#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/09/2012 07:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δέκα καυτά ερωτήματα για την υπόθεση Μεϊμαράκη



Δικαστές για να βγάλουμε απόφαση πριν τη βγάλουν οι αρμόδιοι, δεν είμαστε.

Δικηγόροι πολιτικών δεν είμαστε ακόμη περισσότερο διότι εμείς από τους πρώτους λέγαμε να διαλυθεί το μεταπολιτευτικό πολιτικό σύστημα και να βγουν νέοι άνθρωποι στον αφρό να κυβερνήσουν την Ελλάδα με όραμα και όρεξη για δουλειά.

Κι επειδή δεν είμαστε τίποτε από τα παραπάνω, παρά μόνο ανήσυχοι πολίτες που δεν τρώνε κουτόχορτο, ούτε τσιμπάνε με ό,τι τους σερβίρουν τα μέσα ενημέρωσης των επιχειρηματιών, κρυφών κι φανερών, μας δημιουργήθηκαν ορισμένες εύλογες απορίες γύρω από το «σκάνδαλο» που εμπλέκει πολιτικούς με μαύρο χρήμα και ύποπτες συναλλαγές στο real estate. Ειδικά η περίπτωση του Β. Μεϊμαράκη χρήζει ιδιαίτερης προσοχής διότι, όπως γράψαμε σε προηγούμενη ανάρτηση, ως πρόεδρος της Βουλής ένα τέτοιο θέμα αφορά το σύνολο της δημοκρατίας μας. Και μια λέξη κυριαρχεί στις σκέψεις πολλών: ΑΠΟΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΣΗ

Αν μετά από ενδελεχή έρευνα αποδειχθεί ότι υπάρχει εμπλοκή του κ. Μεϊμαράκη ή των δύο άλλων πολιτικών ή ακόμη αν από τους 30 ή 50 πολιτικούς κάποιοι δεν μπορέσουν να δικαιολογήσουν τον πλουτισμό τους θα είμαστε οι πρώτοι που θα ρίξουμε το λίθο. Διότι τόσο εμείς όσο και οι αναγνώστες μας και τίμιοι είναι και μυαλό έχουν για να καταλάβουν ότι παίζονται παιχνίδια, εκδοτικά, επιχειρηματικά, εξουσίας αλλά και μικροκομματικής σκοπιμότητας. Τα ερωτήματα που θέτουμε τα βάζουμε στο τραπέζι ώστε να αποτελέσουν αντικείμενο συζήτησης από τους επίσημους φορείς αλλά και να βάλουν σε υποψίες όσους νομίζουν ότι η δημοσιογραφία παίζεται με καθαρούς όρους.

Ερώτημα πρώτον: Αληθεύει ότι δεν υπάρχει κτηματομεσίτης Ιωσήφ Λιβανός αλλά πρόκειται για κάποιον Τζεν ο οποίος λόγο καταγωγής από τη Μέση Ανατολή είχε το παρατσούκλι «Λιβανός»; Δεν ξέρουμε αλλά κάνουμε εικασίες. Αν όμως πράγματι ισχύει κάτι τέτοιο τότε το ΣΔΟΕ έχει κάνει μεγάλο ατόπημα και φυσικά η αναπαραγωγή από τις εφημερίδες είναι ουσιαστικά αναπαραγωγή ενός ψέμματος.

Ερώτημα δεύτερον: Η υπόθεση με το λεγόμενο ξέπλυμα χρήματος μέσω της εταιρείας του Καρούζου, εκκρεμεί από το 2010. Εδώ και δύο χρόνια έγιναν οι καταγγελίες για «ύποπτες» συναλλαγές μέσω της εταιρείας του Ι. Καρούζου, ο οποίος εκείνη την περίοδο είχε μπει και στο άρθρο 99, πτώχευσε δηλαδή. Το ερώτημα είναι γιατί ξαφνικά άνοιξε μια υπόθεση καταγγελιών δύο χρόνια μετά;  Υπάρχει κάποια σκοπιμότητα για την επιλογή της χρονικής στιγμής; Γιατί δεν άνοιγε άραγε επί ΠΑΣΟΚ, όταν αυτό ήταν ισχυρό; Για φανταστείτε π.χ. τον Παπανδρέου να δίνει εντολή να ερευνηθεί το θέμα και να έμπαιναν στη φυλακή 3 πολιτικοί της ΝΔ;  Ή ακόμη το εξής: Όταν πέρασε την πύλη του Κορυδαλλού ο Άκης, όλοι έψαχναν ένα… αντίβαρο. Γιατί δεν το έκαναν τότε; Μήπως γνώριζαν από την αρχή ότι δεν υπάρχει κανένας φάκελος, καμιά απάτη;

Ερώτημα τρίτον: Γιατί ενώ στο δημοσίευμα της real news γίνεται αναφορά εκτός από πολιτικούς και για επιχειρηματίες όπως ο εφοπλιστής Νίκος Τσάκος αλλά και ο επίσης εφοπλιστής κι όχι μόνο, Β. Ρέστης, τα φώτα στρέφονται μόνο στους πολιτικούς; Κι αν τα πολιτικά ονόματα δόθηκαν για «ξεκάρφωμα» ώστε να μην βγουν μπροστά στο σκάνδαλο (αν υπάρχει) οι επιχειρηματίες; Το σκέφθηκε κανείς αυτό; Ο καιρός άλλωστε ευνοεί οποιαδήποτε καταγγελία για πολιτικό ώστε να αποπροσανατολιστεί ο κόσμος από τα επιχειρηματικά τζάκια.

Ερώτημα τέταρτον: Αν ψάξει κανείς στο ίντερνετ θα βρει συνέντευξη του κατασκευαστή Γ. Ζωγραφάκη ο οποίος περιγράφει πώς γνώρισε τον Καρούζο, πώς έγιναν φίλοι και συνέταιροι ενώ στην αρχή ήταν εχθροί, πώς η φιλία τους εξελίχθηκε σε μίσος. Ο Ζωγραφάκης επιτίθεται στον άλλοτε συνέταιρο του και τον καρφώνει στο ΣΔΟΕ κάνοντας αναφορά σε ξέπλυμα χρήματος που υποτίθεται ότι του ανέφερε ο Καρούζος. Γιατί να μην είναι μια απλή επιχειρηματική σύγκρουση δύο άλλοτε συνεταίρων κι όχι κάτι παραπάνω;

Ερώτημα πέμπτον: Πώς φεύγουν φάκελοι από το ΣΔΟΕ χωρίς να τους πάρει χαμπάρι ο επικεφαλής του, κ. Στασινόπουλος, προσωπικός φίλος του πρωθυπουργού; Μήπως έχουν αντίγραφα καυτών φακέλων κι άλλοι εντός και εκτός ΣΔΟΕ που παίζουν παιχνίδια εκβιασμών, όχι μόνο για να πάρουν χρήματα αλλά και για την κυριαρχία στο Σώμα Δίωξης;

Ερώτημα έκτον: Γιατί το σκάνδαλο βγήκε όταν ο Σαμαράς έλειπε στο εξωτερικό; Επειδή όπως μας λένε οι βολιδοσκοπήσεις σε εκδότες να τοπ δημοσιεύσουν άρχισαν από την περασμένη Τετάρτη.

Ερώτημα έβδομον: Υπάρχει έγγραφο το οποίο απαλλάσσει πλήρως τον Β. Μεϊμαράκη για μια υπόθεση κατάθεσης σε ένα λογαριασμό που τελικά δεν έκρυβε κάτι επιλήψιμο;

Ερώτημα όγδοον: Αληθεύει ότι ο συγκεκριμένος φάκελος (κίτρινος αφού ήταν από το 2010) μεταφερόταν από το ένα δημοσιογραφικό γραφείο στο άλλο μέχρι να βρεθεί κάποιος να το κάνει θέμα;

Ερώτημα ένατον: Είναι γνωστό σε όλους ότι ένα σκάνδαλο που μυρίζει από χιλιόμετρα αποτελεί το καλύτερο δώρο στα κόμματα της αντιπολίτευσης. Το ερώτημα είναι γιατί η αντιπολίτευση δεν σήκωσε το θέμα, γιατί δεν το έκανε σημαία διαφάνειας και δεν ξετίναξε την κυβέρνηση; Άλλωστε, τρεις Νεοδημοκράτες πολιτικοί κατηγορούνται, θα μπορούσε να γίνει ταφόπλακα της κυβέρνησης. Όμως, ο ΣΥΡΙΖΑ αλλά και η πάντα πρόθυμη για καυγά Χρυσή Αυγή, ελάχιστα ασχολήθηκαν με το «σκάνδαλο». Ζήτησαν διαφάνεια, να βγουν όλα στο φως και μετά πήγαν παρακάτω. Δεν σας υποψιάζει το γεγονός ότι η αντιπολίτευση αφήνει να περάσει έτσι το θέμα; Μάλιστα, απ’ ότι μαθαίνουμε όχι μόνο η Αλέκα Παπαρήγα, αλλά και ο Αλέξης Τσίπρας ζήτησαν από τον Μεϊμαράκη να μην παραιτηθεί.

Ερώτημα δέκατον αλλά για εμάς ίσως το πιο σπουδαίο: Το έχουμε ξαναθέσει το ερώτημα για άλλους λόγους αλλά το ξαναθέτουμε: Ποιος κυβερνά τον τόπο; Το Μαξίμου ή το σύστημα ΠΑΣΟΚ; Και ποιον ευνοεί αυτή τη χρονική στιγμή μια προσπάθεια αποσταθεροποίησης;

Ίσως θα πρέπει και στο Μαξίμου να «ψαχτούν» μήπως κάποιοι μέσα από την κυβέρνηση έχουν ανοίξει το ασκό του Αιόλου με τα μικροπολιτικά παιχνιδάκια εξουσίας. Αν δηλαδή ορισμένοι πιστεύουν ότι θα πετάξουν έξω από το κάδρο τον Μεϊμαράκη (διότι οι δύο άλλοι είναι τελειωμένοι πολιτικοί) για να είναι οι ίδιοι στην πρώτη γραμμή, γελιούνται. Το μόνο που θα καταφέρουν είναι να αποσταθεροποιήσουν τη χώρα και να ενισχύσουν τις λαϊκίστικες κραυγές του ΣΥΡΙΖΑ και της Χρυσής Αυγής. Κι αν επιμείνουν να ξεθάψουν αστείες καταγγελίες και να τις κάνουν σκάνδαλα με τη λογική του «ξεκαθαρίσματος λογαριασμών» θα προσφέρουν πολύ άσχημες υπηρεσίες στην πατρίδα.

Τα μέτρα για το Μνημόνιο έρχονται και όλοι φοβούνται ότι η Βουλή θα γίνει αρένα. Ποιος θα μπορέσει να κρατήσει τα.. γκέμια για να μην έχουμε εικόνες Κορέας όπου πέφτει ξύλο μεταξύ βουλευτών; Ο Μεϊμαράκης μπορούσε, ο Τραγάκης μπορεί;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αντιθετικός avatar
    αντιθετικός 25/09/2012 07:51:37

    Για κάθε υπερτιμημένο δημοσιογραφάκι έρχεται η ωρα που κάνει τη μεγάλη γκάφα...

    • nick avatar
      nick @ αντιθετικός 26/09/2012 18:33:37

      Φιλοι
      Ο σφός λαός μας, λέει <>

  2. Πανος avatar
    Πανος 25/09/2012 07:53:42

    Μονο που μιλαει ο τυπος για μιζες 10,2 δις καταλαβαινεις οτι μαπα το καρπουζι

    • alexie avatar
      alexie @ Πανος 25/09/2012 16:26:51

      δεν μιλαει για μιζες για ξεπλυμα χρηματος μιλαει

      • nick avatar
        nick @ alexie 26/09/2012 18:35:14

        Φίλοι
        Καπνός χωρις φωτιά δεν βγαίνει

  3. τσαλες avatar
    τσαλες 25/09/2012 08:16:45

    Έλα τώρα μη μου πεις πως τα 10 ερωτήματα δεν είναι απλά το "ξεκάρφωμα"
    Μη μου πεις πως ο Χατζηνικολάου που σήκωσε το θέμα θέλει την εκπαραθύρωση των παιδιών της παράταξης? Ξέρουμε από που ξεκίνησε και τι είναι ο Χατζηνικολάου, διάβασε τα χθεσινά του tweet και θα πάρεις τις απαντήσεις σε όλα σου τα ερωτήματα.

    • Βαγγέλης avatar
      Βαγγέλης @ τσαλες 25/09/2012 13:06:24

      Σημασία φίλε μου δεν έχει το απο που ξεκίνησε;Σημασία έχει που το πάει και τι παιχνίδια παίζει.Μεγαλοδημοσιογράφος και αντικειμενικός δεν υπάρχει στην χώρα μας.Ο συγκεκριμμένος είναι και ιδιοκτήτης μην το ξεχνάμε

      • Βούρδουλας avatar
        Βούρδουλας @ Βαγγέλης 25/09/2012 13:42:03

        Φίλε Βαγγέλη ο Χατζηνικολάου δεν είναι δημοσιογράφος. Παρουσιαστής ειδήσεων και επιχειρηματίας είναι. Εφτασε στα 50φεύγα να κάνει εφημερίδα για να καθίσει να γράψει άρθρο (και αν αντέξεις να το διαβάσεις σε παραδέχομαι).

        Το παιδί αυτό που έχει σαν δεύτερο πατέρα τον Βαρδή και δεν έχει ντραπεί να κοκορευτεί στις ειδήσεις όταν ήταν στο μέγκα πως μίλησε μαζί του σχετικά με κάποιο ρεπορτάζ, αν πέτυχε σε κάτι στη ζωή του είναι να έχει πάντα γερές πλάτες στα εγχειρήματά του.

  4. TasosC avatar
    TasosC 25/09/2012 08:22:11

    Φάκτωρ να επιχειρήσω μία απλή, απλούστατη, απάντηση στα ερωτήματά σου;
    Αυτή λοιπόν μπορεί να έχει δύο εκδοχές και να είναι:
    Εκδοχή πρώτη. Χρειάζονται κάποιοι αποδιοπομπαίοι τράγοι για να τους φορτώσουμε την οργή του Λαού. Όσο μεγαλύτερα ονόματα, τόσο καλύτερο. Με τον τρόπο αυτό επιτυγχάνουμε και την ικανοποίηση του κόσμου (αίμα στην αρένα) , φυσικά την στροφή της προσοχής του από τα πραγματικά προβλήματά του και κερδίζει χρόνο η κυβέρνηση (με το μυαλό της).
    Εκδοχή δεύτερη. Στο πλαίσιο της αποδόμησης όλου του πολιτικού προσωπικού ήρθε η σειρά να θάψουμε τις ιερές αγελάδες και της συντηρητικής παράταξης. Χωρίς να έχει σημασία τι είναι μύθος και τι αλήθεια, πετάμε λάσπη στον ανεμιστήρα επί δικαίων και αδίκων, προκειμένου σε σκηνικό καμένης γης και σε εύλογο χρονικό διάστημα (σε 8-9 μήνες από τώρα) να προσπαθήσουμε (πληθυντικός αγενείας γιατί αναφέρετε σε αυτούς που κινούν τα νήματα ) να αναδείξουμε τους πολιτικούς που γουστάρουμε.
    Αν ισχύει έστω και κατ΄ελάχιστο μία από τις δύο παραπάνω εκδοχές, τότε τα πράγματα είναι πολύ σκούρα για όλους μας.

  5. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 25/09/2012 08:26:57

    Διώτης...

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ τσώφλι πασατέμπου 25/09/2012 09:33:31

      Τσάκαλε! Και πού; Στο Χατζηνικολάου.

      • GreekInLux avatar
        GreekInLux @ Δαναός 25/09/2012 10:37:14

        Eύχομαι από καρδιάς η υπόθεση να εξελιχθεί με τέτοιο τρόπο που να αποτελέσει "ταφόπλακα" για κάτι..."αληθινούς" δημοσιογράφους και εκδότες....

      • Κάνω ότι δεν βλέπω avatar
        Κάνω ότι δεν βλέπω @ Δαναός 25/09/2012 11:09:14

        Υπάρχει περίπτωση η Ηρώ Διώτη να είναι κόρη του;

        • τρεις λαλούν avatar
          τρεις λαλούν @ Κάνω ότι δεν βλέπω 25/09/2012 13:40:47

          ανιψιά του είναι...τι ζόρι τραβάμε; διαφορετικούς δρόμους ακολούθησαν, πουθενά δεν συμφωνούν.

  6. ΜΕΖ avatar
    ΜΕΖ 25/09/2012 08:32:04

    Δεκατο ερωτημα: "Ποιος κυβερνά τον τόπο; Το Μαξίμου ή το σύστημα ΠΑΣΟΚ;"

    Απαντηση: Τις αποκεντρωμενες διοικησεις, δηλαδη ολη την περιφερεια, την διοικει 100% το ΠΑΣΟΚ. Απο το 2009 δεν εχει αλλαξει απολυτως τιποτα. Οι ιδιες φατσες. Τα ιδια κολπα. Ολα ιδια.

    Απορια τεραστια προκαλει το γεγονος οτι ο ΓΑΠ μολις εκλεχθηκε, πριν προλαβει κανεις να παρει μυρωδια τι συμβαινει, ειχε αλλαξει προσωπα και πραγματα μετατρεποντας τις κεντρικες και τις περιφερειακες δομες εξουσιας σε συστημα ΠΑΣΟΚ.

    Τη Νεα Δημοκρατια για ποιο λογο την εκλεξαμε και για ποιο λογο βαλαμε τον Αντώνη πρωθυπουργο; Για να βλεπουμε τις ιδιες παμπονηρες πασοκόφατσες οπου και να βρεθουμε, οπου και να σταθουμε;

    Κατα τα αλλα, επιτρεψτε μου να εχω εμπιστσυνη στον Βαγγελα τον Μεϊμαρακη. Δεν υπαρχει περιοτωση να αποδειχθει τιποτα εναντιον.

  7. Αλέξης avatar
    Αλέξης 25/09/2012 08:41:56

    Πάνε να στήσουνε δεύτερο "Βατοπέδι" με την τεχνογνωσία αποσταθεροποίησης του πρώτου.

    • LamprosM avatar
      LamprosM @ Αλέξης 25/09/2012 10:14:09

      Ο μειμαρακης όμως δεν ειναι γατακι... Περιμεντε & θα δειτε.

      • Graikοs avatar
        Graikοs @ LamprosM 26/09/2012 20:04:27

        Για να καταλαβω κατι , αν παω στον εισαγγελεα και απλα του πω ο φουφουτος εχει 10 δις ευρω ξεπλυμα μαυρου χρηματος, ΧΩΡΙΣ ΣΤΟΙΧΕΙΑ , θα παρει μπρος η δικαιοσυνη και θα κινηση τις διαδικασιες???????????????????????? ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΣΧΟΛΗ ΔΙΚΑΣΤΩΝ ο ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑΣ? ΝΑΙ
        ΑΡΑ......

  8. xzetta avatar
    xzetta 25/09/2012 08:52:57

    πολύ ωραία όλα αυτά. αλλά όχι και να ισχυριζόμαστε οτι η σταθερότητα της χώρας εξαρτάται απο τον - όποιο - Μειμεράκη που ξέρει να κρατάει τα γκέμια.... Αν είναι έτσι όντως, είμαστε για κλωτσιές πραγματικά.

    • T.V avatar
      T.V @ xzetta 25/09/2012 09:32:28

      +1.000

    • Graikοs avatar
      Graikοs @ xzetta 26/09/2012 20:06:00

      Το αντιστοιχο με την Βικυ Σταματη, οτι ΕΧΕΙ ΠΑΙΔΙ ΑΝΗΛΙΚΟ..

  9. SER avatar
    SER 25/09/2012 09:05:41

    ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ...ΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΑΘΡΗ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΜΑΣ.

  10. Νικολαος avatar
    Νικολαος 25/09/2012 09:06:51

    Τελικα το ερωτημα ειναι ουσιαστικα το 10ο μιας και υπαρχει τελευταια μια προσπαθεια να φανει οτι διαφωνουν τα κομματα των προθυμων στη ψηφιση και εφαρμογη των μετρων ή καποιων απ'αυτα και κατ'επεκταση υπονομευουν το Σαμαρα.Κατι τετοιο βεβαια δεν συμβαινει το αντιθετο μαλιστα.Το οτι ομως ο Μειμαρακης εγγυαται τη δημοκρατικη σταθεροτητα,οτι κινδυνευει η δημοκρατια της διαπλοκης,των ΜΜΕ,των μνημονιων,του Ραιχεμπαχ και της τροικα απο τυχων αποχωρηση Μειμαρακη δε το ειχα φανταστει.

  11. ΝΙΚΟΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ 25/09/2012 09:42:38

    Άσπρα σκυλιά μαύρα σκυλιά όλοι οι σκύλοι μια γεννιά.
    Είναι πολύ αφελείς όσοι περιμένουν να να μας "σώσουν" από την κρίση τα λαμόγια της κομματοκρατίας - κλεπτοκρατίας που κατάφεραν να κάνουν
    την Ελλάδα παγκόσμια πρωταθλήτρια στο ξέπλυμα μαύρου χρήματος και στη
    διαφθορά.
    Και είναι ακόμη πιο αφελείς όσοι πιστεύουν ότι θα τιμωρηθούν κάποιοι από αυτούς τους "εθνοπατέρες" και ότι "το μαχαίρι θα φθάσει στο κόκκαλο".
    Με μεγάλη πίκρα διαπιστώνεται ότι "κάθε λαός έχει την κυβέρνηση που
    του αξίζει", όταν ύστερα από σχεδόν 40 χρόνια ρεμούλας και διαφθοράς,
    τα δύο κόμματα εξουσίας (ΝΔ, ΠΑΣΟΚ και Νέο ΠΑΣΟΚ (ΣΥΡΙΖΑ, και ΔΑ))
    συγκεντρώνουν πάνω από 70% των ψήφων.

  12. Kst avatar
    Kst 25/09/2012 09:43:59

    Ερωτημα ενδεκατο: Ειναι τυχαίο ότι ολα αυτα έγιναν αφού πήραν τα μέτρα για τους δικαστικούς; Εγώ σαν προειδοποιητική βολή το βλέπω, του στυλ ότι "σας κραταμε στο χέρι, προσεχετε με ποιους τα βαζετε...."

    Μπορει να ειναι εντελως ψευδεις οι κατηγοριες μονο και μονο για τρομαξουν την κυβερνηση ως προς τα μισθολογικα τους. Μπορεί όμως να είναι και απόλυτα αληθείς και τότε να διαπιστώσουμε στυγνα ότι η δικαιοσύνη είναι κι αυτή πουλημένη σε αυτούς που την χρηματοδοτούν..

  13. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 25/09/2012 10:07:07

    Αν πραγματικά κάποιοι πάνε να στήσουν νέο Βατοπέδι, ο Σαμαράς πρέπει να αντεπιτεθεί χωρίς δισταγμούς και καθωσπρεπεισμούς και να τους ξεμπροστιάσει. Μην την πατήσει όπως την πάτησε ο "κοιμώμενος της Ραφήνας"...

  14. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 25/09/2012 10:51:50

    Έχει σχέση η υπόθεση Καρούζου με την δεδικασμένη (την περασμένη άνοιξη) υπόθεση real estate "Αιξωνής";
    Ως γνωστόν εκείνη αποσιωπήθηκε, και ο διάσημος δικηγόρος έπεσε στα "μαλακά".
    Καλά, εκείνος εκτός των άλλων εγκατέλειψε τηνπολιτική νωρίς...

  15. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 25/09/2012 11:02:17

    Κατά την ταπεινή μου γνώμη, όλα τα λεφτά είναι στο "Ερώτημα τρίτον" αυτού εδώ του άρθρου:
    "Ο καιρός άλλωστε ευνοεί οποιαδήποτε καταγγελία για πολιτικό ώστε να αποπροσανατολιστεί ο κόσμος από τα επιχειρηματικά τζάκια".
    factorx, συμφωνώ απολύτως και επευξάνω. Βολεύει να κάνουν το πολιτικό προσωπικό μοναδική "Ιφιγένεια". Να κόψουν την κορυφή της πυραμίδας, για να μείνει αλώβητη η τερατωδών διαστάσεων βάση της ακαθαρσίας και διαφθοράς από κάτω.

    • ειδωλοκλάστης avatar
      ειδωλοκλάστης @ Ο Θείος 25/09/2012 11:07:50

      Οτι μεθαύριο θά εκδικαζόταν η αγωγή τού Αντρίκου κατά Καμένου (τό έχω ήδη καταθέσει ώς σχόλιο αλλά δέν ανέβηκε ακόμα) μήπως έχει κάποια σχέση μέ τόν όλο σαματά;

  16. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 25/09/2012 11:20:53

    ΣΤΗΝ ΠΥΡΑ ΚΑΘΕ ΛΑΜΟΓΙΟ, ΚΑΘΕ ΧΡΩΜΑΤΙΣΜΟΥ, ΚΑΘΕ ΚΟΜΜΑΤΟΣ, ΚΑΘΕ ...ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ, ΑΠΟ ΟΠΟΙΑΝ ΣΤΑΝΗ ΚΙ ΑΝ ΠΡΕΡΧΕΤΑΙ. ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ ΑΙΣΧΡΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΑΝΤΗΔΕΣ - ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ, ΔΙΑΠΛΕΚΟΜΕΝΟΙ ΕΚΒΙΑΣΤΕΣ ...ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ ΛΑΜΟΓΙΑ, ΓΛΟΙΩΔΕΙΣ ΜΗΝΤΙΑΔΕΣ ΚΑΙ ΣΙΧΑΜΕΡΕΣ ΛΟΙΠΕΣ ΒΔΕΛΛΕΣ, ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΝΑ ΛΑΒΟΥΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΞΙΖΕΙ. ΘΑ ΤΟΥΣ ΤΟ ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΛΟΙΠΟΝ κ. ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ ;;; Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ ΘΑ ΣΑΣ ΕΚΤΙΜΗΣΕΙ ΑΝΑΛΟΓΑ, ΕΑΝ ΤΟ ΤΟΛΜΗΣΕΤΕ. ΑΝ ΟΧΙ ΕΣΕΙΣ, ΤΟΤΕ ΠΟΙΟΣ ;;;

    • Γιωργος avatar
      Γιωργος @ BLACKQUEEN 25/09/2012 14:57:51

      ΑΥΤΟΣ .|.

  17. Προκόπιος avatar
    Προκόπιος 25/09/2012 11:23:08

    Είναι μία αντιδραση των δικαστών για τις μειώσεις ! Όποιοι τους ξέρουν από κοντά το καταλαβαίνουν γιατί αυτοί δεν περίμεναν ποτέ στην ζωή τους ότι θα μειωθεί ο μισθός τους. ΠΟΤΕ!!!

    • Graikοs avatar
      Graikοs @ Προκόπιος 26/09/2012 20:27:52

      Προκοπη εισαι μπροστα. Για να μην στοχοποιησω θα ελεγα ειναι ενας ΠΟΛΕΜΟΣ ΕΞΟΥΣΙΩΝ. Ρε παιδια η Τραπεζα Ελλαδος εχει ολη την οικονομικη τραπουλα της χωρας, 10δις και δεν θα περασουν απο αυτην? Αρα αν ημουν εισαγγελεας το ΠΡΩΤΟ που θα εκανα να δω εαν κινηθηκε απο μια ΕΤΑΙΡΙΑ τετοιο ποσο.....

  18. ΚΕΡΒΕΡΟΣ avatar
    ΚΕΡΒΕΡΟΣ 25/09/2012 11:37:46

    Μεταφυσική εξήγηση:
    Είναι θεία δίκη για τους νικητές των εκλογών της ντροπής.
    Πολιτική εξήγηση:
    Ο Μπένι είναι αρρωστημένα φιλόδοξος και μισαλλόδοξος. Θα τους πάρει όλους μαζί του στον πολιτικό του τάφο.

    Αλέξη, κοίτα να ετοιμάσεις γρήγορα τη στροφή προς το κέντρο, γιατί οι εξελίξεις θα είναι καταιγιστικές...

  19. kotstak avatar
    kotstak 25/09/2012 11:44:06

    Ας υποθέσουμε πως κάποιος ληστεύει μια τράπεζα. Είναι δυνατόν να το εκμυστηρευτεί σε κάποιον πρώην εχθρό του;
    Εάν “εκμυστηρευτεί” κάτι τέτοιο, αυταποδεικνύεται ότι δεν τη λήστεψε.

    Ας υποθέσουμε πως τα πράγματα έγιναν όπως τα εξιστορεί ο Ζωγραφάκης.
    Ο Καρούζος, δε θα είχε άπειρα χρήματα; Για πιο λόγο να συνεταιριστεί με το Ζωγραφάκη;

    Είναι πιθανόν ο Καρούζος να είπε αυτό το “παραμύθι” στο Ζωγραφάκη για να φανεί ότι είναι οικονομικά δυνατός, με σκοπό να τον “τυλίξει”, πράγμα που έγινε. Ο Ζωγραφάκης “τσίμπησε” και μάλλον έχασε πολλά.


    Οι δημοσιογράφοι, δεν μπορούσαν να κάνουν αυτή την απλή ανάλυση πριν δημοσιεύσουν το “παραμύθι”;

    • kotstak avatar
      kotstak @ kotstak 25/09/2012 12:22:18

      Εάν το “παραμύθι”, αντί για 10 δις, είχε ρεαλιστικά ποσά της τάξεως των 5 - 10 εκατομμυρίων, οι Μεϊμαράκης, Βουλγαράκης, Λιάπης, θα “έτρωγαν” τεράστια ποσότητα λάσπης. (Δεν θα “τσίμπαγε” όμως ο Ζωγραφάκης).
      Είναι τυχεροί μέσα στην ατυχία τους, γιατί το “παραμύθι”, για να δημιουργήσει “μεγάλα όνειρα”, έπρεπε να έχει μεγάλα ποσά. Πολλααααααααά δις.

      • Βούρδουλας avatar
        Βούρδουλας @ kotstak 25/09/2012 13:46:59

        οπως τα λες είναι, τα λεφτά αυτά είναι αστεία πολλά, δεν γίνεται να βγούνε τέτοια λεφτά. Ο μετρ της μίζας άκης δεν θα τα έπιανε ποτέ. Ακου 10 δις, για γέλια πραγματικά.

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ Βούρδουλας 25/09/2012 14:41:33

          Ακίνητα αξίας 10 δις ευρώ είναι τεράστιο "αντικείμενο": Δέκα χιλιάδες σπίτια του ενός εκατομμυρίου ευρώ.
          Άν είναι αλήθεια, τότε θα πρέπει να έχουν "επενδύσει" στην μισή τουλάχιστον Εκάλη.
          Ή σε καμμιά δεκαπενταριά νεόκτιστους οικισμούς της Παραλιακής, τύπου "Αιξωνής".

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ Βούρδουλας 25/09/2012 14:44:42

          Από κλίμακες μίζας δεν ξέρω, αλλά ως επένδυση σε ποσότητα ακινήτων, πρόκειται για "κινεζικό" μέγεθος. Στη Σαγκάη ασφαλώς και υπάρχουν ανάλογες επενδύσεις σε ακίνητα. Πιθανώς και στο Λός Άντζελες. Στην Ελλάδα;

          • Βούρδουλας avatar
            Βούρδουλας @ Ο Θείος 25/09/2012 15:09:35

            Ετσι είναι, στην αρχή όταν είδα το νούμερο πίστεψα πως ήταν τυπογραφικό λάθος, τους ξέφυγαν λέω τα τρία τελευταία μηδενικά. Τελικά όχι, τα μηδενικά παραμένουν.

            Πραγματικά κωμωδία, δεν ξέρω αν έχει αξία να πας να υπερασπιστείς και τον εαυτό σου για τέτοια κατηγορία, άκου 10 δις. Προφανώς οι μεσιτάδες θέλοντας να κάνουν παιχνίδι μεταξύ τους, ενέπλεξαν τους 3 (τον μεϊμαράκη δεν ξέρω γιατί αλλά τον θεωρώ αρκετά ακέραιο, οι άλλοι δύο ήταν βέβαια και μούρες αλλά μικρών κυβικών) και έγινε ό,τι έγινε.

            Ο Λιάπης δηλαδή που έτρεχε με τον χριστοφοράκο που του πλήρωνε τη σουίτα στο βερολίνο, τη λειψία ή που αλλού δεν θυμάμαι, έχει καβάντζα δις. Ειλικρινά αυτόν δεν τον έχω ικανό και να του χαρίζανε να τα φυλάξει. Για κανα χαρτζιλίκι και μέχρι εκεί, για παραπάνω δεν μπορεί ο Μισέλ.

        • kotstak avatar
          kotstak @ Βούρδουλας 25/09/2012 16:03:31

          Στο παρελθόν είχα προτείνει τη δημιουργία μιας νέας μονάδας μέτρησης του χρήματος, γιατί έβλεπα ότι οι πολιτικοί και οι δημοσιογράφοι είχαν χάσει την αίσθηση της ποσότητας του χρήματος, όταν αναφέρονταν σε μεγάλα ποσά.
          Η πρότασή μου ήταν:

          “Μονάδες μέτρησης.
          Οι μονάδες μέτρησης εκτός του ότι προσδιορίζουν μια ποσότητα, μας δίνουν εικόνα και του μεγέθους αυτής της ποσότητας.
          Για τον σκοπό αυτό χρησιμοποιούμε τα πολλαπλάσια και τα υποπολλαπλάσια.
          Λέγοντας σε κάποιον ότι η απόσταση Αθήνα- Θεσσαλονίκη είναι 500 χιλιόμετρα του δίνουμε καλύτερη εικόνα της απόστασης, από το να του πούμε ότι είναι 500.000 μέτρα.
          Για τους πολύ μεγάλους αριθμούς, τα πολλαπλάσια δε δίνουν ούτε αυτά εικόνα του μεγέθους, για αυτό δημιουργήθηκαν άλλες μονάδες μέτρησης, όπως το έτος φωτός.
          Μια από τις μονάδες μέτρησης είναι και το χρήμα.

          Όταν πριν μερικά χρόνια άκουσα έναν δημοσιογράφο να λέει:
          5.5 δισεκατομμύρια ευρώ πρόστιμο επεβλήθησαν… κλπ (σε μια μικρή χρηματιστηριακή εταιρεία), το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα, ήταν πως κάποια μηδενικά δεν υπολόγισε σωστά.
          Όμως αυτό έγινε κύριο θέμα συζήτησης, σε όλα τα κανάλια.
          Όταν άκουγα πολιτικούς να ισχυρίζονται, ότι αυτοί θα εισέπρατταν το πρόστιμο, (αυτό εννοεί, όποιος διαμαρτύρεται γιατί δεν εισπράττεται το πρόστιμο) διερωτόμουν τι είναι χειρότερο, ένας πολιτικός να λέει ψέματα, ή να μην έχει καμιά αίσθηση του χρήματος; Γιατί ένα εκ των δύο συνέβαινε.
          Ακούγοντας χθες από διάφορα ΜΜΕ πως Έλληνες καταθέτες έχουν καταθέσεις 600 δισεκατομμυρίων ευρώ στην Ελβετία πείστηκα…

          Κύριοι χρειαζόμαστε ΑΜΕΣΑ μια νέα μονάδα μέτρησης χρήματος, η όποια θα είναι μόνο για βοηθητική χρήση, (για την καλύτερη κατανόηση των μεγεθών).
          Αυτή πρέπει να είναι κυμαινόμενη και σχετική μονάδα, να σχετίζεται δε με το ετήσιο εισόδημα ενός εργαζόμενου.
          Η μονάδα που προτείνω είναι το ΒΕΜ (βασικός ετήσιος μισθός).
          Κατά προσέγγιση 1 ΒΕΜ Ελλάδος = 10.000 ευρώ.(1 ΒΕΜ Βουλγαρίας =5.000 ευρώ, 1 ΒΕΜ Γερμανίας =20.000 ευρώ κλπ)

          Ας δούμε διάφορα μεγέθη:
          Δημόσιο χρέος: 35 εκατομμύρια ΒΕΜ.
          Κεφαλαιοποίηση Εθνικής Τράπεζας : 720.000 ΒΕΜ
          Προϋπολογισμός Υπουργείου Παιδείας: 627.000 ΒΕΜ
          Το πρόστιμο που λέγαμε…. : 550.000 ΒΕΜ.

          Ας κάνουμε μερικές συγκρίσεις:
          Αστυνομικός με 10 χρόνια προϋπηρεσία 1,5 ΒΕΜ/έτος.
          Καθηγητής με 10 χρόνια προϋπηρεσία 1,5 ΒΕΜ/έτος.
          Συμπληρώστε την λίστα μόνοι σας….
          Η μονάδα μέτρησης που προτείνω, εκτός των άλλων, θα βοηθήσει να αρθούν οι όποιες αδικίες.

          Τα δις δεν είναι φιστίκια.
          Για να αισθανθεί κάποιος την ποσότητα:
          Ξεκινά ένας πεζός από Αθήνα για Θεσσαλονίκη, και σε κάθε ένα μέτρο τοποθετεί δυο(2) ευρώ. Θα χρειαστεί 1 εκατομμύριο ευρώ.

          Ξεκινά ένας άλλος πεζός από Αθήνα για Θεσσαλονίκη, και σε κάθε ένα μέτρο τοποθετεί 2.000 ευρώ. Θα χρειαστεί 1δις ευρώ.”

  20. Crocodile avatar
    Crocodile 25/09/2012 12:12:04

    Προσπαθώ να θυμηθώ ένα σκάνδαλο που αποκάλυψε η Νέα Δημοκρατία...

    • Κ.Σ.Μαυρόπουλος avatar
      Κ.Σ.Μαυρόπουλος @ Crocodile 25/09/2012 13:02:54

      Θα θυμάστε όμως κάποια που συγκάλυψε.

  21. Alex avatar
    Alex 25/09/2012 13:08:13

    Υποκριτές και φαρισαίοι...

    Πριν λίγες ημέρες: "Να βγουν ΤΩΡΑ στην δημοσιότητα τα ονόματα των 32 πολιτικών και να τιμωρηθούν παραδειγματικά"

    Σήμερα: "Προσπάθεια αποσταθεροποίησης του πολιτικού συστήματος τέτοιες αποκαλύψεις"

    Τα γνωστά λαμόγια: "Θα λάμψει η αλήθεια", "Να γίνει εξεταστική επιτροπή... στην Βουλή" κλπ.

    Σάπιο σύστημα χρώματος πρασινομπλέ που πρέπει να ξεριζωθεί.

    • Γιωργος avatar
      Γιωργος @ Alex 25/09/2012 14:33:55

      +1000

  22. ALEXIS avatar
    ALEXIS 25/09/2012 13:54:20

    Τα Μ.Μ Εκτέλεσης παίζουν τον ρόλο τους. Μας ταιζουν αυτό που θέλουν την στιγμή που θέλουν[ ..δηλ. μήνες μετά] , Αλλάζει η κυβέρνηση τους Διώτηδες όποτε θέλει και ξέρει αυτή πότε πρέπει . Εμείς γνωρίζουμε το 1/1000 της αλήθειας και πάμε να βγάλουμε συμπέρασμα , αυτό μπορεί να γίνει ? ΟΧΙ βέβαια .Αφήστε τον ένστικτο να σας οδηγήσει

  23. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 25/09/2012 13:58:30

    Λείπει ο -τελείως αναξιόπιστος- Μάρτης από τη Σαρακοστή;
    Εκδηλώθηκε και ο ξε-kourdistos...
    "O Xατζηνικολάου πετάει στα σκουπίδια την κυβέρνηση Σαμαρά"!!!, κομπάζει ο φωτογράφος των ΓΑΠ- Ραγκούση.
    Όλα τα παραληρηματικά παρακμιακά άρθρα του είναι για γέλια και βρήκε ευκαιρία να εκδηλωθεί ο άνθρωπος. Αργεί να κάνει το κόμμα και ο Φλωρίδης και δεν έχει σε ποιόν να κάνει τον παραγιό, αφού ο Ραγκούσης του κάθεται πάγκο:
    http://www.kourdistoportocali.com/articles/14380.htm

  24. ΧΑΡΗΣ avatar
    ΧΑΡΗΣ 25/09/2012 14:14:28

    ΠΟΙΟΣ ΚΥΒΕΡΝΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΟ ΤΕΛΙΚΑ!!!!!!!!!!!!!!!
    ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΟ .....ΑΛΛΑ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ.
    Αν κρίνω από τα σχόλια, πολλά εκ των οποίων είναι άριστα, δεν θα μάθουμε πραγματικά ποτέ....
    Οι Εβραίοι έχουν ένα ωραίο σλόγκαν:
    Λένε π.χ. : Θες να δημιουργήσεις κάτι; Πάρε έναν Ελληνα.
    Λένε επίσης: Θες να καταστρέψεις κάτι : Πάρε δύο Ελληνες.

  25. Νίκος Α avatar
    Νίκος Α 25/09/2012 14:25:18

    Θυμάται κανείς ότι ο Χατζηνικολάου έδωσε την σοβαρότερη βοήθεια στον ΓΑΠ με την δημοσιοποίηση - διαστρέβλωση of the record συζήτησης, με τον "κουρασμένο" Πρωθυπουργό.

    • Mara avatar
      Mara @ Νίκος Α 25/09/2012 14:51:57

      Μα... τί λές Νίκο???
      Είμαστε με τα καλά μας???
      Εδώ μιλάμε για την "υψηλή πύλη" των ξένων και ντόπιων κέντρων εξουσίας. Μιλάμε για τον Σουλεϊμάν τον μεγαλοπρεπή.... της δημοσιογραφίας, που τον τρέμουν και τον προσκυνάνε όλοι....
      Δεν τον αγγίζει κανείς.....

  26. Βέρτης avatar
    Βέρτης 25/09/2012 14:35:08

    To άρθρο σωστά βάζει τα ερωτήματα και εύλογα είναι. Το ότι υπάρχει θέμα με τις δραστηριότητες του Καρούζου επίσης φαίνεται να είναι γεγονός (τελεσίδικες δικαστικές αποφάσεις που για κάποιο περίεργο λόγο δεν εκτελέστηκαν). Η κουμπαριά επίσης δεν σημαίνει ενοχή του Μειμαράκη. Εμένα άλλα με προβληματίζουν όπως ,
    - Η αντιδικία του Μειμαράκη με τον Καρατζαφέρη από το βήμα της Βουλής που αλληλοκατηγορήθηκαν για μίζες και μετά την εν θερμώ αντίδραση και των δύο τα στόματα έκλεισαν.
    - Παλιότερες καταγγελίες για "δήθεν" 178 εκ. του Λιάπη που είπαν ότι είναι λεφτά του Εθνάρχη και (δεν θυμάμαι την διατύπωση) προορίζονται για το κόμμα.
    - Η έμμεση εμπλοκή του Βουλγαράκη μέσω συζύγου με τις αγοραπωλησίες του Βατοπεδίου και η παραδοχή του ότι έχει offshore , με τις γελοιότητες αν το νόμιμο είναι και ηθικό κ.ο.κ.

    Είμαστε σε εποχή που δεν πρέπει να καλυφθεί τίποτα και ελπίζω αυτό τελικά να γίνει.

  27. η Dimi avatar
    η Dimi 25/09/2012 15:02:30

    Η αξιοπιστία, συνδυαστικά με την αυτοεκτίμηση, πορεία, τις γνώσεις, εμπειρίες, τον χρόνο, γίνονται η αναφαίρετη πολύτιμη «πατίνα» της προσωπικότητας του ασυμβίβαστου ηγέτη. Ο οποίος, δια του προσωπικού του παραδείγματος ηγεσίας, εμπνέει και κάνει τη μεγάλη διαφορά στο κόμμα ή στον οργανισμό του οποίου με επιτυχία ηγείται, στη ζωή του, στον περίγυρό του. «Ό,τι αξίζει πονάει και είναι άπιαστο». Είναι αξίωμα ζωής αυτό.

  28. Δεξιόχειρας avatar
    Δεξιόχειρας 25/09/2012 16:48:44

    Η Αμερική δεν θα εγκαταλείψει έτσι εύκολα την Ελλάδα. Θα κάνει ότι της περνάει από το χεράκι της ώστε να εμποδίσει την ευρωπαϊκή της πορεία. Ο Σαμαράς ξεκάθαρα τάσσεται στο ευρωπαϊκό μέτωπο. Ο Μεϊμαράκης τί λέει για όλα αυτά;

  29. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 25/09/2012 18:20:43

    Σύμφωνα με το Πρώτο Θέμα ο εις εκ των καταγγελόντων, ο Ζωγραφάκης, τον Ιανουάριο του 2011 στέλνει εξώδικο στον υπουργό οικονομικών Παπακωνσταντίνου να διαμαρτυρηθεί ...διότι η κατάθεση του έχει αγνοηθεί.
    Και προβαίνει , στο κείμενο του εξώδικου, σε εντελώς ασόβαρες, αλλά λίαν χαρακτηριστικές αποκαλύψεις περί των προτιμήσεών του, γράφοντας ποιούς πολιτικούς θεωρεί έντιμους! Και ποιούς περιλαμβάνει και ποιούς όχι στα δικά του καλλιστεία εντιμότητας , λέει πολλά για το ποιόν του. Και για την σοβαρότητά του...
    Γράφει ο Ζωγραφάκης σε εξώδικο προς Υπουργό:

    "Επειδή, λοιπόν, μου ήρθαν κάποια στοιχεία ως «μάννα εξ ουρανού», αποφάσισα να σας στείλω και δεύτερη επιστολή, ενημερώνοντάς σας γι’ αυτά, μήπως αυτή τη φορά, τη λάβετε στα σοβαρά.

    Πρώτα απ’ όλα θέλω να σας ξεκαθαρίσω δύο πράγματα.

    Α). Δεν αφήνω κανένα υπονοούμενο για τη σημερινή κυβέρνηση της Ελλάδας. Πιστεύω ότι η σημερινή ελληνική κυβέρνηση είναι έντιμη, δίκαιη, ειλικρινής και ακούραστη.

    Β). Δε μιλάω πολιτικά! Τα κίνητρά μου σε καμία περίπτωση δεν είναι πολιτικά. Δηλώνω ότι δεν ανήκω σε κανένα κόμμα, δεν μπαίνω κάτω από ταμπέλες, στηρίζω και είμαι υπέρμαχος οποιουδήποτε πολιτικού ή ατόμου με πείσει ότι είναι έντιμος και ας ανήκει σε οποιοδήποτε κόμμα. Αυτών των ανθρώπων είμαι σύμμαχος. Και για να πειστείτε για τα λεγόμενά μου, ενδεικτικά σας δηλώνω ότι είμαι σύμμαχος: α) του Γεωργίου Παπανδρέου, Πρωθυπουργού της χώρας, β) του Γεωργίου Καρατζαφέρη, προέδρου του ΛΑ.Ο.Σ, γ) της Ντόρας Μπακογιάννη, Προέδρου του ΔΗ.ΣΥ. δ) του Κώστα Καραμανλή, τέως Πρωθυπουργού, ε) της Λιάνας Κανέλλη, βουλευτή του ΚΚΕ και στ) του Αλ. Παπαχελλά, δημοσιογράφου. Καταλαβαίνετε ότι με τίποτα δε μιλάω πολιτικά. Απλά στηρίζω οποιονδήποτε άνθρωπο στον κόσμο, είτε Έλληνα, είτε όχι, ο οποίος είναι έντιμος" !!!

    • Βέρτης avatar
      Βέρτης @ Κώστας ΜΠ 25/09/2012 18:36:24

      Είναι προφανές ότι πίσω υπάρχει οικονομική διαμάχη αυτών που εμφανίζονται συνεργάτες τα δε νούμερα που ακούστηκαν είναι τόσο ...αστρονομικά που μάλλον για επιχείρηση αποπροσανατολισμού μοιάζει, από ποιους υποκινείται και γιατί θα δείξει.

      Ένα γενικό ερώτημα, αν αγοράσω διαμέρισμα στο Κολωνάκι και εμφανίσω στον πωλητή το τίμημα σε μετρητά , υπάρχει κάποιο θέμα; Νόμιμο δεν είναι να πληρώσω με οικονομίες που μάζευα τα προηγούμενα χρόνια και είχα στο σπίτι;