11/04/2010 18:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δάνειο 30 + 12 δισ. Ευρώ, με το ΔΝΤ κάτω από το …τραπέζι

Με ένα ποσό της τάξης των 30 δισ ευρώ θα στηριχθεί η ελληνική οικονομία, στο πλαίσιο του μηχανισμού στήριξης.

Άλλα 11-12 δισ θα αντληθουν απο το ΔΝΤ αναφέρουν δημοσιογραφικές πληρεοφορίες

Παρ' ότι για ακόμη μια φορά ο Γ. Παπακωνσταντίνου πούλησε το παραμύθι της μη υποβολής αιτήματος από την ελληνική πλευρά, είναι πλέον φανερό ότι η βοήθεια ζητήθηκε και το Γιουρογκρούπ αποφάσισε την παροχή του δανείου. Μάλιστα, ο Ζ.Κ. Γιούνκερ είπε ότι το πακέτο βοήθειας είναι έτοιμο εφόσον το ζητήσει η Ελλάδα. Αν, όμως, δεν το έχουμε τόσο ανάγκη γιατί βγήκε περιχαρής ο υπουργός Οικονομικών να ανακοινώσει τις αποφάσεις;

Πιθανότατα τα 2/3 των χρημάτων να δοθούν από τις ευρωπαϊκές χώρες και το υπόλοιπο από το ΔΝΤ, αν και το σενάριο αυτό δεν έχει επιβεβαιωθεί, αφήνεται προς το παρόν θολό. Το επιτόκιο θα είναι 5% για τα επόμενα τρία χρόνια.

Τώρα μένει να εξειδικευτούν οι όροι και τα μέτρα που θα επιβληθούν στην Ελλάδα προκειμένου να κάνει χρήση του δανείου. Διότι όλες οι πληροφορίες έκαναν λόγο για σθεναρή αντίσταση της Γερμανίας στην παροχή βοήθειας από την Ευρώπη. Επομένως, αυτό που γράψαμε ως “όροι ΔΝΤ” θα φανεί στην πορεία.

Φαίνεται να πρόκειται σαν μια συμφωνία κάτω από το τραπέζι όπου η Ελλάδα θα πάρει όλα τα επώδυνα μέτρα που θα της ζητηθούν από το ΔΝΤ, αλλά δεν πρέπει με κανένα τρόπο να φανεί ότι το Ταμείο μπήκε στη χώρα και επέβαλε τους όρους της.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. panos avatar
    panos 11/04/2010 18:35:44

    φιλε μου καλε ακουσα στην νετ το δελτιο τον 18.00 1ον οτι θα συμετασχουν στον μηχανισμο ευρωπαικα κρατη (χωρις να ξερουμε ποια ειναι αυτα)το δντ κ κατ τα την παρουσιαστρεια κ η ελλαδα. οποτε τι μας λενε οτι αν χρειαστουμε τον μηχανισμο θα τον χρησημοποιησουμε. 2ον παλι στο ιδιο δελτιο ειπε οτι το δντ θα συνδραμει με 13-15 δισ απο τα 30 δισ οποτε αναρωτιεμαι πως τα 15 απο τα 30 ειναι 1/3. τσεκαρε τα καλε μου φιλε κ πληροφορησε μας γιατι η τιβι μας εχει τρελανει στο ποιημα

    • neos agrotis avatar
      neos agrotis @ panos 11/04/2010 18:42:53

      οσον αφορά το ποσο του δανειου απο το ΔΝΤ θα ειναι 15 δισ ευρώ αν ισχύει η αρχική απόφαση για συμμετοχη του ΔΝΤ κατα το 1/3. δηλαδή πάμε για 30+15=45 δισ. και αυτά λέει για τον πρώτο χρόνο. Θα υπαρξει και συνέχεια τα επόμενα χρόνια δηλωσε ο Ζ.Κ. Γιούνκερ αλλα το ποσό θα καθορισθει ανάλογα με τις συνθηκες. Τους ορους δεν μας είπανε.

    • maestros avatar
      maestros @ panos 11/04/2010 23:18:45

      Η ΧΡΕΩΚΟΠΙΑ ΤΗΣ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗΣ ΤΟ ΔΝΤ ΚΑΙ Η ΟΜΟΙΟΤΗΤΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ
      http://aliartos-city.blogspot.com/2010/04/blog-post_8101.html

  2. Tassos Karras avatar
    Tassos Karras 11/04/2010 18:45:00

    Καλά σε ποιούς αναφαιροντε οι ελεηνοί, χόρτο τρώει ο κοσμος ότι το ΔΝΤ περιμένει στην γωνία μόλις γίνει κυβέρνηση το ΠΑ-SHOCK να μας σκεσκίσουν.
    Ο Αντωνης πρέπει να το πάρει το θέμα στους ώμους του αν θέλει να γίνει πρωθηπουργος. ΝΔΤ= καταστροφή, όποια ξένη ιστοσελιδα κοιτάξεις λέει ΕΛΛΗΝΕΣ ** Wake up and smell the coffee ** not wait to steal you more...take some action no just talk. Sorry guys I live out of Greece many years trying to wake up friends and relatives to act some how.

    Thank you
    Tassos

  3. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 11/04/2010 18:45:51

    Μετά και τα σημερινά, θα δανειστούμε από το μηχανισμό στήριξης Ε.Ε- ΔΝΤ,με 5%! η ελληνική οικονομία εισέρχεται και επίσημα σε μακροχρόνια και βαθιά οικονομική ύφεση με άγνωστα αποτελέσματα.

    Για τα χάλια αυτά είναι μεγάλες οι ευθύνες της κυβέρνησης, νομίζω ότι τους επόμενους μήνες η πρόωρη προσφυγή στις κάλπες θα είναι μια αναπόφευκτη πραγματικότητα.

  4. Tassos Karras avatar
    Tassos Karras 11/04/2010 18:47:08

    Kalo fagopoti gia tous PASOKOYS polla ta lefta....

    • BlueSky avatar
      BlueSky @ Tassos Karras 11/04/2010 22:49:01

      Πες τα χρυσόστομε! Πόσες δεσμίδες θα πέσουν κάτω από τα γραφεία. Αξέχαστη η δεκαετία 80.

  5. panos avatar
    panos 11/04/2010 18:54:48

    νεε αγροτη ευχαριστω για την διευκρινιση αλλα τουλαχιστον στα δελτια μιλουν για το συνολικο πακετο το οποιο θα ειναι 30 δισ.αν εχεις δικιο νομιζω οτι θα ειναι ακομα χειροτερα ετσι λογω του πραγματικου ογκου των χρηματων.κ αν θυμαμαι καλα 20 δισ δεν ειναι τα τοκοχρεωλυσεια?τα αλλα 25 κατ τα αυτην τη περιπτωση για που ειναι?

  6. Tassos Karras avatar
    Tassos Karras 11/04/2010 19:01:58

    Η Ρουμανία έχει πάρει ένα καλό πακέτο από ΔΝΤ στην κυβέρνηση γίνετε το έλα να δούμε όποιος προλάβει και φάει το χρήμα γιατί γνωρίζουν ότι δεν θα είναι την επόμενη φορά. Ενα παράδειγμα για να καταλάβετε γιατί έσχος μιλάμε.
    Η κρατική εταιρεια των τρένων απόλυσαι 10.000 εργαζόμενους... ο υπουργός μεταφορών αγόρασε κοματι απο την εταιρεια σε τιμη ξεφτιλα και πήρε εργαζόμενους ολους έχουν χασει την δουλειά τους. Δεν θα τους πληρώνει για 6 μήνες γιατί πέρνουν ταμείο ανεργίας...
    Ο μαλάκας ο φορολογούμενος πληρώνει τους εργαζόμενους του υπουργου.

    Ερχεται και στην Ελλαδα γιατι θα βαλουν τον ΟΣΕ για πούλημα θα τον πάρει κάποιος δικός του και τα επόμενα τα γνωρίζετε νομιζω.

    • Jimbaran avatar
      Jimbaran @ Tassos Karras 11/04/2010 19:43:36

      Εάν η καταγγελία σας είναι αληθινή αγαπητέ σχετικά με την Ρουμανία τότε θα πρέπει να επέμβει από τώρα ο Εισαγγελέας,τελεία και παύλα.

      • BlueSky avatar
        BlueSky @ Jimbaran 11/04/2010 22:50:11

        Αγαπητέ Jim, ακούγεσαι πολύ ρομαντικός!!

      • xrhxa65 avatar
        xrhxa65 @ Jimbaran 11/04/2010 23:52:45

        ο εισαγγελεας;
        κι αυτός θέλει μερίδιο;

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ Jimbaran 12/04/2010 11:04:50

        δεν είναι ρομαντικός ο άνθρωπος, ζει σε πολιτισμένο μέρος

    • Orestios avatar
      Orestios @ Tassos Karras 11/04/2010 22:17:57

      Αυτό που λέτε κ. Καρρά είναι πολύ σοβαρό.
      Φαντάζομαι το πάρτυ που θα γίνει εδώ.

      ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ yeah!!!!!!

  7. Κρητικός avatar
    Κρητικός 11/04/2010 19:09:32

    30 δις για μία 3τία με επιτόκιο 5% δηλαδή με τόκους κόστους 1,5 δις για τα επόμενα 3 χρόνια. Δηλαδή σου λένε ότι σε 3 χρόνια η Ελλάδα θα μπορεί να ξεχρεώσει 31,5 δις ευρώ + όλα εκείνα που λήγουν εκείνη την εποχή από παλαιότερα δάνεια. Χαχαχαχαχαχα. Συγνώμη για το γέλιο αλλά μόνο έτσι μπορεί κανείς να αντιδράσει κοιτώντας τους αριθμούς. Μιλάμε συνέλληνες έχει να πέσει τρελό κόψιμο δαπανών και νέων μέτρων. Το μόνο που εύχομαι πλέον είναι οι περικοπές στο δημόσιο τομέα να γίνουν με αξιοκρατικό τρόπο και όχι ως δια μαγείας να διώχνουν μόνο γαλάζια παιδιά-συμβασιούχους. Μα τι λέω τώρα! Πράσινη ανάπτυξη χωρίς πράσινα παιδιά γίνεται;

  8. Τι μου λες τώρα... avatar
    Τι μου λες τώρα... 11/04/2010 19:56:23

    Πάντως αν βλέπεις μόνο τηλεόραση, νομίζεις ότι στην Ελλάδα έχουμε οικονομικό μπουμ!

    • neos agrotis avatar
      neos agrotis @ Τι μου λες τώρα... 11/04/2010 20:34:25

      Εχεις απόλυτο δίκιο. Ελα ομως που 6 μηνες τώρα δεν τους βγαίνει τίποτα από αυτά που λένε.....

  9. fatfat avatar
    fatfat 11/04/2010 20:27:43

    το επιτόκιο του δανεισμού είναι προιόν συμβιβασμού, αλλά και ένα βήμα υποχώρησης της Γερμανίας, που μέχρι χθες ήταν ανυποχώρητη από την άποψη "η Ελλάδα να δανειστεί με όρους αγοράς (δηλαδή με 6%-7%) και όχι με προνομιακά επιτόκια"....σήμερα φάνηκε ευδιάκριτα η πολιτική βούληση της Ε.Ε για μαζική στήριξη της Ελλάδας (γιατί το ποσό των 30 δις ευρώ είναι τεράστιο, αναλογικά με το μικρό μέγεθος της Ελλάδας στην ευρωζώνη), και γενικότερα όσων χωρών-μελών έχουν μεγάλο οικονομικό πρόβλημα.
    Στάλθηκε δηλαδή ένα βαρυσήμαντο μήνυμα προς κάθε κατεύθυνση και κυρίως προς τους κερδοσκόπους........ότι η Ε.Ε στην συγκεκριμένη περίπτωση "βάζει πλάτες" στην Ελλάδα και γενικότερα ότι θα στηρίζει έμπρακτα και δυναμικά οποιοδήποτε μέλος της χρειαστεί.

    http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601087&sid=aA4G15Jz6UVU&pos=1

    • Νταβέλης avatar
      Νταβέλης @ fatfat 11/04/2010 20:40:10

      κι αν πρόκειται για μπλόφα? Ποιά είναι η εγγύηση ότι θα δοθούν τα χρήματα αυτά?

    • neos agrotis avatar
      neos agrotis @ fatfat 11/04/2010 20:45:30

      Την Ελλάδα μπορούν να την στηρίξουν γιατί εχει πολύ μικρή οικονομία και ισως να το παίζουν δινοντας μεγαλύτερα ποσα απο το αναμενόμενο, φοβούμενοι την συνέχεια. Γιατί αν η μπάλα πάρει και αλλες χώρες της ευρωζώνης τότε να δείς τι βαρυσήμαντο μήνυμα προς κάθε κατεύθυνση και κυρίως προς τους κερδοσκόπους θα στείλει η Γερμανία. Θα έχει μεγάλη πλάκα η μία πτωχευμένη χώρα θα δανειοδοτει την άλλη πτωχευμένη. Μας περιμένουν ....ιστορικές στιγμές.
      Ασε και τώρα βλέπω πολύ απίθανο το Ιρλανδικό κοινοβούλιο να εγκρινει την χορ'ηγηση δανείου προς την χώρα μας.

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ neos agrotis 11/04/2010 20:53:16

        Το Ιρλανδικό κοινοβούλιο όχι, αλλά ασφαλιστικά ταμεία και τράπεζες σίγουρα ναι, αφού έχουν πλέον εγγύηση ότι δεν πτωχεύουμε.

      • neos agrotis avatar
        neos agrotis @ neos agrotis 11/04/2010 20:55:15

        Δες σχολιο μου πιο κάτω τι δήλωσε ο υπουργος οικονομικων της Ιρλανδίας.

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ neos agrotis 11/04/2010 21:16:44

        Το ίδιο πράγμα λέμε κατά βάθος δεν πιστεύω ότι η βοήθεια θα είναι κεντρική αλλά παρακίνηση Ταμείων και Κεφαλαίων από τις Κυβερνήσεις.
        Εξάλλου αφού δεν "βγαίνει" Ευρωπαϊκό Ομόλογο δεν μιλούν τα Κοινοβούλια και οι Υπουργοί πχ η Γερμανία μπορεί να μην σε δανείσει αλλά τα σωματεία (ασφαλιστικά τους ταμεία) ή η D Bank να "αγοράσει" ομόλογα...

      • neos agrotis avatar
        neos agrotis @ neos agrotis 11/04/2010 21:29:18

        Τα δάνεια θα ειναι διακρατικά και θα χορηγηθουν μεσω της ΕΚΤ

  10. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 11/04/2010 20:29:18

    Το θέμα έχει δύο όψεις:

    -με 45 δις δεν χρεοκοπεί η χώρα το 2010....
    -με 45 δις μιλάμε για πρόσθετα μέτρα τουλάχιστον 700 - 750 εκατομμυρίων για να βγουν οι τόκοι...
    -δεν ξέρουμε τι θα ζητήσουν για τα 45 δις...

    Αν δεν δω τα χαρτιά δεν ξέρω ποιος κερδίζει, το μόνο σίγουρο είναι ποιος θα πληρώσει...

  11. popolaros avatar
    popolaros 11/04/2010 20:34:12

    Για να δούμε αύριο τα spreads.
    Να αρχίσουν τα bets...

    • BlueSky avatar
      BlueSky @ popolaros 11/04/2010 22:55:59

      Ο Soros είναι ήδη σε θέση μάχης και αύριο να δείτε τι θα κάνει. Αθάνατε φιλέλληνα, φίλε της κυβέρνησης και της Margie..... ο νοών νοείτο!

  12. popolaros avatar
    popolaros 11/04/2010 20:35:48

    Για να δούμε αύριο τα spreads.
    Να αρχίσουν τα bets.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ popolaros 11/04/2010 20:51:10

      Δεν μπορείς να βάλεις στοιχήματα αν δεν δεις όλα τα δεδομένα:

      -η λογική λέει ότι θα πέσουν γιατί στη γωνία περιμένει το 5%
      -δεν ξέρω τι θα ζητήσουν για το 5% για να σου πω αν συμφέρει να τα πάρεις

      Ίσως είναι μια ωραία μπλόφα για να πέσουν και να μην ζητήσουμε € από τον μηχανισμό στήριξης καθώς τράπεζες και ξένα ασφαλιστικά Ταμεία ξέρουν ότι και να μας δανείσουν δεν θα τα χάσουν αφού η ουσία της σημερινής απόφασης είναι ότι δεν σας αφήνουμε να κηρύξετε πτώχευση...

  13. fatfat avatar
    fatfat 11/04/2010 20:48:16

    @ neos agrotis.....γιατί νομίζεις θα περάσει το θέμα από τα εθνικά κοινοβούλια? Τα δάνεια - αν ζητήσει η Ελλάδα να ενταχθεί σε αυτόν τον μηχανισμό - θα τα δώσουν οι κεντρικές τράπεζες των χωρών-μελών σε συνεργασία με την ΕΚΤ.

    • neos agrotis avatar
      neos agrotis @ fatfat 11/04/2010 20:51:36

      While all euro-region governments promised to contribute, some like Ireland would need parliamentary approval. Ireland, itself reeling from the financial crisis, would require “national legislation,” Finance Minister Brian Lenihan said in an e-mailed statement.

  14. perone avatar
    perone 11/04/2010 20:51:42

    Νεοδημοκρατες ξυπνηστε.Αρχιζει το πασοκικο φαγοποτι και να γνωριζετε οτι η ανεργια που χτυπα τη πορτα σας ειναι χρωματος μπλε. το εχουμε ξαναδει το εργο.......

  15. fatfat avatar
    fatfat 11/04/2010 20:54:38

    στην αρχή πολλοί εδώ μέσα υποστήριζαν ότι η Ε.Ε τελικά δεν θα μας βοηθούσε και η Γερμανία θα κρατούσε μέχρι τέλους άκαμπτη στάση.....και τότε δημιουργήθηκε ο μηχανισμός στήριξης.....μετά οι ίδιοι υποστήριξαν τις ασάφειες του νεοσύστατου μηχανισμού στήριξης και εξέφραζαν τον προβληματισμό τους για αυτόν.....και τότε έγινε η περίφημη τηλεδιάσκεψη και η αρχική πολιτική βούληση της Ε.Ε για στήριξη μετατράπηκε σε συγκεκριμένα μέτρα στήριξης....και τώρα πάλι αρχίζουν να υποστηρίζουν ότι η βοήθεια τελικά δεν θα δοθεί ή ότι το σύστημα θα αποτύχει......

    ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΤΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΤΙ ΘΕΛΕΤΕ!!!!!!!!!!

    ΝΑ ΠΤΩΧΕΥΣΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ή ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΑΝΤΕΞΕΙ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ, ΕΧΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΣΤΗΡΙΞΗ ΤΗΣ Ε.Ε?

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ fatfat 11/04/2010 21:11:05

      Προσωπικά να αλλάξει είτε πτωχεύσει είτε τα καταφέρει αν συνεχίσει να έχει τις ίδιες δομές και τις ίδιες συμπεριφορές είναι αδιάφορο.

      ΥΓ

      ...και για να μην θέτουμε διλήμματα και καταστροφές, να σου θυμίσω επαίτες είμαστε ούτε καν δανεικά αλλά επαιτούμε για να συνεχίσουμε να είμαστε Συβαρίτες...

      -να μην εξορθολογιστεί το Δημόσιο (προσωπικό, σπατάλες, έργα, συμβάσεις)
      -να μην πληρώσουν οι φοροφυγάδες ιδιώτες μας
      -να μην αλλάξουμε

      Κάποιοι μας λένε ότι και θάλασσα να τα κάνουμε 42 δις μας περιμένουν...
      Τι ζητούν όμως;
      Αν δεν μου πουν τι αγοράζω δεν ξέρω αν είναι ευκαιρία.

    • anonymous avatar
      anonymous @ fatfat 11/04/2010 21:20:11

      Αυτό που ισχυρίζεσαι fatfat δεν το υποστήριζε κανείς. Πάντως στην κατάσταση αυτή φτάσαμε από τις παλινωδίες του ΓΑΠ και της Γερμανίας. Αν η Γερμανία δεν έκανε την τρίχα τριχιά και δεν έβαζε το μαχαίρι στο λαιμό και δεν έβριζε αναιτίως θα μπορούσαμε να δανειστούμε από τις αγορές με το επιτόκιο της Πορτογαλίας.

      Ισχύει δηλ. να σε κάψω Γιάννη να σε αλείψω λάδι. Αφού μας κάψανε τώρα μας δίνουν ένα δάνειο με ληστρικό επιτόκιο.

  16. neos agrotis avatar
    neos agrotis 11/04/2010 21:05:48

    Μαλλον οι εμπειρίες σου ειναι λίγες. Πιστεύεις οτι θα μας στηρίξει η ΕΕ για να σωθούμε? Τα συμφεροντα της εξυπηρετεί η Κ. Μερκελ. Στην περίπτωση που σκάσει η Ελλαδα την εχει κάτσει το Ευρωπαικό Τραπεζικό σύστημα και αυτό κοιτάνε τώρα να αντιμετωπίσουν. Αφου μεσω των πουλημένων πολιτικών μας, μας εφτασαν εδώ κερδίζοντας τρελλά λεφτα απο τους τόκους, απο τις εξαγωγές τους, και απο τον έλεγχο του οτι καλύτερο υπάρχει στην Ελλάδα, τώρα που δεν μπορουν να φάνε κοιτάνε να διασφαλίσουν τα χρηματά τους χωνοντας μετρα μέτρα για τον Ελληνικό Λαό. Λυση φίλε μου υπάρχει αλλά οχι με τους σημερινους πολιτικούς.

  17. Tassos Karras avatar
    Tassos Karras 11/04/2010 21:13:03

    Τα Ρουμανικά δικαστήρια είναι ελεγχόμενα οπως και στην Ελλαδα το γωωρίζεις νομιζω. Για τον κο. Jimbaran

    • Jimbaran avatar
      Jimbaran @ Tassos Karras 11/04/2010 21:47:12

      Αγαπητε κυριε Tassos Karras ,Όχι δεν το γνωρίζω δεν είμαι βεβαια αφελής όμως στην Ελβετία που ζω τα τελευταία 29 χρονια αυτό είναι αδιανόητο έως απαράδεκτο ελέγχω μέσα από καθιερωμένο δημοψήφισμα κάθε 2 χρονια όλες τις δικαστικές αποφάσεις που με αφορούν στο κρατίδιο η (καντόνι) ακόμη και τον δικαστή με την αποστολή μόνον μια ενυπόγραφης επιστολής και τα τελευταία 10 χρονια από τον ηλεκτρονικό μου υπολογιστή,μπορώ με την δύναμη που μου δίνη η ψήφος μου να καταγγείλω τον κάθε δικαστικό αντιπρόσωπο φυσικά με κάθε δημοκρατική διαδικασία , είναι νομος του Αθανατου Καποδίστρια όπως και αρκετοί άλλοι που ο σπουδαίος πατριώτης μου άφησε και εκπόνησε στην Ελβετία.

      • Tassos Karras avatar
        Tassos Karras @ Jimbaran 12/04/2010 08:34:34

        Δεν μπορουμε να κανουμε συγκρηση Ελβετιας με κρατοι στα Βαλκανια.
        Έχω ζησει 20 χρονια Καναδα και γνωριζω δικαστικες διαδικασιες, αλλα δεν μιλαμε για δημοκρατια εκει Αμερικη Καναδας κρατη αστυνομιας.

  18. fatfat avatar
    fatfat 11/04/2010 21:18:09

    @neos agrotis....πρώτα από όλα η Ε.Ε μας στηρίζει επειδή το διακύβευμα είναι τεράστιο.....είναι η ίδια η ευρωζώνη........ασφαλώς και η κυρία Μέρκελ εξυπηρετεί τα γερμανικά συμφέροντα -και καλά κάνει για την χώρα της- αλλά η Γερμανία ΥΠΟΧΩΡΗΣΕ.....θα μου πεις ότι έκανε ένα βήμα πίσω,αλλά και αυτό είναι υποχώρηση.....

  19. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 11/04/2010 21:30:13

    Καλά, το επιτόκιο του 5% το βλέπετε καλό ή κερδοσκοπικό; Περίμενα ότι η όποια βοήθεια από την ΕΕ θα ήταν στο επίπεδο του 3,5%, για να είναι ανταγωνιστικό του ΔΝΤ. Δηλαδή, παρά την "υποχώρηση" η κα Μέρκελ εξασφάλισε και το κάτι τις τους για τους, όποιους, Ευρωπαίους πιστωτές και αδέλφια μας. Ότι και να λέει ο κος Παπακωνσταντίνου, ακόμα δεν μας άνοιξε κανένας την αγκαλιά του.

    • BlueSky avatar
      BlueSky @ ΠΗΛΕΑΣ 11/04/2010 22:58:58

      Αγαπητέ ΠΗΛΕΑ σωστά ομιλείς. Πρέπει να βγάλουν και το μεροκαματό τους με το υπόλοιπο 1,3 %. Ακούγεται για τελικό επιτόκιο 4,8%..

  20. Orestios avatar
    Orestios 11/04/2010 21:33:36

    Άλλα 50 δις????????????

    http://www.zerohedge.com/article/and-proverbial-moral-hazard-foot-shooting-ensues-ink-not-dry-first-bail-out-greece-already-d

  21. fatfat avatar
    fatfat 12/04/2010 02:02:40

    @ ΠΗΛΕΑΣ...το επιτόκιο 5% είναι προιόν συμβιβασμού.....η Γερμανία υποχώρησε, διότι ως τώρα ήθελε τα δάνεια με επιτόκια αγοράς(6%-7%) και όχι με προνομιακά επιτόκια....είναι βλέπεις και οι εκλογές εκεί τον Μάιο......οπότε επήλθε μια συμβιβαστική λύση......

  22. fatfat avatar
    fatfat 12/04/2010 02:07:35

    που είναι και ο Επώνυμος που μίλαγε περί "ηθικού εκβιασμού" των Γερμανών και έλεγε κατηγορηματικά ότι τελικά οι Γερμανοί δεν θα υπέκυπταν σε αυτόν και θα έθεταν βέτο στον δανεισμό της Ελλάδας?

    Βλέπω διαθέτει φοβερή πολιτική οξυδέρκεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  23. Νταβέλης avatar
    Νταβέλης 12/04/2010 14:11:40

    Δεν υπάρχουν αυτά τα χρήματα...Οι αγορές τσίμπησαν σ'αδειο αγκίστρι. Έστω πως τα παίρνει η Ελλάδα τώρα. Τί θα γίνει αν αύριο πάθει το ίδιο η Πορτογαλία. Θα μοιράζει 45 η ΕΕ? Ας περιμένουμε λίγο. Χοντρό πόκερ

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Νταβέλης 12/04/2010 14:21:08

      Αλλά όταν στο πόκερ μπεί στο τραπέζι το χοντρό πακέτο από τους χοντρούς παίκτες, οι ψιλομεσαίοι τζογαδόροι αδειάζουν τις καρέκλες. Αυτό γίνεται τώρα. Κλείσιμο θέσεων short στα Ελληνικά ομόλογα, λέγεται στην τεχνική γλώσσα.
      Κάποιοι τσιμπούσαν για ένα δυό μήνες το δόλωμα και τώρα είναι πιασμένοι. Ακόμη και ένας-δυό "δικοί" τους τους είχαν προειδοποιήσει, ο Soros π.χ. Ασφαλώς οι "υπερπουλημένοι" θ' αντεπιτεθούν, αλλά υπάρχουν κι άλλοι πολύ χοντροί παίκτες που δεν έχουν καθήσει ακόμη στο τραπέζι: Κυρίως με σχιστά μάτια.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 12/04/2010 14:25:38

        Για Ιάπωνες και Κινέζους, ίσως θα είναι σαν να ψωνίζουν από σβέρκο με επιτόκια 3,5 - 5%. Όσο για τα hedge και κάτι άλλους short-shellers, λίγες μέρες πριν ο δικός τους ο Soros είχε στείλει σημα κινδύνου: Stay away from Euro and Greece! 'Ας άκουγαν τον πολύπειρο γέρο τζογαδόρο κι άς πρόσεχαν!

  24. alfa2012 avatar
    alfa2012 12/04/2010 15:32:41

    τα δυσκολα περασαν, τωρα ερχονται τα χειροτερα...
    heee bro do u agree?