#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/03/2010 12:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΔΟΛ(ιοι) όλου του κόσμου ενωθείτε



Με το «Κομμουνιστικό Μανιφέστο» του Καρλ Μαρξ θα κυκλοφορήσει προσεχώς το ΒΗΜΑ

«Πρόκειται για ένα πολύ χρήσιμο βιβλίο στην σημερινή συγκυρία» δήλωσε ο διευθυντής της εφημερίδας κ. Π. Καψής.

Από κάτω ο Μίμης Ανδρουλάκης και ο Αλέκος Αλαβάνος ύψωσαν δυναμικά την γροθιά στον αέρα

ΣΧΟΛΙΑ

  1. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 05/03/2010 09:17:36

    Είδαμε και τον κομουνισμό. Πλάκα κάνουμε;

  2. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 05/03/2010 09:20:28

    Αν δεν είναι ανέκδοτο, είναι μεγάλο αίσχος.
    Ακόμα κα αυτό προσπαθούν να μαγαρίσουν!

  3. Ορεστιάδα avatar
    Ορεστιάδα 05/03/2010 09:25:30

    Μπράβο στον Ψυχάρη!

    Τώρα μένει να κάνει και ένα εκτενές τιμητικό αφιέρωμα στα αμερικάνικα νεοφιλελεύθερα γεράκια και ο Ριζοσπάστης, και τα είδαμε όλα στην ζωή μας ...

  4. Swell avatar
    Swell 05/03/2010 09:33:53

    Κρίμα που έλειπε ο αντιεξουσιαστής Πρετεντέρης.

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ Swell 05/03/2010 10:10:55

      Από τους αντιεξουσιαστές της εξουσίας

      στους αντιεξουσιαστές του εκδοτικοικονομικού κατεστημένου!!!

  5. hifi avatar
    hifi 05/03/2010 09:43:08

    Ειναι γνωστό βιβλίο, άρα δε χρειάζεται διαφήμιση και, το σπουδαιότερο, είναι φτηνό δώρο για να βάλεις στην εφημερίδα:
    α) δικαιώματα; τι δικαιώματα!
    β) και κάποια λάθη να υπάρχουν στην έκδοση δεν πειράζει -- ουτως ή άλλως κανένας δε το διαβάζει...

  6. ΚΩΣΤΗΣ ΔΡΑΝΔΑΚΙΣ avatar
    ΚΩΣΤΗΣ ΔΡΑΝΔΑΚΙΣ 05/03/2010 10:07:58

    Άλλος λέει: Είδαμε και τον κομουνισμό. Πλάκα κάνουμε; , άλλος πάλι:Τώρα μένει να κάνει και ένα εκτενές τιμητικό αφιέρωμα στα αμερικάνικα νεοφιλελεύθερα γεράκια και ο Ριζοσπάστης, και τα είδαμε όλα στην ζωή μας …
    Εγώ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ μόνο λέω.... Κοιμηθείτε τον ύπνο του δικαίου.... Κάνετε παρέα στις υπερχρεωμένες πιστωτικές σας κάρτες και ανεχθείτε βρε ρόμπες να σας κλέβουν και να μην σας δίνουν λογαριασμό... Τελικά είναι εμφανές ότι εδώ και χρόνια μας κυβερνάνε ΧΗΜΙΚΟΙ.... Είναι προφανές ότι κάνανε το μυαλό μας ΣΚΑΤΑ!
    Τον κομμουνισμό τον "είδατε" και απέτυχε.... Καθήστε λοιπόν στον καπιταλισμό σας και χαρείτε να θησαυρίζουν εις βάρος σας....
    ΖΗΤΩ Ο ΛΑΤΣΗΣ!!!! ΚΡΥΦΟΚΟΙΤΆΤΕ τους λοιπόν σαν τις υπηρέτριες που κρυφακούνε τα αφεντικά τους... ΟΙ Ηγέτες σας είναι τελικά ΑΝΤΑΞΙΟΙ ΣΑΣ!!!
    Αφού ρε αν σας γυρίσουνε ανάποδα δεν θα πέσει σέντς από την τσέπη σας!! Ξεβράκωτοι αστοί του κερατά, θέλετε και μεγαλεία... Βρακί δεν έχει ο πρωκτός σας-θέλει γραβάτα ο φαλός σας!!!!! ΚΟΡΟΪΔΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!

    • greekpoliticalreview avatar
      greekpoliticalreview @ ΚΩΣΤΗΣ ΔΡΑΝΔΑΚΙΣ 05/03/2010 11:00:40

      Εδω ρε φίλε δε μπορούμε να δεχθούμε ως κοινωνία μια πορνοστάρ , μου θέλετε και διαρθρωτικές αλλαγές μουρόχαβλοι.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ ΚΩΣΤΗΣ ΔΡΑΝΔΑΚΙΣ 05/03/2010 11:14:09

      "Καθήστε λοιπόν στον καπιταλισμό σας και χαρείτε να θησαυρίζουν εις βάρος σας…."

      Ποια η διαφορά με τους κομμουνιστικούς λαούς που καθόντουσαν και βλέπανε τις αστικές ελίτ να θησαυρίζουν εις βάρος τους? Τουλάχιστον εδώ βρε αδερφέ βάλαμε και ένα Μπούρμπερη στο κ....ο μας, οδηγήσαμε και μια μερτσέτα... Ο βιασμός είναι λιγότερο οδυνηρός, μας λένε και κανά γλυκόλογο...

    • Determinism Is Dead avatar
      Determinism Is Dead @ ΚΩΣΤΗΣ ΔΡΑΝΔΑΚΙΣ 05/03/2010 11:43:48

      Πορνοστάρ ξε-πορνοστάρ, ένα νέο μοντέλο επιχειρηματικότητας με συμμετοχική διαδικασία των εργαζομένων αναδεικνύεται σταδιακά στον καιρό της κρίσης και της άγριας λιτότητας.

      Οι πληροφορίες μου λένε οτι η πρωταγωνίστρια έλαβε το ποσό των 2εκ. ΕΥΡΩ από συνολικό κύκλο εργασιών 4εκ. ΕΥΡΩ [200.000 ΔΒΔ Χ 20 ΕΥΡΩ/ΔΒΔ]. Έτσι η σχέση ανάμεσα στο σταθερό κεφάλαιο, στα μέσα παραγωγής δηλαδή (βιντεοκάμερα, ενοίκιο στο PINES, κλπ) απ’ τη μιά και το μεταβλητό κεφάλαιο, την αξία της εργατικής δύναμης από την άλλη, μετατοπίζεται καθοριστικά προς όφελος του εργαζομένου, ο οποίος καρπώνεται επιτέλους σημαντικό τμήμα της παραγομένης υπερ-αξίας, η οποία προκύπτει από την μέχρι τώρα απλήρωτη υπερ-εργασία.

      ΑΝΑΣΤΑΣΗ!

    • Eastrader avatar
      Eastrader @ ΚΩΣΤΗΣ ΔΡΑΝΔΑΚΙΣ 05/03/2010 11:52:21

      Τελικα Κε Δρανδακη δεν μπορειτε να ξεπερασετε το οτι αποτυχατε.Δεν μπορειτε να δεχτειτε πως ο "παραδεισος" σας ξεπεσε και καταστραφηκε σε λιγες εβδομαδες χωρις να ακουστει ενα κιχ,εστω μια υποτυπωδη αντισταση.Ειναι εφιαλτης για εσας το οτι σημερα σε ολες τις χωρες του τεως "παραδεισου",προοδευτικος λεγεται αυτος που εμεις αποκαλουμε συντηριτικο,και δεν υπαρχει ουτε ενα τοσο δα κομμα να πρεσβευει την επιστροφη στα παλια.Εδω Κε Δρανδακη ο καπιταλισμος που τοσο μισειτε σας δινει το δικαιωμα να γραφετε και να φωναζετε.Ας δοκιμαζατε να γραψετε ενα κειμενο οπως αυτο καποια χρονια πριν,σε εναν απο τους "παραδεισους".Νομιζω πως μας εχετε κουρασει και εχετε κανει σοβαρη ζημια στην κοινωνια με τα κομπλεξ σας.

    • Orestiada avatar
      Orestiada @ ΚΩΣΤΗΣ ΔΡΑΝΔΑΚΙΣ 06/03/2010 02:14:42

      Αν αυτό κατάλαβες από ότι είπα, τότε καλώς η Ελλάδα είναι εκεί που είναι. Με τέτοια ηλίθια μυαλά...

  7. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 05/03/2010 10:21:07

    Ευπρόσδεκτο! Αυτοί θα μας πουλήσουν και το σχοινί για να τους κρεμάσουμε, δεν το είπε ένας "μεγάλος";
    Όσο για το σαπούνι, υπάρχουν προμηθευτές. Οι απόγονοι των "συνεργατών" της Κατοχής είναι άφθονοι και πρόθυμοι, κάτι θα τους έχει μείνει στο υπόγειο από τότε.

  8. tiramola avatar
    tiramola 05/03/2010 10:38:37

    Ότι διαβάζεις καλό είναι...
    Άμα σας "ενοχλεί" που το δίνει ο ΔΟΛ , πηγαίντε να το αγοράσετε από την "Σύγχρονη Εποχή".

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ tiramola 05/03/2010 10:56:37

      Τόσα χρόνια σας πουλάνε ιδεολογία και τους ακουμπάτε, πιόνια του είστε και είμαστε

    • tiramola avatar
      tiramola @ tiramola 05/03/2010 11:08:25

      Τι πάει να πει σας πουλάνε ιδεολογία?
      Εσύ δική σου κρίση δεν έχεις όταν διαβάζεις ένα βιβλίο , ένα κείμενο ή ένα άρθρο σε μία εφημερίδα?

  9. tiramola avatar
    tiramola 05/03/2010 10:43:50

    Την προηγούμενη βδομάδα που έδινε το " Η προτεσταντική ηθική και το πνεύμα του καπιταλισμού" γιατί δεν διαμαρτυρηθήκατε?

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ tiramola 05/03/2010 10:48:17

      Ε όσο να πεις ο Μαρξ είναι άλλο πράγμα κυρίως όταν μοιράζετε από την Ψυχάρη!

    • (Α)θανάσης avatar
      (Α)θανάσης @ tiramola 05/03/2010 14:31:22

      Στου Paradise το ακρογιάλι,
      της Μακρονήσου το τσουβάλι.
      Και από μέσα ξεπροβάλει
      ο Πατερούλης μας ο Στάλιν!
      Παρέα με εφτά γατιά,
      να τραγουδάει φωναχτά,
      ΑΝΤΕ ΓΑΜΗ-, ΑΝΤΕ ΓΑΜΗΣΟΥ ΕΡΓΑΤΙΑ!

      Τζ, Πανούσης.

  10. nikiplos avatar
    nikiplos 05/03/2010 11:08:36

    Καλημέρα...
    δεν είναι παρά ένα βιβλίο πολιτικό που βασίζεται στο Κεφάλαιο, ένα βιβλίο σαφώς του αντικειμένου πολιτικής οικονομίας.
    Κοινώς, ένας που δεν γνωρίζει την ορολογία-επιχειρηματολογία του Κεφαλαίου, μόνο σαν ένα συνονθύλευμα τσιτάτων μπορεί να δει το βιβλίο...
    Το να αναγνωστεί από ένα κοινό σαν το ελληνικό που αγνοεί τα βασικά (ΑλφαΒήτα) τόσο της Πολιτικής Οικονομίας όσο και της Δημοκρατίας (καθώς φαίνεται και απο τις διάφορες καθημερινές συμπεριφορές μας)
    ισοδυναμεί με το να χαρίζω ένα βιβλίο της θεωρίας της Ειδικής σχετικότητας του Αϊνστάιν σε αναγνώστες που όχι μόνο αγνοούν την γενική σχετικότητα, αλλά αγνοούν και τα βασικά της Φυσικής...

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ nikiplos 05/03/2010 11:24:54

      Νομίζω ότι το Κομ.μανιφέστο γράφτηκε πρίν το Κεφάλαιο εν είδει διακύρηξης για το ποιοί είναι και τι θέλουν οι Κομμουνιστές.
      Απευθύνεται σε πολύ ευρύ κοινό και δεν νομίζω ότι χρειάζεται ειδικευμένες γνώσεις για να το διαβάσεις.
      Έχω ένα, έκδοσης 1963 σε μετάφραση και εκτενή πρόλογο του Γ.Κορδάτου.
      Απο τις καλίτερες εκδόσεις.

    • tiramola avatar
      tiramola @ nikiplos 05/03/2010 11:47:20

      Το βιβλίο είναι απλό και κατανοητό , προφανώς ο nikiplos γράφει του κεφαλιού του....

    • Determinism Is Dead avatar
      Determinism Is Dead @ nikiplos 05/03/2010 12:00:57

      @ nikiplow

      Απολύτως σωστός, με τη μόνη διαφορά οτι η Ειδική Θεωρία της Σχετικότητας είναι προαπαιτούμενο της Γενικής, κι όχι αντιστρόφως όπως το περιγράφεις, ακριβώς γιατί η πρώτη συμπεραίνει την ενότητα χώρου κ' χρόνου ενώ η δεύτερη επεκτείνει αυτήν την ιδέα στην καμπυλότητα του, πλέον, χωροχρόνου.

  11. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 05/03/2010 11:11:34

    Παλιά θυμάμαι, στα γραφεία και στις τοπικές του ΠΑΣΟΚ, είχαν αναρτημένες φωτογραφίες στη σειρά Μάρξ, στη μέση και λίγο πιό ψηλά.....Αντρέα και Ένγκελς.
    Τελικά αυτοί οι άνθρωποι, τίποτα δικό τους δεν φτιάξανε? Όλα κλεμένα τα έχουν?

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ εναςάσχετος 05/03/2010 11:16:45

      Εμ πως. Έχουνε τον πολυπολιτισμικό ΓΑΠ και την Τίνα με τα φουρφούρια, μεγάλες οικονομικές αυθεντίες, για να μην πω για τον Χάρρυ Παπα-Πότερ-Κωνσταντίνου...

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ εναςάσχετος 05/03/2010 11:35:39

      Εδώ έχουν ακόμα κρεμασμένο το Τσε μερικές ο Μαρξ συο φαίνεται περίεργο?

  12. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 05/03/2010 11:50:00

    Στην minimal decoration του αρχοντικού,μιά αντικούλα πάντα δίνει ένα τόνο πιό culturel.Σε λίγο οι ΔΟΛιοι, με το καλό, θ'αποφανθούν πως το καλύτερο πολίτευμα είναι ο Βασιλευόμενος Κομμουνισμός.Από τον εκδότη της dolly και ξεσκονιστήρι της νταρντάνας,δεν εκπλήσσομαι πλέον.

  13. tiramola avatar
    tiramola 05/03/2010 11:53:54

    Να βάλω ένα απόσπασμα...
    ...Όπως είδαμε, όλες οι προηγούμενες κοινωνίες στηρίζονταν στην αντίθεση ανάμεσα σε τάξεις που καταπιέζουν και σε τάξεις που καταπιέζονται. Για να μπορεί όμως κανείς να καταπιέζει μια τάξη, πρέπει να εξασφαλίσει στην τάξη αυτή τέτοιους όρους ύπαρξης, που να της δίνουν τη δυνατότητα να ζει τουλάχιστον τη ζωή του σκλάβου. Ο δουλοπάροικος στην εποχή της φεουδαρχίας κατάφερε ν' ανέβει με τη δουλειά του και να γίνει μέλος της κοινότητας, όπως και o μικροαστός κατάφερε να γίνει αστός κάτω από το ζυγό του φεουδαρχικού απολυταρχισμού. Αντίθετα, ο σύγχρονος εργάτης, αντί ν' ανυψώνεται με την πρόοδο της βιομηχανίας, βυθίζεται όλο και πιο χαμηλά, πιο κάτω ακόμα κι από τις συνθήκες ζωής της ίδιας του της τάξης. Ο εργάτης πέφτει στην αθλιότητα και η μαζική αθλιότητα αυξάνει ακόμα πιο γρήγορα από τον πληθυσμό και τον πλούτο. Έτσι γίνεται φανερό ότι η αστική τάξη είναι ανίκανη να παραμείνει άλλο κυρίαρχη τάξη της κοινωνίας και να επιβάλει στην κοινωνία σαν ρυθμιστικό νόμο τους όρους ύπαρξης της τάξης της. Είναι ανίκανη να κυριαρχεί γιατί είναι ανίκανη να εξασφαλίσει στο σκλάβο της την ύπαρξη, ακόμα και μέσα στη σκλαβιά του, γιατί είναι υποχρεωμένη να τον ρίξει ως την κατάσταση που θα χρειάζεται να τον τρέφει αυτή αντί να τρέφεται η ίδια απ΄' αυτόν. Η κοινωνία δεν μπορεί πια να ζήσει κάτω από την κυριαρχία της αστικής τάξης, δηλαδή η ύπαρξη της αστικής τάξης δεν συμβιβάζεται άλλο με την κοινωνία.΄...

    Με τη λέξη αστική τάξη εννοούμε την τάξη των σύγχρονων καπιταλιστών που είναι κάτοχοι των κοινωνικών μέσων παραγωγής και που εκμεταλλεύονται μισθωτή εργασία. Με τη λέξη προλεταριάτο εννοούμε την τάξη των σύγχρονων μισθωτών εργατών που, επειδή δεν κατέχουν καθόλου δικά τους μέσα παραγωγής, είναι αναγκασμένοι να πουλούν την εργατική τους δύναμη για να μπορούν να ζήσουν.

    • greekpoliticalreview avatar
      greekpoliticalreview @ tiramola 05/03/2010 12:30:19

      που το βρήκες το e-απόσπασμα ?

    • tiramola avatar
      tiramola @ tiramola 05/03/2010 12:42:00

      http://www.marxists.org/ellinika/archive/marx/works/1848/com-man/bourprol.htm

  14. ΙΔ avatar
    ΙΔ 05/03/2010 12:44:40

    Ένα σχόλιο για τον Ψυχάρη και μία ερώτηση προs τούs Μαρξιστέs.Ο Ψυχάρηs είναι φανατικόs αντικουμουνιστήs. Και προs τουs συντρόφουs εαν ο Μάρξ έγραψε κάτι για τουs τραπεζίτεs.Επειδή το άλλο το γνωρίζω ότι ήταν εξάδελφοs του Ρότσιλντ.

    • Determinism Is Dead avatar
      Determinism Is Dead @ ΙΔ 05/03/2010 13:13:36

      Χωρίς να είμαι μαρξιστής μπορώ να σου απαντήσω ότι ναι ο Marx αναφέρθηκε πολλές φορές στο τραπεζικό και χρηματοπιστωτικό σύστημα.

      Όσον αφορά το θέμα της συγγένειας μεταξύ Marx και Rothschild, ναι είναι επιβεβαιωμένη, αλλά εδώ θίγεται ένα μεγαλύτερο και πιο σκοτεινό ζήτημα που αφορά (α) τη σχέση του συγκεκριμένου λαού με το χρήμα και το κεφάλαιο και (β) την αλληλοϋποστήριξη μεταξύ τους η οποία, πέρα από το τι λέει ο καθένας, είναι τεκμηριωμένη ήδη από πολύ παλιά.

      «ὅτι Κύριος ὁ Θεός σου εὐλόγησέ σε, ὃν τρόπον ἐλάλησέ σοι, καὶ δανειεῖς ἔθνεσι πολλοῖς, σὺ δὲ οὐ δανειῇ, καὶ ἄρξεις ἐθνῶν πολλῶν, σοῦ δὲ οὐκ ἄρξουσιν.» Π.Δ., Δευτερονόμιο, κ.15, 6

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ ΙΔ 05/03/2010 13:24:15

      Πόσοι έχουν διαβάσει το "Εβραικό Ζήτημα" του Κάρλ Μάρξ;

    • tiramola avatar
      tiramola @ ΙΔ 05/03/2010 13:41:25

      Εγώ δεν έχω διαβάσει πουθενά περί επιβεβαιωμένης συγγένειας του με τον Rothschild.
      Αν διαβάσεις την βιογραφία του θα σου φύγουν και οι περίεργοι συνειρμοί αφού έκανε μήνες να βγεί έξω από το μικρό διαμέρισμα στο Παρίσι που έμενε λόγω κρύου επειδή είχε πουλήσει το μοναδικό παλτό του προκειμένου να εξασφαλίσει φαγητό για την οικογένειά του για να μην πεθάνουν από την πείνα...

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ ΙΔ 05/03/2010 14:35:38

      @tiramola

      Το βιογραφικό του είπες; Και συγγένεια είχε, και κατάφερε οι περισσότεροι εκπρόσωποι του στην Α Διεθνή να είναι άτομα που είχαν σχέση μετ ους τραπεζίτες. Συμπτωματικά ήταν οι ίδιοι που χρηματοδότησαν την πληρωμένη ρσσικη επανάσταση (το σφραγισμένο τράινο, αναφορά του Σπιγκελ πριν 3 περίπου χρόνια). Αυτό του το καταμαρτυρεί και ο Μπακούνιν πολέμιος του στην Α διεθνή και άνθρωπος που δοκίμαζε την θεωρία του σε πρακτική εφαρμογή σε αντίθεση με τον Κάρολο. Ρατσιστής ήταν επίσης αφού έλεγε τον κρεολό γαμπρό του αράπη μεταξύ πολλών άλλων όπως αυτά που ανέφερε το αλλενάκι.

      Όταν ήταν φοιτητής ξόδευε για ένα μήνα όσα ξόδευε μια πολυμελής οικογένεια στην Γερμανία της εποχής του. Ἐφερ την οικογένειά του σε πολλή άσχημη θέση και πεθαίνοντας η μάνα του τον αποκλήρωσε έτσι δεν δίστασε να την βρίσει σε επιστολές του με τον Έγκελς.

      Η συμπεριφορά του και τα γραφτά τον υποχρέωσαν να μετακινείται από χώρα σε χώρα. Στην συνέχεια ζούσε υπό την συνεχή φροντίδα του Εγκελς που ως γνωστόν είχε εργοστάσιο στην Αγγλία. Τέλος διατύπωσε την πιο συνεπή αντησημιτική θεωρία γράφοντας στο ΕβραΊκο ζήτημα για τους πρώην ομοθρήσκους του

  15. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 05/03/2010 12:54:55

    ... και φανατικός υβριστής της επανάστασης του '21 και των σκοπών της μαζί με τον Ένγκελς, και φιλότουρκος εξυμνώντας τους ως φερέγγυους στις συμφωνίες τους

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ αλλενάκι 05/03/2010 13:21:51

      Τι είπε για την επανάσταση του '21; Σε παρακαλώ πολύ αλλενάκι, άν βρείς το απόσπασμα και είναι εύκολο, ανέβασέ το!
      Ο Κάρολος (και κυρίως ο Φρειδερίκος) διατύπωσαν βέβαια τη γνωστή εντελώς λανθασμένη άποψη για τα "έθνη - κατάλοιπα" που βαίνουν προς εξαφάνιση (κυρίως Κεντρικής και Ανατολικής Ευρώπης). Ήταν επηρεασμένοι από την ανάγνωση του νεότευκτου δαρβινισμού της εποχής τους (η ψευδοεπιστήμη του "κοινωνικού δαρβινισμού" εμφανίσθηκε σχεδόν ταυτόχρονα με τον δαρβινισμό της βιολογικής εξέλιξης). Πιό γενικά μιλώντας, είχαν επηρεαστεί από τον Γαλλικό θετικισμό και τον Αγγλοσαξωνικό εμπειρισμό και επιστημονισμό.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ αλλενάκι 05/03/2010 13:41:10

      Το είχε γράψει η εφημερίδα "Επενδυτής" σε μεγάλο αφιέρωμα και το συγκράτησα διότι δεν το γνώριζα. Αυτό που ενδιαφέρει είναι ότι οι δύο αυτοί ήταν εξέχοντα μέλη της βικτωριανής μεγαλοαστικής κοινωνίας με βαθιά γνώση των εργαλείων του χρήματος και της παραγωγής χρήματος από χρήμα λόγω των οικογενειακών και κοινωνικών καταβολών τους.
      Η βικτωριανή αγγλική κοινωνία φρικιούσε στη θέα των δικών μας Αρματολών και Κλεφτών, αντίθετα συνεργαζόταν θαυμάσια με την υψηλή πύλη.

    • tiramola avatar
      tiramola @ αλλενάκι 05/03/2010 13:46:09

      Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα...
      Απλά πίστευε ότι η αποδυνάμωση της Οθωμανικής αυτοκρατορίας θα σήμαινε αυτομάτως την ενδυνάμωση της Τσαρικής Ρωσίας.
      Τον ενοχλούσε επίσης ότι μέρος του κλήρου συμμετείχε στην επανάσταση και μας θεωρούσε φανατικά θρησκευόμενους.
      Αυτά όλα μέχρι περίπου το 1848.
      Μετά είχε άλλη άποψη , αντίθετη...

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ αλλενάκι 05/03/2010 13:47:09

      Σε σειρά επιστολών ή άρθρων ο Ένγκελς έγραφε:
      "Τι τους θέλουμε τους Έλληνες, τι μπορούμε να αποκομίσουμε από τα άτακτα μπουλούκια; Αντίθετα με τους Τούρκους συνεργαζόμαστε μια χαρά, τηρούν τα συμπεφωνημένα στις συνεργασίες μας, μέχρι στιγμής μόνο όφελος έχουμε κτλ...."
      Είναι γνωστά αυτά και δείχνουν πόσο αρνητικά διατεθειμένο απέναντί μας υπήρξε διαχρονικά το αγγλοσαξωνικό έθνος είτε στην αστική του είτε στην διεθνιστική του έκφανση.

      Προς γνώση και συμμόρφωση.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ αλλενάκι 05/03/2010 14:57:24

      Από το αγγλοσαξωνικό έθνος ήταν και ο ο Σέλλευ! Ο Μπάυρον πάλι; Κι αυτός αρνητικά διατεθειμένος; Τί "βλάκας", κατά λάθος άφησε τα κόκκαλά του στο Μεσολόγγι! Τα ισοπεδώσαμε όλα νομίζω!
      Όσο για τους Βικτωριανούς, διάβασε κανείς Τέννυσον, (τον και την) Μπράουνινγκ, Τζών Ράσκιν (το παραμύθι "Ο Βασιλιάς του Χρυσού Ποταμού" το διάβαζε παιδί ο πατέρας μου αρχές του 20ου αιώνα); Κάρολο Ντίκενς;
      Άς μάθουμε να κάνουμε διάκριση. Ο κόσμος δεν αποτελείται μόνον από λαούς και έθνη, αλλά κυρίως από ΑΤΟΜΑ. Με ελευθερία της βούλησης.

      "Ουκ ενι ιουδαιος ουδε ελλην ουκ ενι δουλος ουδε ελευθερος ουκ ενι αρσεν και θηλυ".
      Παύλος, Πρός Γαλάτας 3.28

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ αλλενάκι 05/03/2010 17:24:38

      Sic transit gloria mundi: Όσο εμείς λεπτολογούμε με αισθητικές διακριτικές έννοιες, κάποιοι άλλοι ισοπεδώνουν έθνη αδιακρίτως. Δεν είμαστε σε φάση πού έχουμε την πολυτέλεια να δράσουμε ως άτομα, αλλά πρέπει να κινηθούμε ως Έθνος. Αυτός που αναφέρεις [Μπάιρον] ή δυο τρεις άλλοι είναι φωτεινές εξαιρέσεις φιλελληνισμού. Και σου θυμίζω ότι η βικτωριανή δαντέλα φτιαχνόταν από εξαιρετικό αποικιακό κινέζικο και ινδικό μεταξοσκώληκα.

  16. ataktos avatar
    ataktos 05/03/2010 13:18:28

    Μια εξετάσει του DNA θα αποδείξει ….

  17. ΙΔ avatar
    ΙΔ 05/03/2010 13:22:36

    Επειδή ειμαι πρακτικόs άνθρωποs .Πότε πού σε πάπυρο σε υλουστρασιόν;

    • Determinism Is Dead avatar
      Determinism Is Dead @ ΙΔ 05/03/2010 13:34:05

      Σε μένα αναφέρεσαι;

  18. ΙΔ avatar
    ΙΔ 05/03/2010 13:42:30

    οχι

  19. Beyond The Stars avatar
    Beyond The Stars 05/03/2010 14:55:59

    Antibaro gr




    Έγκελς: Εχθροί της «Επανάστασης» όλοι οι βαλκανικοί λαοί.

    Τι μας λέει εδώ ο Έγκελς; Πως έπρεπε με κάθε θυσία να διατηρηθεί η ακεραιότητα της Οθωμανικής αυτοκρατορία και να εξοντωθεί η Ρωσσία, όπως ακριβώς ήθελε και η Αγγλία.

    Πάει καλά.

    Όμως, απ’ εδώ ακριβώς αρχίζει το μπέρδεμα…

    Διότι, ενώ τα συμφέροντα της Αγγλίας συμβάδιζαν τέλεια με τα συμφέροντα της «επανάστασης», τα συμφέροντα της Ελλάδας ερχόταν σε άμεση σύγκρουση με την «επανάσταση».

    Και αυτό γιατί όλες οι επαναστάσεις των βαλκανικών λαών ήταν υποκινημένες από την Ρωσσία, στα πλαίσια της επεκτατικής της πολιτικής, που ως τελικό της στόχο είχε την κατάληψη της Οθωμανικής αυτοκρατορίας. Έτσι, επειδή «οι μικροί σλαβικοί λαοί βλέπουν τον τσάρο ως τον μόνο ελευθερωτή τους … αν γίνει πόλεμος, όλα αυτά τα ενδιαφέροντα εθνίδια θα περάσουν από τη μεριά του τσαρισμού, του εχθρού ολόκληρης της αστικής-ανεπτυγμένης Δύσης. Όσο είναι έτσι τα πράγματα», δήλωνε ο Έγκελς, «δεν μπορώ να ενδιαφέρομαι για την άμεση, τωρινή τους απελευθέρωση, παραμένουν απευθείας εχθροί μας, το ίδιο όπως ο σύμμαχος και προστάτης τους, ο τσάρος»[6].



    Τι ακούμε εδώ; Ναι ακούμε αυτό που ακούμε, και ακούμε πολύ καλά! Ο Έγκελς θεωρούσε ωμά και απροκάλυπτα ως εχθρούς του τους βαλκανικούς λαούς που πολεμούσαν για την λευτεριά τους!!!! Ναι, ακριβώς έτσι! Και γιατί αυτό; Διότι με αυτόν τον τρόπο αποδυνάμωναν τους Τούρκους και δυνάμωναν την τσαρική Ρωσσία!



    Γι’ αυτό και ο Έγκελς εξέφραζε συνεχώς την αηδία που ένοιωθε για τα επαναστατικά κινήματα των βαλκανικών λαών, αλλά και για τους ίδιους τους βαλκανικούς λαούς, στους οποίους και δεν ανανγνώριζε ούτε καν το δικαίωμα να είναι λαοί! Και έλεγε χωρίς να μασάει τα λόγια του τα εξής:

    «Ο ευρωπαϊκός πόλεμος αρχίζει να μας απειλεί σοβαρά. Αυτά τα άθλια συντρίμμια πρώην εθνών, Σέρβοι, Βούλγαροι, Έλληνες και ο υπόλοιπος λαοσυρφετός, που εμπνέει ενθουσιασμό στον φιλελεύθερο Φιλισταίο, για να ωφελούνται οι Ρώσσοι, δεν χαρίζουν ο ένας στον άλλον ούτε τον αέρα που αναπνέουν και θέλουν σώνει και καλά να κόψουν τους λαίμαργους λαιμούς τους. Αυτό θα ήταν πολύ ωραίο [δηλαδή να... κόψουν το λαιμό τους!!!] … αν κάθε μια από αυτές τις νανοφυλές δεν αποφάσιζε για ειρήνη ή για πόλεμο στην Ευρώπη»[7].



    Πραγματικά, είναι απίστευτο το με πόση αηδία και με πόση περιφρόνηση μιλούσαν για τους βαλκανικούς λαούς, και ιδίως για τον Ελληνικό, οι… πατέρες των λαών, οι ιδρυτές του μαρξισμού Μαρξ και Έγκελς! «Άθλια συντρίμμια πρώην εθνών», «λαοσυρφετός», «νανοφυλές»... Πραγματικά τους λάτρευε ο Έγκελς τους βαλκανικούς λαούς!!! Και φυσικά, από την πολλή λατρεία που μας είχε όλους εμάς τους... Βαλκάνιους, τι λέει: Πώς θα ήταν πόλυ ώραια αν κόβαμαι μόνοι μας τα λαιμουδάκια μας!!!



    Να μας ζήσεις πατέρα των λαών, μεγάλε Έγκελς!!!



    Και γιατί ο Μαρξ και ο Έγκελς είχαν τόσο μίσος στους βαλκανικούς λαούς; Γιατί αυτοί οι καημένοι θέλανε, άκουσον-άκουσον, την λευτεριά τους! Και ποιοι, παρακαλώ, τολμούσαν να ονειρεύονται λεφτεριά και πράσιν' άλογα; Όλοι αυτοί οι άθλιοι συρφετοί, που παρίσταναν και τους λαούς!

    Άλλωστε, όπως μας πληροφορεί ο Έγκελς, και «οι Έλληνες της Τουρκίας είναι σλαβικής καταγωγής, οι οποίοι [απλά] υιοθέτησαν την σύγχρονη ελληνική γλώσσα»[8]. Σας φαίνεται πως διαβάζετε Λιάκο και Ρεπούση; Όχι, φίλοι μου. Απλά διαβάζετε ΜΑΡΞ.

  20. Beyond The Stars avatar
    Beyond The Stars 05/03/2010 14:56:54

    Μαρξ: Δόλια ενέργεια της Αγγλίας η απελευθέρωση της Ελλάδας.

    Και ΦΥΣΙΚΑ, πρώτος εχθρός απ’ όλους τους βαλκανικούς λαούς ήταν οι ΕΛΛΗΝΕΣ, μιας και για τον Μαρξ, η ελληνική επανάσταση ήταν υποκινημένη από τους Ρώσσους πέρα για πέρα. Και αυτό γιατί κατά τον Μαρξ η Ρωσσία ήταν αυτή που παρέσυρε τις δυτικές Δυνάμεις να συμπαρασταθούν στους Έλληνες, προκαλώντας ναυμαχία του Ναυαρίνου, ενώ η ελληνική ελευθερία και η ίδρυση του ελληνικού κράτους επισφραγίσθηκαν από την ρωσσική προέλαση του 1829 και την βοήθεια του λόρδου Πάλμερστον[9], ενός Άγγλου πολιτικού, οποίος υπήρξε «ο ακάματος και ανυποχώρητος υπερασπιστής των ρωσσικών συμφερόντων»[10].

    Γι’ αυτό και κατά τον Μαρξ η καταστροφή του τουρκικού στόλου στο Ναβαρίνο ήταν μια «δόλια» ενέργεια[11], αφού στράφηκε προς μια Δύναμη με την οποία η Αγγλία δεν βρισκόταν σε «εμπόλεμη κατάσταση», όπως, προς μεγάλη ικανοποίηση του Μαρξ, ομολόγησε ο ναύαρχος Κόδριγκτον στην βουλή των Κοινοτήτων[12].





    Μαρξ και Κρητική επανάσταση: Το απόλυτο μίσος.

    Ο Μαρξ έμεινε σε όλη του την ζωή απόλυτα συνεπής στην γραμμή της απόλυτης εχθρότητας προς κάθε κίνημα που στρέφονταν ενάντια στην ακεραιότητα της Τουρκίας. Έτσι, όταν εκδηλώθηκε η κρητική επανάσταση του 1866 έστειλε μια επιστολή, το 1867, στον Γάλλο δημοσιογράφο Vermorel, με την οποία τον επέπληττε δριμύτατα γιατί τόλμησε να πάρει φιλική στάση απέναντι στην «λεγόμενη» επανάσταση της Κρήτης.

    Και αυτό γιατί ο Vermorel, κατά τον Μαρξ πάντα, με το να είναι φιλικός προς την επανάσταση του 1866 αναπαρήγαγε, στην εφημερίδα του, «τα ρωσσικά και ελληνικά ψέματα» γι’ αυτήν την «λεγόμενη επανάσταση».



    Το καταλάβετε, φίλοι αναγνώστες; Δήθεν επανάσταση ήταν για τον Μαρξ η Κρητική επανάσταση του 1866... Και όπως βλέπετε, ο Μαρξ δεν μασούσε καθόλου τα λόγια του, προκειμένου να βρίσει με τον πιο άθλιο τρόπο τους Έλληνες, που τολμούσαν να επαναστατούν για να ικανοποιήσουν τον πόθο τους για λευτεριά. Έναν πόθο που που για τον Μαρξ δεν δικαιούνταν να τον έχουν καθόλου, γιατί έτσι εμπόδιζαν το ξέσπσμα της... μεγάλης ευρωπαϊκής επανάστασης! Τόσο καλά...



    Και είναι φυσικό να ταυτίζει ο Μαρξ τα ρωσσικά με τα ελληνικά «ψέματα», αφού κατ’ αυτόν «οι Έλληνες είναι τα όργανα των Ρώσσων».

    Προφανώς, ένα από τα ελληνικά ψέματα θα ήταν για τον Μαρξ και το ολοκαύτωμα του Αρκαδίου… Και για να μάθει ο Vermorel την πάσα αλήθεια, φροντίζει να του στείλει «ένα απόσπασμα από τον αγγλικό τύπο για την πραγματική κατάσταση στην Κρήτη»[13]. Να ξέρει δηλαδή ο Γάλλος τι του γίνεται και να μην χάφτει τις ρώσσικες και τις ελληνικές αλογόμυγες, αφού ως γνωστόν ο αγγλικός τύπος φημίζονταν ανέκαθεν για την ακρίβεια και την αντικειμενικότητά του απέναντι στα ελληνικά εθνικά ζητήματα!!! (Τρία θαυμαστικά και λίγα είναι).



    Την ίδια απέχθεια με τον Μαρξ για κάθε είδους ελληνικής επανάστασης κληρονόμησε και ο Έγκελς, ο οποίος λέει για τον ξεσηκωμό της Κρήτης το 1888:

    «Οι Ρώσοι παραμένουν πάντα γεροί στις απάτες. … Οι ταραχές στην Κρήτη κατά παράδοξο τρόπο άρχισαν από το ότι οι χριστιανοί της Κρήτης σκοτώνονταν μεταξύ τους, ώσπου ο Ρώσσος πρόξενος κατάφερε να τους ενώσει για να σφαχτούν όλοι μαζί από τους Τούρκους. … Όλη αυτή η ιστορία στην Κρήτη ανάμεσα στα άλλα αποσκοπεί στο να εμποδίσει τους Άγγλους να συνάψουν συμμαχία με την Πρωσσία… Για να μπορέσει ο Γλάδστων να επιδείξει πάλι τον φιλελληνισμό του και οι φιλελεύθεροι να ενθουσιαστούν για τους Κρητικούς προβατοκλέφτες»[14].



    Τι ωραία άποψη είχε ο μεγάλος «καθοδηγητής της εργατιάς» Φρίντριχ Έγκελς για τους ξεσηκωμένους Έλληνες Κρητικούς... «Προβατοκλέφτες»... Τι επαναστατικός χαρακτηρισμός! Και όπως βλέπετε, το μόνιμο πρόβλημα του Μαρξ και του Έγκελς ήταν ένα και μοναδικό και πάντα το ίδιο: Να μην ξεσηκώνονται οι Έλληνες και προκαλούν προβλήματα στην εξωτερική πολιτική της Αγγλίας. Αυτοί οι κακοί και ψεύτες Έλληνες, που με την εμετική τους διάθεση για ελευθερία δημιουργούσαν συνέχεια ένα σωρό προβλήματα στην καημένη την Αγγλία...



    Έτσι, σε κάθε πόλεμο που διεξάγει η Τουρκία, όπως και απέναντι σε κάθε επανάσταση που θέλει να εξασθενίσει την Τουρκία ο Μαρξ είναι ξεκάθαρος: «Υποστηρίζουμε με τον πιο αποφασιστικό τρόπο τους Τούρκους»[15]!

    Το ακούτε, φίλοι αναγνώστες; «Υποστηρίζουμε με τον πιο αποφασιστικό τρόπο τους Τούρκους»!!!





    Μαρξ και Έγκελς: Οι Ρώσσοι λεφτέρωσαν τους Έλληνες.

    Μέχρι τώρα είδαμε λοιπόν πως ο Μαρξ και ο Έγκελς ήταν ορκισμένοι εχθροί της ελληνικής επανάστασης του 1821, αλλά και κάθε άλλης ελληνικής επανάστασης και εξέγερσης. Και αυτό γιατί έτσι αποδυναμόνονταν η Τουρκία, και αν αποδυναμόνονταν η Τουρκία, θα μπορούσε στην συνέχεια να την καταλάβει η υπανάπτυκτη τσαρική Ρωσσία, η οποία ήταν και ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΕΧΘΡΟΣ της επανάστασης και της ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ.

    Γι’ αυτό και οι πατέρες των λαών Μαρξ και Έγκελς ήταν πάντοτε με το μέρος της Τουρκίας, ενάντια στο άθλιο ελληνικό βασίλειο, στο οποίο χάρισε την ανεξαρτησία η καταραμένη η Ρωσσία[16]. Και σαν να μην έφτανε αυτό, ο Τσάρος χάρισε, «με πατρική πρόνοια, στους Έλληνες για κυβερνήτη έναν Ρώσσο στρατηγό, τον κόμη Καποδίστρια». Άλλο που αχάριστοι Έλληνες τον δολοφόνησαν[17]…



    Μαρξ και Έγκελς: Οι Έλληνες περνούσαν πολύ καλά με τους Τούρκους!

    Οι Έλληνες ήταν εντελώς αχάριστοι όταν ξεκινούσαν την επανάστασή τους ενάντια στην Οθωμανική αυτοκρατορία, μιας και οι Έλληνες ήταν με τους Οθωμανούς «συνεταίροι» στην διακυβέρνηση της τεράστιας αυτοκρατορίας τους. Κάτι σας θυμίζουν αυτά, έτσι; Ναι, αλλά στην περίπτωσή μας, όλα αυτά δεν τα λένε ούτε η καθηγήτρια Ρεπούση, ούτε ο καθηγητής Ηρακλείδης, ούτε ο καθηγητής Λιάκος, ούτε κανένας άλλος αυτής της καλής παρέας... Τα λένε οι κλασσικοί του μαρξισμού!

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Beyond The Stars 05/03/2010 15:02:21

      Αλλά... οι Βούλγαροι βγάλανε τελικά τον γίγαντα ανάμεσα στους γίγαντες Δημητρώφ και οι Νοτιοσλάβοι Κροάτες τον Ιωσήφ Μπρόζ Τίτο!
      Παράξενο πράγμα η διαλεκτική και οι πονηριές της Ιστορίας!

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ Beyond The Stars 05/03/2010 17:11:09

      ...Αλλά… οι Βούλγαροι βγάλανε τελικά τον γίγαντα ανάμεσα στους γίγαντες Δημητρώφ και οι Νοτιοσλάβοι Κροάτες τον Ιωσήφ Μπρόζ Τίτο!...

      Γίγαντας σε τι ο Δημητρώφ; Μαζί με τους αντιφασίστες αρχηγούς Τέλμαν κλπ που από τη μια τα πιάνανε από τα πατριωτάκια τους τους τραπεζίτες και μετά πουλάγανε επανάσταση με καπιταλιστικό προσωπείο; Όσο για τον κροάτη (;) Γιόζιπ φήμες λένε ότι είχε πεθάνει στον ΑΠΠ και νεκραναστήθηκε. Αλλωστε κάποιοι δεν μπορεσαν ποτέ να καταλάβουν πως ο ταπεινής καταγωγής κλειδαράς μπορούσε να παιζει τόσο όμορφα στο πιάνο κλασσική μουσική...Θαύμα της φύσης μάλλον, που μας κληρονόμησε μαζί με τον σύμφωνα με άλλες φήμες ομόθρησκο πατριώτη του Τρότσκι το Μακεδονικό, δηλ. ότι πρωτεύουσα της Μακεδοονίας είναι η Σολούν που οι Έλληνες μετονόμασαν σε Θεσσαλονίκη. Καί φτασανε να τσακώνονται οι Βούλγαροι με τους Γιουγκοσλάυους για το ποιοι ήταν οι Μακεδόνες και σε ποιά χώρα βρίσκονται.

      ὀλοι πιονια στο ίδιο παιχνίδι εὶμαστε. Αλλά μερικοί νομίζουν ότι κάποια πράγματα γίνονται τυχαία. Α, μπα οι επικυρίαρχοι τα έχουν σχεδιάσει εδώ και αιώνες και ανάλογα με τις εξελίξεις τα σπρώχνουν. Ο στόχος τους πάντα ο ίδιος, να νέμονται μια χούφτα αλήτες όλα τα πλούτη του πλανήτη και κλείνουν τα στοματα των εμοχλητικών όπως τους βολεύει.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Beyond The Stars 06/03/2010 11:59:58

      @Λίζα
      Ο Τίτο Κροατο-Σλοβένος για την ακρίβεια. ΟΚ!
      Ο "γίγας στους γίγαντες", φυσικά ελαφρώς ειρωνικά εκ μέρους μου, αλλά αυτό δεν αλλάζει τίποτε, αφού κάποιοι έτσι τον υμνούσαν.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Beyond The Stars 06/03/2010 12:11:21

      Ο Τίτο, στην ψυχή πάντα έμεινε αξιωματικός του Αψβούργου Κάιζερ της Αυστρ-ουγγαρίας, οφείλουμε να του το αναγνωρίσουμε. Εξ ού και η λευκή στολή, η μεγαλοπρέπεια, η διαχρονική πίστη στο πολυεθνικό αυτοκρατορικού τύπου κράτος. Μάλλον δεν πέθανε λοιπόν, συνέχισε τον Α' Παγκόσμιο και προσπάθησε να πάρει τη ρεβάνς. Έχασε; In the long run, πολύ αμφιβάλλω σύντομα θα δείς Κροάτες, Σέρβους, Βόσνιους παντός θρησκεύματος και λοιπούς Γιουγκοσλάβους, ακόμη και Αλβανοκοσοβάρους, αντάμα σε μια (συν)ομοσπονδιακή ΕΕ, μαζί με τους Σλοβένους και μας.
      Η ΕΕ είναι μια "μεγάλη Γιουγκοσλαβία" - ή Αυστροοουγγαρία χωρίς Αψβούργους άν θέλεις - ο Τίτο, ευτυχώς δεν έχασε στα βασικά.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Beyond The Stars 06/03/2010 13:34:51

      Το μικρό όνομα "Ιωσήφ" μη σε μπερδεύει, ούτε ο Κάιζερ Franz Joseph von Habsburg ήταν Εβραίος, ούτε η Ιωσηφίνα του Ναπολέοντα. Εξ ιδίας πείρας έχω 3 φίλους Έλληνες με το όνομα Ιωσήφ και μία Ελληνίδα Ιωσηφίνα: Οι 2 είναι Κρητικοί, η μία Πόντια και ο τέταρτος αυθεντικός Κοζανίτης, αναντάν παπαντάν Σιούρδος, μανιακός γιαπρακοφάγος. Άπαντες ΧΟ και μετρίως έως τακτικώς εκκλησιαζόμενοι!

  21. Beyond The Stars avatar
    Beyond The Stars 05/03/2010 14:59:34

    Ο Καρλ Μαρξ και η Επανάσταση του 1821. Μια άγνωστη σχέση

    Το πλήρες άρθρο
    του Γεώργιου Κεκαυμένου

    http://www1.antibaro.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=3280:0309-marx-1821&catid=108:history-1821&Itemid=294

  22. Orestios avatar
    Orestios 05/03/2010 15:12:00

    Σιγά το κείμενο.
    Να μοιράσει το "ο Αγών μου" για να συνηθίζουμε τον εθνικοσοσιαλισμό. Άλλωστε και ο Χίτλερ μεγάλος θεωρητικός του Σοσιαλισμού είναι, και μάλιστα ο μόνος που εφάρμοσε τα γραφόμενά του.
    Οφείλουμε να συνηθίζουμε τον ναζισμό που είνι το κυρίαρχο καθεστώς αυτή τη στιγμή στη χώρα.

  23. Κοντη Λιζα avatar
    Κοντη Λιζα 05/03/2010 15:18:32

    ...
    Τι μας λέει εδώ ο Έγκελς; Πως έπρεπε με κάθε θυσία να διατηρηθεί η ακεραιότητα της Οθωμανικής αυτοκρατορία και να εξοντωθεί η Ρωσσία, όπως ακριβώς ήθελε και η Αγγλία....

    Έτσι και έγινε φυσικά με την βοήθεια των Εβραίων τραπεζιτών της Αγγλίας οι οποίοι ως γνωστόν ήταν αντίθετοι με την δημιουργία του κράτους του Ισραήλ, ιδέα που τέθηκε στο 1ο Σιωνιστικό συνέδριο στην Βασιλεία της Ελβετίας από τους Χερτσλ και Σια.

    Στη συνέχεια ως μέρος αυτού του σχεδίου ήταν αφενός η ενίσχυση του Ιαπωνικού στόλου με δάνειο και τεχνογνωσία από την Αγγλία και η αδυναμία του τσάρου να δανειστεί στην Αμερική πριν τον Ιαπωνορωσσικό πόλεμο του 1905 που έληξε με νίκη της Ιαπωνίας και τέλος οι επαναστάσεις του 1905 και 1917 που έληξε με το πραξικόπημα των μπολσεβίκων το 1917. Αυτό στάθηκε δυνατό χάρις στην αμεριστη βοήθεια των απανταχού ΕΒραίων τραπεζιτών αλλά και των Εβραίων της Ρωσσίας όπως και των εβραίων της διασποράς. Η συντριπτική πλειοψηφία των κομμισαρίων του Σοβιετ ήταν ΧάζαροΕβραίοι. Άλλωστε μέχρι και η ΝΕΤ αν θυμάμαι καλά είχε αφιέρωμα για τον μεγάλο Εβραίο "επαναστάτη" και χρηματοδότη της επανάστασης Παρβους.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Κοντη Λιζα 05/03/2010 15:32:19

      Και ύστερα από 27 ακριβώς χρόνια, ο "αγγλοεβραίος" Τσώρτσιλ, ο "κομμουνιστής" Ρούσβελτ και ο "χαζαρο-γεωργιανός" Στάλιν φτιάξανε στη Γιάλτα τη Νέα Ευρώπη πατώντας πάνω στα πτώματα της Χιτλερίας και της χώρας των Σαμουράι. Μόνο που η Αγγλία παρά τους εβραίους τραπεζίτες της, ξέπεσε σε δύναμη δεύτερης κατηγορίας. Και μας προέκυψε η νέα μεγάλη τηλεοπτική σειρά: Ο διπολισμός του Ψυχρού Πολέμου, χωρίς Γερμανούς, Άγγλους, Εβραίους και Οθωμανούς σε βασικό ρόλο. Και ζήσαν αυτοί καλά...
      Άχ όχι, εδώ πονάει, τώρα πίσω από τη γωνία περιμένουν σιωπηλοί οι Κινέζοι!

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Κοντη Λιζα 06/03/2010 12:01:43

      @ Λίζα
      Έχει και δράκο, βλέπεις στο τέλος το παραμύθι, και μάλιστα αυθεντικό, Άπω Ανατολής!

  24. Εγώ avatar
    Εγώ 05/03/2010 16:27:40

    Πλέον οι αγώνες γίνονται από το πληκτρολόγιο;

  25. star avatar
    star 26/04/2010 11:57:23

    Νομίζετε πως μας ξεδοντιάσατε κύριε Παπανδρέου εμάς τους διπλωμάτες του Υπουργείου Εξωτερικών που μας φορολογήσατε το επίδομα εξωτερικού; Λάθος, μας περισσεύει ακόμα και από αυτό μοιράζουμε και το 8% στους συναδέλφους μας που υπηρετούν στο εσωτερικό!

    Είναι γνωστό ότι μας ζηλεύουν όλοι, και ακόμα και εσείς μας ζηλεύετε κύριε Πρωθυπουργέ.

    Είμαστε ο αγαπημένος κλάδος δημοσίων υπαλλήλων όταν Υπουργός Εξωτερικών ήταν η Ντόρα Μπακογιάννη.

    Η δύναμή μας φαίνεται στον τρόπο με τον οποίο λειτουργεί το απόλυτό μας όπλο, το Ανώτατο Υπηρεσιακό Συμβούλιο. Απαγορεύουμε στους κρινόμενους υπαλλήλους να ασκήσουν το δικαίωμα ακροάσεως, που τους καθιερώνει σαν δικαίωμα το Σύνταγμα. Κανείς δεν μπόρεσε ποτέ να μας αντιμιλήσει, ούτε καν εσείς κύριε Παπανδρέου.

    Ακόμα και σε όσες φορές εκβιαστήκαμε, κατά τρόπο ανήθικο, να εφαρμόσουμε τις ακυρωτικές αποφάσεις του Συμβουλίου Επικρατείας, που δικαίωναν υπαλλήλους του Υπουργείου Εξωτερικών, πάλι τους δείξαμε ότι έκαναν μια τρύπα στο νερό. Συνεδριάσαμε και πήραμε ομόφωνες - πάντοτε ομόφωνες - αποφάσεις με τις οποίες "εφαρμόσαμε" την επιταγή του Συμβουλίου Επικρατείας, για "νέα νόμιμη κρίση" και επαναλάβαμε την ίδια, την παλιά, την ακυρωμένη απόφασή μας, με το ίδιο ακυρωμένο περιεχόμενο αλλά με νέα ημερομηνία.

    Η ίδια η Υπουργός Εξωτερικών Ντόρα Μπακογιάννη, μας είχε συγχαρεί για την ευφυϊα μας, στον αποτελεσματικό αυτό τρόπο εξουδετέρωσης των εστιών αμφισβήτησης της παντοδυναμίας μας. Καταδικάζαμε τον αδικημένο υπάλληλο, να κάνει συνεχείς προσφυγές στα διοικητικά δικαστήρια, να κάνει συλλογές ακυρωτικών αποφάσεων, τις οποίες χειριζόμαστε κατάλληλα, ώστε να μην δικαιωθεί -ουσιαστικά - ποτέ όσο θα βρίσκεται στη ζωή, ώστε να μην αμφισβητηθεί ποτέ το μεγαλείο των Ελλήνων Διπλωματών.

    Κάποτε παρατηρήθηκαν λυπηρά φαινόμενα έκδοσης μη ομόφωνων αποφάσεων όταν μετείχαν και μάλιστα προέδρευαν στο Ανώτατο Υπηρεσιακό Συμβούλιο, μέλη του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους (όχι ο Νομικός Σύμβουλος του Κράτους στο Υπουργείο Εξωτερικών). Έτυχε να διαμαρτυρηθεί ο Πρόεδρος, που υποστήριζε ανεπίτρεπτα ότι αδικούμε τον κρινόμενο υπάλληλο, διέκοψε τη συνεδρίαση και απομακρύνθηκε κρατώντας το φάκελο του κρινόμενου υπαλλήλου. Η υπόθεση αντιμετωπίστηκε με ψυχραιμία. Ο αναπληρωτής του Προέδρου κάλεσε σε άλλη συνεδρίαση τα μέλη του Ανώτατου Υπηρεσιακού Συμβουλίου, κατά την οποία το Ανώτατο Υπηρεσιακό Συμβούλιο όμόφωνα έκοψε τον υπάλληλο στις προαγωγές, παρά την ύπαρξη ακυρωτικής απόφασης του Συμβουλίου Επικρατείας που τον δικαίωνε.