#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/03/2012 16:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δάσκαλος νέων πολιτικών θέλει να γίνει τώρα ο ...ΓΑΠ

H... Χούντα φταίει για τον ΓΑΠ. Να καταδικασθούν πάλι!!!

 



«Δεν μου αρέσουν οι λέξεις κληρονομιά και αριστοκρατία. Είμαι από δημοκρατική χώρα και τόσο ο πατέρας μου όσο και ο παππούς μου ήταν αγωνιστές. Θα μπορούσα να ήμουν ακαδημαϊκός. Όλοι θέλουμε να ακολουθήσουμε το δρόμο μας, όμως είχα πολιτικές επιρροές κι έτσι αναμείχθηκα με την πολιτική».

Ποιος τα είπε όλα αυτά; Μα φυσικά ο Γιώργος Παπανδρέου ο οποίος έχει πάρει σβάρνα όλα τα ξένα μέσα ενημέρωσης. Ο πρώην πρωθυπουργός αποκάλυψε ότι δεν ήθελε να είναι πολιτικός αλλά να γίνει καθηγητής Πανεπιστημίου αλλά η φυλάκιση του πατέρα του τον έκανε να αλλάξει γνώμη.

Τώρα φταίμε εμείς να ζητήσουμε την εκ νέου καταδίκη της Χούντας των Απριλιανών γιατί φυλάκισαν τον Ανδρέα, το είδε αυτό ο Γιώργος και αποφάσισε να γίνει πολιτικός;

Για σκεφτείτε τι θα είχαμε γλιτώσει αν δεν γινόταν όλα αυτά.

Μιλώντας στο BBC o κ. Παπανδρέου είπε επίσης: «Είμαι αισιόδοξος. Η Ελλάδα μπορεί να τα καταφέρει. Έχει πολλές δυνατότητες», ενώ επισήμανε ότι ιστορικά η δεδομένη χρονική περίοδος είναι δύσκολη, αλλά αποτελεί σημείο καμπής.

Ο κ. Παπανδρέου επισήμανε ότι τον στεναχωρεί πολύ το γεγονός ότι κάποιοι πιστεύουν ότι πρόβλημα είναι μόνο ελληνικό και όχι ευρωπαϊκό, ενώ αναφέρθηκε και στους λόγους που τον οδήγησαν να ασχοληθεί με την πολιτική, απορρίπτοντας το γεγονός ότι επρόκειτο για «κληρονομιά».

Αυτό που προκαλεί αίσθηση όμως είναι η εξομολόγηση του τέως πρωθυπουργού της Ελλάδας ότι σκέπτεται να δημιουργήσει "ακαδημία δημοκρατίας" στην Ελλάδα για να εκπαιδεύονται οι νέοι πολιτικοί στις δημοκρατικές αρχές και αξίες στη χώρα που γεννήθηκε η Δημοκρα

ΣΧΟΛΙΑ

  1. bird avatar
    bird 18/03/2012 16:29:26

    Αυτοί που πιστεύουν ότι το πρόβλημα είναι μόνο ελληνικό και όχι ευρωπαϊκό ίσως πίστεψαν κάτι φωνές που έλεγαν "κυβερνώ μια διεφθαρμένη χώρα", "είμαστε τιτανικός" κλπ.

  2. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 18/03/2012 16:42:27

    «Είμαι αισιόδοξος. Η Ελλάδα μπορεί να τα καταφέρει. Έχει πολλές δυνατότητες». - You having a lough Yiorgos? Δυνατοτητες εχει, αλλα χωρις λεφτα δεν μπορει ουτε γαλα να αγορασει. Καθε μετα αυτοκτονει κοσμος και μαχαιρωνει για 100 Ευρω. Εχεις κανει Γιωργο καμια βολτα στην πιατσα ή μου γυρνας απο studio σε studio; Στο iPad δεν εχεις κατεβασει καμια εφαρμογη να μαθαινεις κανενα κουτσομπολιο, καμια αυτοκτονια, καμια ληστεια, το τι λεει γενικα ο κοσμος (οχι για σενα, για σενα λεει τα καλυτερα). Τις δυνατοτητες μας εμεις τις ξερουμε, για το λογο αυτο θελουμε να φυγουμε στο εξωτερικο, μακρυα απο το εκτρωμα που δημιουργησες. Να εισαι καλα να μας εμψυχωνεις απο το BBC.

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 18/03/2012 16:46:58

    Είναι σαν να λέμε, εγώ ήθελα να γίνω λογοτέχνης, αλλά τι να κάνω; Έπρεπε κάποιος να αναλάβει το βουλκανιζατέρ του μπαμπά.
    Στρωμένη δουλειά.

  4. airman avatar
    airman 18/03/2012 17:04:48

    ''Θα μπορούσα να ήμουν ακαδημαϊκός. Όλοι θέλουμε να ακολουθήσουμε το δρόμο μας, όμως είχα πολιτικές επιρροές κι έτσι αναμείχθηκα με την πολιτική''.
    Σαν το Χαραλάμπη ένα πράγμα, με το ζόρι παντρειά! Και έτσι ''αναγκάστηκε'' να ασκήσει τα συζυγικά του καθήκοντα στη χώρα!
    Όσο για το ακαδημαϊκός, κι εγώ θα μπορούσα να ήμουν αστροναύτης!
    Ρε τι έχει τραβήξει αυτός ο έρμος τόπος από κάτι απίθανους!
    Υ.Γ. Υπομονή Μπενίτο, σε μια ώρα finito!

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ airman 18/03/2012 23:39:19

      Το θέμα είναι ότι και η Ελλάδα φέρθηκε σαν υπάκουη νύφη...

      • airman avatar
        airman @ ΕΥΑ 19/03/2012 00:02:49

        Είμαστε και των παραδόσεων πανάθεμά μας!

  5. Κρης avatar
    Κρης 18/03/2012 17:26:34

    "Θα ήθελα να ανοίξω μια σχολή για να εκπαιδεύσω
    τους ηγέτες του μέλλοντος!"

    h**p://www.youtube.com/watch?v=mtxCuQiYlEA

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Κρης 18/03/2012 18:55:26

      Είπε πάλι και το γνωστό και συχνό πλέον μοτο: "Χρειαζόμαστε γρήγορά Παγκόσμια Διακυβέρνηση (=ΧΟΥΝΤΑ)!!! Ξυπνάτε...

  6. Panos avatar
    Panos 18/03/2012 17:59:45

    ΟΙ ΜΙΣΟΙ ΠΑΣΟΚΟΙ ΠΟΛΕΜΗΣΑΝ ΤΟΥΣ ΝΑΖΙ.......ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΜΙΣΟΙ ΤΗ ΧΟΥΝΤΑ.....ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ!!!!!

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ Panos 18/03/2012 23:30:34

      Ακριβώς!

  7. Κωνσταντίνος avatar
    Κωνσταντίνος 18/03/2012 22:58:41

    "...Αυτό που προκαλεί αίσθηση όμως είναι η εξομολόγηση του τέως πρωθυπουργού της Ελλάδας ότι σκέπτεται να δημιουργήσει “ακαδημία δημοκρατίας” στην Ελλάδα..."

    Wait, what?!

  8. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 18/03/2012 23:32:57

    Όταν έχεις μάνα την Μαργαρίτα τη Μαδημένη, γίνεσαι επιστήμονας...

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Μανιάτης 19/03/2012 00:02:18

      Εγώ δηλώνω μαθητής του.

  9. GEORGE LEONE 17 avatar
    GEORGE LEONE 17 19/03/2012 10:37:44

    Δηλαδη θυσιαστηκε ο καριεριστας προς χαριν της πολιτικης με σκοπο να μας σωσει. Εστω και με τετοια νοημοσυνη που διαθετει δεν μπορει ν αγνοει οτι αν δεν ειχε αυτο το επωνυμο, ουτε υπαλληλος σε ψιλικατζιδικο δεν θα προσλαβανετο. ΜΑΚΑΡΙΟΙ ΟΙ ΠΤΩΧΟΙ ΤΩ ΠΝΕΥΜΑΤΙ