#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/01/2008 14:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δέκα μικροί νέγροι στο Μαξίμου

Δεν χρειάστηκαν παρά ένα ροζ DVD και η απόπειρα αυτοκτονίας ενός μεσαίου κρατικού αξιωματούχου, τέως γενικού γραμματέα του υπουργείου Πολιτισμού, για να αρχίσει να τρίζει το σαθρό πολιτικό και εκδοτικό οικοδόμημα. Όσα δεν κατάφερε τα τελευταία χρόνια η συνωμοσία του σύμπαντος (με τα καράβια που βυθίζονταν, τα αεροπλάνα και τα ελικόπτερα που έπεφταν και τις φωτιές που μας κατέκαιγαν) το κατάφερε τελικά μόνη της η κυβέρνηση. Οι στενοί συνεργάτες του πρωθυπουργού κοντεύουν να μετακομίσουν στα Δικαστήρια Ευελπίδων. Ορισμένοι υποστηρίζουν ότι οι υποθέσεις που βγαίνουν καθημερινά στο φως της δημοσιότητας και πλήττουν ευθέως το Μέγαρο Μαξίμου και τον ίδιο τον πρωθυπουργό, καθώς αφορούν πρόσωπα που ανήκουν στο δικό του πολιτικό περιβάλλον, θυμίζουν πλέον «Λερναία Ύδρα». Σε εμάς πάντως θυμίζουν τους «Δέκα Μικρούς Νέγρους». Που εξαφανίζονται ένας – ένας. Και όλοι αγωνιούν για το ποιος θα είναι ο επόμενος.   

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Suhoi avatar
    Suhoi 16/01/2008 15:26:35

    Μας θυμίζουν βέβαια και τις ένδοξες εποχές Κοσκωτά. Υπάρχουν πολλά κοινά χαρακτηριστικά του σήμερα με το τότε. Και ένα από αυτά είναι το κενό εξουσίας. Τότε ήταν λόγω της ασθένειας του Ανδρέα. Τώρα, λόγω των τρομερών αδυναμιών Καραμανλή. Επίσης, τότε το κατεστημένο σύστημα των εκδοτών (5, "κεντρώων" και δεξιών) ήταν μπετόν και αποφασισμένο. Σήμερα, αυτό το παραδοσιακό σύστημα, στο μεγαλύτερο βαθμό έχει κλείσει τον πολιτικό, αλλά και βιολογικό του κύκλο, ενώ οι διάδοχοί του μάλλον μετριοτάτου επιπέδου είναι.

  2. Titanovios avatar
    Titanovios 16/01/2008 15:53:00

    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΛΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΔΕΞΙΟΙ ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΚΑΤΑΔΙΑΣΚΕΔΑΖΟΥΜΕ

    ΦΑΓΩΘΕΙΤΕ ΚΑΙ ΚΑΤΑΦΑΓΩΘΕΙΤΕ
    AMUSE US

  3. anesis avatar
    anesis 16/01/2008 16:32:57

    Πότε βρε το εκδοτικό σύστημα ήταν δεξιό;
    Θα δείτε πότε και πώς όλα τα εκδοτικά ραμολιμέντα θα διαλυθούν!
    Φυσικά δεν το καταδιασκεδάζουμε αλλά το πολυδιασκεδάζουμε! Αριστερά δημοσιογραφικά κατάλοιπα με καταθέσεις άνω των 10.000.000 Ε και μετά θέλουν να μας συμπονέσουν πως μαζί πεινάμε. Να μας βοηθήσουν με έρευνες πως υπάρχει ακρίβεια και ότι την ψιλοβγάζουν και αυτοί με τα ψίχουλα των 5.000.000Ε Αι σιχτίρ βρε λαμόγια του κερατά που από πάνω μας κοροϊδεύετε κιόλας.Όσο για σένα Factorx άντε γράψε και τίποτα για τον Πολυζογόπουλο ή τον περιβόητο δικηγοράκο Νικολιτσόπουλο που απο πρώτο χέρι έχει πάρει απο 200 Ε απο κάθε συμβασιούχο του υπ΄πολιτισμού για να τους νομιμοποιήση. Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες ρώτα το σωματείο συμβασιούχων ΥΠΠΟ.

  4. Suhoi avatar
    Suhoi 16/01/2008 17:16:27

    Εχει πολύ πλάκα όταν κάποιοι προσπαθούν να δικαιολογήσουν την εξαχρείωση της γαλάζιας κυβέρνησης με τα όργια της περιόδου ΠΑΣΟΚ. Καλά ρε παιδιά, η υπόθεση Ζαχόπουλου δεν σας δίδαξε ότι το σύστημα ΠΑΣΟΚ, παρέα με το άλλο διαχρονικό σύστημα-Μητσοτάκη, δουλεύει σήμερα με τη ΝΔ; Δεν καταλάβατε ακόμα ότι έγινε παράδοση-παραλαβή του συστήματος που στήθηκε τότε; Δεν καταλάβατε ότι το μόνο που διαπραγματεύθηκε η ΝΔ μαζί του, ήταν να της δώσει την "διαχειριστική" εμπειρία του (τρομάρα τους, δηλαδή το νόου χάου στο πως θα παίρνουν τις μίζες), με αντάλλαγμα να μην βγάλει τα άπλυτά του στη φόρα; Δεν βλέπουν ότι οι ίδιες εταιρείες που διαχειρίζονταν την περίοδο ΠΑΣΟΚ τα κοινοτικά κονδύλια, τα διαχειρίζονταν και επι Ζαχόπουλου; Οσον αφορά τα "αριστερά δημοσιογραφάκια", δεν φταίει κανείς που η Δεξιά ουδέποτε κατάφερε να αποκτήσει ιδεολογική δεξαμενή προπαγάνδας και αναζητούσε δημοσιογράφους προς τα αριστερά. Μάλλον ο χώρος έχει σοβαρό πρόβλημα στον τρόπο σκέψης και επεξεργασίας πόλιτικής, στρατηγικής και τακτικής. Αλλά, μην μας τη βγαίνουν και οι δεξιοί από αριστερά. Ας μιλούν καλύτερα για "αριστερούληδες" και όχι για αριστερούς δημοσιογράφους. Με την ευκαιρία ρε παιδιά, ο παρά τω πρωθυπουργώ "αριστερούλης" δεν είναι; Οσο για τον Θέμο, μπάστα ρε μεγάλε, από που κι ως που αριστερός ο Θέμος. Θα μας τρελάνεις;

  5. alexandra avatar
    alexandra 16/01/2008 18:34:04

    Το βιογραφικό του δεν το ξέρω, αλλα απο την εποχή της Ελευθεροτυπίας ο Αναστασιάδης φερόταν σαν ιδεολογικός τραμπούκος. Ε, σαν ανήσυχος νέος της εποχής της μεταπολίτευσης, εκανε και αυτός τις επισκεψούλες του. Αυτό σημαίνει οτι έχει ιδεολογικό στίγμα; Μη χειρότερα. Business κάνει ο άνθρωπος, το μαγαζί του μεγαλώνει.

  6. alexandra avatar
    alexandra 16/01/2008 18:54:25

    Αν καταλάβατε μια κάποια τρυφερότητα και αποδοχή ανθρώπων στύλ Αναστασιάδη, καμμία σχέση. Αδιάφοροι μου ειναι και δεν τους θεωρώ ουτε καν επικίνδυνους, γιατί ουτε καλές μουσίτσες δεν ξέρουν να είναι. Τοση λύσσα για μούρη και "επιτυχία", μαλλον για καραγκιόζηδες φαίνονται .

  7. miaou avatar
    miaou 16/01/2008 20:26:28

    Μάλλον ζούμε ακόμα στον κόσμο μας, ασχολούμαστε με ΠΑΣΟΚ versus ΝΔ, Κόκκαλη και τα τοιαύτα..
    Διαβάστε για αποτοξίνωση τη χθεσινή (15.01.2008) Frankfurter Allgemeine Zeitung. Πρακτικοί άνθρωποι, Γερμανοί συντηρητικοί, CDU της Angela Merkel, πολιτικά ομοαίματοι του Κωστάκη. Που ψάχνουν αυτοί για το ψαχνό;
    Μυστικά κονδύλια του Υπουργείου Πολιτισμού (Reptiliengeld - χρήμα των ερπετών τά λένε)και ξενοδοχεία στην πυρόπληκτη Πελλοπόννησο.
    Για τα πρώτα, χωριό που φαίνεται...
    Αλλά για το δεύτερο, που το περάσαμε στο ντούκου, αλήθεια, ποιός έκανε κουμάντο στο επιτελείο Διαχείρισης Κρίσεων τον Αύγουστο του 2007;

  8. Spyros avatar
    Spyros 16/01/2008 21:25:21

    ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ αυτό που γράφεται παραπάνω "για τον Πολυζογόπουλο ή τον περιβόητο δικηγοράκο Νικολιτσόπουλο που απο πρώτο χέρι έχει πάρει απο 200 Ε απο κάθε συμβασιούχο του υπ΄πολιτισμού για να τους νομιμοποιήσει"

  9. NS avatar
    NS 17/01/2008 00:30:39

    Μισό λεπτό ρε παιδιά γιατί θα τρελαθούμε (τουλάχιστον όσοι έχουμε ζήσει κάποια γεγονότα):
    1. Λένε οι διάφοροι ...έγκυροι pretenders ότι όλα αυτά θυμίζουν Κοσκωτά και ότι υπάρχουν πολλά κοινά χαρακτηριστικά του σήμερα με το τότε. Ποιά ακριβώς είναι τα κοινά χαρακτηριστικά???!!! Τότε αποδεδειγμένα - με στοιχεία - κορυφαίος υπουργός της κυβέρνησης (για να μην πουμε τίποτα άλλο) "τάπαιρνε" από τον επιχειρηματία-εκδότη και πέρναγε φωτογραφικούς νόμους υπέρ του. Υπήρχε αποδεδειγμένα συγκεκριμένη ΠΑΡΑΝΟΜΗ συναλλαγή (συγκεκριμένο κακούργημα) από το νο 2 της κυβέρνησης. Έχουμε έστω και κατά προσέγγιση το ίδιο πράγμα εδώ???!!! Μπορεί να αποδειχθεί ότι ναί αλλά μέχρι να γίνει αυτό είναι τουλάχιστον ύποπτο ότι το κατεστημένο σύστημα των εκδοτών θέλει να περάσουν αυτή τη γραμμή. Είναι δυνατόν suhoi (ανεξάρτητα από τις προτιμήσεις σου)να συντάσσεσαι με την (εσκεμένη και στοχευμένη) παράνοια Πρετεντέρη και σία???

    2. Υπάρχουν διάφορα γεγονότα, επιχειρήματα κλπ. με τα οποία μπορεί κανείς να μιλήσει σοβαρά για εξαχρείωση της γαλάζιας κυβέρνησης - και μάλιστα όχι μόνο για σκάνδαλα τύπου Δομημένων κλπ. αλλά κυρίως για λάθος ή ανύπαρκτες πολιτικές ή για μιά αδράνεια όταν πρόκειται για τα συμφέροντα των πολλών και μια "πρεμούρα" όταν πρόκειται για τα συμφέρονται των "λίγων" (όχι μόνο του κεφαλαίου ). Σε αυτά δεν περιλαμβάνονται κατά τη γνώμη μου τα σκάνδαλα κατώτατων/κατώτερων αξιωματούχων - λαμόγιων που βρέθηκαν επιτέλους σε θέση εξουσίας και το εκμεταλλέυτικαν: Αυτά τα - κατά το MEGAλο Ευαγγέλιο - "τρανταχτά σκάνδαλα", θα θυμούνται πολλοί ότι ήταν κάποτε τόσο αμελητέα και συνηθισμένα που ούτε μονόστηλο στο δικαστικό ρεπορτάζ δεν πιάνανε (πόσο μάλλον είδηση στα δελτία!). Αλλά εξαχρείωση της γαλάζιας κυβέρνησης επειδή ένας κυβερνητικός αξιωματούχος χρησιμοποιούσε τη θέση του για να ..... (τέλος πάντων)??? Γιατί το μόνο σίγουρο είναι αυτό. Όλα τα άλλα - μέχρι να υπάρξει κάτι χειροπιαστό - είναι σενάρια ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ. Βέβαια εδώ και πολλά χρόνια τα λόγια είναι φτηνά και ακόμα και εάν κάποια κατηγορία αποδειχθεί ψεύτικη δεν συνεπάγεται καμία -έστω ηθική -κύρωση για αυτόν που την εκτοξεύει (άσε που όπως αποδεικνύεται πιάνουν και τόπο).

    3. Συμπερασματικά, δεν ξέρω τι λέτε αλλά όλα αυτά μου φαίνονται λίγο περίεργα και κυρίως το σενάριο που πλασάρεται από το κατεστημένο σύστημα των εκδοτών (βλ. κυρίως το Συγκρότημα): Ο Θέμος έχει πρόβλημα με 5.000.000 μαύρα, η ΣΔΟΕ έκανε ντου, φοβήθηκε, πήγε στου Μαξίμου (δηλ. στον Καραμανλή) για να τον προστατεύσει από το ΣΔΟΕ με αντάλλαγμα το DVD (κάποιοι λένε και τη χαλάρωση της εφημερίδας εναντίον της κυβέρνησης). Sorry μπορεί αυτά να συνέβαιναν στα αθώα '80s αλλά στην Ελλάδα του 2007 αυτά δεν παίζουν!!!!
    (α) 5.000.000 για Θέμους (βλ. τσιράκια Κόκαλη), επιχειρηματο-εκδότες κλπ. (όχι για μας τους κοινούς!!!) είναι ΑΣΤΕΙΑ ΛΕΦΤΑ. Ανάλογα και μεγαλύτερα μαύρα ποσά γίνονται πιό άσπρα και από τα σεντόνια της διαφήμισης καθημερινά σε αυτά τα επίπεδα (βλ. δήθεν δάνεια κλπ.). Και όταν εξαιρετικά αυτό δεν είναι δυνατό παίρνουν το 1 δύο από τους "καχύποπτους" και τελειώνει το θέμα ήρεμα και επικερδέστατα σε "υπηρεσιακό επίπεδο". Κι όμως ο Θέμος αισθάνθηκε σε αδιέξοδο (δεν έχει δικηγόρους και λογιστές???) και πήγε να "τα σκάσει" για να ξελασπώσει στον Πρωθυπουργό της χώρας όχι σε απλό υπάλληλο. Πιστευτό???

    (β) Το Πρωθυπουργικό γραφείο δέχθηκε να ξελασπώσει το Θέμο με αντάλλαγμα ένα ροζ DVD?
    Δηλαδή ριψοκινδύνευσαν ακόμη και την πτώση της κυβέρνησης για να σώσουν το Θέμο (που για αυτούς καλύτερα να πήγαινε "μέσα" παρά να έμενε έξω) για ένα ροζ DVD που και να έβγαινε στον αέρα μικρή ζημιά θα μπορούσε να κάνει στην κυβέρνηση -αφού δεν υπήρχε ακόμη απόπειρα αυτοκτονίας (άλλο αντάλλαγμα δεν παίζει γιατί τα πρωτοσέλιδα του Θέμου κατά της κυβέρνησης δεν χαλάρωσαν ποτέ στο διάστημα αυρό). Εδώ το σενάριο λέει ότι το DVD εκτός από τα ροζ περιείχε και άλλα πράγματα που θα κατέστρφαν την κυβέρνηση άν έβγαιναν στον αέρα και γι' αυτό δέχθηκαν τον εκβιασμό. Άρα είχε ο Θέμος στα χέρια του DVD που θα έριχνε την κυβέρνηση και δεν το χρησιμοποίησε για να σωθεί για τα 5.000.000 (σίγουρα υπήρχαν άνθρωποι που θα του έδιναν παραπάνω για να το αγοράσουν!). Πιστευτό???

    Εγώ νομίζω ότι όλα αυτά είναι τεχνητή διέγερση της κοινής γνώμης (κοινώς προπαγάνδα) από τα κέντρα που από τότε που έπεσε ο Σημίτης (και λόγω μη εκλογής του ΓΑΠ) αισθάνονται ότι δεν ελέγχουν πλήρως το παιχνίδι όπως παλιά. Δημιουργούν καθημερινά με την ευκαιρία της υπόθεσης Ζαχόπουλου την αίσθηση της γενικής σαπίλας και της κυρίως της ανεξέλεγκτης κατάστασης (είναι χαρακτηριστικό ότι τα κανάλια/εφημερίδες των κέντρων αυτών βάλλουν κατά πάντων και δεν υποστηρίζουν ως εναλλακτική λύση π.χ. το ΠΑΣΟΚ) για να δείξουν ότι ο "κύκλος της μεταπολίτευσης έκλεισε", δηλαδή ότι ό,τι υπάρχει πρέπει να διαλυθεί και να αναδειχθούν "νέοι σχηματισμοί". Γιατί κάτι μου λεέι ότι τους έχουν ήδη έτοιμους??? Μήπως τελικά οι εκλογές ΠΑΣΟΚ και η στήριξη Βενιζέλου δεν ήταν μια αποτυχημένη προσπάθεια των κέντρων αλλά μια πρόβα τζενεράλε??? Είναι τυχαίο που παραδοσιακά Καραμανλικά στελέχη έχουν πάει με τη Μπακ.??? Το παιχνίδι χόντρυνε πολύ πέρα από κάποια σκάνδαλα ή "σκάνδαλα".

  10. Frixos13 avatar
    Frixos13 17/01/2008 01:25:43

    NS, μια μόνο παρατήρηση: Ποιός άφησε αυτό το σύστημα των διαπλεκομένων εκδοτών που αναφέρεις να κάνει χειρότερα πιαχνίδια απο την εποχή Σημίτη; Ο Καραμανλής. Δεν είχε όμως ισχυρή λαϊκή εντολή για να κάνει το αντίθετο; Γιατι δεν το έκανε και άφησε τον ΡΟυσόπουλο να κάνει όλα τα χατίρια της διαπλοκής. Ο Κόκκαλης πόσο πιο ισχυρός είναι απο πριν; Ποίος είναι βασικός μέτοχος στην τράπεζα που έδωσε τα 18.000.000; Εχει καμία σχέση με τον Ρουσόπουλο; Απο που ξεκίνησε την καριέρα του;

  11. alexandra avatar
    alexandra 17/01/2008 02:03:03

    Ναι miaou. Κυκλοφορεί στα e- mails μας, πρόταση ψηφίσματος η οποία απευθύνεται σε πολίτες στην ιστοσελίδα petitiononline.com/forestgr διότι σε πρόταση της ΕΕ ψηφίσματος να δεσμευτούν οι μεσογειακές χώρες που επλήγησαν απο φωτιές του καλοκαιρού οτι τα δάση τους που καταστράφηκαν θα ξαναγίνουν δάση και η Ελλάδα δεν υπέγραψε.Ενημερωθείτε, και υπογράψτε. Δεν ξέρω αν εχει αποτέλεσμα, αλλα ακόμη και απο τα κρατικά κανάλια μάθαμε οτι 2000 στρέμματα παραχωρήθηκαν σε ηπια τουριστική εκμετάλλευση για την ανέγερσγ μεγάλων ξενοδοχείων.

  12. NS avatar
    NS 17/01/2008 02:11:20

    Frixo13 συμφωνώ ότι ο Καραμανλής ευθύνεται για το οτι το σύστημα συνέχισε να "παίζει μπάλα" και η κατάσταση έφτασε ως εδώ. Και ευθύνεται σε κάθε περίπτωση κυρίως αυτός ακόμη και εάν είναι αλήθεια ότι σχεδόν κανείς και από κανένα χώρο -ούτε βέβαια τα μεγαλοστελέχη της ΝΔ (!!!) αλλά ούτε καν από τον προοδευτικό χώρο (με την εξαίρεση του ΑΝΤΙ)- δεν υποστήριξε σοβαρά την έστω άτσαλη προσπάθειά του με το νόμο για το "βασικό μέτοχο" (μάλιστα τη θάψανε όλοι με τα κοννέ στις Βρυξέλλες δια του lobying - δηλ. παρασκηνιακού μαχαιρώματος - σε επίπεδο Ευρωπαϊκής Επιτροπής, βλ. εν χωρώ ευρωβουλευτές ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, ΣΥΝ).
    Οι τεράστια ευθύνη Καραμανλή στο θέμα της συντήρησης του εκδοτο-επιχειρηματικού συστήματος είναι ΓΕΓΟΝΟΣ. Αν και δεν έχει τόση σημασία, διαφωνώ ότι η ΝΔ έκανε "όλα τα χατήρια της διαπλοκής" και ότι το "σύστημα των διαπλεκομένων εκδοτών κάνει χειρότερα πιαχνίδια απο την εποχή Σημίτη"(συμφωνώ ότι γίνονται χατήρια και παιχνίδι αλλά σε μικρότερο βαθμό, διαφορετικά δεν θα γινόταν όλος αυτός ο χαμός - απλά θα τρώγανε το Θέμο και θα τελείωνε το θέμα ήσυχα και απλά).
    Από κεί και πέρα όμως Frixo13, αυτό τι σημαίνει? Καλά να πάθει ο Καραμανλής που θα του τη φέρουνε (δηλ. θα τον ρίξουνε) έτσι όπως τα έκανε ??? Το πρόβλημα δεν είναι ο Καραμανλής: αυτός, όπως και ο ΓΑΠ, το πολύ-πολύ να πάνε σπίτι τούς και να γράψουν τα απομνημονεύματά τους. Εμείς τι έχουμε να ζήσουμε με συγκυβέρνηση "Βενιζέλου - Ντόρας - γνωστοί και μη εξαιρετέοι νταβατζήδες". (απορία: αυτή τη φορά ο Πρετεντέρης θα πάει στο Άγιον Όρος αντί του Ψυχάρη??? Μην ξεχνάμε ότι σύμφωνα με το γνωμικό το 1996 - 2004 θα επαναληφθεί ως φάρσα).

  13. factorx avatar
    factorx 17/01/2008 05:52:39

    NS, ο προβληματισμός σου είναι σοβαρός, αλλά τελικά γιατί να φορτωθούμε εμείς πάλι ένα δίλημμα τύπου «Καραμανλής ή τανκς»;

  14. miaou avatar
    miaou 17/01/2008 10:45:42

    Επιμένω. Θυμάστε το μπάχαλο μεταξύ Κόη και Φούρλα, καυγάδες, ασυνεννοησία κτλ το καλοκαίρι;
    Πυροσβεστικά αεροπλάνα που έχαναν το δρόμο για την Ολυμπία ή έρριχναν νερό στο γάμο του Καραγκιόζη;
    Μήπως ο καυγάς ήταν παράπλευρη απώλεια άλλης ιστορίας, άλλου υψηλότερα ισταμένου;
    Ψάξτε κύριοι Σέρλοκ, αυτή είναι η δουλειά σας, τα άλλα καλά είναι, αλλά πάρεργα.

  15. PROVOKATORAS avatar
    PROVOKATORAS 17/01/2008 22:11:51

    Απλά και ξάστερα τα λόγια από Μιαου