#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/04/2010 13:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δέκα μονάδες το ΠΑΣΟΚ από τη ΝΔ



Δημοσκόπηση της εταιρείας "Alco" που δημοσιεύει η εφημερίδα "Πρώτο Θέμα" δείχνει προβάδισμα του ΠΑΣΟΚ έναντι της ΝΔ κατά 10 ποσοστιαίες μονάδες. Ειδικότερα, στην πρόθεση ψήφου αν γίνονταν σήμερα βουλευτικές εκλογές, προηγείται το ΠΑΣΟΚ με ποσοστό 32,1% και ακολουθούν η ΝΔ με 22,1%, το ΚΚΕ με 6,3%, ο ΛΑΟΣ με 5,5%, ο ΣΥΡΙΖΑ με 3,4% και οι Οικολόγοι-Πράσινοι με 2,1%. Σε δημοσκόπηση της εταιρείας MRB για λογαριασμό της εφημερίδας "Real News", η διαφορά ΠΑΣΟΚ-ΝΔ είναι 10,7%. Ειδικότερα, το ΠΑΣΟΚ συγκεντρώνει ποσοστό 31,9%, η ΝΔ 21,2%, το ΚΚΕ 7,2%, ο ΛΑΟΣ 5,7%, ο ΣΥΡΙΖΑ 4,4% και οι Οικολόγοι-Πράσινοι 2,6%.

Φυσικά έχουμε ξαναμιλήσει για την αξιοπιστία των γκάλοπ. Όμως δεν είναι αυτός λόγος για να δικαιολογήσουμε το γεγονός ότι η διαφορά ανάμεσα στη ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ παραμένει στα ίδια επίπεδα με τις τελευταίες εκλογές έξι μήνες από αυτές και αφού έχουν συμβεί κοσμογονικά γεγονότα στο μεταξύ. Και 8% να ήταν σήμερα η διαφορά και 7%, ή 5%, θα υπήρχε για μας θέμα. Η κοινωνία βράζει για τα μέτρα, το ΠΑΣΟΚ απογοητεύει τους οπαδούς του – «δεν υπάρχει ΠΑΣΟΚ» στην επαρχία – και όμως εξακολουθεί να προηγείται στις δημοσκοπήσεις με τεράστια μάλιστα διαφορά.

Οπότε τα πράγματα είναι απλά, εφόσον κανείς δεν καταγγέλλει την αντικειμενικότητα των δημοσκοπήσεων:

Ο πολιτικός λόγος του Αντώνη Σαμαρά δεν περνάει ακόμα στις μάζες. Για αυτό ευθύνονται κυρίως τρεις παράγοντες:

Πρώτον, η δεδομένη εχθρότητα συγκεκριμένων ΜΜΕ εναντίον του

Δεύτερον, οι σοβαρές αδυναμίες του επιτελείου του

Τρίτον, το γεγονός ότι ακούει ο κόσμος «ΝΔ» και φεύγει μακριά.

Για το πρώτο είναι προφανές ότι θα αργήσει ακόμα η στιγμή που τα ΜΜΕ θα αναγκαστούν να «παίζουν» Σαμαρά. ΕΕ, ΔΝΤ, Αμερικάνοι και ντόπια διαπλοκή χρειάζονται ακόμα έναν ισχυρό Γιώργο για να περάσουν την πολιτική τους και τα μέτρα – βλ. και την αγιογραφία του ΓΑΠ στο TIME.

Για το δεύτερο και το τρίτο όμως μπορούν να γίνουν πολλά και άμεσα. Κι ας σταματήσει η καραμέλα του «μετά το Συνέδριο θα αλλάξουν όλα». Θα έχει χαθεί πολύς πολύτιμος χρόνος μέχρι τότε.

Τι θα μεταφέρουν άραγε οι σύμβουλοι και συνεργάτες του Σαμαρά στον ίδιο τώρα που θα επιστρέψουν στην Αθήνα από το διάλειμμα του Πάσχα. Ότι «όλα πάνε καλά, πρόεδρε» και «σκίζουμε»; Ή αυτό που λέει ο κόσμος σε εμάς:

 Ότι δηλαδή «ο Σαμαράς δεν έκανε και πολλά πράγματα» από τότε που εγκαταστάθηκε στην Ρηγίλλης. Ότι άφησε τους «παλιούς» και  «χρεοκοπημένους» να «αλωνίζουν» και  «δεν έφερε το πάνω κάτω». Και ότι όσοι κινούνται γύρω του δεν πείθουν.

Ότι, με λίγα λόγια, η παλιά Νέα Δημοκρατία «έχει πεθάνει» και ότι ο Σαμαράς «πρέπει να θάψει το πτώμα της». Να φτιάξει μια πραγματικά νέα Νέα Δημοκρατία σε ΠΡΟΣΩΠΑ, επειδή τις ιδέες τις έχει και όλοι στην βάση τις αγκαλιάζουν, πλέον.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. thespieys avatar
    thespieys 05/04/2010 13:39:52

    Να αποστρατευθούν τα ρετάλια της Δεξιάς άμεσα. Αποτυχημενοι πολιτικάντηδες (ξέρετε εσείς...) πάρτε δρόμο!

  2. Βρασίδας avatar
    Βρασίδας 05/04/2010 13:40:27

    25-30% του εκλογικού σώματος έχουν φασκελώσει ΝΔ και ΠΑΣΟΚ.
    Αυτό είναι το μήνυμα και όχι η διαφορά των δύο επικρατέστερων συντεχνιών που μας έχουν φέρει στο σήμερα!
    Αισιοδοξείτε:
    Όταν αυτό το ποσοστό ξεπεράσει το 50% ο λαός θα έχει χειραφετηθεί.

  3. PamizensSOK avatar
    PamizensSOK 05/04/2010 14:05:49

    ΑΝ παραπονιεται ο ΣΑΜΑΡΑΣ για την "Πρώτον, η δεδομένη εχθρότητα συγκεκριμένων ΜΜΕ εναντίον του".....τι να πει και η ΠΑΠΑΡΗΓΑ....

    Τι ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ !!!!!
    Τι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑ !!!
    Ω ΘΕΕ ΜΟΥ !!!!

  4. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 05/04/2010 14:07:54

    Η πρώτη εκ των δύο εταιρειών δημοσκοπήσεων,ειδικεύεται και στα της Libido,στους οπαδούς των κομμάτων.Ξέρετε άν στην τελευταία της έγκυρη δημοσκόπηση,έδωσε κανένα ποσοστό γι αυτό το θέμα;

  5. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 05/04/2010 14:24:46

    Ειναι ακομη νωρις.Απο τη στιγμη που εχει περασει οτι η ΝΔ φταιει για την κριση μη περιμενετε ευκολη ανακαμψη.
    Τα αποτελεσματα ειναι πιο δυσμενη γιατι στην ερωτηση ποιος ειναι καλυτερος για να την αντιμετωπισει η διαφορα ειναι μεγαλυτερη.Τωρα απο που βγαινει αυτο-μα επειδη ετσι λενε τα ΜΜΕ και ουσιαστικα ετσι ειναι η "κοινη παραδοχη" που εχουν επιβαλλει.Και φυσικα επειδη δε βγαινει ο Καραμανλης να πει τα δικα του.

    • anonymous avatar
      anonymous @ ψυχραιμια 05/04/2010 20:12:45

      Αγαπητέ μου γιατί να βγει ο Καραμανλής; Δες τι γράφει το Βήμα. Αποφάσισαν να τον κρεμάσουν από το τσιγκέλι και δεν προλαβαίνουν να ζητάνε συγγνώμη.
      http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=32&artId=323859&dt=03/04/2010

      Ο Καραμανλής πήρε των ομματιών του κι έφυγε. Ο Καραμανλής δεν μπόρεσε ή δεν τον άφησαν ή δεν ήθελε να καταπολεμήσει τη διαφθορά. Σε όλα τα άλλα θέματα όμως τα πήγε πολύ καλύτερα. Αντί λοιπόν να βγουν και να υπερασπιστούν βγαίνουν και λένε ναι τα κάναμε όλα χάλια.

      • PeraVrexei avatar
        PeraVrexei @ anonymous 05/04/2010 21:07:06

        Σε ποιά αλλα θέματα?

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ anonymous 06/04/2010 00:53:05

        συμφωνώ μαζί σου Ανώνυμε στο ότι η έλλειψη προβολής του θετικού (και διαχρονικά μάλιστα, από τον ΚΚ Α' ακόμη)έργου της ΝΔ είναι μεγάλο λάθος και αφαιρεί τη δυνατότητα αξιολόγησης της συνολικής πολιτικής κατάστασης στην Ελλάδα, πράγμα που πληρώνεται πολύ ακριβά από όλους μας.

      • AGR avatar
        AGR @ anonymous 06/04/2010 01:49:52

        Στην εξωτερική πολιτική τα πήγε πολύ πολύ πολύ καλύτερα!!! Δε θα αναφέρω άλλο! Συνδιαχείριση του μισού Αιγαίου ο Καραμανλής δεν θα δεχόταν ποτέ!!!

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ anonymous 06/04/2010 10:42:09

        Ψυχραιμία και Aνώνυμε,
        Θα συμφωνήσω μαζί σας. Ενας απο τους λόγους που η Ν.Δ. βσίκεται τόσο χαμηλά στι δημοσκοπήσεις είναι η αποσυσπείρωση της εκλογικής της βάσης. Αυτό εν μέρει οφείλεται και στο γεγονός οτι ούτε ο Καραμανλής, ούτε η Ν.Δ. αντέδρασαν στην προσπάθεια ισοπέδωσης του κυβερνητικού της παρελθόντος.
        Θυμάστε τι έκανε ο Σημίτης, όταν ο Αλογοσκούφης προχωρούσε στην απογραφή; Εστειλε επιστολές σε όλους του ηγέτες της Ε.Ε.! Εμείς τι κάναμε; Αγωνιζόμασταν ποιός θα πρωτοβγεί να "θάψει" τον Καραμανλή και τον Αλογοσκούφη

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ anonymous 06/04/2010 14:29:25

        Πέστα βρε Κώστα, γιατί κάποια στιγμή εδώ μέσα είχα μείνει μόνος μου να προσπαθώ να υπερασπιστώ τον Αλογοσκούφη (όσο και αν δεν το έκανα με ελαφριά καρδιά) και τα άκουγα κιόλας.

      • Βρασίδας avatar
        Βρασίδας @ anonymous 06/04/2010 21:02:32

        Ο Καραμανλής δεν μπόρεσε ή δεν τον άφησαν ή δεν ήθελε να καταπολεμήσει τη διαφθορά
        Τί σοφία είναι αυτή!

  6. mara avatar
    mara 05/04/2010 17:23:09

    Κατά πόσο είναι αξιόπιστες οι δημοσκοπήσεις το ξέρουμε καλά... Όσο για την εχθρότητα των καναλιών εναντίον του Σαμαρά, αυτή την ξέρουμε ακόμα καλύτερα. Το ότι αλωνίζουν στα κανάλια οι ίδιοι και οι ίδιοι με αποτέλεσμα η αίσθηση του κόσμου να είναι ότι δεν έχει αλλάξει απολύτως τίποτα, το διαπιστώνουμε καθημερινώς.
    Το θέμα όμως είναι τι κάνει ο ίδιος, τουλάχιστον για τα δύο τελευταία.
    Μήπως τελικά βρίσκουν και τα κάνουν???
    Αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης είναι πέντε μήνες, με μία κυβέρνηση που απροκάλυπτα και με απίστευτη αναίδεια μας οδηγεί στην καταστροφή από όλες τις απόψεις και εκείνος τα αντιμετωπίζει όλα αυτά ασυνήθιστα... υποτονικά θα έλεγα (και να πείς ότι δεν τόχει, αφού τόχει..). Έχει γραφτεί πολλές φορές και είναι αλήθεια άν ήταν αυτοί που κυβερνούν τώρα αξιωματική αντιπολίτευση, θα τους είχαν "στήσει" στα πέντε μέτρα... Δεν μιλάμε βέβαια να κάνει ελεεινή δημαγωγία και λαϊκισμό αλλά ρέ αδερφέ όχι και έτσι...
    Η μόνη περίπτωση που δικαιολογείται η στάση του είναι να ξέρει πράγματα που εμείς αγνοούμε και να μην θέλει να προκαλέσει για να κερδίσει χρόνο.
    Αλλιώς δεν εξηγείται.

  7. mara avatar
    mara 05/04/2010 17:55:30

    A! ξέχασα και τον ανεκδιήγητο Καρατζαφέρη.
    Ούτε γι΄αυτόν βρέ Αντώνη τίποτα...?
    Αυτόν που εξαπάτησε χιλιάδες αγνούς ψηφοφόρους με τα δήθεν πατριωτικά του και τώρα στηρίζει τον Γιωργάκη στα πάντα? Μέχρι και για τον Σημίτη μας είπε ότι είναι μεγάλο κεφάλαιο για την χώρα, για να μην πούμε για το "βόρεια Μακεδονία" που είπε ότι δεν πρέπει να το δούμε επιπόλαια...
    ΈΛΕΟΣ ΠΙΑ!!! αυτός και αν θέλει επίθεση, να μην ξέρει που να κρυφτεί... .

  8. GreenHorses avatar
    GreenHorses 05/04/2010 18:16:06

    Καλά μας έπεισαν, είναι σαν τα γκάλοπ του ισχυρού Κινέζου, του Καραμολέγκου προεκλογικά και της Ντόρας μετεκλογικά!

    Ούτε την ψήφο την μάμι του δεν θα βρει στην κάλπη.

  9. ΑΙΧΜΗΡΟΣ avatar
    ΑΙΧΜΗΡΟΣ 05/04/2010 18:20:45

    και θα πιστεψουμε το πρωτο θεμα του μπομπολα και του αναστασιαδη...

    • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ ΑΙΧΜΗΡΟΣ 05/04/2010 20:39:24

      Αιχμηρέ,μην ξεχνάς πως και το άλλο καλόπαιδο (ο βλαχομπαρόκ πρώην Οννεδίτης της ...Deal News),είναι κι αυτό , χοντρά μέσα στο παιχνίδι.Βέβαια του λόγου του,την έχει κάνει γυριστή,πολύ πρίν τις εκλογές,αντίθετα από τον ανάρθρως κραυγάζοντα 'έγκυρο' του παραθύρου,που καίει καθημερινά λιβάνι στον ΓΑΠ,από τις εκλογές και μετά.Προφανώς,πρόκειται γιά ερωτικό....coup de foudre !!!

  10. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 05/04/2010 19:21:49

    Ούτως ή άλλως, αυτές οι δημοσκοπήσεις εντάσσονται στα πλαίσια της άνευ όρων (και άνευ αιδούς)υποστήριξης του ΓΑΠ απο τα ΜΜΕ.
    Εξ άλλου δεν υπάρχει τρόπος να επαληθευτούν.
    Ας μην ξεχνάμε ότι πριν απο δύο περίπου χρόνια, σε περίοδο που επίσης δεν υπήρχε δυνατότητα επαλήθευσης, οι ίδιες εταιρίες έδιναν στο ΣΥΡΙΖΑ ποσοστό σχεδον 20%!

    • Σπάρτακος avatar
      Σπάρτακος @ εναςάσχετος 05/04/2010 19:43:56

      Σωστός !

    • anonymous avatar
      anonymous @ εναςάσχετος 05/04/2010 21:18:55

      Το 20% του ΣΥΡΙΖΑ ήταν αλήθεια. Τότε βρισκόταν το ΠΑΣΟΚ στην κατάσταση που βρίσκεται η ΝΔ σήμερα. Η αριστερή πτέρυγα του ΠΑΣΟΚ την είχε κάνει κατά ΣΥΡΙΖΑ μεριά. Μετά τα Δεκεμβριανά του 2008 καταλάβανε ότι στο ΣΥΡΙΖΑ είναι επικίνδυνοι και ξαναγύρισαν στο ΠΑΣΟΚ. Παράλληλα μυρίστηκαν και μάσα με το σκεπτικό ότι μετά το στραπάτσο των Δεκεμβριανών του 2008 η ΝΔ θα έπεφτε.

      Υπόψιν ότι αυτό το 20% κυβερνάει τη χώρα με μυαλά και μεθόδους ΣΥΡΙΖΑ υπό το μανδύα του ΠΑΣΟΚ.

      • εναςάσχετος avatar
        εναςάσχετος @ anonymous 06/04/2010 00:53:50

        Δεν νομίζω ότι υπήρξαν πολλοί που να πίστεψαν ότι το 20% ήταν αληθινό.
        Εν πάσει περιπτώσει, τίποτα δεν αποκλείεται.

  11. fatfat avatar
    fatfat 05/04/2010 20:37:46

    είναι νωρίς ακόμα...το τοπίο θα αρχίσει να ξεκαθαρίζει προφανώς μετά το συνέδριο της ΝΔ....μην ξεχνάτε ότι μετά την εκλογική ήττα του ΠΑΣΟΚ το 2007 και τις εσωκομματικές του εκλογές, για καιρό οι δημοσκοπήσεις έδιναν πρώτο κόμμα την ΝΔ και με μεγάλη μάλιστα διαφορά. Το ΠΑΣΟΚ πέρασε μπροστά στις δημοσκοπήσεις - αν δεν κάνω λάθος - τον Σεπτέμβριο 2008.
    Μην απαξιώνουμε συνολικά τις δημοσκοπήσεις....γιατί εκτός από αυτές που δημοσιεύονται και προβάλλονται στα Μ.Μ.Ε (και μπορεί να κρύβουν επιχειρηματικά συμφέροντα), υπάρχουν και οι δημοσκοπήσεις (οι "μυστικές") που διενεργούνται για λογαριασμό των κομμάτων και δεν βλέπουν ποτέ το φως της δημοσιότητας.......

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ fatfat 06/04/2010 14:37:20

      Σωστά, δεν πρέπει να τις απαξιώνουμε. Εξάλλου το ροκάνισμα του Αντώνη είναι και η μόνη ελπίδα της αφεντικίνας σου. Ζήτω ο ΓΑΠ, φατφατούλη!

  12. fatfat avatar
    fatfat 05/04/2010 21:02:06

    @ anonymous...1) γράφεις : "Ο Καραμανλής δεν μπόρεσε ή δεν τον άφησαν ή δεν ήθελε να καταπολεμήσει τη διαφθορά"....όχι κύριε ανώνυμε.....το "δεν μπόρεσε" ή "δεν το άφησαν" δεν το δέχομαι καθόλου.....εκλέγεσαι πρωθυπουργός από τον λαό, υπηρετείς μόνο αυτόν και σε αυτόν έχεις μάλιστα δευσμευτεί για την πάταξη της διαφθοράς.....να κάνεις λοιπόν ως πρωθυπουργός ό,τι είναι δυνατόν προς αυτήν την κατεύθυνση.....πρωθυπουργός είσαι, όχι διαχειριστής πολυκατοικίας....κυβερνάς μια ολόκληρη χώρα....οπότε - αν και όπου χρειαστεί - να χτυπήσεις και το χέρι σου στο τραπέζι,να συγκρουστείς και με διάφορα συμφέροντα και να αποπέμψεις ΑΜΕΣΩΣ όποιο μέλος της κυβέρνησης υπέπεσε αποδεδειγμένα σε ηθικά παραπτώματα (και όχι, όπως στην περίπτωση του κυρίου Βουλγαράκη, που κάτω από την κατακραυγή της κοινής γνώμης και επειδή το θέμα παρέμενε συνέχεια στην επικαιρότητα, του δόθηκε η δυνατότητα να παραιτηθεί) ή μπλέχτηκε σε κάποιο σκάνδαλο.....ο θείος του,εδώ σε πιο δύσκολες εποχές, δεν δίστασε να διαφωνήσει και να συγκρουστεί με το Παλάτι - το οποίο μάλιστα και τον είχε επιλέξει ως πρωθυπουργό για διάδοχο του Παπάγου -......
    2) γράφεις : "Σε όλα τα άλλα θέματα όμως τα πήγε πολύ καλύτερα "....
    Προφανώς ο ελληνικός λαός μάλλον δεν είχε την ίδια άποψη με εσένα, για αυτό και καταψήφισε την κυβέρνηση της ΝΔ στις πρόσφατες βουλευτικές εκλογές.

    Υ.Γ : Γιατί ο κύριος Καραμανλής, προεκλογικά τον Σεπτέμβριο του 2009, δεσμεύτηκε ότι σε περίπτωση επανεκλογής του, θα κήρυττε τον πόλεμο εναντίον της φοροδιαφυγής?
    ΑΠΟ ΤΟ 2004 ΔΕΝ ΚΥΒΕΡΝΟΥΣΕ? 5 ΧΡΟΝΙΑ ΤΙ ΕΚΑΝΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗ? ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΗΣ ΚΗΡΥΞΕ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΑΝΕΛΑΒΕ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ?

    • anonymous avatar
      anonymous @ fatfat 05/04/2010 23:37:40

      1) Για τη διαφθορά για κάποιο λόγο ήταν εκβιάσιμος και δε μπορούσε να κάνει πολλά.
      2) Το τι άποψη έχει ο Ελληνικός λαός δε με ενδιαφέρει. Οι απόψεις του Ελληνικού λαού από το 81 και μετά χρεοκόπησαν τη χώρα.
      3) Για τη φοροδιαφυγή που λες. Μιλάνε για 50 μεγαλογιατρούς στο κολωνάκι κι άλλους 2.500 με καταθέσεις στην Ελβετία. Δε νομίζω το πρόβλημα της χώρας να είναι αυτοί.

      Στην τελική γιατί να σας πληρώσω φόρους; Για να το δώσετε επιδοτήσεις στα λαμόγια σας για τις ΑΠΕ, να τα πληρώσετε τόκους και να πάρετε τις μίζες σας ή για να τα μοιράσετε στους λαθρομετανάστες; Λεφτά δεν έχει και ότι μπορώ να κλέβω θα κλέβω.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ fatfat 06/04/2010 14:46:03

      Φατφάτ, αντιλαμβάνομαι το μένος της αφεντικίνας σου κατά του Καραμανλή, που πρώτον, δεν τη στήριξε όσο αυτή θα ήθελε στις εσωκομματικές και, δεύτερον, αρνείται τώρα να συμπράξει σε αντισαμαρικό μέτωπο, όμως πες της ότι όσο και να χτυπιέται το μόνο που θα καταφέρει θα είναι να απαξιωθεί μια ώρα αρχύτερα στη συνείδηση ακόμη και αυτών που την ψήφισαν.

      Τώρα βέβαια εσύ εργαζόμενος είσαι, δεν μπορούμε να σε κατηγορήσουμε για τις απόψεις σου, καμία δουλειά δεν είναι ντροπή.

  13. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 05/04/2010 21:36:51

    Τα "αντικειμενικά" ελληνικά ΜΜΕ έχουν διπλό στόχο! Στηρίζουν ταυτόχρονα Γιώργο και Ντόρα με τις δημοσκοπήσεις τους, προσπαθώντας να παρουσιάσουν απαξιωμένο τον Αντώνη!
    Ξέρουμε ασφαλώς πως, μια τέτοια συνύπαρξη πρωθυπουργού και αρχηγού αξιωματικής αντιπολίτευσης, ήταν το κρυφό όνειρο πολλών παραγόντων εντός και εκτός της χώρας.

    Όμως και οι τρεις λόγοι, που αναφέρονται στο άρθρο του Φάκτορα, κρύβουν τις μικρές τους αλήθειες και χρήζουν ιδιαίτερης προσοχής!

    -Αντώνη είναι κομμάτι δύσκολο, να κάνεις τους "εργολάβους" ξαφνικά να σε αγαπήσουν! Χρόνια σε θέλαν τελειωμένο και έκαναν τα πάντα για να λησμονηθείς. Μπορείς όμως κάλλιστα, να ανατρέψεις τις άλλες δύο "πικρές" αλήθειες!
    Αυτό άλλωστε σε εξουσιοδότησαν να κάνεις, οι χιλιάδες ψηφοφόροι σου στις 29 Νοεμβρίου και τους το οφείλεις!
    Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους νομοτελειακά και μετά τη δύση του ήλιου και το μελαγχολικό σκοτάδι, τον περιμένουμε πάντα να ξανάρθει, ατενίζοντας προς την ελπιδοφόρο Ανατολή!

  14. fatfat avatar
    fatfat 05/04/2010 23:53:45

    @ Αφροδίτη....το θέμα δεν είναι ο κύριος Σαμαράς να κάνει τους “εργολάβους” να τον "αγαπήσουν"......αυτό που πρέπει να γίνει άμεσα, είναι ο κύριος Σαμαράς να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων, να ασκήσει γόνιμη και εποικοδομητική αντιπολίτευση (αυτό δεν σημαίνει, ούτε συνεπάγεται "λευκή επιταγή")σε μια δύσκολη για την χώρα περίοδο.
    Ο κύριος Σαμαράς οφείλει να εκσυγχρονίσει την πολιτική ζωή, ξεκινώντας πρώτα από το ίδιο του το κόμμα (μέσω βέβαια του συνεδρίου).....οφείλει να καταδικάσει και να απομονώσει "νοσηρές" και αλαζονικές νοοτροπίες και συμπεριφορές που τελικά έκαναν κακό στο κόμμα και την κοινωνία, που πλήγωσαν βαθιά την βάση του κόμματος(ως τώρα, με λύπη μου, διαπιστώνω ότι η ΝΔ αρκείται στην θεωρία της "αυτοκάθαρσης" - με τα αμφίβολα αποτελέσματα-.....ελπίζω να αλλάξουν τα πράγματα στο συνέδριό της).
    Η εξουσία ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣΚΟΠΟΣ.
    Η εξουσία πρέπει να είναι το ΜΕΣΟΝ για να βελτιωθεί η καθημερινή ζωή του Έλληνα, για να ανέβει το βιοτικό του επίπεδο.
    Του εύχομαι κάθε επιτυχία!!!!!

    • Αφροδίτη avatar
      Αφροδίτη @ fatfat 06/04/2010 11:24:58

      Φίλε fatfat Χριστός Ανέστη! Θαρρώ πως έτσι όπως το εκφράστηκα, δεν ευχόμουν σε καμιά περίπτωση να φροντίσει να τον αγαπήσουν οι "εργολάβοι"! Αντίθετα θα είχα πρόβλημα και θα ψαχνόμουν, αν υποψιαζόμουν κάτι τέτοιο. Έδωσα όμως έμφαση, στους άλλους δύο λόγους, που αναφέρονται στο άρθρο του Φάκτορα. Η κάθαρση και η σωστή στελέχωση του κόμματος, είναι αυτονόητες ενέργειες ενός αρχηγού, που μίλησε για την Ελπίδα. Συμφωνώ δε μαζί σου απόλυτα, ότι η εξουσία δεν πρέπει να είναι αυτοσκοπός. Η πολιτική και για μένα, έχει στο επίκεντρο τον Άνθρωπο ως πολίτη και αγωνίζεται να του εξασφαλίζει Ποιότητα στη Ζωή του!

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ fatfat 06/04/2010 14:48:27

      Ωραία τα λες φατφατ. Προτείνω ως πρώτο βήμα απομόνωσης και καταδίκης νοσηρών και αλαζονικών νοοτροπιών, να διαγραφεί πάραυτα η κα. Μπακογιάννη από τη ΝΔ.

      Θα ήθελα τη γνώμη σου επ' αυτού.

  15. fatfat avatar
    fatfat 06/04/2010 03:10:57

    @ anonymous....1) έτσι όπως τα λες, ένας πολιτικός που είναι για οποιοδήποτε λόγο "εκβιάσιμος"(δηλαδή μπορεί να πέσει θύμα εκβιασμού) ΚΑΛΥΤΕΡΑ, για την χώρα και τους πολίτες, να μην γίνει ποτέ πρωθυπουργός, γιατί τότε δεν θα μπορεί να κάνει και πολλά πράγματα.
    Ο πρωθυπουργός πρέπει να ΚΥΒΕΡΝΑ και όχι να υποκύπτει σε εκβιασμούς.

    2) Οι πολιτικοί αντανακλούν γενικά το επίπεδο της κοινωνίας.
    Με άλλα λόγια δηλαδή, οι πολίτες έχουν τους πολιτικούς που τους αξίζουν(αφού αυτοί μάλιστα τους ψηφίζουν).
    Μην ξεχνάς ότι οι πολιτικοί δεν ήρθαν από άλλο πλανήτη,ούτε μεγάλωσαν μέσα σε "γυάλα" ή "δοκιμαστικό σωλήνα"....είναι μέρος (κομμάτι) της κοινωνίας μας.
    Αν υπάρχει σαπίλα και διαφθορά στους πολιτικούς, δυστυχώς ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ.
    Όλοι κατηγορούμε τους πολιτικούς και καυτηριάζουμε την στάση τους, αλλά είναι πολύ πιθανό - αν υποθετικά αναλαμβάναμε παρόμοια δημόσια αξιώματα - να κάναμε τα ίδια (τουλάχιστον οι περισσότεροι από εμάς).

    3)Ασφαλώς και το πρόβλημα της φοροδιαφυγής δεν είναι οι 50 μεγαλογιατροί του Κολωνακίου - είναι πολύ πιο σύνθετο και πολύπλοκο.
    Περισσότερο ασχολείται η κυβέρνηση με αυτούς για να δείξει στον κόσμο ότι έχει την πολιτική βούληση να κυνηγήσει την φοροδιαφυγή - από όπου και αν προέρχεται αυτή - και ότι την κρίση δεν θα την πληρώσουν μόνο οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι αλλά και οι "κατέχοντες".
    (Το ίδιο προσπάθησαν να δείξουν στον κόσμο και οι προηγούμενες κυβερνήσεις με παρόμοιες ενέργειες - χωρίς βέβαια επιτυχία).

    Κάποτε όμως το κράτος δεν έπρεπε να ασχοληθεί και με αυτούς καθώς και με τους μεγαλοκαταθέτες των ελβετικών τραπεζών, που θησαυρίζουν στην Ελλάδα και προκλητικά δηλώνουν από τα χαμηλότερα εισοδήματα?
    Ένας βασικός λόγος,που τόσα χρόνια οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι πληρώνουν παραπάνω φόρους από αυτούς που τους αναλογούν,είναι γιατί κάποιες κοινωνικές ομάδες ή συντεχνίες, συστηματικά και εσκεμμένα έκαναν φοροδιαφυγή χωρίς καμιά απολύτως συνέπεια.
    Πάντως την τελευταία σου φράση " Λεφτά δεν έχει και ότι μπορώ να κλέβω θα κλέβω" δεν την δικαιολογώ με τίποτα. Ο σοβαρός άνθρωπος με ήθος δεν πρέπει ούτε καν να το σκέφτεται.....καταλαβαίνω την αγανάκτησή σου, αλλά και αυτή δεν είναι λύση...μάλλον χειρότερα θα γίνουν τα πράγματα, διότι ολοένα και περισσότεροι πράττουν με αυτή την λογική. Για αυτό μας έχει πάρει η κάτω βόλτα.

  16. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 06/04/2010 14:57:14

    Ρε παιδιά, ένα είναι το πρόβλημα του Αντώνη, νομίζω, και αν συνεχίσει έτσι θα το πληρώνει για πολύ καιρό.

    Το πρόβλημα του Αντώνη λέγεται ΦΙΛΟΤΙΜΟ, που δεν θέλει να απαξιώσει και να νιώσουν ότι τους φέρεται αχάριστα όλοι όσοι των στήριξαν χωρίς την ανιδιοτέλεια που το κάναμε εμείς, αλλά με σαφή πρόθεση να περισώσουν τον παρασιτικό κομματικό ρόλο που είχαν και επί Καραμανλή.

    Από φιλότιμο ο Αντώνης δεν θέλει να τους κάνει πέρα. Σου λέει, να μην φανώ αχάριστος.

    Αντώνη, όμως, πρέπει να σκεφτείς το εξής: Μπορεί να σε στήριξαν και αυτοί, αλλά στην αρχηγία της ΝΔ δεν σε εξέλεξαν ΑΥΤΟΙ, αλλά ΕΜΕΙΣ, οι χιλιάδες ανώνυμοι οπαδοί σου που με ανιδιοτέλεια και ανυποχώρητο πείσμα επιμείναμε να σε βγάλουμε αρχηγό της ΝΔ από τότε κιόλας που οι δημοσκοπήσεις σε έφεραν τρίτο πίσω από τον... Αβραμόπουλο.

    Εκτός από εμάς, χάρη προσωπική χρωστάς σε έναν μόνον άνθρωπο που σε ξαναέβαλε στο πολιτικό παιχνίδι από την ανυπαρξία: στον Καραμανλή. Το έκανε χωρίς να έχει ιδιαίτερο συμφέρον από σένα και χωρίς να πολυπιστεύει ότι θα ήσουν ισχυρό αντίβαρο στο Μητσοτακαίικο - απόδειξη η "παραίτησή του", τις πρώτες μετεκλογικές ημέρες, από τα "εγκόσμια" της ΝΔ, που οδηγούσε ξεκάθαρα σε παράδοση του κόμματος στη Ντόρα.

    Αν τώρα θεωρείς ότι έχεις υποχρέωση στον Παναγιωτόπουλο, στο Δασκαλάκη και σε ένα σωρό άλλους που κόλλησαν δίπλα σου γιατί μόνον έτσι έβλεπαν επιβίωση των μετριοτήτων τους, κάνεις μεγάλο λάθος. Όχι μόνον δεν τους έχεις υποχρέωση, αλλά η προσκόλλησή σου σε άτομα που διέγνωσαν τη δυναμική σου και επένδυσαν στη νίκη σου με μόνο κριτήριο την προσωπική τους επιβίωση, σε ΕΜΠΟΔΙΖΕΙ αυτή τη στιγμή να ανοιχτείς πραγματικά (και όχι με λόγια) σε όλους εμάς, που σε στηρίξαμε ανιδιοτελώς, στηρίζοντας στο πρόσωπό σου την Ελλάδα.

    Αν θέλεις να επιβιώσεις ως αρχηγός της ΝΔ, πρέπει να στηριχτείς σε εμάς το ταχύτερο.

    Δεν έχεις άλλη ελπίδα. Δεν σου ταιριάζουν τα κατεστημένα και οι καμαρίλες. Αυτά είναι για άλλους, συμβατικούς πολιτικούς. Όχι για σένα.

    Αν αργήσεις, θα την πατήσεις όπως ο Καραμανλής που δεν ξεκαθάρισε το τοπίο όταν έπρεπε, το αργότερο μέχρι τέλος 2004-αρχές 2005.

    Δεν είναι αχαριστία απέναντι σε αυτούς, το να τους διώξεις, είναι αχαριστία απέναντι σε εμάς το να τους κρατάς.

    Κάνε το πριν να είναι αργά. Η Ελλάδα δεν μπορεί να περιμένει. Αν δεν το κάνεις θα σταματήσει να πιστεύει σε σένα. Ήδη "ψάχνεται" ποιος άλλος μπορεί να τη σώσει, αφού εσύ είσαι απασχολημένος με άλλα.

  17. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 06/04/2010 17:40:14

    Ο Αντώνης θα γίνει πρωθυπουργός γιατί προέρχεται από σχολή πρωθυπουργών.

    Η ΝΔ θέλει κανάλι δικό της.

    Απορώ πως ο Αντώνης 1)δεν στρέφεται στο ΕΡΣ (στο καθηκοντολόγιο του οποίου υπάρχει ρητή εντολή ότι σε όλες τις εκπομπές εφόσον παρίστανται πολιτικοί να προέρχονται από όλους τους χώρους των κοινοβουλευτικών κομμάτων)να καταγγείλει τους ιδιωτικούς τ/0 σταθμούς για μονομερή παρουσίαση εκπροσώπων των κομμάτων. Το Μεγκα εξάλλου, επειδή έχουν πέσει τα πρόστιμα βροχή, πάντοτε -μολονότι γνωρίζουμε την απόχρωση της πολιτικής του καναλιού- καλεί και βουλευτές της ΝΔ.
    2)Δεν αποφασίζει να στήσει η ΝΔ δικό της κανάλι (κατά το 902), εφόσον για κομματικό κανάλι δεν χρειάζεται η αδειοδότηση ,που χρειάζονται τα λοιπά
    εμπορικά κανάλια -τα οποία άλλωστε κανένα δεν έχει.

    Κύριοι, η λύση για να περάσει η ΝΔ τις αποψεις της σήμερα είναι η προβολή μέσω των ΜΜΕ. Και μην περιμένετε από τους εργολάβους. Το ΚΚΕ με το κομματικό του καναλάκι, κρατά γερά τον κόσμο του τουλάχιστον.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 06/04/2010 19:22:49

      Αυτό χρειάζεται ανθρώπους που να έχουν όρεξη να δουλέψουν, να προσφέρουν (άλλο ότι θα πληρώνονται κιόλας, δεν αρκεί αυτό). Ξέρεις πολλούς τέτοιους στο κόμμα της ΝΔ; Εγώ αυτοί που ξέρω περιμένουν να ξαναγίνει κυβέρνηση η ΝΔ για να ξαναπάρουν την κουτάλα στα χέρια τους. Αλίμονο στον Αντώνη που περιστοιχίζεται πλέον κυρίως από τέτοιους.

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 06/04/2010 22:07:05

      Όταν φτιάχνεις κομματικό κανάλι ή παλιότερα κομματική εφημερίδα, ότι πεις εκεί μέσα, δεν μπορείς να το ξεπείς και πρέπει να πέρνεις θέση σε όλα τα θέματα.
      Κάτι παρόμοιο προσπάθησε να κάνει παλιά το ΠΑΣΟΚ με την ΕΞΟΡΜΗΣΗ (αλήθεια υπάρχει ακόμα αυτή η εφημερίδα?)και την παράτησε άρων άρων για όλους τους παραπάνω λόγους. Προτίμησε τα παπαγαλάκια και τα "αδέσμευτα ΜΜΕ",όπου δεν δημιουργούνται υποχρεώσεις και δεσμεύσεις.

  18. fatfat avatar
    fatfat 07/04/2010 22:45:19

    @ Επώνυμος......έχεις δίκιο, αν δεν τους κάνει πέρα, αυτός θα χάσει!!!!!

    Υ.Γ : Για να μην λες ότι σου πάω όλο κόντρα!!!! Όταν έχεις δίκιο, δεν έχω κανένα πρόβλημα να συμφωνήσω μαζί σου....