#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/09/2012 07:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δέκα ημέρες στην κόλαση για την κυβέρνηση



Τελικά οι μεγάλες αλήθειες λέγονται… ανεπίσημα, στα πηγαδάκια, γι’ αυτό και στο Γιούρογκρουπ στη Λευκωσία οι ειδήσεις βγήκαν στη συζήτηση που είχε ο υπουργός Οικονομικών με ολιγομελή ομάδα δημοσιογράφων.

Σύμφωνα με τα όσα είπε ο Γ. Στουρνάρας, έχουμε τα εξής νέα δεδομένα:

1.      Τα μέτρα που θα πρέπει να ληφθούν δεν είναι 11,6 δις αλλά 13,5, δηλαδή 2 δις ευρώ περισσότερα απ’ ότι λέγαμε μέχρι τώρα. Που θα βρεθούν τα δύο δις; Η κυβέρνηση ευελπιστεί ότι θα προέλθουν από το φοροκυνηγητό όσων χρωστούν και δεν πληρώνουν φόρους. Πόσο, όμως, εφικτό είναι κάτι τέτοιο, δύσκολο να το πούμε. Άλλωστε, με τα δικαστήρια να έχουν βάλει λουκέτο και με την αναταραχή να έρχεται, οι φορολογικές δίκες πάνε πίσω. Οπότε, τα επιπλέον 2 δις είναι μάλλον ευχολόγιο. Πάντως, σύμφωνα με τον υπουργό, η συμφωνία έχει επιτευχθεί για τα 7,5 δις ευρώ, οπότε μένουν σε εκκρεμότητα άλλα 6 δις που όπως τόνισε ο κ. Στουρνάρας δε θα πρέπει να κατευθυνθούν μόνο σε περικοπές μισθών και συντάξεων.

2.     Το επόμενο 10ήμερο θα είναι κολασμένο, σύμφωνα με τις δηλώσεις του Γ. Στουρνάρα. Κι αυτό διότι θα πρέπει σ΄ αυτό το διάστημα να έχουν πέσει οι υπογραφές στη συμφωνία για το πακέτο μέτρων. Τρόικα και κυβέρνηση θα πρέπει να έχουν κλειδώσει τα πάντα.

3.      Η δόση των 31,5 δις ευρώ πάει για το Νοέμβριο. Η καθυστέρηση σύμφωνα με τον υπουργό οφείλεται στο γεγονός ότι είναι μεγάλη η δόση και οι δανειστές μας θα πρέπει να έχουν εξασφαλίσεις για όλα από την Ελλάδα. Επίσης, υπάρχει ο αστερίσκος του ΔΝΤ που λέει ότι θα πρέπει να ξαναφτιαχτεί νέο σενάριο για το ελληνικό χρέος καθώς αυτό που έλεγε ότι το 2020 θα είναι στο 120% του ΑΕΠ έχει πεταχτεί στα σκουπίδια. Το πρόβλημα είναι ότι οι τράπεζες έχουν μείνει από ρευστό και η ανακεφαλαιοποίηση αργεί ακόμη…

4.      Φαίνεται ότι η τρόικα ρίχνει νερό στο κρασί της για τις απολύσεις στο Δημόσιο και να εξετάζει την προσυνταξιοδοτική διαδικασία, δηλαδή την ειδική εφεδρεία που έχει προτείνει η κυβέρνηση. Ίσως αυτό να είναι ένα βήμα πίσω για να βρεθεί η χρυσή τομή στο ζήτημα αυτό.

5.      Φαίνεται να επιλέγεται ένα «βελούδινο» σενάριο για τα εργασιακά. Το θέμα είναι δούναι και λαβείν. Η τρόικα θα υποχωρήσει για τις απολύσεις και πιθανότατα για τις ευέλικτες μορφές εργασίας και τις απολύσεις, αν η κυβέρνηση κάνει πίσω στο θέμα της αύξησης του ορίου συνταξιοδότησης από τα 65 στα 66 ή 67 έτη.

6.      Ο κ. Στουρνάρας άφησε ανοιχτό τι θέμα του αφορολογήτου ορίου. Ωστόσο πρόσθεσε ότι η ελληνική πλευρά διαπραγματεύεται για να μην γίνουν αλλαγές για τα φυσικά πρόσωπα. Πάντως, παίζει και το σενάριο του αμερικανικού μοντέλου για φορολόγηση από το πρώτο ευρώ με την αφαίρεση από τα εισοδήματα του συνόλου των δαπανών.

7.      Προσδιόρισε την ύφεση για φέτος στο 6% αντί για 7% και πάνω που φημολογείται. Σ’ αυτό μάλλον έχουν βοηθήσει τα τουριστικά έσοδα.

8.      Όπως γράφαμε και σε προηγούμενη ανάρτηση, στο Γιούρογκρουπ της 8ης Οκτωβρίου δε θα ληφθεί απόφαση αν και θα παρουσιαστούν τα μέτρα, αλλά στις 18 Οκτωβρίου θα λήξουν όλα. Για το καλό μας ή το κακό μας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Mike avatar
    Mike 15/09/2012 10:45:20

    Καλημερα σας...ενταξει το καταλαβαινω να σωσουμε την πατριδα και εγω μαζι δεν διαφωνω...αλλα πειτε μου εγω την εφορια το χαρατσι και τον οαεε ΔΕΝ εχω να τα πληρωσω...απο τον επαγγελματικο κλαδο που ανηκω ξερω οτι και το 90% ειναι στην ιδια θεση με εμενα...αρα ας μου εξηγησει καποιος πως θα παρουν τα λεφτα που υπολογιζουν;;;; Στα μαθηματικα μπορει να μην ειμαι καλος αλλα στην απλη λογικη ειμαι....εχει μηπως κανενας απαντηση;;;;

    • franc avatar
      franc @ Mike 15/09/2012 11:20:30

      Πολυ εύλογα τα ερωτήματά σου φίλε μου Ομως αυτοί ξέρουν οτι πρόκειται για την τελευταία τους γερή "μπάζα" στην Eλλάδα πριν την κάνουν γι αλλού. Κι αν δεν αρπάξουν 11 ή 15 δίς θα τους χαλάσει να πάρουν ας πούμε 5 δις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΧΡΗΜΑ , που ισοδυναμεί με 330 δις "εικονικού" χρήματος σαν αυτό που τυπώνει η FED ? Eκτός αυτού θα μας "κρατάνε" λέγοντας οτι εμείς φταίμε που δεν τηρήσαμε κατα γράμμα τις υπογραφές μας...

    • Phil avatar
      Phil @ Mike 17/09/2012 15:13:53

      Υπομονή φίλε μου μέχρι το 2030 (Το 2020 έκανε ήδη φτερά). Μετά η ζωή θα ανοίξει μπροστά σου.

  2. franc avatar
    franc 15/09/2012 10:59:56

    Μην υπερβάλλετε, έχουμε περάσει πολύ περισσότερα κολασμένα δεκαήμερα. Οι αυτοκτονίες έχουν φτάσει τις 4000 άν δεν κάνω λάθος...Η αναβολή των 31.5 δίς για το Νοέμβριο, απλώς αναβάλλει και την έναρξη επιβολής των μέτρων. (Πίσω εσείς;πιό πίσω εμείς...) Αλλωστε τον Αύγουστο είχαμε πλεόνασμα. Και τώρα που ψηφίστηκε απο τους γερμανούς ο ΕΜΣ , μπορούμε να περιμένουμε. Οταν αρχίσει η εφαρμογή των μ'ετρων είναι προφανές οτι θα ξαναπαάμε σε εκλογές. Το Β' εξάμηνο του 2013 θα αρχίσει η ανάκαμψη στην Ευρώπη, οπότε αυτά τα μέτρα μάλλον δεν θα εφαρμοστούν ποτέ και ο Τσίπρας δεν θα καταφέρει να γίνει πρωθυπουργός. Η μόνη του ελπίδα είναι ο Σαμαράς να εφαρμόσει όπως λέει τα μέτρα...

  3. Προφήτης avatar
    Προφήτης 15/09/2012 11:33:20

    Για το (4) : Τακτική δυο βήματα μπρος - ένα πίσω.
    Παίρνουν τώρα την συνταξιοδότηση στα 67 και μάλλον το μηδενικό αφορολόγητο.
    Τις απολύσεις ΔΥ αργότερα.
    Και μακάρι, αλλά άμα δούμε 31,5 δις ,σπαρταριστά, στην πραγματική ελληνική οικονομία, γράψτε μου.
    Λογιστική εγγραφή θα αποτελέσει, αν τελικά γίνει, η καταβολή στην Ελλάδα, αποπληρώνοντας τοκοχρεολύσια.

    • franc avatar
      franc @ Προφήτης 15/09/2012 11:38:49

      Τα "σπαρταριστά" αγαπητέ Προφήτη τα θέλουν για τον εαυτό τους. Αλλωστε γι αυτά δημιουργούν και τις "κρίσεις" παγκοσμίως, αφου έφτασαν μέσα απο τον Καζινοκαπιταλισμό να είναι μόλις το 1,5% του συνολικού χρήματος...

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Προφήτης 15/09/2012 12:01:48

      Από τα 31,5 δις αυτής της δόσης, τα 28 θα πάνε για ανακεφαλαιοποίηση τραπεζών. Δεν υπάρχουν ληξιπρόθεσμα χρέη μέχρι αρχές του 2013.
      Φυσικά αυτά που δίνονται για ανακεφαλαιοποίηση, δεν θα τα δεί η αγορά. Είναι αντικατάσταση "καμμένων" ιδίων κεφαλαίων. Ούτε βέβαια παίρνει την ΑΤΕ η Πειραιώς με ...αποθεματικά από καταθέσεις (αυτό το νόμιζε ο κ. Στρατούλης).
      Γράφτο αγαπητέ και θα το δείς στο μέλλον: Η ΑΤΕ "ιδιωτικοποιείται" και εξαγοράζεται από την Πειραιώς με χρήματα του Μηχανισμού στήριξης. "Στον επόμενο τόνο", η Πειραιώς (με τις θυγατρικές της) θα κρατικοποιηθεί (από το ευρύτερο Ευρωπαικό Δημόσιο), αφού την πλειοψηφία των μετοχών θα έχει ο ESM, έναντι της ρευστότητας που έδωσε.
      Είναι τραγέλαφος, αλλά γράφτο. Και βλέπουμε.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Προφήτης 15/09/2012 12:07:16

      Δεν πιέζονται από ληξιπρόθεσμα, γι αυτό καθυστερούν δικοί μας και Ευρωπαίοι τη συμφωνία (και τη δόση).
      Μέχρι να πάρουν τη δόση ανακεφαλαιοποίησης, οι λιπόθυμες τράπεζες είναι προσδεδεμένες στο ELA (Emergency Liquidity Assistance), "ασφαλές σύστημα παροχής ορρού" από την ΕΚΤ.
      O θείος σούπερ Μάριο ξέρει - όσο και η "θεια Όλγα". Το σύστημα είναι - προς το παρόν - υπό έλεγχο.
      Για αύριο, έχει ο Θεός...

      • franc avatar
        franc @ Ο Θείος 15/09/2012 12:20:34

        Oπως πάντα αγαπητέ Θείε είσαι "μέσα" σε όλα.
        Μερικές φορές αναρωτιέμαι μήπως είσαι τραπεζικός? (όχι Τραπεζίτης βέβαια...) Εν πάσει περιπτώσει η εκτίμησή μου είναι αμμέριστη.

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ Ο Θείος 15/09/2012 12:55:46

        Και τα ποσα της ανακεφαλαιοποίησης των τραπεζών τα δανειζόμαστε, δηλ. γίνονται χρέος δηλ μελλοντικά οφειλόμενα χρεολύσια.
        Θυμάσαι τον Τενγκ, μαύρη-άσπρη γάτα πρέπει να πιάνει ποντίκια : η ουσία είναι ότι χρήματα δεν θα εισρεύσουν στην πολύπαθη ελληνική αγορά - μακάρι να διαψευσθούμε.

        Τι να σημειώσω; Γνωστό ότι ο Σάλλας αγόρασε με χρήματα της ανακεφαλαιοποίησης. Αν είχε δικά του δεν θα έπαιρνε δάνειο από τον Βγενόπουλο για να αγοράσει μετοχές της ... τράπεζάς του!

        "Για αύριο, έχει ο Θεός…"
        Εν αναμονή νέου κουρέματος, στώμεν καλώς στώμεν μετά φόβου Θεού...

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ Προφήτης 15/09/2012 20:37:29

          @ Franc, δεν είμαι τραπεζικός υπάλληλος.
          Μηχανικός είμαι, εργαζόμενος στον ιδιωτικό τομέα. Λόγω επαγγέλματος, γνωριζω κάτι ψιλά από υποθήκες ακινήτων. Ξεκινώντας απο αυτό λοιπόν (σύν κάποια διαστροφή να εξιχνιάζω μυστήρια), έχω εντρυφήσει λίγο παραπάνω στα των τραπεζών.
          @ Προφήτης: Προς το παρόν τα 50 δις ανακεφαλαιοποίησης γίνονται δημόσιο εθνικό χρέος. Μάλλον από αρχές 2013 θα εξαιρεθούν και θα γίνουν απευθείας δανεισμός του ESM σε τράπεζες (νά τη η Ευρω-κρατικοποίηση, υπό τον έλεγχο της ΕΚΤ). Άν γίνει θα είναι καλό για τη βιωσιμότητα. 50 δις έξω από το δημόσιο χρέος σημαίνει μείον 17 %. Φυσικά αυτό είναι το δίκαιο: Η μαύρη τρύπα των τραπεζών δημιουργεί ιδιωτικό χρέος - κανένα δημόσιο.

          • franc avatar
            franc @ Ο Θείος 17/09/2012 21:11:22

            Αγαπητέ Θείο, είμαστε συνάδελφοι.
            Και εγώ ιδιώτης μηχανικός είμαι, άνεργος εδώ και ενάμισυ χρόνο, χωρίς καν επίδομα ΟΑΕΔ επειδή δεν είμαι υπάλληλος και "μπορεί αύριο να μου έρθει πελάτης"...

          • skeptical ( ex voter) avatar
            skeptical ( ex voter) @ franc 17/09/2012 21:59:32

            Πάντως franc ,με την ευφυία και το ήθος που διαθέτεις , εσύ τουλάχιστον δεν θα πεινάσεις .

          • franc avatar
            franc @ skeptical ( ex voter) 19/09/2012 15:32:40

            To ξέρω και σ' ευχαριστώ skeptical ( ex voter)

  4. Enzo avatar
    Enzo 15/09/2012 11:38:26

    Εδω κατάφεραν να κάνουν τους μισθωτούς να χρωστάνε στην εφορία .
    Νέα οικονομικά αυτα που κάνουν αυτοι .
    Όλα τα κάνουν επίτηδες

  5. Εμμανουήλ Πρόιος avatar
    Εμμανουήλ Πρόιος 15/09/2012 13:21:54

    Αν τολμήσουν να μηδενίσουν το αφορολόγητο για να μην απολυθεί κανένας βολεμένος κοπρίτης του δημοσίου θα έχουμε ΠΟΛΕΜΟ!

  6. ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ 15/09/2012 13:23:03

    Αν ισχύει το δίλημμα αφορολόγητο ή απολύσεις και επιλέξουν το αφορολόγητο είναι άξιοι της μοίρας τους, και θα παρασύρουν και εμάς μαζί. Ένα πράγμα πρέπει πραγματικά να είναι κόκκινη γραμμή: Η περαιτέρω αύξηση των φόρων, και ακόμα περισσότερο για τα χαμηλά και μεσαία στρώματα

  7. dm avatar
    dm 15/09/2012 13:25:21

    10 μερες κολασης για την κυβερνηση?
    αναρωτιεμαι ποσες ηταν,ειναι και θα ειναι οι μερες κολασης για τους συμπολιτες μας που υφιστανται λεηλασια...

  8. ellhnas1994 avatar
    ellhnas1994 15/09/2012 14:47:06

    Επιτέλους ας χρυπήσουμε ο χέρι στο τραπέζι . κ.Σαμαρά ξητήστε όσο πρέπει εκ μέρους του ελληνικού λαού . Αν η τροικανοί αρνηθούν , τότε βγείτε στην επίθεση . Υπάρχουν και άλλα κράτη στα οποία μπορούμε να στηριχθούμε όπως η ομόδοξη Ρωσία του πατριώτη Πούτιν - που θυμίζω δάνειζε στην Κύπρο , με αντάλλαγμα μια ναυτική βάση - ή έστω την Κίνα . Ας ξεκινήσουμε προσπάθειας άντλησης πετραιλαίου από τα θαλάσσια ΜΑΣ ύδατα , ΑΟΖ , υδρογονάνθρακες κτλ , και ας αφήσουμε την Μέρκελ και τους λοιπούς ανίκανους τεχνοκράτες .. Δεν βγαίνει άλλο αυτή η πολιτική . Η Ελλάδα πηγαίνει στον πάτο με το Μνημόνιο .
    ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ .
    Si vis pacem para bellum.

  9. Αιρετικός avatar
    Αιρετικός 15/09/2012 15:18:58

    Θα' πρεπε να ντρέπονται να μιλούν για κόλαση οι "μαυρισμένοι" στις Κυκλάδες, σκαφάτοι και γκλαμουράτοι πολιτικάντηδες. Ο λαός τους ψήφισε για να στρωθούν στον πισινό τους να φτιάξουν αξιόπιστο και εφαρμόσιμο σχέδιο, που να στέκεται στην Ελλάδα και το εξωτερικό...Να αφήσουν τα περί πίεσης Τρόϊκας κλπ. και να έχουν μία απλή και πειστική λύση να εφαρμόσουν, σπάζοντας επιτέλους και τα "κομματικά" αυγά...Είναι ντροπή να μιλάν όσοι ευθύνονται για την καθημερινή κόλαση των απλών ανθρώπων...Για τα δύσκολα τους ψηφίσαμε, όχι για πόζες και "παραστάσεις" στα κανάλια...Αν όμως δεν έχεις νοιώσει την ανάγκη εύκολα κολάζεσαι...Η κόλαση πάντα είναι στρωμένη από τις καλύτερες προθέσεις...Αν είχαν τσίπα και φιλότιμο ο μη "βολεμένος" λαός θα υποστήριζε κάθε πραγματικά αναγκαία θυσία,

  10. Αιρετικός avatar
    Αιρετικός 15/09/2012 15:24:12

    Είναι ντροπή να μιλούν για "κόλαση" οι φραγκάτοι, σκαφάτοι κλπ.πολιτικάντηδες. Ο μη βολεμένος λαός τους ψήφισε για να κάτσουν στον πισινό τους, να μην γυρίζουν ως γλάστρες στα κανάλια και να φτιάξουν ένα αξιόπιστο σχέδιο για το εσωτερικό και το εξωτερικό.Αν είχαν τσίπα και φιλότιμο κάθε θυσία θα μπορούσε να γίνει αποδεκτή...Αν ζούσαν την καθημερινή κόλαση του μικρομεσαίου θα ήταν πιο ταπεινοί...

  11. andreas london avatar
    andreas london 15/09/2012 15:47:46

    2,000€ μείον στους μισθούς των βολευτon μας και έχουμε 2,000 x 300 x 12 = 7,200,000 ....

  12. GIORGOS LAM avatar
    GIORGOS LAM 15/09/2012 17:27:06

    ΤΙ ΤΟ ΘΕΛΩ ΤΟ ΕΥΡΩ ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΛΥΨΩ ΤΙΣ ΠΑΓΙΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΜΟΥ ΑΠΛΑ ΝΑ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΕΛΠΙΔΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΩΝ. ΚΑΓΛΥΤΕΡΑ ΣΕ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΝΟΜΙΣΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΡΑΓΟΥΜΕ ΣΑΝ ΧΩΡΑ ,ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑ ΠΟΥ ΚΛΕΙΣΑΝΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΝΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ,ΣΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΩΘΗΣΗ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΝΟΜΙΣΜΑ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΘΑ ΑΥΞΗΘΟΥΝ ΟΙ ΕΞΑΓΩΓΕΣ. ΕΤΣΙ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΙ Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΛΥ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕ ΛΙΓΑ. ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΕ ΝΕΑ ΑΦΘΑΡΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΠΟΥ ΘΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΑΝ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΔΙΕΛΥΣΑΝ ΣΑΝ ΧΩΡΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΣΩΣΟΥΝ. ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ ΕΙΣΑΙ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΚΑΙ ΕΚΛΕΓΧΤΗΚΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΕΣΑΙ ΤΟΝ ΛΑΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΑ ΤΡΑΠΕΖΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ . ΒΓΕΣ ΣΤΟ ΛΑΟ ΚΑΙ ΠΕΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΧΤΥΠΑ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΣΑΙ Ο ΗΓΕΤΗΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ (ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ). ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΕΛΟΣ.

  13. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 17/09/2012 11:16:51

    Το νεο φορολογικο καθεστως που παει να προωθηθει για τα ακινητα, μοιαζει πολυ πιο δικαιο απ' το προηγουμενο.

    Ειναι σωστο να φορολογηθει η ακινητη περιουσια στο συνολο της χωρις εξαιρεσεις, εστω κι απο λιγο. Ειτε ειναι οικοπεδα, ειτε αγροτεμαχια κτλ. Σε ολη την Ελλαδα.

    Η ενστασεις μου, ως πρωην επαγγελματιας του χωρου ειναι.
    α) Τα 100.000 ευρω ειναι μικρο και μαλλον αδικο ως αρχικο αφορολογητο, αφου αρκετοι μικρομεσαιοι και στα ορια της φτωχιας ανθρωποι (ειδικα στην επαρχια) εχουν πχ ενα απλο & χωρις ανεσεις ισογειο διαμερισμα περιπου 90 τ.μ το οποιο με τις συνεχεις ανοδους των αντικειμενικων αξιων εχει περιπου μια αντικειμενικη αξια στα 150.000 ευρω.
    Αρα ενα αφορολογητο περιπου στα 150.000 ευρω θα ηταν πολυ πιο δικαιο.

    β) Η πρωτη φορολογικη κλιμακα, που ειναι 1 /1000, ενα σχετικα τσουχτερη, αλλα προς το παρον ανεκτη. Αλλα δεν ειναι δικαιο να ισχυει μονο για ακινητη περιουσια εως 200.000. Πιστευω οτι εαν καλυπτε τις ακινητες περιουσιες εως 400.000 ευρω θα ηταν δικαιο. Και μετα μια λογικη κλιμακωτη αυξηση σε 1,25/1000 κτλ. , και μεγαλες κλιμακες για τους εχοντες ακινητη περιουσια ανω του 1.000.000 ευρω, αφου εκει αρχιζει η πραγματικη σημαντικη σε αξια ακιν περιουσια.

    γ) Οι αντικειμενικες αξιες , ειδικα στην επαρχια ειναι πλεον αστειες αφου, ειναι πια πολυ μεγαλυτερες απ τις εμπορικες. Ας το δει αυτο το υπουργειο και ας κανει και καποιες μειωσεις, αφου ειναι αστειο ενα ακινητο να πωλειται λχ 70.000 και ο αγοραστης να φορολογειται για 100.000 επειδη η αντικειμενικη αξια ειναι μεγαλυτερη απ την εμπορικη.

    Ο χωρος των ακινητων ειναι ενα κομματι της οικονομιας που απο πολλες πλευρες μπορει να γινει μοχλος αναπτυξης. Οποτε ειναι λαθος αν η εκαστοτε κυβερνηση ποινικοποιει τη μικρη και μεσαια ιδιοκτησια. Με τις συνεχεις και αδικες αυξησεις στις αντικειμενικες αξιες, οτιδηποτε μεχρι 500-600 χιλ ευρω ειναι μικρομεσαια ιδιοκτησια..

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ Μικρασιάτης 17/09/2012 17:44:05

      + οτι το γεγονος πως το φετινο επιδομα θερμανσης, σχεδιαζεται να δοθει με τη προυποθεση οτι η αντικειμενικη αξια του ακινητου που μενει ο δικαιουχος ειναι εως 150.000 ευρω, δειχνει οτι ενα αφορολογητο για την ακινητη περιουσια, στις 150.000 ειναι κοινωνικα δικαιο.