22/01/2009 22:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δέσμευση τραπεζικών λογαριασμών για την Ζήμενς

Ερωτηματικά προκαλεί η απόφαση του ανακριτή κ. Ζαγοριανού να ζητήσει τώρα την δέσμευση των τραπεζικών λογαριασμών 34 προσώπων που κατηγορούνται για νομιμοποίηση εσόδων από παράνομη δραστηριότητα στην υπόθεση της Ζήμενς. Πρώτον επειδή στους 34 δεν συμπεριλαμβάνονται τα ονόματα των βασικών εμπλεκομένων στην υπόθεση Θ. Τσουκάτου και Χρήστου Καραβέλα (οικονομικός διευθυντής της Ζήμενς). Και δεύτερον επειδή η δέσμευση των λογαριασμών γίνεται με πολύ μεγάλη καθυστέρηση και αφού βεβαίως οι ενδιαφερόμενοι θα σήκωσαν όλα τα ποσά από μέσα.

Τα πρόσωπα για τα οποία ο ανακριτής ζητά το άνοιγμα των τραπεζικών λογαριασμών, είναι: τα πρώην στελέχη της «Siemens» Μιχάλης Χριστοφοράκος, Πρόδρομος Μαυρίδης, Ηλίας Γεωργίου, Διονύσης Δενδρινός, Αλέξανδρος Αθανασιάδης, Volker Jung, Μανώλης Σταυριανός. Τα πρώην στελέχη του ΟΤΕ Γιώργος Σκαρπέλης, Βασίλειος Τσακωνιάτης, Δημήτριος Παπούλιας, Ευάγγελος Κυριαζής, Κωνσταντίνος Γκόγκας, Βασίλειος Κούτρης, Αθάνασιος Γρεβενίτης, Χρήστος Καζαντζής, Γεώργιος Χρυσολούρης, Γεώργιος Ορφανός. Ο πρώην αντιπρόεδρος του ΟΠΕ Δημήτρης Νέγρης, οι επιχειρηματίες-διαχειριστές των υπεράκτιων εταιρειών «Fairways» και «Placid Blue» Αλέξανδρος Λέτσας και Γεώργιος Καλδής, ο επιχειρηματίας Βασίλειος Τυρογαλάς, οι χρηματιστές Σάββας Γιαννακάκης, Αθανάσιος Ράμμος και Νικόλαος Δεβλέτογλου, οι επίσης επιχειρηματίες Στυλιανός Βίος, Ηλίας Πιταούλης και Μιχαήλ Βόγιας, καθώς και ο πρώην συνεργάτης του Θ. Τσουκάτου Γ. Γενναίος, οι οποίοι εμπλέκονται στη διακίνηση του ενός εκατομμυρίου γερμανικών μάρκων από το «παραλογιστήριο» της «Siemens» στο ταμείο του ΠΑΣΟΚ. Επίσης οι ιδιώτες Γεώργιος Χριστογιάννης, Θεόδωρος Βόσσος, Παναγιώτης Χαραμής, Παναγιώτης Παπούλιας, Σοφία Αραβοσιτά και Φώτης Γενναίος.

Δημοσιογραφικές πληροφορίες αναφέρουν ότι σύντομα αναμένονται και προφυλακίσεις.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Eichmann avatar
    Eichmann 22/01/2009 22:36:55

    Μήπως μυρίζουν εκλογές;

  2. Orestios avatar
    Orestios 22/01/2009 22:38:26

    Μυρίζει αγροτιά για να μην μυρίσει ο βόθρος.

  3. Factorx avatar
    Factorx 22/01/2009 22:41:39

    Ετσι λένε Eichmann, αλλά θα δούμε.

  4. anonymous avatar
    anonymous 22/01/2009 22:43:04

    @1
    λέγε τι ξέρεις, λοιπόν, στην παρεούλα.

  5. Eichmann avatar
    Eichmann 22/01/2009 22:47:44

    Δεν έχω καμια ιδιαίτερη πληροφόρηση ούτε είμαι δημοσιογράφος με πηγές κλπ. Απλά θεωρώ λογικό η ΝΔουλα να θελήσει να δείξει κάποιο υποτυπώδες έργο οπότε μέσα σ`αυτά τα πλάισια αν κλείσει 2-3 άτομα φυλακή, θα έχει να λέει ότι πολέμησε τα σκάνδαλα, τους νταβατζήδες κλπ. Άρα θα πάρει κάποιους πόντους σε τυχόν εκλογές. Απλή πονηρή σκέψη κάνω. Ο φίλος Φάκτορας πιθανόν να γνωρίζει κάτι παραπάνω και σίγουρα με βάση κάποια στοιχεία. Εγώ δεν έχω.

  6. anonymous avatar
    anonymous 22/01/2009 22:51:44

    Εich & Factor...then,
    ποιοί θα πάνε φυλακή, για να καθαρίσουν οι υπόλοιποι..για πείτε...να ησυχάσουμε...

    "πάμε σαν άλλοτε" που λέει και το τραγούδι!

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 22/01/2009 22:54:59

    ααα... για αυτό σερφάρει η Ζήμενς στα μπλογκς... είπα και εγώ..

  8. anonymous avatar
    anonymous 22/01/2009 22:56:52

    ο κυριάκος παρέστη τελικα στην ορκομωσία;

  9. anonymous avatar
    anonymous 22/01/2009 23:02:59

    Πάμε σαν άλλοτε πάμε σαν άλλοτε
    στο μακρινό τ' ακρογιάλι
    που τα μυστικά του πάλι
    θα μάς πει το μαϊστράλι

  10. οκτώ avatar
    οκτώ 22/01/2009 23:05:58

    Γιατί αφήνει τον Τσουκάτο έξω, από την στιγμή που έχει ομολογήσει ότι μετέφερε μαύρο χρήμα;
    Μάλλον θα παρακολουθήσουμε μία ακόμη φαρσοκωμωδία της Ελληνικής Δικαιοσύνης, όπου θα την πληρώσουν κάποια βαποράκια, ενώ οι μεγαλέμποροι θα κυκλοφορούν ελεύθεροι.

  11. osaperas avatar
    osaperas 22/01/2009 23:08:31

    @8
    Είπες Κυριάκο και το θυμήθηκα.
    Τι έγινε τελικά, συζητήθηκε στην Βουλή η αίτηση για άρση της ασυλίας του για εκείνη την υπόθεση της παράνομης εκταμίευσης χρημάτων από τη Γενική Γραμματεία Έρευνας και Τεχνολογίας ;

  12. anonymous avatar
    anonymous 22/01/2009 23:13:14

    @11
    ..για τις θερμοκοιτίδες λες;
    Εν ακουσα τιποτις.
    Ρώτα τον φάκτορα που τους γνωρίζει από παλιά

  13. Factorx avatar
    Factorx 22/01/2009 23:14:49

    @saperas: σιγα μην συζητήθηκε. θα την έχει καταχωνιάσει ο Σιούφας

  14. anonymous avatar
    anonymous 22/01/2009 23:17:56

    ..γιατί;

  15. anonymous avatar
    anonymous 22/01/2009 23:18:25

    Τους χρωστάει χάρη;

  16. osaperas avatar
    osaperas 22/01/2009 23:22:00

    Αυτό είχα διαβάσει για το Κυριάκο

    Κατηγορείται ότι ως πρόεδρος και διευθυνων συμβουλος ότι ως πρόεδρος και δευθύνων σύμβουλος της εταιρίας “IVEN AE” στην οποία είχε ανατεθεί εκτέλεση υποέργου του προγράμματος της Ευρωπαϊκής Κοινότητας «ΕΛΕΥΘΩ» δεν ενήργησε σύμφωνα με τον σκοπό του προγράμματος και προέβη σε παράνομη εκταμίευση χρημάτων από τη Γενική Γραμματεία Έρευνας και Τεχνολογίας για την κάλυψη δαπανών της “IVEN AE” από την 18.08.01 έως την 30.12.02. (παράβαση του άρθρου 45 Π.Κ. και του άρθρου 4 παρ 1,2 του Ν 2803/2000.

  17. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 22/01/2009 23:23:28

    @11 Πριν από μερικές ημέρες, όλα ανεξαιρέτως τα κόμματα της ελληνικής Βουλής απέρριψαν την άρση της ασυλίας για τέσσερις πολύ γνωστούς βουλευτές, και μάλιστα για αδικήματα του κοινού ποινικού δικαίου, την οποία άρση ζητούσαν οι δικαστικές αρχές, έπειτα από πολύχρονες έρευνες που είχαν κάνει.

  18. anonymous avatar
    anonymous 22/01/2009 23:23:49

    δια ταύτα..

  19. osaperas avatar
    osaperas 22/01/2009 23:28:25

    @17
    Δεν το ήξερα.
    Που είσαι ρε Τιμαρόλααααααα;

  20. Eichmann avatar
    Eichmann 22/01/2009 23:29:27

    H βουλευτική ασυλία έχει γίνει όπως το πανεπιστημιακό άσυλο. Λάθος χρήση γίνεται και μακράν του αρχικού σκοπού της.

  21. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 22/01/2009 23:30:40

    Απο τους λογαρισμους-λογικα-δεν θα προκυψει τιποτα.

    Αν θελει να βρει κατι,ας ζητησει απο τους κυριους αυτους εξουσιοδοτηση,διεθνους ισχυος,απλα να μπορει να δει οποιον λογαριασμο διαθετουν αμεσα η εμμεσα στο εξωτερικο.

    Σε πρωτη φαση θα δουν ποιοι θα ανταποκριθουν...

    Αν θελουν βεβαια οι αρχες,αρκετοι απο τους κυριους θα μπορουσε-επρεπε να ειναι ΜΕΣΑ για σωρια αλλων αδικηματων!

  22. anonymous avatar
    anonymous 22/01/2009 23:32:06

    @17
    "απέρριψαν την άρση της ασυλίας για τέσσερις πολύ γνωστούς βουλευτές"


    ΠΟΙΟΙ ΤΗ ΓΛΥΤΩΣΑΝ;

  23. osaperas avatar
    osaperas 22/01/2009 23:33:50

    @22
    Προφανώς όλοι. Τέσσερις ήταν συνολικά. Αλλά του Κυριάκου ήταν η ουσία

  24. anonymous avatar
    anonymous 22/01/2009 23:35:52

    @22
    ΠΟΙΟΙ ΨΗΦΙΣΑΝ ;

  25. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 22/01/2009 23:45:43

    Ποιος εδωσε γραμμη?

  26. anonymous avatar
    anonymous 22/01/2009 23:47:30

    @25...ο μΒαμΒας!



    ΠΟΙΟΙ ΨΗΦΙΣΑΝ ;

  27. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 22/01/2009 23:53:37

    πως ειπατε; δεν έχουν σχέση τα δεκεμβιανά με την υπόθεση και τις φυλακίσεις; Και πως θα κατευνάσουν; πώς θα επιχειρηματολογούν μετά; Ο Σόρος αμς τελειώνει...

    Μωρε ΔΕΚΕΜΒΡΙΑΝΑ και πάλι ΔΕΚΕΜΒΡΙΑΝΑ ωσπου να ξεβρωμέσει ο τόπος

  28. anonymous avatar
    anonymous 22/01/2009 23:55:01

    "να ξεβρωμέσει ο τόπος...΄"

    Από θερμοκοιτίδες;

  29. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 22/01/2009 23:59:25

    οχι. απο EichmΕnn.

    Ψιλοτρεμει το κατεστημενο...θα θυσιασει κανα δυο παλουκαρια,για να κατευνασει...δεν θα ειναι αρκετο...

  30. anonymous avatar
    anonymous 23/01/2009 00:02:04

    "οχι. απο EichmΕnn."


    δεν σας κατανοώ, ως προς το αντικείμενο της "κάθαρσης"! Παρακαλώ για διευκρινίσεις.

    Οι θερμοκοιτίδες παραμένουν;

  31. Xase avatar
    Xase 23/01/2009 00:03:22

    Καλα ολα αυτα αλλα οχι αλλα κουιζ. Γραφτε ονοματα

  32. anonymous avatar
    anonymous 23/01/2009 00:15:59

    Τις θερμοκοιτίδες του Κυριάκου τις κρατάμε

  33. Eichmann avatar
    Eichmann 23/01/2009 00:29:06

    @30 μη δίνεις σημασία. Πρόκειται περί ηλιθίου...

  34. Eichmann avatar
    Eichmann 23/01/2009 00:31:00

    Μόνο εγώ το αντιλαμβάνομαι ή και οι άλλοι; Ότι δηλαδή τα γραπτά του Χαράλαμπου θυμίζουν στροφές από τους "Αιώνες" του Νοστράδαμου!

  35. Eichmann avatar
    Eichmann 23/01/2009 00:32:28

    "Ψιλοτρεμει το κατεστημενο…θα θυσιασει κανα δυο παλουκαρια,για να κατευνασει…δεν θα ειναι αρκετο…"
    μπρρρρρρρρ.......

  36. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 23/01/2009 00:34:08

    Σε αυτόν το τόπο καίγονται τα πάντα, εκτός από τα ρουφιανόχαρτα.

    Αυτά είναι κατασκευασμένα από πυρίμαχα υλικά και άσβεστο μίσος.
    Σε αυτά φαίνεται να ανατρέχει η ασφάλεια για να εντοπίσει τους δράστες της απόπειρας δολοφονίας εναντίον των ΜΑΤατζήδων!

    Όπως κατήγγειλε ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ Περ. Κοροβέσης, με ερώτηση του προς τον Χρ. Μαρκογιαννάκη, δύο άνδρες της ΕΛ.ΑΣ., ένας ένστολος και ένας με πολιτικά, αφού αδιαφόρησαν για τις διαμαρτυρίες της κ. Μιράντας Τερζοπούλου, όρμησαν στο σπίτι της, δίχως να επιδείξουν σχετικό ένταλμα, για να συλλάβουν τον ύποπτο τρομοκρατικής ενέργειας άνδρα της.

    Αφού έψαξαν διαπίστωσαν ότι ο ύποπτος τρομοκράτης δεν βρισκόταν στο σπίτι του κατά την ενδεκάτη νυχτερινή, όταν έγινε η έφοδος για να συλληφθεί.
    Ο αγωνιστής εναντίον της δικτατορίας Σωτήρης Αναστασιάδης, στο σπίτι της γυναίκας του οποίου έγινε έφοδος για να συλληφθεί, θεωρούμενος προφανώς μέλος του Επαναστατικού Αγώνα, «απουσίαζε», καθώς από το 2006 έχει αλλάξει κατοικία.
    Είχε «μετακομίσει» εκεί που μια μέρα θα πάμε όλοι μας. Ξέχασε όμως να ενημερώσει προηγουμένως τις αρχές και έτσι οι υπερασπιστές του νόμου δεν πρόσθεσαν τη ληξιαρχική πράξη θανάτου στον φάκελο του!

    Ο αγωνιστής της δημοκρατίας Σωτ. Αναστασιάδης κατά τη διάρκεια της δικτατορίας είχε καταδικαστεί σε πολυετή φυλάκιση για τη συμμετοχή του στο Πατριωτικό Μέτωπο και απελευθερώθηκε το 1973, μετά την αμνηστία του δικτάτορα Γ. Παπαδόπουλου.

    Μάλιστα, ο κινηματογραφιστής στο επάγγελμα Αναστασιάδης, επιδιώχθηκε να ενοχοποιηθεί μαζί με άλλους τον πρώτο καιρό της δικτατορίας, το 1967, για μια βόμβα στο υπουργείο Δικαιοσύνης. Και οι τρεις επικηρυγμένοι για το γεγονός εκείνο δεν είχαν σχέση με τη βόμβα, κι αυτό αποδείχθηκε και στο Έκτακτο Στρατοδικείο, το οποίο τους αθώωσε, όταν δικάστηκαν αργότερα, το 1968, μετά τη σύλληψή τους.

    Κάποιοι άνθρωποι δεν πρόκειται να βρουν ησυχία από το καθεστώς ούτε στον τάφο τους!

  37. Eichmann avatar
    Eichmann 23/01/2009 00:38:21

    Μπρρρρ.....

  38. anonymous avatar
    anonymous 23/01/2009 00:41:03

    Eichmann Says:
    January 23rd, 2009 at 12:29 am
    @30 μη δίνεις σημασία. Πρόκειται περί ηλιθίου…
    ===============================================

    Αφού λές κι εσύ, ηλίθιο τον Κυριάκο,
    μπορώ να κοιμηθώ ήσυχα!

  39. Eichmann avatar
    Eichmann 23/01/2009 01:06:04

    Πάντως βραχιόλια δεν θα δούμε ετούτη τη φορά.

  40. anonymous avatar
    anonymous 23/01/2009 01:09:36

    Οπως ποιά φόρα;...έλειπα, δεν καταλαβαίνω!

  41. Στέλιος avatar
    Στέλιος 23/01/2009 15:44:26

    Το πασόκ δεν ξέρει που πατάει και που βρίσκεται στο σκάνδαλο siemens.
    Εάν ο Γιώργος δεν διώξει τους μιζωμένους του εκσυγχρονισμού δεν έχει την έξωθεν καλή μαρτυρία για να ζητάει την ψήφο του Ελληνικού λαού.
    Το μισό σημιτικό πασόκ είναι μπερδεμένο στην υπόθεση.
    Ο Γιωργάκης κολλητάρι του Τρεπεκλή, ο Τσουκάτος παραδέχθηκε ότι ήταν ο μεταφορέας των μιζών, οι εκσυγχρονιστές μόνιμος μεγαλοπελάτης της Μίζενς και της Ιντρακόμ του Κόκκαλη. Συμπτωματικά ο Σημίτης μετατρέπει την απιστία προς την υπηρεσία «από κακούργημα σε πλημέλημμα».
    Κατά τα άλλα τη διαφθορά τη δημιούργησε ο Καραμανλής (με τα 43.000 ευρώ που χρωστούσε ο βουτυρομπεμπές ο Κυριάκος) και το αόρατο ταξίδι του αγαθιάρη του Μισέλ το 2005 στη Γερμανία για να δεί την Εθνική Ελλάδος.
    Εάν αυτά συμψηφίζονται, τι να σας πώ παιδάκια, σύντομα θα τα μάθετε τα μαντάτα.
    Πάλι απόγνωση και μαύρους κύκλους στα μάτια των πρασινοφρουρών προβλέπω σύντομα.

  42. Eichmann avatar
    Eichmann 23/01/2009 16:35:08

    Μια ασήμαντη νομαρχία της Ε.Ε. είμαστε. Ποιο Πασοκ και ποιος ΛΑΟΣ και και και......