#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/11/2010 18:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΔΥ.ΣΗ. Μονοπρόσωπη ΕΠΕ






Του Φαήλου Μ. Κρανιδιώτη

Μου άρεσε η ομιλία της Ντόρας σήμερα στην Παγκρήτιο ή κάτι τέτοιο. Κι απ’ ότι είδα από ηλικίες, μιλάμε για βετεράνους της απαγωγής του στρατηγού Κράϊπε.

Άκουσα ότι μερικοί σύντεκνοι με τις καλτσούνες ήρθανε από το λιμάνι και χαθήκανε στου Παπάγου. Ρωτούσανε το δρόμο για το ζήπεδο του Μπαντμιτόνε.

Παρεμπιπτόντως ανακοίνωσε στους κοντοχωριανούς, τους συμμαθητές της και τα βαφτιστήρια του μπαμπά την ίδρυση της νέας οικογενειακής εταιρείας – κόμματος. Εν προκειμένω πρόκειται για μονοπρόσωπη ΕΠΕ.

Οπότε πρέπει κι εγώ να τηρήσω την υπόσχεση μου και να στείλω ως συνεισφορά τα 29 Ευρώ κι 11 λεπτά, εις ανάμνησιν της αποφράδος 29/11 κι ένα κινέζικο μπρίκι, εις περίπτωσιν που τα ‘παιξε η γερμανική καφετιέρα. Α, ο λόγος του άντρα, είναι λόγος.

Ήταν ολοφάνερη η αγωνία της, αφού να φανταστείτε φόρεσε ότι βρήκε και βγήκε. Aυτομπιζαρίστηκε δε, ερήμην, τρεις (3) φορές.

Πάντως, αδέρφια, αυτό που έγινε, είναι πρωτοφανές, κατάλυση της έννομης τάξης σε ζωντανή μετάδοση. Διότι, κύριοι, σ’ αυτή τη χώρα το να πουλάς αλίπαστα και κατεψυγμένα για φρέσκα είναι αγορανομική παράβασις.

Πρωτόμπαρκοι,  η Ντόρα, ο Κιλτίδης, ο Μαρκογιαννάκης κι οι ιδέες του…Μάνου; Ήταν ένα μικρό καράβι…Ήταν βεβαίως-βεβαίως κι ο Μαυρίκης εκεί. Φαντάζομαι ως ειδικός στις τηλ-επικοινωνίες με τον λαό και το υπερπέραν.

Όσα έλεγε είχαν την φρεσκάδα και τη ζωντάνια που ‘χει το μάτι της ρέγκας στη λαδόκολλα, πριν την πλύνεις από τ’ αλάτι. Κι η ρέγκα είναι ρέγκα, αδέρφια. Παστή και ψόφια μήνες ή και χρόνια.

Τέτοιο νταλκά που ‘χει να γίνει σώνει και καλά Πρόεδρος, θα πήγαινε ακόμη και στη συνέλευση της Ενώσεως Εθνικοφρόνων Αρβυλοποιών. Το ξανάπαμε, υπήρχε πράγματι η Ένωση, μην ρωτάτε. Το ‘χα δει μαθητής στον τηλεφωνικό κατάλογο, όταν τα τηλέφωνα στην Αθήνα ήταν εξαψήφια κι η Ντόρα διαμόρφωνε τις «φρέσκες» ιδέες της.

Άλλαξε, λέει, άλλαξε και βγήκε να μιλήσει στους «συμμάχους». Έτσι τους έλεγε. Συγγνώμη αλλά δεν της είπανε ότι ο πόλεμος τελείωσε; Ο Σκυλακάκης που είναι και ταξιδεμένος έπρεπε να την έχει ενημερώσει, ότι η Καγκελαρία έπεσε και ο Αδόλφος ηττήθηκε.

Λοιπόν, παίδες, ας πούμε και δυο κουβέντες σοβαρές.

Η Ντόρα Μπακογιάννη είναι ότι πιο συστημικό και παλαιοκομματικό υπάρχει. Μπορεί να φτιασιδώνει τον λόγο της αλλά το περιεχόμενο του, όπως και η πολιτική της διαδρομή έχουν την αληθινή φάτσα του Ντόριαν Γκρέϋ.

Ήκμασε ως επαγγελματίας πολιτικός σε όλη την παρακμή της τελευταίας εικοσιπενταετίας. Επίτιμος «μέτοχος» στο πρώτο τραπέζι πίστα του MEGA.

Έζησε σε ένα πολιτικό θερμοκήπιο, προστατευόμενη των συγκροτημάτων και περίμενε πάνω στο κλαρί την ήττα Καραμανλή για να φορέσει το στέμμα.

Ηττήθηκε κατά κράτος από τον Αντώνη στην ανοιχτή κοινωνία. Μόλις βγήκε στο φως και τον καθαρό αέρα, μόλις άφησε πίσω της τις κομματικές κάμαρες, όλα τα επικοινωνιακά της ψιμύθια γίνανε μια μουτζούρα.

Ο Λαός την απέρριψε.

Όπως όμως όλα τα κακομαθημένα πλουσιόπαιδα, δεν ξέρει να χάνει.

Τώρα με τις πολιτικές πλάτες συγκεκριμένων συγκροτημάτων προσπαθεί να συγκροτήσει σε σχήμα τα βαφτιστήρια, τους κολλητούς και όλους εν γένει τους πολιτικούς της «πελάτες», ώστε να «εκδικηθεί» την Νέα Δημοκρατία, τον Αντώνη κι άν καταφέρει να μπει στην Βουλή, να γίνει κι επισήμως, φόρα παρτίδα, δεκανίκι του Παπανδρέου, μαζί με τον ευέλικτο κι εύκαμπτο Πρόεδρα, τον Φώτη και την λοιπή συμμαχία των προθύμων.  Έδωσε ήδη εξετάσεις στις αυτοδιοικητικές εκλογές και το ΠΑΣΟΚ την προήγαγε με τη βάση για την προθυμία της.

Τα καθεστωτικά ΜΜΕ που έδιναν κάποτε 18% στον Τσίπρα και προμόταραν μέχρι κορεσμού τον Καρατζαφέρη και τον Άδωνι, ήδη μιλάνε για …τριώροφο. Σαν να λέμε ο Ολυμπιακός Πειραιώς στον ένα όροφο και στους άλλους δύο η Θύελλα κι ο Αετός Κορυδαλλού. Μέρος του συστήματος, θες από πείσμα, θες από ανεξόφλητα «γραμμάτια», θα επιμείνει για λίγο, μπας και τους βγει, να ποντάρει στον …Αστραχάν,  το πρώτο κόμμα εν Ελλάδι που γεννήθηκε από πίκα. Ζοχαδιακός νεοφιλευθερισμός με σήμα την ελιά και άρωμα σαλαμούρας. Φρέσκο πράμα…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. loretta avatar
    loretta 22/11/2010 18:30:32

    ......ειπε η δολια κορη....τοσα χρονια στο επαγγελμα τοσα ενσημα να πανε χαμενα?? αλλη δουλεια ξερω να κανω? και η απαντηση ηταν οχι...συνεπως...θα συνεχισω ναμαι επαγγελματιας γυρολογος πολιτικαντης.....να μην χασω το μαλλι...τα κονε...και οτι συνεπαγεται...τοσο σοι εχω να θρεψω.

  2. Κρης avatar
    Κρης 22/11/2010 18:36:12

    'Οχι ''καλτσούνες'' , καυτσούνες τις λέμε.
    http://bit.ly/d9e9Hz

    Το χθές το τώρα το μετά
    http://img143.imageshack.us/img143/2702/untitleppd1.jpg

    @@@

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Κρης 22/11/2010 19:06:39

      Σύντεκνε, με συγχωρείς για το λάθος. 4 μήνες στη ΣΕΑΠ και μια καλλονή εξ Ανωγείων είναι όλες κι όλες οι σπουδές μου στη ΄διάλεκτο.

      • διηνεκης avatar
        διηνεκης @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 22/11/2010 21:29:56

        καλο

  3. Κρης avatar
    Κρης 22/11/2010 18:45:14

    εκανα και λαθος στην πληκτρολογιση
    ''κατσούνες'' καμιά φορά κραταμε και χαχαλόβεργες
    ...
    Τα καθεστωτικά ΜΜΕ έδιναν κάποτε και 18-20% την επομενη '
    της ιδρυσης του κομματος του Αβραμοπουλου
    «Κίνημα Ελεύθερων Πολιτών» (ΚΕΠ),
    και του υπολογιζαν και βουλευτες αναλογα αν επαιρνε 18% ή 19% κλπ.
    κρατάει χρόνια αυτή η ιστορία

  4. kostas thess avatar
    kostas thess 22/11/2010 18:50:18

    γεια σου φαηλε... την καταχεριασες παλι.. εισαι ανεξαντλητος και ευρηματικος.. εδω πανω στον βορρα παντως καμποσοι πρωην φιλοι της νεοδημοκρατες πιεστηκαν για ενα διημερο στην αθηνα για τα αποκαλυπτηρια, αλλα η συμμαχια των προθυμων πρωην εχει τοσο συρρικνωθει που δεν υπαρχουν προθυμοι.. εκτος ελαχιστων που εκλεισε ο πολιτικος τους κυκλος προ πολλου και ο βιολογικος τους κλεινει οσονουπω.. α, ξεχασα υπαρχει μια κυρια που ειναι φαν των μητσοτακιδων, γιατι καποτε σε μια περιοδια του ο επιτιμος μετα της κυριας μαρικας σταματησε στο σπιτι της και δοκιμασε την σπανακοτυροπιττα που ειχε ετοιμασει η σεβαστη κυρια.. και της ειπε πως ηταν η καλυτερη πιττα που εχει δοκιμασει.. αυτη κυρια εχει προσχωρησει απο χθες στην δημοκρατικη συμμαχια..

  5. ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
    ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 22/11/2010 19:06:44

    Το κόμμα της Ντόρας δεν έχει μέλλον. Δεν υπήρχε νεολαία και παλμός χτες.
    Κάτι γεροντάκια ,που χειροκροτούσαν , ήταν οι "οπαδοί".

    • zonitis avatar
      zonitis @ ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 22/11/2010 20:58:48

      Τι λες φιλε μου; Αν εχουν ολοι την κραση του μπαμπα, χαθηκαμε!!!

  6. Κaiti avatar
    Κaiti 22/11/2010 19:11:07

    Παλάιοκομματική λέτε εσείς.
    Μα και η πολιτική παλιά τέχνη είναι και αν ασχολείσαι με αυτήν από τα γεννοφάσκια σου τόσο καλύτερος γίνεσαι. Και αν αποδίδεις σ'αυτήν την δέουσα προσοχή και το σεβασμό σου θα σε ανταμείψει πλουσιοπάροχα με δόξες και τιμές.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Κaiti 22/11/2010 19:32:39

      Άλλο ο πολιτικός κι άλλο ο τσαγκάρης.

  7. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 22/11/2010 19:11:50

    ΑΨΟΓΟΣ!
    ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΕΠΙΡΡΩΣΙΝ:
    - ΚΑΝΕΝΑ ΧΑΝΙΩΤΙΚΟ ΚΑΝΑΛΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΙΧΕ LIVE. ΜΟΝΟ ΔΥΟ 100% ΠΑΣΟΚΙΚΑ ΤΟΥ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ.
    - ΠΕΡΥΣΙ ΤΕΤΟΙΑ ΕΠΟΧΗ Η ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ ΕΙΧΕ 93% ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΣΩΚΟΜΜΑΤΙΚΕΣ. ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΕΣ Ο "ΦΙΛΟΣ" ΤΗΣ ΠΗΡΕ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΙΣ ΜΙΣΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΨΗΦΟΥΣ. ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ ΒΟΥΛΕΥΤΙΚΕΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΚΑΤΩ...
    - ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΓΕΛΙΟ ΗΤΑΝ ΤΑ ΓΕΡΟΝΤΙΑ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ ΜΕ ΤΙΣ "ΚΑΤΣΟΥΝΕΣ" ΣΤΟΝ ΡΥΘΜΟ ΤΟΥ.... WE WILL ROCK YOU!
    ΤΟ ΕΙΔΑΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ!!!!

    • Γιώργος Γκ. avatar
      Γιώργος Γκ. @ ΜΑΝΙΑ 22/11/2010 22:02:00

      Που θα πάει,όσο ο καιρός περνάει θέλω να πιστεύω ότι όλο και περισσότεροι θα ξυπνάνε και θα στείλουνε την Ντόρα και τους νεώκοπους νεωτεριστές της εκεί που τους αξίζει. Στο χρονοντούλαπο της ιστορίας που έλεγε κάποιος, κάπου, κάποτε. Μέχρι τότε κάντε υπομονή γιατί MEGA, ΣΚΑΙ, Χ¨νικολάου και λοιπές "δημοκρατικές" δυνάμεις θα μας φλομώσουν στη προβολή και στο πατρονάρισμα της " Πρόθυμης Συμμαχίας".-

  8. hellasatt avatar
    hellasatt 22/11/2010 19:18:06

    Φαήλο, ευτυχώς δε είμαστε όλοι γρόθοι (αυτό το έμαθεςσ στη ΣΕΑΠ;). Ωραίο άρθρο και καυστικό.

  9. Φιλελεύθερος avatar
    Φιλελεύθερος 22/11/2010 19:18:39

    Σχετικά με την ίδρυση του ΔΗ.ΣΥ έχω να σχολιάσω τα εξής:
    1. Ιδεολογικά δεν διαφωνώ με την πλατφόρμα που παρουσίασε η Ντόρα, αν και είναι πολύ γενικό το ιδεολογικό-πολιτικό πλάισιο του κόμματος της.
    2. Η Ν.Δ εχει πλέον δύο επιλογές, η μία είναι να συμπιεστεί στα δεξιά και να στραφεί ακόμη περισσότερο σε κοινό συντηρητικό, σε παραδοσιακούς λαϊκούς δεξιούς, να ανταγωνιστεί δηλαδή το ΛΑ.Ο.Σ σε λαϊκισμό και ευτελή πολιτική.
    Η δεύτερη επιλογή είναι να ξεπεράσει τις φοβίες και τα σύνδρομα που την ακολουθούν απο την γέννηση της και να διαμορφώσει μία νέα πλατφόρμα με φιλελεύθερες-κεντροδεξιές πολιτικές. Να συμμαχίσει με νέες δυνάμεις, να συγχρονιστεί με τη Νέα Εποχή και τις ανάγκες της, με τα ρεύματα που θα διαμορφώσουν το Αύριο στην Ελλάδα, ένα αυριο που έχει τόσο αργήσει...

    Ωστόσο, είμαι επιφυλακτικός γιατί φοβάμαι ότι η ηγεσία της Ν.Δ θα κάνει μία ακόμη λανθασμένη επιλογή. Θα επιλέξει για μία ακόμη φορά να κλειστεί στις στενάχωρες ελέω Καρατζαφέρη δεξαμενές της παραδοσιακής δεξιάς, θα αρνηθεί γενναίες αποφάσεις, όπως ο περιορισμός του Κράτισμού-Δημοσίου και θα βρεί καταφύγιο σε υπερσυτηρητικούς νοικοκυραίους, στους κόλπους της εκκλησίας, στους γαλάζιους συνδικαλιστές, σε δυσαρεστημένους άνεργους κλπ. Πολύ φοβάμαι ότι θα επιλέξει να μετακομίσει απο το ρετιρέ της ήδη παλαιάς πολυκατοικίας στην ισόγεια γκαρσονιέρα, λόγω κρίσης φυσικά...ώσπου να περάσει η μπόρα βρε αδερφέ.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Φιλελεύθερος 22/11/2010 19:25:18

      Γιατί να "έχει πλέον" συγκεκριμένες επιλογές που δεν είχε πριν με τον ίδιο τρόπο η ΝΔ; Σε τι την αφορά η ίδρυση του Ντοροκόμματος;

      Ας μην ψαρώνουμε, δεν έχει ιδεολογικό στίγμα η ίδρυση του κόμματος αυτού. Ένα μαγαζί εξυπηρετήσεων έχουν οι άνθρωποι και θέλουν να το κρατήσουν ζωντανο, αυτοδιαφημιζόμενοι ως "κυβερνητικοί εταίροι".

      Αυτό είναι όλο. Καμία σχέση με ιδεολογίες.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Φιλελεύθερος 22/11/2010 19:26:51

      Για πες μου που στηρίζεις τους φόβους σου.

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ Φιλελεύθερος 23/11/2010 00:20:48

      Αυτές οι νέες εποχές μας φέρανε εδώ που είμαστε....
      Παρανεωτεριστήκαμε.

    • man8os avatar
      man8os @ Φιλελεύθερος 23/11/2010 01:12:55

      Κανετε λαθος!!
      Η Ντορα εχει σαφες στιγμα στην πολιτικη. Κινητε στην νεοφιλελευθερη ακροδεξια. Ειναι σχηματισμος πολυ κοντα ιδεολογικα με το ΛΑΟΣ, το οποιο παρεμβαλετε αναμεσα στην ΝΔ και στην Ντορα. ΗΝτορα ειναι ακομη ποιο ακραια!

  10. LEWNIDAS avatar
    LEWNIDAS 22/11/2010 19:22:59

    μα δεν καταλαβαινει οτι βγαζει σαπιλα? δεν καταλαβαινει οτι δεν τραβαει. κακο πραγμα να μην ξερεις τα ορια σου. με τον μαρκογιαννακη και τον κιλτιδη θα αλλαξει η ελλαδα.

    ο χοντρουλης γιατι δεν βγαινει να μιλησει να τελειωνουμε με αυτην.

  11. ΚΕΡΤ avatar
    ΚΕΡΤ 22/11/2010 19:25:49

    Σήμερα στην υπηρεσία που εργάζομαι ειδα το συνάδελφο πρασινοφρουρό να εχει ανοιχτή την δόλια καθεστωτική ναυαρχίδα στίς σελίδες που παρουσίαζε το νεο κόμμα και να χαμογελά και να ηδονίζεται για την νέα σύμμαχο που απέκτησε.

  12. αντισταση avatar
    αντισταση 22/11/2010 19:31:51

    to komma ths Ntoras
    http://www.youtube.com/watch?v=8k4o4JS0uFA

  13. ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ 22/11/2010 19:43:08

    Έχει το θράσσος να κατεβαίνει και στην Κύπρο ! Αυτή και ο πατέρας της έβριζαν τον αείμνηστο Τάσσο Παπαδόπουλο όταν το 2004 κάλεσε με το αξέχαστο εκείνο διάγγελμα τους Κύπριους να καταψηφίσουν το προδοτικό, δοσιλογικό σχέδιο ΑΝΑΝ. Τέτοια ήταν μια ζωή η κυρία Θοδώρα. Σιγά μην άλλαζε στα γεράματα. Η προδοσία προς την πατρίδα κάποτε σήμαινε κρεμάλα. Σήμερα την ανεχόμαστε και την κάνουμε και αρχηγό κόμματος. Φίλοι Κύπριοι την Τετάρτη θα την έχετε κοντά σας την κυρία. Δώστε της να καταλάβει πως οι προδότες είναι ανεπιθύμητοι στη μαρτυρική Μεγαλόνησο.

    • ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ @ ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ 22/11/2010 19:45:26

      Για να θυμόμαστε: http://www.youtube.com/watch?v=tikGkhvLBoQ

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ 22/11/2010 21:15:37

        Γιάννη,
        Επειδή γνώριζα τον Τάσσο, έχω φάει και πιει μαζί του, έχουμε συζητήσει (ήταν πολύ ωραίος αφηγητής), μιλάμε για τριάντα κιλά α...α. Ωραίος Έλληνας, αυθεντικός ευπατρίδης, πατριώτης παλαιάς κοπής.
        Ήταν μεγάλη απώλεια για όλο το Έθνος.

  14. NanaTsouma avatar
    NanaTsouma 22/11/2010 19:46:30

    καλησπερα σας...........μπορω στην αποψινη μου εκπομπή εδω:
    http://www.ustream.tv/channel/katw-apo-to-kioski
    να διαβασω το άρθρο σας;
    Θα εχω το νου μου να μου απαντησετε.
    Σας ευχαριστω
    Νανά Τσούμα

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ NanaTsouma 22/11/2010 20:59:42

      Αγαπητή κ. Τσούμα,
      Τα κείμενα μου μπορεί να τα χρησιμοποιήσει ελεύθερα όποιος θέλει, να τα διαβάσει, να τα επαινέσει ή να τα κάψει στο τζάκι, αρκεί να μην τα διαστρέφει και να τα βάζει ολόκληρα, αναφέροντας και την πηγή, που είναι to antinews. Ελεύθερα λοιπόν, εσαεί. Τζάμπα τα γράφω, δεν θέλω δικαιώματα, παρακαλώ μόνο, αν ευκολύνεστε, να στείλετε κατιτίς στο καινούργιο μαγαζί του αυτόμολου τέως απλού στρατιώτη της παράταξης για τα καλορίζικα.

      • NanaTsouma avatar
        NanaTsouma @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 22/11/2010 21:30:46

        λεω να στειλω μερικά ξεροτήγανα και μερικές μετοχές της ΑΝΕΚ..................ξερετε εχουν φτασει στο αστρονομικό ποσο των 0,20 λεπτων η μία.................χαχαχαχα
        Ασφαλώς και αναφερω παντα την πηγή και τον συντάκτη.
        ΕΓΩ σας ευχαριστω

  15. ΠΑΣΠΑΡΤΟΥ avatar
    ΠΑΣΠΑΡΤΟΥ 22/11/2010 19:59:30

    Φαήλο όταν σχολιάζεις με ειρωνική διάθεση και σαρκασμό, είσαι 'χάρμα ειδεσθε'.
    Αριστοφάνεια πένα με Σωκράτεια σκέψη..
    Εύγε!
    Δεν έκανες όμως ένα σχολιασμό για την ηχητική υπόκρουση..
    Προς γνώση σε όλους έπαιξαν τα παρακάτω.
    Roxanne: "She's got the look"
    Queen: "We will rock you"
    Περιμένουμε έστω ένα update..

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΠΑΣΠΑΡΤΟΥ 22/11/2010 21:09:05

      Με "κούφαναν" οι νεάντερνταλ νεοφιλεύθερες κοινοτυπίες της και δεν άκουγα!

  16. Underdog avatar
    Underdog 22/11/2010 20:13:44

    Ολοι οι απογοητευμένοι και "κατατρεγμένοι" ήταν εκεί μαζεμένοι.
    Μόνιμοι Πρόεδροι Τοπικών που κόπηκαν για να μπεί νέο αίμα στο κόμμα και
    αρκετοί ιδεολογικοί γυρολόγοι.

  17. Φιλελεύθερος avatar
    Φιλελεύθερος 22/11/2010 20:16:51

    Οι φόβοι μου στηρίζονται στο ότι δυστυχώς γνωρίζω αρκετά καλά τη Ν.Δ. Πάντα φοβόταν το φιλελέυθερο κομμάτι, βαθειά μέσα της το θεωρούσε ξένο. Αρεσκόταν μόνο στο να εκμεταλεύεται εφήμερα τη φιλελεύθερη πολιτική (άνοιγμα σε άλλους χώρους) όμως δεν μπόρεσε ποτέ να περιορίσει τα συντηρητικά ανατακλαστικά της (δες υπόθεση βιβλίου ιστορίας, μεταρρυθμίσεις σε δημόσιο τομέα(!), σχέσεις με εκκλησία κλπ).Ο Σαμαράς γνωρίζει ότι μπορεί να αμφισβητηθεί εύκολά απο τα στελέχη του, και επιδιώκει να εδραιώσει το προφίλ του λαϊκού δεξιού, του ηγέτη που ναι μεν αδυνατεί να επαναφέρει τη Ν.Δ σε υψηλα ποσοστά πλήν όμως είναι αυτός που θα δώσει στη Ν.Δ το χαμένο ιδεολογικό στίγμα της καθαρής δεξιάς (συνταγή καρατζαφέρη). Αντιμνημονιακός, φιλολαϊκός, δεξιός μα...λίγος

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ Φιλελεύθερος 22/11/2010 20:52:00

      Περισσότερος, πάντως, από το "σιδερωμένο χαμόγελο"...

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Φιλελεύθερος 22/11/2010 21:07:29

      Μάλλον τα 'χεις μπερδέψει λίγοι με το τι είναι φιλέλεύθερο και τι νεοφιλεύθερο.
      Ο Αντώνης είναι φιλελεύθερος κεντροδεξιός. Η Ντόρα και το πολιτικό αφεντικό της, ο Γιώργος, είναι νεοφιλεύθεροι, και στις σοβαρές χώρες κατατάσσονται στην πούρα ακροδεξιά, όσον αφορά την οικονομία.
      Το φιλολαϊκός γιατί σε χαλάει; Δεν νομίζω να μεγάλωσες με παντεσπάνι, όπως η μαντάμ.
      Καλά κάνει λοιπόν κι είναι φιλολαϊκός και ακόμη καλύτερα που είναι αντιμνημονιακός. Εδώ οι ίδιοι οι υπουργοί του Μνημονίου αρχίζουν και τρώγονται - ξυπνάει βλέπεις το ένστικτο της προσωπικής πολιτικής αυτοσυντήρησης - και βλέπουν ότι το φάρμακο είναι χειρότερο από την αρρώστια, βλέπουν ένα προς ένα να μην τους βγαίνει τίποτα. Αποτυγχάνουν, όπως είχε προβλέψει ο Αντώνης.
      Σου φαίνεται...λίγος; Περίμενες λίγο ακόμη και θα τα πούμε, φίλτατε. Στη διακυβέρνηση.

      • Ηλίας avatar
        Ηλίας @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 22/11/2010 21:19:26

        Κ.Κρανιδιώτη, εγώ πάντως νόμιζα πως ήταν Δεξιός ο Αντώνης. Ακόμα κρυβόμαστε βλέπω.

        • Κώστας Θ. avatar
          Κώστας Θ. @ Ηλίας 22/11/2010 21:34:25

          Και ποιός είπε ότι οι δεξιοί δεν είναι φιλελεύθεροι?

          • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
            Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Κώστας Θ. 23/11/2010 00:54:12

            Ακριβώς.

    • Κώστας avatar
      Κώστας @ Φιλελεύθερος 22/11/2010 21:20:23

      Το ρεπούσιο βιβλίο ιστορίας, ή μάλλον η αντίδραση ενάντια στα ψέμματά του συντηρητικό αντανακλαστικό;
      Ε, όχι!
      Συντηρητισμός και μάλιστα ο πλέον μαύρος είναι η από τα πάνω διαστρέβλωση της Ιστορίας, η περιφρόνηση προς τις συλλογικές μνήμες και η διάθεση μιας παρηκμασμένης ομάδας αμφιβόλου ποιότητας διανοουμενιζόντων(κατά βάση κρατικά σιτιζόμενων πανεπιστημιακών) να επιβάλουν τον αναθεωρητισμό και τις ιδεοληψίες τους στην κοινωνία με πλάτες στο δοβλέτι κα το Υπουργείο Παιδείας.

      Σε o,τι αφορα το νροροκόμμα, πέραν όλων των άλλων έχει και πρόβλημα με το copyright των ιδεών του. Οι μισές κλέμμενες από το ανθυποκομματίδιο της Φιλελεύθερης Συμμαχίας.
      Aλήθεια η γνήσια φιλελεύθερη θέη για μειωμένους φορολογικούς συντελεστές, τι σχέση έχει με το εξάμβλωμα(ο Σκυλακάκης το σκέφτηκε;) για ενιαίο φορολογικό συντελεστή 20%; Ιδιο φορολογική εισφορά δηλαδή ο μικρομεσαίος με τον κ.Λάτση; Βέβαια αυτά είναι ψιλά γράμματα για τους σύντεκνους που μαζεύτηκαν χθες στο Μπατμινγκτον . Τους αρκεί ένα καλό-"φιλελεύθερο"- ρουσφέτι από την Αραβαντινού....

  18. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 22/11/2010 21:05:27

    Τι έγινε το Κούλη δεν θα στηρίξει την αδελφούλα του;

    τόσο έχει συνεπάρει το Μητσοτακέικο η δημιουργία νέου κόμματος που ακόμα και η οικογένεια ακόμα δεν μετέχει ολόκληρη.

  19. victoria avatar
    victoria 22/11/2010 21:15:15

    Το ζήπεδο του Μπαντμιντονε;; τι είπες πάλι :-)

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ victoria 22/11/2010 21:16:56

      Μου το 'χε πει μια πελάτισσα "Αυτό είναι το ζήπεδο του ΟΦΗ".

  20. Nemecis_Kwn avatar
    Nemecis_Kwn 22/11/2010 21:35:58

    Φίλε Φαϊλο καλώς δεχτήκατε και το ΔΗ.ΣΥ της κεντρικής Ελλάδος. Εδώ στη Κύπρο έχουμε το alter ego της Ντόρας το Αναστασιάδη ομοϊδεάτη και συνοδοιπόρο του Μιτσοτακέιουκου αλλά και του ΓΑΠ μόνο που αν εκεί την Ντόρα την στείλατε να κάνει σόλο καριέρα στην επαρχία, δίστιχος εδώ μας το μοστράρουν για τον next top president ξεχνώντας τα έργα και ημέρες του κυρίου Ανα(ν)στασιάδη. Χίλια Εύγε για το άρθρο σου.

  21. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 22/11/2010 21:41:26

    Είχε πολύ πλάκα που έκανε ανκόρ δυό και τρείς φορές χωρίς να της το ζητήσει κανείς. Επειδή το' λεγε το σενάριο.
    Αρχίζω και τη λυπάμαι..

  22. azof1234 avatar
    azof1234 22/11/2010 21:42:05

    ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΑΗΛΟ
    ΤΙ ΤΗΣ ΕΦΤΑΙΞΕ Η ΕΛΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΒΑΛΕ ΓΙΑ ΟΙΚΟΣΗΜΟ;;;
    ΧΑΘΗΚΕ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΝΑ ΕΒΑΖΕ η κυρία (με μικρό κ.)ΜΙΑ ΠΑΣΤΗ ...ΡΕΓΚΑ ή ΕΣΤΩ ΜΙΑ ΠΑΣΤΗ ΣΑΡΔΕΛΑ.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ azof1234 23/11/2010 00:55:29

      Η οικογένεια αγαπάει το καλό λάδι.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 23/11/2010 01:09:06

        Από την Κολομβία?

        • man8os avatar
          man8os @ Orestios 23/11/2010 01:17:47

          Λαδι της Ζημενιας.

          • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
            Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ man8os 23/11/2010 01:40:24

            Γιατί το μυαλό σου πάει όλο στο πονηρό, ωρέ Μάνθε;

  23. Κaiti avatar
    Κaiti 22/11/2010 21:50:05

    Οι αττικίζοντες αδυνατούντες να μιμηθούν τη κρητική προφορά στην εντέλεια αποδίδουν φωνητικά το γιήπεδο με παχύ το (γη) ως ζήπεδο.Στην αττική προφορά τα σύμφωνα ομιλούνται με τον ουρανίσκο μόνο.Στην κρητική προφορά τα σύμφωνα ομιλούνται με τα δόντια σφιγμένα και με τη συμμετοχή της γλώσσας να πάλλεται στον ουρανίσκο.

  24. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 22/11/2010 21:52:54

    Ήθελα να ξέρω πόσα χρήματα έχει φάει η Ντόρα στις περσινές εσωκομματικές και πόσα τρώει τώρα με το νέο κόμμα.
    Κι όλα αυτά από τον μισθό το δικό της και του μπαμπά της έτσι?

    • ΜΑΝΙΑ avatar
      ΜΑΝΙΑ @ Κώστας Θ. 23/11/2010 10:05:30

      ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΤΙΚΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΝΝΟΥΛΑΚΗ.
      ΟΤΑΝ ΤΑ ΠΑΙΖΕΙΣ ΟΛΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΡΙΧΝΕΙΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ...

  25. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/11/2010 22:03:54

    Δεν ειναι κινημα, ειναι επιχΕρηση. Μακρια επιχΕρηση.

    ΠΠ

  26. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 22/11/2010 22:07:36

    Τα διδάγματα από τις αυτοδιοικητικές εκλογές και τις πολιτικές εξελίξεις είναι πολλά. Το βασικότερο όμως απ΄ όλα είναι ότι με την πάροδο του χρόνου η κοινωνική δυσαρέσκεια φαίνεται να αυξάνεται μάλλον παρά να μειώνεται.
    Η εξέλιξη αυτή έρχεται σε μια στιγμή που ο σημαντικότερος αντίλογος στην πολύπλευρη κρίση που αντιμετωπίζει η χώρα είναι η δημιουργία επιμέρους κρίσεων και συγκρούσεων.
    Η αναθεώρηση του ελλείμματος προς τα πάνω, τα στενά και δεσμευτικής φύσης χρονοδιαγράμματα που θέτει η τρόικα, τα εκβιαστικά ψευτοδιλήμματα όπως αυτό που έθεσε ο αυστριακός αντικαγκελάριος και υπουργός Οικονομικών Γιόζεφ Πρελ, ο οποίος είπε ότι «τα στατιστικά στοιχεία δεν δικαιολογούν την εκταμίευση στην Ελλάδα της τρίτης δόσης του δανείου», η πολυδιάσπαση του κομματικού χάρτη, (μετά την υπογραφή του μνημονίου είχαμε τη δημιουργία δυο νέων κομμάτων, ο Φώτης Κουβέλης ίδρυσε τη δημοκρατική αριστερά, η Ντόρα Μπακογιάνη τη δημοκρατική συμμαχία) και άλλα που συμβαίνουν καθημερινά όπως η καταπάτηση των εργατικών δικαιωμάτων και των δημοκρατικών θεσμών είναι κάποια από τα δεδομένα που οδηγούν σε παραγωγή πολιτικοκοινωνικών κρίσεων και δείχνουν ότι οι αλλαγές και οι εξελίξεις στο διεθνές πολιτικό- οικονομικό περιβάλλον επιβάλουν ένα ιδιόμορφο πολιτικό πλαίσιο που εγγυάται την πολιτική κυριαρχία μιας μικρής ελίτ και παγιώνουν στη χώρα μια κατάσταση μεταβατικών λύσεων που σύντομα θα δημιουργήσει την ανάγκη νέων παρεμβάσεων.
    Από τα προαναφερθέντα συνάγεται ότι, οι τάσεις και οι αλλαγές στο διεθνές οικονομικό περιβάλλον αλλά και οι εγχώριες εξελίξεις με τα χρόνια προβλήματα και τον προβληματικό τρόπο λειτουργίας του πολιτικού συστήματος κάνουν την κοινή γνώμη να είναι βαθιά προβληματισμένη και αμήχανη, οι πολίτες έχουν φτάσει σε σημείο να μην μπορούν να προσανατολιστούν, αν και η οικονομική πολιτική κυβέρνησης- τρόικας δεν παράγει κανένα χειροπιαστό αποτέλεσμα, το φάσμα των προβλημάτων παραμένει σε μεγάλο βαθμό ίδιο, η γενικότερη κατάσταση έχει αλλάξει άρδην προς το χειρότερο, το χάσμα μεταξύ πλουσίων και φτωχών έχει αυξηθεί και το 80% του πληθυσμού αντιμετωπίζει οικονομικές δυσκολίες.
    Μήπως τελικά έχει έρθει ο καιρός που πρέπει ο καθένας μας να σταματήσει να εγκλωβίζεται στα ψευδοτιλήμματα και να θέσει απαλλαγμένος από εμμονές και αυταπάτες πραγματικά διλήμματα;...

  27. Κaiti avatar
    Κaiti 22/11/2010 22:08:38

    Η ελιά είναι το σύμβολο της ειρήνης και η λέξη συμμαχία εννοεί την ειρηνική συνύπαρξη για την καλή έκβαση της μάχης στο πολιτικό ρίγκ.Ένας αγώνας είναι και η επικράτηση κάποιου καινούριου κόμματος,έστω κινήματος στον πολιτικό στίβο.

  28. I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar
    I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ 22/11/2010 22:17:23

    Και μόλις κλείσαμε και την τελευταία εκκρεμότητα και φυγαδεύτηκε και ο Γιουνγκ, τσουπ το σκάσαμε και το "νέο" κόμμα...

    • Orestios avatar
      Orestios @ I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ 22/11/2010 22:33:43

      χιχιχι

  29. Κaiti avatar
    Κaiti 22/11/2010 22:29:13

    ΕΠΕ είπε κάποιος.Επιχείρηση περιορισμένης ευθύνης.Πέστε και κάτι καλό.Θα σας έρθει μπούμεραγκ.Η Ντόρα είναι πεισματάρα και θα γίνει περισσότερο.Θα τρίβετε τα μάτια σας και δε θα το πιστεύετε.
    Μέσα στη κοινωνική δυσαρέσκεια βρίσκομαι κι εγώ.Ανδρώθηκα με την αίγλη μιας Ελλάδας μέσα στη βασιλευόμενη δημοκρατία και γερνάω με μια Ελλάδα βουτηγμένη στη βρωμιά στη δυστυχία στη μιζέρια και στη φτώχεια.Και θέλουν όλοι τώρα να ανασύρουν τη χώρα από το βούρκο και να τη ξαναβάλλουν στον ίσιο δρόμο.Ήρθαν από το εξωτερικό μετά από πολύχρονες σπουδές στα πολιτικά και τα οικονομικά και προσπαθούν και ξαναπροσπαθούν και ένα είναι σίγουρο πως δεν μπορούν να λύσουν με τη λογική τα προβλήματα της χώρας

    • Orestios avatar
      Orestios @ Κaiti 22/11/2010 22:34:32

      Την χήρα ή την χείρα?

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Κaiti 23/11/2010 00:52:07

      Αγαπητή,
      Ό λαός έχει προβλήματα κι αδιέξοδα αλλά τόσο αφελής δεν είναι. Η Ντόρα μπορεί να παριστάνει την πολιτική "παρθένο" μετά από 30 χρόνια στην πολιτική, είναι δικαίωμα της αλλά να μην έχει την απαίτηση να την πάρουμε στα σοβαρά.
      Είδα σήμερα στην ΝΕΤ τον Μαρκογιαννάκη, εκ των "φρέσκων" της μαντάμ, όπου εξηγούσε γιατί η Ντόρα, από πατριωτισμό, ψήφισε ναι στο Μνημόνιο. Όμως ο ίδιος είχε ψηφίσει ...όχι! Μιλάμε για πολύ φρεσκαδούρα.
      Μπα, τίποτα δεν θα τρίβουμε. Απλώς θα δούμε μια ερασιτεχνική φαρσοκωμωδία.
      Είναι απλό, άμα θέλει κάποιος να ψηφίσει ΠΑΣΟΚ, ωηφίζει ΠΑΣΟΚ, δεν χρειάζεται μεσίτρια την Ντόρα.

    • radiomedic avatar
      radiomedic @ Κaiti 23/11/2010 01:18:24

      Το πρόβλημα της πολιτικής μας σκέψης είναι ακριβώς πως περιμένουμε τους ξένους να μας λύσουν τα προβλήματα.
      Κανένα μνημόνιο δεν θα γίνει προς όφελός μας. Το μνημόνιο έγινε για να καλυφθούν οι δανειστές μας. Τελεία.
      Οι ξένοι ενδιαφέρονται μόνο να κάνουν τη δουλειά τους και τίποτε άλλο. Όσοι περιμένουν σωτήρες από έξω πλανώνται.
      Μόνοι μας είμαστε. Ολομόναχοι. Δεν υπάρχει κανένας να μας σώσει.
      Μόνο εμείς. Και το μνημόνιο ναρκοθετεί τις όποιες προσπάθειες να ορθοποδήσουμε.

  30. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 22/11/2010 23:00:09

    Σχετικά με τον αυτοπροσδιορισμό της ΝΔ και τη σχέση της με τον φιλελευθερισμό, επειδή τέθηκε το θέμα εδώ:
    Η ΝΔ είναι κόμμα συντηρητικό κατά βάση και δεν υπάρχει λόγος να το κρύβει ή να ντρέπεται. Υπάρχει ο συντηρητικός φιλελευθερισμός, ας πούμε ότι είναι η κληρονομιά του Tocqueville, υπάρχει ο αμιγής φιλελευθερισμός, ο ελευθεριακός φιλελευθερισμός. Ο πρώτος διακρίνεται από τον δεύτερο κυρίως ως προς δύο θέματα:
    1. Σεβασμός στις παραδοσιακές αξίες, μεταξύ αυτών το θρησκευτικό φαινόμενο ως στοιχείο όχι μόνο ατομικής επιλογής, αλλά και ως παράγοντα κοινωνικό-πολιτισμικό. Από εδώ βγαίνει και η παράδοση της Χριστιανοδημοκρατίας.
    2. Σημαντικό περιθώριο στον ρόλο του κράτους στην οικονομία και την πρόνοια, χωρίς αυτό να φτάνει στον κρατικισμό (η γκωλλική παράδοση).

    Ο ελευθεριακός φιλελευθερισμός είναι ακραίος δεξιός ως προς την οικονομία, αλλά ακραίος αριστερός ως προς τη στάση του έναντι των παραδοσιακών αξιών. Στη θέση τους, ο ελευθεριακός φιλελευθερισμός έχει προτάξει τη θρησκεία των "ανθρωπίνων δικαιωμάτων".
    Από την άποψη αυτή, ένα συντηρητικό φιλελεύθερο κόμμα δεν έχει τίποτα να κάνει με ένα κόμμα του ελευθεριακού φιλελευθερισμού.
    Αν θελετε να δείτε τι σημαίνει ελευθεριακός φιλελευθερισμός, διαβάστε Νίκο Δήμου και Πάσχο Μανδραβέλη. Αν αυτοί είναι δεξιοί ή έστω κεντροδεξιοί, εγώ είμαι μαοϊκός...

    • Φιλελεύθερος avatar
      Φιλελεύθερος @ ΒΙΣ 23/11/2010 03:19:58

      εύγε φίλτατε, επιτέλους μία σοβαρή αντιμετώπιση

  31. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 22/11/2010 23:33:11

    Να φανταστείς Φάηλε ότι πριν την 7η/11/2010 με πήρε η γραμματέας της (έχει όλων των κρητικών νεοδημοκρατών τα τηλέφωνα, μιλάμε για οργάνωση) και μου ανακοίνωσε ότι "η κυρία Μπακογιάννη σας ζητάει να στηρίξετε τον κ. Γιαννουλάκη". Είμαστε όλοι πρόβατα. Μπεεεεέ!

  32. νεφέλη avatar
    νεφέλη 23/11/2010 00:03:37

    Πειράζει να μην θέλω να με σώσει η Ντόρα;

  33. Ευθύμης avatar
    Ευθύμης 23/11/2010 00:08:58

    Twisted Sister - We're Not Gonna Take It
    αφιερωμένο στο δρακουλέικο.

  34. nestor avatar
    nestor 23/11/2010 00:10:32

    Στον πρεντεντέρη είπε οτι είναι προσωρινή πρόεδρος του κόμματος και ο πρόεδρος θα εκλεγεί το Μάρτιο απο το συνέδριο του κόμματος.
    ΘΑ ΧΑΣΕΙ ΚΙ ΕΚΕΙ.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ nestor 23/11/2010 00:58:54

      Λες να βάλει υποψηφιότητα κι ο Μαυρίκης για πρόεδρος των "συμμάχων" του ΠΑΣΟΚ; Χμμμ, θα΄είναι αμφίρροπη η μάχη. Ντόρα, γερά!

    • GUS P avatar
      GUS P @ nestor 23/11/2010 09:54:51

      Σαν το ΓΑΠ που ενώ ήταν ο μοναδικός υποψήφιος για την προεδρία του ΠΑΣΟΚ, είχε αγωνία για το αποτέλεσμα και χειροκροτούσε όταν ανακοινώνονταν από την κάθε Τοπική. Απίστευτα πράγματα....

  35. Τρόχαλος Νικόλαος avatar
    Τρόχαλος Νικόλαος 23/11/2010 00:25:03

    ΔΥ.ΣΥ ή μήπως ΔΥΣΗ στην πολιτική σταδιαδρομία της κ. Μητσοτακομπακογιαννοκουβέλου Θεοδώρας της Μεγίστης.
    Πάντως το ΜEGA είναι πιστό στην αγία οικογένεια.
    Βλέπω τώρα την κυρία στην εκπομπή του χοχόλου και Νενέκου Πρετεντέρη,έχει χάσει τα αυγά και τα Πασχάλια.Ποιό πολλές φορές έχει μιλήσει στην ΤVαπό ότι κάθε άλλο πολιτικό πρόσωπο της αντιπολίτευσης.

  36. Orestios avatar
    Orestios 23/11/2010 00:26:49

    Τελικά σήμα έπρεπε να έχει την ντουντούκα.
    Λες και ακούω υπουργό του ΠΑΣΟΚ.
    Κάνει πρόβα για υπουργιλίκη η Δήμητρα Λιάνη Νο2?

    • ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ @ Orestios 23/11/2010 01:42:53

      Ε όχι. Ακόμα και η Λιάνη ήταν αξιοπρεπέστερη και εντιμότερη. Η Θοδώρα αγνοεί το όνομα του Σαμαρά. Τον αποκαλεί...Ο ΑΛΛΟΣ!!!! Η εμπάθεια χτυπάει κόκκινο. Και τα κόμπλεξ επίσης..Ξυδάκι Θοδωρούλα.

  37. I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar
    I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ 23/11/2010 00:27:43

    ΔΥ.ΣΗ. Μονοπρόσωπη ΕΠΑ (Εταιρεία Περιορισμένης Αντίληψης)

  38. Orestios avatar
    Orestios 23/11/2010 00:33:23

    Τί ακατάσχετος βερμπαλισμός είναι αυτός?
    Η χαρά της αερολογίας από την Μητσοτάκαινα.
    Μπλά μπλα μπλα μπλα μπλα
    σλουρπ σλουρπ σλουρπ στο GAP
    Θλιβερή.

  39. ΣΒΕΤΛΑΝΑ avatar
    ΣΒΕΤΛΑΝΑ 23/11/2010 00:34:42

    Αρκετά δεν ασχοληθήκατε με την ντορούλα? Έκανε το "κίνημα" της όπως πιστεύει. Προσπαθεί να πείσει ότι άλλαξε, όπως πιστεύει. Αφήστε τη να προχωρήσει. Εάν εξακολουθήσετε να ασχολείστε μαζί της δείχνουμε ότι τη φοβόμαστε... Ο κόσμος αποφάσισε στις 29/11. Ο κόσμος δεν είναι πρόβατα και δεν ξέχνα τη σημαίνει Ντόρα και Μητσοτάκης. Ας κοιτάξουμε τα του οίκου μας... γιατί εκεί υπάρχουν προβλήματα... Ο καιρός γαρ εγγύς...

  40. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 23/11/2010 00:49:56

    Φαήλο σήμερα, σε όλες τις "παιδικές χαρές" των πόλεων όλα τα παιδάκια, τα μόνα που κοιτάζουν ακόμα τον κόσμο με "παρθενική" ματιά, τραγουδούσαν το επικό αντάρτικο τραγούδι:
    Τώρα, τώρα
    μας ήρθε μία μπόρα
    και πήρε φόρα
    για να μας σώσει η Ντόρα!
    Και οι γονείς τους κατασυγκινημένοι, αναζητούσαν την ιδρυτική διακήρυξη της Δημόσιας Συνωμοσίας, (ΔΗ.ΣΥ.), της περυσινής ατυχήσασας, για να την υπογράψουν αβλεπτεί!

  41. Φιλελεύθερος avatar
    Φιλελεύθερος 23/11/2010 01:46:31

    Ο φιλελευθερισμός δεν έχει καμία σχέση με την λαϊκή δεξιά...Φιλελεύθερος ο Αντώνης;Όσο σοσιαλιστής είναι ο Παπανδρέου. Μην κρυβόμαστε πλέον, αυτό που εντέχνως αποφύγαμε στις εσωκομματικές δεν μπορεί να συνεχιστεί πλέον...Ας πέσουν οι μάσκες και ας συζητήσουμε επιτέλους για την ταυτότητα αυτού του κόμματος και αν αποφασίσουμε οτι οι φιλελεύθεροι είμαστε διακοσμητικό είδος σε δεξιό μουσείο τότε ας ξεκινήσει το πραγματικό ξεκαθάρισμα. Δεν χρωστάω σε κανένα, δεν κρύβομαι πίσω απο το δάκτυλο μου η ιδεολογία μου είναι ευρύτερη απο κομματικές σημαίες και εμφυλιακά σύνδρομα.
    Ναί λοιπόν πιστεύω στον πλήρη διαχωρισμό εκκλησίας - Κράτους
    θεωρώ απαραίτητη τη μείωση του δημόσιου τομέα ΟΧΙ ΩΣ ΕΚΤΑΚΤΟ ΜΕΤΡΟ αλλα σαν σταθερή πολιτική της χώρας
    Άρση της μονιμότητας των δ.υ-ενίσχυση της επιχειρηματικότητας με ποικίλα κίνητρα.
    P.S Όχι φίλε μου δν μεγάλωσα με παντεσπάνι, αλλα ούτε ανδρώθηκα σε πολιτικά γραφεία, ώς παραπαίδι με το όνειρο να "τρουπώσω" στο Δημόσιο, όπως πολλοί "φιλελεύθεροι" φίλοι σου . Θα ήθελα πραγματικά να ακούσω τη γνώμη σας για το δημόσιο τομέα.... για την εκκλησία τις ξέρω

    • ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ @ Φιλελεύθερος 23/11/2010 02:21:38

      Απαντάει ο ίδιος ο Σαμαράς στη συνέντευξη στην ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ: Ποιος νομίζετε ότι εκφράζει περισσότερο τους φιλελεύθερους; Αυτός που απορρίπτει τη φορολογική ασφυξία, όπως εμείς; ΄Η αυτός που τη στηρίζει; Αυτός που απορρίπτει την αύξηση των φόρων, όπως εμείς; ΄Η αυτός που την ψηφίζει και την υπερασπίζεται; Αυτός που θέλει μείωση φόρων, όπως εμείς; ΄Η αυτός που στηρίζει όλες τις φοροεπιδρομές που έχουν εξαπολυθεί; Σε μας στρέφονται όσοι είναι αντίθετοι με το Μνημόνιο, γιατί θέλουν και αληθινή διέξοδο με ανάκαμψη, με ανταγωνιστικότητα και ανάπτυξη.

      Από την άλλη πλευρά, όσοι στηρίζουν το Μνημόνιο, για οποιοδήποτε λόγο, έχουν τι να ψηφίσουν: Το ΠΑΣΟΚ του Γιώργου Παπανδρέου. Οταν εμφανίζονται κάποιοι που ψηφίζουν το Μνημόνιο (όπως το ΠΑΣΟΚ), διακηρύσσουν ότι είναι «μονόδρομος» (όπως το ΠΑΣΟΚ) και ύστερα μιλάνε για «διορθώσεις» που είναι όλες… εκτός Μνημονίου, ποιον θα πείσουν ως σοβαρή «εναλλακτική λύση»;

    • Ηλίας avatar
      Ηλίας @ Φιλελεύθερος 23/11/2010 09:31:36

      Αγαπητέ το συγκεκριμένο θέμα δεν πρέπει να σταματήσει να μας απασχολεί.
      Η ιδεολογική καθαρότητα ενός πολιτικού οργανισμού είναι προϋπόθεση ανάπτυξης και μακροβιώτητος - και επιτυχίας θα έλεγα αλλά όχι απαραίτητα.
      Ο Αντώνης Σαμαράς στα δικά μου τα βιβλία ΔΕΝ είναι φιλελεύθερος. Εδώ βέβαια πρέπει να ξεμπερδέψουμε λίγο τις έννοιες και τις λέξεις.
      Τι είναι Δεξιά, τι είναι Φιλελευθερισμός και που συναντώνται -αν συναντώνται και κατά πόσο.
      Συντηρητικός Φιλελευθερισμός ή Φιλελεύθερη Δεξιά είναι σήμερα ο πολιτικός οργανισμός που λέγεται νεα δημοκρατία. Και λέω σήμερα γιατί μέχρι χθές ήταν ένα συνονθύλευμα αριστερών, δεξιών, φιλελεύθερων, μαοϊκών, μισθοφόρων, μιζαδόρων κτλ κτλ.
      Η νέα δημοκρατία κατ' εμέ είναι ένα κόμμα ζόμπι που δεν έχει λόγο ύπαρξης. Έκανε τον κύκλο της, εκφυλίστηκε, έγινε πασοκ και πέθανε.
      Το νέο κόμμα που πρέπει να ξεκινήσει από τις στάχτες ο Αντώνης θα είναι ένα Δεξιό κόμμα με χώρο ιδεολογικό την Λαϊκή Δεξιά και τον Συντηρητικό Φιλελευθερισμό.
      Αν νομίζει κάποιος ότι χωρά, μένει. Αν όχι, φεύγει.

  42. Κοντη Λιζα avatar
    Κοντη Λιζα 23/11/2010 02:14:45

    ....Πέστε και κάτι καλό.Θα σας έρθει μπούμεραγκ....
    Τούτο πάλι; Απειλή είναι;

    Να προσέχει η ίδια μπας και αλλάξει το τοπίο ξαφνικά, γιατί με όσα έχει κάνει μέχρι και πρώτη θέση στο Σύνταγμα να κοιτά τον κόσμο από δυο μέτρα ύψος μπορεί να εξασφαλίσει...

  43. Φιλελεύθερος avatar
    Φιλελεύθερος 23/11/2010 02:31:32

    Χαίρομαι πάντως που δεν τη χαρακτηρίζετε αποστάτη και προδότη....
    Αλλά ξέχασα... αυτές αποτελούν απαγορευμένες λέξεις στην παράταξη.

    • Κώστας avatar
      Κώστας @ Φιλελεύθερος 23/11/2010 05:09:45

      Για τη Ζίμενς δεν μας είπατε τίποτα.
      Αλλά ξέχασα, αυτή είναι Η απαγορευμένη λέξη στο κόμμα του φιλελεύθερου Κώστα Κιλτίδη...

      http://www.enet.gr/?i=news.el.politikh&id=153303

      http://www.enet.gr/?i=news.el.politikh&id=106137

      http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=129484

      Και η γνώμη μας για το Δημόσιο τομέα είναι οτι είναι υπετροφικός. Και πρέπει να περισταλεί. Γιατί πλην του ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ με πρωταθλητές του ρουσφετιού την Οικογένεια-αλήθεια δεν τα ξέρετε αυτά;-μετέτρεψαν τμήμα των συμπολιτών μας σε προσωπικούς τους πελάτες με αντάλλαγμα μια θέση στο Δημόσιο. Η "φιλελεύθερη" κα. Μπακογιάννη έχει προσωπικά διορίσει χιλιάδες "πελάτες" της στα 30 χρόνια της καριέρας της. Το αμφισβητείτε μήπως;

      Αλήθεια, ο κοινωνικός φιλελευθερισμός που η κα.Μπακογιάννη ευαγγελιζόταν πέρσι τέτοιο καιρό, που πήγε; Τον ξέχασε; Μια ζωή οπορτουνίστρια...
      Για την φυγή Καραβέλα, να μην ρωτήσω, δεν θα πάρω απάντηση.
      Ούτε για αυτά...: http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11378&subid=2&pubid=13752946

    • GUS P avatar
      GUS P @ Φιλελεύθερος 23/11/2010 10:00:55

      Μήπως δεν είναι Φιλελεύθερη αλλά καθαρά Νεο -φιλελεύθερη; Ο Μάνος τι πρεσβεύει;

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Φιλελεύθερος 23/11/2010 10:15:43

      Αποστάτρια; Όχι μόνο αποστάτρια, αφού στήριξε το ΠΑΣΟΚ και το Μνημόνιο και επιδίωξε την διαγραφή της για να μην της κάνει ο λαός την "ρετσινιά" τατουάζ στο κούτελο, αν και δεν θα το αποφύγει.
      Όχι, αγαπητέ, δεν είναι απλώς αποστάτρια, κατά μάνα κατά κύρη, αλλά "τυφεκιοφόρος του εχθρού", αυτόμολος τέως "απλός στρατιώτης" της παράταξης.
      Έχετε κάθε δικαίωμα να φτιάξετε έναν νεοφιλελεύθερο ΣΥΡΙΖΑ, ώρα καλή στην πρύμη σας κι αέρας στα πανιά σας, αλλά θα υποστείτε τις πολιτικές συνέπειες.
      Για όλα σου απαντάει ο Σαμαράς.
      Δεν 'εχουν καμμία θέση στην παράταξη όσοι θέλουν να γίνουν υπηρετικό προσωπικό του ΠΑΣΟΚ απλώς για να έχουν θέση στην πολιτική.
      Άλλο πράγμα το δημόσιο αποτυχημένος επιχειρηματίας, τοι δημόσιο που στοιβάζονται τα πολιτικά ρουσφέτια - διορισμοί (η Ντόρα δεν ξέρει τίποτα γι' αυτά, ε; Γεννήθηκε στις 21/11;) κι άλλο η γενική κατάργηση της μονιμότητας για να γυρίσουμε στο 1900 και στην Πλατεία Κλαυθμώνος.
      Άκρα Δεξιά είναι η μαντάμ, λατινοαμερικάνικη οικογενειοκρατική Άκρα Δεξιά στην οικονομία και την οικονομία, χωρίς καμμία επίφαση πατριωτικής ρητορικής.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Φιλελεύθερος 23/11/2010 10:18:04

      Η δε προδοσία ή "προδοσία" θα κριθεί εκ του αποτελέσματος. Κι εκεί, στο "επί σκοπόν" του Λαού, με την ψήφο του, ας ψελλίσει όποια δικαιολογία θέλει. Δεν θα έχει καμμία σημασία.

    • Tassos avatar
      Tassos @ Φιλελεύθερος 23/11/2010 11:00:06

      Ναι βλέπεις έχει το κοπυράϊτ ο Δράκουλας. Ιδίως του προδότη. Σε θυμίζω την φωτο της Αυριανής. Και μη με πεις τις αστειότητες περί Λαλιώτη γιατί ο Λαλιώτης ΠΗΓΕ την φωτό στον Κουρή. Δεν την έφτιαξε ο ίδιος. Η φωτό είναι αυθεντική. Και κάτι άλλο. Δεν την λες την μεγαλοκοπέλλα να σταματήσει να χρησιμοποιεί το όνομα Μπακογιάννη? Φτάνει πια ο διασυρμός του ονόματός του. Ο άνθρωπος κουμμουνιστής ήταν (όπως και η ντόρα Μαοϊκή!!! - τόσο μυαλό κουβαλάει-) και μετά θάνατον ξεφτιλίζεται ως νεοφιλελεύθερος.

  44. Ratca avatar
    Ratca 23/11/2010 11:38:57

    Γειά σου Φαήλο ακόμα γελάω

  45. oxi ki etsi avatar
    oxi ki etsi 23/11/2010 11:47:58

    Αυτά που έχω να πω για το ΔΗ.ΣΥ είναι τα εξής:

    ΕΛΠΙΖΩ ολόψυχα, στη Ρηγίλλης να έλαβαν το μήνυμα των 5.000 (και άλλων 1.500 απέξω) του Badminton!!!
    Όπως ελπίζω να πήραν το μήνυμα των Εκλογών...

    Αν δεν αλλάξει η "ηγετική ομάδα" περί τον Αρχηγό (βασιλικότεροι του Βασιλέως) σημαίνει οτι δεν το πήραν το μήνυμα...

    Όποιος μέσα στο Κόμμα νομίζει οτι οι 6.500 στο Badminton (την περίοδο που 550.000 Νεοδημοκράτες σε σχέση με την πανωλεθρία του 2009 δεν ήρθαν να ψηφίσουν μεσούσης της λαίλαπας ΓΑΠ), είναι "τρεις κι ο κούκος" μας δουλεύει καί εμάς καί τον εαυτό του...

    Ένα χρόνο μετά περιμένω ακόμα τις μεγάλες αλλαγές στη Ν.Δ....

    Ένα χρόνο μετά εξακολουθώ να βλέπω τον Παυλόπουλο και τον Γιακουμάτο στα Κανάλια ούτε λίγο ούτε πολύ να υπερασπίζονται το έργο Σουφλιά, Βουλγαράκη και σια...

    Ένα χρόνο μετά περιμένω να δω τον πρόεδρο πλαισιωμένο από ανθρώπους φρέσκους και με φρέσκιες ιδέες...

    Ένα χρόνο μετά εξακολουθώ να βλέπω τους "ανοιξιάτες" βασιλικότερους του Βασιλέως να κάνουν κουμάντο στο Κόμμα...

    Μας παρουσίασαν την "φρέσκια" Τζότζολα και μετά από λίγο κράξιμο και μερικές φάπες από τον Πρετεντέρη την μαζέψαν πάλι για να επαναφέρουν τον γίγαντα της επικεινωνίας Παναγιωτόπουλο...

    Οι πραιτωριανοί "ανοιξιάτες" άφησαν παντελώς μόνους όλους τους υποψήφιους στην περιφέρεια (μόνον ο πρόεδρος έτρεχε) και μετά πέσαν όλοι επάνω μας να μας πούνε οτι ούτε λίγο ούτε πολύ επειδή προσήλθαν 550.000 λιγότεροι να μας ψηφίσουν σε ετούτες τις εκλογές, αναστήθηκε το Κόμμα.....

    ΓΡΑΨΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΦΑΗΛΟ!!!

    ΓΡΑΨΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΑ εφόσον ο λόγος σου περνάει μέσα στο Κόμμα γιατί τον δικό μας μάλλον τον έχουν γραμμένο ή εντέχνως τον αποκρύπτουν από τον πρόεδρο (αυτό ελπίζω να γίνεται...)...