • roadrunner avatar
        roadrunner @ ΚΜ 12/10/2012 00:39:57

        Ας τους ενημερώσει κάποιος αρμοδίως όμως,
        ότι ο παράδεισος Ελλάδα δεν έχει τα πιλάφια που τους έταξε ο Αλλάχ. Εδώ διαθέτουμε μόνον "λαππάδες" !

  3. roadrunner avatar
    roadrunner 12/10/2012 00:29:46

    Καλά θα μας τρελάνουν ; Εδώ ο Τόμσεν θέλει να αδειάσει τα νησάκια, γιατί κοστίζουν ακριβά στον προϋπολογισμό, οι 30(νησάκια) x 150(κάτοικοι) = 4.500 κάτοικοί τους ! Και τώρα θα μας φορέσουν καπέλο 20.000 πρόσφυγες; αυτοί δεν κοστίζουν ;

  4. ΠαναγιώτηςΖΜεσ avatar
    ΠαναγιώτηςΖΜεσ 12/10/2012 00:45:47

    Εφόσον είναι υποχρεωτικό ή "υποχρωτικό" τουλάχιστον ας απαιτήσουμε να πρόκειται για χριστιανούς ορθόδοξους που πραγματικά υποφέρουν.
    Αυτοαναιρούμαι, το ξέρω, αλλά γράφω "Ας απαιτήσουμε..." και σκέφτομαι: "Το άλλο με τον Τοτό το ξέρετε;"

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ ΠαναγιώτηςΖΜεσ 12/10/2012 00:52:49

      Θα ήταν ευχής έργο (άλλωστε, είναι περισσότερο Έλληνες από πολλούς ελληνόφωνους μανοτζήμερους και συριζαίους) αλλά (παρόλο που η χριστιανική κοινότητα είναι το μεγαλύτερο θύμα του Συριακού εμφυλίου)
      αυτό προσκρούει στην «πολιτική ορθότητα». Τί θες τώρα; Να συγχιστεί καμια σεπτή «ανεξάρτητη αρχή»;

  5. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 12/10/2012 00:54:34

    Τα απόνερα της επίσκεψης Νταβούτογλου:
    υποχρέωσε την Ελλάδα να εγκαταστήσει 20.000 Σύριους στα νησιά μας! Και προσέξτε, κουβέντα δεν είπαν για τους Ελληνορθόδοξους που σφαγιάζουν οι ρέμπελοι με τις οδηγίες Τούρκων στρατιωτικών που έχουν εισβάλλει στη Συρία!!!

    • Μαθηματικός avatar
      Μαθηματικός @ αλλενάκι 12/10/2012 01:36:18

      ΟΚ, ο Νταβούτογλου "υποχρέωσε" την Ελλάδα να εγκαταστήσει 20.000 Σύριους στα νησιά μας.
      Γιατί οι δικοί μας κυβερνώντες κάνουν ότι μ...α τους πούν ??????
      ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ !!!!!!!!! (με τον εκνευρισμό και την τρομερή οργή που υποδηλώνει και η βρισιά και η τελευταία μου φράση!!!)
      Και ΑΠΑΙΤΩ από αυτούς μια απάντηση.
      Ο Βαγγέλας Μειμαράκης λέει ότι έγινε λάθος στη μετάφραση, ο Μουσουρούλης διαψεύδει ότι η τρόικα ζήτησε την εκκένωση 150 νησιών, ο Μπένυ δεν ήξερε τα ονόματα της λίστας και δεν ήξερε ότι έπρεπε να την παραδώσει και στον εισαγγελέα και άλλα πολλά.
      Που το πάμε τελικά ρε μάγκες ???

  6. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 12/10/2012 01:19:24

    Κι’ άλλα απόνερα της επίσκεψης Νταβούτογλου: AOZ και εκκένωση ολιγοκατοίκητων νησίδων! Καστελόριζο, σύμπλεγμα Μεγίστης π.χ. χάνουν το δικαίωμα σε ΑΟΖ. Τίποτα δεν ελέχθη τυχαία…

  7. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 12/10/2012 01:24:16

    Αφγανός "λαθρομετανάστης" συνελήφθη να βιντεοσκοπεί εγκαταστάσεις στρατοπέδου… Δήλωνε τουρίστας και είχε περάσει πριν από όλα τα στρατηγικά σημεία της χώρας.

    Μετά τον πακιστανό εγκάθετο και σφαγέα της Μυρτους τώρα και ανοιχτή δράση των κακομοιρων… λαθρομεταναστών.

  8. sos avatar
    sos 12/10/2012 01:30:35

    Δήλωση του υπουργού εσωτερικών:

    “Η ιθαγένεια δεν αποτελεί κριτήριο επιλογής παιδιών στους βρεφονηπιακούς σταθμούς των δήμων. Άλλωστε, η Ελλάδα είναι μια φιλόξενη χώρα, μια ανοιχτή δημοκρατία. Δεν πρόκειται να εγκαταλείψουμε τον αξιακό μας κώδικα για λόγους σκοπιμότητας ή ψηφοθηρίας. Είμαστε υποχρεωμένοι να δείξουμε το θετικό πρόσωπο της Ελλάδας ακόμα και σε αυτά τα παιδιά, που τυχαίνει να είναι παιδιά παράνομων μεταναστών”

    Άντε γεια.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ sos 12/10/2012 02:54:18

      Μεγάλο σφάλμα του υπουργού η παραπάνω δήλωση-φόρος υποτέλειας στην πολιτική ορθότητα (και ασίστ για κάρφωμα στον γνωστό ακραίο σχηματισμό). Όμως θα είναι ακόμα μεγαλύτερο σφάλμα να αυτομολήσουμε σε ακραίους σχηματισμούς, που «εγκλωβίζοντας» την ψήφο του απελππισμένου πατριώτη, την καθιστούν ακίνδυνη για το αντεθνικό κατεστημένο των ΜΚΟ και της (οργουελικώς καλούμενης) «Ανοιχτής Κοινωνίας».

  9. roadrunner avatar
    roadrunner 12/10/2012 01:43:08

    "Σταθήτε όλοι όρθιοι στις επάλξεις σας και μη ξεπουλήσετε τα πρωτοτόκια μας. Διδάξτε στα παιδιά σας την αλήθεια, ....Ο λαός μας ξέρει να υπερασπίζεται τα ιερά και τα όσιά του. Το έχει κατ' επανάληψιν αποδείξει. Και θα το αποδείξει και πάλι. Αντίσταση και Ανάκαμψη. Για να ξαναβρούμε ο,τι έχουμε χάσει, για να υπερασπισθούμε ο,τι κινδυνεύει" είπε προφητικά πριν πέντε χρόνια...

  10. ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ avatar
    ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ 12/10/2012 02:33:02

    Είμαστε μειονότητα στην χώρα που έτυχε να γεννηθούμε, κοινώς είμαστε άτυχοι.Κανείς δεν μπορεί να το διαχειριστεί κανείς δεν έχει την δύναμη να το αποτρέψει.

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ 12/10/2012 02:39:49

      Η ιστορία αποδεικνύει ακριβώς το αντίθετο. Ώστε να δικαιολογεί πλήρως και το nick σου :)

  11. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 12/10/2012 06:42:16

    Γιατί κάτι μου λέει ότι οι παραπάνω 20.000 θα είναι ΜΟΝΟ μουσουλμάνοι και ότι θα μας κατσικωθούν και αυτοί εδώ πέρα;
    Καλά, για τη ΧΑ δουλεύουν οι πάντες στην κυβέρνηση; Τους έχει τάξει κυβερνητικές θέσεις ο Παναγιώταρος; Κοινός νους δεν υπάρχει; Πώς είναι δυνατόν μία χώρα που είναι θύμα ισλαμικής εισβολής εδώ και χρόνια (γιατί αυτό σημαίνει λαθρομετανάστευση, ας μην γελιόμαστε), να δέχεται να "φιλοξενήσει" (μονίμως...) άλλους 20.000;

  12. Parsifal avatar
    Parsifal 12/10/2012 10:06:04

    Ξέρετε γιατί δέχεται ; Γιατί θα συναρτήσουν την αποδέσμευση των περίπου 300 εκ. € για τον ελεγχο της λαθρομεταναστεύσεως απο κάτι ψίχουλα των Immigration Funds για την "υποδοχή αναξιοπαθούντων" υπο την αιγίδα του ΟΗΕ.
    Και γιατί οι πρωτοστατούντες στην βρώμικη επιχείρηση Συρία Γάλλοι πρέπει να εχουν κάτι να προτείνουν στους υπο κατάρρευση μισθοφόρους.

  13. kat avatar
    kat 12/10/2012 10:53:54

    Οι Ροδίτες ήδη αντέδρασαν. Οι Κρήτες που φημίζονται για τα α...πίδια τους ,τι θα κάνουν ? Μάλλον τίποτα . Τα Ζωνιανά και τα προιοντα έχουν παίξει τον ρόλο τους.

  14. Afroditi P. avatar
    Afroditi P. 12/10/2012 11:15:41

    Προ δύο εβδομάδων περίπου, βρέθηκα , ως ακροάτρια, στα δικαστήρια Ευελπίδων, για την υποθεση βάναυσης κακοποίησης σκύλου στο Μαραθώνα.

    Πρίν την δίκη αυτή, μία άλλη δίκη αφορούσε μία οικογένεια Σύριων με τέσσερα μικρά παιδάκια, που είχε αποπειραθεί να ΦΥΓΕΙ ''παρανόμως'' από την Ελλάδα για να πάει στη Σουηδία.
    Η οικογένεια συνελήφθη για το μέγα αυτό αδίκημα και πήγε στα κρατητήρια, όπου ήδη είχε μείνει 2-3 μέρες πρίν την δίκη.
    Ο δικηγόρος τους ζήτησε επιείκεια από το δικαστήριο, διότι αυτοί προσπάθησαν να φύγουν για την Σουηδία, όπου στους πρόσφυγες προσφέρονται τροφή, περίθαλψη και άλλα στοιχειώδη.
    Ειπε επίσης ότι οι άνθρωποι αυτοί έφυγαν από την Συρία,λόγω ττου εμφυλίου πολέμου και γιατί καταστράφηκε το σπίτι τους στο Χαλέπι, δεν υπαρχει καμμιά υποδομή στη Συρία, όπως γιατροί, σχολεία κτλ.
    Το δικαστήριο αποφάσισε ότι θα έπρεπε να μείνουν μία ακόμα μέρα στα κρατητήρια, δείχνοντας επιεικεια.

    Οποιός θέλει να αποκαλείται στοιχειωδώς ΑΝΘΡΩΠΟΣ , και ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ, πιστεύω ότι δεν θα μπορούσε να μείνει ασυγκίνητος μπροστά στο δράμα των ανθρώπων αυτών, των προσφύγων πολέμου.

    Προφανώς, Η Ελλάδα μπορεί να πάρει κάποια χρήματα για την φροντίδα προσφύγων πολέμου και, πιθανώτατα, ήδη παίρνει από την ευρωπαϊκή ένωση κτλ.
    Απλά , δεν ξέρουμε τι τα κάνει τα χρήματα αυτά.

    Το πρόβλημα της Ελλάδας με το μεταναστευτικό- πέραν του παρόντος μεταναστευτικού κύματος από την Συρία - έχει ήδη αφεθεί να γιγαντωθεί εδώ και χρόνια, δημιουργώντας μύρια όσα προβλήματα.

    Στις αγροτικές περιοχές ειδικά, δουλεύουν πληθώρα ασιατών η βορειοαφρικανών, και αναρωτιέται κανείς αν αυτοί οι άνθρωποι είναι νόμιμοι μετανάστες, αν πληρωνονται εργοδοτικές εισφορές, φόροι κτλ. ( πολύ χλωμό το βλέπω).

    Η κατάσταση αυτή σίγουρα έχει ωφελήσει πολλούς Ελληνες εργοδότες, αλλά και κάνει κακό στους υπόλοιπους Ελληνες, που απλά υφίστανται μόνον τα ''κακά'' της αθρόας μετανάστευσης, ειδικά στις πόλεις - εγκληματικότητα, βρωμιά, πολυκοσμία κτλ.

    Και οι ελληνικές κυβερνήσεις τι έκαναν τόσα χρόνια για το διογκούμενο αυτό θέμα?
    Υπέγραφαν το ''Δουβλίνο1+ 2" που υποχρεώνει την ευρωπαϊκή χώρα υποδοχής να κρατήσει στο χώρο της τους μετανάστες , να μην πάνε αλλού - λές και ΔΕΝ ΗΞΕΡΑΝ ότι η Ελλάδα είναι χώρα εισόδου μεταναστών!!
    Ούτε ήξεραν ότι δεν έχει την υποδομή και οργάνωση να επεξεργαστεί αιτήσεις ασύλου κτλ.!!

    Ετσι , καταλήξαμε να γίνουμε η ''χαβούζα'' όλων των ταλαίπωρων, πεινασμένων κτλ. , με το πρόσθετο ''κέρδος'' την άνοδο του ρατσιστικού φασισμού - ενώ οι χώρες του Βορρα μας φόρτωσαν το γνωστό αυτό πρόβλημα.

    Για την πηγή και την αιτία των προβλημάτων μας με την μετανάστευση τόσα χρόνια, ΨΑΞΤΕ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΠΟΙΟΙ ΕΠΩΦΕΛΗΘΗΚΑΝ , ΚΑΙ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΝΑ ΕΠΩΦΕΛΟΥΝΤΑΙ, ΚΑΙ, ΠΙΘΑΝΏΤΑΤΑ, ΈΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΟΥΣ ΝΑ ΕΠΗΡΡΕΑΖΟΥΝ ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ.

  15. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 12/10/2012 11:40:53

    Καλα ... καλα... για τολμηστε να φερετε εστω κι εναν απ αυτους στα Χανια ή στο Ρεθυμνο (εκει εχω φιλους και ξερω τι παιζεται) , και θα γελασει ο καθε πικραμενος... για τολμηστε...

  16. Επισκέπτης avatar
    Επισκέπτης 12/10/2012 14:31:56

    Η Ελλάδα δεν έχει καμμία υποχρέωση να φιλοξενήσει πρόσφυγες ή "πρόσφυγες" που άλλοι δημιούργησαν. Ούτε υποχρέωση, ούτε οικονομική δυνατότητα.

    Μού κάνει εντύπωση γιατί η Αθήνα επέλεξε τα δύο τουριστικότερα μέρη της Ελλάδας για τον σκοπό αυτό; Θέλει να καταστρέψει τον τουρισμό;

    Αν τώρα αρχίσουν να ακούγονται πάλι φωνές για αυτονόμηση της Κρήτης από την Ελλάδα, ποιος θα φταίει;

    Είναι πραγματικά απορίας άξιο, τόσο ανεγκέφαλοι είναι στην αθηναϊκή κυβέρνηση, ή τόσο προδότες και καταστροφικοί, ή και τα δύο;